Autor Tema: Malo portreta od mene...  (Pročitano 123532 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Malo portreta od mene...
« poslato: April 29, 2015, 02:27:13 posle podne »
Prvi portret koji sam napravio DSLR-om :P sa 7D i 35mm f2... Fotka nastala pre oko 2 meseca kada sam u nekih nedelju dana koristio 7D koji je nakon toga zamenjen sa ovim sto sada imam, pre svega zbog jako losih iso performansi... Kritike saveti vise nego pozeljni, unapred hvala :)

1.
IMG_0364 2 by mesanac76, on Flickr

Ova fotka je od juce na nekom krstenju u vecernjim casovima :)
2.
H83A3321 2 by mesanac76, on Flickr
« Poslednja izmena: April 29, 2015, 03:23:24 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #1 poslato: April 29, 2015, 02:39:29 posle podne »
Nemam zamerki bas po mom ukusu, kadriranje, poziranje, prirodna obrada :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #2 poslato: April 30, 2015, 05:34:48 pre podne »
Hvala :) Isto tako volim prirodnu obradu, moga si to da vidis na fotkama pejzaza gde sam sa obradom pokusao da izvucem najlepse moguce iz fotke, a da to izgleda prirodno i relano...

Ne mogu da definisem da li je ovo kadriranje dobro, znam da po nekom pravilu nije, ali u nekoj mojoj viziji meni se bas ovakav kadar uklapio. Ovo kazem zbog lakta koji je odsecen, a licno mi smeta deo ivicnjaka stepenica kraj glave, ali ne previse, inace nije bilo boljeg mesta sto se tice pozadine....

Evo jos para potreta... Za neke znam da su dobri u svakom smislu a za neke mi treba dodatno misljenje, bez obzira na to sto se meni svidjaju... 3 i 4 ovako sam planirao, 5 je nastala na kafi, svideo mi se taj pogled u dimu pa sam ga brze bolje zabelezio posto mi je aprat bio u ruci :P

3.
H83A2941 by mesanac76, on Flickr

4.
H83A1707 by mesanac76, on Flickr

5.
Tatijana by mesanac76, on Flickr

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #3 poslato: Maj 01, 2015, 01:31:55 pre podne »
6.
H83A2932 by mesanac76, on Flickr

7.
H83A2859 by mesanac76, on Flickr

8.
H83A3115 by mesanac76, on Flickr

9.
H83A3111 by mesanac76, on Flickr

10.
H83A3100 by mesanac76, on Flickr

11.
H83A3113 by mesanac76, on Flickr

12.
H83A3117 by mesanac76, on Flickr

« Poslednja izmena: Maj 01, 2015, 01:43:30 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #4 poslato: Maj 01, 2015, 01:39:42 pre podne »
1. dobra
2. sto isece ruku, bila bi bas dobra
3. nije losa , ja bi malo smirio pozadinu a nju malo posvetlio, ali nije losa
4. nije po mom ukusu , a i stepenik joj sece stopalo pa malo cudno izgleda
5. svidela ti se fotka to je najbitnije, meni momemnat nije nesto specijalan:)
6 . onako , sta znam nije po mom ukusu, ne vidimo joj lice, nema emocije, nije fashion pa da gledamo odecu a pogled moze i u daljini...
7. ok fotka
8.dobra
9.dobra.
10. zanimljiva
11.dobra
13. dobra

Moje neko vidjenje fotki ne znaci da sam u pravu :D

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #5 poslato: Maj 01, 2015, 03:58:02 posle podne »
Hvala druze na opservaciji, bas mi znaci :)

Malo preturam po fajlovima posto imam bas dosta slika za ova dva meseca i gledam sta mogu da izvucem da valja, kod vecina nije dobra ekspozicija (danak neiskustvu) pa mi je jos veci izazov u obradi da ih napravim kako treba :) Fascinantno je do koje mere moze da se manipulise raw fajlovima...

13.
H83A0749 by mesanac76, on Flickr

14.
H83A0811 3 by mesanac76, on Flickr


« Poslednja izmena: Maj 01, 2015, 04:14:54 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #6 poslato: Maj 03, 2015, 03:01:10 pre podne »
Nakon svih saveta na raznim forumima resio sam da uradim kontrolni na temu portreta, da vidimo da li sam se nesto popravio :P Akcenat je na ekspoziciji, kadriranju, kompoziciji i obradi, odabrao sam 3 fotoke koje su u osnovi bile manje vise lose po svakom od ova cetri pitanja tako da sam svaku izmenio onako kako mislim da bi trebalo da izgledaju i na osnovu dobijenih saveta.

Bio bih veom zahvalan na svakom komentaru, pre svega savetu i kritici, jer ja sam samo jedan zaljubljenik u fotografiju i zelim da svoju vestinu dovedem na jedan pristoja nivo u cemu mi saveti iskusnijih od mene najvise pomazu :) 

15.
H83A3301 by mesanac76, on Flickr

16.
H83A3306 by mesanac76, on Flickr

17.
H83A3320 by mesanac76, on Flickr
« Poslednja izmena: Maj 03, 2015, 03:36:36 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #7 poslato: Maj 03, 2015, 04:53:45 pre podne »
Evo neko moje viđenje na prvu loptu:

1. dobra
2. svetlo i ugao i ruka
3. zumiraj i izbaci ovo zelenilo u prvom planu
4. čudna poza
5. opet svetlo
6. dobra, malo neosmišljena
7. malo uska
8. dobra
9. malo je izraz lica neubedljiv, a što i ovde nisi zamutio? inace je OK
10. daj krupan plan
11. dobra
12. dobra

Ove poslednje tri su generalno OK, nešto mi samo (kao i na prethodnim) ekspozicija nije ubedljiva. Ovaj crni materijal se jednostavno ne vidi. Deluje kao da treba da izvučeš senke.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #8 poslato: Maj 03, 2015, 02:22:49 posle podne »
Hvala druze na pomoci...

2. sam ispravio sa 17. nije ista fotka ali je slicna...
9. je sasvim slucajno uslikana sa f9, zaboravio da promenim :P

Na ove zadnje tri sam dosta izmeni kompoziciju oko modela (model je moja supruga, a ovo je fotkano na nekom krstenju :P), obrisao neke suvisne detalje koji odvracaju paznju, a bilo ih je bas dosta, izvlacio senke u obradi na licu, a ova haljina je uzivo tako crna da se tekstura jedva nazire sem na jakom dnevnom svetlu tako da se na ovim slikama vidi bolje nego uzivo. Kod mene na monitoru se vide detalji na haljini cak i kada osvetljenje smanjim na minimum ne znam kako je kod tebe tamno, cak je ovaj monitor sa AV panelom koji je karakteristican po tome da imam malo jacu crnu koja se provlaci kroz sve boje, mada je konkretno ovaj mode EIZO jako dobor isklaibrisan i daleko bolji po pitanju crne nego standardni av paneli...]

Kolege ako nije problem voleo bih da cujem jos neko misljanje za ove zadnje 3 fotke :)
« Poslednja izmena: Maj 03, 2015, 02:41:02 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #9 poslato: Maj 03, 2015, 03:47:51 posle podne »
Evo nije prošlo ni čestita nedelja od kada si rekao da ti ne treba fiksni staklić a već vidim da bi ti bar jedan dobro došao.
Ne smeš ni da zamisliš kako bi ovo izgledalo sa jednom 135 f2 L na FF...
Ili bar c.100 f2...ako već nema ništa bolje... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #10 poslato: Maj 03, 2015, 05:39:11 posle podne »
^
Svestan sam ja toga da je jedan takav prajm dusu dao za ovako nesto, ali... Po tvom misljenju da li je dovoljna kombinacija Canon 24-70 2.8 II & 70-200 2.8 II i da zaobidjem prajmove za slikanje portreta ? Meni nista nije primarno, zelim sto manje opreme a volim sve da fotkam sto mi se ucini zanimljivim... Planiram jos 100mm f/2.8L Macro, iskljucivo za makro fotke, predlozi ako postoji nesto bolje za tu namenu...

Sta je to sto 135 f2 L moze, a recimo 70-200 2.8 II ne moze, sem sto ima malo veci otvor blende ? Nemam iskustva pa ne znam u cemu je se jos ogleda razlika...

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #11 poslato: Maj 03, 2015, 11:28:20 posle podne »
razlika je u blendi f2 vs f2,8 na 135mm, i u 1000.-€  :)...malo li je
« Poslednja izmena: Maj 03, 2015, 11:41:11 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #12 poslato: Maj 03, 2015, 11:38:29 posle podne »
Taj 135 je ludilo objektiv, skoro sam imao prilike da retusiram jednu fotku sa tim objektivom...bruka dobar, priznajem ljubomoran sam bio na C zbog  njega:) Ovaj 70 - 200 je isto odlican objektiv i super za portrete, ali u odnosu 24 -70  i neki prajm npr 85-ca dajem veliku prednost 85-ci (za portrete pricam)... Ako mozes pozajmi od nekoga 85-cu 1.8 , probaj objektiv pa ces videti koliko je dobar a prilicno dostupan (sto se cene tice)... A ako imas finasija mozes i 85-cu kao daliborovu, taman ovde mozes da vidis semplove:)

Pokriven si ti sa objektivima fino, a jedan prime bi ti  dao slatke muke, da li uopste da ga skidas sa masine:)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #13 poslato: Maj 04, 2015, 12:02:19 pre podne »
nije to druže malo veći otvor , već je to duplo veći otvor.
Drugo fiksni jednostavno drugačije crta i radi od zoomova. Različito su izradjeni.
'Bem li mu sve, teško je to objasniti, moraš da probaš pa da vidiš.
Uglavnom posle nekoliko godina fotkanja dobar deo fotografa poželi da rasproda svoje zoomove I da radi samo sa nekoliko dobrih fiksnih staklića.
A da bi to poželeo moraš prvo da nabaviš jedan pa da sagledaš šta dobiješ a šta gubiš takvom jednom kupovinom.

Konfor koji daju zoomovi je nezamenjiv jer nije isto koračati napred nazad i okretati prsten na objektivu... ako uopšte imaš gde da koračaš.
Fiksni objektivi sa druge strane su obično oštriji i imaju puno veću blendu od zoomova , pa su u kreativnom smislu daleko ispred.

Ako ti je važniji kvalitet od konfora, onda fiksni objektiv.

135L je tek posebna priča. Prvo što je to po meni idealna portretna udaljenost na FF, oštar je na f2 fenomenalno, a i ... hm, sav je nekako dobar. ;D


« Poslednja izmena: Maj 04, 2015, 12:09:20 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #14 poslato: Maj 04, 2015, 07:47:33 pre podne »
Pre svega hvala na odvojenom vremenu da mi odgovorite ne neke moje dileme...

@Serb "Pokriven si ti sa objektivima fino, a jedan prime bi ti  dao slatke muke, da li uopste da ga skidas sa masine:)"

To je jedan od razloga zasto hocu da izbegnem prajm, ako mi se dopadne kvalitet nije iskljceno da potpuno predjem na prajmove, a onda ce me nervirati to sto cu ih stalno menjati za razlicite namene, ovako stavim 24-70 2.8 II kada znam da ce mi uglavnom trebati taj raspon, pa sa njim mogu skroz pristojno da napravim i neki portret ukoliko zatreba, 16-35 za pejaze i arhitekturu, i 70-200 2.8 II za portrete kada je pre svega to u planu i zivotinjke :P Tako sam nekako zamislio, nije mi problem kretanje vec ovo sto sam naveo, manje cimanja oko menjanja objektiva :P

@Argon
Hvala ti na ovom podrobnom objasnjenju, bas mi je to trebalo da znam :) Znaci sve u svemu ovi prajmovi bolej crtaju portrete... Pa zar je to toliko bolje od krajnjeg rezultata koji se dobija sa 24-70 2.8 II & 70-200 2.8 II ?

Kako je dobar ovaj 5Dmk3 u uslovima slabog svetla, iso 16.000 i 20.000 a kakve fotke :)

18. Iso 20.000
H83A3435 by mesanac76, on Flickr

19. Iso 16.000
H83A3431 by mesanac76, on Flickr
« Poslednja izmena: Maj 04, 2015, 08:13:39 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #15 poslato: Maj 04, 2015, 10:13:55 pre podne »
Citat
Kako je dobar ovaj 5Dmk3 u uslovima slabog svetla, iso 16.000 i 20.000 a kakve fotke :)

Da da :D
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #16 poslato: Maj 04, 2015, 01:53:40 posle podne »
@cronnin
Jos jednom hvala na ukazanim propustima :)

Mislim da je ova fotka daleko bolja od svih koje sam do sada postavio, obradjena u skladu sa tvojim savetima i nekim mojim novim vidjenjem portretne fotografije :)

Predhodne tri su bile kontrolni koji nisam bas najboje uradi, to sad vidim, a ova je pismeni koji mislim da sam solidno dobro uradio :)
20.
H83A3420 by mesanac76, on Flickr

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #17 poslato: Maj 04, 2015, 03:45:05 posle podne »
Oke su ti fotke, mozda malo da budes kreativniji, a da madje obratis paznju na iso :D

I da procitas pravila foruma a to je da se fotke kace direktno na forumski server!
« Poslednja izmena: Maj 04, 2015, 03:51:05 posle podne od strane Goxy89 »

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #18 poslato: Maj 04, 2015, 06:37:34 posle podne »
Ne razumem ovaj deo vezan za iso ?
Kreativnost dolazi vremenom, a moje vreme provedeno uz fotografiju je nekih 2-3 meseca, tak da je meni malo i bezveze da pravim neke fotke koje ne umem da dozivim vec su samo po svaku cenu drugacije. Sto se portereta tice za sad mi je vise nego dovoljno da umem da vidim dobro svetlo, napravim koliko toliko pristojano kadriranje, kompoziciju, da odradim dobru obradu, neka veca kreatvinost kao sto rekoh valjda ce doci vremnom :) Ja trenutno radim na tome da napravim dobru osnovu, samim tim sve je podlozno promenama, jedno sto se ne menja i nece se menjati je ljubav prema fotografiji ;)

Vezano za kacenja slikna na forum vec sam objasnio, moj flickr nalog se nikda nece menjati samim tim i fotke ce ostati tu gde jesu...

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #19 poslato: Maj 04, 2015, 08:09:22 posle podne »
E lose si shvatio drugar, hocu ti reci da su neki ljudi sa ovog foruma pravili surove fotke sa 500d gde je iso 200 i vec ima suma ali su fotke surove, a imaju neki ff aparate koji im nisu ni blizu... Ja licno jos suma ubacujem u fotke jer je lepsi efekat, nisam nista ja rekalo lose, ali bitnije ti je da ti bude fotka full a da ima malo suma nego da bude bezveze a da bude cista jer to se ne gleda ovde...

A sto se tice flickr naloga, dovoljno da oni ubace umesto black_bggrund, blue_bggrund ovde nece biti nista, jer ti licno neces menjati ali ne zavisi od tebe to, jer neko ko je pravio ovaj forum zna zasto je to napisao :)

A fotke su ti fine i izvini jos jednom nisam nista mislio :)