Autor Tema: Pomoć oko izbora DSLR aparata  (Pročitano 27232 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #60 poslato: Februar 16, 2013, 10:28:21 posle podne »
zapravo se za finansijsku isplativost oslanjaju praktično samo na OEM isporuke Nikonu, Pentaxu, sada i Olympusu i ostalima.

Da, Sony Semiconductor odlično posluje, u profitu je itd. Činjenica je da je njima Sony Imaging samo mušterija, isto kao što su Nikon ili Pentax. Nikon je tu nravno u velikim senzorima, što APS-C i FF jesu, najveća mušterija i u položaju je Sonyu mnoga toga uvjetovat, između ostaloga da 36MP FF bude Nikon ekskluziva. Veći je problem što će biti sa Sonyem ako ih Nikon napusti. Već vidimo scenarij da je u D3200 Nikon dizajniran senzor, ne znam tko ga proizvodi no ako je Sony opet dijelom dobro po Sony ali nikako nije dobro ako je recimo štancan u Renesasa, pa onda D5200 je u svakom pogledu Toshiba. Činjenica je da bi to trebala biti dva najprodavanija Nikon modela što opet tu nije dobar pokazatelj za Sony, mada oni praktički imaju monopol na tržištu senzora za kompakte, jaki su i na senzorima za mobitele.

I još nešto oko Sony SLT tehnologije. Dokazano je sa mjerenjima MTF50 da SLT kamere imaju lošije rezultate sa istim senzorom nego NEX sa naravno istim objektivom preko adaptera. Pa sada ko ne vjeruje da SLT nije dobar...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #61 poslato: Februar 16, 2013, 10:29:22 posle podne »
^^Tema?
Kakva tema? :D

E pa da, znači glede izbora aparata, ja glasam za 650D i 15-85 IS.
Ako se uklapa, može i D5200, samo ne znam koje staklo, jer Nikon trenutno nema nešto poput 15-85, a da valja.

Eventualno ovaj novi 18-35, ali to je malo usko za jedino staklo, a i ne znam koliko košta.

@bare
Da, ta komparacija sa NEX-om je izuzetno ilustrativna. Nije potrebno lomiti mozak da bi se izveo nekakav zaključak.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2013, 10:30:56 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #62 poslato: Februar 16, 2013, 11:36:07 posle podne »
Мислим да заборављамо једну битну чињеницу. Сарадња и договарање постоји као метод код јапанских фирми. Доста тога се производи и дешава како се договоре и поделе колач иза завесе. Једино тако могу да још извесно време преживе продор корејских и кинеских фирми. Није далеко дан када ће Самсунг или нека друга нејапанска фирма избацити дигиталне апарате великог квалитета по повољнијим ценама. Довољно је да неко избаци један дслр са фул сензором који даје фотографије пристојног квалитета по приступачнијој цени и цео концепт никона и канона, зајебавање са ''ff-dx'' на дуге стазе, пада у воду.
Мислим да Сони производи оно што је договорено, да код јапанских фирми нема међусобног утркивања на штету самих фирми. Можда нисам у праву али ја то тако видим. Чак видим да је задатак Сонија да избаци дслр који је по цени скупљи од никона и канона а на делу слабији. Ипак је јапанска државна привредна политика планска и јако национална.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #63 poslato: Februar 17, 2013, 11:18:59 pre podne »
Jbt. al ste popljuvali Sony :o  Ja jedva čekam da se vidim sa Vitom i da probam Sony,naravno uz 'ladno pivce  :)
« Poslednja izmena: Februar 17, 2013, 11:41:37 pre podne od strane neo »

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #64 poslato: Februar 17, 2013, 11:39:38 pre podne »
 :thumbsup:
 :occasion14:
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #65 poslato: Februar 17, 2013, 11:44:51 pre podne »
Pa nismo ga popljuvali... samo smo ga uporedili sa konkurencijom. Zamisli da posmatramo ATP listu. Ne mozes reci da je Del Potro los teniser, zar ne ... ?
Ali, ipak moras priznati da izmedju njegovih i Djokovicevih rezultata postoji neka razlika. Pa iza Djokovica, idu Federer, Murray ... Nadal ...gusto je na vrhu. Jbg, ne mogu svi biti najbolji.

Ali  mogu biti u prvih 10 ... sto je opet dobar rezultat.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #66 poslato: Februar 17, 2013, 11:46:45 pre podne »
^Odlična poenta! :)

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #67 poslato: Februar 17, 2013, 11:50:02 pre podne »
Jbg,samo je šteta što je canon postao Delpo  ;D ;D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #68 poslato: Februar 18, 2013, 06:05:56 posle podne »
E pa da, znači glede izbora aparata, ja glasam za 650D i 15-85 IS.
Ako se uklapa, može i D5200, samo ne znam koje staklo, jer Nikon trenutno nema nešto poput 15-85, a da valja.

Vidiš, mnogi kažu daj je 16-85 VR to staklo, štoviše kažu mnogi puno bolje nego 18-105 VR. E sada koliko se ja sježam ti kažeš čak da 16-85 nije ništa bolji od 18-105?

I opet ću citirati Thoma Hogana ;D, sada u vezi 16-85 VR.
Get one now. At the moment, this is optically the best of the mid-range zooms for the 16mp and 24mp DX cameras, bar none. If you're buying that kind of body, you want an optically good lens.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #69 poslato: Februar 18, 2013, 08:08:56 posle podne »
Ne znam... ja sve više imam utisak da se tu malo prepisuje... jedni od drugih. Jer, stvarno ne znam kako da objasnim odakle vade takve zaključke?

16-85 VR je i meni bio omiljeni Nikonski DX objektiv, ALI u doba D300, D80, D90... Kako je vreme odmicalo i kako se pojavio prvi Nikon sa nešto većom rezolucijom (D3100), tako su počele da se pomaljaju i mane tog stakla, da bi se na kraju ispostavilo da su njegove vrline u odnosu na 18-105 VR pod broj 1 - izrada. Optički je on mizerno bolji, mada i tu ne u svim tačkama. Neki se ne slažu da i minimalno bolji. Čak naprotiv: DxO 16-85 VR vs 18-105 VR.

Ja sam ih koristio u više testova Nikon DX aparata i mogu reći da me ni najmanje nije oborio s nogu. Možda sam bio loše sreće što se primerka tiče, ali eto - to je moj utisak i ja za to ne bih dao tri puta veće pare nego za 18-105 VR.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #70 poslato: Februar 18, 2013, 08:40:06 posle podne »
Dada, ali zanimljivo da Thom piše to što piše, po njemu je on daleko ispred ostalih i razlika baš dolazi do izražaja na 16MP i 24MP tijelima, a sumnjam da bi on prepisivao, nije on Ken Rockwell. Naravno to je i čovjek koji je sve Nikone probao tako da to uvijek ima određenu težinu. Eto baš me ovo zaintrigiralo tako da bi mu mogao poslati mail na ovu temu, on često odgovori.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #71 poslato: Februar 18, 2013, 08:43:12 posle podne »
Ma slažem se... probao je verovatno na puno raznih aparata. Ja sam na svega 5-6 (u ukupnom zbiru to nije mnogo, mada bih mogao reći da je i više nego dovoljno za izvođenje zaključka), ali egzaktniji rezultat tu može da pruži laboratorijsko merenje, kao što je DxO, Imatest itd. A oni govore da su to optički jako slična stakla. A mi ostali možemo da iznosimo samo lične utiske. Oni mogu biti objektivni, ali mogu biti i subjektivni.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #72 poslato: Februar 18, 2013, 10:25:35 posle podne »
Ja ne znam ni koliko su ti testovi pouzdani, evo jedan Tamron 70-200 koji je nerijetko hvaljen po testovima po osobnom iskustvu i iskustvu poznanika je mogao bi reći malo veća prevara. Ako se ne varam svi ti testovi se rade na samo jednoj udaljenosti, a objektivi variraju ovisno o udaljenosti točke fokusa.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #73 poslato: Februar 18, 2013, 10:39:38 posle podne »
I to je tačno. Zato se i batrgam oko rada na testovima objektiva, a mnogi me ne razumeju! :D

Mislim da je to jako teško odraditi kako treba, a da svi aspekti budu zadovoljeni.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #74 poslato: Februar 19, 2013, 12:21:13 pre podne »
Da se opet osvrnem na 16-85 VR. Vrlo lako moguće, dapače izgledno, da taj objektiv tokom ove godine dobije zamjenu.

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #75 poslato: Februar 23, 2013, 08:29:49 posle podne »
Pozdrav svima!  :D

Naleteo sam na ovaj forum u potrazi za aparatom koji uskoro planiram da kupim. Pratim mnogo tema vec desetak dana i mogu vam reci da zahvaljujuci vasim komentarima i diskusijama puno naucim.

Nisam hteo da otvaram posebnu temu, jer je moje pitanje slicno kao pitanje postavljaca ove teme. A to je u stvari dilema izmedju nekoliko aparata koji mi se dopadaju i uklapaju u budzet od oko 850 evra. Prvi izbor je Canon 650D sa 18-55 objektivom, zatim Nikon 5100 sa 18-55 i 55-200 i Nikon 5200 sa 18-55. Upoznao sam se sa njihovim specifikacijama detaljno, pregledao mnogo fotki koje su napravljene sa njima, jasne su mi razlike, ali ne mogu da odlucim.

Da li imate bolji predlog?

Hvala u napred.
Canon 650D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #76 poslato: Februar 23, 2013, 10:09:03 posle podne »
To je do tvoga osobnog afiniteta jer sve ti su i više nego sposobne sprave. Moj savjet bi ti bio da isprobaš kako ti koji leži u ruci i ako se odlučiš za Nikon da ako je ikako moguće osim kita uzmeš i nešto tipa 35 1.8 jer to je ogromna razlika naspram kita.

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #77 poslato: Februar 23, 2013, 10:14:49 posle podne »
Hvala na odgovoru.

Nisam naveo da je to prvi dSLR koji cu kupiti.

Da li je Canonovih 9 krstastih AF tacaka, dovoljno velika prednost u odnosu na jednu kod Nikona D5100 da bih se odlucio za Canon?
Canon 650D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #78 poslato: Februar 23, 2013, 10:24:58 posle podne »
^Jeste, ali to nije jedina prednost. Za razliku od poređenja sa D5200, koji je BAŠ veliki skok u odnosu na prethodnu generaciju, D5100 osim senzora malo šta ima da ponudi protiv 650D. Senzor im je sličnih mogućnosti, ali je na 650D bolje: AF, displej, video, rad sa blicevima (ima wireless), izrada, kompatibilnost sa objektivima itd. Na D5100 je bolje: bafer, ISO raspon u koracima od 1/3EV i to je uglavnom to.

Ako više želiš Nikon, ja bih uštedeo još koju paru i radije uzeo D3200. Jeste niža klasa, ali barem po pitanju senzora ima šta da ponudi u odnosu na 650D.

Pozdrav

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #79 poslato: Februar 23, 2013, 10:30:22 posle podne »
Hvala na odgovoru.

Ne zelim po svaku cenu ni Nikon ni Canon, ali znam da sada donosim odluku koja ce me na duze staze vezati za jednu firmu. Prosto, ne mogu da priustim preskakanje u drugi tabor.

650D jeste moj prvi izbor. Nadam se da cu sa njim moci da savladam osnove u narednih nekoliko godina.
Canon 650D