Autor Tema: Dostojna zamena za DSLR ?  (Pročitano 28152 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže rossastella

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #20 poslato: Septembar 06, 2014, 12:54:50 posle podne »
Ja jos uvek vagam,ali verovatno da ću kupiti sony a5000,pa može eno nešto više o njemu,i karateritikama istog.

Van mreže ART

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #21 poslato: Septembar 12, 2014, 11:35:36 pre podne »
Novo? Definitivno se iskristalisalo... ( po mojem skromnom misljenju)... da je Olympus postao apsolutni visak sa svojim formatom senzora. Mislim da apsolutno nema buducnost u borbi sa  APS-C senzorom. Ne zbog izlaznog rezultata, vec zbog krop faktora.
Svi putevi vode ka FF... a stremljenja ka milcu koji ima FF senzor su naprosto, sve jaca.
Sto se tice APS-C senzora, tu je Fuji trenutno u ekspanziji i poseduje izuzetno kvalitetne objektive... pocev od obicnog kit stakla, pa do prajmova poput 35mm f/1.4 ... pa na dalje... (eto i slike u prilogu)

Sto se mene tice :) ni najmanje se nisam pokajao sto sam kupio nex-a (a Canona sam od onda uzeo samo jednom u ruku, ... da bih uslikao nex-a za flickr :) ). Naravno, molio bih da ne posluzim kao svetao primer... jer se ja ovde sasvim svesno zajebavam i igram, jer cak ni nemam AF staklo za njega vec levitiram sa nekim suludim MF staklima... od Lajke, preko Minolte, Zeissa do Jupitera. Sa druge strane, moram priznati da sam zadovoljan i nisam se pokajao ni jednog jedinog trenutka. Stavise, potpuno sam uveren da cu ostati u MILC vodama... samo sa dilemom FUJI ili SONY... kao nekim sledecim aparatom, i naravno sa jednim ili dva prajma.


Nebi se slozio, Olympus nije sam sa tim formatom vec je s njim zajedno i Panasonic tako da i objektive rade oba proizvodjaca+Leica.
Za razliku od Sony-a kojemu kronicno nedostaje kvalitetnih objektiva, pogotovo jeftinijih prime-ova m4/3 ih ima puno.
Sony jos uvijek nema kvalitetnu alternativu za odlicne Panasonic objektive 14mm f/2.5 i 20mm f/1.7, a sada je izasao i Leica 15mm f/1.7 koji je doduse puno skuplji od prva dva, Olympus tu ima isto nekoliko odlicnih objektiva kao npr. 12mm f/2, 17mm f/1.8...kao sto vidis to su sve brzi prime objektivi kakve Sony nema i ne kostaju bogatstvo i svi su opticki ili odlicni ili vrhunski.
Meni je optika struka i ja to gledam na drugaciji nacin i Sony je sto se tice optike u daleko losijoj poziciji od npr. Olympusa pa cak i Panasonica koji je kao i Sony vise elektronicka industrija.
Sony se prvo pojavio sa onim opticki groznim 16mm f/2.8 pa ga je kasnije zamjenio nesto bolji 20mm f/2.8, ali i dalje nemaju neki širi brzi prime koji je ujedno i opticki na nivou ovih nekoliko odlicnih objektiva za m4/3.
Ako gledamo KIT objektiv tu su jos gori, onaj 16-50 su u nekim testovima nazvali opticki najgorim KIT objektivom i sreca da im je Sigma napravila ova tri objektiva jer ja stvarno neznam kakvu bi prodaju imali da nije 19,30 i 60mm Sigmi.
Imaju fenomenalna tijela aparata, dobre senzore, inovativni su, a kiksaju u onom najbitnijem, a to je optika.
Imaju Zeissa, ali oni neznaju napraviti nista povoljno, a Sony ovo sto radi cesto nije dobro...do sada su napravili tek dva solidna objektiva i to SEL 35mm f/1.8 i SEL 50mm f/1.8.
S druge strane Olympus i Panasonic tj. m4/3 mount ulazu vise truda u optiku, do izlaska Sony A6000 su imali daleko bolji i brzi AF, a to su osnove...Sony je vise elektronicka kompanija i vidi se da im je optika u drugom planu, a ako i imaju u ponudi nesto kvalitetno to je uvijek u kombinaciji sa Zeiss-om (npr. RX100m3), a mene zanimaju ovi pristupacniji aparati i tu je Olympus u daleko boljoj poziciji i ja ga nebi tek tako otpisivao...to sto imaju nesto manji senzor ne znaci puno ako im je izlazni rezultat dobar.
Pogledaj brzinu AF na Olympus PEN aparatima od prije nekoliko godina, a Sony se tek probudio sa A6000 nedavno.
Pogledaj malo ljude koji se bave videom i koliko ih cijeni Panasonic GH seriju aparata, zatim BlackMagic kamere koje isto koriste m4/3 mount  jer znaju da za taj mount ima vrhunskih objektiva.
Samo cu reci da sam koristio NEX aparate 3 godine i da ove stvari pisem iz iskustva.

Van mreže ART

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #22 poslato: Septembar 12, 2014, 11:50:12 pre podne »
Ja jos uvek vagam,ali verovatno da ću kupiti sony a5000,pa može eno nešto više o njemu,i karateritikama istog.

Sony A5000 je dobar aparat, a ako zelis nesto vise od tog aparata trebat ce ti bolji objektiv jer se sa KIT objektivom neces previse usreciti.Taj objektiv ima jako izrazene distorzije (izoblicenja) u rasponu od 16-20mm pa ako fotkas u RAW to ces primjetiti dok u JPEG aparat sam korigira distorzije.
Ako si mozes priustiti i ako bas mora biti Sony pogledaj i A6000 koji ima puno brzi AF, EVF i vise kontrola na tijelu aparata.
Po meni je i Sony NEX-6 sada dobar izbor jer mu je pala cijena, a ne zaostaje po nicemu previse u odnosu na novi A6000...ima nesto nizu rezoluciju, sporiji AF, ali bolji EVF.
« Poslednja izmena: Septembar 12, 2014, 11:52:26 pre podne od strane ART »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #23 poslato: Septembar 15, 2014, 08:58:26 pre podne »
Iz mog potpisa se moze videti sta imam i moram da napomenem da je kit 16-50 jako lepa spravica za te pare. Jeste, ima distorzija koje se otklanjaju jednim klikom misa ali pruza mnogo zadovoljstva u svakodnevnom radu. Ne bih ja taj objektiv tako lako otpisivao! :)
Sto se tice boljeg EVF Nex 6 modela, to je samo delimicno tacno. Ima vecu rezoluciju ali kontrast, dinamika, sveukupni utisak je itekako na strani A6000. Govorim iz iskustva, nista vise.
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2014, 09:00:32 pre podne od strane alexlex »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #24 poslato: Septembar 15, 2014, 12:31:28 posle podne »
Kad već imaš ovaj objektiv Alexex, reci nam onako iz prve ruke da li stvari stoje ovako kako je napisano na ovom testu, ili to ustvari nema veze sa stvarnošću..??
Jel ako je ovako kako piše onda mi to izgleda pomalo otužno...

http://www.photozone.de/sony_nex/842-sony1650f3556oss
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #25 poslato: Septembar 16, 2014, 12:02:45 posle podne »
Daleko od toga da je otuzno, naprotiv. Bio sam vrlo oprezan kada sam dobio ovo sokocalo u kitu sa A5000/55-210 ali sada je sve drugacije. U praksi, na novim modelima, ponasa se odlicno, Nex7 iz nepoznatih razloga ima surove zahteve prema coskovima svih objektiva. Zato taj senzor vise i nije u upotrebi u MILCovima.
Dostorzija ima, resavaju se klikom misa, blendu treba zatvoriti malo, fokus je odlican i precizan. Lepe fotke sam uradio sa njime, printovi izgledaju odlicno, ali nije za pikselmasturbaciju, ne pruza toliko zadovoljstva kao 35 1.8 ili 10-18. Jednostavno to je kit objektiv koji zbog svoje kompaktnosti i power zuma pruza jedno lepo iskustvo. Ne treba ocekivati od njega cuda, narocito u svetlosno losim uslovima ali daleko da je djubre kakvim ga predstavljaju po netu.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #26 poslato: Septembar 22, 2014, 08:22:44 posle podne »
Ljudi, jeste li videli ovo, Juza prelazi na Sony Alpha a5100? Sta kazete na to ?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #27 poslato: Septembar 22, 2014, 09:15:33 posle podne »
Juza je pravio fenomenalne fotografije i sa 350d... pa nema razloga da deceniju kasnije pravi iste ili bolje fotografije sa visestruko boljim aparatom. Ostaje pitanje kako ce na to da iznabada svoju 180mm macro sigmu ili onu 11-16 uwa staklariju... i sta vec uopste i ima u arsenalu.

Ne verujem da je bas odusevljen odsustvom trazila, posto ti lcd ekrani bas i nisu preterano sjajni po suncanom danu. Ali kao sto rekoh, aparat nije problem vec izbor stakala. Videcemo... uostalom, na sta ce da izadje :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #28 poslato: Septembar 22, 2014, 09:21:32 posle podne »
hvala Alexex
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #29 poslato: Septembar 22, 2014, 10:23:46 posle podne »
E sad jedno pitanje pošto ja još ne kapiram baš najbolje taj MILC fazon... Kog vraga njemu znači taj maleni aparatić kad na njega privrne bukagiju od objektiva?? Mislim šta je on tu sad uštedeo na težini? 350g ili 420g u odnosu na isto to sa DLSR telom i krštenim optičkim tražilom i boljom ergonomijom i još koječim drugim.  ??? 

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #30 poslato: Septembar 22, 2014, 10:45:35 posle podne »
Nema logike. Zato i spomenuh one njegove bukagije koje nosa.

Po mojem nekom vidjenju, to jako ima logike ako forsiras nekoliko svetlosno jakih prajmova... skromnih dimenzija. Sve ostalo je protivprirodni blud. :)

Ko je rekao Leica?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #31 poslato: Septembar 22, 2014, 10:49:36 posle podne »
Otvoren sam za sva pitanja! :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #32 poslato: Septembar 23, 2014, 10:24:30 pre podne »

I tu opet sad obrni-okreni po meni Olympus ispadne kao najbolje MILC rešenje jer maleni senzor omogućava da i optika bude malena pa to sve zajedno ima nekog smisla, nekog. Ni Nikon 1 opet tu ne zvuči kao loše rešenje iako je senzor još manji tj. inferiorniji opet mi deluje smisleno na neki način zbog realno manjih gabarita, kome to život znači.
Već duže vreme sa interesovanjem pratim Sony a7 seriju jer mi to stvarno deluje kao neki tehnološki pomak bez nekih većih kompromisa ali opet bez posebno dizajnirane optike koja će omogućiti da ceo taj sistem bude znatno manji - nema nekog smisla. Možda zato veliki igrači još uvek i ne ulaze u ovo tržište.


Sa druge strane moram vam reći da me je ovaj novi Olympus OM-D E-M1 baš onako pozitivno iznenadio u smislu šta su zapravo oni uspeli da izvuku iz onog malog senzora. Pre neki dan mi je bio u studiju drugar sa ovim aparatom pa smo napravili neke probne snimke, znači ništa mikromilimetarski tačno već čisto informativno da vidimo gde je to sve sada i koliko zapravo može taj Oly sistem još uvek da pruži. Bio sam prijatno iznenađen. Možda će biti zanimljivo da sa vama podelim ta zapažanja kroz primere...

Znači oba aparata Custom WB 5600K s tim što je ekspozicija malo kompenzovana na Oly-ju. Na D800 1/160, f8. Na Oly-ju 1/125 f8. Boje rame uz rame, gradienti kaskaju malo za većim senzorom ali ništa bitno veliko, rezolucija takva kakva je i kome je 16mpix dovoljno šta ga briga za dalje ali detalji i oštrina su stvarno za svaku pohvalu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #33 poslato: Septembar 23, 2014, 10:28:20 pre podne »
Zanimljiva komparacija Duxx, i po meni Olympus ili Sony imaju vrhunske MILC-eve.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #34 poslato: Septembar 23, 2014, 01:02:19 posle podne »
 Ja taj format nikako ne mogu da svarim. Dakle, ispod APS-C ne bih isao... pa ne znam sta da je u pitanju. Kad vidim neko mikro 4/3  staklo ... odmah krenem da mnozim sa 2x i pocnem sa pitanjima u glavi.
A tek nikon 1... jbt,....  Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6 VR ... pazi, to je ekvivaletntih 189-810 ... da se roknes u celo, odmah!!!
 
Dakle, ni format a ni krop faktor mi ne leze.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #35 poslato: Septembar 23, 2014, 06:12:06 posle podne »
Navike su čudo. Moramo biti otvoreni za sve varijante  :P

Ne znam, eto, sa moje tačke gledišta sada trenutno jedinu pravu svrhu MILC sistema vidim u Olympusu. Ovo ostalo mi sve deluje kao neki polufabrikat. Nedovršeno. Čak i Fuji koji je u početku obećavao nekim svojim staklima da se to može dimenzijama donekle približiti manjem m4/3 senzoru i onda odjednom izbaci XF 18-135 f3.5-5.6 koji je bukagija od objektiva. Sa druge strane pre izvesnog vremena probah Oly 12-50 prcipuljak od stakla, a i dalje kvalitetno i oštro. I tako... slažem se ja da tu fali to nešto za ozbiljan rad ali po meni trenutno nema zaokruženijeg sistema u pogledu odnosa kvalitet / gabariti.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #36 poslato: Septembar 23, 2014, 09:11:25 posle podne »
Prva glasine o novom Canon bajonetu su pocele... ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #37 poslato: Septembar 25, 2014, 09:25:06 pre podne »
Navike su čudo. Moramo biti otvoreni za sve varijante  :P

Pa nije bas do navike... vise je do kompromisa.

Naprosto, 50mm f/1.4 nije isto staklo na kropu, aps-c i micro 4/3.

Mogu sad meni do sutra da razvlace kojekakve tabele, primere ... proracune i kojesta, ali jedno je papir a drugo praksa.
Posto je APS-H zapostavljen... ostao je APS-C kao kompromis. E sad, ako neko smatra da nema razlike izmedju micro 4/3 i APS-C, onda je realno nema ni izmedju APS-C i FF ... a svi znamo da nije tako.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže ART

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 18, 2014, 10:36:26 pre podne »
Ja taj format nikako ne mogu da svarim. Dakle, ispod APS-C ne bih isao... pa ne znam sta da je u pitanju. Kad vidim neko mikro 4/3  staklo ... odmah krenem da mnozim sa 2x i pocnem sa pitanjima u glavi.
A tek nikon 1... jbt,....  Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6 VR ... pazi, to je ekvivaletntih 189-810 ... da se roknes u celo, odmah!!!
 
Dakle, ni format a ni krop faktor mi ne leze.

Ti si sebi postavio psiholosku barijeru u glavi da je polazna tocka APS-C, a covjek iznad postavi usporedbu sa Nikonom gdje je izlazni rezultat m4/3 potpuno usporediv sa Nikonovim...a ovo za crop faktor posebno ne mogu razumjeti da ti je problem.
Ima tolika masa objektiva za m4/3 i svi su svjetlosno jaki...sta je problem ako imas 12mm f/2 (24mm), 14mm f/2.5 (28mm), 20mm f/1.7 (40mm)...
Isto tako navodite kako je senzor za m4/3 "mali", a tek je nesto malo manji...zapravo ja se uopce ne zamaram velicinom senzora, meni je mjerodavniji izlazni rezultat...kao ono gore npr sto je netko stavio usporednu sa Nikonom.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 18, 2014, 12:35:31 posle podne »
hehe, e ovako šta me oduševi... :)

Pa dobro ljudi gde može izlazni rezultat duplo manjeg senzora biti isti sa rezultatom duplo većeg...aman.
Na osnovu ovog primera odozgo?...sjajno.
Sad ću ja da fotkam sa mojim LG G2 telefonom istu scenu i pošto rezultat bude jako uporedljiv moći ću da dokažem šta...da je to sve manje više isto, ako ne i bolje?!?
Pa neće biti da može. Da je tako svi bi raspalili sa što manjim senzorom koji uzgred manje i košta , a zašto i ne bi kada stvari stoje tako kako kažete.

Kao što jedna lasta ne čini proleće tako ni jedno poredjenje ne govori mnogo. Ima more drugih situacija gde je prednost većeg senzora nemerljiva.

Kad bi ovu situaciju doveli do apsurda onda bi mogli da bacimo pogled na net gde masa fenomenalaca uporedjuje rezultate mobilnih telephona i FF dslr.
« Poslednja izmena: Oktobar 18, 2014, 01:31:36 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8