Autor Tema: Dostojna zamena za DSLR ?  (Pročitano 28339 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Dostojna zamena za DSLR ?
« poslato: Avgust 11, 2013, 12:35:19 posle podne »
Razmisljam vec neko vreme da zamenim svoj DSLR sistem za nesto manje, kompaktnije, sto bih mogao nositi u torbi, bez potrebe da vucem svu ovu opremu kao sad. Ono sto primecujem je da ima sve vise dobrih "kompaktnih" aparata ciji je kvalitet fotografije bar priblizan entry-level DSLR-ovima. Gledao sam Canon-e G15, G1X, Sony RX100, razne MILC-eve, ali je tesko odluciti. Kakva su vasa razmisljanja po ovom pitanju ?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 11, 2013, 03:44:44 posle podne »
Sve vas je vise ;D
Milas, nisi jedini koji se nosi tom mislju u zadnje vreme kad, kako kazes, ima sve boljih "kompaktnih".
Najadekvatniji za ovu temu ti je drug Rodic i drugar nam Beske, koji su dobro "iscedili" oba sistema, pa je neko mozda i krenuo putem koji ti planiras.
Moje skromno misljenje je, svaki sistem ima svoje prednosti i mane, pitanje je afiniteta i prioriteta. Licno bi mi bilo veoma tesko da se odreknem DSLR-a, ali je to strogo subjektivno posmatranje.
Da kazem kako sam nasao kompromisno "resenje"...kupio zeni G1X >:D 8), pa kad mi se ne tegli skalamerija, ponesem ovog lepotana i milina. Sto se samog G1X tice, veoma sam zadovoljan
pruzenim, za novac koji sam dao. Nije idealan, ali u pitanju su sitnice.  Ako bi pak, morao da se odlucim za neki sistem koji ce da zameni DSLR, najverovatnije bi bio MILC.
Nisi ogranicen na ugradjenu optiku, kupujes stakla po potrebi kao i za DSLR, a opet je mnogo kompaktniji.
Naravno, ono sto sam uspeo da vidim iz prve ruke, zahvaljujuci pomenutim drugarima, rezultati su sjajni i bio sam, malo je reci, prijatno iznenadjen.

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 12, 2013, 08:59:24 pre podne »
Ne postoji zamena za dSLR.


Postoji samo adekvatno resenje za tvoje potrebe! Mislim da barem tebi ne moram pojasnjavati u sitna crevca gde su sve nepremostive razlike. Namerno kazem razlike, a ne prednosti i mane... jer u ovom slucaju prednost... nekom drugom dodje mana. Nikako ne smes upasti u zamku posmatranja kompakta, bio on sa izmenjivim objektivima ili ne... iz ugla dSLR sistema. Tu obicno oci budu gladne, pa se onda zapetljas u spiralu magle, gde na kraju nemas pojma sta bi kupio.

Za pocetak bi mogao da kazes koja je planirana suma novca.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #3 poslato: Avgust 12, 2013, 10:36:07 pre podne »
MILC su sjajna rešenja pod uslovom da se pozicioniraju tamo gde im je mesto - a to nije zamena postojećeg DSLR sistema već više dopuna istog. Da objansim dalje kako je to vidim... Recimo meni bi bio jako zanimljiv neki Nikon MILC na koji bih mogao kačiti moje postojeće objektive i za koji bih dokupio još jednu do dve palačinkice. I onda lepo sve to mogu da kombinujem po potrebi. Kad idem u ozbiljno fotkanje nosim DSLR, kad se zezam ponesem taj prcipuljak. Ali opet kažem, proizvođač tog sistema mora biti isti kao i mog postojećeg DSLR sistema upravo zato da bi imao tu funkciju dopune.
Na žalost, Nikon je u onaj sistem 1 ugradio prcipuljak senzor što ga meni čini potpuno nepotrebnim, a da nije, verujem da bi mu cena bila "pržionica" tako da mi opet ne bi bio zanimljiv. Sad, kako vreme ide i kako se stvari razvijaju, sve mi se čini da će mi pre u šake pasti nekakav super-moćni foto-mobilni nego MILC.

Zamena postojećeg DSLR sistema za nekakav prcipuljak uopšte ne dolazi u obzir niti je razmatram. Neprihavtljivo. Nedopustivo. To je jeres!

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 12, 2013, 12:28:38 posle podne »
Ja planiram mozda danas nabaviti ponovo kompakt Canon G9, upravo zbog posla kojim se trenutno bavim, a to je fotoreporterstvo, jer kad se sjetim da taj mali kompakt pravi vrhunske fotke po danu, dok ima dovoljno svjetla-onda ne bih ni nosio svu onu tesku fotoopremu! E sad, normalno kad idem nesto ozbiljnije fotografisati a tu spadaju nocni koncerti, neke unutrasnje izlozbe itd...onda cu nositi dSLR sa svom pratecom opremom, ali samo znam da ce mi sigurno (99.9 %) posla obaviti ovaj mali G9.
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #5 poslato: Avgust 12, 2013, 02:32:39 posle podne »
Poneki kompaktic (a pogotovo MILC ili g serija) moze poprilicno lepo da zameni DSLR u slucajevima kada nisu ekstremni uslovi svetla. Ogranicenja naravno postoje... u DOF-u (ne kod MILC-eva) u brzini reagovanja, fokusu (narocito primetno pri slabom svetlu). Znaci, treba sva ogranicenja uzeti u obzir i tako pristupiti "zameni".

A postoje i situacije gde je nemoguce uneti DSLR (bez akreditacije). Npr. ovde sam bez problema radio sa S100 i dobio prilicno fine fotke. Primetio sam tromost celog uredjaja i "hoce/nece" precinost fokusa. Ali na to sam bio spreman vec na pocetku :)

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #6 poslato: Jun 30, 2014, 03:37:29 posle podne »
Da li se nesto na ovom polju promenilo u poslednjih godinu dana ?

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #7 poslato: Jun 30, 2014, 03:40:46 posle podne »
Jeste!Evo, Rodić je otišao u MILCadžije  :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #8 poslato: Jun 30, 2014, 04:49:41 posle podne »
Nikada se ne bih mogao skrasiti s nečim što nema izmenljive objektive i kvalitet fotografije dostojan dslr-a. Generalno meni se jako dopada Sony A serija bezogledalaca, a biće tek zanimljivo kad krene da stiže ono što su najavlili od optike. Na drugom mestu mi je Fuji ali i dalje nema FF ponudu, a na trećem mestu ne postoji ništa i tako će verovatno i ostati.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #9 poslato: Jun 30, 2014, 07:26:51 posle podne »
Novo? Definitivno se iskristalisalo... ( po mojem skromnom misljenju)... da je Olympus postao apsolutni visak sa svojim formatom senzora. Mislim da apsolutno nema buducnost u borbi sa  APS-C senzorom. Ne zbog izlaznog rezultata, vec zbog krop faktora.
Svi putevi vode ka FF... a stremljenja ka milcu koji ima FF senzor su naprosto, sve jaca.
Sto se tice APS-C senzora, tu je Fuji trenutno u ekspanziji i poseduje izuzetno kvalitetne objektive... pocev od obicnog kit stakla, pa do prajmova poput 35mm f/1.4 ... pa na dalje... (eto i slike u prilogu)

Sony je izbacio A7 FF po meni sjajan aparat, ali ja to volim i dalje da zovem polufabrikatom... jer nije bas jasan smer kuda plovi taj voz. :) Sto se tice A serije, tacnije a6000 ili nex6 i 7 koji su na zalasku, predstavljaju SJAJNO resenje, kada se posmatraju samo kao APARATI. Naravno, aparat kao i svaka serpa, ne mogu bez poklopca... a tu po mom misljenju, sony bas nesto i ne briljira. Sa druge strane, SIGMA je izbacila 3 sjajna stakla 19mm, 30mm i 60mm svi f/2.8 koja su stavise, osim solidnog kvaliteta i izlaznog rezultata, sasvim finanisjski pristupacna.

Canon i dalje vrvulja ko pijani Skot u Irskom pabu, merkajuci da li da ustane ili odustane.

Sve u svemu, za onog ko hoce da slika... neopterecen buducim planovima velikih kompanija, moze sebi sastaviti solidan sistem, bez da ga ikada zaboli uvo sto je tamo neko promenio hot shoe standard ili bajonet. Naravno, cena i dalje ume zaigrati dosta znacajno u toj prici.

Jeste!Evo, Rodić je otišao u MILCadžije  :)

Sto se mene tice :) ni najmanje se nisam pokajao sto sam kupio nex-a (a Canona sam od onda uzeo samo jednom u ruku, ... da bih uslikao nex-a za flickr :) ). Naravno, molio bih da ne posluzim kao svetao primer... jer se ja ovde sasvim svesno zajebavam i igram, jer cak ni nemam AF staklo za njega vec levitiram sa nekim suludim MF staklima... od Lajke, preko Minolte, Zeissa do Jupitera. Sa druge strane, moram priznati da sam zadovoljan i nisam se pokajao ni jednog jedinog trenutka. Stavise, potpuno sam uveren da cu ostati u MILC vodama... samo sa dilemom FUJI ili SONY... kao nekim sledecim aparatom, i naravno sa jednim ili dva prajma.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #10 poslato: Jul 01, 2014, 08:40:36 pre podne »
Na Sony E bajonet, u obe arome FE (full frame) ili samo E (apsc) je sto se mene tice, way to go.
FE trenutno ima 5 native objektiva, sa tri jos najavljena i po roadmap-u, koji je do sada bio sasvim precizan, do polovina sledece godine bice 15 objektiva.
E varijanta ima negde oko 20 objektiva i ocekuje se da ce da do polovine sledece godine taj broj naraste na oko 25.
Postoje svi objektivi koji jednom amateru mogu zatrebati, od sirokog ugla, kompaktinih kit objektiva, nekoliko odlicnih prajmova i allaround varijanti. Prave ih i Sony, Zeiss, Tamron i Sigma.
Sa adapterima, koji postoje svuda na netu, mozes nakaciti bilo koji objektiv iz drugog sistema na E bajonet. Postoje cak i adapteri sa kojima mozes da nakacis Canon EF stakla i da imas AF, merenje, IS i sve drugo kao da si nakacio na Canon telo.
Sto se tice tela, Sony A6000 je po ocenama na netu jedan od dva najbolja aspc milc aparata na trzistu, a najbolji bang 4 buck jer kosta smesno naspram Fuji sokocala.
Dakle da ne bi rasprava eventualno otisla u pogresnom pravcu, milc ima sve sto jednom amateru ikada moze da zatreba, ili barem za 99% njih. Ko zaradjuje leba od fotografije, to je druga prica ali nece ni ona dugo, jos koju godinu...

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #11 poslato: Jul 01, 2014, 10:01:04 pre podne »
Vrlo korisna tema za mene, a i poslednja 2 odgovora. Ja posle dugo godina razmišljam polako da uzmem nešto pristojno, ali sam bio van priče dosta (osim C i N srednje klase). Koliko vidim za mene je najbolje da sačekam još da mi se poklope kockice u glavi pošto ne žurim nigde. A pošto je ovo jedan od skupljih hobija onda je svakako najpametnije ne zaletati se, pošto je vrlo lako se sad zeznuti ako se ne informišem dovoljno.
Iskustva sa Dslr-ovima nemam, sad sam za vikend malo probao D90 i 16-85 i moram reći da mi je bio već posle 10-15min težak :), dobro ne toliko da ne mogu da držim (nisam baba :)) već se oseti težina fino (zaboravio sam kako je nositi torbu sa aparatom i 2 objektiva, davno su bila analogna vremena ;)). Hoću da kažem da bi bilo zgodnije imati ipak nešto manje, lakše a što pravi odlične fotke. Jedino što meni nešto ne znači mnogo što Fuji ima sjajna stakla, a i Sony kad je sve to SKUPO, a i nema polovno kod nas tako da šta ostaje, EOS M?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #12 poslato: Jul 01, 2014, 12:53:09 posle podne »
Vidi, ne mora nuzno da bude skupo. Uzmes neki NEX 3n ili 5 ... i sigmu 30mm ili koji vec. Koliko para si planirao?

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #13 poslato: Jul 01, 2014, 02:42:37 posle podne »
Kod mene je situacija takva da imam matori Olympus http://www.dpreview.com/products/olympus/compacts/oly_c8080wz

iz mislim 2004 sa malim CCD senzorom ali solidnom optikom, magnezijumsko telo, dobra ergonomija itd. Svakako je vreme da menjam (mada i ne moram naravno, može ovo da posluži još a i ostaće mi više para :) ). Prvo sam razmišljao o recimo eos 600D, D5200 itd. U jednoj radnji sam imao prilike da držim u ruci eos 700 i taj mi je ok (ako je 600D veoma sličan onda ok) dok 5200 mi na prvi pogled nije baš bio zgodan za držanje, ali bi u suštini bio i više nego za moje potrebe. Ali naravno objektivi su glavna priča, a to nije jeftino čak ni polovno. Onda sam pomislio aj da vidim šta bezogledalci nude, pošto o njima baš ništa nisam čitao 2-3 godine. Ima tu svega i za i protiv, ali evo baš malopre sam gledao Fuji šta nudi, sve je to lepo ali ispod 500evra nema ništa baš dobro a i to je bez tražila WTF? Ako sam dobro video.. X M1 ili X A1...a opet gde su objektivi? Pa bar 2 komada treba imati...Slično je i sa Olympusom i sa Sonyjem, pogotovo kod nas pošto nema polovno puno u ponudi... Uglavnom, idealno nema, a ni jeftino bogami.
Koliko para sam planirao? Pa recimo 400€ recimo za korišćeno, pošto je novo skupo ipak ;). Te NEX-ove još nisam prostudirao, to je verovatno sledeće. E da, EOS M izgleda sasvim pristojno čini mi se, šta vi kažete?
« Poslednja izmena: Jul 01, 2014, 02:47:39 posle podne od strane Chabex »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #14 poslato: Jul 01, 2014, 09:37:19 posle podne »
Sony NEX 3N sa kit objektivom, noc, ispod 400evra preko... Jako mocna spravica, prvi put kad je uzmes u ruke mislis to nije nistya bolje od mobilnog, a onda dodjes kuci i pogledas raw fajlove i osmeh na lice... Slicno iskustvo imam sa EOS M, samo Sony mi je bio neuporedivo udobniji za rad zbog mojih ruku i finog gripa 3N...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #15 poslato: Jul 01, 2014, 10:40:02 posle podne »
Ja sam Nex3n star dva meseca kupio za 150 evra. Tog jutra uopste nisam imao plan da kupim sebi jos jedan aparat... ali, izletela situacija... i nisam razmisljao ni trena. (vise sam se nekako lozio na a6000). A kao sto rekoh, nisam se ni pokajao.

Nex3n ima prednost u odnosu na Eos M zato sto ima pokretni ekran i focus peaking. Meni je blago retardiran... ali kad malo spustis loptu, shvatis da ti je sve pod prstima... pa se u taj meni i ne ulazi. Da se razumemo, meni su svi meniji blago retardirani izuzev Canona. Ali na kraju se sve svede na one spoljne tastere sto je dovoljno kako god.
Mana je ta sto nema hot shoe, pa si osudjen na NISTA po pitanju blica. Pop up blic je dobar da uslikas cipele u radnji i pokazes zeni sta si video. :) Cak nema ni mogucnost kontrole eksternog blica, a danas se eto bas nesto nije ni proslavio sa kockicom + 580 EX (sto je moram priznati s100 iskontrolisao u momentu). Naravno, nema se mogucnosti ni za EVF... sto po meni i nije neki nedostatak, imajuci u vidu cene takvih trazila, koje bi u ovom slucaju bilo skuplje i od samog aparata. Ekran kod sonija solidan, na suncu jednako problematican kao i kod Canona, s tim sto ovde namincas ugao i resis problem. Mada, oba su pristojno dobra... da se razumemo. Digitalni zoom pri fokusiranju radi sjajno kod oba, i nije ni priblizno osakacen kao kod Nikon dSLR-ova (izuzev d800, i slicne klase).

Sto se tice senzora, to je onaj isti 16mp iz Nikona d7000 i d5100, ili najnoviji primer Leica T. Dakle, dobar i odlican... kako god. Ma koliko da sam blejao u kojekakve primere po netu, nisam bas nesto nasao primera koji bi me ubedili da je neko drasticno odskocio po kvalitetu. Imao sam i Eos M dovoljno vremena da napravim dosta primera, koje mogu da studiram i uporedjujem. Zakljucak... batalio sam i tu

rabotu, jer ce svi oni da prave odlicne fotke... i ko voli da baca na papir slike u 10*15, 13*18 ... a4 format i slicno, nece pogresiti u izboru aparata... ma koji uzeo.

E da... nex3n krece od ISO 200.

E sad, glavna kvaka su stakla i tamo i amo. Canon briljira sa novim UWA staklom, 22 stm..., ali nema krstene prajmove 35, 50, 85 ... osim ako ne uzmes adapter. Sony po meni ima sjajnu ponudu od strane sigme u vidu vec tri gore pomenuta stakla. Njihova (sony) stakla su takodje pristojna.
Ako zalutas u MF stakla, onda znaj da mozes zakaciti preko adaptera sta god ti se prohte... osim Mamija staklica. Sa druge strane moras biti spreman na cinjenicu da MF stakla nisu od juce, vec da su uglavnom tvojih godina ili starija :) pa moras probirati komade i primerke... ono, bas. Ja sam promenio 30 komada za ovih par meseci i ostavio samo dva u posedu (minoltu 50mm 1.4 i jupiter 85mm f2 M39). Cak sam vratio i Leicu summitara f2, vitrinski primerak... nikad upotrebljavan, jer ga je ova minolta oduvala uzduz i popreko. Odlutah malo... ali valjda si shvatio poentu. Jedan od onih postova koji se pisu u dahu... i zaista mi se ne cita od pocetka. Ako ima nejasnoca... kazi, a gramaticke i slovne greske zanemari.

Pitaj slobodno, reci cu ti sve iskreno... uopst nemam nameru da ulepsavam bilo sta, ili skrivam. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #16 poslato: Jul 01, 2014, 10:54:06 posle podne »
pročitah i ja sve ovo u dahu i bi mi interesantno i ako o istim ne razmišljam ni najmanje  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #17 poslato: Jul 01, 2014, 11:37:00 posle podne »
pročitah i ja sve ovo u dahu i bi mi interesantno i ako o istim ne razmišljam ni najmanje  ;)

+1

EOS M bi trebao biti vrlo sličan EOS-u 650D po senzoru i procesoru ako se ne varam pa i kvalitet slike i videa je praktično isti kao kod svih Canona sa 18 Mpix senzorom.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #18 poslato: Jul 04, 2014, 09:45:47 pre podne »
Citat
pročitah i ja sve ovo u dahu i bi mi interesantno i ako o istim ne razmišljam ni najmanje 

ja mnogo razmisljam o ovome , a i drugome, i iskustva Zorana Rodića i ostalih mi mnogo znače
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Саша

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #19 poslato: Avgust 02, 2014, 07:14:19 pre podne »
Citat
rabotu, jer ce svi oni da prave odlicne fotke... i ko voli da baca na papir slike u 10*15, 13*18 ... a4 format i slicno, nece pogresiti u izboru aparata... ma koji uzeo.

колико сам ја гледао на интеренету и пробао у трговини сви нови компакти изнад 250е и 250 грама тежине добро раде и у затвореном, квалитет слике је солидан

https://www.flickr.com/cameras

нађеш апарат који те интересује и укуцаш у доњу коцку реч за претрагу добро је написати food, зашто ? , зато што се храна обично снима у затвореном ;)


рецимо:

sony rx 100 , indoor , [url=https://www.flickr.com/search/?q=indoor&cm=sony%2Fdsc-rx100]https://www.flickr.com/search/?q=indoor&cm=sony%2Fdsc-rx100 [/url]
sony rx 100, portrait , https://www.flickr.com/search/?q=portrait&cm=sony%2Fdsc-rx100
sony rx 100, food ,  [url=https://www.flickr.com/search/?q=food&cm=sony%2Fdsc-rx100]https://www.flickr.com/search/?q=food&cm=sony%2Fdsc-rx100[/url]

panasonic dmc-lx7 , indoor, [url=https://www.flickr.com/search/?q=indoor&cm=panasonic%2Fdmc-lx7]https://www.flickr.com/search/?q=indoor&cm=panasonic%2Fdmc-lx7 [/url]
pansonic dmc-lx7, portrait https://www.flickr.com/search/?q=portrait&cm=panasonic%2Fdmc-lx7
panasonic dmc-lx7 , food [url=https://www.flickr.com/search/?q=food&cm=panasonic%2Fdmc-lx7]https://www.flickr.com/search/?q=food&cm=panasonic%2Fdmc-lx7[/url],

.......

Мултитест премиум компактних апарата

Мультитест топовых компактов  http://podakuni.livejournal.com/702842.html ;)

тестирани:
Canon PowerShot G1 X, FUJIFILM X10 , Leica D-Lux 5 , Olympus XZ-1, Panasonic Lumix DMC-LX7, Samsung EX2F , Sony Cyber-shot DSC-RX100 ,
Canon EOS 1100D + Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, Nikon D3100 + Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6mm G AF-S VR DX,

Van mreže rossastella

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #20 poslato: Septembar 06, 2014, 12:54:50 posle podne »
Ja jos uvek vagam,ali verovatno da ću kupiti sony a5000,pa može eno nešto više o njemu,i karateritikama istog.

Van mreže ART

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #21 poslato: Septembar 12, 2014, 11:35:36 pre podne »
Novo? Definitivno se iskristalisalo... ( po mojem skromnom misljenju)... da je Olympus postao apsolutni visak sa svojim formatom senzora. Mislim da apsolutno nema buducnost u borbi sa  APS-C senzorom. Ne zbog izlaznog rezultata, vec zbog krop faktora.
Svi putevi vode ka FF... a stremljenja ka milcu koji ima FF senzor su naprosto, sve jaca.
Sto se tice APS-C senzora, tu je Fuji trenutno u ekspanziji i poseduje izuzetno kvalitetne objektive... pocev od obicnog kit stakla, pa do prajmova poput 35mm f/1.4 ... pa na dalje... (eto i slike u prilogu)

Sto se mene tice :) ni najmanje se nisam pokajao sto sam kupio nex-a (a Canona sam od onda uzeo samo jednom u ruku, ... da bih uslikao nex-a za flickr :) ). Naravno, molio bih da ne posluzim kao svetao primer... jer se ja ovde sasvim svesno zajebavam i igram, jer cak ni nemam AF staklo za njega vec levitiram sa nekim suludim MF staklima... od Lajke, preko Minolte, Zeissa do Jupitera. Sa druge strane, moram priznati da sam zadovoljan i nisam se pokajao ni jednog jedinog trenutka. Stavise, potpuno sam uveren da cu ostati u MILC vodama... samo sa dilemom FUJI ili SONY... kao nekim sledecim aparatom, i naravno sa jednim ili dva prajma.


Nebi se slozio, Olympus nije sam sa tim formatom vec je s njim zajedno i Panasonic tako da i objektive rade oba proizvodjaca+Leica.
Za razliku od Sony-a kojemu kronicno nedostaje kvalitetnih objektiva, pogotovo jeftinijih prime-ova m4/3 ih ima puno.
Sony jos uvijek nema kvalitetnu alternativu za odlicne Panasonic objektive 14mm f/2.5 i 20mm f/1.7, a sada je izasao i Leica 15mm f/1.7 koji je doduse puno skuplji od prva dva, Olympus tu ima isto nekoliko odlicnih objektiva kao npr. 12mm f/2, 17mm f/1.8...kao sto vidis to su sve brzi prime objektivi kakve Sony nema i ne kostaju bogatstvo i svi su opticki ili odlicni ili vrhunski.
Meni je optika struka i ja to gledam na drugaciji nacin i Sony je sto se tice optike u daleko losijoj poziciji od npr. Olympusa pa cak i Panasonica koji je kao i Sony vise elektronicka industrija.
Sony se prvo pojavio sa onim opticki groznim 16mm f/2.8 pa ga je kasnije zamjenio nesto bolji 20mm f/2.8, ali i dalje nemaju neki širi brzi prime koji je ujedno i opticki na nivou ovih nekoliko odlicnih objektiva za m4/3.
Ako gledamo KIT objektiv tu su jos gori, onaj 16-50 su u nekim testovima nazvali opticki najgorim KIT objektivom i sreca da im je Sigma napravila ova tri objektiva jer ja stvarno neznam kakvu bi prodaju imali da nije 19,30 i 60mm Sigmi.
Imaju fenomenalna tijela aparata, dobre senzore, inovativni su, a kiksaju u onom najbitnijem, a to je optika.
Imaju Zeissa, ali oni neznaju napraviti nista povoljno, a Sony ovo sto radi cesto nije dobro...do sada su napravili tek dva solidna objektiva i to SEL 35mm f/1.8 i SEL 50mm f/1.8.
S druge strane Olympus i Panasonic tj. m4/3 mount ulazu vise truda u optiku, do izlaska Sony A6000 su imali daleko bolji i brzi AF, a to su osnove...Sony je vise elektronicka kompanija i vidi se da im je optika u drugom planu, a ako i imaju u ponudi nesto kvalitetno to je uvijek u kombinaciji sa Zeiss-om (npr. RX100m3), a mene zanimaju ovi pristupacniji aparati i tu je Olympus u daleko boljoj poziciji i ja ga nebi tek tako otpisivao...to sto imaju nesto manji senzor ne znaci puno ako im je izlazni rezultat dobar.
Pogledaj brzinu AF na Olympus PEN aparatima od prije nekoliko godina, a Sony se tek probudio sa A6000 nedavno.
Pogledaj malo ljude koji se bave videom i koliko ih cijeni Panasonic GH seriju aparata, zatim BlackMagic kamere koje isto koriste m4/3 mount  jer znaju da za taj mount ima vrhunskih objektiva.
Samo cu reci da sam koristio NEX aparate 3 godine i da ove stvari pisem iz iskustva.

Van mreže ART

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #22 poslato: Septembar 12, 2014, 11:50:12 pre podne »
Ja jos uvek vagam,ali verovatno da ću kupiti sony a5000,pa može eno nešto više o njemu,i karateritikama istog.

Sony A5000 je dobar aparat, a ako zelis nesto vise od tog aparata trebat ce ti bolji objektiv jer se sa KIT objektivom neces previse usreciti.Taj objektiv ima jako izrazene distorzije (izoblicenja) u rasponu od 16-20mm pa ako fotkas u RAW to ces primjetiti dok u JPEG aparat sam korigira distorzije.
Ako si mozes priustiti i ako bas mora biti Sony pogledaj i A6000 koji ima puno brzi AF, EVF i vise kontrola na tijelu aparata.
Po meni je i Sony NEX-6 sada dobar izbor jer mu je pala cijena, a ne zaostaje po nicemu previse u odnosu na novi A6000...ima nesto nizu rezoluciju, sporiji AF, ali bolji EVF.
« Poslednja izmena: Septembar 12, 2014, 11:52:26 pre podne od strane ART »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #23 poslato: Septembar 15, 2014, 08:58:26 pre podne »
Iz mog potpisa se moze videti sta imam i moram da napomenem da je kit 16-50 jako lepa spravica za te pare. Jeste, ima distorzija koje se otklanjaju jednim klikom misa ali pruza mnogo zadovoljstva u svakodnevnom radu. Ne bih ja taj objektiv tako lako otpisivao! :)
Sto se tice boljeg EVF Nex 6 modela, to je samo delimicno tacno. Ima vecu rezoluciju ali kontrast, dinamika, sveukupni utisak je itekako na strani A6000. Govorim iz iskustva, nista vise.
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2014, 09:00:32 pre podne od strane alexlex »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #24 poslato: Septembar 15, 2014, 12:31:28 posle podne »
Kad već imaš ovaj objektiv Alexex, reci nam onako iz prve ruke da li stvari stoje ovako kako je napisano na ovom testu, ili to ustvari nema veze sa stvarnošću..??
Jel ako je ovako kako piše onda mi to izgleda pomalo otužno...

http://www.photozone.de/sony_nex/842-sony1650f3556oss
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #25 poslato: Septembar 16, 2014, 12:02:45 posle podne »
Daleko od toga da je otuzno, naprotiv. Bio sam vrlo oprezan kada sam dobio ovo sokocalo u kitu sa A5000/55-210 ali sada je sve drugacije. U praksi, na novim modelima, ponasa se odlicno, Nex7 iz nepoznatih razloga ima surove zahteve prema coskovima svih objektiva. Zato taj senzor vise i nije u upotrebi u MILCovima.
Dostorzija ima, resavaju se klikom misa, blendu treba zatvoriti malo, fokus je odlican i precizan. Lepe fotke sam uradio sa njime, printovi izgledaju odlicno, ali nije za pikselmasturbaciju, ne pruza toliko zadovoljstva kao 35 1.8 ili 10-18. Jednostavno to je kit objektiv koji zbog svoje kompaktnosti i power zuma pruza jedno lepo iskustvo. Ne treba ocekivati od njega cuda, narocito u svetlosno losim uslovima ali daleko da je djubre kakvim ga predstavljaju po netu.

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #26 poslato: Septembar 22, 2014, 08:22:44 posle podne »
Ljudi, jeste li videli ovo, Juza prelazi na Sony Alpha a5100? Sta kazete na to ?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #27 poslato: Septembar 22, 2014, 09:15:33 posle podne »
Juza je pravio fenomenalne fotografije i sa 350d... pa nema razloga da deceniju kasnije pravi iste ili bolje fotografije sa visestruko boljim aparatom. Ostaje pitanje kako ce na to da iznabada svoju 180mm macro sigmu ili onu 11-16 uwa staklariju... i sta vec uopste i ima u arsenalu.

Ne verujem da je bas odusevljen odsustvom trazila, posto ti lcd ekrani bas i nisu preterano sjajni po suncanom danu. Ali kao sto rekoh, aparat nije problem vec izbor stakala. Videcemo... uostalom, na sta ce da izadje :)
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #28 poslato: Septembar 22, 2014, 09:21:32 posle podne »
hvala Alexex
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #29 poslato: Septembar 22, 2014, 10:23:46 posle podne »
E sad jedno pitanje pošto ja još ne kapiram baš najbolje taj MILC fazon... Kog vraga njemu znači taj maleni aparatić kad na njega privrne bukagiju od objektiva?? Mislim šta je on tu sad uštedeo na težini? 350g ili 420g u odnosu na isto to sa DLSR telom i krštenim optičkim tražilom i boljom ergonomijom i još koječim drugim.  ??? 

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #30 poslato: Septembar 22, 2014, 10:45:35 posle podne »
Nema logike. Zato i spomenuh one njegove bukagije koje nosa.

Po mojem nekom vidjenju, to jako ima logike ako forsiras nekoliko svetlosno jakih prajmova... skromnih dimenzija. Sve ostalo je protivprirodni blud. :)

Ko je rekao Leica?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #31 poslato: Septembar 22, 2014, 10:49:36 posle podne »
Otvoren sam za sva pitanja! :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #32 poslato: Septembar 23, 2014, 10:24:30 pre podne »

I tu opet sad obrni-okreni po meni Olympus ispadne kao najbolje MILC rešenje jer maleni senzor omogućava da i optika bude malena pa to sve zajedno ima nekog smisla, nekog. Ni Nikon 1 opet tu ne zvuči kao loše rešenje iako je senzor još manji tj. inferiorniji opet mi deluje smisleno na neki način zbog realno manjih gabarita, kome to život znači.
Već duže vreme sa interesovanjem pratim Sony a7 seriju jer mi to stvarno deluje kao neki tehnološki pomak bez nekih većih kompromisa ali opet bez posebno dizajnirane optike koja će omogućiti da ceo taj sistem bude znatno manji - nema nekog smisla. Možda zato veliki igrači još uvek i ne ulaze u ovo tržište.


Sa druge strane moram vam reći da me je ovaj novi Olympus OM-D E-M1 baš onako pozitivno iznenadio u smislu šta su zapravo oni uspeli da izvuku iz onog malog senzora. Pre neki dan mi je bio u studiju drugar sa ovim aparatom pa smo napravili neke probne snimke, znači ništa mikromilimetarski tačno već čisto informativno da vidimo gde je to sve sada i koliko zapravo može taj Oly sistem još uvek da pruži. Bio sam prijatno iznenađen. Možda će biti zanimljivo da sa vama podelim ta zapažanja kroz primere...

Znači oba aparata Custom WB 5600K s tim što je ekspozicija malo kompenzovana na Oly-ju. Na D800 1/160, f8. Na Oly-ju 1/125 f8. Boje rame uz rame, gradienti kaskaju malo za većim senzorom ali ništa bitno veliko, rezolucija takva kakva je i kome je 16mpix dovoljno šta ga briga za dalje ali detalji i oštrina su stvarno za svaku pohvalu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #33 poslato: Septembar 23, 2014, 10:28:20 pre podne »
Zanimljiva komparacija Duxx, i po meni Olympus ili Sony imaju vrhunske MILC-eve.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #34 poslato: Septembar 23, 2014, 01:02:19 posle podne »
 Ja taj format nikako ne mogu da svarim. Dakle, ispod APS-C ne bih isao... pa ne znam sta da je u pitanju. Kad vidim neko mikro 4/3  staklo ... odmah krenem da mnozim sa 2x i pocnem sa pitanjima u glavi.
A tek nikon 1... jbt,....  Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6 VR ... pazi, to je ekvivaletntih 189-810 ... da se roknes u celo, odmah!!!
 
Dakle, ni format a ni krop faktor mi ne leze.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #35 poslato: Septembar 23, 2014, 06:12:06 posle podne »
Navike su čudo. Moramo biti otvoreni za sve varijante  :P

Ne znam, eto, sa moje tačke gledišta sada trenutno jedinu pravu svrhu MILC sistema vidim u Olympusu. Ovo ostalo mi sve deluje kao neki polufabrikat. Nedovršeno. Čak i Fuji koji je u početku obećavao nekim svojim staklima da se to može dimenzijama donekle približiti manjem m4/3 senzoru i onda odjednom izbaci XF 18-135 f3.5-5.6 koji je bukagija od objektiva. Sa druge strane pre izvesnog vremena probah Oly 12-50 prcipuljak od stakla, a i dalje kvalitetno i oštro. I tako... slažem se ja da tu fali to nešto za ozbiljan rad ali po meni trenutno nema zaokruženijeg sistema u pogledu odnosa kvalitet / gabariti.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #36 poslato: Septembar 23, 2014, 09:11:25 posle podne »
Prva glasine o novom Canon bajonetu su pocele... ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #37 poslato: Septembar 25, 2014, 09:25:06 pre podne »
Navike su čudo. Moramo biti otvoreni za sve varijante  :P

Pa nije bas do navike... vise je do kompromisa.

Naprosto, 50mm f/1.4 nije isto staklo na kropu, aps-c i micro 4/3.

Mogu sad meni do sutra da razvlace kojekakve tabele, primere ... proracune i kojesta, ali jedno je papir a drugo praksa.
Posto je APS-H zapostavljen... ostao je APS-C kao kompromis. E sad, ako neko smatra da nema razlike izmedju micro 4/3 i APS-C, onda je realno nema ni izmedju APS-C i FF ... a svi znamo da nije tako.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže ART

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 18, 2014, 10:36:26 pre podne »
Ja taj format nikako ne mogu da svarim. Dakle, ispod APS-C ne bih isao... pa ne znam sta da je u pitanju. Kad vidim neko mikro 4/3  staklo ... odmah krenem da mnozim sa 2x i pocnem sa pitanjima u glavi.
A tek nikon 1... jbt,....  Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6 VR ... pazi, to je ekvivaletntih 189-810 ... da se roknes u celo, odmah!!!
 
Dakle, ni format a ni krop faktor mi ne leze.

Ti si sebi postavio psiholosku barijeru u glavi da je polazna tocka APS-C, a covjek iznad postavi usporedbu sa Nikonom gdje je izlazni rezultat m4/3 potpuno usporediv sa Nikonovim...a ovo za crop faktor posebno ne mogu razumjeti da ti je problem.
Ima tolika masa objektiva za m4/3 i svi su svjetlosno jaki...sta je problem ako imas 12mm f/2 (24mm), 14mm f/2.5 (28mm), 20mm f/1.7 (40mm)...
Isto tako navodite kako je senzor za m4/3 "mali", a tek je nesto malo manji...zapravo ja se uopce ne zamaram velicinom senzora, meni je mjerodavniji izlazni rezultat...kao ono gore npr sto je netko stavio usporednu sa Nikonom.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 18, 2014, 12:35:31 posle podne »
hehe, e ovako šta me oduševi... :)

Pa dobro ljudi gde može izlazni rezultat duplo manjeg senzora biti isti sa rezultatom duplo većeg...aman.
Na osnovu ovog primera odozgo?...sjajno.
Sad ću ja da fotkam sa mojim LG G2 telefonom istu scenu i pošto rezultat bude jako uporedljiv moći ću da dokažem šta...da je to sve manje više isto, ako ne i bolje?!?
Pa neće biti da može. Da je tako svi bi raspalili sa što manjim senzorom koji uzgred manje i košta , a zašto i ne bi kada stvari stoje tako kako kažete.

Kao što jedna lasta ne čini proleće tako ni jedno poredjenje ne govori mnogo. Ima more drugih situacija gde je prednost većeg senzora nemerljiva.

Kad bi ovu situaciju doveli do apsurda onda bi mogli da bacimo pogled na net gde masa fenomenalaca uporedjuje rezultate mobilnih telephona i FF dslr.
« Poslednja izmena: Oktobar 18, 2014, 01:31:36 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 18, 2014, 01:11:41 posle podne »
Čekajte, kada sam slao one kropove iznad nigde nisam rekao da je kvalitet fotografije isti već da je to jako blizu gledano na detalje i boje (samo na ta dva faktora) i uzimajući u obzir da je senzor od 16mpix. Razlike svakako postoje. Pre svega pomenuh
1. prelaze koji su rezultat ovoga pod
2. bolja dinamika
3. veći senzori će uvek ali uvek imati prednost u izolaciji subjekta tj. samo za njih karakterističnom DOF-u. To jednostavno manji senzori ne mogu da pruže i nikada neće moći.
4. OVF... po mom mišljenju ovo je nezamenljivo. Konkretno eto ja ne mogu i ne želim da se privikavam na EVF
5. zastupljenost sistema je neuporedivo na strani Nikon i Canon sistema i prodaja svoje stare opreme je znatno teža ako imate m4/3. O tome svakako treba razmišljati na vreme tj. pre ulaganja u ovaj sistem

Dakle, da li bih prešao na MILC konkretno m4/3 kao moj primarni sistem - apsolutno ne. Ali sa druge strane, moram priznati da me je svojim kvalitetom fajlova zaista, zaista prijatno iznenadio. Takođe nije svakome toliko presudno tražilo, te razlike u dinamici i DOF-u i za takve korisnike m4/3 je fenomenalan sistem jer je u celosti ono što MILC sistem treba da bude... malih gabarita, odlične izrade i izuzetno visokog kvaliteta izlaznog fajla.


Drugar koji je inače radi sa nama u studiju bio je korisnik Olympusa 4/3, a onda je rešio da proda svu tu opremu i uzme Nikon zbog stock-a, a onda se presabrao i video da će ga to koštati dosta jer prodaja Oly opreme ide teško i odlučio je da proda novokupljeni D3200 i uzme E-M1 i nastavi da koristi svoje 4/3 objektiva sa adapterom. Naravno, sad opet moram da se vratim na poteškoće zbog zastupljenosti sistema. Prva na koju je naišao je nemanje wireless trigera za Oly tako da sad mora da se batrga s kablom dok ne iščačka odnekud preko net-a neki triger.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 18, 2014, 01:16:58 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 18, 2014, 07:11:30 posle podne »
Ti si sebi postavio psiholosku barijeru u glavi da je polazna tocka APS-C, a covjek iznad postavi usporedbu sa Nikonom gdje je izlazni rezultat m4/3 potpuno usporediv sa ...

Pa ja i pricam o izlaznom rezultatu.

Evo, ti uzmes Panasonic 25mm f/1.4 i uslikas neku lepu tetu. Ja uzmem Canon 50mm f1.4 ali da bih dobio isto sto i ti, moram malo da privrnem blendu i to na f2.8 :)
A sta ces ti da radis kad ja zategnem f/1.4 ? Cekacu tebe da mi razbijes psiholosku barijeru sa 25mm f/0.7 ? :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 19, 2014, 01:15:11 pre podne »
Ma nema barijere Zorane.
Sad će da izbace neki Android kompakt sa 2mm f/0.1 softverski nabudženih :screaming:
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 31, 2014, 08:39:38 posle podne »
Zorane, evo ja se recimo ne lozim na plitak dof, tacnije preplitak, vise volim neki sklad, da imam dovoljno i dof-a i blura, jer ne volim da rizikujem dal cu od 10 snimaka da dobijem bar 1 u fokusu, i da to malo sto je u fokusu bude preplitko do neupotrebljivosti ( sem za umetnost gde kolicina omasenog fokusa nije bitna a plitak dof kud i kamo pozeljniji zbog veceg blura ) a da ne spominjem sto moram da imam najskuplja f1.2 / f1.4 stakla da to sto je u fokusu bude ostro kako treba.... i sta cemo sad?

24 - 36 milijuna piksela, nikada mi nije zatrebalo, dovoljno mi je ovih 16.

Volim da slikam makro, tu je 4/3 mnogo bolja opcija od FF-a, lakse za fotkanje od 2 do 5 puta, podrazumeva se neko opusteno fotkanje u prirodi iz ruke a ne studio i kontrolisani uslovi, stativi i zamrznuti insekti, staking, itd...


Volim sirokougaonu fotku, sa 4/3 na blendi 5.6 sve puca od dubine polja i ostrine, na toj blendi sve radis iz ruke opusteno, i sve uspeva....ne vidim bolju opciju za wide fotku, ako izuzmemo megapiksele kojih je "samo" 16

Tele fotografija sa 4/3 je pesma, em su objektivi kud i kamo kompaktniji, em su svi puta 2 u milimetrazi u odnosu na FF.

A kompaktnost tj tezina i gabariti su poseban adut u odnosu na FF sa ogledalom, a kako ce se razvijati situacija sa FFom bez ogledala to cemo znati za 5 do 10 godina otprilike, sto se tice gabarita i tezine.

Hocu da kazem da je 4/3 izuzetno skladna velicina senzora, neka zlatna sredina .... fali tu jos poboljsanja sto se tice dinamike, šuma, iso-a, rezolucije, ali i to ce ubrzo doci, u fazonu da slika bude na svim nivoima sa D800 sem u rezoluciji, nadam se tome vec u sledecoj generaciji OMD-a .... sto se plitkog dof-a tice, verovatno ce se praviti autofokusna stakla sa 0.9 blendama, i tako neke egzotike, ali za to mora da dodje vreme da se stvori odredjeni broj korisnika, pa da krenu to da prave, koliko ce ta stakla kostati i kojih ce gabarita biti to sada ne znamo....vec se prave 0.95 stakla sa manual fokusom, i kostaju oko hiljadu eura, pa ne vidim razlog da ne prave isto to sa autofokusom, otom potom.


Rezime, nikada 4/3 nece biti na nivou FF senzora u mnogim stvarima, a posebno ne u prcmoljastom dof-u jer tesko da ce praviti F0.6 objektive, a ni FF nece imati te neke lepe osobine manjeg senzora. Najbolje je imati oba sistema uporedo i sa svakim uzivati u onome u cemu su najgotivniji.

EDIT: Malo sam ti spakovao post, imao je previse praznog prostora.
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2014, 10:11:12 posle podne od strane Zoran Rodic »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 31, 2014, 09:25:33 posle podne »
fali tu jos poboljsanja sto se tice dinamike, šuma, iso-a, rezolucije, ali i to ce ubrzo doci,

pa pazi to sve što tu nabroja da fali, kod FF već ima...(plus ta mogućnost plitkog DoF-a)

Ja  inače zastupam mišljenje da je prednost velikog senzora nemerljiva. Ako će to o čemu ti pričaš I doći, onda će teoretski tim smerom doći i na još manje senzore, pa i na one skroz malecne.
Da li će tehnologija da pobedi fiziku...ne znam, teško..do sad bar nije.

Ja isto mislim da je trenutno APS-C neka donja granica, ali ne naravno psihološka.
« Poslednja izmena: Oktobar 31, 2014, 09:56:04 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže mr.techa

  • Junior
  • *
  • Poruke: 67
    • Pogledaj profil
Re: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 31, 2014, 09:35:42 posle podne »
Nedavno sam se prilično dugo dvoumio oko kupovine aparata sa mikro 4/3 ili aps-c senzorom. Posle mnogo sati provedenih na netu,desetak probanih aparata i dosta razmislljanja i gledanja semplova sam odlucio da ipak ostanem na aps-c senzoru. Jednostavno da bih dobio ono što želim na m 4/3 senzoru moram dati pet puta više para za objektiv nego za neku N/C varijantu. Verujem da je uopšteno milc sistemima budućnost zlatna ali ipak treba još dosta vode da proteče dok njihova stakla ne budu dostupna korisnicima kojima je ovo hobi i koji za sada moraju lepih para da istresu iz džepa za razna stakla. Ovako par prajmova i jedan zum objektiv sasvim dovoljno a cena za sva tri iko 500 + - 100. Inače sam se baš nekako dvoumio između OMD-a 5 i Fuji XE-2 ali je jednostavno platežna moć prevagnula.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 31, 2014, 10:23:42 posle podne »
a ni FF nece imati te neke lepe osobine manjeg senzora.

.... fali tu jos poboljsanja sto se tice dinamike, šuma, iso-a, rezolucije, ali i to ce ubrzo doci,

 :)

Hocu da kazem da je 4/3 izuzetno skladna velicina senzora, neka zlatna sredina .... 

Kako zlatna sredina ?
1 - 1.5/6 - 2

Kako ovde dvojka moze biti sredina?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #47 poslato: Novembar 01, 2014, 01:54:25 pre podne »
Svako poboljšanje koje dođe na 4/3, može se primeniti i na veći senzor i opet je prednost u istom odnosu.
Veći senzor = više svetla i to je tako. Otprilike FF ima duplo bolji ISO od APS-C, a ovaj opet duplo bolji od 4/3 ako se koristi slična tehnnologija.
U tom odnosu su i površine senzora.
Kome je šta dovoljno i zlatno je vrlo individualno. I Canon G15 npr. jako lepo radi sa mnogo manjim senzorom od 4/3 i da moram bio bih sretan i sa njim ;D
Takođe se slažem da je APS-C neki minimum sa realno dostupnim staklima. Često mi zafali FF, ali onda stvaim EF35/2 pa se malo smirim ^-^
« Poslednja izmena: Novembar 01, 2014, 01:59:49 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #48 poslato: Novembar 01, 2014, 10:26:11 posle podne »
Prica na temu mali vs veliki se skoro pa uvek se vrti oko velicine, fizike, itd, to su aduti koje spominju oni koji ne slikaju sa 4/3, i u fazonu ko vas j, to je to, vi sa malim mozete da trubite do sutra i dzaba vam sve kada je veliko vece a fizika neumoljiva, a iskustva sa 4/3 nemaju nikakva, al bitno da je fizika, veliki ..... u teoriji je to mnogo veca razlika nego u praksi, ali kome to objasniti ako nezna o cemu se zapravo radi ..... a prednosti manjeg senzora nikada ne postoje, niti ce, a mane veceg senzora takodje ne postoje, samo suhe prednosti  :P 


Za makro, tele i wide je 4/3 dojajan, a od skoro sa izbacivanjem ogledala je i prilicno kompaktan. Meni licno fali samo neki zuiko 17mm f0.8 i da ne pomislim na FF nikada, zato se i lozuckam povremeno na 35mm 1.4L, ali da sam redovni street fotograf morao bih da imam neki 5d sa 35mm 1.4L, tu dileme nema  ^-^


Sva prica oko veceg senzora zbog pliceg dof-a moze lako da se promeni ako tehnologija dovoljno uznapreduje da se naprave objektivi sa blendama 0.7 / 0.8, koji nisu krmetine i ne kostaju kao auto.
« Poslednja izmena: Novembar 01, 2014, 10:39:23 posle podne od strane RUMUN »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #49 poslato: Novembar 01, 2014, 10:38:55 posle podne »
Drugar ima 4/3 i neka stakla. Radi odlične portrete, cele figure i sl. Ima tu i lepog bokeha tako da sam barem ja upoznat.
Priča se svodi na to kome je šta dovoljno.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #50 poslato: Novembar 01, 2014, 11:08:17 posle podne »
Pa to, sa dobrim staklima je 4/3 skroz kul, ne valja kada ljudi misle da je 4/3 isto sto i G serija canona tj da je nemoguce dobiti plitak dof, dovoljno blura, izolaciju, kvalitetnu sliku, itd.....ja sam cak i srecan sto mi je dof tu gde je, i sto ne moze da bude plici, jer taman dobijam i dof-a i blura koliko mi treba, i generalne ostrine onoga sto je u fokusu, i sve to na max blendama, doduse stvarno imam vrhunska stakla sa kojima je milina raditi .... evo recimo 75mm 1.8, sjajan sklad dof-a i bluretine kada slikam ljudove, imam utisak da bi da je f1.4 vec imao problem sa brojem omasenih fokusa i nedovoljno dubokim dof-om, a da je f1.0 mislim da bi poludeo od broja neuspelih slika, sto je ekvivalent canonu 135mm f2 ..... i nemaju sva stakla okruglu blendu kada se pritvore.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #51 poslato: Novembar 01, 2014, 11:19:51 posle podne »
Jbt taman sam mislio da ce neki forum biti postedjen Mariove apologetike oko m4/3 kad ono tjorak...

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #52 poslato: Novembar 01, 2014, 11:53:26 posle podne »
Plitak DoF nije nuznost vec dobrodosla mogucnost kod ff. Sto se fizike i velicine tice, pa podsetio bi da smo na planeti Zemlji gde se te pojave ne mogu tako lako ignorisati...
Uporedio bi ovo sa pistoljem i puskom kalasnjikov recimo. Svi znaju za prednosti pistolja, medjutim kad pocne rat svi grabe
jurisnu pusku . Razlog je upravo velicina i fizika...I niko ne kuka da mu je teska...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #53 poslato: Novembar 02, 2014, 10:45:15 pre podne »
Plitak dof se dobija i sa 4/3, ali ne toliko plitak kao sa FF, da je sa 4/3 nemoguce dobiti plitak dof mi ovde ne bi ni pricali o ovome, jer bi i ja koristio ff, ili aps ..... taj dodatni plicak koji pruza ff, mi je interesantan samo u 35mm 1.4 varijanti, to mi fali, dok za makro, tele i wide fotku ne vidim nikakav boljitak od 4/3 sem muku u najavi, sto zbog pliceg dof-a, sto zbog gabarita zbog kicme i vrata .... zato sam i naveo sta najvise slikam, da bi bilo jasnije zasto koristim 4/3 .... ljudove slikam sa 75mm 1.8, street i zabave sa lajkom 25mm 1.4, s tim da bih voleo neki 17mm 0.8 da zameni lajku 25mm 1.4....




Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #54 poslato: Novembar 02, 2014, 11:07:43 pre podne »
Neko moje mišljenje je da će u svakoj prilici u kojoj pokušamo da uporedimo FF i 4/3 sistem doći do razilaženja pristalica jer su to dva različita sistema namenjena dvema različitim fotografskim struktarama. Sama filozofija pristupa je različita.

S jedne strane drug Rumun greši kada pokušava da smanji značaj DOF-a. Taj kako on to kaže "prcmoljasti" DOF  :) nije mana, to je vrlina i razlog zašto ogromna većina FF fotografa upravo koristi FF. Da, evo ja prvi i samo me to zanima. Čak me više ne zanima toliko ni sama oštrina niti ćoškovi niti vinjetiranje. Sa druge strane i dublji DOF može biti vrlina SAMO u slučaju makro fotografije. Ali u mom slučaju makro je 0,5% moje fotografije. U pejzažima to više nema nikakve veze jer postoji nešto što se zove hiperfokalna daljina i lako se računa tako da...
Takođe kada i ako tehnologija uznapreduje toliko da se na 4/3 sistemu pobedi fizika i reprodukuje optički isti DOF kao na FF, šta je onda to što će sprečiti da se ista tehnologija ne primeni i na FF sistem?

Sa druge strane mnogi potcenjuju snagu m4/3 sistema. Primetićete da ovde više ne govorim o 4/3 već o m4/3. To je zato što je sada, po prvi put, upravo kroz m4/3 Oly dodirnuo suštinu onoga što je oduvek trebao da bude. Mali, lagan sistem koji vrlo lepo svojim performansama zalazi u svet senzorski daleko moćnijih sistema. I to je bingo! Poenta! Izlazni kvalitet samog fajla je zaista odličan ili da kažemo za mnoge amaterske i naprednije amaterske fotografe više nego dovoljan. Nije svima DOF i highISO presudan tj. ima mnogo onih koji će to rado žrtvovati zarad svega onoga što m4/3 nudi - i ti ljudi jesu u pravu ali sa njihove tačke gledišta isto kao što smo mi drugi u pravu ALI opet sa naše tačke gledišta. Neko voli EVF, a neko drugi ne može da ga smisli - recimo ja. I tako...

Uzmite za primer jednog profesionalnog alpinistu koji je uz to poluprofesionalni fotograf tj. delom živi i od prodaje fotografija. Aha! Šta će njemu plitak DOF jer čovek fotka pejzaž. Aha! Ali mu sa druge strane itekako znači 2 kg manje u rancu. Pri čemu njegovi fajlovi zadržavaju izuzetno visok nivo kvaliteta i rezolucije. Šta njemu više treba od m4/3???

Ne može sve i ne može se napraviti sistem koji će svima biti idealan ali bez obzira na to Oly je napravio jednu zaista sjajnu priču spojivši mnogo mnogo lepih stvari i od toga će nesumnjivo veliki broj fotografa imati veliku korist i užitak jer je m4/3 najkompatiblini sa onim što oni od svog sistema žele.

Što rekao Rumun, najbolje bi bilo kada bi ljudi mogli imati oba sistema i koristiti ih po potrebi. Na žalost cena m4/3 nije recipročna sa veličinom tako da je to za ogromnu većinu neprihvatljivo. ;)
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2014, 11:15:03 pre podne od strane DuxX »

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #55 poslato: Novembar 02, 2014, 12:16:01 posle podne »
Ne smanjujem znacaj uberplitkog dof-a generalno - taman posla, jer je on nekome sve, kao recimo tebi, i armiji bokeh djkankoza, epidemija i ludilo, do te mere da ne moze da se prica sa djankozama na temu postojanja manjeg senzora od ff-a jer to je za njih budalastina, itd, jasno mi je sve odavno oko toga i nadam se da me necete posmatrati kao seratora vec kao nekoga ko intenzivno koristi 4/3 , a imam i dovoljno iskustva sa FF-om da mogu da uporedim neke stvari, a da ne govorim o xxx broju fotki na netu koje sam pogledao a da su slikane sa FFom i najbrzim staklima, pa do zilion tekstova koje sam citao.....daklen sve vezano za plitak dof govorim iz sopstvenog ugla.


Duxx, i za tele i wide je "zgodniji", za makro ubedljivo i to si shvatio, ali ni wide&tele nije naiva ..... imam stabilizaciju na senzoru 5 blendi, koja sa sirokim staklima radi kao da ima 10 blendi  ;D , em mi je dof duplo dublji pa na f5.6 dobijem dubinsku ostrinu koju ti imas na f11 .... na blendi 8 imam skoro full dof, i nikakvu difrakciju slike, dok ti na blendi 16 verovatno imas ..... kombinacija stabilizacije od 5 blendi i 2 blende dubljeg dof-a itakako olaksavaju slikanje  pejzaza i arhitekture  iz ruke, a posebno kako opada svetlo ........ za tele fotku je razlika takodje primetna, da nije ne bi pticari i ostale nišandzije uzimali APS senzore, a kod mene je to x 2 ..... uzmi nekom sledecom prilikom od Nese 50-200 i idi slikaj malo, pa se javi da cujemo misljenje o gabaritima, milimetrazi i kvalitetu slike.
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2014, 12:44:43 posle podne od strane RUMUN »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #56 poslato: Novembar 02, 2014, 01:32:02 posle podne »
Opet grešiš druže...

Prvo - zašto bih ja morao da stremim ka tome da dobijem isti DOF na f5.6 kad mogu da dobijem isti ili sličan na F11 ?? Kažem sličan jer je to jednim delom uslovljeno i samom optikom/žižnom daljinom, a ne samo senzorom.

Drugo - Na osnovu čega tvrdiš da ti nemaš difrakciju na f8, a ja imam na f16. Evo ja tvrdim da na UWA staklu za tvoj senzor difrkacije mora da bude na f8. Razlika između mene i tebe je što kad ja smanjim fotku za 50% imaću superoštar izlazni fajl na 18mpix što je za 2mpix više od tvog nesmanjenog fajla takođe pogođenog difrakcijom.

Na f5.6 ti ne bi trebalo da imaš difrakciju na UWA staklu isto kao što je nemam ni ja na f11. Odnosno da budemo precizni ona postoji u oba slučaja ali je neprimetna.


Treće - nisi pročitao šta sam napisao za hiperfokalnu daljinu.
Ako za primer uzmemo f5.6 na 16mm... Na mom FF senzoru i na žižnoj daljini od 16mm hiperfokal počinje od 1,5m na f5.6. Kog vraga meni treba onda manji senzor da bi mi sve bilo oštro?? :)

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #57 poslato: Novembar 02, 2014, 06:33:37 posle podne »
Mislio sam na to da ako mi je dof dublji za 2 blende, da sam za toliko brzi u ekspoziciji, i automatski opusteniji ako slikam iz ruke, jer na blendi f5.6 bude dof-a kao kod tebe na blendi 11 i onda mi je dosta brza ekspozicija nego tebi. Difrakciju nemamo ni ti ni ja na ovim "vecim" blendama koje spominjemo, ali kod mene na blendi 8 ce verovatno biti mnogo manja nego kod tebe na blendi 16, bar ovaj moj giga mega zuiko 7-14 ne pokazuje difrakciju ni na blendi 11, ma nista, reze i dalje .... u svakom slucaju hteo sam reci da mi je opustenije slikanje kada zelimo sto dublji dof, jer je to kod mene za 2 blende "lakse dobiti" zbog manjeg senzora, bem mu miša.....ali ako tako kazes onda sve to nema neke veze u praksi,  zbog toga sto ti hiperfokal pocinje od metar i po na f5.6, daklen kul, prosto ta iskustva nemam sa FFom i uwa staklima, pa sam mislio da vi sa FFovima ne slikate pejzaze ispod blende 11, ali eto pogresio sam  :-\  ... sta znam , ja sam miran tek kada stavim blendu 7.1 ili 8, tada mi je sve ostro u kadru, od pocetka do kraja slike, sem naravno ako nemam nesto u kadru na 15cm od prednjeg stakla, e to ce da bude mutno.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #58 poslato: Novembar 02, 2014, 09:40:57 posle podne »
Zasto ne otvoriti jedan m4/3 iskustva, saveti, diskusija temu i tamo sve ovakve diskusije premestiti, aka ostaviti Rumunu dovoljno prostora kako ne bi, kao i na svim drugim forumima, svaku mogucu temu, zvan a uglavnom nepozvan, zagadjivao sa m4/3 apologetikom.
Modovi please, ne propustite da ne napravite gresku kao DZ modovi.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #59 poslato: Novembar 02, 2014, 11:16:45 posle podne »
Mislim da u principu naslovna tema zahvata sve fotoaparate pa i 4/3.
Malo teorije: Jedno od glavnih merila demokratije danas ogleda se u odnosu većine prema marginalnim grupama. :)

A na tom drugom formu inače teško možeš sastaviti 2 posta ako se to ne svidja ili se kosi sa mišljenjem manje/više poznate većine.
Eh sad ako će i ovde sad to da postane slučaj...ono...
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2014, 11:25:34 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #60 poslato: Novembar 03, 2014, 01:47:19 pre podne »
Slazem se sa drugom Argonom :)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #61 poslato: Novembar 03, 2014, 09:17:44 pre podne »
Mislim da u principu naslovna tema zahvata sve fotoaparate pa i 4/3.
Malo teorije: Jedno od glavnih merila demokratije danas ogleda se u odnosu većine prema marginalnim grupama. :)

A na tom drugom formu inače teško možeš sastaviti 2 posta ako se to ne svidja ili se kosi sa mišljenjem manje/više poznate većine.
Eh sad ako će i ovde sad to da postane slučaj...ono...
Nije da tema ne obuhvata sve senzore, obuhvata ali malo pojasnjenja nije na odmet.
Demokratija jeste pravo manjine da se cuje, medjutim kada manjina svojim svesnim i smisljenim ponasanjem ide protiv interesa vecine, tu demokratija dobija drugi pravac, a odsustvo kontrole vodi u anarhiju.
To sto je na tom drugom forumu drug Mario, zajedno sa par svojih Olysektasa uradio u mnogim temama, uz precutnu saglasnost modova koje je mrzelo da rade svoj posao ili su se licno poznavali, vodilo je efektivnom ubijanju svake konstruktivne diskusije o bilo cemu. Na tom pomenutom forumu sam 10 godina bio svedok jednog krajnje primitivnog ponasanja Olysektasa, nista boljeg od Canon/Apple fanatika Gurua. Ako zelite da se to i ovde desi, ok, nema problema...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #62 poslato: Novembar 03, 2014, 09:36:24 pre podne »
@alexlex
Ti njega baš jako ne voliš ;)
Bez ljutnje, više se ti boriš nego što je neko napao, tako meni izgleda.
Iz tih razloga i nisam na DZ a i nisam navikao da tvoji postovi ovako izgledaju na ovom forumu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #63 poslato: Novembar 03, 2014, 10:13:22 pre podne »
Volim ili ne volim ljude koje licno poznajem, iskljucivo! ;)
Ta vrsta ponasanja, dokazano decenijsko trolovanje o m4/3 svuda, stalno, po svaku cenu i uprkos svemu je nesto sto ne mogu da podnesem i nemam problem da kazem sta o tome mislim!
Jeste ostro ali nekada stvari moras nazvati pravim imenom, jer mi lazna "politicka korektnost" nije svojstvena! ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #64 poslato: Novembar 03, 2014, 11:43:43 pre podne »
Mislim da treba malo spustiti loptu. Igrom slučaja Rumuna znam lično i u pitanju je jedna jako korektna osoba, dobar drug i kulturan čovek tako da bez obzira na naša slaganja ili neslaganja što se tiče opreme i senzora to su samo senzori i oprema i vrlo su nebitni u odnosu na korektnos našu jednih prema drugima. Obzirom da sam i ja bio na DZ forumu dobrih godina unazad svedok sam i učesnik cele priče i konkretno Rumunu skidam kapu jer je uvek imao mnogo više strpljenja za druge nego što su mnogi drugi imali prema njegovoj filozofiji pristupa foto-opremi.

Upravo u vreme kada je DZ bio opušten forum u kom je bila moguća opuštena priča bio je najlepše moguće mesto za sve ljubitelje fotografije. Tema Olympus vs. whatever is opposite je bila jedna fenomenalna tema koja nam je svima mamila osmeh na lice pa čak i našem drugu Rumunu koji je tu faktički bio sam protiv svih ;) ali to je bilo to vreme i to je bio taj forum koga više nema. Onda su došli neki novi ljudi. Došli su "preključe", a "juče" postali urednici zbog raznih razloga u koje sad ne bih zalazio. Ti ljudi željni dokazivanja i isticanja sebe, kobajagi foto-urednici koji su za 3 godine svog prisustva na forum poslali 3 fotografije od koje su dve uporedni semplovi nečega bezveze, počeli su da glume veličinu i da sprovode svoja pravila. A njihova pravila bila su takva da su od foruma napravili gradsku biblioteku. Mesto gde moraš strogo da paziš da li si off-topic ili on-topic i ako si kojim slučajem, nedaj Bože, malo vrdnuo s teme odma' stiže upozorenje. I onda jedan normalan čovek sebi postavi logično pitanje... koji moj meni treba da ja trošim svoje vreme na takvom mestu na kom ne mogu da opušteno pričam sa drugim ljudima??

Dakle, što se mene tiče diskusija o Oly-ju jeste na pravom mestu i nemam ništa protiv toga što Rumun ili bilo ko drugi zastupa svoj stav bio on u pravu ili ne. Forum treba da bude povod da se ljudi i mimo njega počnu družiti i fotkati zajedno, a ne da se zameraju međusobno zbog različitih afiniteta ka hebenoj foto opremi.

@Rumun
Druže kao što rekoh, u pejzažima nema nikave razlike jer korišćenje hiperfokalne daljine u znatnoj meri olakšava mnogo stvari. Fotograf samo treba da se navikne da razmišlja malo u tom smeru. Što se tiče stabilizacije i slično... nema ozbiljnog fotografa pejzaža koji se oslanja na stabilizaciju bila ona na senzoru ili u optici. Ono na šta se oslanjaju ozbiljni je dobar, stamen, kvalitetan stativ tim pre što se 90% vrhunskih pejzaža fotka ili na početku ili na kraju dana uz vrlo često korišćenje dodatnih filtera i tu stabilizacija i fotkanje iz ruke može samo da izmami podsmeh bilo kome ko je ozbiljno u toj priči. Za amatere, turiste, penzionere da ali za ozbiljnije fotografe (kakvih je ovde većina) sigurno ne.


Dakle realno kako god okreneš, prednost manjeg senzora ja ne vidim nigde sem u makro fotografiji mada i tu je čak više na papiru nego što je realno, a daću ti konkretan primer i zašto tako mislim... ja se izvinjavam članovima što sam opsežan ali trudim se da u jednoj poruci dam odgovore na sve ;)

Dakle primer iz realnosti...
Fotkaž sa tvojim Oly-jem zelenu gusenicu. Koristiš 50mm macro i fotkaš na f16. Matematički kad preračunam to tvoj DOF sa razdaljine od nekih 10cm iznosi oko 2mm!!!

Sa druge strane fotkam ja sa istim parametrima i na ekvivalentu od 105mm i na dakle f16 dobijam DOF od cca 0.9mm. Dakle tvoj DOF je dublji za 1.1mm dakle muda gusenice su u bluru i meni i tebi ako je ona bila ka nama okrenuta frontalno, a ne bočno!! Pri čemu ja zbog veće rezolucije mogu da se odmaknem duplo dalje na nekih 20cm i pazi sad... matematika kaže da dobijem DOF od cca 3,5mm što je još bolje od tvog ali avaj, muda gusenice su i dalje u bluru. Hoću da ti kažem da za oštru glavu i muda gusenice treba i meni i tebi focus stacking, a razlike su beznačajne. Sve ostalo je čista demagogija i bacanje prašine u oči.

ALI ono što nije demagogija jeste to da je veći senzor ipak veći i da kao takav nosi niz prednosti za šta je kriva prokleta fizika i nemogućnost da u flašu od litar uspeš dva litra. U pitanju je 4,85x veća površina senzora i ogromna razlika u veličini pixela i prostoru između. U pitanju je drastično veća difrakcija na tvom senzoru na f8 nego kod mene na f16 (bez obzira šta ti pričao i koliko veličao tvoj 7-14 Zuiko) iako imam više nego duplo veću rezoluciju, u pitanju je razlika u dinamici, u prelazima, u kolornom i dinamičkom opsegu, a oštrina po pixelu i detalji su tu najmanje bitni.
Međutim ovo nikako ne znači da je kod Oly-ja to loše, naprotiv, već sam napisao da sam prijatno iznenađen sa onim što taj senzor može. Ali treba biti realan i shvatiti da je manji senzor alternativa koja s jedne strane neizostavno nosi boljitak u smislu manjih gabarita što je nekima jako važno ali sa druge strane neizostavno nosi i gubitak koji je opet za neke druge ljude važniji od manjih gabarita i tako. Sve ima svoje i ne postoji ništa što je superiorno u svemu.
Sony je pokušao da napravi nekakav hibrid ali je za sada na pola puta i videćemo gde će sve to odvesti.

Još jednom izvinjenje svima što sam odužio ali ne vredi, sad sam imao 30ak min slobodnog vremena da odgovorim svima i posle je pitanje do kraja dana koliko će vremena biti za nastavak priče na ovu temu ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2014, 12:06:53 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #65 poslato: Novembar 03, 2014, 01:03:03 posle podne »
..., zagadjivao sa m4/3 apologetikom.
Modovi please, ne propustite da ne napravite gresku kao DZ modovi.

Ne bih se ja usudio da njegove postove okarkterisem kao zagadjivanje. Rumun je kulturan u komunikaciji, postovi su mu lepo napisani i ne vredja nikoga... stavise, smatram da je korisno imati i drugaciji pogled na stvar. To, sto je on istrajan u svom stilu... ne mozemo mu zameriti.

Svako ima svoje adute, pa neka ih iznese... i nemam nameru da se mesam u diskusiju na taj nacin, sve dok se medjusobno uvazavamo i drzimo lepog ponasanja.

A drugo, aduti i onako nisu u njegovim rukama :) ... tako da je bar lako diskutovati. :)

Tako da.. ja u Rumuna, pucati necu :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #66 poslato: Novembar 03, 2014, 01:46:50 posle podne »
Ja ih karakterisem kao zagadjivanje, ne u ovoj temi, vec govorim o njegovom minulom radu na DZ.
Da se razumemo, licno protiv bilo koga nemam nista, naravno nemam nista licno ni protiv Maria, medjutim imam itekako protiv jedne vrste ponasanja, koje je daleko od forum friendly.
OK je da Mario pise sta hoce u temamam u kojima se na ovaj ili onaj nacin govorio o m4/3, bezogledalcima i kojecemu jos. Medjutim, ono sto je posebno iritantno kod njega je nastup u svakoj temi gde je zvan ili nepozvan, a nepozvan je kada tema nije ni remotely blizu m4/3 ili bezogledalaca. Naravno da se ljudi onda iznervirani takvim stavom, jer em ih to ne interesuje, jer da ih interesuje pitali bi ili pisali o tome, a sa druge strane to doprinosi slabljenju kvaliteta foruma. Cilj foruma jeste da ljudi u pojedinim temama diskutuju o zadatoj temi ali ne u svim temama o svemu! U suprotnom forumi ne bi ni postojali, svi bi svuda pisali sta hoce i gde hoce, imalo to smisla ili ne! To je njegov problem, on je ume/ne zna/nece da se uzdrzi od te vrste infantilnog ponasanja i zato mislim da je Mario, jednako kao i njegov brother-in-mindstate Guru glede Canona, sam doprineo takvom svom imidzu.
Mozda je Mario genije, extremno pametan i na granici dostizanja balansa sa kosmichkim umom, ali njegovo ponasnje po domacim forumima ja vidim kao destruktivno, jer bez obzira koliko to sto ti mozes/imas da kazes ima veze sa zivotom, kada se to kaze tamo gde ne treba i ne prilici, postaje iritantno i nepristojno.
Eto toliko...

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #67 poslato: Novembar 03, 2014, 05:17:33 posle podne »
Cilj foruma je da ljudi slobodno razmenjuju misljenja, a buduci je proces misljenja nelinearan, lako se desi da se tema razvije u vise pravaca, kao sto se ovde razvila u vidu poredjenja m43 i ff senzora. Posao moderatora je, u tom i slicnim slucajevima, da temu splituje kako bi se diskusija razvila u pomenutim pravcima.
Ono sto ti trazis je kao kad bi se nas nekoliko naslo na kafi sa unapred zadatim temama razgovora, dok bi svako skretanje sa teme rezultiralo razilazenjem ucesnika ispijanja narecene kafe.
Problem sa nasim forumima je sto su neozbiljni, i sto se moderatorske funkcije dobijaju po prijateljskoj i/ili istomisljenickoj osnovi, i onda imamo to sto imamo.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #68 poslato: Novembar 03, 2014, 06:27:22 posle podne »
Svakako se slazem da bezogledalci treba da imaju posebnu temu, ali ne bih voleo da tema bude strogo kontrolisana u smislu da dslr ne sme ni da se pomene, a kamoli uporedjuje sa milc-ovima. Ko god misli da su milcovi njesra treba to da napise bez da se ustrucava, ili da nahvali svoj dslr kako je u tome i tome bolji od milc-a, ili ovi sto koriste milc slobodno neka opletu po dslr-u, tj da tema bude posvecena milcovima ali da bude free za svaku konstruktivnu diskusiju  :) 

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #69 poslato: Novembar 03, 2014, 06:40:30 posle podne »
Ja se svakako slažem da pod hitno treba napraviti jedno forumsko druženje u nekoj dobroj kafanici sa lepim pečenjem i iskusnim pivom na točenje. ;)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #70 poslato: Novembar 03, 2014, 08:34:54 posle podne »
Ja se svakako slažem da pod hitno treba napraviti jedno forumsko druženje u nekoj dobroj kafanici sa lepim pečenjem i iskusnim pivom na točenje. ;)


+1 Uvek
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #71 poslato: Novembar 03, 2014, 08:39:11 posle podne »
I ja sam za :)

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #72 poslato: Novembar 03, 2014, 08:57:21 posle podne »
Gdje?  :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #73 poslato: Novembar 03, 2014, 09:13:41 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #74 poslato: Novembar 03, 2014, 10:17:30 posle podne »
Bilo gde. Bitno je da je pečenje dobro i pivo sveže i 'ladno. I da naravno sve to napravimo pre velikog Božićnog posta pošto ima nas koji vodimo računa o tim stvarima.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #75 poslato: Novembar 03, 2014, 10:55:07 posle podne »
...onako sebi u brk nešto razmišljam i češem se po temenu, ako kojim slučajem i sednemo videćemo bar ko je folirao a ko je mislio ozbiljno.

Milsim, ja nemam dvojbe ama baš ni malo... I da odmah budem jasan, lično idem na porciju punog formata a takodje isto važi i za pivo...
A ovi što pričaju priču baš me zanima da li će da uzmu  1/2 porcije ili ne daj Bože polovinu-polovine, 4/3 i sl....
....i baš da vidim di će naći konobara da mu tako nešto odmeri... ;)
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2014, 11:03:17 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #76 poslato: Novembar 03, 2014, 11:24:25 posle podne »
4/3 porcije :screaming:
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #77 poslato: Novembar 03, 2014, 11:25:36 posle podne »
...onako sebi u brk nešto razmišljam i češem se po temenu, ako kojim slučajem i sednemo videćemo bar ko je folirao a ko je mislio ozbiljno.

Milsim, ja nemam dvojbe ama baš ni malo... I da odmah budem jasan, lično idem na porciju punog formata a takodje isto važi i za pivo...
A ovi što pričaju priču baš me zanima da li će da uzmu  1/2 porcije ili ne daj Bože polovinu-polovine, 4/3 i sl....
....i baš da vidim di će naći konobara da mu tako nešto odmeri... ;)
Jedan od jacih postova u poslednje vreme!!! :D :D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #78 poslato: Novembar 04, 2014, 01:22:55 posle podne »
:) da li vi to sumnjate u rumunovu doslednost? Mada, poslednji put kad smo cepali jagu ispo' Divčibara kod Badže u kafani mogu vam reći da je i on cepao u full-u. Četvorotrećio nije ništa - to odgovorno tvrdim,a imam i svedoke. :D

Van mreže Panchester

  • Član
  • **
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #79 poslato: Novembar 04, 2014, 06:06:07 posle podne »
 ;D Jako!