Autor Tema: Na prvi pogled... Nikon D750  (Pročitano 47403 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #80 poslato: Decembar 09, 2014, 01:42:56 posle podne »
Ja isto mislim da nije pametno to raditi Dux. Vidim da d800 u oglasima vec ima da se nadje za 1600e polovan i da ih ima bas dosta. Tesko da ovaj aparat moze da ide jos dole sa cenom u skorije vreme. S druge strane, d750 je tek izasao i ta pocetna amortizacija novog tela je najveca u prvoj godini koriscenja (pogotovo sto prodajes polovno, a kupujes novo telo).
Za nekog ko kupuje novo telo i koji voli sve po malo, D750 se cini da je super balansirano telo, ima smisla ici na d750 naspram d800.
U tvojoj situaciji, uzimajuci fotografski smer koji ti je primaran, meni nije bas logican izbor. Pored boljeg tela za tu vrstu fotografije, izgubio bi i nesto novca.

To je samo moje misljenje :)
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2014, 01:45:14 posle podne od strane smarko »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #81 poslato: Decembar 09, 2014, 02:25:55 posle podne »
Svakako. Slažem se. Samo sam razmišljao glasno i kao što rekoh do D900 sam tu gde jesam. ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #82 poslato: Decembar 09, 2014, 02:41:44 posle podne »
Nema tu ništa čudno i teško za razumeti. Jedina realna prednost D800 u odnosu na D750 je rezolucija. Sve ostalo tipa robusnost i sl. su vrlo malo bitne stavke u realnom radu. Onaj kome je rezolucija od suštinskog značaja on ne razmišlja o D750. Meni je ona bitna ali ne suštinska ukoliko sa druge strane ima dovoljno toga da to amortizuje

Čini mi se da si se do skora kleo u rezoluciju kod d800  :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #83 poslato: Decembar 09, 2014, 04:54:33 posle podne »
Citat
a izgubio bih 1/8000 bez čega se svakao može i rezoluciju. Ovo zadnje mi najteže pada i jedino me to "drži"
...napisah par postova iznad. Da nije rezolucije ne bih ja tu pisao ništa. Već bi bio kod mene. ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #84 poslato: Decembar 10, 2014, 06:58:27 posle podne »
Evo još malo na temu D750 vs. D810 ;) Tehnički gledano ništa posebno što već nismo čuli ali me je žena oduševila svojom galerijom venčanja. Jedna od najboljih koje sam video pa najviše zbog toga postujem link. Fenomenalno.

https://www.thedynamicrange.com/nikon_d750_vs_nikon_d810/

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #85 poslato: Decembar 10, 2014, 09:03:33 posle podne »
Predivna galerija...hvala ti na linku :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #86 poslato: Decembar 10, 2014, 09:27:02 posle podne »
U Moskvi D750 kosta 1245 evra. Doduse do nove godine dok ne usklade kurs rublje sa evrom, pa ce cena da skoci na 1450 evra.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Darko012

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
  • Pol: Muškarac
  • Darko Popović
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #87 poslato: Decembar 17, 2014, 11:03:40 pre podne »
Ponosni vlasnik D750 aparata  :D

Uskoro postavljam malo fotografija, sada sam u guzvi na poslu pa ne stizem ni da postavim nista. Imam aparat vec mesec dana i mogu vam reci da je za sada prelazak sa D300 na D750 ogromna razlika, FF je totalno druga prica. Ovo sto se tice Rapid Strap-a i displeja, za sada mi se jos ni jednom nije zakacio, meni je veca mana to sto nema zastitu direktno na displeju (monitor cover).

Evo jedne male fotke, sa ISO 4000 bez blica sa objektivom 85mm f1.8d na f2.8.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #88 poslato: Decembar 17, 2014, 05:14:03 posle podne »
Neka je sa srećom! :)

Van mreže josip122

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #89 poslato: Decembar 18, 2014, 01:18:42 posle podne »
Da li se isplati zamjeniti D600 sa ovim aparatom?

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #90 poslato: Decembar 18, 2014, 04:22:29 posle podne »
Ako drugi treba da ti da odgovor na to pitanje onda ne... Bolje uzmi neko dobro staklo za tu razliku...
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže josip122

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #91 poslato: Decembar 18, 2014, 05:32:23 posle podne »
Staklo imam dobro. D600 me najvise zivicra zbog mrlja na senzoru, kojih se ne mogu rijesiti. Nosio ga u servis dva puta i uvijek isto.

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #92 poslato: Decembar 18, 2014, 05:33:09 posle podne »
Nosi u servis i trazi zamenu za d610, nikon to radi... Dobrih stakala nikad dosta...
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #93 poslato: Decembar 23, 2014, 01:16:32 pre podne »
Videh čitalo se i pisalo po DPR testu... Da l' se možda obratila pažnja na priču o krstastim tačkama? 8)
Ima tamo i prigodan video na tu temu. ;)

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #94 poslato: Decembar 23, 2014, 12:24:37 posle podne »
"Do note, however, that this is a stress test - the light has been lowered to approximately the lowest level of light the AF points work at (-2 to -3 EV)."

Kome je suštinski bitno da fokusira vertikalne linije u skoro pa totalnom mraku onda je Canon očigledno pravi izbor za njega.

Na testu ispod imamo primer gde se umesto vertikalne linije fokusira ljudsko biće koje se priznaćemo, kud i kamo mnogo češće fotografiše od vertikalnih linija i gde je D750 imao bolji rezultat od takođe autofokusno mnogo hvaljenog 7DmkII.

A poenta cele priče što se mene tiče je da su svi ti aparati sa AF-om došli do nivoa koji je do pre 6-7 godina bio nezamisliv. Ostalo je samo da pojedini proizvođači smisle kako da unaprede i senzore uporedo sa AF modulima pošto se nešto fokusira da bi bilo fotografisano jel ;)

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #95 poslato: Decembar 23, 2014, 02:14:49 posle podne »
Pominjanje vertikalnih linija van konteksta je namerno stvaranje konfuzije. Niko ne fotografiše vertikalne linije u totalnom mraku, nego je tamo lepo navedena RAZLIKA između vertikalnih, horizontalnih i krstastih AF tačaka, da bi oni koji ne razumeju, mogli da shvate za šta su konkretno krstaste tačke bitne.

Što se fotografisanja portreta tiče, nisam ni sumnjao da ćeš potegnuti argument, neobjasnivši pozadinu. A pozadina (baš kao što je autor tamo i napisao) je njegova impresioniranost prepoznavanjem lica u kadru. To je sasvim validno stanovište, ali baš kao što Canon nema to, Nikon nema ovo. A koliko god subjektivno zvučalo, nekako mi je logičnije da su malo poradili na širem rasponu krstastih tačaka (inače su svih 15 koncentrisane u samom centru, šireći se vertikalno, umesto horizontalno po kadru), nego što unapređuju 3D-Tracking.

Mislim realno - koliko si puta koristio taj AF metod? Meni je uvek zabavno to na Nikonu (mada i 5D Mark III ima sličnu tehniku rada, ali bez face detection algoritma), ali kad god sam radio nešto ozbiljno (što nije za test), nisam se usudio da rizikujem sa nečim takvim. Nebitno koji je sistem u pitanju.


Eh da, dobro si me podsetio na ovaj deo sa senzorima. Evo ja sam prestao da fotografišem, jer moj senzor nije tako dobar kakav je bio prekjuče. Indeed! 8)

Pozdrav

P.S. Interesantno je kako nekad sa presmešnim senzorom u D300, isti nije bio bitan. Kao ni rezolucija.  >:D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #96 poslato: Decembar 23, 2014, 02:25:01 posle podne »
BTW, AF u D750 je definitivno najbolji Nikonski koji sam ja probao. Ostavljam mogućnost da je D4s AF bolji, jer proizvođači (uprkos situaciji na papiru) vrlo često svoje top modele ostavljaju nedodirljivima u nekim domenima.

E sad, da li je to nekome dovoljno da sa D600/D610 pređe na njega, ne bih znao. To je ipak individualno. Carević je prešao istog trenutka kad je pipnuo D750, a neki drugi ne uviđaju razliku, jer im AF iz D600/610 sasvim lepo radi posao.

Tako da, slažem se da je danas AF izvrstan na svim aparatima srednje i više klase. Ipak, neke stvari nemaju ni najbolji današnji DSLR-ovi, a imali su filmaši. Setimo se samo Eye-focusa. Proći će još jedno 15 godina dok neko ne pokaže "epohalno otkriće", nadajući se da smo svi doživeli kolektivnu amneziju i ne sećamo se šta je koliko juče bilo.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #97 poslato: Decembar 23, 2014, 07:27:53 posle podne »
Citat
Mislim realno - koliko si puta koristio taj AF metod?
Realno... to koristim jako često kada radim lifestyle akciju. Kada fotkam specifičnije situacije gde AF jednostavno ne može da zna šta ja želim onda koristim DA (dynamic area). Recimo fotkam dečicu koja trče ka meni pri čemu želim da fokus bude na detetu koje je iza ostalih. To jednostavno na Nikonu radi izuzetno dobro. Čak i na D800 koji je koliko vidim kada je AF u pitanju prilično iza D750.

Generalno moja fotografija zasniva se na statičnijim motivima ali za svo svoje vreme ozbiljnog rada nisam imao nikakvih pritužbi na AF sem kada sam imao 5d mkII jer sam tu faktički imao samo jednu tačku na koju sam mogao računati ali čovek jednostavno nauči da se snalazi sa tim što ima i ide dalje. Prelaskom na D800 svi moji zahtevi za boljim AF-om su postali vrlo nebitan deo priče na temu - šta zahtevam od novog aparata. Sve to sada radi toliko dobro da ja u realnom radu ne vidim potrebu za potenciranjem na boljem AF-u kao suštinski bitnom razlogu za prelazak na novi model aparata, a kamoli za bilo šta drugo. I to je upravo ono na šta sam želeo da uputim par postova iznad. 6D, 5DmkIII, D800, D810, D750, 7DmkII... Jedan ima jednu mogućnost koju onaj drugi nema ali drugi ima nešto što nema onaj prvi. Jedan u određenim slučajevim pravi više kipera od drugog ali u nekim drugim situacijama stvari budu drugačije...bla bla... sve to su AF babaroge i smem da se kladim da nijedan profesionalac što se tiče konkretno AF-a ne bi bio uskraćen ničega ni sa jednim od njih. Za profesionalne reportere tu mnogo veću ulogu ima da odigra bafer nego sam AF i to je ono što se na testovima i vidi, pa i na ovom o kom pričamo.

A sad da se vratim konkretno na D750... D810 je trenutno po specifikacijama najbolji dSLR na svetu, a D750 je doneo 98% onoga što donosi D810 uz još malo bolje nafriziran AF modul, još bolji highISO, manje dimenzije, manju težinu, pokretni ekran, najnoviji AWB i posle D810 najbolji kvalitet izlaznog fajla na svetu što je u principu najvažnije!! Ovo što sam nabrojao čini ga najboljim all arround aparatom na svetu - što je takođe jako važno. A sve to se nudi po veoma veoma korektnoj ceni za ono što pruža. I pazi, on je napravljen sa namerom da bude baš TO -> najbolji all arround aparat na svetu.
Da li D4s fokusira još bolje i preciznije i koliko bi malo šire raspoređene i krstaste AF tačke donele razliku u praksi, a ne samo u fotkanju vertikalnih linija u mraku... očigledno nikoga nije previše briga jer ne vidim da se neko tim opsežno bavio.

Pozdrav


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #98 poslato: Decembar 24, 2014, 06:50:31 posle podne »
Nikon D750 reflection/flare issue – possible solution found

Kontrola kvaliteta je izgleda najslabiji deo karike u lancu. Na srecu, nisu svi komadi problematicni. (ili ne umeju svi da ih isprovociraju? )
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Nikon D750
« Odgovor #99 poslato: Decembar 24, 2014, 08:45:18 posle podne »
Vidio sam to i malo me smorilo, ali ipak uzimam 8)