Autor Tema: Pomoć oko izbora DSLR aparata  (Pročitano 27239 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pomoć oko izbora DSLR aparata
« poslato: Februar 13, 2013, 12:21:53 pre podne »
Pozdrav svima :)

ovako, duže vreme pratim ovaj forum, sve pohvale od mene! hteo bih da vas zamolim da mi pomognete.

preko leta putujem za SAD i nameran sam tamo da kupim neki dslr aparat..budžet: $1500 maximum...molim vas da mi kažete šta i kako NAJBOLJE da uklopim u tu cenu.

prvenstevno mi je potreban za portrete, ali naravno tu su i pejzaži...bukvalno da mogu SVE da fotkam sa tim aparatom.

hvala svima :)

p.s. imajte obriza da je ova cena maximalna, ništa preko toga nemam više :D
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #1 poslato: Februar 13, 2013, 09:32:44 pre podne »
Zdravo, ne znam sta da ti napisem, a da posle tog' ne krene sa C/N prepucavanjem  ;D
Moj preporuka je da gledas nesto tipa:

Nikon D7000 + 18-200 VR II + oprema
Canon 60D + 18-135 IS + 50 1.8 II + oprema

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #2 poslato: Februar 13, 2013, 09:43:30 pre podne »
Sa svakim dSLR aparatom mozes da fotografises bilo sta. Problem nastaje u odabiru objektiva... i to je najveca kvaka.
Ja bih isao na 600d + kombinacija nekih objektiva, koji bi smo ti predlozili u zavisnosti od jos nekih informacija koje bi nam pruzio.

Bezis li od prajmova? Da li ti prija neki univerzalini zoom kao sto je Ljuba predlozio? Ranac na ledjima... plasi li te to?

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #3 poslato: Februar 13, 2013, 11:02:56 pre podne »
Ovako... obzirom na sadašnju situaciju kada je fotografija u pitanju i kada se bira novi sistem i gradi od početka, ja preporučujem isključivo Nikon.

Dakle kao nekakva preporuka za početni DSLR ide Nikon D5200, a za prateća stakla preporuka je da se ide na novi 18-35 u kombinaciji sa 50mm 1.8G. Po meni ovo je jako dobra kombinacija koja će pružiti vrhunski kvalitet po amaterskoj ceni. Obzirom da kažeš da ćeš u početku fotkati "sve i svašta" od čega verujem da će preko 90% biti pejzaž, ljudi, ulica... po meni je ovo odlična kombinacija. U USA ćeš sigurno ovo moći da "spakuješ" u tih $1.500. Dalje ćeš znati sam šta i kako.

Pozdrav i srećno :)
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 11:10:52 pre podne od strane DuxX »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #4 poslato: Februar 13, 2013, 11:19:00 pre podne »
Zdravo, ne znam sta da ti napisem, a da posle tog' ne krene sa C/N prepucavanjem  ;D


Oooooo vidoviti čoveče  :notworthy:

Ja samo da dodam da bi bilo zgodno da se oglasi i Stela u ovoj temi,jer,on je taze Amerićanin pa može da te između ostalog posavetuje i gde da kupiš opremu jer verujem da i na USA tržištu cene variraju.Ako se steknu uslovi,ja bih videla da u celu kombinaciju ubacim i neki blic  :)
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 11:24:24 pre podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #5 poslato: Februar 13, 2013, 01:05:41 posle podne »
BHphoto ili Adorama, drugar ide za par nedelja tamo i za sada su oni ubedljivo najjeftiniji, osim ako ne ostajes duze, pa mozes da se juris sa aukcijama po eBay-u. D5200 je oko 800$ u ovom trenutku, tako da ces se i sa karticom, objektivima i torbom uklopiti u 1500$, a obrati paznju da li imaju neke "bundle deal"-ove, jer tada mozes da ustedis po 20-50-100-200$ ako kupis nesto u paketu, nego ako kupujes zasebno.
Uostalom evo ti pogledaj, pa se preracunaj - http://www.bhphotovideo.com/c/search?Ntt=d5200&N=0&InitialSearch=yes&sts=ma&Top+Nav-Search=
Inace BHphoto i Adorama su jedni od najjacih, ako ne i najjaci, prodavci foto i pratece opreme u USA.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #6 poslato: Februar 13, 2013, 01:25:19 posle podne »
Kada su ti paketi u pitanju,ja sam primetila da vrlo često uz novija tela uvaljuju neke stare objektive.Ako se neko ne razume najbolje u optiku može se desiti da se zaleti i misleći da za male pare rešava problem na kraju dobije nešto bezveze.
Nemam vremena sada da tražim konkretne ponude,ali kada sam ja jurila nešto da kupim i onako gledala gde šta ima,vrlo često su uz 600d koje je ipak novije telo u paketu nudili 18-55 BEZ IS i 75-300  neku od starijih verzija.Zato,ako ti se nešto učini veoma povoljno,ipak se još jednom raspitaj šta se ačno nudi,jer posle nema ispravke  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #7 poslato: Februar 13, 2013, 05:20:08 posle podne »
Dakle kao nekakva preporuka za početni DSLR ide Nikon D5200, a za prateća stakla preporuka je da se ide na novi 18-35 u kombinaciji sa 50mm 1.8G. Po meni ovo je jako dobra kombinacija koja će pružiti vrhunski kvalitet po amaterskoj ceni. Obzirom da kažeš da ćeš u početku fotkati "sve i svašta" od čega verujem da će preko 90% biti pejzaž, ljudi, ulica... po meni je ovo odlična kombinacija. U USA ćeš sigurno ovo moći da "spakuješ" u tih $1.500. Dalje ćeš znati sam šta i kako.

Je li ti uopće znaš koje su cijene proizvoda u SAD-u kada to preporučaš? Pa sam D5200 sa novim 18-35 su $1550, Kada dodaš 50 1.8 to sve skupa na $1800 dođe što u SAD-u ako se kupuje sa porezom od 10% dođe na skoro $2000.

Ja bih autore teme predložio da ode do dućana u SAD-u isproba tijela na licu mjesta, vidi koji mu najbolje leži u ruci i onda da odluči o kupnji. Sam izbor objektiva je već malo teže pitanje ali početniku bi najbolji bio izbor nekakav kit objektiv da vidi kasnije prema osobnim preferencijama koji bi mu objektiv više odgovarao tj. koji kut i ostalo.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #8 poslato: Februar 13, 2013, 05:40:53 posle podne »
Ovako... obzirom na sadašnju situaciju kada je fotografija u pitanju...

A kakva je to situacija danas u fotografiji? d800 ima vecu rezoluciju od 5dmkIII pa analogno tome zakljucujemo da je d5200 bolje resenje od 600d ?

Nema nikakve situacije danas u fotografiji. Kada su ovakve dileme u pitanju, svako telo je dobro za sve. Bespredmetno je da pricamo dalje, bez potpunih informacija o afinitetima pokretaca teme. Ako dovoljno siroko posmatramo situaciju, moze mu biti dovoljno da zabode i 35mm f/2 + 85mm f/1.8 ... a mozda mu treba neku tamron 17-270.

Dakle, definisimo objektive... pa cemo telo lako uglaviti.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #9 poslato: Februar 13, 2013, 07:55:52 posle podne »
Bare ako obratiš pažnju na tekst koji je postovao pokretač teme u njemu piše da čovek na leto treba da ide u SAD pa tamo da pazari sistem. Znači na leto. A leto je krajem juna, tj. juli, avgust .. a do tada cene u SAD sigurno neće biti kao što su sada. 99% sam siguran da će uspeti ta dva stakla i telo da upakuje u tih nekih $1.500 +/- $100... jelte.

Zorane dosta je bilo priče ovde oko svega toga i znaš i sam da nije samo rezolucija ta koja odlučuje i donosi prednost. Jer naopako, ako gledamo samo rezoluciju onda je tek u pitanju nuklearna katastrofa jer najplastičniji, najeftiniji, Nikon DSLR ima veću rezoluciju od najboljeg i najskupljeg Canona... što je svojevrsna bruka & sramota ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #10 poslato: Februar 13, 2013, 08:04:44 posle podne »
Sta je bruka i sramota?

Sto Nikon entry level dslr ima vise piksela od mk3?
Pa Nokia 808 onda dere sve od reda sa svojih 41mpx ... kakva je to tek bruka i sramota.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #11 poslato: Februar 13, 2013, 08:32:27 posle podne »
Pa sad.. nećemo valjda porediti pixele iz mobilnog telefona sa pixelima iz DSLR aparata  ;) Uostalom ja sam rekao svoje mišljenje i dao svoju preporuku pa OP neka razmisli šta je njemu najbolje da čini.

P.S. uopšte ne poredim kvalitet sa D5200 i mkIII jer to niti je ista klasa nit je ista cena. Čovek hoće jeftiniji, plastični DSLR da započne svoje fotografsko putešestvije i ja ne vidim ni jedan valjan razlog zašto bih mu preporučio plastični Canon umesto plastičnog Nikona?
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 08:42:14 posle podne od strane DuxX »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #12 poslato: Februar 13, 2013, 09:00:09 posle podne »
Zbog plasticne Nokie? :)

Salu na stranu, a sta cemo sa objektivima? Covek rece, prvenstveno portret, pa pajzaze, i onda sve ostalo.
Za telo se jos moze i smisliti, jer nije neki veliki izbor - D5200, D3200, 600D, 60D, sve je u sustini vrlo slicno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #13 poslato: Februar 13, 2013, 09:17:32 posle podne »
Objektivi nisu problem kud god da krene. U obe varijante ima da bira.
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 09:43:35 posle podne od strane DuxX »

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #14 poslato: Februar 13, 2013, 09:48:55 posle podne »
hvala svima! :)

ovako, ja sam više za Canon, iskreno! odavno gledam aparate ali nikako da sakupim para za to, i eto sada mi se pruža prilika pa ću moći.

uzeo bih neko canon telo (+ neki objektiv/torba/kartica)..prvenstevno za portrete na otvorenom..onda pejzaži i sve ostalo...

voleo bih da aparat ima i mogućnost za HD video snimak jer planiram njime i da snimam...

ne znam koliko je sve ovo moguće, zato sam tu da vas pitam :)

I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #15 poslato: Februar 13, 2013, 09:52:24 posle podne »
Ok, nije sve u rezoluciji, ima nešto i u DR-u. Da nas je Canon sve razočarao svojom politikom u par segmenata - jeste. S druge strane ne znam zašto je bolji d5200 od 600d?!? Ako čoveku preporučuješ ovaj prvi onda navedeš sve razloge za i protiv, jer u suprotnom preporuka dobija fan boj karakter. Da li je to zbog ergonomije, kontrola, AF, senzora, izlaznog rezultata, objektiva, dugoročne politike razvoja sistema...?
E sad, ako je d5200 bolje pazariti zato što je d800 jači od 5dmk3, onda ćemo mi kanondžije da se pozovemo na lepše i toplije boje koje pruža 600d. Nikondžije to svakako neće priznati, jer su za njih žućkaste boje prirodnije, a mi ćemo se pozvati na pristupačnije kvalitetne objektive. Kad se zakucamo kod čuvene L serije, vi ćete nas namazati da Canon trenutno razvija nenormalne (po ceni) video stakliće i generalno zanemaruje fotografiju na račun videa... I tako u nedogled, a da je pri tome svako u pravu ;)

Nisam u toku sa američkim cenama, ali bih se svakako u ovom slučaju koncetrisao na par dobrih kompleta, kao predloga, uz adekvatna obrazloženja. Lično, ako treba da se skrca 1.500 tričavih zelenih novčanica, što je u Evropi ekvivalent 1.500€, ne bih savetovao kit objektiv. Ne vidim svrhu i bolje je to odmah da se preskoči, a moguće je. Akcenat bih stavio na izbor objektiva, ne tela, jer je recimo mene plastični, fantastični, od 50mm i blendom od 1.8 u razvoju toliko motivisao za dalje da ne mogu da vam opišem (ko ne oseti krem bokeh, ne zna čemu služi dslr).
Bilo bi dobro i da postavljač teme preciznije definiše svoje potrebe, po prioritetima, jer mora biti svestan da bez bar 5 objektiva mora nešto da žrtvuje. Vidim prvi prioritet su portreti, gde 50mm leži k'o dupe na nošu. Drugi prioritet su pejzaži, a onda sve ostalo... Trebalo bi to preciznije, jer za 1.500$ ne može sve ostalo. Blic bih preskočio u startu. Sjajna je to stvar (i bukvalno), ali za to treba malo da se sazri. To je već igranje svetlom i hajde prvo da naučimo osnove fotografije. Pored objektiva vredi dodati i neki filter, tipa CPL (radi suzbijanja refleksija, podizanja kontrasta i naravno predivne boje neba koja se sa njim dobija). I tako dalje, i tako dalje...

Tako da, Aleksa, u izboru Nikon / Canon ne možeš da omaneš - oba brenda su totalni vrh u foto industriji, a ti ćeš s njima biti totalni kralj ako se malo potrudiš. Obrati pažnju na sve ove druge stvari koje sam pobrojao, odredi prioritete, napravi kompromise i potrudi se da za svoj novac dobiješ najviše što možeš. Do leta imaš sasvim dovoljno vremena da detaljno izučiš ovu problematiku, ako se ne predomisliš i spiskaš pare na žene i piće ;)

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #16 poslato: Februar 13, 2013, 10:03:07 posle podne »
Već sam odvojio novac za to i rešio da kupim. Hvala puno, vidim da si se baš potrudio da pojasniš sve ovo. Kao što rekoh, početnik sam u ovome i ne znam baš kako da vam detaljno opišem šta želim. Nadam se da razumete. Prioritet je fotkanje portreta na otvorenom.

Gledao sam sada na internetu Canon 60d i mogu vam reći da je baš dobar, po meni. Koje objektive predlažete da uzmem za njega npr? šta bi, pored objektiva, trebalo još da kupim?
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #17 poslato: Februar 13, 2013, 10:10:02 posle podne »
Dobrodosao na forum ;)
Iskren da ti budem, hteo sam da ti napisem par predloga i vidjenja, al' kad sam procitao temu s pocetka, smorio sam se ::)
Na kraju, samo dva linka, koje si mogao i sam da nadjes...

http://www.adorama.com/INKD5200K.html
http://www.adorama.com/ICAT3IKL1.html


p.s.Jednu stvar moram da dodam, od nasih predloga neces biti mnogo blizi(pametniji) cilju. Razmisli o svojim foto potrebama, afinitetima, pa prepusti "srce" nek odluci i budi sretan.
Orijentisi se vise na dobre objektive, tela dolaze i prolaze!

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #18 poslato: Februar 13, 2013, 10:12:14 posle podne »
Pa objektive uzimas u zavisnosti od toga sto najvise zelis da fotkas.
Ako oces landscape 10 22 bi ti bruka pao, ako oces tele onda gledaj 70 300 IS i tako :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #19 poslato: Februar 13, 2013, 10:18:43 posle podne »
Canon EOS Rebel T3i tj. 600d = $600
Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD $500
Canon 85mm f/1.8 EF USM $380-400

Na ovo ces sigurno izvuci popust koji ce ti doneti torbicu i karticu.
Ukratko, 600d je odlican aparat sa dokazano dobrim 18mp senzorom. Canon ga podgreva godinama... ali to tebe uopste ne treba da interesuje, jer je to naprosto odlican senzor, i odlican aparat.

Tamron je neko kompromisno resenje koje je iznad obicnog kit objektiva, a opet ispod nekog pravog resenja kakav je Canon 17-40 L. Taj Canon objektiv je skup u ovoj prici za tebe, i ne uklapa se u cenu... pa zato Tamron iskace kao jedan prirodan izbor. Objektiv je dosta omiljen, postize sasvim fine rezultate... a mozes po forumu potraziti fotografije clana VITO ... kroz koje ces spoznati svu snagu tog stakla. Bolje ima.. ali za te pare nema.

Canon 85mm f1.8 , odlicno staklo sa kojim ces praviti sjajne portrete. Upoznaces cari bokeha, zbog kojeg ces i zavoleti to staklo.

Kasnije se nategni za neki CPL filter, i to bi bilo to.

Ako te zanima macro, umesto 85mm mozes da zategnes i EF-S 60mm f/2.8 Macro USM... koje je jedno od besnijih stakala, a tu je po ceni.

EDIT
Mada, nesto sad rasmisljam... zategnes Canon 600d i jedan 17-40 L + Hoyapro1CPL ... i ima da mrzi sve i jedan Nikondzija, jer oni to imaju samo u obliku torte... ili ako naprave od domina.
Ne salim se, razmisli i o toj opciji ... taj Canon je $750 ... a tu imas lufta za jos neki staklic
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 10:24:17 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #20 poslato: Februar 13, 2013, 10:20:49 posle podne »
60d nije dobar, već odličan aparat, isto kao i nikon d7000, s tim pitanje je da li ti treba telo iz napredne "crop" klase, jer će ti svakako ostati manje novca za objektive, koji prave pravu razliku. Sve jedno, ako planiraš da ti to bude dugoročnije rešenje onda ok.

Usput, u Canon gami 85mm f1.8 je ultimativan objektiv za tih nekih 380$. Bolje staklo tog tipa ide preko 1.000 ;) S druge strane može da ti bude previše usko u zatvorenom prostoru, pošto je realna milimetraža veća na krop telu, baš za taj krop faktor (x1.6). 50mm je tu praktičnije na kropu (cca 85 realno), što ti ne pravi razliku u prirodi, i tu imaš 50mm f1.8 koji je najjeftiniji (oko 120$) i 50mm f1.4 (recimo 360$). Optički su ta dva objektiva jako slična, ako ne i ista, s tim da je prvi totalno plastičan, a drugi pored bolje izrade ima precizniji fokus i za nijansu veću blendu.

Za Nikon opcije nek napiše neki Nikondžija, recimo.... recimo... ;D

Edit: Pretekoše me kanondžije ;D
Bole je diplomatski pristupio problemu, a Tbok ti je odlično napisao za pejzaže i tele raspon, ali ne možeš sve to da spakuješ, tako da kompromis mora da postoji - izgradnji sistema nikad kraja ;)
Zokijev predlog mi je baš po meri!

Edit 2: Ja čekam DuxX-a pa da bežim na spavanje ;D ;D ;D
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 10:26:40 posle podne od strane Hornet »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #21 poslato: Februar 13, 2013, 10:41:09 posle podne »
Ma idi da spavas bre... sta ima da napise? Napisace da je nikon bolji... i to ti je to :) :) :)
Nego, cekam ja njega kad Canon spali neki senzor od 50mp za 2000 dolara. Samo, ja tada necu da mu kupim blic... :) ... a opremu ima da prodaje 9 meseci... bez epidurala : >:D  >:D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #22 poslato: Februar 13, 2013, 10:43:05 posle podne »
Canon ima i jedno predobro all-around staklo - 17-55 f2.8 IS
Svi ga hvale :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #23 poslato: Februar 13, 2013, 11:01:15 posle podne »
@ Zoki - ne odustajem od DuxX-a, stari kanter je to :D

@Tbok - ima i 15-85, ne zna se koje je jeftinije ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #24 poslato: Februar 13, 2013, 11:36:29 posle podne »
Aha evo ga DuxX... malo cep'o kantericu. To je ono Hornet što si i ti nekad igrao :) Nešto mi je loše išlo večeras ali me je zato moj drug Zoran nasmejao ovom rečenicom "zategnes Canon 600d i jedan 17-40 L + Hoyapro1CPL ... i ima da mrzi sve i jedan Nikondzija, jer oni to imaju samo u obliku torte..." i hvala mu od srca. :)

Obzirom da se čoveku više sviđa Canon i to je itekako razumljivo jer i lične afinitete treba uvažavati... tako da... neka je sa srećom pa da vidimo neke dobre fotke kad se vrati iz SAD? ;)


Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #25 poslato: Februar 13, 2013, 11:49:04 posle podne »
Nadamo se tome! :) Do tada ću čitati knjige vezane za fotografiju :) A neko je spomenuo člana sa nickom VITO i njegove fotke. Upravo to i želim, njegove fotke su fenomenalne! Da li Canon 60D sa nekim objektivom može da uradi tako nešto? :)

Fotke iz SAD-a ću okačiti kad se vratim, u prvom planu je Njujork :)
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #26 poslato: Februar 13, 2013, 11:59:16 posle podne »
Da li Canon 60D sa nekim objektivom može da uradi tako nešto? :)
Može,ali kada ga koristi naš drugar Vito ;D Znaš kako,šta god da kupiš kvalitet fotografija će na kraju zavisiti od tebe samog.Loši aparati više ne postoje (možda ona drvena sigma  :)  ) ,postoje samo svakojaki fotografi.Vito koristi sasvim prosečne objektive.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #27 poslato: Februar 14, 2013, 08:15:02 pre podne »
Igrao ja jednom kantericu protiv DuxX-a, i nije to doživljaj koji bih rado ponovio. E sad da li je njegova avp optika imala bolji vr, od mog is, nemam pojma, al svako malo me je svrbelo čelo ;D
Tako da s DuxX-om prepucavanje samo na forumu ;)

A torta je sjajna fora! Suze su mi tekle...

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #28 poslato: Februar 14, 2013, 01:01:11 posle podne »
Pozdrav aleksacakic i dobrodošao!

Aparat i sva ostala oprema je samo alat u rukama fotografa!

Kao što je več neo napomenuo, svi su današnji  aparati dovoljno dobri za prosečnog fotografa koji 95% svojih fotografija kači na internet i sakuplja fotografije na disku računara. Isto tako svi proizvođači (i Sony  >:D)  imaju za prosečnog fotografa dovoljno prosečno kvalitetnih objektiva. Uz to ima i nekoliko nezavisnih proizvođača koji nadopunuju izbor po prihvatljivijim cenama.
Kad si več spomenuo moje fotografije: iskustvo, obrada i na kraju prosečan aparat i prosečno staklo  ;).
Lično sam koristio aparate proizvođača Pentax (25godina) a poslednjih 10 godina koristim Minoltu i Sony (znam da sam u manjini).
Ako jednog dana odlučim da živim od fotografije (zarađujem novac), nabaviču vrhunsko staklo i aparat.
Sa ovim postom nisam baš pomogao u izboru najboljeg aparata i objektiva za tebe ali znam, da če ti dobro služiti, svejedno za kojeg proizvođača odlučiš ;).
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #29 poslato: Februar 14, 2013, 03:32:49 posle podne »
Hvala puno! Mislim da ću uzeti taj 60d i neki objektiv uz to, no videćemo, do leta ima još vremena. :)
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže komšija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #30 poslato: Februar 14, 2013, 04:56:53 posle podne »
Sony A77
Sony 16-50 F2.8 SSM
Ova kombinacija mi je tiha patnja

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #31 poslato: Februar 15, 2013, 01:29:02 posle podne »
Jednostavno moram offtopičarit. ;D

Sony ima vrhunske senzore ali sam sebe upuca sa SLT tehnologijom, ne znam što im je to trebalo. Evo zbog SLT tehnologije jedan A99 na visokom ISO-u je zbog toga 1 Ev lošiji nego D600. Da se razumijemo ja nisam protiv napretka, ali jesam protiv napretka koji negativno utječe na kvalitetu slike što upravo SLT radi.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #32 poslato: Februar 15, 2013, 02:45:15 posle podne »
Ja mogu samo da se složim sa Tobom.
Sa mnogima sam polemisao oko te SLT koncepcije, pokušavajući da im objasnim da osim (OPET!) video benefita i očigledne brzinske nadmoći, to ne donosi ništa bitno - samo probleme! Manja svetlosna transmisija, upitan uticaj tog polutransparentnog stakla na optičke performanse, detalje i nuspojave poput ghostinga (koje defiitivno postoje!), a tu je i očigledan ISO zaostatak. I dok će neki sigurno relativizovati taj problem, pričom o (pre)visokim ISO vrednostima koje ne koriste, to se jednostavno MORA preslikati na ukupan output, jer ne strada tu samo highISO. Strada i dinamika i kolorit i ko zna šta još. Naravno, u određenim okolnostima korišćenja.

Jednostavno, SVAKO DODATNO staklo mora da košta. Samo je pitanje koliko je neko spreman da proguta. Ja nisam. I pritom, moram priznati da me malo nervira kad se napušten koncept, koji su neki proizvođači imali decenijama pre ovoga, sada predstavlja kao "revolucionarni dizajn". Revolucionarna glupost je po meni mnogo bolji opis.

Da budemo sasvim načisto, ja bih voleo da se malo poigram sa najnovijim Sony modelima. Ali sve i da im je podrška jednaka kao C/N, nisam siguran da bih se upustio u kupovinu nečeg što iz sasvim besmislenih razloga oduzima fotografu ono što mu je po definiciji najbitnije - svetlo.


Pozdrav

Van mreže komšija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #33 poslato: Februar 15, 2013, 05:21:28 posle podne »
Imam 550d s 24-105L , ali imao sam a77 na posudbi i mogu reći da ću ga jednog dana imati,njega ili njegovog nasljednika.
Naravno da nisam očekivao da će te imati ljepo mišljenje o sonyu,ipak je ovo canon forum,ponekad uleti neki nikonaš ali u biti je ovaj forum namjenjen za canonove fanove.Znam i kakvi sad idu komentari na ovo....
Prije dvije godine sam nasjeo na marketing fore i kupio 550d,a dvoumio se da kupim Sony a580 ili polovni a700,i nemože me nitko živ ubjediti da nisam pogriješio. :'(,a uz to mogao sam kupiti povoljno nek minolta g objektiv
Ali zato postoji oglasnik za prodaju    ;)



Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #34 poslato: Februar 15, 2013, 05:50:57 posle podne »
Eto ti si rekao da ti je Sony super ali meni nije i dalje jasno zašto je to tako, nisi to sa ičim argumentirao.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #35 poslato: Februar 15, 2013, 06:05:04 posle podne »
@komšija
Možemo samo da se složimo da se ne slažemo. Ovaj forum NIJE ni Canon, ni Nikon, niti bilo koji brend. Može biti samo pcfoto brend, jer se tako i zove.
Sučeljavamo mišljenja kao i svuda, a to da li si se Ti prevario što nisi uzeo A700 ili A580... to je Tvoja stvar i Tvoj lični doživljaj. Na žalost, lični doživljaj ne može da preoblikue utisak celokupne fotografske javnosti, a njen sud se jasno vidi po parametrima prodaje.

Osim toga, što kaže Bare... ni sa čim nisi argumentovao čime si nezadovoljan opremom koju imaš? Fotografijama? Pokaži ovde neku kojom si nezadovoljan i uveri nas da je to do opreme, a ne do Tebe. Mogao si da kupiš polovni Minolta G objektiv? Za šta? Da bi bio "bolji" od 550D i 24-105L... pa dobro, ako je ovo poziv na flejm, šta da Ti kažem, ali neću se upecati. Samo ću reći da je besmisleno pričati na tom nivou. Relikvije treba ostaviti za istoriju. Danas je ipak 2013. godina. 8)

Danas ne postoji aparat kojim se ne može napraviti izuzetna fotografija. Razlike se češće dobijaju uticajem onoga ko taj aparat drži u rukama. Kada se oprema poredi na nekakvoj vagi, misli se uglavnom na razlike koje taj aparat tehnički ima u odnosu na drugi. Istina je da se u praksi takve razlike mogu ispoljiti samo kada ozbiljan znalac ume da dotera aparat do limita. A danas je vrlo malo aparata (ako ih i ima) koji se mogu doterati do limita, te se nakon toga konstatovati da "oprema koči stvar".

Ono oko čega se mi ovde koljemo je uglavnom nešto drugo - koliko se ćara dobija za određenu vreću novca i koliko je ta neka oprema dugoročno isplativa za imati. I što se tiče servisa i upotrebe i nabavke opreme, objektiva itd. Gledano po tome, Canon i Nikon će još duuuuugo, dugo moći da rade šta im se prohte. Sony je očigledno nesposoban da napravi zaokružen aparat. Uvek imaju par (pre)velikih nedostataka zbog kojih su manje zanimljivi nego direktni konkurenti. A još je luđe što u rukama imaju konce da neke svoje glavne rivale mogu da drže na povodcu.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #36 poslato: Februar 15, 2013, 07:27:32 posle podne »
@ komsija

Mozda ovde trenutno ima vise aktivnih Canon korisnika, ali  se ne bih slozio da je ovo Canon forum.
Cinjenica je da je entry-level DSLR serija Canon-a zajedno sa nekim objektivima ekonomicnija za pocetnike, te se cesto preporucuje na forumu.

Misljenje koje preovladava u poslednje vreme je da se ne moze kupiti los DSLR . Sve sto se danas moze kupiti je daleko iznad onogo sto treba prosecnom korisniku.
Moze se raspravljati o tome sta je pametna kupovina u odredjenom trenutku, imajuci u vidu afinitete fotografa i njegove dalje planove.
Ako se preporucuje neka oprema, ocekuje se da se daju neki argumenti za takvu kupovinu, a na kupcu je da proceni koliko su mu navedeni elementi bitni.
Konacno, svaka kupovina je uslovljena ekonomskim ogranicenjima i vecina nas gleda kako da dobije sto vise za svoje novce. Niko nije budala da kupi Canon samo zbog imena, ako neko drugi za iste pare nudi vise.

DLSR sistem se gradi godinama i, kako se situacija na trzistu stalno menja, u pojedinim trenucima moze delovati da je kupovina nekog brand-a bila glupa, ali bar sto se tice N/C se moze reci da nece ostaviti svoje korisnike na cedilu, kao sto bi moglo da se desila sa korisnicima nekog potencijalnog Samsung ili Vivax DSLR.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #37 poslato: Februar 15, 2013, 10:30:43 posle podne »
Dakle, ja bih stvari po vaznosti poredjao ovako... (mozda se i ponavljam u pisanju ovog)

1. Znanje
2. Svetlo
3. Objektiv
4. Aparat

Vito je najbolji i nama najblizi dokaz da Sony moze biti korisna masina, i da kvalitet fotografija uopste ne zavisi u tolikoj meri od aparata. Kao sto rekoh stoti put na ovom forumu... NE POSTOJI LOS DSLR ... ali moramo biti svesni da  razlike izmedju nekih modela i brendova jesu vidljive, dokazive i opipljive.

Sve sam cuo, ali da je popularnost 550d proizvod marketinga... to jos nisam.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #38 poslato: Februar 16, 2013, 10:14:35 pre podne »
Trol ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #39 poslato: Februar 16, 2013, 10:35:03 pre podne »
 ;D ;D ček bre,pa i Rodić je naseo na marketinški trik i kupio 550d.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #40 poslato: Februar 16, 2013, 12:42:19 posle podne »
Ja generalno volim Sony i ne sumnjam uopšte da će pronaći pravi put što se tiče DSLR sistema. Oni su mladi u ovom segmentu, a već polako pomeraju granice. Krenuli su sa senzorom pa ćemo videti dalje. Uz sve to uz Alpha sistem stoji i Zeiss optika. Da mi neko kaže sad da ću za 5 ili 10 godina "voziti" neki Alpha DSLR uopšte se ne bih začudio.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #41 poslato: Februar 16, 2013, 12:50:51 posle podne »
Pa nasli su put, tako sto su odustali od dSLR ... vise ih ne prave, i koliko sam shvatio i nece vise.

Translucent i reflex nije isto :)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #42 poslato: Februar 16, 2013, 12:51:52 posle podne »
Nisu oni mladi u ovom segmentu, Oni su jednostavno kupili Minoltu i uzeli cijeli razvojni tim, čak je marketinško ime Alpha ostalo od Minolte. Minolta i Nikon su se prije oslanjali samo na Sony senzore, tu je sve i počelo.
Što se zaissa tiče to je pitanje je li pravi Zeiss ili Sony plaća za korištenje imena, ali je činjenica da su optički jako dobri, veći problem je izostanak SSM-a kod nekih kao 85 1.4 i 135 1.8 što može rezultirati nesigurnim i problematičnim AF-om na većim otvorima blendi i u lošijim svjetlosnim uvjetima.

I ne vidim po ćemo to Sony sa svojom linijom DSLR-a pomjera granicu? Mislim da se EVF mogao nakalemiti i sa klasičnim SLR-om, za SLT smo valjda zaključili da je korak u nazad ili ne :-\.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #43 poslato: Februar 16, 2013, 02:13:45 posle podne »
Mislio sam na senzor. Sony senzor je definitivno pomerio granicu, a po meni senzor i optika čine sistem. Sve ostalo je manje bitno. Šta će biti po pitanju SLT-a i da li će se zadržati ili odustati od njega plašim se da smo isuviše neinformisani da bismo sa nekom sigurnošću pričali na tu temu. Lično ne verujem da će Sony unazaditi svoje fantastične senzore sa pratećom neadekvatnom tehnologijom. Ono što vrlo verovatno može da se desi je da SLT evoluira u nešto treće.
Ja sam totalni optimista po pitanju Sony-ja.

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #44 poslato: Februar 16, 2013, 02:58:56 posle podne »
Malo za šalu - jedno potpitanje:
Da li je neko koristio Sony aparat sa SLT tohnologijom sa svim njegovim manama i prednostima više od par dana ;)?
Inače moje je mišljenje, da je SLT tehnologija samo nešto privremeno i da če sa vremenom nestati ili kao što kaže DuxX, evoluirati u nešto treče.
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #45 poslato: Februar 16, 2013, 03:28:51 posle podne »
Malo za šalu - jedno potpitanje:
Da li je neko koristio Sony aparat sa SLT tohnologijom sa svim njegovim manama i prednostima više od par dana ;)?
Ma Vito oni to nisu ni videli uživo  ;D Prekraćuju ljudi vikend dokolicu  :P

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #46 poslato: Februar 16, 2013, 04:53:03 posle podne »
@Vito
Meni je Sony sistem (od onoga što sam imao prilike da probam) bio sasvim simpatičan dok nisu počeli sa tom "revolucijom" koju je Canon imao pre 30 i kusur godina i koju je napustio kao promašenu investiciju.
Ne kažem ja da su to loši aparati, da se razumemo, ali tvrdim da SADA jesu tehnički lošiji izbor od svih drugih sistema, upravo zbog tih nekih konceptualnih nelogičnosti kojima su skloni. Znači, komparativno, relativno lošiji u poređenju sa drugima. To ne znači da su loši... Najzad, i sam si nam pokazao da je oko bitnije od aparata. ;)

I svi testovi, sva poređenja itd, upravo pokazuju da su lošije kotirani od svih drugih brendova po pitanju IQ-a.

Nikakav bolji dokaz za to nije potreban, od suve činjenica da SVAKI bogovetni Nikon, koji nosi Sony senzor, daje bolje rezultate za najmanje red/dva veličina. To je porazna činjenica, ako znamo da bi Sony trebao svoje senzore da poznaje bolje od ikoga i da ih, samim tim, najbolje iskoristi.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 04:54:57 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #47 poslato: Februar 16, 2013, 05:32:08 posle podne »
Da Sony ume da pravi stakla, ne bi se vezivao za Zeiss. Isto tako, da ume da pravi krsten aparat, ne bi onda prodavao senzor Nikonu ... vec bi sam ubirao plodove koje donosi senzor.

SLT kao tehnologija jeste tehnologija bez buducnosti, i ona je nista vise nego iznudjen potez. Oni se naprosto nisu mogli takmiciti sa Canon/Nikon ponudom na trzistu, i kao takvi morali su na neki nacin biti razliciti i poceti potragu za necim sto ovaj dvojac nema. Olympus i panasonic su krenuli put mirrorless-a ...a Sony je krenuo put SLT-a

Mnogi od nas kritikuju Canon zato sto toliko podilazi videofilima, a zapravo Sony sa ovim SLT modelima to cini vise nego iko trenutno.

EDIT
Sto naravno uopste ne znaci da je taj aparat los. Naprosto, ja u toj tehnologiji vidim manje potencijala nego sto vidim u postojecim dslr modelima. Postavlja se jos pitanje, da li se za iste pare moglo dobiti vise ili manje... ali to opet ostaje u cisto tehnickoj raspravi.

Tu je Vito da demantuje delima :)
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 05:55:57 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #48 poslato: Februar 16, 2013, 06:25:10 posle podne »
Nikakav bolji dokaz za to nije potreban, od suve činjenica da SVAKI bogovetni Nikon, koji nosi Sony senzor, daje bolje rezultate za najmanje red/dva veličina. To je porazna činjenica, ako znamo da bi Sony trebao svoje senzore da poznaje bolje od ikoga i da ih, samim tim, najbolje iskoristi.

Da nadodamu i Pentax osim Nikona koji ipak ima vjerojatno manje resurse od Sony Imaginga. Inače baš je Thom Hogan napravio članak da svi proizvođaći su u protekloj godini imali financijske gubitke u svojom foto divizijama, svi osim Canona i Nikona. Ovo valjda nešto govori. Kod kompakata su uglavnom generirani svi gubici.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #49 poslato: Februar 16, 2013, 06:35:32 posle podne »
Nikakav bolji dokaz za to nije potreban, od suve činjenica da SVAKI bogovetni Nikon, koji nosi Sony senzor, daje bolje rezultate za najmanje red/dva veličina. To je porazna činjenica,
Ne bih ja to tako posmatrao iz prostog razloga što su stvari mnogo komplikovanije u svetu multinacionalnih kompanija nego što to izgleda nama običnim smrtnicima s ove strane medijske zavese. Po istoj filozofiji i Samsung bi trebao da ima bolje monitore od Apple-a pa opet nema. Kako to kad ih Samsung snabdeva sa panelima?

Sem toga, lepo tamo negde kaže... Sony izrađuje senzor do jedne određene granice, a onda isti preuzima Nikon i nastavlja sa izradom. Šta se konkretno tu radi - ko to zna, sem onih retkih koji su deo tog procesa, a to nije niko od nas ;)
Tako da možemo mi slobodno da nastavljamo da ubijamo vreme pretpostavkama ali daleko je to od konkretnih stvari i pouzdanih informacija.

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #50 poslato: Februar 16, 2013, 06:49:50 posle podne »
To je potpuno nebitna stvar... Činjenica koja nas zanima je upravo to - nijedan senzor iz Sony-ja, koji se kasnije pojavi u nekom Nikonu, nije moguće prepoznati koliko je bolji od onoga što napravi Sony. 2+2=?

Što se ove paralele sa monitorima tiče, tu je stvar malo zamršenija, jer Samsung IMA u svojoj ponudi monitore bolje od Apple-ovih, samo što ih ne zove iMonitor i ne reklamira ih ko šašav. Proguglaj kakva je serija monitora XL20, XL30 itd. To su monitori klase kojoj i jedan Apple može da zavidi. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 08:18:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #51 poslato: Februar 16, 2013, 07:25:50 posle podne »
Tako da možemo mi slobodno da nastavljamo da ubijamo vreme pretpostavkama ali daleko je to od konkretnih stvari i pouzdanih informacija.

Nema tu nikakvih pretpostavki ili nagadjanja. Da su mogli da naprave aparat konkurentan bilo kojem iz Nïkon/Canon radionice, oni bi ga vec napravili. U krajnoj liniji... mogu oni njega da naprave, ali da dostigne popularnost koju je imao d90, 350d ... d700, 5dm2 ili d300s... 40d ... taj film nismo gledali, a kako stoje stvari i necemo.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #52 poslato: Februar 16, 2013, 08:45:07 posle podne »
Evo sad baš pogledao XL20-30 modele... stari su 6-7 godina. :) Pre 2 godine sam jurio za sebe monitor i nisam našao ni jedan Samsung (koga inače volim) da valja za fotografiju. Uglavnom su to "mlatimudijalna" rešenja koja su extra samo po dizajnu. A nije to samo slučaj sa Samsung-om. Evo je i LG - Dell kombinacija. LG radi panele za njih već par godina, a istovremeno ja ne videh nekog LG monitora da je u klasi Dell-ova. I tako... poenta rečena ;)

Što se tiče Sony-ja (ajd opet da se vratim na njega), ne znam zašto ste toliko kritični po pitanju IQ-a. Nateraste me da opet pogledam neke semplove i ova poređenja na DPR-u i meni to zaista izgleda jako dobro. Generalno Sony ima malo drugačiji prilaz renderingu boja pa su mu boje po defaultu malo hladnije od N i C ali opet, to je prilično nebitna stvar i nekome BAŠ tako može više da se dopada. Valjalo bi videti kako se ponašaju fajlovi pri obradi ali nekog sam mišljenja da se sigurno ne bih razočarao. Šta znam, ja zaista ne vidim neke mane u IQ koji sony trenutno nudi kroz novu Alphu. Čak šta više, po meni razlika između Sony-ja i Nikona sada je dosta manja nego što je bila u vreme D700/D3 generacije.

Pozdrav,

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #53 poslato: Februar 16, 2013, 08:53:44 posle podne »
Vidi, ne znam šta da Ti kažem, ali dovoljno je pogledati npr D3x vs A900/A850 i videti ko je gde. To ko da su dva senzora iz različitih epoha. Bukvalno. Pritom, ne samo da je ludo to što A900 ima šuma ko šaše, nego je još luđe što su i detalji znatno bolji na D3x. A ISTI je senzor u pitanju.

Što se one poente odozgo tiče, meni je naravno jasno šta Ti hoćeš da kažeš, ali bitna je jedna ogromna razlika. Samsung je alfa&omega u mnogočemu. Sony odavno nije ni u čemu. Vrednost je smešno i porediti. Sada imaju tu prednost u senzorima i premda sam očekivao da to po prvi put iskoriste kako valja, od njih i dalje ništa. Ja to jednostavno ne mogu da shvatim. A iskreno sam navijao da se neko umeša u C/N rat, jer su ovi smorili do koske. I tako, od Pentax-a ništa, od Sony-ja i dalje ništa... jedino se Oly malo batrga i sada mi je baš drago što barem uspevaju da isteraju taj MILC koncept. Oni su začetnici toga i svaka im čast, zaista!

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 08:55:29 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #54 poslato: Februar 16, 2013, 09:37:10 posle podne »
D3x i A900/850 nemaju isti senzor. Naime u osnovi jest ali Nikon je tu radio puno preinaka i stoga nikada nije ugledao svjetlo dana u jeftinijem Nikonu. Tu su u pitanju bile dosta skuplje mikroleće u Nikonovom slučaju, štoviše Nikon je tu stavio svoj dizajn na bazično Sonyev skup tranzistora, i na kraju najbitnije tu su se morale i preinake raditi oko voltaže tako da D3x ima pravi ISO 100 što Sony nema. Recimo da su A700 i D300 imali baš isti senzor, D5100 i A580 itd. U slučaju D3x i A900 nije isti konačan proizvod.

Ali da kad Sony i ima isti(ili barem jako sličan) senzor pa ga unazaduje kao sada sa A99 smo vidjeli, slično sa raznim SLT modelima naspram Nikon(ili Pentax) SLR modela.

Mislim smiješno je ali istinito da jedan Pentax sa daleko manjim resursima nego Sony mnogo toga bolje radi, da o Olympusu ne pričamo. Oni su se pitali zašto nam ne ide sa SLR modelima pa su sjetili toga SLT pa su i mirrorless segmentu sa NEX-om krenuli. Činjenica je da Sony nije imao potrebe napuštati SLR samo su trebali napraviti bolju podršku u vidu više modela objektiva i manjih cijena a ne da im ekvivalentni objektivi budu skuplji nego kod canikona i to kada se probijaju na tržištu, oni su sve pokušali hiperprodukcijom preprkiranih modela što sada i sa NEX-om rade, a ta politika očito nije dobra. Evo i NEX sada koče objektivi, i izbor i to što su prevelik s obzirom na veličinu tijela, pa čak jedan Fuji po meni ima bolji izbor mirrorlessa sa malim objektivima itd.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #55 poslato: Februar 16, 2013, 09:38:02 posle podne »
Nateraste me da opet pogledam neke semplove i ova poređenja na DPR-u i meni to zaista izgleda jako dobro. Generalno Sony ima malo drugačiji prilaz renderingu boja pa su mu boje po defaultu malo hladnije od N i C ali opet, to je prilično nebitna stvar i nekome BAŠ tako može više da se dopada. Valjalo bi videti kako se ponašaju fajlovi pri obradi ali nekog sam mišljenja da se sigurno ne bih razočarao. Šta znam, ja zaista ne vidim neke mane u IQ koji sony trenutno nudi kroz novu Alphu.

AHA... obozavaoc iz senke, znaci :)

Ostace tajna sto se umesto MK2 i d800 nije u tvojim nije rukama motala neka Alfica :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #56 poslato: Februar 16, 2013, 09:54:29 posle podne »
D3x i A900/850 nemaju isti senzor. Naime u osnovi jest ali Nikon je tu radio puno preinaka i stoga nikada nije ugledao svjetlo dana u jeftinijem Nikonu. Tu su u pitanju bile dosta skuplje mikroleće u Nikonovom slučaju, štoviše Nikon je tu stavio svoj dizajn na bazično Sonyev skup tranzistora...
Jasno je meni šta Ti pričaš, ali to ovde nije tema. Bazično je isti senzor, upravo u tome i jeste stvar. Jedan proizvođač napravi to da bude odlično, a drugi napravi da neko neupućen ni lud ne bi pomislio da je ta "baza" upravo od tog drugog i potekla. E pa ako to nije smešno, šta jeste? :)

Meni se sve više čini da oni svoju proizvodnju ozbiljnijih aparata (SLT, pošto ih DSLR-ovima više ne možemo nazvati) koriste samo kao produžetak marketinga - ono - malo da pokažu kako to radi itd, a zapravo se za finansijsku isplativost oslanjaju praktično samo na OEM isporuke Nikonu, Pentaxu, sada i Olympusu i ostalima.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 10:07:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #57 poslato: Februar 16, 2013, 10:09:56 posle podne »
Olujni, ti da prebaciš sve ovo u novu "slt sony vs rest of the world", ovako ode tema u totalni of ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #58 poslato: Februar 16, 2013, 10:14:39 posle podne »
I kad to uradis... Vito obavezno da dobije zabranu pregleda te teme. :) ... Cisto da se covek ne nervira... ili ne daj boze pomisli da smo malo nenormalni  :D :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #59 poslato: Februar 16, 2013, 10:26:36 posle podne »
Ćuti, dovoljno je da okači samo jednu jutarnju alpsku fotku i sve ovo gubi sav smisao ;D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #60 poslato: Februar 16, 2013, 10:28:21 posle podne »
zapravo se za finansijsku isplativost oslanjaju praktično samo na OEM isporuke Nikonu, Pentaxu, sada i Olympusu i ostalima.

Da, Sony Semiconductor odlično posluje, u profitu je itd. Činjenica je da je njima Sony Imaging samo mušterija, isto kao što su Nikon ili Pentax. Nikon je tu nravno u velikim senzorima, što APS-C i FF jesu, najveća mušterija i u položaju je Sonyu mnoga toga uvjetovat, između ostaloga da 36MP FF bude Nikon ekskluziva. Veći je problem što će biti sa Sonyem ako ih Nikon napusti. Već vidimo scenarij da je u D3200 Nikon dizajniran senzor, ne znam tko ga proizvodi no ako je Sony opet dijelom dobro po Sony ali nikako nije dobro ako je recimo štancan u Renesasa, pa onda D5200 je u svakom pogledu Toshiba. Činjenica je da bi to trebala biti dva najprodavanija Nikon modela što opet tu nije dobar pokazatelj za Sony, mada oni praktički imaju monopol na tržištu senzora za kompakte, jaki su i na senzorima za mobitele.

I još nešto oko Sony SLT tehnologije. Dokazano je sa mjerenjima MTF50 da SLT kamere imaju lošije rezultate sa istim senzorom nego NEX sa naravno istim objektivom preko adaptera. Pa sada ko ne vjeruje da SLT nije dobar...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #61 poslato: Februar 16, 2013, 10:29:22 posle podne »
^^Tema?
Kakva tema? :D

E pa da, znači glede izbora aparata, ja glasam za 650D i 15-85 IS.
Ako se uklapa, može i D5200, samo ne znam koje staklo, jer Nikon trenutno nema nešto poput 15-85, a da valja.

Eventualno ovaj novi 18-35, ali to je malo usko za jedino staklo, a i ne znam koliko košta.

@bare
Da, ta komparacija sa NEX-om je izuzetno ilustrativna. Nije potrebno lomiti mozak da bi se izveo nekakav zaključak.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 10:30:56 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #62 poslato: Februar 16, 2013, 11:36:07 posle podne »
Мислим да заборављамо једну битну чињеницу. Сарадња и договарање постоји као метод код јапанских фирми. Доста тога се производи и дешава како се договоре и поделе колач иза завесе. Једино тако могу да још извесно време преживе продор корејских и кинеских фирми. Није далеко дан када ће Самсунг или нека друга нејапанска фирма избацити дигиталне апарате великог квалитета по повољнијим ценама. Довољно је да неко избаци један дслр са фул сензором који даје фотографије пристојног квалитета по приступачнијој цени и цео концепт никона и канона, зајебавање са ''ff-dx'' на дуге стазе, пада у воду.
Мислим да Сони производи оно што је договорено, да код јапанских фирми нема међусобног утркивања на штету самих фирми. Можда нисам у праву али ја то тако видим. Чак видим да је задатак Сонија да избаци дслр који је по цени скупљи од никона и канона а на делу слабији. Ипак је јапанска државна привредна политика планска и јако национална.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #63 poslato: Februar 17, 2013, 11:18:59 pre podne »
Jbt. al ste popljuvali Sony :o  Ja jedva čekam da se vidim sa Vitom i da probam Sony,naravno uz 'ladno pivce  :)
« Poslednja izmena: Februar 17, 2013, 11:41:37 pre podne od strane neo »

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #64 poslato: Februar 17, 2013, 11:39:38 pre podne »
 :thumbsup:
 :occasion14:
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #65 poslato: Februar 17, 2013, 11:44:51 pre podne »
Pa nismo ga popljuvali... samo smo ga uporedili sa konkurencijom. Zamisli da posmatramo ATP listu. Ne mozes reci da je Del Potro los teniser, zar ne ... ?
Ali, ipak moras priznati da izmedju njegovih i Djokovicevih rezultata postoji neka razlika. Pa iza Djokovica, idu Federer, Murray ... Nadal ...gusto je na vrhu. Jbg, ne mogu svi biti najbolji.

Ali  mogu biti u prvih 10 ... sto je opet dobar rezultat.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #66 poslato: Februar 17, 2013, 11:46:45 pre podne »
^Odlična poenta! :)

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #67 poslato: Februar 17, 2013, 11:50:02 pre podne »
Jbg,samo je šteta što je canon postao Delpo  ;D ;D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #68 poslato: Februar 18, 2013, 06:05:56 posle podne »
E pa da, znači glede izbora aparata, ja glasam za 650D i 15-85 IS.
Ako se uklapa, može i D5200, samo ne znam koje staklo, jer Nikon trenutno nema nešto poput 15-85, a da valja.

Vidiš, mnogi kažu daj je 16-85 VR to staklo, štoviše kažu mnogi puno bolje nego 18-105 VR. E sada koliko se ja sježam ti kažeš čak da 16-85 nije ništa bolji od 18-105?

I opet ću citirati Thoma Hogana ;D, sada u vezi 16-85 VR.
Get one now. At the moment, this is optically the best of the mid-range zooms for the 16mp and 24mp DX cameras, bar none. If you're buying that kind of body, you want an optically good lens.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #69 poslato: Februar 18, 2013, 08:08:56 posle podne »
Ne znam... ja sve više imam utisak da se tu malo prepisuje... jedni od drugih. Jer, stvarno ne znam kako da objasnim odakle vade takve zaključke?

16-85 VR je i meni bio omiljeni Nikonski DX objektiv, ALI u doba D300, D80, D90... Kako je vreme odmicalo i kako se pojavio prvi Nikon sa nešto većom rezolucijom (D3100), tako su počele da se pomaljaju i mane tog stakla, da bi se na kraju ispostavilo da su njegove vrline u odnosu na 18-105 VR pod broj 1 - izrada. Optički je on mizerno bolji, mada i tu ne u svim tačkama. Neki se ne slažu da i minimalno bolji. Čak naprotiv: DxO 16-85 VR vs 18-105 VR.

Ja sam ih koristio u više testova Nikon DX aparata i mogu reći da me ni najmanje nije oborio s nogu. Možda sam bio loše sreće što se primerka tiče, ali eto - to je moj utisak i ja za to ne bih dao tri puta veće pare nego za 18-105 VR.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #70 poslato: Februar 18, 2013, 08:40:06 posle podne »
Dada, ali zanimljivo da Thom piše to što piše, po njemu je on daleko ispred ostalih i razlika baš dolazi do izražaja na 16MP i 24MP tijelima, a sumnjam da bi on prepisivao, nije on Ken Rockwell. Naravno to je i čovjek koji je sve Nikone probao tako da to uvijek ima određenu težinu. Eto baš me ovo zaintrigiralo tako da bi mu mogao poslati mail na ovu temu, on često odgovori.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #71 poslato: Februar 18, 2013, 08:43:12 posle podne »
Ma slažem se... probao je verovatno na puno raznih aparata. Ja sam na svega 5-6 (u ukupnom zbiru to nije mnogo, mada bih mogao reći da je i više nego dovoljno za izvođenje zaključka), ali egzaktniji rezultat tu može da pruži laboratorijsko merenje, kao što je DxO, Imatest itd. A oni govore da su to optički jako slična stakla. A mi ostali možemo da iznosimo samo lične utiske. Oni mogu biti objektivni, ali mogu biti i subjektivni.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #72 poslato: Februar 18, 2013, 10:25:35 posle podne »
Ja ne znam ni koliko su ti testovi pouzdani, evo jedan Tamron 70-200 koji je nerijetko hvaljen po testovima po osobnom iskustvu i iskustvu poznanika je mogao bi reći malo veća prevara. Ako se ne varam svi ti testovi se rade na samo jednoj udaljenosti, a objektivi variraju ovisno o udaljenosti točke fokusa.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #73 poslato: Februar 18, 2013, 10:39:38 posle podne »
I to je tačno. Zato se i batrgam oko rada na testovima objektiva, a mnogi me ne razumeju! :D

Mislim da je to jako teško odraditi kako treba, a da svi aspekti budu zadovoljeni.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #74 poslato: Februar 19, 2013, 12:21:13 pre podne »
Da se opet osvrnem na 16-85 VR. Vrlo lako moguće, dapače izgledno, da taj objektiv tokom ove godine dobije zamjenu.

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #75 poslato: Februar 23, 2013, 08:29:49 posle podne »
Pozdrav svima!  :D

Naleteo sam na ovaj forum u potrazi za aparatom koji uskoro planiram da kupim. Pratim mnogo tema vec desetak dana i mogu vam reci da zahvaljujuci vasim komentarima i diskusijama puno naucim.

Nisam hteo da otvaram posebnu temu, jer je moje pitanje slicno kao pitanje postavljaca ove teme. A to je u stvari dilema izmedju nekoliko aparata koji mi se dopadaju i uklapaju u budzet od oko 850 evra. Prvi izbor je Canon 650D sa 18-55 objektivom, zatim Nikon 5100 sa 18-55 i 55-200 i Nikon 5200 sa 18-55. Upoznao sam se sa njihovim specifikacijama detaljno, pregledao mnogo fotki koje su napravljene sa njima, jasne su mi razlike, ali ne mogu da odlucim.

Da li imate bolji predlog?

Hvala u napred.
Canon 650D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #76 poslato: Februar 23, 2013, 10:09:03 posle podne »
To je do tvoga osobnog afiniteta jer sve ti su i više nego sposobne sprave. Moj savjet bi ti bio da isprobaš kako ti koji leži u ruci i ako se odlučiš za Nikon da ako je ikako moguće osim kita uzmeš i nešto tipa 35 1.8 jer to je ogromna razlika naspram kita.

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #77 poslato: Februar 23, 2013, 10:14:49 posle podne »
Hvala na odgovoru.

Nisam naveo da je to prvi dSLR koji cu kupiti.

Da li je Canonovih 9 krstastih AF tacaka, dovoljno velika prednost u odnosu na jednu kod Nikona D5100 da bih se odlucio za Canon?
Canon 650D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #78 poslato: Februar 23, 2013, 10:24:58 posle podne »
^Jeste, ali to nije jedina prednost. Za razliku od poređenja sa D5200, koji je BAŠ veliki skok u odnosu na prethodnu generaciju, D5100 osim senzora malo šta ima da ponudi protiv 650D. Senzor im je sličnih mogućnosti, ali je na 650D bolje: AF, displej, video, rad sa blicevima (ima wireless), izrada, kompatibilnost sa objektivima itd. Na D5100 je bolje: bafer, ISO raspon u koracima od 1/3EV i to je uglavnom to.

Ako više želiš Nikon, ja bih uštedeo još koju paru i radije uzeo D3200. Jeste niža klasa, ali barem po pitanju senzora ima šta da ponudi u odnosu na 650D.

Pozdrav

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #79 poslato: Februar 23, 2013, 10:30:22 posle podne »
Hvala na odgovoru.

Ne zelim po svaku cenu ni Nikon ni Canon, ali znam da sada donosim odluku koja ce me na duze staze vezati za jednu firmu. Prosto, ne mogu da priustim preskakanje u drugi tabor.

650D jeste moj prvi izbor. Nadam se da cu sa njim moci da savladam osnove u narednih nekoliko godina.
Canon 650D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #80 poslato: Februar 23, 2013, 10:49:41 posle podne »
A uvijek je tu i D5200 sa AF-om od 39 točaka i sa do sada barem najboljim APS-C senzorom, pitanje je kada će Canon odgovoriti na to. Da u mu podarili malo više vanjskih kontrola gdje bi mu bio kraj...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #81 poslato: Februar 23, 2013, 11:03:52 posle podne »
Zasad mu je cena još uvek jaka da bi bio dovoljno konkurentan.
Ali kad bude pala, biće izuzetno jak igrač, u to nema sumnje.

Pozdrav

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #82 poslato: Februar 23, 2013, 11:07:20 posle podne »
Ipak ne bih da cekam 700D do juna, iako ce mozda imati taj senzor sa 7Dmk2....

A znam da ce cena 70D biti izvan mog budzeta. Predpostavljam da ce biti oko 1300 evra.
Canon 650D

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #83 poslato: Februar 24, 2013, 11:25:48 pre podne »
Ne znam zasto mislis da je preskakanje iz tabora u tabor skupo? Jeste ako to radis iz hira, ali ako radis iz potrebe zato sto onaj drugi ima bas ono sto ti treba (i bez cega ne mozes), tu ne postoji finansijska racunica. Za koji god tabor da se odlucis, neces pogresiti, jer tek pocinjes da ucis i sigurno neces odmah poceti da kupujes skupe objektive koji ce te (malo) vise vezati za jedan ili drugi brend.

Najbolje je da procitas testove i poslusas savete osoba koje su imale kontakt ili bas koriste odredjeni aparat koji te zanima, a onda odes u radnju i probas modele koji te zanimaju. Takodje pogledaj malo po oglasima, mozes naci aparate koji su polovni, malo korisceni, a jos uvek pod garancijom, pa je to jos jedan nacin ustede koji ti moze omoguciti da kupis jos jedan objektiv, filter, torbicu, karticu...
Pricam iz licnog iskustva, posto sam po savetima otisao u prodavnicu da kupim 60D ili D7000, a na kraju zavrsio sa D300s, ali ne zbog toga sto su saveti bili losi, vec zato sto je tek ovaj treci lezao u ruci kako mi odgovara.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #84 poslato: Februar 24, 2013, 12:07:17 posle podne »
^Čudne ruke imaš ako Ti je D300s bolje ležao nego 60D! :screaming:

U svakom slučaju, itekako je dobro ako se predmet kupovine može opipati. Postoji nešto vrlo čudno u tome. Iako ne ukazuje na funkcionalne razlike, činjenica je da svaki pojedinac drugačije reaguje na istu stvar, pa zato - ono što meni odgovara, ne mora i drugima.

A što se menjanja sistema tiče - da ukoliko je to kit za kit.. gubitak je mali. Ukoliko je formiran sistem za formiran sistem, ukoliko se ne kupuje polovno, ne postoji računica u kojoj će se izbeći ozbiljan finansijski pritisak, pa taman se postojeći sistem sastojao iz najboljih stakala koja najmanje gube na ceni. Ukoliko potreba za prelaskom postoji, bolje je ne preračunavati minus, zbog radi psihofizičkog stanja. :D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 24, 2013, 12:10:37 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #85 poslato: Februar 24, 2013, 12:15:54 posle podne »
Idem u cosak da se stidim  :crybaby2:     
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Marko88

  • Junior
  • *
  • Poruke: 51
    • Marko88
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #86 poslato: Februar 24, 2013, 01:37:34 posle podne »
Kad smo već kod 650d. Čitao sam test na DPR i piše da ima nešto više šuma od 600d. Kako je to moguće kad imaju isti senzor?  Nije mi jasno.  :)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #87 poslato: Februar 24, 2013, 04:32:52 posle podne »
Novi Digic5 procesor iz EOS 650D nesto bolje regulise shum na fotkama od prethodnog Digic4 iz EOS 600D.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #88 poslato: Februar 24, 2013, 05:49:45 posle podne »
Ako se radi o RAW-u to je sve isto, nema veze sa Digic procesorom. Ipak 650D može biti lošiji ali to je nezamjetno i razlog je PDAF pikseli na senzoru al to ako se i može primijetiti je baš zanemarivo.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #89 poslato: Februar 24, 2013, 05:59:02 posle podne »
Nemoj zanemarivati broj onih koji iskljucivo tuku JPG.

A digic 5 je dosta bolji po pitanju suma, kao i po pitanju balansa bele. Odlicno se snalazi u uslovima mesanog svetla.
''Ne moze da svane pre zore''