Autor Tema: Pomoć oko izbora DSLR aparata  (Pročitano 27213 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pomoć oko izbora DSLR aparata
« poslato: Februar 13, 2013, 12:21:53 pre podne »
Pozdrav svima :)

ovako, duže vreme pratim ovaj forum, sve pohvale od mene! hteo bih da vas zamolim da mi pomognete.

preko leta putujem za SAD i nameran sam tamo da kupim neki dslr aparat..budžet: $1500 maximum...molim vas da mi kažete šta i kako NAJBOLJE da uklopim u tu cenu.

prvenstevno mi je potreban za portrete, ali naravno tu su i pejzaži...bukvalno da mogu SVE da fotkam sa tim aparatom.

hvala svima :)

p.s. imajte obriza da je ova cena maximalna, ništa preko toga nemam više :D
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #1 poslato: Februar 13, 2013, 09:32:44 pre podne »
Zdravo, ne znam sta da ti napisem, a da posle tog' ne krene sa C/N prepucavanjem  ;D
Moj preporuka je da gledas nesto tipa:

Nikon D7000 + 18-200 VR II + oprema
Canon 60D + 18-135 IS + 50 1.8 II + oprema

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #2 poslato: Februar 13, 2013, 09:43:30 pre podne »
Sa svakim dSLR aparatom mozes da fotografises bilo sta. Problem nastaje u odabiru objektiva... i to je najveca kvaka.
Ja bih isao na 600d + kombinacija nekih objektiva, koji bi smo ti predlozili u zavisnosti od jos nekih informacija koje bi nam pruzio.

Bezis li od prajmova? Da li ti prija neki univerzalini zoom kao sto je Ljuba predlozio? Ranac na ledjima... plasi li te to?

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #3 poslato: Februar 13, 2013, 11:02:56 pre podne »
Ovako... obzirom na sadašnju situaciju kada je fotografija u pitanju i kada se bira novi sistem i gradi od početka, ja preporučujem isključivo Nikon.

Dakle kao nekakva preporuka za početni DSLR ide Nikon D5200, a za prateća stakla preporuka je da se ide na novi 18-35 u kombinaciji sa 50mm 1.8G. Po meni ovo je jako dobra kombinacija koja će pružiti vrhunski kvalitet po amaterskoj ceni. Obzirom da kažeš da ćeš u početku fotkati "sve i svašta" od čega verujem da će preko 90% biti pejzaž, ljudi, ulica... po meni je ovo odlična kombinacija. U USA ćeš sigurno ovo moći da "spakuješ" u tih $1.500. Dalje ćeš znati sam šta i kako.

Pozdrav i srećno :)
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 11:10:52 pre podne od strane DuxX »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #4 poslato: Februar 13, 2013, 11:19:00 pre podne »
Zdravo, ne znam sta da ti napisem, a da posle tog' ne krene sa C/N prepucavanjem  ;D


Oooooo vidoviti čoveče  :notworthy:

Ja samo da dodam da bi bilo zgodno da se oglasi i Stela u ovoj temi,jer,on je taze Amerićanin pa može da te između ostalog posavetuje i gde da kupiš opremu jer verujem da i na USA tržištu cene variraju.Ako se steknu uslovi,ja bih videla da u celu kombinaciju ubacim i neki blic  :)
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 11:24:24 pre podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #5 poslato: Februar 13, 2013, 01:05:41 posle podne »
BHphoto ili Adorama, drugar ide za par nedelja tamo i za sada su oni ubedljivo najjeftiniji, osim ako ne ostajes duze, pa mozes da se juris sa aukcijama po eBay-u. D5200 je oko 800$ u ovom trenutku, tako da ces se i sa karticom, objektivima i torbom uklopiti u 1500$, a obrati paznju da li imaju neke "bundle deal"-ove, jer tada mozes da ustedis po 20-50-100-200$ ako kupis nesto u paketu, nego ako kupujes zasebno.
Uostalom evo ti pogledaj, pa se preracunaj - http://www.bhphotovideo.com/c/search?Ntt=d5200&N=0&InitialSearch=yes&sts=ma&Top+Nav-Search=
Inace BHphoto i Adorama su jedni od najjacih, ako ne i najjaci, prodavci foto i pratece opreme u USA.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #6 poslato: Februar 13, 2013, 01:25:19 posle podne »
Kada su ti paketi u pitanju,ja sam primetila da vrlo često uz novija tela uvaljuju neke stare objektive.Ako se neko ne razume najbolje u optiku može se desiti da se zaleti i misleći da za male pare rešava problem na kraju dobije nešto bezveze.
Nemam vremena sada da tražim konkretne ponude,ali kada sam ja jurila nešto da kupim i onako gledala gde šta ima,vrlo često su uz 600d koje je ipak novije telo u paketu nudili 18-55 BEZ IS i 75-300  neku od starijih verzija.Zato,ako ti se nešto učini veoma povoljno,ipak se još jednom raspitaj šta se ačno nudi,jer posle nema ispravke  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #7 poslato: Februar 13, 2013, 05:20:08 posle podne »
Dakle kao nekakva preporuka za početni DSLR ide Nikon D5200, a za prateća stakla preporuka je da se ide na novi 18-35 u kombinaciji sa 50mm 1.8G. Po meni ovo je jako dobra kombinacija koja će pružiti vrhunski kvalitet po amaterskoj ceni. Obzirom da kažeš da ćeš u početku fotkati "sve i svašta" od čega verujem da će preko 90% biti pejzaž, ljudi, ulica... po meni je ovo odlična kombinacija. U USA ćeš sigurno ovo moći da "spakuješ" u tih $1.500. Dalje ćeš znati sam šta i kako.

Je li ti uopće znaš koje su cijene proizvoda u SAD-u kada to preporučaš? Pa sam D5200 sa novim 18-35 su $1550, Kada dodaš 50 1.8 to sve skupa na $1800 dođe što u SAD-u ako se kupuje sa porezom od 10% dođe na skoro $2000.

Ja bih autore teme predložio da ode do dućana u SAD-u isproba tijela na licu mjesta, vidi koji mu najbolje leži u ruci i onda da odluči o kupnji. Sam izbor objektiva je već malo teže pitanje ali početniku bi najbolji bio izbor nekakav kit objektiv da vidi kasnije prema osobnim preferencijama koji bi mu objektiv više odgovarao tj. koji kut i ostalo.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #8 poslato: Februar 13, 2013, 05:40:53 posle podne »
Ovako... obzirom na sadašnju situaciju kada je fotografija u pitanju...

A kakva je to situacija danas u fotografiji? d800 ima vecu rezoluciju od 5dmkIII pa analogno tome zakljucujemo da je d5200 bolje resenje od 600d ?

Nema nikakve situacije danas u fotografiji. Kada su ovakve dileme u pitanju, svako telo je dobro za sve. Bespredmetno je da pricamo dalje, bez potpunih informacija o afinitetima pokretaca teme. Ako dovoljno siroko posmatramo situaciju, moze mu biti dovoljno da zabode i 35mm f/2 + 85mm f/1.8 ... a mozda mu treba neku tamron 17-270.

Dakle, definisimo objektive... pa cemo telo lako uglaviti.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #9 poslato: Februar 13, 2013, 07:55:52 posle podne »
Bare ako obratiš pažnju na tekst koji je postovao pokretač teme u njemu piše da čovek na leto treba da ide u SAD pa tamo da pazari sistem. Znači na leto. A leto je krajem juna, tj. juli, avgust .. a do tada cene u SAD sigurno neće biti kao što su sada. 99% sam siguran da će uspeti ta dva stakla i telo da upakuje u tih nekih $1.500 +/- $100... jelte.

Zorane dosta je bilo priče ovde oko svega toga i znaš i sam da nije samo rezolucija ta koja odlučuje i donosi prednost. Jer naopako, ako gledamo samo rezoluciju onda je tek u pitanju nuklearna katastrofa jer najplastičniji, najeftiniji, Nikon DSLR ima veću rezoluciju od najboljeg i najskupljeg Canona... što je svojevrsna bruka & sramota ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #10 poslato: Februar 13, 2013, 08:04:44 posle podne »
Sta je bruka i sramota?

Sto Nikon entry level dslr ima vise piksela od mk3?
Pa Nokia 808 onda dere sve od reda sa svojih 41mpx ... kakva je to tek bruka i sramota.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #11 poslato: Februar 13, 2013, 08:32:27 posle podne »
Pa sad.. nećemo valjda porediti pixele iz mobilnog telefona sa pixelima iz DSLR aparata  ;) Uostalom ja sam rekao svoje mišljenje i dao svoju preporuku pa OP neka razmisli šta je njemu najbolje da čini.

P.S. uopšte ne poredim kvalitet sa D5200 i mkIII jer to niti je ista klasa nit je ista cena. Čovek hoće jeftiniji, plastični DSLR da započne svoje fotografsko putešestvije i ja ne vidim ni jedan valjan razlog zašto bih mu preporučio plastični Canon umesto plastičnog Nikona?
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 08:42:14 posle podne od strane DuxX »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #12 poslato: Februar 13, 2013, 09:00:09 posle podne »
Zbog plasticne Nokie? :)

Salu na stranu, a sta cemo sa objektivima? Covek rece, prvenstveno portret, pa pajzaze, i onda sve ostalo.
Za telo se jos moze i smisliti, jer nije neki veliki izbor - D5200, D3200, 600D, 60D, sve je u sustini vrlo slicno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #13 poslato: Februar 13, 2013, 09:17:32 posle podne »
Objektivi nisu problem kud god da krene. U obe varijante ima da bira.
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 09:43:35 posle podne od strane DuxX »

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #14 poslato: Februar 13, 2013, 09:48:55 posle podne »
hvala svima! :)

ovako, ja sam više za Canon, iskreno! odavno gledam aparate ali nikako da sakupim para za to, i eto sada mi se pruža prilika pa ću moći.

uzeo bih neko canon telo (+ neki objektiv/torba/kartica)..prvenstevno za portrete na otvorenom..onda pejzaži i sve ostalo...

voleo bih da aparat ima i mogućnost za HD video snimak jer planiram njime i da snimam...

ne znam koliko je sve ovo moguće, zato sam tu da vas pitam :)

I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #15 poslato: Februar 13, 2013, 09:52:24 posle podne »
Ok, nije sve u rezoluciji, ima nešto i u DR-u. Da nas je Canon sve razočarao svojom politikom u par segmenata - jeste. S druge strane ne znam zašto je bolji d5200 od 600d?!? Ako čoveku preporučuješ ovaj prvi onda navedeš sve razloge za i protiv, jer u suprotnom preporuka dobija fan boj karakter. Da li je to zbog ergonomije, kontrola, AF, senzora, izlaznog rezultata, objektiva, dugoročne politike razvoja sistema...?
E sad, ako je d5200 bolje pazariti zato što je d800 jači od 5dmk3, onda ćemo mi kanondžije da se pozovemo na lepše i toplije boje koje pruža 600d. Nikondžije to svakako neće priznati, jer su za njih žućkaste boje prirodnije, a mi ćemo se pozvati na pristupačnije kvalitetne objektive. Kad se zakucamo kod čuvene L serije, vi ćete nas namazati da Canon trenutno razvija nenormalne (po ceni) video stakliće i generalno zanemaruje fotografiju na račun videa... I tako u nedogled, a da je pri tome svako u pravu ;)

Nisam u toku sa američkim cenama, ali bih se svakako u ovom slučaju koncetrisao na par dobrih kompleta, kao predloga, uz adekvatna obrazloženja. Lično, ako treba da se skrca 1.500 tričavih zelenih novčanica, što je u Evropi ekvivalent 1.500€, ne bih savetovao kit objektiv. Ne vidim svrhu i bolje je to odmah da se preskoči, a moguće je. Akcenat bih stavio na izbor objektiva, ne tela, jer je recimo mene plastični, fantastični, od 50mm i blendom od 1.8 u razvoju toliko motivisao za dalje da ne mogu da vam opišem (ko ne oseti krem bokeh, ne zna čemu služi dslr).
Bilo bi dobro i da postavljač teme preciznije definiše svoje potrebe, po prioritetima, jer mora biti svestan da bez bar 5 objektiva mora nešto da žrtvuje. Vidim prvi prioritet su portreti, gde 50mm leži k'o dupe na nošu. Drugi prioritet su pejzaži, a onda sve ostalo... Trebalo bi to preciznije, jer za 1.500$ ne može sve ostalo. Blic bih preskočio u startu. Sjajna je to stvar (i bukvalno), ali za to treba malo da se sazri. To je već igranje svetlom i hajde prvo da naučimo osnove fotografije. Pored objektiva vredi dodati i neki filter, tipa CPL (radi suzbijanja refleksija, podizanja kontrasta i naravno predivne boje neba koja se sa njim dobija). I tako dalje, i tako dalje...

Tako da, Aleksa, u izboru Nikon / Canon ne možeš da omaneš - oba brenda su totalni vrh u foto industriji, a ti ćeš s njima biti totalni kralj ako se malo potrudiš. Obrati pažnju na sve ove druge stvari koje sam pobrojao, odredi prioritete, napravi kompromise i potrudi se da za svoj novac dobiješ najviše što možeš. Do leta imaš sasvim dovoljno vremena da detaljno izučiš ovu problematiku, ako se ne predomisliš i spiskaš pare na žene i piće ;)

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #16 poslato: Februar 13, 2013, 10:03:07 posle podne »
Već sam odvojio novac za to i rešio da kupim. Hvala puno, vidim da si se baš potrudio da pojasniš sve ovo. Kao što rekoh, početnik sam u ovome i ne znam baš kako da vam detaljno opišem šta želim. Nadam se da razumete. Prioritet je fotkanje portreta na otvorenom.

Gledao sam sada na internetu Canon 60d i mogu vam reći da je baš dobar, po meni. Koje objektive predlažete da uzmem za njega npr? šta bi, pored objektiva, trebalo još da kupim?
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #17 poslato: Februar 13, 2013, 10:10:02 posle podne »
Dobrodosao na forum ;)
Iskren da ti budem, hteo sam da ti napisem par predloga i vidjenja, al' kad sam procitao temu s pocetka, smorio sam se ::)
Na kraju, samo dva linka, koje si mogao i sam da nadjes...

http://www.adorama.com/INKD5200K.html
http://www.adorama.com/ICAT3IKL1.html


p.s.Jednu stvar moram da dodam, od nasih predloga neces biti mnogo blizi(pametniji) cilju. Razmisli o svojim foto potrebama, afinitetima, pa prepusti "srce" nek odluci i budi sretan.
Orijentisi se vise na dobre objektive, tela dolaze i prolaze!

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #18 poslato: Februar 13, 2013, 10:12:14 posle podne »
Pa objektive uzimas u zavisnosti od toga sto najvise zelis da fotkas.
Ako oces landscape 10 22 bi ti bruka pao, ako oces tele onda gledaj 70 300 IS i tako :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #19 poslato: Februar 13, 2013, 10:18:43 posle podne »
Canon EOS Rebel T3i tj. 600d = $600
Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD $500
Canon 85mm f/1.8 EF USM $380-400

Na ovo ces sigurno izvuci popust koji ce ti doneti torbicu i karticu.
Ukratko, 600d je odlican aparat sa dokazano dobrim 18mp senzorom. Canon ga podgreva godinama... ali to tebe uopste ne treba da interesuje, jer je to naprosto odlican senzor, i odlican aparat.

Tamron je neko kompromisno resenje koje je iznad obicnog kit objektiva, a opet ispod nekog pravog resenja kakav je Canon 17-40 L. Taj Canon objektiv je skup u ovoj prici za tebe, i ne uklapa se u cenu... pa zato Tamron iskace kao jedan prirodan izbor. Objektiv je dosta omiljen, postize sasvim fine rezultate... a mozes po forumu potraziti fotografije clana VITO ... kroz koje ces spoznati svu snagu tog stakla. Bolje ima.. ali za te pare nema.

Canon 85mm f1.8 , odlicno staklo sa kojim ces praviti sjajne portrete. Upoznaces cari bokeha, zbog kojeg ces i zavoleti to staklo.

Kasnije se nategni za neki CPL filter, i to bi bilo to.

Ako te zanima macro, umesto 85mm mozes da zategnes i EF-S 60mm f/2.8 Macro USM... koje je jedno od besnijih stakala, a tu je po ceni.

EDIT
Mada, nesto sad rasmisljam... zategnes Canon 600d i jedan 17-40 L + Hoyapro1CPL ... i ima da mrzi sve i jedan Nikondzija, jer oni to imaju samo u obliku torte... ili ako naprave od domina.
Ne salim se, razmisli i o toj opciji ... taj Canon je $750 ... a tu imas lufta za jos neki staklic
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 10:24:17 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''