Autor Tema: Dostojna zamena za DSLR ?  (Pročitano 28321 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #60 poslato: Novembar 03, 2014, 01:47:19 pre podne »
Slazem se sa drugom Argonom :)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #61 poslato: Novembar 03, 2014, 09:17:44 pre podne »
Mislim da u principu naslovna tema zahvata sve fotoaparate pa i 4/3.
Malo teorije: Jedno od glavnih merila demokratije danas ogleda se u odnosu većine prema marginalnim grupama. :)

A na tom drugom formu inače teško možeš sastaviti 2 posta ako se to ne svidja ili se kosi sa mišljenjem manje/više poznate većine.
Eh sad ako će i ovde sad to da postane slučaj...ono...
Nije da tema ne obuhvata sve senzore, obuhvata ali malo pojasnjenja nije na odmet.
Demokratija jeste pravo manjine da se cuje, medjutim kada manjina svojim svesnim i smisljenim ponasanjem ide protiv interesa vecine, tu demokratija dobija drugi pravac, a odsustvo kontrole vodi u anarhiju.
To sto je na tom drugom forumu drug Mario, zajedno sa par svojih Olysektasa uradio u mnogim temama, uz precutnu saglasnost modova koje je mrzelo da rade svoj posao ili su se licno poznavali, vodilo je efektivnom ubijanju svake konstruktivne diskusije o bilo cemu. Na tom pomenutom forumu sam 10 godina bio svedok jednog krajnje primitivnog ponasanja Olysektasa, nista boljeg od Canon/Apple fanatika Gurua. Ako zelite da se to i ovde desi, ok, nema problema...

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #62 poslato: Novembar 03, 2014, 09:36:24 pre podne »
@alexlex
Ti njega baš jako ne voliš ;)
Bez ljutnje, više se ti boriš nego što je neko napao, tako meni izgleda.
Iz tih razloga i nisam na DZ a i nisam navikao da tvoji postovi ovako izgledaju na ovom forumu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #63 poslato: Novembar 03, 2014, 10:13:22 pre podne »
Volim ili ne volim ljude koje licno poznajem, iskljucivo! ;)
Ta vrsta ponasanja, dokazano decenijsko trolovanje o m4/3 svuda, stalno, po svaku cenu i uprkos svemu je nesto sto ne mogu da podnesem i nemam problem da kazem sta o tome mislim!
Jeste ostro ali nekada stvari moras nazvati pravim imenom, jer mi lazna "politicka korektnost" nije svojstvena! ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #64 poslato: Novembar 03, 2014, 11:43:43 pre podne »
Mislim da treba malo spustiti loptu. Igrom slučaja Rumuna znam lično i u pitanju je jedna jako korektna osoba, dobar drug i kulturan čovek tako da bez obzira na naša slaganja ili neslaganja što se tiče opreme i senzora to su samo senzori i oprema i vrlo su nebitni u odnosu na korektnos našu jednih prema drugima. Obzirom da sam i ja bio na DZ forumu dobrih godina unazad svedok sam i učesnik cele priče i konkretno Rumunu skidam kapu jer je uvek imao mnogo više strpljenja za druge nego što su mnogi drugi imali prema njegovoj filozofiji pristupa foto-opremi.

Upravo u vreme kada je DZ bio opušten forum u kom je bila moguća opuštena priča bio je najlepše moguće mesto za sve ljubitelje fotografije. Tema Olympus vs. whatever is opposite je bila jedna fenomenalna tema koja nam je svima mamila osmeh na lice pa čak i našem drugu Rumunu koji je tu faktički bio sam protiv svih ;) ali to je bilo to vreme i to je bio taj forum koga više nema. Onda su došli neki novi ljudi. Došli su "preključe", a "juče" postali urednici zbog raznih razloga u koje sad ne bih zalazio. Ti ljudi željni dokazivanja i isticanja sebe, kobajagi foto-urednici koji su za 3 godine svog prisustva na forum poslali 3 fotografije od koje su dve uporedni semplovi nečega bezveze, počeli su da glume veličinu i da sprovode svoja pravila. A njihova pravila bila su takva da su od foruma napravili gradsku biblioteku. Mesto gde moraš strogo da paziš da li si off-topic ili on-topic i ako si kojim slučajem, nedaj Bože, malo vrdnuo s teme odma' stiže upozorenje. I onda jedan normalan čovek sebi postavi logično pitanje... koji moj meni treba da ja trošim svoje vreme na takvom mestu na kom ne mogu da opušteno pričam sa drugim ljudima??

Dakle, što se mene tiče diskusija o Oly-ju jeste na pravom mestu i nemam ništa protiv toga što Rumun ili bilo ko drugi zastupa svoj stav bio on u pravu ili ne. Forum treba da bude povod da se ljudi i mimo njega počnu družiti i fotkati zajedno, a ne da se zameraju međusobno zbog različitih afiniteta ka hebenoj foto opremi.

@Rumun
Druže kao što rekoh, u pejzažima nema nikave razlike jer korišćenje hiperfokalne daljine u znatnoj meri olakšava mnogo stvari. Fotograf samo treba da se navikne da razmišlja malo u tom smeru. Što se tiče stabilizacije i slično... nema ozbiljnog fotografa pejzaža koji se oslanja na stabilizaciju bila ona na senzoru ili u optici. Ono na šta se oslanjaju ozbiljni je dobar, stamen, kvalitetan stativ tim pre što se 90% vrhunskih pejzaža fotka ili na početku ili na kraju dana uz vrlo često korišćenje dodatnih filtera i tu stabilizacija i fotkanje iz ruke može samo da izmami podsmeh bilo kome ko je ozbiljno u toj priči. Za amatere, turiste, penzionere da ali za ozbiljnije fotografe (kakvih je ovde većina) sigurno ne.


Dakle realno kako god okreneš, prednost manjeg senzora ja ne vidim nigde sem u makro fotografiji mada i tu je čak više na papiru nego što je realno, a daću ti konkretan primer i zašto tako mislim... ja se izvinjavam članovima što sam opsežan ali trudim se da u jednoj poruci dam odgovore na sve ;)

Dakle primer iz realnosti...
Fotkaž sa tvojim Oly-jem zelenu gusenicu. Koristiš 50mm macro i fotkaš na f16. Matematički kad preračunam to tvoj DOF sa razdaljine od nekih 10cm iznosi oko 2mm!!!

Sa druge strane fotkam ja sa istim parametrima i na ekvivalentu od 105mm i na dakle f16 dobijam DOF od cca 0.9mm. Dakle tvoj DOF je dublji za 1.1mm dakle muda gusenice su u bluru i meni i tebi ako je ona bila ka nama okrenuta frontalno, a ne bočno!! Pri čemu ja zbog veće rezolucije mogu da se odmaknem duplo dalje na nekih 20cm i pazi sad... matematika kaže da dobijem DOF od cca 3,5mm što je još bolje od tvog ali avaj, muda gusenice su i dalje u bluru. Hoću da ti kažem da za oštru glavu i muda gusenice treba i meni i tebi focus stacking, a razlike su beznačajne. Sve ostalo je čista demagogija i bacanje prašine u oči.

ALI ono što nije demagogija jeste to da je veći senzor ipak veći i da kao takav nosi niz prednosti za šta je kriva prokleta fizika i nemogućnost da u flašu od litar uspeš dva litra. U pitanju je 4,85x veća površina senzora i ogromna razlika u veličini pixela i prostoru između. U pitanju je drastično veća difrakcija na tvom senzoru na f8 nego kod mene na f16 (bez obzira šta ti pričao i koliko veličao tvoj 7-14 Zuiko) iako imam više nego duplo veću rezoluciju, u pitanju je razlika u dinamici, u prelazima, u kolornom i dinamičkom opsegu, a oštrina po pixelu i detalji su tu najmanje bitni.
Međutim ovo nikako ne znači da je kod Oly-ja to loše, naprotiv, već sam napisao da sam prijatno iznenađen sa onim što taj senzor može. Ali treba biti realan i shvatiti da je manji senzor alternativa koja s jedne strane neizostavno nosi boljitak u smislu manjih gabarita što je nekima jako važno ali sa druge strane neizostavno nosi i gubitak koji je opet za neke druge ljude važniji od manjih gabarita i tako. Sve ima svoje i ne postoji ništa što je superiorno u svemu.
Sony je pokušao da napravi nekakav hibrid ali je za sada na pola puta i videćemo gde će sve to odvesti.

Još jednom izvinjenje svima što sam odužio ali ne vredi, sad sam imao 30ak min slobodnog vremena da odgovorim svima i posle je pitanje do kraja dana koliko će vremena biti za nastavak priče na ovu temu ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2014, 12:06:53 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #65 poslato: Novembar 03, 2014, 01:03:03 posle podne »
..., zagadjivao sa m4/3 apologetikom.
Modovi please, ne propustite da ne napravite gresku kao DZ modovi.

Ne bih se ja usudio da njegove postove okarkterisem kao zagadjivanje. Rumun je kulturan u komunikaciji, postovi su mu lepo napisani i ne vredja nikoga... stavise, smatram da je korisno imati i drugaciji pogled na stvar. To, sto je on istrajan u svom stilu... ne mozemo mu zameriti.

Svako ima svoje adute, pa neka ih iznese... i nemam nameru da se mesam u diskusiju na taj nacin, sve dok se medjusobno uvazavamo i drzimo lepog ponasanja.

A drugo, aduti i onako nisu u njegovim rukama :) ... tako da je bar lako diskutovati. :)

Tako da.. ja u Rumuna, pucati necu :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #66 poslato: Novembar 03, 2014, 01:46:50 posle podne »
Ja ih karakterisem kao zagadjivanje, ne u ovoj temi, vec govorim o njegovom minulom radu na DZ.
Da se razumemo, licno protiv bilo koga nemam nista, naravno nemam nista licno ni protiv Maria, medjutim imam itekako protiv jedne vrste ponasanja, koje je daleko od forum friendly.
OK je da Mario pise sta hoce u temamam u kojima se na ovaj ili onaj nacin govorio o m4/3, bezogledalcima i kojecemu jos. Medjutim, ono sto je posebno iritantno kod njega je nastup u svakoj temi gde je zvan ili nepozvan, a nepozvan je kada tema nije ni remotely blizu m4/3 ili bezogledalaca. Naravno da se ljudi onda iznervirani takvim stavom, jer em ih to ne interesuje, jer da ih interesuje pitali bi ili pisali o tome, a sa druge strane to doprinosi slabljenju kvaliteta foruma. Cilj foruma jeste da ljudi u pojedinim temama diskutuju o zadatoj temi ali ne u svim temama o svemu! U suprotnom forumi ne bi ni postojali, svi bi svuda pisali sta hoce i gde hoce, imalo to smisla ili ne! To je njegov problem, on je ume/ne zna/nece da se uzdrzi od te vrste infantilnog ponasanja i zato mislim da je Mario, jednako kao i njegov brother-in-mindstate Guru glede Canona, sam doprineo takvom svom imidzu.
Mozda je Mario genije, extremno pametan i na granici dostizanja balansa sa kosmichkim umom, ali njegovo ponasnje po domacim forumima ja vidim kao destruktivno, jer bez obzira koliko to sto ti mozes/imas da kazes ima veze sa zivotom, kada se to kaze tamo gde ne treba i ne prilici, postaje iritantno i nepristojno.
Eto toliko...

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #67 poslato: Novembar 03, 2014, 05:17:33 posle podne »
Cilj foruma je da ljudi slobodno razmenjuju misljenja, a buduci je proces misljenja nelinearan, lako se desi da se tema razvije u vise pravaca, kao sto se ovde razvila u vidu poredjenja m43 i ff senzora. Posao moderatora je, u tom i slicnim slucajevima, da temu splituje kako bi se diskusija razvila u pomenutim pravcima.
Ono sto ti trazis je kao kad bi se nas nekoliko naslo na kafi sa unapred zadatim temama razgovora, dok bi svako skretanje sa teme rezultiralo razilazenjem ucesnika ispijanja narecene kafe.
Problem sa nasim forumima je sto su neozbiljni, i sto se moderatorske funkcije dobijaju po prijateljskoj i/ili istomisljenickoj osnovi, i onda imamo to sto imamo.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže RUMUN

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #68 poslato: Novembar 03, 2014, 06:27:22 posle podne »
Svakako se slazem da bezogledalci treba da imaju posebnu temu, ali ne bih voleo da tema bude strogo kontrolisana u smislu da dslr ne sme ni da se pomene, a kamoli uporedjuje sa milc-ovima. Ko god misli da su milcovi njesra treba to da napise bez da se ustrucava, ili da nahvali svoj dslr kako je u tome i tome bolji od milc-a, ili ovi sto koriste milc slobodno neka opletu po dslr-u, tj da tema bude posvecena milcovima ali da bude free za svaku konstruktivnu diskusiju  :) 

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #69 poslato: Novembar 03, 2014, 06:40:30 posle podne »
Ja se svakako slažem da pod hitno treba napraviti jedno forumsko druženje u nekoj dobroj kafanici sa lepim pečenjem i iskusnim pivom na točenje. ;)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #70 poslato: Novembar 03, 2014, 08:34:54 posle podne »
Ja se svakako slažem da pod hitno treba napraviti jedno forumsko druženje u nekoj dobroj kafanici sa lepim pečenjem i iskusnim pivom na točenje. ;)


+1 Uvek
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #71 poslato: Novembar 03, 2014, 08:39:11 posle podne »
I ja sam za :)

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #72 poslato: Novembar 03, 2014, 08:57:21 posle podne »
Gdje?  :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #73 poslato: Novembar 03, 2014, 09:13:41 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #74 poslato: Novembar 03, 2014, 10:17:30 posle podne »
Bilo gde. Bitno je da je pečenje dobro i pivo sveže i 'ladno. I da naravno sve to napravimo pre velikog Božićnog posta pošto ima nas koji vodimo računa o tim stvarima.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #75 poslato: Novembar 03, 2014, 10:55:07 posle podne »
...onako sebi u brk nešto razmišljam i češem se po temenu, ako kojim slučajem i sednemo videćemo bar ko je folirao a ko je mislio ozbiljno.

Milsim, ja nemam dvojbe ama baš ni malo... I da odmah budem jasan, lično idem na porciju punog formata a takodje isto važi i za pivo...
A ovi što pričaju priču baš me zanima da li će da uzmu  1/2 porcije ili ne daj Bože polovinu-polovine, 4/3 i sl....
....i baš da vidim di će naći konobara da mu tako nešto odmeri... ;)
« Poslednja izmena: Novembar 03, 2014, 11:03:17 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #76 poslato: Novembar 03, 2014, 11:24:25 posle podne »
4/3 porcije :screaming:
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #77 poslato: Novembar 03, 2014, 11:25:36 posle podne »
...onako sebi u brk nešto razmišljam i češem se po temenu, ako kojim slučajem i sednemo videćemo bar ko je folirao a ko je mislio ozbiljno.

Milsim, ja nemam dvojbe ama baš ni malo... I da odmah budem jasan, lično idem na porciju punog formata a takodje isto važi i za pivo...
A ovi što pričaju priču baš me zanima da li će da uzmu  1/2 porcije ili ne daj Bože polovinu-polovine, 4/3 i sl....
....i baš da vidim di će naći konobara da mu tako nešto odmeri... ;)
Jedan od jacih postova u poslednje vreme!!! :D :D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #78 poslato: Novembar 04, 2014, 01:22:55 posle podne »
:) da li vi to sumnjate u rumunovu doslednost? Mada, poslednji put kad smo cepali jagu ispo' Divčibara kod Badže u kafani mogu vam reći da je i on cepao u full-u. Četvorotrećio nije ništa - to odgovorno tvrdim,a imam i svedoke. :D

Van mreže Panchester

  • Član
  • **
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Dostojna zamena za DSLR ?
« Odgovor #79 poslato: Novembar 04, 2014, 06:06:07 posle podne »
 ;D Jako!