Autor Tema: Kud plovi ovaj brod..  (Pročitano 38039 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Kud plovi ovaj brod..
« poslato: Decembar 15, 2016, 10:50:30 pre podne »
E pa drugovi forumasi, izgleda da nam je ovo nase forumsko druzenje u ozbiljnoj krizi ili bar na njenom pragu.
Naravno ne dramatizujem nista, ipak ne govorimo o Kubanskoj raketnoj krizi - da budemo jasni, ali kao visegodisnji clan i prijatelj ovog foruma i fotografije, smatram da treba otvoriti temu koja ce se blagovremeno pozabaviti ovim.
Iskreno, voleo bi da u u prvom delu sagledamo uzroke kojih sigurno ima, ali da ne izostane i onaj drugi deo, gde bi bili dati konkretni predlozi moderaciji kako da unapredimo zanimljivost, posecenost, i uopste rad foruma..

Smatrajte ovu malu raspravu medju drugarima i prijateljima - otvorenom.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #1 poslato: Decembar 15, 2016, 10:59:11 pre podne »
Ako mogu prvi da uzmem ucesce u ovoj temi onda bi odmah skrenuo paznju na rekordno mali broj postova, novootvorenih tema, sustinski jednog aktivnog moderatora na kojeg je izgleda sve spalo, osipanju clanova ali i u izostanku reakcije i novih ideja...
Moje pitanje je....moze li sve to malo bolje??
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #2 poslato: Decembar 15, 2016, 11:50:02 pre podne »
Ja ću da dam doprinos ovoj raspravi sa par rečenica. Slažem se sa Argonom. Relativno sam novi član foruma i početnik sam u fotografiji. Više čitam ovaj forum nego što sam postujem fotografije ili komentarišem. Ipak nedostaju mi rasprave na ovom forumu. Bilo o samoj fotografiji ili aparatima.
Iz tih rasprava sam mogo dosta ta saznam o fotografiji. Iz postova da vidim kako iskusni fotografi rade.
Ne vjerujem da je u pitanju nedostatak vremena, prije da je nedostatak volje. Zašto je to tako ne znam. Nadam se "oživljavanju" ovog odličnog foruma.

Nadam se da mi niko neće zamjeriti na ovim riječima.

Pozdrav

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #3 poslato: Decembar 15, 2016, 12:05:45 posle podne »
Slažem se sa Argonom, nekada je bilo više fotografija, rasprava o samim fotoaparatima(iz kojih tekstova sam mogao dosta naučiti!), i komentarisanje fotografija forumaša.Nekad mi se čini da samo ja stavljam fotke pa me nekad i bude i stid(u stilu da ne ispadnem da se nešto ja foliram.... :( ), dosta puta u Sarajevu sam čuo opravdanja od fotografa zašto ne stavljaju više fotke po fotoforumima u stilu;"Ma pusti, oženio sam se pa nemam više vremena, dobio sam dijete pa nemam vremena, ma nije mi više ni do čega-u kreditima sam, žena mi je neraspoložena pa nemam volje......ja i pokušavam da ih ohrabrim da ne zapostavljaju fotografiju, onda vidim da nisam uspio...  :(  .Nekad mi se čini da su ljudi postali (ili su to neki uvijek i bili?) velike interešdzije, pa ako i nemaju materijalnu korist od same fotografije to odmah otpada....mene isto tako često pitaju koliko zaradjujem od same fotografije-ja kad im kažem malo, onda me pitaju pa zasto uopste i "slikaš"? Kad im ja kažem-iz ljubavi prema fotoaparatu i fotografiji oni me smatraju ludim?  :(
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #4 poslato: Decembar 15, 2016, 12:59:01 posle podne »
Shodno naslovu teme "Kud plovi ovaj brod..", samo da vam mahnem sa palube   ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #5 poslato: Decembar 15, 2016, 02:20:58 posle podne »
Izmedju ostalog, rekao bih da najveci razlog cuci ovde
Understanding Criticism - Kako je prihvatamo i kako kritikujemo

A generalno, forumi su nekako u krizi usled fb, youtube i twiter manije. Ne samo ovaj vec i svi generalno... nebitno da li je audio ili neka druga tematika u pitanju. A ovo malo zainteresovanih, obicno kad tad zapne na gore navedenoj problematici.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #6 poslato: Decembar 15, 2016, 02:49:41 posle podne »
Na žalost, nemam šta da dodam, što već nije više puta navedeno, ali ću ipak pokušati nešto da kažem.

Izgleda da je postalo pravilo, a to se ovih dana može videti i na jednom drugom forumu, da se kritika doživljava kao lični napad, te da i pohvala rezultuje jednim kontra-efektom - torpedovanjem ega u vasionu i shvatanjem sebe preozbijno, kada se dobije pohvala za fotku, dve ili tri.

Ja iz svog iskustva čak mogu da kažem da i neki koji navodno prihvataju kritiku, vremenom ipak izgrade neki animozitet prema osobi koja im je dobronamerno ukazala na nedostatak. Taj animozitet se vremenom samo produbljuje, ako u kritici često nema nikakve loše namere. Nekad je ona grublja nego što treba, ali je češće, budimo realni, mnogo blaža nego što bi trebala biti.

Davno smo pričali, više puta, o tome kako se neselektivno hvaljenje početnika i onih koji to nisu, ali ih ne bismo mogli nazvati ni ljutim znalcima, dovodi do pojave koja ničim ne doprinosi ni kvalitetu diskusija, a još manje kvalitetu fotografija. U svetlu svega toga, snašla nas je pojava koja je jako karakteristična za sve foto forume - odsustvo volje da se doprinosi bilo čime. Bilo je nekoliko ambicioznih izleta i pokušaja ozbiljnog komentarisanja, bilo je i neozbiljnog, ovakvog i onakvog, ali je suština svake takve situacije bila jedna jedina - paranje oblaka nosom (od strane pokretača teme) i obesmišljavanje učešća u konstruktivnoj ili bilo kakvoj kritici.

Naravno, ne treba ići ni totalno kontra - preterano kuditi pokušaj, što u pokretaču neminovno dovodi do frustracije, a nekada i gubitka želje za daljim radom.

To neminovno dovodi upravo do ovoga što sada imamo. Ljudi jednostavno nisu spremni da dobiju negativnu kritiku i čak i minimalna naznaka neslaganja sa autorom, proizvodi neviđene varnice i dovodi do opšteg kuršlusa na relaciji pokretač teme-kritičar-članstvo-uredništvo. To bi dovelo do zamora materijala čak i kod jednog kamena, a kamoli kod čoveka od krvi i mesa. I dok su jedni trošili poslednje atome snage na rasprave, neki drugi su odabrali da se prosto povuku i ne pišu više ništa. Prosto, postaje besmisleno, kada neko nije došao s namerom da nauči i sasluša, već skoro isključivo vođen "uspesima" koje je ostavio na nekom nefotografskom forumu ili FB-u, Instagramu ili gde već.

Nije se jednom dešavala situacija (nezavisno od foruma) na kojoj pokretač, da prostite, ispizdi na kritiku i sagovornicima saspe nešto u stilu "mojim drugarima na FB-u se baš sviđa i boli me pozadina za vaše mišljenje".

Jednostavno, neko vreme će se rasplamsavati mali rat, ali će na kraju to da rezultuje opštim i kontinuiranim padom kvaliteta.

Nekima jednostavno ne možeš na greške ukazati drugačije, nego im direktno reći da ne mora baš cela kartica da se pretovari na forum ili neki upload server. I koliko god to spretno uvio u oblandu, nešto će da kvrcne i imamo opšti rat.

Been there, done that... više puta u životu, na različitim on-line mestima. I nije to vezano samo za fotografske, nego i tehničke teme. Ljudi su spremni da do poslednjeg atoma snage brane svoja uverenja, ali da ih u samo jednoj sekundi pogaze kad niko ne gleda.

I šta nam je činiti? Iskreno ne znam. Ja bih voleo da je bolje i aktivnije, ali ne vidim da i jedan forum raste i napreduje. Svi nekako posustaju pod naletom socijalnih mreža, jer očigledno većini prija samo tapšanje po ramenu. U krugu onih koji su dunsteri za određenu oblast, mnogo je lakše pobrati pohvale, nego na nekom malo kritičkije nastrojenom mestu, kao što su forumi.


Pozdrav

« Poslednja izmena: Decembar 15, 2016, 03:02:42 posle podne od strane StORM48 »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #7 poslato: Decembar 15, 2016, 04:27:53 posle podne »
Pazite mozda vi vidite ovu stvar kao takvu - ne kazem. Medjutim.....
Neki ljudi dolaze, prolaze, odlaze i vracaju se...Niti to moze da se spreci niti moze da se kontrolise. Na to ne treba obracati paznju previse a narocito ne bi trebalo to da vas pogadja.
Mislim, moze li se neko nabrzinu nauciti elementarnoj kulturi ili toleranciji ako nije odrastao u takvoj sredini...Ko je za narod-ok, ko nije opet ok...Ipak, to je neciji izbor i treba ga postovati... ako treba i "konstatacijom". Treba u neku ruku razlikovati forumski rad od borbe sa vetrenjacama...
E sad sto se tice FB, Twitera i sl..
Pazite, sve se krece sve se menja... U takvom okruzenju moze li se priustiti sebi da ti to ne cinis..?
Sta se cini na atraktivnosti, kamo nove ideje, kakav je rad na postojecim temama...?
Ako je odgovor revolt, apatija, neaktivnost...jbg. Kada se nesto resilo na taj nacin - ne znam.
Ako je odgovor jao QQ, presisa nas twiter, fb...opet jbg.
Ako od moderatora clanovi u 6 meseci dobiju samo jedno mahanje sa palube...onda - bas jbga...




« Poslednja izmena: Decembar 15, 2016, 04:30:04 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #8 poslato: Decembar 15, 2016, 06:11:40 posle podne »
Storm je uglavnom lepo sve objasnio, nerazumevanje i manjak tolerancije je globalni problem u drustvu, pa tako i na nasem forumu. Tu je i trend "socijalne mreze", fotografija se menja... Entuzijazam nije nepotrosiv, dosta zavisi i od ostalih clanova foruma, jer lako je raditi kad se dobije satisfakcija za svoj rad u vidu kritike, i jos bolje pohvale.
Siguran sam da na forumu ima clanova koji imaju sta da pokazu i predstave, ali im vise prija da iz prikrajka prate desavanja. Evo, ovim putem ih pozivam da se ukljuce, "okuraze", postavljaju fotke, otvaraju teme, pisu sve sto moze biti od koristi clanovima foruma i razvoju fotografije na ovim prostorima uopste.
Storm je postavio dobru osnovu u objasnjavanju situacije u kojoj se potencijalno nasao forum, na nama kojima je ovo mesto drago, na kome se dosta nas upoznalo, verovatno i druzi privatno i fotka, da pokusamo da odrzimo i podignemo kvalitet tema na forumu. Hvala Argonu na otvaranju teme.
Pozdrav!
« Poslednja izmena: Decembar 15, 2016, 06:14:13 posle podne od strane Crni_bombarder »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #9 poslato: Decembar 15, 2016, 10:19:23 posle podne »
Dobro...
Saslusasmo moderatore...

Manje-vise i ako je ova tema nastala spontano, svi su se oni kao sto vidimo oglasili, makar i simbolicno, i rekli neko svoje vidjenje sta im smeta i sta vide kao prepreku.

Ja bi pozvao i clanove, posetioce i ostale da takodje iznesu svoj stav o onom sta im smeta na forumu, ali i da pohvale ako im se na forumu nesto svidja.

S obzirom na zamrlost predlazem da taj deo potraje bar do kraja vikenda.
( Bar cemo moci da izvazemo kolicinu raspolozive energije koja treba da sluzi kao pokretacko gorivo.)


« Poslednja izmena: Decembar 15, 2016, 10:23:48 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #10 poslato: Decembar 16, 2016, 12:06:32 pre podne »
Slažem se uglavnom sa svim gore napisanim uz manju opasku na kritike.
Mislim da je forum (članovi, stari i novi) ipak donekle prevazišao problem prihvatanja kritike, što je po meni odličan napredak.

Pojavljuju se novi članovi, postave neku temu i kritika nema ili ih bude tek pomalo. Kako novi član da krene? Ne verujem da je isti sposoban da sam oceni svoj rad i uporedi sa drugim u sličnoj temi koji je možda dobio neku kritiku. Ja ponekad odgovorim, ali me nekad i mrzi ili nemam vremena i volje da se raspišem - eto priznajem, kriv sam :(
S' druge strane mogao bih posle svake Tvitijeve slike da napišem odlično ili sviđa mi se. Ima li to smisla?
Djani postavi sliku koja je extra i dobije par pohvala ponekad. Da li možda treba da svi koji pogledaju temu i sviđa im se to i napišu?

Slabo postavljam slike u poslednje vreme. Smatram ovaj forum ozbiljnim pa i kvalitet fotografija treba da bude takav.
Ne plašim se loših kritika (to sam davno pevazišao), već ne želim da kačim snapove ili neke osrednje slike.
Imam nekoliko tema koje bih otvorio, ali treba vremena da sve to složim da bude na nivou. Jednostavno nemam 4-5 sati kontinualnog mira u životu da bih se tome posvetio i to me jako nerivra, ali idem ka tome da se to reši.
Inače ništa od društvenih mreža ne koristim i ne pratim (ni vest i portale) i baš mi je dobro zbog toga - izolovan kao na salašu bez struje  ;D

Šta se deslio sa fotorazgibavanjem?

Citiraću kolege od gore gde se pronalazim:
"Više čitam ovaj forum nego što sam postujem fotografije ili komentarišem."
"Ne vjerujem da je u pitanju nedostatak vremena, prije da je nedostatak volje. Zašto je to tako ne znam."
"Entuzijazam nije nepotrosiv, dosta zavisi i od ostalih clanova foruma, jer lako je raditi kad se dobije satisfakcija za svoj rad u vidu kritike, i jos bolje pohvale."
"Nadam se "oživljavanju" ovog odličnog foruma."

Eto, to je moj slučaj iz mog ugla i sigurno nije tipičan, ali da se izvući neka pouka.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #11 poslato: Decembar 16, 2016, 01:12:17 pre podne »
Ok sve do sada, ali zasto bi se forum pretvarao u ``kriticki forum za ocenjivanje fotografija``?

Zasto se sve na tome zasniva? Postavljanje fotografija je samo jedan deo foruma a ne osnova foruma. Ima toliko tema oko fotografskog pribora, tehnika, raznih zanimljivosti...

Mislim da vidim sta Argon zeli reci, ali cu ja biti malo otvoreniji. Naime istina je da vecina moderatora jednostavno ne radi nista. Tj, malo ili ``tu i tamo`` doprinese nesto forumu. Reci ce neko: Moderatori treba vise da brinu o odrzavanju reda i slicno. To je tacno ali ja na moderatore gledam kao na domacine kuce. Ako su oni uspavani i prezasiceni, onda se i clanovi tako ponasaju.

Jednostavno razmotrite to da postavite nove moderatore, ne mislim da se ``rascinjavaju`` stari, vec ljude sa elanom, voljom, energijom da probude stare clanove a ujedno da  aktiviraju sve one koji samo pregledavaju forum. To se moze postici entuzijazmom a zabava, edukacija, posecenost i ucesce na forumu, dolaze sami od sebe.

Clan sam i na jednom norveskom forumu, i tamo se svakodnevno postavlja veliki broj tema i fotografija, ali su u sustini urednici ti koji podsticu druge na aktivnost a ne sede na balkonu kao one dekice iz Mapeta i `` paze na red``  :D

Smatram da je samo svezina potrebna forumu  ;)
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #12 poslato: Decembar 16, 2016, 02:46:35 pre podne »
Ne bih nespremnost prihvatanja kritike nazvao najvažnijim razlogom za nedostatak aktivnosti na forumu. Laički rečeno, ljudi su socijalna bića i teže prihvatanju i afirmaciji koju dobijaju od drugih ljudi. Vezano s tim, jedan od problema foruma kao takvih jeste i to što na forumu uobičajeno piše samo jedna grupa ljudi, da tako kažem, domaći, ljudi koji se znaju i poznaju virtuelno i/ili i u realnom životu. Nije to samo na fotografskim forumima, već i na svim drugim. Recimo, na forumu na kojem sam izuzetno aktivan a koji se bavi psihološko-religioznom tematikom, piše nas desetak, ako i toliko. Povremeno se javi neki novi član koji ostavi par postova, a zbog toga što je većini ljudi nivo pažnje kao kod pitbula na ekstaziju, jednostavno ne želi da uđe u suštinu rasprave i posveti joj dužnu pažnju, te, kao takav, brzo ode. Slično kao i ovde: član dođe, ostavi par fotografija such as they are, niko ne komentariše odmah ili u roku od nekoliko dana, i član prestane da postavlja fotografije ili piše.

U vezi sa migracijom na FB, Twitter i ostalo, pa, tamo je jednostavno mnogo (više) ljudi, a pošto fotografiju velika većina ne doživljava čak ni kao hobi, već kao snapšotovanje i postavljanje istih, te skupljanje awww komentara i lajkova predstavlja, opet, za tu veliku većinu, mnogo veću satisfakciju od slušanja i čitanja kritika za fotografije koje i nisu namenjene stručnoj kritici, to je tako kako jeste, i ne verujem da će se promeniti u nekoj bližoj budućnosti. Jednostavno, forumi odumiru kao način online komunikacije, i to nije ništa čudno. Da li se neko seća nekad ultrapopularnih mirca i icq?

Što se moderatora tiče, svojevremeno, davno, bio sam mod na forumu koji više nije aktivan, i tamo se moderatorska funkcija ogledala u tome što se postavljaju nove teme, splituju postojeće, kače vesti i slično, ali opet, taj moderatorski posao podrazumeva da na forumu članovi pišu, kako bi imalo šta da se moderiše. Moderator može da pomogne, upozori, ali ne može da natera ljude da pišu.

Lično sam se u poslednje vreme povukao, da tako kažem, sa neta. Pišem na tom jednom forumu i komuniciram sa nekim ljudima preko FB i maila, ali i to je svedeno na neophodni minumum. Što se fotografije i fotografisanja i pisanja tiče, pa...upotrebiću floskulu da nemam vremena, ali istina je da pored svih obaveza, kad te obaveze završim, mnogo mi je važnije da vreme provedem sa porodicom nego da pišem na forumima.
Ah da, nemam aparat. I to je neki razlog. U stvari, kupio sam ženi tablet i dobio neki Samsung kompakt na poklon, dakle aparat je tu, ako može da se slika telefonom, može i kompaktom, ali...opet je stvar prioriteta.

« Poslednja izmena: Decembar 16, 2016, 02:51:41 pre podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #13 poslato: Decembar 16, 2016, 04:14:48 pre podne »
Уреднике не треба кривити. По мени није било искакања која су захтевала њихову реакцију а и превише салонски приступ не доноси нигде масовност. А квалитет може да искочи једино из масовности.
Будимо реални:
Имамо две сталне групе форумаша, једну која живи од фотографије и онога што је везано на неки начин са њом и другу која окупља некакве хобисте. Без прихватања да обе имају истоветна права на једнаке просторе тешко ка масовности. А немају, тражи много писанија да се ово разложи.
Знате реченица да је овај форум озбиљан и квалитет фотографија треба да буде такав аутоматски је сужавање простора. Шта значи озбиљан форум, непрецизно је. Форум може бити строго стручан по својим садржајима и ако то треба да буде, онда има и вишак коментара. Форум може бити едукативан, ту смо негде на првој трећини. Може бити пропагандни, економски, навијачки, шаљив, и шта ти знам шта још. Па можда најбоље да је од свега по мало и да свако нађе своје кутке.
И имамо пролазнике који налете , као што сам ја налетео, да добију неке одговоре шта да набаве. И онда је неко у последњих 7-8 месеци намерно као постављао питања у виду почетника. У пар случајева је то било тако очито да сам морао да будем можда непријатан коментаром.
Мислим да суштина није у критикама и похвалама фотографија. На крају крајева каква је фотографија што се тиче њене снаге и поруке може се стварно сагледати тек после њеног одштампавања. Лично волео бих да има још више фотографија, посебно од већег броја различитих аутора, али с друге стране то тражи веће ресурсе сервера, а тај простор није бесплатан.
     

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #14 poslato: Decembar 16, 2016, 08:25:16 pre podne »
Mislim da je forum (članovi, stari i novi) ipak donekle prevazišao problem prihvatanja kritike, što je po meni odličan napredak.

Veruj mi da nije. S obzirom da sam ispratio dolazak i odlazak velikog broja clanova, mogu tacno da procenim tacku kada su promenili stil ponasanja. Uopste nije zanemarljiv broj korisnih clanova koji su napustili forum jer se neko kriticki osvrnuo na njihovu fotografiju, ili se suprostavio stavom u tehnickom delu foruma.
To nije specificno samo za ovaj forum, vec spada u red univerzalnih problema. Zasto mislis da sam jos 2011. otvorio gornju temu koja je linkovana u proslom postu?

Da se citiram

.... malo cacnut ego moze rezultirati i boljim fotografijama. Covek se uci dok je ziv... nista tu nije strasno.
Poenta cele price jeste da se svi malo izdignu iznad svega, i da kritiku  ne shvate kao uvredu, vec kao konstruktivnu kritiku. Sa druge strane, onaj sto daje kritiku mora da vodi racuna da daje konstruktivnu kritiku a ne da vredja.

Mislim, generalno nemamo mi sada nikakvu urgentnu situaciju zbog koje bi morali da imamo neko specijalno zasedanje, ali nije zgoreg da sve bude ovde zapisano za slucaj da zatreba. Forum raste, sve je vise novih clanova, a primecujem da se mnogi ustezu da napisu konkretnu kritiku, neuvijenu u oblandu. Strah da se neko ne naljuti, ne ispadne mrgud... sta ti ja znam... a  sa druge strane, ima nekih koji i dignu ruke posle par takvih ''intervencija''. Covek naprosto nekad ne zna kako da se ponese u datoj situaciji. Da li da nemilosrdno kasapis svaku losu fotografiju, u nadi da ce i pored povredjenog ega autora, on ipak negde u dubini spoznasti i priznati sebi da je pogresio i voditi racuna o tome sledeci put? Ili, da ga tapses po ramenu i zavaravas njega, sebe i pravis od foruma mesto na kome nema napretka.

I veruj mi... uvek na kraju ispliva ovo kao razlog. Storm je naveo svez primer sa dizajn zone, pa cu kao ilustraciju citirati jedan deo posta iz te teme ... jednog od ucesnika

Citat
Cast izuzetcima; ne ovom forumu se jedva ceka nekakav novajlija da mu se ubije svaka zelja za fotografijom zato sto nije rodjen sa predznanjem o broju fotona koji pada na senzor. Pritom je skroz legitimno takvu jednu personu opljuvati, ismejati itd. Sto govori vise o ovim drugima. Kapiram da su forumasi ovde iz raznih razlogal neko da edukuje, neko da bude naucen, neko da leci komplekse....ovo poslednje je jako lose i pogresno. Opet, cast izuzetcima

Dakle univerzalni problem, koji uvek ispliva na kraju. Taj problem dovodi do smanjivanja broja clanstva, broja fotografija i komentara, jer ako je ljudima godinama drvila neka uciteljica, profesorka, otac ili majka... ne mora sad tamo neki moderator ili forumas da ti soli pamet.

Sta dalje? Pa nista guramo... problem je resiv. :D Pisimo vise, stavite Argona za moda .... kacimo fotografije... mislim, necemo ruke dici.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #15 poslato: Decembar 16, 2016, 09:08:20 pre podne »
Iskreno, ovaj forum je nekada imao "ono nesto", ali se to nesto odavno izgubilo. Jedino jos Zoran odrzava "na zivotu", sa svojim predstavljanjima aparata, objektiva, i generalno njegovim tekstovima na blogu. Skoro svaki tekst procitam sa uzivanjem, neke zbog nedostatka vremena puno kasnije procitam, ali ipak procitam.

A sto se tice problema sa nepisanjem i odlazenjem clanova i sl, mislim da je sve receno vec vise puta. Zbog pojedinih sam i ja odustao od bilo kakvog posvecivanja forumu (i fotografiji generalno), samo povremeno pogledam i procitam po nesto i to je to. Ima jos dosta tema koje nisam ni otvorio, jer me neke ni ne zanimaju. O ukusima se ne raspravlja, kaze staro pravilo, ali to na ovom forumu nije bio slucaj. Na zalost.

Zadnji citat koji je Zoran okacio, o pljuvanju po novim clanovima, opet, na zalost, bio je dobrim dijelom prisutan i ovde. Mozda bi se neko od tih nekada i potrudio pa malo napredovao u fotografiji, a ovako je u startu sasjecen. Ko zna... Sad ce veliki gazda da me demantuje, ali dobro, sve u rok sluzbe. :)

Sto se tice onih "pocetnika" sto su postavljali razna pitanja za nabavku aparata, nekada mi je, sto rece Petko, stvarno bilo nelogicno i sumnjivo tako da sam i ja pretpostavio da se neko samo izjebava, cisto iz dosade.

Uglavnom, da skratim, mada sam se i ja raspisao, i ja masem sa palube. Mozda se na nekom drugom mjestu mognemo bolje druziti. Aj zzzz

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #16 poslato: Decembar 16, 2016, 09:47:43 pre podne »
E polako, polako...
Nije tema zapoceta da bi menjali moderatore (ponajmanje da bi postavljali one Argonske), vec da bi razdrmali postojecu situaciju, koja ga da prostis malo utupi u zadnje vreme.

A ako cemo bas i o moderaciji...meni se ona svidja i skroz mi je po volji. I po strucnim i po ljutskim osobinama...eto.
Jedino sto mi se ne svidja sto je sama sebi izgleda zategla rucnu...
Neki novi moderator do 30god je verovatno potreban u skorije vreme, pre svega da bi mu bili blizi postojeci trendovi o kojim pricate, jer je poznato da se covek od njih udaljava kako vreme prolazi..
Ali takvog treba i naci...
Ja sam koliko vam je poznato " vasih" godina uz to i covek bez znanja i vremena, vec natovaren svim cime se jedno prosecno, univerzalno kljuse moze natovariti...ono...skroz i sasvim.
To su sve presudni razlozi koji me drze jako daleko od bilo cega sto se zove moderator ne samo ovde vec bilo gde.
Ali ne lezi vraze...
Kao covek koji ne pije, ne pusi, ne drogira se, cak ni kafu ne konzumira, ne juri kurve (samo domacice) , ne gleda TV, ne cita dnevnu stampu jer je kontaminirana djipadzijama, trovacima, tranvestitima, vracarama raznim satro damama...pa ebem mu zeca!... Pa moram i ja nesto da citam, pisem, negde da svratim....A znam da nisam ovde ni jedini ... Ima toga jos...
  E vidis, to me mnogo vise preporucuje za "gonica" moderatorima da se ne vredjaju bezveze... vec da rade.
Jer moderatora je mnogo, a gonica moderatora je malo.... ;)
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2016, 09:55:52 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #17 poslato: Decembar 16, 2016, 10:41:13 pre podne »
Miijenjanje moderatora? Ne, mislim da sve funkcioniše kako treba u tom pogledu...Dolazak novih članova i nekomentarisanje njihovih fotki?Tu bi se trebali svi malo potruditi i poželjeti mu ugodan boravak na ovom forumu.....Što se tiče ubijanja u pojam nekih članova sa njihovim postavljanjem fotki, (prepoznat će se!), i tu ne bi trebalo biti problema ako je ličnost jaka, jer koja je svrha ne postavljati više fotografije nakon što mu neko kaže da te fotke vrijedjaju inteligenciju?.Hmmm, ok, ne valjaju fotke, ali to ne znači da sada neko treba odustati od fotografisanja, naprotiv, baš onda treba biti uporan nenormalno i još više i više učiti, gledati, isprobavati, vježbati.....nešto kao u Legiji stranaca, nikad se ne predavati.....i sam sam bio u toj poziciji gdje su mi neki "stručnjaci" predlagali da se bolje uhvatim lopate umjesto što fotografišem-na sreću nisam ih poslušao, i dan danas sam aktivan u fotografiji....nedam se!Idem sa tom činjenicom da se čovjek uči dok je živ, to bi i drugi trebali praktikovati....  ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #18 poslato: Decembar 16, 2016, 11:11:26 pre podne »
A da se otvori neki podforum, ili kako se to vec zove, sa nazivom FOTOKRITIKE, ili slicno, gde bi ljudi mogli postavljati fotografije za koje zele kritiku, bilo pozitivnu ili negativnu. Znaci na fazonu: Nema ljutis. Postavio si fotku tamo i neka ljudi pisu sta zele a ti prihvati ono sto mislis da je korisno.

Ako se fotka postavi izvan tog podforuma u neku drugu temu, znaci da covek nece negativnu kritiku i takve bi mod. trebali da obrisu ako smatraju da ce se postavljac teme naljutiti.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #19 poslato: Decembar 16, 2016, 11:19:05 pre podne »
@hellenic-odlična ideja, jedino tako može neko očekivati da napreduje, samo se ne bih složio sa pojmom "negativna kritika", bolje reći "konstruktivna kritika", gdje bi se ukazalo na greške.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L