Autor Tema: Kud plovi ovaj brod..  (Pročitano 38665 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #60 poslato: Decembar 17, 2016, 08:40:05 posle podne »
Nit je da izgleda covek ko po jajima mora da pazi na svaku rec jer nemamo svi isti misaoni sklop na ramenima..

Mada ajd ok...ko zna zasto je dobro sto je ovako ispalo...Odavno nije bilo ovako prometno...
Navijam sa sve pistaljkom, patikama i salom da krene gde treba.
Ako ne zaradimo katanac do 22h ima velike sanse za to...

A bar da nije moja greska pa ajd..
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2016, 08:42:10 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #61 poslato: Decembar 17, 2016, 09:04:11 posle podne »
@Serb
Ma zanima me, ali nemam vremena da uđem detaljano i shvatim tamo funkcionisanje stvari. Eto bar se i to promenilo baš i tek večeras :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #62 poslato: Decembar 17, 2016, 09:23:17 posle podne »
Ja sam danas popio kafetin :)  I to nema veze ni sa jednim foto forumom :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #63 poslato: Decembar 17, 2016, 09:53:23 posle podne »
Нема потребе за овакву врсту расправе. Вероватно сам по годинама живота међу најстарије људе овденак, тако да ме не дотичу "младалачке пацкице". Сећам се када се ишло на ону бару. Најдобронамерније сам објаснио да сам ишао на исту, да ради фотографије треба ићи од јуна до августа, али добих пацке ко да сам убио некога. То би 99% нових чланова отерало са форума.
Погрешно је сматрати да су критике око апарата и фотографија кривци за дешавања.
Проблем што група уредника има концепцију форума, доследно је спроводи, све је то легитимно, те ако се не може мењати садржај онда не треба водити овакве дискусије.
Па ипак да приметим:
1. Или рећи јасно, правилима одредити да само може бити постављена фотографија изложбеног квалитета. И тада ће бити дестак фотографија у две године. Али, наш мајстор макро фотографије је својим ставом, упутствима навукао бар нас десетак форумаша да пазаримо макро објективе о којима до тада нисмо ни размишали. То је његова заслуга и хвала му.
2. Или форсирати постављање што више фотографија које ће временски бивати на форуму, например годину дана па нек се обрише.
3. Или да остане све овако као до сада и прекинути дискусију.
4. Форуму недостају туторијали. Омогућити да једноставно притиском копи-пејс форумаш постави неки туторијал. Нека се за то отвори посебна подтема. Ово привлачи највише младо, ново чланство. Знам шта ће рећи неки админи, тога има на милионе по интернету. А ја одговарам, па и милион форума везаних за фотографију такође. Битно је да буде на српском, за тачно одређену радњу, неко ће ово, неко оно и за две године створила би се страховита база коју би посећивало најмање педесетак људи дневно.
5. Вероватно је немогуће, али ако случајно јесте могао би власник форума да поразмисли да формирамо  фото клуб, да омогући неку просторију где би се виђали и ондак пар пута годишње поводом неких измишљених датума правили клупске изложбице, и тако дискутовали, учили, и било баш готивно.


Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #64 poslato: Decembar 17, 2016, 10:01:54 posle podne »
Hvala momci !!...prezivesmo  ;D ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #65 poslato: Decembar 17, 2016, 10:22:16 posle podne »
А што неби? Само дискутујемо :)

Van mreže Panchester

  • Član
  • **
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #66 poslato: Decembar 17, 2016, 10:30:05 posle podne »
Smatram da za aktivaciju foruma nedostaje kvalitet.
Pod kvalitetom podrazumevam:
- postavljanje kalitetnih fotografija
- testovi i uporedni prikazi opreme
- linkovi ka tutorijalima, kvalitetnim fotografijama i umetnicima
- edukacija u vidu konstruktivnih saveta, skica, uputstava...
.
.
.
pa 15 mesta necega
- pa tek onda komentar na postavljene fotografije.

ovaj i svaki foruma bez problema moze da opstane i bude masovan sa prve 4 stavke i bez poslednje. a obrnuto ne moze.
Zasto bre mora da se uvek nesto kaze na postavljenu sliku. Zasto mora da se prokomentarise i kritikuje? Zasto mora da se pohvali, osim ako je stvarno vredno hvale? Zar preterana hvala ne devalvira kada se cesto koristi?

Ciji je komentar zlata vredan i ko je autoritet na forumu? Onaj koji sledi navedeni redosled!

Ima ljudi koji iz najbolje namere smore preteranom aktivnoscu, a aktivnost se svede u najvecem procentu na pohvalu.
Jel to pozitivno? Ja mislim da nije! A dobri ljudi siguran sam.

A sto se tice migracije na druge forume, ne znam da li je slucaj sa onim trecim forumom (ne znam ni koji je) ali u slucaju foruma druge tematike koju pratim i nema veze sa fotografijom, grupe ljudi otvaraju nove viruelne zajednice da bi mogli da rade ono sto smatraju ispravnim i da niko ne bi mogao da ih kritikuje i u tome spreci, jer ce sami pisati pravila. Ovo ne mora da bude samo u negativnom kontekstu.

Neko gore lepo prokomentarisao. Isti su ljudi, ista pamet, iste navike. Pa nece pisati slovima u boji od sada.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #67 poslato: Decembar 18, 2016, 12:16:33 pre podne »
Ako nista drugo, isprovicirali smo da se postavi par fotografija. A i ovo sto se ovako lijepo perčinamo (kako bi se kod nas u Crnu Goru reklo za raspravu) nije lose.:))

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #68 poslato: Decembar 18, 2016, 04:51:35 pre podne »
@Serb: mrzi da tražim citate po forumu da bih potkrepio ono što sam napisao. No, nije ni važno. Laičkim jezikom rečeno ljudi ne žele da vide činjenice. Neka cveta hiljadu forumskih cvetova, ionako se svaki osuši na kraju. 'Tis the way of the world... (sigh)

To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #69 poslato: Decembar 18, 2016, 07:43:59 posle podne »
Možda bude o koristi

Forumi naši nasušni
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #70 poslato: Decembar 18, 2016, 10:05:16 posle podne »
Џаба смо покушали да кречимо. Све има до детаља разјашњено на Зорановом блогу. И то је то!

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #71 poslato: Decembar 18, 2016, 11:07:09 posle podne »
Na Zoranovom blogu mogu se videti naslagane godine iskustva, i ukazano je na sve zamke na koje mogu nasesti aktivni forumaši... Ne znam da li je uopšte neku i izostavio...teško.
S tim u vezi promućkati, pa pročitati bar jednom u 2 godine aktivnog forumašenja.  :)
I ako je sve što je tamo opisano, pobrojano do u sitna crevca, sam text (ili sam autor) se ne bave načinom prevazilaženja nabrojanog.

E, po nešto od tih odgovora bi trebala da da ova tema.

Ne znam da li možda svi dele taj utisak, ali meni se čini da pomaka (tu i tamo) ima  ;) :)

Ono što bi nabrojao u te pomake su pre svega:

što nam svi moderatori opet pišu (i mašu :)), a do skora to znate, nije bio slučaj...
što su neke nejasnoće i nedorečenosti u normalnom tonu ispričane i relaksirane, a neke tek čekaju da budu..
što je osetno poboljšana opšta forumska aktivnost.
to što tema još nije zakatančena  :) .... (..a verovatno je to već trebalo da se desi s obzirom na prirodu teme i sve ono opisano u blogu, pa eto.... ipak nije)
što dalje ide ka kraju tj. ispunjenju preostalih ciljeva ... a ima ih još nekoliko.


« Poslednja izmena: Decembar 18, 2016, 11:13:02 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #72 poslato: Decembar 19, 2016, 02:36:02 pre podne »
Možda je najjednostavnije da se postavi uslov da svaki post sa novom fotografijom mora da počne sa tekstom "Šta ne valja na ovoj fotografiji?" :) Tako će i fotograf biti unapred pripremljen na ideju da mu fotografija nije savršena, pa neće preterano lično ni primiti negativne kritike. U početku će biti oportunista koji će pokušati da se provuku sa idejom da manjak poseta na forumu i nedostatak komentara na njihovim slikama znače da su iste savršene pa će neko vreme uživati u ideji svojoj savršenosti, ali će sam koncept ubrzo privući gomile iskomplekiranih internet trolova, koji  će povećati posećenost, zapaliti forum, ali istovremeno i doprineti produktivnosti  :D

edit: Sad kad razmislim, ovo je već pomalo trolovski komentar >:D
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2016, 02:37:57 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Nenadapple

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
    • Pogledaj profil
Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #73 poslato: Decembar 20, 2016, 07:34:47 posle podne »
Ja mislim da bi mi svi novi na ovom forumu trebali da stavljamo naslov "sta ne valja na ovoj fotografiji" kako bi svi legitimno mogli da daju komentar ja bih ovo mnogo bolje ili slabo je ovo. A zaboravili du da pogledaju svoj pocetak i da se sete koliko su ih ljudi bodrili da treba da nastave sa manjim smernicama i korekcijama. Mnogi ce se u ovom pronaci sa foruma posto sam prelistao njihove pocetke. Ocenjivanje treba da bude srazmerno iskustvu fotografa a nekad i pozitivno iako to mozda nije pravi odgovor. Vecina nas smo ovede entuzijasti i od fotografije imamo samo trosak u zivotu i smatram da to treba da se ceni.


Sent from my iPhone7 using Tapatalk

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #74 poslato: Decembar 20, 2016, 08:06:29 posle podne »
Ja i dalje nisam video (možda mi je promaklo) odgovor na neka moja pitanja sa prve strane ove teme.
Ukratko: Da li moderacija smatra da treba što više (u bilo kom smislu) komentarisati slike ili ne?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #75 poslato: Decembar 20, 2016, 09:51:58 posle podne »
Uvek treba komentarisati, kad se ima volje, želje, ali i nekog znanja da se ukaže na dobro/loše.

Nema ni teoretskih šansi da sad tu nešto lomimo na one koji žele i one koji ne žele komentar. Mislim, ako ne žele komentar - šta će onda na forumu? Da se hvale kako imaju aparat i umeju da okače fotku?


Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 20, 2016, 09:56:37 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #76 poslato: Decembar 21, 2016, 10:33:27 pre podne »
U principu, ova rasprava opšteg tipa je negde sada već pri kraju, pa bi se trebalo dkoncentrisati na konkretne predloge.
Neki predlozi koji su već izrečeni, biće opet copy/pastovani da ne bi bili zaboravljeni.
Na kraju kada se skupe trebalo bi ih prokomentarisati. A na kraju krajeva i videti i da li je neki prošao kao usvojen :)
Zamolio bi da predlozi budu smišljeni i ostvarljivi, a ne da se programeri hvataju za glavu  ;)

Evo par predloga i od mene:

1.
Ponekad se u svakoj sredini postavi pitanje zavodjenja reda odnosno načina na koji se to radi.

Da bi se izbegli dosadašnji problemi koji su moderatori imali u povremenom održavanju tog reda, predlažem jedan novi/stari koncept gde bi se razdvojila funkcija moderatora koji pišu i postuju u stručnom delu foruma od bezličnih moderatora ˝redara˝, i koji bi imali neko bezlično Administratorsko-bootovsko ime.
Indentitet takvih moderatora bi bio poznat samo glavnom programeru .
On ne bi trebao da ima mogućnost ni da prima ni PP po meni, ali ajde... kako god.
On bi izricao već poznate mere: opomomene i MP na odredjeni broj dana, a izuzetno retko i štedljivo - i udaljavanje sa foruma.

To bi trebalo biti osobe sa zavidnim forumskim iskustvom koje će znati kada je bolje da reaguju a kada da odćute, a u izricanju mera da budu sa jedne strane štedljivi a sa druge odlučni...

Na taj način bi se prosto relaksirali postojeći moderatori od  teških i zamornih situacija, pa taj deo posla ne bi uticao na njihov stručni rad.

2.
Takodje predlažem i jedan što skoriji ˝face-lifting˝ prve strane, ako je to moguće.
Generalno ljudi imaju običaj da zaobilaze sajtove na kojim uvek stoji sve isto i na kojima se dugo nista ne menja. To je već dokazano..
Najbolje bi bilo kada bi se prednja strana menjala sama od sebe..npr poslednje postavljenim vestima ili roomorsima, foto-opremi na akciji kod Ljube, zadnje postavljenim fotografijama članova i sl...

Mislim ovaj izgled se polako već izbegava, i više je karakterističan za prošlu dekadu 21 veka nego za ovu... A svakako neće imati šta da traži u sledećoj.

3. Predlažem i jednom godišnje okupljanje članova.... radi upoznavanja, razmene iskustva u opremi znanju i druženju u opšte..
« Poslednja izmena: Decembar 21, 2016, 10:39:31 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #77 poslato: Decembar 21, 2016, 11:13:49 pre podne »
1. To je generalno dobra ideja, stavise... odlicna... ali ima jedan mali problem.
U tom slucaju bi zaludni lelemudi maltretirali vlasnika foruma, odnosno Ljubu... i smarali ga pitanjima... ko ti je onaj pajvan koji se krije iza nic-a ''Moderator_1'', pljuckali po njemu i trazili od Ljube da resi problem. U njihovu korist, naravno.
2. Imas li neki konkretan primer toga, pa da vidimo kako to izgleda u praksi?
3. Nista protiv!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #78 poslato: Decembar 21, 2016, 11:58:06 pre podne »
1.
Pa možda bi ˝njima˝ Ljuba i ˝pomogao˝... ali kako kad ni on čovek ne zna tog čoveka/ženu, pa samim tim ne može ni da utiče na njih?
Neznanje je znate veliki saveznik.... Dakle eto, i da hoće čovek ne može... A na svima ostalim je da Ljubi stvore uslove - da ne može:)
Programer će imati poslovnu obavezu da se pobrine da se indentitet ovih osoba ne otkrije, konačno to ne moraju oupšte biti osobe sa ovog foruma.
A ovi ˝redari˝ će biti pod kontrolom glavnog programera, pa ni oni tako neće ostati bez kontrole.

2.Primeri se mogu pronaći , videćemo šta ima po netu...
Mada ja lično mislim da bi bilo najbolje da uz malu pomoći drugara sa foruma sami to osmislimo. ( Očekujemo ideje):)

3.
Naći ćemo onda neko prijatno mesto koje nije skupo i odrediti termin koji će se znati godinu dana unapred.
Ne bi bilo nekih posebnih ubedjivanja sem jedne objave... jednostavno, svi su dobrodošli pa ko dodje - dodje.

« Poslednja izmena: Decembar 21, 2016, 12:03:00 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kud plovi ovaj brod..
« Odgovor #79 poslato: Decembar 21, 2016, 12:24:17 posle podne »
To sa bezličnim moderatorima/adminima već postoji odavno. Ali se ne koristi, jer i za to neko treba imati iskustva i živce. A to je permanentno deficitarno. Čak je i korišćeno u par navrata, samo što ljudi ne mogu da ukapiraju da forum I NIJE u Ljubinoj nadležnosti. Ne deklarativno, nego ozbiljno.

Tako da, svako davljenje Ljube time je potpuna glupost zainteresovanog pojedinca.

Pozdrav