Autor Tema: Kud plovi ovaj brod..  (Pročitano 38690 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #40 poslato: Decembar 16, 2016, 07:20:53 posle podne »
ne znam, ne bih rekao da se ovdje vodi rat izmedju Canona i Nikona, uvijek sam govorio da nije bitno čime fotografišeš, najbolji fotoaparat na svijetu je onaj koji ti je uvijek spreman za okidanje, eto, pogledajte moj potpis, pogotovo pri kraju recenice, koji potpis odavno već koristim.....tako da, nikon, canon, fuji....ni jedan ne valja ako ste ga zaboravili kući ili vam je u torbi......... 8)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #41 poslato: Decembar 17, 2016, 12:00:17 pre podne »
Da se još jednom ubacim.
Sa moje tačke gledišta. Ne smeta mi na forumu ništa. Imam više od 14 godina da bi me potresli negativni komentari na moj rad. Fotografija mi je hobi. Sad iako neko kaže da moja fotka ne valja ništa, neće me udaljiti od daljeg rada. Samo da je kritika konstruktivna, da mi se tačno ukaže gdje griješim.
Naravno, mora postojati kod člana foruma i autocenzura. Ne bih sebi dozvolio da kačim slike koje i sam vidim da ne valjaju ništa. Ono tipa, "otkinuto" pola glave ili kuće, izblijeđele boje. Dosta puta napravim stotinu fotografija a sam izdvojim možda pet, da zadovoljavaju neki moj kriterijum. Neko iskusniji ne bi ni tih pet.

Ja volim ovdje sa vremena na vrijeme okačiti neku sliku za koju lično smatram da ima potencijala i sa željom da neko koje bolji od mene me posavjetuje i da na njegovom primjeru učim. Pa ako treba otvoriti podforum za takve namjene, zašto ne.

Žao mi je što nema više diskusija o aparatima, fotografskim tehnikama. To sam sve čitao iako za dosta tehničkih pojmova nisam znao ili još uvijek ne razumijem te pojmove. Ne smeta mi ni rasprava Nikon protiv Canon. Meni da neko da i Hasselblad, ne bih umio napraviti dobru fotku.

Ono što još volim čitati na ovom forumu su i jako dobri testovi aparata, volio bih da ih ima više i češće. A takođe želim pohvaliti blogove. Razumijem da su to teški poslovi i uzimaju vremena.

Dakle, to su neki moji stavovi, razmišlanja, želje. Nadam se da će se ljudi malo razmrdati i da će biti više postova. A ako ne...

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #42 poslato: Decembar 17, 2016, 01:02:47 pre podne »
Из досадашње дискусије имамо један конкретан предлог. Да се отвори тема да се постављају фотографије за критички осврт и посебна за једноставно постављање ради објаве.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #43 poslato: Decembar 17, 2016, 02:56:14 pre podne »
Ne isključujem, ali ne smatram to rešenje dovoljno dobrim... čak ni minimalno boljim nego što je sadašnje. Mislim da bi to samo dovelo do segregacije i lavovskog posla za moderatore, jer nema teorije da neko ne bi prokomentarisao krš fotku, ma gde se ona nalazila, osim ako se za taj podforum potpuno ne isključi mogućnost pisanja, što bi bilo suludo, složićemo se.

Mislim, realno je eventualno da se odvoji neki "početnički" forum, gde bi kačili oni koji sebe smatraju početnicima, te bi i tretman bio drugačiji... valjda.

Ali onaj koji sebe smatra naprednijim... ne vidim zašto bi uopšte bio pošteđen kritike? Ništa ne bismo dobili osim odrešenih ruku za kačenje bukvalno koječega. A ni to nije poenta.

I da, ovaj forum nije samo u vezi kačenja fotografija, ali je ipak to nekako težište. Tehnika jeste bitna, ali ona suštinski stagnira. I pored svih "napora" da se na tom polju učini nešto, sve je to pretakanje kupusa, gde svaka glavica liči ipak samo na - drugu glavicu kupusa. Prosto, nema dovoljno materijala, osim onoga što se usput već ne napiše.

Ako neko ima neki konkretan predlog oko čega bi se mogla povesti kvalitetna diskusija, uz određeni početni materijal, možemo obratiti nekakve teme i napraviti nešto tipa tutoriala ili smernica za rad. Ali mora postojati nekakva tematika, a i volja da se o tom nečemu piše.

Mislim, ovo škrabam onako s brda, s dola, u pola noći. Nije da sam baš potpuno svoj, pa ono... imajte razumevanja. ;D

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #44 poslato: Decembar 17, 2016, 10:08:11 pre podne »
Stegao me neki grip, citam sve napisano pa pokusavam kao da budem nesto satro pametan..
Znate kako, mozda Storm ima pravo...I ako ideja nije bez vrednosti ipak mislim da skrecemo na ovaj nacin resavanje problema na pogresnu stranu.
Zapravo ovo bi bio pokusaj da se problem koji su prozrokovalu ljudi otklone softverskim putem i prebace na teret programera..Hm..
Nije tu problem ni nastao, pa nece tako ni da se resi izgleda.

E, ajmo malo vreme u nazad...!
Problem je nastao u " nultoj tacki" ili cak nekoliko njih.
Pod "nultom tackom" podrazumevam odedjene dogadjaje koji su se desili ovde i od kojih je sve pocelo.
Siguran sam da mnogi znaju o cemu pricam.
I nece to moci ispraviti nikakve tehnikalije ni svi programeri zajedno.
Ja sam zato i onda a i sada bio protiv zakljucavanja tema, jer bolje i da se ceo forum usija nego da ostane neka nedorecenost ili napetost u vazduhu.
I onako kad pogledas, sta moze da se desi ? Poneka teska rec ili recenica se prebrise posle svega kad se glave ohlade i kraj..Jaka stvar.

Mislim da kapiram konacno u cemu je problem ... znam sta mi valja ciniti  :)... bilo sta manje od toga nece relaksirati stvar priznao to ko ovde ili ne...
Verovatno je i na drugoj strani isto.
 Uglavnom....ako bih dobio "dovoljno povoljnih signala" ja mislim da bi se to moglo srediti sve za nedelju do dve..

Ovako cemo samo da istupimo marinka za dzabe, d'izvines... :)
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2016, 10:14:08 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #45 poslato: Decembar 17, 2016, 10:12:12 pre podne »
Pa lepo se raširila tema od moje prošle posete :)
Samo da prvo odgovorim Zoranu da sam mislio na ovaj period, posle odlazaka članova koje je pomenuo.
Ima par tema gde su ljudi veoma lepo podneli realne kritike pa bi to trebalo i nastaviti, kao što je Dionis pisao.

I dalje mislim da na ovom forumu treba kačiti kvalitetnije slike i ne zatrpavati se snapovima, što je moderacija još dosta ranije pominjala, a i Storm u prethodom postu. Komentrašući moj prethodni post, vidim da se Petko30 ne slaže, ali svako ima pravo na svoje mišljene. Međutim jako mi sviđa ideja za podforum ili odvojen forum gde bi cilj i kriterijumi bili drugačiji. Ja na to gledam kao sestrinsku firmu pod istim krovom, kao npr. Aviolet i Airserbia ;)

Vidim da nisam jedini koji quqa na nedostatak vremena, pa bi bilo dobro da (ako se napravi tako nešto) u podforumu za kritike postoji jedostavan sistem za ocenjivanje po različitim kriterijumima. Kao kada ostavlajte feedback za online kupovine. Recimo da postoje stavke obrada, kompozicija, odabir teme, woow efekat i tako još mnogo opcija i naravno pisani komentar. Bilo bi mi mnogo lakše da pogledam sliku i štikliram par stavki. Ako treba, dopišem par rečenica. Ovako treba da krenem da pišem, a često nemam volje/vremena za to.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #46 poslato: Decembar 17, 2016, 10:17:04 pre podne »
Mislim da kapiram konacno u cemu je problem ... znam sta mi valja ciniti  :)... bilo sta manje od toga nece relaksirati stvar priznao to ko ovde ili ne...
Verovatno je i na drugoj strani isto.
 Uglavnom....ako bih dobio "dovoljno povoljnih signala" ja mislim da bi se to moglo srediti sve za nedelju do dve..


Aj druže prosvetli i nas druge koji ne pratimo tako detaljno. Spremaš puč generale? ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #47 poslato: Decembar 17, 2016, 11:38:38 pre podne »
Dalje. Mozda sam ispao nedorecen, pogresno shvacen. Tehnicki ne bih trazio da se ista mijenja na forumu. Ne smeta mi sto nema podforum za pocetnike. Neka sve ostane kao do sad. Samo da ima vise ljudi koji ce ovdje postovati razne teme. Fotografije, tehniku i sl.
Da diskusije budu zive, uz ostre ali konstruktivne kritike. Ja ovo pisem kao neko ko nije izverziran u ovome poslu a htio bih na neki nacin doprinesem ovoj raspravi.
A izgleda da sam jedini Junior u ovoj diskusiji, no bih volio cuti glas jos nekoga. Sve u cilju nekog ucestalijeg rada, objava na forumu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #48 poslato: Decembar 17, 2016, 12:45:23 posle podne »
@pericha
Taman posla  :)
Doslo vreme druze Pericha za "tihu diplomatiju" ;)
Ne mogu vise nista reci zasad...

@Dionis
I meni se cini da nisi daleko od istine..

Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #49 poslato: Decembar 17, 2016, 02:38:56 posle podne »
 Internet foto zajednica na ovim prostorima je poprilično malobrojna. Na ovih nekoliko foto foruma većina aktivnog članstva se ,uglavnom, poznaje. Lično smatram da je tema otišla malo u pogrešnom smeru. Sve rečeno oko kritika stoji, ali to nije osnovni problem masovnosti.
 Jedan od problema može biti i ekonomska kriza. Ljudi sve manje kupuju opremu, pa imate i dosta manji broj potencijalnih foto entuzijasta i članova foruma. O ovom segmentu nam više može reći Ljuba. Nazidajte na to i malo kolektivne apatije, nedostatka slobodnog vremena i eto još razloga koji prouzrokuju manjak kreativnosti.
Kada sam se učlanio na forum bilo je po 2-3 posta dnevno. Od članova iz tog vremena ,čini mi se, da je samo još Tviti neumoran. Imao je forum i ranije ove faze pa  sve to vremenom prođe :) 
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2016, 04:16:10 posle podne od strane neo »

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #50 poslato: Decembar 17, 2016, 02:43:54 posle podne »
Изгледа да сам погрешно пратио. Учинило ми се да је пар људи подржало идеју, али ето није. Лично ја сам само за оно што већина сматра исправним. Како год да одлучите ја ћу читати овај форум.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #51 poslato: Decembar 17, 2016, 03:31:09 posle podne »
@Neo
Ne znam da li ih kupuju kod Ljube ili nege drugde ali naprotiv, baza potencijalnih korisnika NIKAD nije bila veca... Verujte..
Svakodnevno u gradu vidim gomile narocito dece od 12-17g koji u grupama 3-4 fotkaju jedni druge sa DSLR-ima...To jesu obicno osnovne C ili N varijante sa kitom, ali su uglavnom novi.
Takodje gde se dedose svi oni aparati od proslih god , da nisu prestali da rade?..Nakupilo se toga.Dakle cak i teenageri ih nose ko priveske. Ko je pa ranije pa imao DSLR, samo Pro ili parajlije.
Drugo: Dostupnost
Danas su cene polovnih toliko pale da za 300e kupis svasta nesto...
Pa nadje se bez problema FF D600 za 700€ polovan...cak i manje.
Kad je to bilo???
Nekadasnji hit 5d1 kosta 300€ D700 600-700€, kao i 5D2...treba li jos?
Nije to, nego mladima se mnogo toga nudi u net formi danas i idu tamo gde je najzanimljivije. Od ostalog se samo brane...moze im se.
Ko ume da ih privuce necim kod sebe - evo ih dolaze..Ko ne ume, jbg..nek uci..
Uopste ljudi idu tamo gde im je lepo i gde se lepo osecaju, ako taj filing izostane migriraju na druga mesta.
 I ja sam takodje prvi put ovde ostao zbog tog filinga, kao i vecina tu uostalom.

Drago mi je da te vidim , btw  ;)
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2016, 03:34:09 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #52 poslato: Decembar 17, 2016, 04:23:59 posle podne »
Koliko sam ja primetio članovi foto foruma su najmanje tinejdžeri. To su generacije koje rastu na društvenim mrežama. Sad možda ti i ja imamo različitu percepciju oko same opreme. Zašto neko ko ima dslr mora po defaultu da bude foto amater? Pa zatim, zašto je neophodan FF? Pa može se biti foto entuzijasta i sa kompaktom. Diskusije o foto opremi su sastavni deo foto foruma, ali se nekada previše insistira na tome.   
Ako neko ima kreativne ideje neka ih izloži i pokrene neku priču! Ja ovo sve ipak ne posmatram kao igraonicu sa animatorom ;)
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2016, 04:27:23 posle podne od strane neo »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #53 poslato: Decembar 17, 2016, 05:16:14 posle podne »
Ni FB nije igraonica sa animatorom niti to neko ocekuje, a kamo li forum.
Ali ipak ne treba ici po meni ni u drugu krajnost. On niceg moze samo nista.
Ja pricam o novim temama, sadrzajima, idejama i aktivnosti uopste.
Pogledaj nase forume, pogotovo onaj najveci. Kao da je vreme stalo na njemu. Sad i pre 10god sve stoji isto..I nece jos 10 garant..
Dakle, sta ce se to i cime opravdati?. Cim covek pomisli da je Bogom dan, kad ce to samo od sebe ili da bolje ne treba/ ne moze...eh, jbg..
Evo ja vam kazem sad otvoreno da se jedan deo clanova odvojio pre nekog vremena bas zbog toga.
Pazi da nemam ja zaposlene koji se pravdaju na sve i svasta posle losih rezultata ja bi poverovao i u svetsku ekon. krizu, poplave u indoneziji, manjak kondoma u Kambodzi ili sta sve ne.
Kada im postavis pitanje dobro ok...da vidim sta ste uradili u zadnje vreme - nastane muk.

Sto se teenagera tice pa...necemo valjda ja i ti Neo vecno da drndamo ovde...valjda cemo se jedog dana preseliti kraj kazana pa peci rakiju..
Eh...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #54 poslato: Decembar 17, 2016, 06:00:20 posle podne »
Evo ja posle 100 godina obesio neke slike da bar malo mrdnem iz ovog samo kucanja.
Ajmo sad i drugi pa da pokrenemo ovaj brod.  :icon_salut:
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #55 poslato: Decembar 17, 2016, 06:09:24 posle podne »

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #56 poslato: Decembar 17, 2016, 06:13:11 posle podne »
Ni FB nije igraonica sa animatorom niti to neko ocekuje, a kamo li forum.
Ali ipak ne treba ici po meni ni u drugu krajnost. On niceg moze samo nista.
Ja pricam o novim temama, sadrzajima, idejama i aktivnosti uopste.
Pogledaj nase forume, pogotovo onaj najveci. Kao da je vreme stalo na njemu. Sad i pre 10god sve stoji isto..I nece jos 10 garant..
Dakle, sta ce se to i cime opravdati?. Cim covek pomisli da je Bogom dan, kad ce to samo od sebe ili da bolje ne treba/ ne moze...eh, jbg..
Evo ja vam kazem sad otvoreno da se jedan deo clanova odvojio pre nekog vremena bas zbog toga.
Pazi da nemam ja zaposlene koji se pravdaju na sve i svasta posle losih rezultata ja bi poverovao i u svetsku ekon. krizu, poplave u indoneziji, manjak kondoma u Kambodzi ili sta sve ne.
Kada im postavis pitanje dobro ok...da vidim sta ste uradili u zadnje vreme - nastane muk.

Sto se teenagera tice pa...necemo valjda ja i ti Neo vecno da drndamo ovde...valjda cemo se jedog dana preseliti kraj kazana pa peci rakiju..
Eh...

A ti članovi su se odvojili i prešli na drugi forum u nadi da će tamo biti bolje, svi će postavljati po 100 fotografija dnevno, drugarske kritike će biti primane konstruktivno? Ovde ne može bolje, ali tamo ćemo da napravimo da radi? Pa prvi postovi koje sam tamo video tiču se reminiscencija na skorašnje svađe i pravljenje razlika na nas koji se ozbiljno bavimo fotografijom i njih koji su samo entuzijasti i neki tamo umJetnici. Na onaj forum su prešli isti ljudi koji su postovali ovde, tako da ne verujem da će biti neke razlike.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #57 poslato: Decembar 17, 2016, 06:56:52 posle podne »
Ne, ne...

U svemu ovom, temu  "Ovo vs Ono" moze da vidi samo ko bas hoce.
Izvinite ali to nije bila ni moja ni bilo cija namera ovde, pa se izvinjavam ako sam ja nesto uradio da isprovocitam ovakav komentar.
Bas bzvz...



Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #58 poslato: Decembar 17, 2016, 08:05:14 posle podne »
Mozda je razlog (ne)postojece krize bas ovo "mi i oni"? Meni licno je uvek bilo vazno ko pise, pored toga sta pise. Ali bi bilo lepo da se ne iznose neke neistine (mislim iskljucivo na Stalkera), cisto zbog drugih ljudi, da se ne stvore tenzije bez potrebe. Mislim, malo ko Stalkera uopste uzima za ozbiljno, ali svejedno nije fer da se ubacuje neko seme razdora koje nije postojalo. Niko nije nikad ismevao Milceve (boze svasta) niti bilo ko od moderacije ima takvih ambicija da favorizuje bilo koji brend. Jedan naslov je saljiv I rasprava se vodila oko viewfindera nista drugo I niko sa foruma ko aktvno ucestvuje koristi milic pa fuji to nije shvatio zlonamerno..Na tom forumu je tehnicki deo foruma zaista sekundaran i nema tezinu i vaznost koju ima ovde. Moderacija koristi Canon, Nikon, Sony, Olympus... fali nam samo jedan Fuji ambassador, mada imamo clana koji nosi fuji :) Cisto da ne bude nekog nesporazuma sa ljudima koje svi clanovi koji i tamo postuju i dalje vrlo cene, a jos manje imaju nesto protiv njih. I dalje su za mene autoritet sto se tehnickog dela foruma tice i Storm je za mene (nas) suveren vladar na tom polju :)

Redovno posecujem pcbiz i dalje, cisto da vidim jel ima nesto novo... inercija ovog foruma je i dalje vrlo jaka. Takodje, niko nikad nije jednu losu rec rekao za ovaj forum na tom drugom mestu, a to je i strogo zabranjeno... iz mnogo razloga, da ne nabrajam... prvo je postovanje, prema ljudima, prema mestu, prema vremenu koje smo ovde proveli. Samo nekoliko najblizih clanova (koje licno poznajemo) je direktno pozvano na taj forum. Neko je izabrao da pise tamo, a ne ovde (ja na primer), neko je ostao ovde i ne zanima ga onaj forum (pericha), a neko voli da pise i tamo i ovde (Argon). Druge ljude nismo zvali, jer smo mislili da nije fer da kanibalizujemo mesto koje volimo.  A I moderaciji je skrenuta paznja da ne kaci druge fotoforume nase linkovima a posebno na bizu ….Pretpostavljam da je to licni izbor i da svako izabere gde mu je lepse. Meni je Ljuba i dalje prvi kontakt u telefonu kad treba da uzmem neki komad opreme i da ga preporucim prijateljima ….

E sad, mislio sam da ne moramo da se pravdamo i da ce ljudi razumeti... Marko i ja smo primetili da je ovo o cemu se prica pocelo da se desava mnogo ranije. Ja sam imao ideju kako bi  forum trebao da izgleda a Marko se slozio  (vise fotografija, manje tehnika... vise edukacija i druzenje, manje rasprave oko tehnike. Cim se povede neka rasprava oko tehnike, gledanost skoci nenormalno... dok su recimo teme kao fotoragibavanje, takmicenja, komentari fotografija ostajali potpuno u drugom planu. Licno smo cekali 3 godine da se organizuje bilo kakav skup, pa makar i kafa u Beogradu... nijednom... Moderacija je izgubila energiju (sto je mozda i normalno vremenom, verovatno ce se to i nama desiti ), zbog par ljudi kojima se ne svidja neciji komentar, tako da su komentari kompetentnih ljudi i ljudi koji su imali autoritet izostajali... itd itd, da ne razvlacim, dosta razloga. Da bi realizovao neku svoju ideju, moras da budes odgovoran za tu ideju od pocetka. Nasta bi licilo da smo Marko ili ja ljudima solili pamet sta treba da rade sa forumom i davali im lekcije kako to treba da izgleda. Niti bi nas poslusali (znaju oni to odlicno i sami), niti je to kulturno da ulazis u neciju kucu i govoris im kako treba da se zivi u toj kuci. Da li smo sve uspeli da uradimo? Naravno da ne, ali se trudimo i to je bas ono sto ne vidim ovde (mozda gresim). Mozda je i cilj potpuno drugaciji... ali mi smo uspeli da organizujemo bar 10 izleta za manje od godinu dana, jednu radionicu i u planu za drugu, tutorijali o fotografiji koji ce zauvek ostati na tom mestu da ljudi mogu da procitaju, moderacija se druzi privatno i dobrodosli su i clanovi, planiramo sastanak uzivo da diskutujemo kako mozemo da neke stvari unapredimo (uprkos vremenskim i budzetskim ogranicenjima)... moze to i bolje, ali to je licno za mene razlog zasto se osecam prijatnije tamo nego ovde. Ljudi se trude, druze i meni je lepo... Ovde je bio problem zatvoriti takmicenje u fotorazgibavanju na vreme. 

Ja iskreno zelim da biz bude jak forum posto se slazem da sto vise tema blogova foruma na nasem govornom podrucju moze samo  da donese  boljitak svim ljudima koje zanima fotografija.  Biz I moderacija forum ce u meni imati iskrenog prijatelja … Nisam imao nameru da pisem ovde i da Pametujem ali Stalker je doveo do ovoga. Pa ako je neprimereno ja se izvnjavam ljudima koje cenim i volim ( oni znaju ko su )...

Pozdrav sve najbolje.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #59 poslato: Decembar 17, 2016, 08:24:04 posle podne »
Ja i dalje ne mogu da uhvatim nit ove teme. Počelo se o masovnosti, pa se stiglo to brutalne kritike i na koncu do nekih već više puta pročitah stvari. Kada sve zaokružimo u celoj priči uvek učestvuje nas ,ajde, najviše petnaest.
Protiv tog famoznog razgibavanja je od samog starta zloslutno bio storm. Sve njegove (pesimistične) prognoze u vezi toga su se pokazale kao tačne. Pojednici su to od starta shvatili preozbiljno i tako se to samo od sebe ugasilo. Nije uopšte bila poenta u tom poslednjem glasanju  ;)