Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D750  (Pročitano 46897 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #20 poslato: Decembar 04, 2014, 12:52:34 posle podne »
Zapljuneš sa malo silikona i ništa ekran više ne može pomeriti  :laugh: ;D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #21 poslato: Decembar 04, 2014, 02:09:00 posle podne »
...mada ako hoćeš sa se baš-baš osiguraš, ipak koristi bizon montaž-git.... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #22 poslato: Decembar 04, 2014, 02:57:35 posle podne »
Ni ja nisam to rekao. Čak naprotiv, meni je to baš korisna stvar. Međutim, nakon toliko godina korišćenja raznih sprava sa pokretnim ekranima, dovoljno sam verziran da prepoznam potencijalan problem. Jedna (moja) Sony DV kamera je završila u đubretu jer nije imala EVF, već samo pokretni touch-display. Zglob je toliko glupo napravljen da sam nekako očekivao da će prvi otkazati. I to se i desilo, s tim što nisam očekivao da će servis tražiti toliko love za popravku, pa sam je penzionisao pre vremena.

Dakle, verujte mi na reč - mehanizam je nepotrebno komplikovan i veoma, veoma krut.

Da se ogradim, nije to nikakav deal-breaker. Ovaj aparat je toliko izvrstan, da je displej zaista poslednja glupost koja može pokvariti njegov uspeh. Ali kako uvek volim da kažem šta mi smeta, ovaj put sam zamerke našao u tome. Interesantno je da sam bez ikakvih sugestija aparat pokazao i dao na probu još nekim ljudima (relevantnim fotografima) i obojica su prvo zamerili displej. Jedan je kritikovao odsustvo senzora osvetljenja koji je imao na D600 i zglob, a drugi samo zglob. Za ekran koji može da se pomera samo u tilt pravcu, mehanizam je mogao i morao biti mnogo jednostavniji, a ekran takav da se svojim obimom "uvlači" u telo aparata, jer bi tako bio mnogo bezbedniji.EDIT: Evo u čemu je stvar. Iako je rotacija displeja fiksirana samo po vertikalnoj osi (tj. tilt), sam mehanizam je realizovan sa tri nezavisne osovine oko koje se nešto rotira. Prosto nije moguće da nisu mogli ovo da izvedu bolje (napravio sam jedan snimak kako bi se to što bolje videlo; eto ga u prilogu). Pritom i njegov izgled deluje nekako skarabudženo, sa flat kablom koji se razvlači više od 50mm i savija na dva mesta.

To je sve što se mene tiče.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2014, 03:10:38 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #23 poslato: Decembar 04, 2014, 04:44:59 posle podne »
Mene baš zanima koliko će se njih narednih meseci javiti da kukaju kako su nehotice slomili ekran? Nešto ne mislim da će ih biti mnogo, odnosno da će ih biti nešto više od onih koji nehotice ispuste aparat. Sem toga taj aparat je na tržištu već 2 meseca što znači na desetine hiljada prodatih primeraka i nešto ne vidim da se neko na Nikon forumu žali na mehanizam ekrana ili da se u praksi nekome pokazuju neke mane, a redovno pratim Nikon forume tako da...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #24 poslato: Decembar 04, 2014, 05:16:24 posle podne »
Kad bi Canon napravio slicno telo, makar sa ekranom koji visi na sajli kad se otvori, ja bih bio presrecan.

Mislim da je korektno spomenuti da mozda obrni ekran ne uliva poverenje, mada se ni ne ocekuje tucac kamena sa ovim telom.

Samo znam da ako Canon u prvoj polovini godine ne izbaci telo sa konkurentnim senzorom, ja menjam tabor. Da li me ogranicava senzor? Ne bas, iako fotkam uglavnom pejzaze. Ali kad uzmem sample file sa neta i krenem u obradu, neuporedivo je koliko na ISO 100 moze vise da se izvuce u obradi sa Nikonom.
Ne jedem leba od ovoga, ali iz principa ima da prodam sve sto imam i predjem na Nikon.



Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #25 poslato: Decembar 04, 2014, 06:55:05 posle podne »
Mislim da preterujes. Ozbiljno!

Mene kad je hvatao taj neizdrz, isao sam da pogledam sta je Juza radio 2007 sa Canon 20d http://www.juzaphoto.com/article.php?l=en&article=101 ... sto mi je dosta pomagalo da posmatram stvari onakvima kakve jesu.
Apsurdna je cinjenica, da naprosto ne mozes danas pojasniti ljudima koliko je 5d 1 zapravo opasan aparat, jer odmah ulecu sa nekim grafikonima i kojekakvim dXo proseravanjima.
Negde se sustina zagubila... gde... pojma nemam. Mozda bas u ti tim grafikonima!!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #26 poslato: Decembar 04, 2014, 06:59:06 posle podne »

Apsurdna je cinjenica, da naprosto ne mozes danas pojasniti ljudima koliko je 5d 1 zapravo opasan aparat, jer odmah ulecu sa nekim grafikonima i kojekakvim dXo proseravanjima.
Negde se sustina zagubila... gde... pojma nemam. Mozda bas u ti tim grafikonima!!
Mislim da ima uticaj raznih reklama, onda potrosacko drustvo, recimo......meni vec odavno govore-Dzoni, ja da imam Canon 500D-ja bih se ubio......   :(
Drugi slucaj navodim.......mnogi u sarajevu imaju canon 5D Mk II, i ti "mnogi" hoce da predju na 5D Mk III i kad ih ja pitam zasto zele da predju na skuplji aparat.....kazu mi:"Novo je novo!".....samo nek je najnoviji model, pa makar u njega bila ugradjena i četkica za zube i kuhalo za kafu.....  :(
....ali takvima najviše volim poslati ovaj link......

www.thecleverest.com/canon-powershot-g9-and-canon-5d-comparison
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2014, 07:13:37 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #27 poslato: Decembar 04, 2014, 07:27:23 posle podne »
Zorane, potpuno razumem tebe kao pravog entuzijastu i neko ko je fotograf od kad to nije bilo in kao danas i gde ce ljudi prvo da okrive opremu, a ne shvataju kako su se nekad pravi zaljubljenici dovijali da bi dobili ono sto je na svakom entry levelu na dohvat prsta. Svestan da je aparat najmanje presudan u fotografiji u danasnje vreme. Cak i meni deluje nekad kao nipodastavanje fotografije time sto ljudi traze krivca za lose slike u opremi.
Ali to nije poenta. Poslednji objektiv za Canon sam kupio pre vise od 2 godine i od tada se lomim da li da nastavim u tom pravcu, jer konkurencija prosto nudi vise za manje para (bar za ono sto mene interesuje). Voleo bih da imam fiksnu 35-u i 85-u, voleo bih da imam bolji autofokusni sistem, da imam veci DR. ali pare njima necu da dajem, jer mi ne ulivaju poverenje. Zato sto Nikon vec sve to ima za manje para. Da sad izbace nesto novo i priblizno konkurenciji, ne bih ja to uzeo odmah, jer nema potrebe. Ali bih voleo da vidim gde su i kako ce da nastave.
Na kraju krajeva, nismo svi imuni na te potrosacke navike (stvarno ne znam ko jeste) i ovo nas cini srecnim. Ne bi se ona tema zvala sreca, sreca radost. To objektivno nisu realne potrebe i to svi znaju, ali kakve to veze ima? Cemu onda napredak u bilo cemu, kad je vec sve dovoljno?

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #28 poslato: Decembar 04, 2014, 08:08:28 posle podne »
ako se suština negde izgubila, kažem ako, onda se izgubila u Photoshopu ... ali kako ga zaobići?
Pojedine partije koje sadrže mnogo senki traže dodatno softversko prosvetljavanje i u tom zecu čuči grm. ;)
Nekom ko fotka recimo pejzaže i mora to često da radi, lako počine da smeta ako ne dobije rezultat koji smatra zadovoljavajućim.

Sa druge strane ako taj neko primeti da je "trava preko plota nešto zelenija" stvari počnu dodano da se komplikuju.
Nastavak problema sledi kad gazda zapne pa iz godine u godinu (dal iz obesti il iz nemoći), sadi travu od istog semena i ne želi da čuje šta govore i sugerišu ovi što je pasu .

Mislim, digitalni aparati kubure sa tom dinamikom uz sve ostale prednosti i to se zna , takodje se zna da posle fotkanja sledi P.P...dakle ništa čudno.
Ma kakav stav neko pojedinačno imao o tome, ako je tolerisano kritikovanje "samo 9 AF tačaka,  "samo 12MP" , ekran rezolucije od "samo 230k pixela" , "prespor rafal od XY" zatim, zašto neko dugme stoji ovde a ne recimo tamo, onda ne bi ni ovaj zahtev trebalo da bude baš neka posebna jeres....Mada, ko zna...

Kao što postoje reportažni fotografi kojima treba rafal od 10+, tako postoje i oni pejsažni (i ne samo oni), kojima treba bolja dinamika.
Pojma nemam zašto to toliko izaziva pažnju i kritiku na svakom našem forumu...

(inače potajno se nadam da se sada neće pojaviti ona ekipa sa pričama o sistemu 4/3, jer čim krene ova tema eto njih sasvim slučajno da ti objasne neke stvari... ;D ;D)
...milsim, ako banu odnekud ... ono...
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2014, 09:04:54 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #29 poslato: Decembar 04, 2014, 08:09:42 posle podne »
Oh, neka mi oproste pojedinci, nisam imao nameru da im uvredim firmu. :)

Ovaj, otkad se smatra blasfemijom kritikovati nešto samo zato što se "za 2 meseca još nikom nije desilo da isčupa"?
Jesmo mi stvarno zabrazdili kada je zaljubljenost u tehničke uređaje u pitanju?

Ja samo kažem da je rešenje primenjeno na Nikonu D5300 jednostavno bolje. Nema tu nikakvog mesta za nervozu i slično. Jednostavno, mehanizam je bespotrebno takav kakav je, a pritom je i ograničen. S druge strane, pohvalno je što je Nikon iskoračio i ponudio ovu novinu na jednom FF telu.

Da sam na Nikonu, ja bih ovaj aparat kupio bez obzira na ovakvo nesretno rešenje.


@smarko
Jesam ja nešto propustio ili ti smatraš Nikonske objektive jeftinijima? :)

Dozvoli da se ne složim. Imaš fantastične parnjake u Canon aromi. Shvatam žal za naprednijim senzorom i to mi je potpuno validan razlog. Ali objektivi - to vrlo nije. Oba sistema su sada sjajno oprskrbljena fenomenalnim staklima, bez potrebe da se i za jedan jedini model ide u pravcu 3rd party rešenja, pa se jedine razlike među njima ogledaju u nekim specifičnostima (kao 14-24 na Nikonu ili TS-E stakla na Canonu, recimo).

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #30 poslato: Decembar 04, 2014, 08:45:58 posle podne »
Storme samo sam rekao da po meni nema potrebe opterećivati korisničko telo sa potencijalno slabim rešenjem za nešto kada to nešto očigledno funkcioniše kako treba jer se (koliko vidim) niko još nije žalio da mu je mehanizam ekrana pukao ili je imao bilo kakav kvar. Dakle izneo sam svoje mišljenje i naravno nemam ništa protiv da bilo ko drugi iznese svoje kakvo god ono bilo - forum služi za to tako da nemoj odmah da me bombarduješ sa pompeznim izjavama tipa "izvini što sam te uvredio o ti neizlečivi ljubitelju Nikona" i sl. ;) Svi smo ovde ljubitelji nečega jel da? ;)


Citat
Na kraju krajeva, nismo svi imuni na te potrosacke navike (stvarno ne znam ko jeste) i ovo nas cini srecnim. Ne bi se ona tema zvala sreca, sreca radost. To objektivno nisu realne potrebe i to svi znaju, ali kakve to veze ima? Cemu onda napredak u bilo cemu, kad je vec sve dovoljno?
Potpuno se slažem. Ako bi se ista filozofija primenila na automobile onda danas svi treba da vozimo tristaće i spačeke, a svima guza žmiga na novo i savremeno. Naravno priča je jedno, a u praksi je sve to daleko od realnog. Činjenica je da oni koji žive od fotografije žele maksimalan kvalitet i tu nema ništa čudno ali isto tako činjenica je i da većina onih koji ne žive od fotografije istu vole čim se bave s njom - logično jel da. Pa kad čovek nešto voli onda je logično da sebi na tom polju želi da pruži maksimum kvaliteta koji je spreman da finansira.

Apsolutno sam pristalica da kad čovek poželi nešto bolje od onoga što ima treba ka tome i da ide šta god to bilo u životu i bez obzira da li mu je to dosadašnje realno dovoljno ili ne. Život brzo prolazi i valja ga posvetiti sopstvenim zadovoljstvima i priuštiti sebi sve lepe stvari koje se priuštiti mogu jer za to i radimo i odričemo se koječega. Zašto bi neko svoje želje i svoje lično zadovoljstvo i satisfakciju podredio bilo kom brendu? Meni to nikada nije bilo jasno niti sam to mogao razumeti.


Ja već dve godine trubim o tome da je u realnom radu razlika ogromna u kvalitetu izlaznog fajla i da je to nemoguće ne osetiti i nemoguće ne iskoristiti osim ako taj korisnik nije totalni duduk što se tiče post produkcije. Znači nisu u pitanju nikakve mambo-džambo DxO ili neke druge tabele već realne, opipljive prednosti koje se itekako vide u radu i koje itekako znače. Da li neko može bez toga? Većinom DA ali to nikako ne znači da boljeg treba da se automatski odreknemo.

Sama promena sistema nije nikakav bauk niti finansijska propast ako čovek nema neku usko specifičnu skupu opremu koja se retko traži, a samim tim i teško prodaje.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #31 poslato: Decembar 04, 2014, 09:44:57 posle podne »
Nisam to mislio Storm, naravno. Mislio sam da izbegavam dalje ulaganje u Canon objektive dok ne vidim da ce se nesto promeniti.

Po potpisu se moze videti da ne bacam pare i kupujem iz obesti. Polovan 5d mark 2, polovan 17-40, polovan 25-105, 70-200 F/4 IS, polovna stotka makro itd... Poslednje sto sam uzeo je tablet i mogu reci da je otkrovenje za mene. Opet, moze sve to i misem, ali je teze, sporije i komplikovanije... i boli ruka posle :) I nisam kupio pro nego entry level tablet od 70e i sasvim mi je dovoljan, za moje potrebe.

Sad, da li ja umisljam ili 5d mark 2 nema dobar autofokusni sistem za akciju... ili da 5d mark 3 nema DR kao d750, a kosta oko hiljadu evra vise.

24-105 objektiv je san snova za pare koje moze da se nadje. To Nikon ocigledno nema. Nema ni 135L F/2, koji mi je isto velika zelja. Ali svako pokusava da nadje ono sto mu najvise odgovara za pare koje spreman da izdvoji. Ja fotkam sve po malo. Sa 5d sam prezadovoljan i bas volim taj aparat. Volim i ergonomiju, izgled, sve... da je ovo 2011, naravno da ne bih imao nijednu zamerku. Ali 2014 konkurencija daje i ono sto Canon ne. Zasto ne bih razmiskjao u tom pravcu?

Sad, nisam bas toliko od juce da ne mogu da primetim da DR znaci za landscape (ali i za druge stvari kao sto Argon kaze). Ne moze se uvek cekati da sunce dodje tacno u polozaj koji treba i da se nosi stativ za bracketing. Ili da ciljam svog psa u trku jednom centralnom tackom i molim Boga da je nabo fokus. Mislim moze naravno, ali zasto bih ako ne moram?

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #32 poslato: Decembar 04, 2014, 09:52:56 posle podne »
Da, jos jednu stvar moram :)

Da sad pocinjem sa fotografijom i da nemam pojma ni o cemu, uzeo bih neki entry level i samo 50mm. Potpuno razumem Zorana i mislim da sve te pogodnosti koje nude danasnji aparati u stvari ubijaju jedan aspekt fotografije i osnovne vestine koje bi svako trebalo da nauci. Da juri tajming, kompoziciju, svetlo i to sve manuelno i da se pomuci za svaki kadar... Da se nauci prvo to, a onda PP i post processing. Tako da sa te strane, razumem komentar da tehnologija nece nekog uciniti boljim fotografom. Moze ga uciniti samo losijim.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #33 poslato: Decembar 04, 2014, 10:05:56 posle podne »
Saglasan sam sa oba posta i smatram da bi za industriju i nas sve bilo izuzetno dobro kada bi dosta njih prešlo sa Canona na Nikon, ali ne iz inata, nego baš zato što nekog nešto ograničava, u ma kom smislu.

Možda bi onda stvari bile pomerene sa mrtve tačke, a ja i dalje tvrdim da Canon itekako ima mogućnosti da na polju senzora nešto uradi. Čak i ako to ne može sam, ima toliko njih koji im u tome mogu pomoći, a da to ne bude Sony (ako im je mrsko koketiranje sa direktnom konkurencijom ili čak konkurencija ne bi pristala na bilo kakav oblik saradnje, što je isto moguće). Problem sa njihovom poslovnom politikom je u tome što (kao što sam mnogo puta pominjao), oni nemaju feedback o svojoj poziciji u očima svojih vernih kupaca, jer gro prihoda generišu oni drugi, koji kupuju novcem bez konsultacija sa glavom.

S druge strane, mišljenja sam da Canon u svim segmentima nudi više nego dobre aparate. To što nisu najbolji na polju senzora, ne znači da nisu na drugim poljima. Najzad, pa Nikon je tolike godine gulio krajnje inferiorne CCD senzore pa nije propao, gulio je 12MP u svim klasama, pa opet nije propao... a to samo znači da tržište ipak ne reaguje impulsivno kako bi neki od nas voleli (u fazonu da dobiju po labrnji, pa da konačno počnu nešto da rade).

Eto mk3 na primer i sada 7D2 - to su dva aparata sa ubedljivo najnaprednijim AF sistemima u svojim klasama i teško da se na bilo koji način Canonu može spočitavati da ništa nije uradio. Naravno, mnogi kažu da je sad kasno, ali ne znam samo za šta? Toliko ljudi su prezadovoljni sa mk3 i rade njime svaki dan. Slažem se - lepše je kad oprema olakša posao, ali ne ruši se svet ukoliko se na nekim aspektima rada mora poraditi drugačije, kako bi se došlo do rezultata.

Ja stalno ponavljam moj slučaj. Naravno, moj slučaj je samo moj, ali eto, može biti dobra ilustracija stanovišta: dakle, ja za najveći broj komercijalnih fotografskih zadataka koristim (po mnogima) prepotopski 5D. Mislite da je neko rekao "jao, pa tvoje fotke nisu baš sjajne, deluju kao da su napravljene nekim zastarelim aparatom"? Verujte da ne. Da li bih voleo bolje? DA! Da li mi je neophodno bolje? Ne još uvek, jer mi potrebe ne idu u pravcima koji su najviše napredovali. Rezolucija mi više treba za hobi (pejzaži), a DR me ne sputava, jer generalno ne uživam u previše kontrasnim scenama, mada sam nekoliko puta radio prosvetljavanje senki i tu nema sumnje da je Nikon apsolutni vladar. Nije onoliki koliki neki tvrde (14.8 EV na D810, jer je to besmislica), ali je značajan i omogućava daleko veći prag tolerancije na (ne)sposobnost fotografa ili zahtevnost neke scene (ovo drugo je mnogo bitnije). Ne kažem da DR nije bitan, već da se fotografija nikad nije svodila na besomučno drndanje slajdera. Ako se eksponira kako valja, veliki DR neće biti u prilici da bude upotrebljen baš često. TO NIKAKO NE ZNAČI da ja lično ne bih voleo da on bude barem kao na D810, ako ne i više, već samo kažem da je bezvezno non-stop tražiti izgovore u opremi. Ako postoji problem - prevaziđi ga znanjem. Kada sam u par navrata koristio Nikon (probe radi) u realnom radu, primetio sam da se neke stvari njime postižu lakše - u to nema sumnje. Ali MENI zasad to nije dovoljno da me prebaci preko ograde, jer imam golemi set vrhunskih objektiva koji me animiraju da sačekam barem još malo pre nego što se odlučim na nešto radikalno. Uzgred, s obzirom na situaciju sa Sony-jevim FF-om, nije nemoguće da svoj hobi segment unapredim upravo jednim takvim aparatom, pod uslovom da izađe naslednik A7R, koji mi je interesantniji. Možda sam ja specifičan, ali meni je bolje potrebno više za hobi, nego za posao. Ne zato što posao ne doživljavam ozbiljno, već zato što me stvarno ne sputava u ovom trenutku. Sutra? To ćemo da vidimo.

Moram biti iskren i reći da ja i dan-danas često naletim na radove prekaljenih znalaca širom planete, koji me nagnaju da pomislim da nisam dostojan ni ovoga što sada imam, a kamoli nečeg boljeg. Neka se slobodno javi onaj ko nikad ovo nije pomislio u svom slučaju! I onda tako bazajući naletim na galeriju (što reče neko) rađenu sa tipa 20D ili D80, gde fotke pršte od lepote, a urađene su davno zaboravljenim aparatima.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2014, 10:23:28 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #34 poslato: Decembar 04, 2014, 11:05:34 posle podne »
Nikad nisam video neku ogromnu razliku u stavovima ovde, iako se islo skoro na krv i noz :)
U svakom postu postoji neko logicko, zdravorazumsko zakljucivanje, jedino je odluka da li je nesto isplativo ili ne razlicita, sto je krajnje subjektivno. Meni svi postovi imaju smisla. Na kraju se sve svede koliko mu je to bitno, potrebno ili ne znam sta jos. Odavno je vec prezvakano da dobru fotografiju ne pravi aparat.

Storm, koji je razlog sto si ostao na 5d2 i nisi uzeo 5d3? Ipak mi tvrdnja da nemas potrebe za boljim, tj. da mozes da dodjes do istog rezultata sa mozda malo vise truda ne stoji, jer to moze da se primeni na sve aparate koji ce izaci u narednih 5 godina i ti ces i dalje praviti bolje fotke od vecine ljudi.



Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #35 poslato: Decembar 05, 2014, 09:49:17 pre podne »
:)
Pa on ni do mk2 nije dosao :)

On ima 5d kec... a ne mk2. Toliko o sputanosti tehnicki zastarelim aparatom.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #36 poslato: Decembar 05, 2014, 09:56:02 pre podne »
Izvinjavam se, povlacim pitanje :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #37 poslato: Decembar 05, 2014, 10:45:24 pre podne »
Pazi, uopste ne osporavam tehnoloski napredak... naprotiv. Pa skoro sam ovde morao da branim stav oko 7d mk2 ...i njegov rafal... tako nesto bese, zar ne?

Kad pricamo o aparatima, diskutujemo o njihovim maksimalnim dometima, manama i vrlinama. A kada u formulu ubacis fotografa... onda zalazimo u metafiziku gde 2+2 obicno ne daju 4 :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #38 poslato: Decembar 05, 2014, 10:50:52 pre podne »
E da fotografiju cini samo aparat, 'de bi nam bio kraj...a i bilo bi monotono ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #39 poslato: Decembar 05, 2014, 10:55:38 pre podne »
Pa dobro ali ovde pričamo konkretno o foto tehnici i šta ta tehnika trenutno i konkretno donosi pa onda ajmo izbaciti fotografa i metafiziku. Onaj ko ne zna da fotka nijedan aparat mu neće pomoći - to valjda svi znamo. ;)