Autor Tema: Pomoć oko izbora DSLR aparata  (Pročitano 27241 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #40 poslato: Februar 16, 2013, 12:42:19 posle podne »
Ja generalno volim Sony i ne sumnjam uopšte da će pronaći pravi put što se tiče DSLR sistema. Oni su mladi u ovom segmentu, a već polako pomeraju granice. Krenuli su sa senzorom pa ćemo videti dalje. Uz sve to uz Alpha sistem stoji i Zeiss optika. Da mi neko kaže sad da ću za 5 ili 10 godina "voziti" neki Alpha DSLR uopšte se ne bih začudio.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #41 poslato: Februar 16, 2013, 12:50:51 posle podne »
Pa nasli su put, tako sto su odustali od dSLR ... vise ih ne prave, i koliko sam shvatio i nece vise.

Translucent i reflex nije isto :)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #42 poslato: Februar 16, 2013, 12:51:52 posle podne »
Nisu oni mladi u ovom segmentu, Oni su jednostavno kupili Minoltu i uzeli cijeli razvojni tim, čak je marketinško ime Alpha ostalo od Minolte. Minolta i Nikon su se prije oslanjali samo na Sony senzore, tu je sve i počelo.
Što se zaissa tiče to je pitanje je li pravi Zeiss ili Sony plaća za korištenje imena, ali je činjenica da su optički jako dobri, veći problem je izostanak SSM-a kod nekih kao 85 1.4 i 135 1.8 što može rezultirati nesigurnim i problematičnim AF-om na većim otvorima blendi i u lošijim svjetlosnim uvjetima.

I ne vidim po ćemo to Sony sa svojom linijom DSLR-a pomjera granicu? Mislim da se EVF mogao nakalemiti i sa klasičnim SLR-om, za SLT smo valjda zaključili da je korak u nazad ili ne :-\.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #43 poslato: Februar 16, 2013, 02:13:45 posle podne »
Mislio sam na senzor. Sony senzor je definitivno pomerio granicu, a po meni senzor i optika čine sistem. Sve ostalo je manje bitno. Šta će biti po pitanju SLT-a i da li će se zadržati ili odustati od njega plašim se da smo isuviše neinformisani da bismo sa nekom sigurnošću pričali na tu temu. Lično ne verujem da će Sony unazaditi svoje fantastične senzore sa pratećom neadekvatnom tehnologijom. Ono što vrlo verovatno može da se desi je da SLT evoluira u nešto treće.
Ja sam totalni optimista po pitanju Sony-ja.

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #44 poslato: Februar 16, 2013, 02:58:56 posle podne »
Malo za šalu - jedno potpitanje:
Da li je neko koristio Sony aparat sa SLT tohnologijom sa svim njegovim manama i prednostima više od par dana ;)?
Inače moje je mišljenje, da je SLT tehnologija samo nešto privremeno i da če sa vremenom nestati ili kao što kaže DuxX, evoluirati u nešto treče.
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #45 poslato: Februar 16, 2013, 03:28:51 posle podne »
Malo za šalu - jedno potpitanje:
Da li je neko koristio Sony aparat sa SLT tohnologijom sa svim njegovim manama i prednostima više od par dana ;)?
Ma Vito oni to nisu ni videli uživo  ;D Prekraćuju ljudi vikend dokolicu  :P

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #46 poslato: Februar 16, 2013, 04:53:03 posle podne »
@Vito
Meni je Sony sistem (od onoga što sam imao prilike da probam) bio sasvim simpatičan dok nisu počeli sa tom "revolucijom" koju je Canon imao pre 30 i kusur godina i koju je napustio kao promašenu investiciju.
Ne kažem ja da su to loši aparati, da se razumemo, ali tvrdim da SADA jesu tehnički lošiji izbor od svih drugih sistema, upravo zbog tih nekih konceptualnih nelogičnosti kojima su skloni. Znači, komparativno, relativno lošiji u poređenju sa drugima. To ne znači da su loši... Najzad, i sam si nam pokazao da je oko bitnije od aparata. ;)

I svi testovi, sva poređenja itd, upravo pokazuju da su lošije kotirani od svih drugih brendova po pitanju IQ-a.

Nikakav bolji dokaz za to nije potreban, od suve činjenica da SVAKI bogovetni Nikon, koji nosi Sony senzor, daje bolje rezultate za najmanje red/dva veličina. To je porazna činjenica, ako znamo da bi Sony trebao svoje senzore da poznaje bolje od ikoga i da ih, samim tim, najbolje iskoristi.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 04:54:57 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #47 poslato: Februar 16, 2013, 05:32:08 posle podne »
Da Sony ume da pravi stakla, ne bi se vezivao za Zeiss. Isto tako, da ume da pravi krsten aparat, ne bi onda prodavao senzor Nikonu ... vec bi sam ubirao plodove koje donosi senzor.

SLT kao tehnologija jeste tehnologija bez buducnosti, i ona je nista vise nego iznudjen potez. Oni se naprosto nisu mogli takmiciti sa Canon/Nikon ponudom na trzistu, i kao takvi morali su na neki nacin biti razliciti i poceti potragu za necim sto ovaj dvojac nema. Olympus i panasonic su krenuli put mirrorless-a ...a Sony je krenuo put SLT-a

Mnogi od nas kritikuju Canon zato sto toliko podilazi videofilima, a zapravo Sony sa ovim SLT modelima to cini vise nego iko trenutno.

EDIT
Sto naravno uopste ne znaci da je taj aparat los. Naprosto, ja u toj tehnologiji vidim manje potencijala nego sto vidim u postojecim dslr modelima. Postavlja se jos pitanje, da li se za iste pare moglo dobiti vise ili manje... ali to opet ostaje u cisto tehnickoj raspravi.

Tu je Vito da demantuje delima :)
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 05:55:57 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #48 poslato: Februar 16, 2013, 06:25:10 posle podne »
Nikakav bolji dokaz za to nije potreban, od suve činjenica da SVAKI bogovetni Nikon, koji nosi Sony senzor, daje bolje rezultate za najmanje red/dva veličina. To je porazna činjenica, ako znamo da bi Sony trebao svoje senzore da poznaje bolje od ikoga i da ih, samim tim, najbolje iskoristi.

Da nadodamu i Pentax osim Nikona koji ipak ima vjerojatno manje resurse od Sony Imaginga. Inače baš je Thom Hogan napravio članak da svi proizvođaći su u protekloj godini imali financijske gubitke u svojom foto divizijama, svi osim Canona i Nikona. Ovo valjda nešto govori. Kod kompakata su uglavnom generirani svi gubici.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #49 poslato: Februar 16, 2013, 06:35:32 posle podne »
Nikakav bolji dokaz za to nije potreban, od suve činjenica da SVAKI bogovetni Nikon, koji nosi Sony senzor, daje bolje rezultate za najmanje red/dva veličina. To je porazna činjenica,
Ne bih ja to tako posmatrao iz prostog razloga što su stvari mnogo komplikovanije u svetu multinacionalnih kompanija nego što to izgleda nama običnim smrtnicima s ove strane medijske zavese. Po istoj filozofiji i Samsung bi trebao da ima bolje monitore od Apple-a pa opet nema. Kako to kad ih Samsung snabdeva sa panelima?

Sem toga, lepo tamo negde kaže... Sony izrađuje senzor do jedne određene granice, a onda isti preuzima Nikon i nastavlja sa izradom. Šta se konkretno tu radi - ko to zna, sem onih retkih koji su deo tog procesa, a to nije niko od nas ;)
Tako da možemo mi slobodno da nastavljamo da ubijamo vreme pretpostavkama ali daleko je to od konkretnih stvari i pouzdanih informacija.

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #50 poslato: Februar 16, 2013, 06:49:50 posle podne »
To je potpuno nebitna stvar... Činjenica koja nas zanima je upravo to - nijedan senzor iz Sony-ja, koji se kasnije pojavi u nekom Nikonu, nije moguće prepoznati koliko je bolji od onoga što napravi Sony. 2+2=?

Što se ove paralele sa monitorima tiče, tu je stvar malo zamršenija, jer Samsung IMA u svojoj ponudi monitore bolje od Apple-ovih, samo što ih ne zove iMonitor i ne reklamira ih ko šašav. Proguglaj kakva je serija monitora XL20, XL30 itd. To su monitori klase kojoj i jedan Apple može da zavidi. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 08:18:55 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #51 poslato: Februar 16, 2013, 07:25:50 posle podne »
Tako da možemo mi slobodno da nastavljamo da ubijamo vreme pretpostavkama ali daleko je to od konkretnih stvari i pouzdanih informacija.

Nema tu nikakvih pretpostavki ili nagadjanja. Da su mogli da naprave aparat konkurentan bilo kojem iz Nïkon/Canon radionice, oni bi ga vec napravili. U krajnoj liniji... mogu oni njega da naprave, ali da dostigne popularnost koju je imao d90, 350d ... d700, 5dm2 ili d300s... 40d ... taj film nismo gledali, a kako stoje stvari i necemo.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #52 poslato: Februar 16, 2013, 08:45:07 posle podne »
Evo sad baš pogledao XL20-30 modele... stari su 6-7 godina. :) Pre 2 godine sam jurio za sebe monitor i nisam našao ni jedan Samsung (koga inače volim) da valja za fotografiju. Uglavnom su to "mlatimudijalna" rešenja koja su extra samo po dizajnu. A nije to samo slučaj sa Samsung-om. Evo je i LG - Dell kombinacija. LG radi panele za njih već par godina, a istovremeno ja ne videh nekog LG monitora da je u klasi Dell-ova. I tako... poenta rečena ;)

Što se tiče Sony-ja (ajd opet da se vratim na njega), ne znam zašto ste toliko kritični po pitanju IQ-a. Nateraste me da opet pogledam neke semplove i ova poređenja na DPR-u i meni to zaista izgleda jako dobro. Generalno Sony ima malo drugačiji prilaz renderingu boja pa su mu boje po defaultu malo hladnije od N i C ali opet, to je prilično nebitna stvar i nekome BAŠ tako može više da se dopada. Valjalo bi videti kako se ponašaju fajlovi pri obradi ali nekog sam mišljenja da se sigurno ne bih razočarao. Šta znam, ja zaista ne vidim neke mane u IQ koji sony trenutno nudi kroz novu Alphu. Čak šta više, po meni razlika između Sony-ja i Nikona sada je dosta manja nego što je bila u vreme D700/D3 generacije.

Pozdrav,

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #53 poslato: Februar 16, 2013, 08:53:44 posle podne »
Vidi, ne znam šta da Ti kažem, ali dovoljno je pogledati npr D3x vs A900/A850 i videti ko je gde. To ko da su dva senzora iz različitih epoha. Bukvalno. Pritom, ne samo da je ludo to što A900 ima šuma ko šaše, nego je još luđe što su i detalji znatno bolji na D3x. A ISTI je senzor u pitanju.

Što se one poente odozgo tiče, meni je naravno jasno šta Ti hoćeš da kažeš, ali bitna je jedna ogromna razlika. Samsung je alfa&omega u mnogočemu. Sony odavno nije ni u čemu. Vrednost je smešno i porediti. Sada imaju tu prednost u senzorima i premda sam očekivao da to po prvi put iskoriste kako valja, od njih i dalje ništa. Ja to jednostavno ne mogu da shvatim. A iskreno sam navijao da se neko umeša u C/N rat, jer su ovi smorili do koske. I tako, od Pentax-a ništa, od Sony-ja i dalje ništa... jedino se Oly malo batrga i sada mi je baš drago što barem uspevaju da isteraju taj MILC koncept. Oni su začetnici toga i svaka im čast, zaista!

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 08:55:29 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #54 poslato: Februar 16, 2013, 09:37:10 posle podne »
D3x i A900/850 nemaju isti senzor. Naime u osnovi jest ali Nikon je tu radio puno preinaka i stoga nikada nije ugledao svjetlo dana u jeftinijem Nikonu. Tu su u pitanju bile dosta skuplje mikroleće u Nikonovom slučaju, štoviše Nikon je tu stavio svoj dizajn na bazično Sonyev skup tranzistora, i na kraju najbitnije tu su se morale i preinake raditi oko voltaže tako da D3x ima pravi ISO 100 što Sony nema. Recimo da su A700 i D300 imali baš isti senzor, D5100 i A580 itd. U slučaju D3x i A900 nije isti konačan proizvod.

Ali da kad Sony i ima isti(ili barem jako sličan) senzor pa ga unazaduje kao sada sa A99 smo vidjeli, slično sa raznim SLT modelima naspram Nikon(ili Pentax) SLR modela.

Mislim smiješno je ali istinito da jedan Pentax sa daleko manjim resursima nego Sony mnogo toga bolje radi, da o Olympusu ne pričamo. Oni su se pitali zašto nam ne ide sa SLR modelima pa su sjetili toga SLT pa su i mirrorless segmentu sa NEX-om krenuli. Činjenica je da Sony nije imao potrebe napuštati SLR samo su trebali napraviti bolju podršku u vidu više modela objektiva i manjih cijena a ne da im ekvivalentni objektivi budu skuplji nego kod canikona i to kada se probijaju na tržištu, oni su sve pokušali hiperprodukcijom preprkiranih modela što sada i sa NEX-om rade, a ta politika očito nije dobra. Evo i NEX sada koče objektivi, i izbor i to što su prevelik s obzirom na veličinu tijela, pa čak jedan Fuji po meni ima bolji izbor mirrorlessa sa malim objektivima itd.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #55 poslato: Februar 16, 2013, 09:38:02 posle podne »
Nateraste me da opet pogledam neke semplove i ova poređenja na DPR-u i meni to zaista izgleda jako dobro. Generalno Sony ima malo drugačiji prilaz renderingu boja pa su mu boje po defaultu malo hladnije od N i C ali opet, to je prilično nebitna stvar i nekome BAŠ tako može više da se dopada. Valjalo bi videti kako se ponašaju fajlovi pri obradi ali nekog sam mišljenja da se sigurno ne bih razočarao. Šta znam, ja zaista ne vidim neke mane u IQ koji sony trenutno nudi kroz novu Alphu.

AHA... obozavaoc iz senke, znaci :)

Ostace tajna sto se umesto MK2 i d800 nije u tvojim nije rukama motala neka Alfica :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #56 poslato: Februar 16, 2013, 09:54:29 posle podne »
D3x i A900/850 nemaju isti senzor. Naime u osnovi jest ali Nikon je tu radio puno preinaka i stoga nikada nije ugledao svjetlo dana u jeftinijem Nikonu. Tu su u pitanju bile dosta skuplje mikroleće u Nikonovom slučaju, štoviše Nikon je tu stavio svoj dizajn na bazično Sonyev skup tranzistora...
Jasno je meni šta Ti pričaš, ali to ovde nije tema. Bazično je isti senzor, upravo u tome i jeste stvar. Jedan proizvođač napravi to da bude odlično, a drugi napravi da neko neupućen ni lud ne bi pomislio da je ta "baza" upravo od tog drugog i potekla. E pa ako to nije smešno, šta jeste? :)

Meni se sve više čini da oni svoju proizvodnju ozbiljnijih aparata (SLT, pošto ih DSLR-ovima više ne možemo nazvati) koriste samo kao produžetak marketinga - ono - malo da pokažu kako to radi itd, a zapravo se za finansijsku isplativost oslanjaju praktično samo na OEM isporuke Nikonu, Pentaxu, sada i Olympusu i ostalima.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 10:07:15 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #57 poslato: Februar 16, 2013, 10:09:56 posle podne »
Olujni, ti da prebaciš sve ovo u novu "slt sony vs rest of the world", ovako ode tema u totalni of ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #58 poslato: Februar 16, 2013, 10:14:39 posle podne »
I kad to uradis... Vito obavezno da dobije zabranu pregleda te teme. :) ... Cisto da se covek ne nervira... ili ne daj boze pomisli da smo malo nenormalni  :D :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #59 poslato: Februar 16, 2013, 10:26:36 posle podne »
Ćuti, dovoljno je da okači samo jednu jutarnju alpsku fotku i sve ovo gubi sav smisao ;D