Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D750  (Pročitano 47400 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Na prvi pogled... Nikon D750
« poslato: Novembar 22, 2014, 03:25:45 posle podne »
TIMELINE

Usamljen u kategoriji kojoj pripada, čak i ne naročito dobar proizvod može postati primamljiv. Ukoliko se desi da je pri tome i odlično osmišljen, sjajno realizovan i pošteđen slabog kvaliteta, oko njega se stvara mit nepobedivosti, koji s vremenom teško bledi i naposletku, prelazi u – legendu.

Nikon D700, legenda koja živi i dalje, po mnogim parametrima postao je referenca. Neke njegove karakteristike su ga izdigle iz dosadnog proseka, neke ga učinile unikatnim, ali je njegova glavna i najsvetlija tačka bila pouzdanost, bez obzira što je slavu stekao zahvaljujući senzoru nasleđenom iz šampionskog D3. Aparat koji će u svakom trenutku moći da odgovori na sve zahteve vlasnika, bilo da je u pitanju hobi ili ozbiljan posao, lako postaje omiljen alat. D700 nam je doneo pristupačno 35mm digitalno SLR telo, prvo u Nikon aromi koje je običan smrtnik mogao da kupi, bez potrebe pravljenja finansijske konstrukcije ravne investiranju na berzi i zasigurno prvo koje je moglo da se meri sa vrhunskim DSLR „sportistima“ u budžet klasi. Naravno, nije samo senzor bio zaslužan za uspeh – tu su i ostali podsistemi koji su D700 promovisali kao najuniverzalnije DSLR telo, pa je i kasniji uspeh malo koga začudio.

Srećna priča sa tužnim krajem... to bi bio neki sažet opis sudbine ljubitelja D700-tke. Aparat koji je postavio temelje pristupačne akciono-reporterske fotografije u FF segmentu, nikada nije otišao u penziju i, čak i sada, kada već odavno nije na proizvodnoj liniji, drži cenu na tržištu polovnih i odoleva vremenu. Možda je legenda, kao i mnoge druge, samo rezultat mentalnog preoblikovanja činjenica, jer je pojedincima prvi susret sa 35mm digitalcem bio praćen upravo sa D700. A možda cela ova priča i ne spada u hiperbolu? Kako god, naslednika čekamo već godinama, a svaka sledeća najava iz Nikona, bila je praćena uzdasima ljubitelja Nikona D700 i iščekivanjima da bi naslednik mogao biti tu, iza ugla. Na žalost, to se do danas nije obistinilo. Uz niz manje ili više uspešnih, konceptualno veoma različitih 35mm DSLR-ova ovog proizvođača, priliku je dobio i model čiji naziv nepogrešivo asocira na slavnog pretka, ali uz očigledne razlike koje ga u startu diskvalifikuju kao direktnog naslednika. Kao ni mnogo puta do sada, ni ovaj put nije mudro donositi ishitrene zaključke. Pre svega zato što je Nikon i ranije pokazivao da se veoma uspešno može izboriti sa izazovima tumbanja u hijerarhiji proizvoda. Nikon D600 nije postao zvanični naslednik D700, a to nije uspeo ni nezvanično, u praksi. D610, iako takođe sjajan fotoaparat, takođe je ostao na istoj liniji, dok je D800 nešto sasvim drugačije. Baš kao i Df. D4s da i ne pominjemo. Pored čak četiri različita 35mm DSLR tela, delovalo je da mesta za još jedno jednostavno nema. A onda nas je Nikon počastio novim igračem! Predstavljamo vam – Nikon D750!
 
PAR DETALJA

Ostaćemo pri tvrdnji da D750 nije direktan naslednik D700, a da je to tako, naslutićete uvidom u tabelu karakteristika, gde smo novi model upravo uporediti sa više godina starom legendom, upravo vođeni idejom da će D750 biti očigledno rešenje za vremešne D700-tke:
 
Tehničke karakteristike: Nikon D750 u poređenju sa D700
Ostatak teksta → Na prvi pogled... Nikon D750


Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2014, 03:41:11 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #1 poslato: Novembar 23, 2014, 09:53:17 pre podne »
Storm, molim te nahvali ga u konacnom testu, jer gotovo sigurno uzimam ovaj aparat  :D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #2 poslato: Novembar 24, 2014, 12:26:40 pre podne »
Odlićno Storm, nema mane...daj odmah i "na drugi pogled"  ;)

Sjajna makina. Ne znam samo što telo nije malo konfornije,ali ajd...neko baš to voli.

« Poslednja izmena: Novembar 24, 2014, 12:35:52 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #3 poslato: Novembar 25, 2014, 05:33:24 posle podne »
Ja bi istu mašinu smestio u tri tela. Jedno malo, tanko i lagano, drugo srednje habasto i treće ko kanister. Pa nek izvoli ko šta voli.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #4 poslato: Novembar 27, 2014, 02:22:10 posle podne »
Aparat stvoren za mene. :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #5 poslato: Novembar 27, 2014, 05:33:06 posle podne »
Ne ne, ZA mene :D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #6 poslato: Novembar 27, 2014, 05:42:08 posle podne »
khm,khm...Znatel' priču o D760...i ja sam je tek od skora čuo... ;)
Sačekajte vi lepo da Storm napravi kompletan test, sto je sigurno sigurno je...
« Poslednja izmena: Novembar 27, 2014, 05:46:51 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #7 poslato: Novembar 27, 2014, 08:23:28 posle podne »
Ma ne zanima me vise nista! :)
Uvijek ce biti nekih problema i argumenata da se ne uzme, te ulje, te zavjesica, te izlazi super mega giga sony ovo ono, sve je to prdnjava.
Meni ovo treba i radi, i necu da se zamaram vise. Ako slucajno fasujem neki $hit komad, zamjenicu ga i zdravo.
Eto, meni licno od svega najvise smeta onaj potpuno beskorisni obrtni displej za koji ne mogu da se nacudim da su stavili, ali sta da se radi.

 :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #8 poslato: Novembar 27, 2014, 08:27:57 posle podne »
Argon nemoj da mi obeshrabrujes nikonske drugare  :D :D :D :D  I meni se jako svidja d750, taman kad Tyler pazari videcemo fotke iz prve ruke :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #9 poslato: Novembar 27, 2014, 08:49:29 posle podne »
Tyler taj ekran može samo da pomogne i neretko može biti izuzetno korisno pomagalo, eto, bar gledajući mene i moje fotografske potrebe. Ma aparat je perverzija čista. Iskreno meni znači rezolucija ali gledajući njega već sam počeo da trljam ruke za D900.  ;) Ko zna šta će ludaci još da spakuju tu...

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #10 poslato: Novembar 27, 2014, 09:45:22 posle podne »
ja na d5000 imam obrtni ekran (koji ako se ne varam moze mnogo vise da se rotira od ovog na d750) ali sam ga koristio mozda 5-10 puta u 5 godina koliko imam aparat.
samo mi se skuplja prasina iza koja me nervira ;D

do nove godine ga vjerovatno uzimam. cekam da vidim mozda budne kakvih popusta >:D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #11 poslato: Novembar 28, 2014, 06:04:05 posle podne »
Kod mene situacija malo drugačija. Pre dva meseca sam fotkao neke slapove i većinu vremena aparat je bio na 30-40cm od podloge. Kičmu sam pokrivio zavirujući u ekran. Posle toga nije prošlo dve nedelje odemo na Medvednik na dane gljiva i tamo sam bio ljubomoran na jednog drugara sa OM-D. On to fino čovek stavi aparat na zemlju pa ekrančič klikete-klik pa podvuče malo ispod pečurkice pa kontra svetlo pa malo 'vamo pa tamo, a ja i drug Serb... dve fleke na kolenima i po jedna na laktovima. ;) Tako da kategorički se protivim svakom pokušaju da se pokretni ekran proglasi za nepotrebnu pojedinost! :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #12 poslato: Novembar 28, 2014, 10:04:20 posle podne »
Istinu zbori Duxx, ponekad bas zafali pokretni ekran :)

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #13 poslato: Novembar 28, 2014, 10:38:54 posle podne »
Jesam ja nešto pogrešno skapirao ili se taj ekran može rotirati samo po jednoj osi (x)?

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #14 poslato: Novembar 28, 2014, 10:56:25 posle podne »
Strasno pocinje da me nervira ta anti kampanja za rotirajuce displeje. Svi su se nesto uspandrcali, posto valjda vole da im foto aparat izgleda kao D4s, a imaju lovu samo za d7100 . . .
Get over it . . .
Kome se ne svidja sto se displej rotira, ne mora ga rotirati.
Svako malo Kai Wong iz**ka neki "tilty swively screen", zato sto mu se ne svidja i to je uvek ogromna mana iz nekog razloga . . .
To sto se displej rotira samo po jednoj osi je najbolje sto su mogli da smisle. Ovaj foto aparat nije za "selfije" stoga, ne treba mu druga osa rotacije. Ova jedna je sasvim dovoljna da pomogne pri gorenavedenim slucajevima.

Meni je takodje smesno kada vidim rotirajuci displej, ali mi se sto puta desilo da mi zatreba . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #15 poslato: Novembar 29, 2014, 05:36:41 posle podne »
"Palac gore" za rotirajući displej i za D750.
Upravo mi bio drugar sa Sony A77 II i obrtali smo displej kako god želiš.
Čak možeš da ga okreneš ka napred iznad i ispod aparata!

 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #16 poslato: Decembar 01, 2014, 11:36:18 posle podne »
@Tyler Durden
Tačno si protumačio.

@Fibonacci
Nije to antikampanja, nego su današnji rotirajući displeji školski primer anti-inženjeringa. Ozbiljnim fotografima koji preferiraju aparate manje od D4s (iz raznih razloga, a ne samo finansijskih), ovakav obrtni displej se ne dopada jer je stvarno šeprtljavo izveden i deluje kao da će se veoma lako polomiti u nekoj gužvi, bez da je uopšte izvađen iz ležišta. Konkretan primer su oni rapid strapovi, koji aparat postavljaju na bok fotografa. Displej ničim nije zaštićen s donje strane - viri taman dovoljno da ga i blago kačenje jaknom može istrgnuti iz ležišta.
Pogledaj kako to radi kompanija koju ne gotivim baš previše u svetu fototehnike, ali koja sa obrtnim displejima ima veoma dugu tradiciju (post koji je okačio Pericha).


Ceo problem je u tome što neki pokušavaju da prevaziđu sami sebe, pa onda smišljaju neka "bolja rešenja". Znaš kakav je to tip tripa? Kao da sad neko kaže "e, aj da napravimo bolju kašiku" i sad krene da fantazira sa nekim dvostrukim drškama od kojih jedna ima integrisano sečivo (umesto noža), kašikom koja umesto jednog ima dva udubljenja i mali ispust za preciznije sipanje supe u usta... E tako izgleda i ovo budalasanje sa obrtnim displejima - svi se nešto istripovali da mogu da naprave bolje nego što je već decenijama unazad ustanovljeno kao najbolje rešenje. I eto, onda imamo ove frankenštajn varijante koje više smetaju nego što su korisne.

@Pericha
Da, takav obrtni displej deluje daleko upotrebljivije, iako je i ovde upotrebljeno (za moj ukus) previše zglobova. Svaki dodatni zglob znači drastično povećanje verovatnoće otkaza displeja. I jedan je dovoljan da to rikne.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 01, 2014, 11:44:32 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #17 poslato: Decembar 03, 2014, 11:23:55 posle podne »
Kad prođe jedno 6 meseci, videćemo kakvo je stanje sa osetljivošću tog mehanizma.
Nedostatak AF-ON tastera mi baš fali (AE-L nije baš na idelanoj poziciji kao zamena za isti, a može se programirati da radi kao AF-ON).
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #18 poslato: Decembar 04, 2014, 11:42:21 pre podne »
Tehnološkim nevernim tomama sam nekada davno pripadao i ja. Bio sam jedan od onih koji su se bunili protiv prašinotresača. Razmišljanje je bilo ... hej to neko sr*njce tamo treba da drma i drnda moj senzor u nameri da otrese neku prašinu koja je tu ili nije...hmmm manite me toga jer nešto čim se cima i treska povećava potencijalnu mogućnost da sutra bude pokvareno ;) Isto tako i sad pojedinci razmišljaju sa ovim ekranom.

Pustite to ljudi onima koji su malo glavatiji od nas. Imaju oni dovoljno znanja i iskustva da tamo proračunaju nešto i isprojektuju neki sistem i neke zglobove koji su u stanju da trpe određenu silu i tako to. Ne treba smarati se s tim. To je jedna sjajna mogućnost koja ne treba uvek i svaki dan ali kad zatreba jako dobro dođe i vredi imati je.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #19 poslato: Decembar 04, 2014, 12:00:34 posle podne »
Nisam rekao da je pokretni ekran los, naprotiv, znam iz glave mnogo situacija u kojima bi mi bio koristan. Prvi aparat mi je imao pokretni ekran i zbog toga sam hteo da uzmem 60D svojevremeno, ali iz drugih razloga nisam.
U medjuvremenu su mi se potrebe i nacin koriscenja opreme promenili i ne bi mi bilo svejedno da slucajno otkacim ekran u nekoj guzvi i ostetim aparat. Verujem da je neko tamo i o tome razmisljao, ali su isto tako vise puta striktno naglasili da ovo nije profesionalno telo i da je izdrzljivost D810 veca. I uprkos svemu tome D750 mi je i dalje na "zelim" listi.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user