Autor Tema: Malo portreta od mene...  (Pročitano 157444 puta)

0 Članovi i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #320 poslato: Avgust 02, 2015, 02:10:31 posle podne »
Receno jest, sve u svumu odgovara mi D&B ne resava sve sto bih zelo ali vecinu stvari za sada mogu da postignem sa D&B, a zakljucio san da bi u osnovi trebalo od toga da se pocne a ne sve na gomilu sto moze da se radi pa na kraju bezveze rezultati...

Mozes jos da mi napises na ste se odnosi skracenica FS i necu te vise smarati :P

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #321 poslato: Avgust 02, 2015, 02:12:39 posle podne »
Freqvenci Separation

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #322 poslato: Avgust 02, 2015, 02:13:06 posle podne »
Kad imas vremena FS tehnika ubedljivo najbolja uz D&B, a ako nemas kao ja moze i u LR samo ono osnovno...jer realno stanje je da za jedan portret uz vrhunsku obradu ti treba minimum dva sata...ja nekako uvek zbrzam prosto nemam strpljenja...a tehnika D&B svakako jedna od stvari koje uz mnogo rada dolazi do vrhunskih rezultata...e sad obrada bar kod mene zavisi od onoga sta je na toj fotki koja je svrha te fotke i gde ce ta fotka da se upotrebljava...pa prema tim parametrima ce se i obrada upotrebiti...
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #323 poslato: Avgust 02, 2015, 02:13:25 posle podne »
FS imas na netu mnogo tutorijala...
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #324 poslato: Avgust 02, 2015, 02:22:12 posle podne »
Serb jos jednom hvala...

@djoledj
Hvala druze... Sad sam ogledao, sa ovim treba biti jako pazljiv, ali vidim cuda pravi, ja ovo nemam u mojoj praistoriskoj verziji PS :P Moracu da instaliram neku noviju... Lepo si prokometarisao ovo vezano za namenu, sve je ovo lepo sto rade ovi profi fotografi i ako se meni ne odpada, samo smatram da je malo suvisno za fotografije moje drage i buduce porodicne fotografije sve ovo raditi, a ja drugih ambicija nemam sem da mi te fotografije budu dobre...

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #325 poslato: Avgust 02, 2015, 02:29:30 posle podne »
zato u skaldu sa fotografijom i njenom primenom sredis istu...a ove tehnike usput naucis da ih znas jer ko zna kakvi poslovi mogu da ispadnu a nije na odmet znati...moze samo da ti koristi...
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #326 poslato: Avgust 02, 2015, 02:33:35 posle podne »
evo ti jedna iz porodicnog albuma gde je fotografija imala i drugu namenu pa je radjena tehnika FS
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #327 poslato: Avgust 02, 2015, 02:38:13 posle podne »
Nije ovo ni priblizno onome kako se radi ali meni je bitno da ima prirodan izgled koze...
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #328 poslato: Avgust 02, 2015, 03:40:41 posle podne »
^
Pa eto ja krenuo da ucim jednu D&B i nastade revolucija u ovoj temi zbog prostog pitnaj da li je to dobar pravac i mog odgovora iskusnijem clanu sta mislim o radovima nekih pro fotografa :P I do cega smo dosli na kraju, da su ipak D&B i FS tehnike koje treba primenjivati u obaridi portretne fotografije...

Meni se recimo dopada ova tvoja fotka, daleko vise nego oni vanzemljci nastali istom tehnikom, ne vezano za to koja je namena tih fotgrafija, sto znaci da je tehnika dobra i prilagodljiva, ustvari cini se da je to najbolja kombinacija...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #329 poslato: Avgust 02, 2015, 05:05:49 posle podne »
Necu da duzim, jer sve to zamara. Sta je ko rekao, kako je rekao... Niko nije digao bunu zato sto protivrecis iskusnijem clanu, nego zato sto govoris pogresne stvari i izvodis pogresne zakljucke, zbog nedovoljnog razumevanja o onome sto pricas. E sad, povrh toga dajes savete drugima, sto je nekad pogresno.
Sad si malo promenio plocu. Odbacivati nesto apriori bez dovoljno saznanja o tome i nula iskustva i reci da hoces prvo da savladas jednu tehniku su dve sasvim razlicite stvari. Da si tako napisao, ne bih jednu rec rekao... 
E sad, to sto ti D&B koristis za neke stvari za koje ne treba da se koristi, to je druga stvar. D&B ne koristis da izjednacavas senke (posvetljujes) i smanjujes highlights-e. Naprotiv, D&B radis tako da naglavas konture, dodajes dimenziju i dajes dubinu fotki, dodatno naglasavajuci hightlights-e i senke. Pokusavajuci da ublazis kontrast sa D&B ce te dovesti samo do glavobolje i izgubljenog vremena, flekavog lica i vrlo sjebane saturacije. Postoje situacije kad moze lepo D&B i za to da posluzi, ali ne u ovakvim slucajevima i ne na licu. Lice je po prirodi stvari izuzetno osetljiva stvar i svaka greska se skupo placa. 

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #330 poslato: Avgust 03, 2015, 02:40:44 pre podne »
Izvini druze ali vecina ovoga sto si napiso nema nikakvog smisla, mislim govoris o meni pa znam da li ima ili nema smisla zato ti to tako i kazem, narocito delovi u kojim navodis sta i kako radim i zasto to radim tako, posto ti to ne mozes da znas vec samo nagadjas a po prirodi stavari na taj nacin je besmisleno diskutovati...

Pokusavajuci da ublazis kontrast sa D&B ce te dovesti samo do glavobolje i izgubljenog vremena, flekavog lica i vrlo sjebane saturacije. Postoje situacije kad moze lepo D&B i za to da posluzi, ali ne u ovakvim slucajevima i ne na licu. Lice je po prirodi stvari izuzetno osetljiva stvar i svaka greska se skupo placa.
Nigde nisam napisao da pokusavam da ublazim kontrast sa D&B, tako da je sve nadje sto kazes kao obrazlozenje svojih reci besmileno... Ovo je samo tvoje misljenje, da ja sada navodim zasto ti tako mislis ne pada mi na pamet, posto nisam tako proniciljv da znam sta je u tvojoj glavi kao sto ti znas sta je u mojoj i sta i zasto radim tako kako radim...

Inace radim nesto najslicnije ovome...
https://www.youtube.com/watch?v=RyAF7_whpR4

Ti rece ne treba na licu D&B, flekavo lice, sjebana saturacija, nesto ne vidim na ovim primerima... Sad mene zanima posto si me zbunio, ako moze neko ko nesto vise zna od mene i tebe da nam kaze da li treba D&B na licu ili ne treba...

Na kraju sve se svodi na istrazivanje i pronalazenje prave mere u tome sto radim a ne u definisanoj tehnici. Mozda sam ovaj i mnoge druge klipove treba da prilozim pre nego sto sam bilo sta napisao vezano za D&B, a da sama znao da ce diskusija da ode u ovako iracinalnom pravcu nista ne bih ni napisao...


« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 03:30:51 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #331 poslato: Avgust 03, 2015, 05:26:34 pre podne »
Freqvenci Separation korisno nema sta uspeo sam da sredim HL na kozi, a nisam ni sumnjao da je korisna tehnika, dosta toga sam vece video na tu temu kao i na temu upotrebe D&B, kad se doboro odmeri bas su dobri rezultati...
Stvar je u tome sto nisam zeleo da se bavim Freqvenci Separation dok ne ovladam sa D&B, kroz LR moze da se postigne nesto slicno na mnogo jendostavniji nacin, pa sam tako i radio, ali ovaj higlights na kozi nije moga da se sredi be FS u PS...


« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 05:40:40 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže cronnin

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 4116
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #332 poslato: Avgust 03, 2015, 08:57:39 pre podne »
E i vi ste dokoni :) Čovek je lepo odmah na početku napisao da mu:

Citat: Nenad
Aaaaa dobr bobro, pa radim ih ja u PS uglavnom i najvise D&B, i za sad mi vise nista i ne treba...

Što mu odmah ne napisaste "Ne treba ti, ali bi ti puno koristio. FS nije toliko težak i da daje odlične rezultate za to to to i to, i trebalo bi da ga probaš. Svideće ti se sigurno, samo je pitanje da li imaš dovoljno slobodnog vremena za sedenje za kompom."

Isforsirali smo ga da počne da se opravdava vezano za nešto o čemu malo zna, i onda mu još tražimo greške u razmišljanju. Sve to što rekoste stoji, ali je pravac u kome je krenula cela priča bio jalov.
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 09:01:31 pre podne od strane cronnin »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #333 poslato: Avgust 03, 2015, 09:26:44 pre podne »
Nenade, ja odustajem posle ovog posta i necu vise komentarisati ovde. Pre toga si napisao da se boris sa senkama i da ti to daje vise rada u obradi. Ne znam kako se to boris sa senkama, moj zakljucak je bio da koristis D&B.
Nigde nisam napisao da se D&B ne radi na licu, svasta... samo da se ne koristi na nacin na koji sam mislio da koristis, zakljucujuci na osnovu tvoje price o borbi sa senkama.
Ne pokusavam ja da udjem u tvoju glavu, samo mi jos to treba u zivotu, nego eto, verovao ili ne, da ti pomognem.


Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #334 poslato: Avgust 03, 2015, 09:50:38 pre podne »
@cronnin
Jebiga kad svako kometarise u manjoj meri ono sto sam rekao, a najvise ono sto zakljucuje da sam hteo da kazem, posle ne moze da se povatamo sta je ko rekao mislio itd. Ja iz uctivosti svakome razlozno odgovorim a onada sledi jos jedna komentar u kome se obavezno provuce nesto sto nisam ni pomislio a komoli da sam napisao i ode sve u tri lepe... Te radis samo u LR, D&D se ne radi u LR, ne treba sredjivati kontras sa D&B i jos mnogo toga, da ja to nisam ni pomislio tako da radim ,a kamoli da sam tako radi ili napisao da tako radim...

Sve sto radim sa D&B vidi si u ovom klipu i blaga korekicja seniki https://www.youtube.com/watch?v=RyAF7_whpR4

FS tehnik znam sta je, ima raznoliku primenu, samo nisam bio siguran na sta je serb mislio koristeci skracenicu pa sam ga pitao da ne bude zabune. Upravo zato sto je primena tako siroka u obradi portreta i postoji mnogo vrajacija na temu u zavisnosti od toga sta treba da se postigne, ostavio sam to kao sledece cemu cu se posvetiti a odabrao sam D&B posto je jednostavnija tehnika (barem ono sto meni treba za portrete) i zadovoljava sve sto za sada zelim da postignem, ne bas u potpunosti, cak sam i to napisao da ne bude da je D&B sveto pismo, al ne vredi... Posto nisam bio siguran da li je to dobar izbora postavio sam i pitanje vezano za to...

Ovde postoji neko ubedjenje da sta kaze Serb ti i nekolicina vas sa debelim iskistvom da je to sveto pismo, meni nije, mogu svakoga da saslusam ali mislim pre svega svojom glavom i savete implemetiram u svoj rada ako to za mene ima smisla, a to sto mislim to i kazem, ako nekome smeta stvarmo ni je zao... Na kraju krajeve tu su radovi koje sam napravio za ovih 5 meseci, pa ako nema napredka ili ako je taj napredak mali onda je i moj pristup pogresan, ja ipak mislim da nije...

@smarko
Smarko verujem ja tebi u to uopste ne sumnjam, oprosti ali moram da upotrebim ovaj izraz "misliti i srati nije isto..." (sad bi trebalo da sam nasmejao Goxy89 kao sto si ga ti nasmeja prosli put :))  Sad si lepo napisao da su tvoji kometari velikim delom zasnovani na predpostavci da nesto radim tako kako si mislio da radim, ali ne radim, o tome se radi. Ja se borim sa senkama ali tvoj zakljucak je pogresan, i onda komentarises svoj zakljucak a ne nesto sto je zasita tako...

Citiracu sebe, nigde nisam pomenu D&B kao ultimativni nacin resavanja senki, ali blagu korekciju radim pomocu D&B, negde sam preterao, i to sam naveo, ali meni je ovo mozda 10 fotografija na kojoj uopste korstim D&B...

"Na ove dve poslenje ovaj put ocuvana je svaka senaka na licu, uz blage korekcije i pravljenje finih prelaza tamo gde je to trebalo, takve su kakve su nastale pod uticajem svetla, nije savresno kao sto bi bilo da sam ih selektivno cistio, ali po meni u tome je i poenta... Na ovoj poslednjoj ta senka oko usana nije nastala retusiranjem, ali se slazem da sam trebao da je korigujem posto deluje neprirodno pod ovakvim svetlo, i nadalje cu samo takve senke malo temeljnije korigovati..."

Sve u svemu mnogo to ga si mislio i uglavnom to kometarisao, a moga si prvo da pitas pa da se lepo izrazgovaram o cinjenicama a ne o tome ko je sta misilio...

Pozdravljam te druze tvoja je dobra volja svaki komentar, i zahvalan sam ti na komentarima kao i svakome ko nesto konsruktivno i korisno zeli da mi kaze, u dobru nameru ne sumnjam zaista i cenim to, samo ovaj put realizacija nije bila bas najbolja...
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 09:54:35 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #335 poslato: Avgust 03, 2015, 09:52:34 pre podne »
Neso prosto i jednostavno, trudi se da kad fotkas obratis paznju na senke i ostale stvari da bi kasnije u obradi bilo sto manje posla..i time se vodi i nema da te boli glava...tehnike savladaj i koristi tamo gde vidis da ce da daju dobre rezltate i naravno tamo gde su potrebne...
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #336 poslato: Avgust 03, 2015, 10:04:39 pre podne »
@djoledj
Najkorisniji saveti se uvek kazu na ovako jednostavan nacin... Hvala Djoledj, to je upravo ono cemu tezim, mislim da sam to u par navrata i napisao, dobro obavljen posao na terenu i fotografije na kojima je u obradi ocuvana momenat u kome su nastale... Trebace meni jos dosta rada da bih sve to uklopio u jednu kvalitetnu celinu, za sada mogu samo da tezim tome...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #337 poslato: Avgust 03, 2015, 10:29:48 pre podne »
Hvala na komentaru, bas na ovom gde si mi se izvinio unapred.

Samo napred...

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #338 poslato: Avgust 03, 2015, 10:35:12 pre podne »
Hvala, i ja sam tebi zahvalan na slicnom komentaru ovo su tvoje reci "Izvini Nenade, ali covek te krsti, a ti prdis", ja se na to ipak nisam naljuti, a ti vidim jesi...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #339 poslato: Avgust 03, 2015, 10:42:42 pre podne »
Nebitno Nenade... obojica smo iz Beograda, lepse je da se nadjemo i uz kafu popricamo nego da se ovde spustam na neki nivo bespredmetne rasprave. Mogao bih da ceprkam po tvojim postovima i nadjem bar 20 postova gde si se nalupetao kao maksim po diviziji. Ti da hoces da slusas, cuo bi. Nemas 5 godina i nisam odgovoran za tebe i da ti objasnjavam sta je to arogancija i da te prevaspitavam. Dobio si komentare od mene i to bi bilo to sto se tice komunikacije izmedju nas dvojice, ovde.