Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D750  (Pročitano 47398 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #60 poslato: Decembar 05, 2014, 06:46:16 posle podne »
Baš sad gledam jedan zanimljiv uporedni test D750 i 5D mkIII. Interesantno je recimo da taj sega-mega fokus kod mkIII najveću razliku pokazuje ako se subjekat kreće ka fotografu dok je u svim ostalim slučajevima u neznatnoj prednosti. Takođe C je odneo prevagu u highISO videu, a N je dobio u DO, generalno po pitanju mogućnosti i što se mene tiče u pregledu portreta. Onako mekano ga je izuo sa 9:4. Ovo zadnje je svakako subjektivno. ;)


http://youtu.be/EsZtUZvoeO0
« Poslednja izmena: Decembar 05, 2014, 06:49:53 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #61 poslato: Decembar 06, 2014, 01:23:25 pre podne »
Ne bih da temu o D750 pretvaramo u anti-D750, jer je to bezveze, ali je isto tako potpuna bezvezarija banalizovati AF prednost mk3 na taj način. To su zaista babe i žabe.

Nema ničeg strašnog u tome što Nikon trenutno nema najbolji AF. Ima više nego sjajni AF, ali bi mogli da porade na širini fokusnog polja i boljoj pokrivenosti krstastim tačkama. Premotaj samo na 7:10, pa obrati pažnju na ovo. Oni mogu da budu približni samo kada se roka centralnim delom kadra. Mi iz ovog testa ne možemo da vidimo koji deo kadra je korišćen, ali s obzirom na procenat, siguran sam da na D750 nije korišćena periferija, što i jeste poenta uber-AF sistema. Drugo, angažuješ 30 ljudi da urade AF test i svi će imati drugačije rezultate.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #62 poslato: Decembar 06, 2014, 04:11:12 posle podne »
Pa ne znam stvarno sa čim je to banalizovan AF mkIII? Nije se mkIII ovde poredio sa naslednikom D3300 već sa aparatom koji u sebi ima implementiran AF iz D4s i D810 koji su babaroge u svojim klasama i koji daju trenutni vrh tehnološkog razvoja. Čak i pored toga mkIII je ostvario malu prednost u odnosu na tako svemirski dobar AF modul i to je za da se kaže "bravo". Čovek koji je inače C korisnik je pokušao i čini mi se uspeo da kroz primere u praksi malo bolje prikaže prednosti i zaostatke oba aparata i rekao bih da je to uradio vrlo objektivno. Recimo naglasio je koliku ulogu igra AF lampa u uslovima slabog osvetljenje što mi svi znamo inače ali eto on je to na neki svoj način pretočio i kroz brojke. I test je po meni jedno lepo osveženje u moru demagogije koju slušamo godinama unazad. Naravno slažem se, test AF-a kako sam kažeš nikada ne može biti 100% podudaran u različitim uslovima ali može da pruži nekakav uvid kako sve to manje/više izgleda u praksi. Ne vidim tu ništa pogrešno, čak šta više.

Moja namera i razlog zašto sam postovao ovaj video je taj što se ovde vrlo slikovito vidi koliko je D750 zapravo fantastičan i kompletan aparat. To je suština i to je jedino bitno u ovoj temi koja se bavi upravo ovim aparatom. Dakle, rezime... sem u AF-u i highISO videu D750 je po svim ostalim segmentima bolji od aparata koji je od njega skuplji nekih cca 1.000 €/$. Ako je ovo tačno - a jeste, to je ono što je zanimljivo ljudima koji ramišljaju da investiraju u ovaj aparat ili sistem, a ne da li je jedan imao 74%, a drugi 79% kad se subjekat kreće napred ili nazad ili ka suncu ili ispred... ili je taj procenat za 1-2-3-4% gore/dole veći/manji. Slažem se da ima i takvih kojim ti procenti najviše znače ali svakako ih ima neuporedivo manje od onih kojima više znači celokupan "paket" - ako ćemo biti realni.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2014, 04:14:04 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #63 poslato: Decembar 06, 2014, 06:57:34 posle podne »
AKo je pitanje AF lampe podvukao kao nešto bitno, onda sam potpuno siguran da on nije baš sasvim obavešten o njoj. Ta lampa radi ISKLJUČIVO sa centralnom AF tačkom i to je dokumentovano u zvaničnom uputstvu SVAKOG Nikona.

Što se priče o AF testu tiče, tu se slažem, zato sam i napisao to što sam napisao. A upravo iz tih razloga se pitanje efikasnosti AF-a ne radi tako što se kontrolisano škljoca nečije pretrčavanje livade, već se radi u realnim uslovima. Ja sam mk3 drndao par nedelja i procenio AF kao odličan, ali koliko je stvarno odličan, nisam imao ideju dok nisam otišao na Bataju s njime i na + 48°C (na suncu, na poljani pred piste!) i vratio se sa praktično 100% skorom, što mi se nikada ranije nije desilo. Tu situaciju je nemoguće reprodukovati s bilo kojim aparatom koji nema periferne krstaste tačke. Ko veruje, veruje, ko ne veruje, ne želim da ga ubeđujem. Da predupredim konstataciju da "ne slikamo svaki dan aeromitinge" - tačno, ali ne izvlačimo ni -5 EV svaki dan, pa se opet to pominje po 23 puta dnevno. ;)


A "celokupan paket" je takav da je i dalje koncepcijski skroz drugačiji. Osoba koja teži mk3, ne teži D750 i obratno. Robusnost, ergonomija, zaptivenost, brzina, bafer, AF... dosta toga je na strani mk3. S druge strane je DR, ISO, što je mnogima bitnije nego sve što nudi mk3. Zato ljudi i jesu različiti i zato će mk3 nastaviti da se prodaje odlično, bez obzira što postoji D750. Isto tako, kome je senzor najbitniji, njega mk3 neće zanimati, jer na raspolaganju ima i D810 i D750 od druge firme.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2014, 07:02:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #64 poslato: Decembar 06, 2014, 08:00:39 posle podne »
Pa mislim to je to. Nešto slično ponovio je i onaj lik što je odradio test.

Citat
Da predupredim konstataciju da "ne slikamo svaki dan aeromitinge" - tačno, ali ne izvlačimo ni -5 EV svaki dan, pa se opet to pominje po 23 puta dnevno.
Ovde se već ne bih složio s tobom. Mislim da je upravo reč o tome da se tih -5EV ili -3EV izvlače skoro svaki dan jer se skoro svaki dan sreću scene u kojima je DO te scene veći od DO tog aparata. Nije niko sišao s pameti da maši ekspoziciju po par blendi pa da mu zbog toga treba bolji senzor da ispravi svoju grešku i dovede to u normalu. Radi se o maltene svakodnevnoj potrebi tvikovanja senki i hajlajta u savremenoj obradi digitalne fotografije.

Inače nisam znao da je fotkanje aeromitinga nešto toliko zahtevno za AF i da je toliko teško držati avion u fokusu kome je u pozadini nebo. :) jesi li siguran da D750 ne bi fantastično odradio posao i tu ili to može samo mkIII?


Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #65 poslato: Decembar 08, 2014, 10:58:36 pre podne »
I još jedna potvrda o kakvom se zapravo aparatu ovde radi.... na DPReview osvanuo je veliki uporedni test na temu "koje FF telo izabrati" i rezultat je vrlo očekivan, bar što se mene tiče...

Kaže tamo..."All things considered, even though we're not quite done testing it, the D750 may be the best DSLR we've ever used. We’re still putting the finishing touches to our full range of tests, but all signs point to the Nikon D750 being the full-frame camera to buy. In just about every category, it outdid its main competitors, the Canon 5D Mark III and Sony a99. Autofocus on the D750 is close to best in class (the D810 offers a slightly larger AF area, but less sensitivity in low light), and subject tracking on the D750 is top notch. It also blows past the Canon in terms of dynamic range; to the point that some of our editors question whether its 24MP sensor is in fact 'magic'. Initial tests suggest that it is not - more likely just very well-applied science."

Link ka kompletnom članku

Kao Best Budget FF camera proglašen je Sony a7, a kao Best camera for video Sony a7S što dalje lepo potvrđuje neku prethodnu priču iz druge teme posvećene bezogledalcima.

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #66 poslato: Decembar 08, 2014, 12:55:24 posle podne »
E da baš jutros sam pročitao taj te(k)st...al reko šta sad ja da postavljam ovaj link ovde kada nit sam učestvovao u razmeni mišljenja nit dSLR imam :).

I btw pitao sam se baš koliko je to sve ipak subjektivno...znam da je neko spominjao da 5d mk3 ima najbolji AF a onda sad ovaj kaže D750 je najbolji po tom pitanju...ma sve je to i više nego odlično ;) (ko ima novca)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #67 poslato: Decembar 08, 2014, 02:40:54 posle podne »
Mislim da je ipak u pitanju sveukupni utisak i svakako mislim da su razlike u AF-u minimalne bez obzira na malo uži raspored tačaka kod D750. U pitanju je najnovije telo koje je svakako tvikovano da radi ko singerica mašinica na svim poljima.

Što više čitam ove testove sve sam više u iskušenju da prodam ovaj moj D800 i pazarim D750, a što u mom slučaju nisam siguran da bi bio dobar potez... ili možda i bi!?!  :o  ahmm

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #68 poslato: Decembar 08, 2014, 05:49:07 posle podne »
Cekaj d900:-) realno  ne treba ti d750, a ako ti je cef protiv toga se ne moze:-)

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #69 poslato: Decembar 08, 2014, 06:39:46 posle podne »
Nemoj da kupujes Duxx, hocu ja da budem prvi na forumu sto je pazario D750! ;D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #70 poslato: Decembar 08, 2014, 07:14:25 posle podne »
Pa realno, shodno mom poslu D800 mi je nekako logičan izbor i Serb je u pravu za D900 ali do D900 ima još najmanje godinu i po pa sve više hvatam sebe razmišljajući da to vreme provedem sa D750. Rezolucija jeste manja ali je toliko dobar i kompletan aparat da kontam da bih mu taj "nedostatak" lako oprostio. ;)

Iskreno mislim da ću ostati na D800 do njegovog naslednika ali ako nastave ovako da D750 dižu u nebesa ništa ne garantujem. Zaigra srce u junaka, počnu prsti da lupkaju po stolu... znate već kako to ide jel  :P

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #71 poslato: Decembar 08, 2014, 10:50:49 posle podne »
To bi bio čist promašaj. D750 je odličan, ali u poređenju sa svojim stadom. D800 je malo dalje u hijerarhiji i tom zamenom ne bi dobio apsolutno ništa, ako izuzmemo malo više prostora na HDD-u. Doslovno posmatrano, dobio bi minimalno bolji AF (iako u suštini isti), koji može da fokusira i na -3EV (kao 6D, koji je donedavno bio jedan od rekordera u toj sferi) i dobio bi nešto brži rafal. U konačnom skoru priča sa rafalom dođe na isto (ako ti je uopšte i potreban), jer se bafer bitno brže uguši na D750. Obrtni displej je još jedna stavka, ali ne znam da li ove tri stvari vrede gubitka gomile ostalih. To je na tebi da proceniš.

Što se AF-a tiče, ne mogu više da se naklapam, ali da bi shvatio prednosti krstastih tačaka, morao bi da probaš i utvrdiš sam. Razlika kada se njima fokusira nije u rangu "dobro" i "malo bolje", nego "može" i "ne može". To je ono što mnogi ne kapiraju, a onda naprave test koji gruva centralnom tačkom i daju ocenu "pa to je slično rođaci". Hoće to, al' juče. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2014, 11:06:25 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #72 poslato: Decembar 08, 2014, 11:03:50 posle podne »
Izbaci to kucanje junackog srca  iz sebe hehehe :)  Slazem se sa Stormom da nista ne dobijas:) Nemoj pogresno da me razumes i ja sam odusevljen sa d750 ali realno ne treba ti :) 

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #73 poslato: Decembar 08, 2014, 11:09:22 posle podne »
^Pa sad, kad bolje razmislim, možda bi bilo dobro da ipak napravi taj switch, pa kad ošine onim o ledinu, možda konačno shvati kakve nebuloze se škrabaju po raznim sajtovima. :D

"Best ever"... hahahahahahahhaha, zagrc!


Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #74 poslato: Decembar 08, 2014, 11:28:15 posle podne »
Sačekaću Tyler-a da kupi pa ćemo da napravimo jedan uporedni test  ;D  ali ja i dalje ostajem pri tome da je ovo što rekoše i ovi na DPR-u "Best All Arround dSLR" danas. Tu nema sumnje.


Nije da nema prednosti u odnosu na D800.
- Sigurno bolji AF,
- nešto brži rafal iako me to ne zanima,
- unapređeno merenje i AWB,
- highlight priority što može biti jako korisno,
- pokretni ekran,
- wi-fi,
- manja težina
- povećano trajanje baterije


a izgubio bih 1/8000 bez čega se svakao može i rezoluciju. Ovo zadnje mi najteže pada i jedino me to "drži" ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #75 poslato: Decembar 09, 2014, 12:05:37 pre podne »
Da dam svoje mišljenje, ako te zanima uopšte: :)

-AF jeste bolji, ali najviše zbog sposobnosti da radi u uslovima slabijeg osvetljenja - to nije mala stvar, ali razlika nije drastična, kao u poređenju sa D600/610
-merenje jeste takođe nešto sposobnije, iz istih razloga kao i AF
-highlight priority zaboravih da navedem, jer je došao sa D810, pa mi više ne deluje kao novina. Zanimljivo da mnogi na to gledaju prilično ravnodušno kad im pomenem, a meni lično je to jedna od najboljih stvari. Pošto je napredak u DR-u praktično samo u "minus" stranu, jako je bito očuvati scenu od pregorevanja. Jeste da ta praksa prakitčno čini JPEG potpuno neupotrebljivim najčešće (jer je ostatak scene namerno podeksponiran, kako bi se očuvali highlightsi), ali zato DR u tamnijim partijama lepo popravi stvar
-pokretni ekran - po meni dobrodošlo, ali je izvedba mogla da bude kao D5300. Bilo bi efektnije
-Wifi - kako su ga napravili, bolje da nisu. Više o tome u testu D5300 i uskoro D750. Šteta. Srećom, postoji 3rd party mobilna aplikacija koja rešava gomilu ovih nedostataka, ali je dosta nestabilna, iako nije od skoro na tržištu.

Ja sam pre očekivao da potrčiš za D810. On donosi praktično sve što sada ima D750 (osim ekrana i rafala), a zadržava rezoluciju i najkraću ekspoziciju od 1/8000, a donosi i više nego savršeno unapređenje - low ISO. Upotreba velikih blendi po jakom suncu? Piece of cake! Neopisivo dobar aparat.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2014, 12:18:33 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #76 poslato: Decembar 09, 2014, 01:03:31 pre podne »
Jeste da mi D810 odgovara više ali je doplata velika, a količina unapređenja i nije nešto impozantna u odnosu na D800 da to opravda. Obzirom da će za nekih godinu i po stići i D900 mislim da mi je to prilično nepotrebno. D810 mi nekako više dođe kao proizvod koji treba da motiviše na prelazak one koji su odoleli D800-ki da konačno preseku. Sa druge strane skok na D750 kao neko međurešenje me faktički ne bi koštao ništa, a svakako bi doneo dosta toga meni zanimljivog. Ali opet kažem... najverovatnije do D900 ostajem tu gde jesam.

Što se tiče wifi opcije... dodavaće oni tu mogućnosti razne sa novim apdejtima firmware-a. Bitno je da je konačno tu.

Što se tiče merenja i AWB-a... pre izvesnog vremena sam ćaskao sa nekim poznanicima od kojih su dvojica prešli na D750 sa D800. Kažu mi da je AWB i merenje još bolje i da to radi sada neviđeno dobro. Ne znam kako stvari stoje u poređenju sa D810 ali u odnosu na D800 kažu da je razlika većinom baš onako primetna, a pogotovo u težim uslovima. Nadam se da ćeš se malo više pozabaviti sa tim na testu ukoliko ti dozvoli vreme i uslovi naravno.

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #77 poslato: Decembar 09, 2014, 04:12:43 pre podne »
Треба понекада човек да спадне с`коња на магарца да би се одужио коњу, накнадно, за његов блистав и савршен рад.
Волим и ценим твоје текстове али ово са д750 и д800, једноставно не могу да разумем.
Не верујем да би нашао један о хиљаду ''срећника'' коме би никон понудио бесплатн избор између ова два апарата. Уверен сам да би свих 1000 ''срећника'' одабрало д800.
А то што толико хвале д750 (и ако оправдано) је у функцији његове продаје.
д750 је најбољи и савршен избор за људе који хоће фул сензор а д810 им је прескуп. Значи када је д810 кисело грожђе из оне басне!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #78 poslato: Decembar 09, 2014, 10:26:33 pre podne »
Nema tu ništa čudno i teško za razumeti. Jedina realna prednost D800 u odnosu na D750 je rezolucija. Sve ostalo tipa robusnost i sl. su vrlo malo bitne stavke u realnom radu. Onaj kome je rezolucija od suštinskog značaja on ne razmišlja o D750. Meni je ona bitna ali ne suštinska ukoliko sa druge strane ima dovoljno toga da to amortizuje. Uostalom ako premotamo film unazad videćemo da je u prošlosti bilo dosta slučajeva da klasa koja bi u hijerarhiji trebala da bude ispod sa novim modelom budeo sveukupno bolji paket od modela iz više klase koji je ranije izašao. To se upravo desilo i ovde.
Nisu to konj i magarac. To su dva konja junačka za trku spremna, a takmaca nigde na vidiku ;)

Nego dosta sam se ja raspričao na ovu temu. Da sačekamo Stormov test i iskustva prvih korisnika na forumu pa da sumiramo kasnije. ;)

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #79 poslato: Decembar 09, 2014, 12:20:57 posle podne »
Ja polazim od matematičke definicije: nivoi tonova su količinski definisani. To što ćeš oblastima najsvetlijih tonova dodati ili oduzeti znači da istovremeno oduzimaš ili dodaješ tamnijim oblastima ili oblastima srednjih tonova. Barataš određenom količinom a onda manipulišeš. To isto radi i aparat ako poseduje neku ''novu'' ili ''naprednu'' funkciju.
To što ima d800 a nema d750 se jasno vidi iz podatka: 24 i 36 rezolucija, ili 1/4000 i 1/8000. I to nije malo primetno, naprotiv jasno i mlogo primetno. To što ima d750 uglavnom je primetno na ''psihičkoj'' osnovi, teško da normalno oko može da vidi značajnu razliku. Ponavljam svoje mišljenje, d800 je bolji aparat, d750 je izvnredan kada nemaš više para za ful telo.