Autor Tema: Pomoć oko izbora DSLR aparata  (Pročitano 27214 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #20 poslato: Februar 13, 2013, 10:20:49 posle podne »
60d nije dobar, već odličan aparat, isto kao i nikon d7000, s tim pitanje je da li ti treba telo iz napredne "crop" klase, jer će ti svakako ostati manje novca za objektive, koji prave pravu razliku. Sve jedno, ako planiraš da ti to bude dugoročnije rešenje onda ok.

Usput, u Canon gami 85mm f1.8 je ultimativan objektiv za tih nekih 380$. Bolje staklo tog tipa ide preko 1.000 ;) S druge strane može da ti bude previše usko u zatvorenom prostoru, pošto je realna milimetraža veća na krop telu, baš za taj krop faktor (x1.6). 50mm je tu praktičnije na kropu (cca 85 realno), što ti ne pravi razliku u prirodi, i tu imaš 50mm f1.8 koji je najjeftiniji (oko 120$) i 50mm f1.4 (recimo 360$). Optički su ta dva objektiva jako slična, ako ne i ista, s tim da je prvi totalno plastičan, a drugi pored bolje izrade ima precizniji fokus i za nijansu veću blendu.

Za Nikon opcije nek napiše neki Nikondžija, recimo.... recimo... ;D

Edit: Pretekoše me kanondžije ;D
Bole je diplomatski pristupio problemu, a Tbok ti je odlično napisao za pejzaže i tele raspon, ali ne možeš sve to da spakuješ, tako da kompromis mora da postoji - izgradnji sistema nikad kraja ;)
Zokijev predlog mi je baš po meri!

Edit 2: Ja čekam DuxX-a pa da bežim na spavanje ;D ;D ;D
« Poslednja izmena: Februar 13, 2013, 10:26:40 posle podne od strane Hornet »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #21 poslato: Februar 13, 2013, 10:41:09 posle podne »
Ma idi da spavas bre... sta ima da napise? Napisace da je nikon bolji... i to ti je to :) :) :)
Nego, cekam ja njega kad Canon spali neki senzor od 50mp za 2000 dolara. Samo, ja tada necu da mu kupim blic... :) ... a opremu ima da prodaje 9 meseci... bez epidurala : >:D  >:D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #22 poslato: Februar 13, 2013, 10:43:05 posle podne »
Canon ima i jedno predobro all-around staklo - 17-55 f2.8 IS
Svi ga hvale :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #23 poslato: Februar 13, 2013, 11:01:15 posle podne »
@ Zoki - ne odustajem od DuxX-a, stari kanter je to :D

@Tbok - ima i 15-85, ne zna se koje je jeftinije ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #24 poslato: Februar 13, 2013, 11:36:29 posle podne »
Aha evo ga DuxX... malo cep'o kantericu. To je ono Hornet što si i ti nekad igrao :) Nešto mi je loše išlo večeras ali me je zato moj drug Zoran nasmejao ovom rečenicom "zategnes Canon 600d i jedan 17-40 L + Hoyapro1CPL ... i ima da mrzi sve i jedan Nikondzija, jer oni to imaju samo u obliku torte..." i hvala mu od srca. :)

Obzirom da se čoveku više sviđa Canon i to je itekako razumljivo jer i lične afinitete treba uvažavati... tako da... neka je sa srećom pa da vidimo neke dobre fotke kad se vrati iz SAD? ;)


Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #25 poslato: Februar 13, 2013, 11:49:04 posle podne »
Nadamo se tome! :) Do tada ću čitati knjige vezane za fotografiju :) A neko je spomenuo člana sa nickom VITO i njegove fotke. Upravo to i želim, njegove fotke su fenomenalne! Da li Canon 60D sa nekim objektivom može da uradi tako nešto? :)

Fotke iz SAD-a ću okačiti kad se vratim, u prvom planu je Njujork :)
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #26 poslato: Februar 13, 2013, 11:59:16 posle podne »
Da li Canon 60D sa nekim objektivom može da uradi tako nešto? :)
Može,ali kada ga koristi naš drugar Vito ;D Znaš kako,šta god da kupiš kvalitet fotografija će na kraju zavisiti od tebe samog.Loši aparati više ne postoje (možda ona drvena sigma  :)  ) ,postoje samo svakojaki fotografi.Vito koristi sasvim prosečne objektive.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #27 poslato: Februar 14, 2013, 08:15:02 pre podne »
Igrao ja jednom kantericu protiv DuxX-a, i nije to doživljaj koji bih rado ponovio. E sad da li je njegova avp optika imala bolji vr, od mog is, nemam pojma, al svako malo me je svrbelo čelo ;D
Tako da s DuxX-om prepucavanje samo na forumu ;)

A torta je sjajna fora! Suze su mi tekle...

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #28 poslato: Februar 14, 2013, 01:01:11 posle podne »
Pozdrav aleksacakic i dobrodošao!

Aparat i sva ostala oprema je samo alat u rukama fotografa!

Kao što je več neo napomenuo, svi su današnji  aparati dovoljno dobri za prosečnog fotografa koji 95% svojih fotografija kači na internet i sakuplja fotografije na disku računara. Isto tako svi proizvođači (i Sony  >:D)  imaju za prosečnog fotografa dovoljno prosečno kvalitetnih objektiva. Uz to ima i nekoliko nezavisnih proizvođača koji nadopunuju izbor po prihvatljivijim cenama.
Kad si več spomenuo moje fotografije: iskustvo, obrada i na kraju prosečan aparat i prosečno staklo  ;).
Lično sam koristio aparate proizvođača Pentax (25godina) a poslednjih 10 godina koristim Minoltu i Sony (znam da sam u manjini).
Ako jednog dana odlučim da živim od fotografije (zarađujem novac), nabaviču vrhunsko staklo i aparat.
Sa ovim postom nisam baš pomogao u izboru najboljeg aparata i objektiva za tebe ali znam, da če ti dobro služiti, svejedno za kojeg proizvođača odlučiš ;).
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže aleksacakic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #29 poslato: Februar 14, 2013, 03:32:49 posle podne »
Hvala puno! Mislim da ću uzeti taj 60d i neki objektiv uz to, no videćemo, do leta ima još vremena. :)
I do my thing and you do yours. I am not in this world to live up to your expectations, and you are not in this world to live up to mine. You are you and I am I, and if by chance we find each other, then it is beautiful. If not, it can't be helped.

Van mreže komšija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #30 poslato: Februar 14, 2013, 04:56:53 posle podne »
Sony A77
Sony 16-50 F2.8 SSM
Ova kombinacija mi je tiha patnja

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #31 poslato: Februar 15, 2013, 01:29:02 posle podne »
Jednostavno moram offtopičarit. ;D

Sony ima vrhunske senzore ali sam sebe upuca sa SLT tehnologijom, ne znam što im je to trebalo. Evo zbog SLT tehnologije jedan A99 na visokom ISO-u je zbog toga 1 Ev lošiji nego D600. Da se razumijemo ja nisam protiv napretka, ali jesam protiv napretka koji negativno utječe na kvalitetu slike što upravo SLT radi.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #32 poslato: Februar 15, 2013, 02:45:15 posle podne »
Ja mogu samo da se složim sa Tobom.
Sa mnogima sam polemisao oko te SLT koncepcije, pokušavajući da im objasnim da osim (OPET!) video benefita i očigledne brzinske nadmoći, to ne donosi ništa bitno - samo probleme! Manja svetlosna transmisija, upitan uticaj tog polutransparentnog stakla na optičke performanse, detalje i nuspojave poput ghostinga (koje defiitivno postoje!), a tu je i očigledan ISO zaostatak. I dok će neki sigurno relativizovati taj problem, pričom o (pre)visokim ISO vrednostima koje ne koriste, to se jednostavno MORA preslikati na ukupan output, jer ne strada tu samo highISO. Strada i dinamika i kolorit i ko zna šta još. Naravno, u određenim okolnostima korišćenja.

Jednostavno, SVAKO DODATNO staklo mora da košta. Samo je pitanje koliko je neko spreman da proguta. Ja nisam. I pritom, moram priznati da me malo nervira kad se napušten koncept, koji su neki proizvođači imali decenijama pre ovoga, sada predstavlja kao "revolucionarni dizajn". Revolucionarna glupost je po meni mnogo bolji opis.

Da budemo sasvim načisto, ja bih voleo da se malo poigram sa najnovijim Sony modelima. Ali sve i da im je podrška jednaka kao C/N, nisam siguran da bih se upustio u kupovinu nečeg što iz sasvim besmislenih razloga oduzima fotografu ono što mu je po definiciji najbitnije - svetlo.


Pozdrav

Van mreže komšija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #33 poslato: Februar 15, 2013, 05:21:28 posle podne »
Imam 550d s 24-105L , ali imao sam a77 na posudbi i mogu reći da ću ga jednog dana imati,njega ili njegovog nasljednika.
Naravno da nisam očekivao da će te imati ljepo mišljenje o sonyu,ipak je ovo canon forum,ponekad uleti neki nikonaš ali u biti je ovaj forum namjenjen za canonove fanove.Znam i kakvi sad idu komentari na ovo....
Prije dvije godine sam nasjeo na marketing fore i kupio 550d,a dvoumio se da kupim Sony a580 ili polovni a700,i nemože me nitko živ ubjediti da nisam pogriješio. :'(,a uz to mogao sam kupiti povoljno nek minolta g objektiv
Ali zato postoji oglasnik za prodaju    ;)



Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #34 poslato: Februar 15, 2013, 05:50:57 posle podne »
Eto ti si rekao da ti je Sony super ali meni nije i dalje jasno zašto je to tako, nisi to sa ičim argumentirao.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #35 poslato: Februar 15, 2013, 06:05:04 posle podne »
@komšija
Možemo samo da se složimo da se ne slažemo. Ovaj forum NIJE ni Canon, ni Nikon, niti bilo koji brend. Može biti samo pcfoto brend, jer se tako i zove.
Sučeljavamo mišljenja kao i svuda, a to da li si se Ti prevario što nisi uzeo A700 ili A580... to je Tvoja stvar i Tvoj lični doživljaj. Na žalost, lični doživljaj ne može da preoblikue utisak celokupne fotografske javnosti, a njen sud se jasno vidi po parametrima prodaje.

Osim toga, što kaže Bare... ni sa čim nisi argumentovao čime si nezadovoljan opremom koju imaš? Fotografijama? Pokaži ovde neku kojom si nezadovoljan i uveri nas da je to do opreme, a ne do Tebe. Mogao si da kupiš polovni Minolta G objektiv? Za šta? Da bi bio "bolji" od 550D i 24-105L... pa dobro, ako je ovo poziv na flejm, šta da Ti kažem, ali neću se upecati. Samo ću reći da je besmisleno pričati na tom nivou. Relikvije treba ostaviti za istoriju. Danas je ipak 2013. godina. 8)

Danas ne postoji aparat kojim se ne može napraviti izuzetna fotografija. Razlike se češće dobijaju uticajem onoga ko taj aparat drži u rukama. Kada se oprema poredi na nekakvoj vagi, misli se uglavnom na razlike koje taj aparat tehnički ima u odnosu na drugi. Istina je da se u praksi takve razlike mogu ispoljiti samo kada ozbiljan znalac ume da dotera aparat do limita. A danas je vrlo malo aparata (ako ih i ima) koji se mogu doterati do limita, te se nakon toga konstatovati da "oprema koči stvar".

Ono oko čega se mi ovde koljemo je uglavnom nešto drugo - koliko se ćara dobija za određenu vreću novca i koliko je ta neka oprema dugoročno isplativa za imati. I što se tiče servisa i upotrebe i nabavke opreme, objektiva itd. Gledano po tome, Canon i Nikon će još duuuuugo, dugo moći da rade šta im se prohte. Sony je očigledno nesposoban da napravi zaokružen aparat. Uvek imaju par (pre)velikih nedostataka zbog kojih su manje zanimljivi nego direktni konkurenti. A još je luđe što u rukama imaju konce da neke svoje glavne rivale mogu da drže na povodcu.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #36 poslato: Februar 15, 2013, 07:27:32 posle podne »
@ komsija

Mozda ovde trenutno ima vise aktivnih Canon korisnika, ali  se ne bih slozio da je ovo Canon forum.
Cinjenica je da je entry-level DSLR serija Canon-a zajedno sa nekim objektivima ekonomicnija za pocetnike, te se cesto preporucuje na forumu.

Misljenje koje preovladava u poslednje vreme je da se ne moze kupiti los DSLR . Sve sto se danas moze kupiti je daleko iznad onogo sto treba prosecnom korisniku.
Moze se raspravljati o tome sta je pametna kupovina u odredjenom trenutku, imajuci u vidu afinitete fotografa i njegove dalje planove.
Ako se preporucuje neka oprema, ocekuje se da se daju neki argumenti za takvu kupovinu, a na kupcu je da proceni koliko su mu navedeni elementi bitni.
Konacno, svaka kupovina je uslovljena ekonomskim ogranicenjima i vecina nas gleda kako da dobije sto vise za svoje novce. Niko nije budala da kupi Canon samo zbog imena, ako neko drugi za iste pare nudi vise.

DLSR sistem se gradi godinama i, kako se situacija na trzistu stalno menja, u pojedinim trenucima moze delovati da je kupovina nekog brand-a bila glupa, ali bar sto se tice N/C se moze reci da nece ostaviti svoje korisnike na cedilu, kao sto bi moglo da se desila sa korisnicima nekog potencijalnog Samsung ili Vivax DSLR.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #37 poslato: Februar 15, 2013, 10:30:43 posle podne »
Dakle, ja bih stvari po vaznosti poredjao ovako... (mozda se i ponavljam u pisanju ovog)

1. Znanje
2. Svetlo
3. Objektiv
4. Aparat

Vito je najbolji i nama najblizi dokaz da Sony moze biti korisna masina, i da kvalitet fotografija uopste ne zavisi u tolikoj meri od aparata. Kao sto rekoh stoti put na ovom forumu... NE POSTOJI LOS DSLR ... ali moramo biti svesni da  razlike izmedju nekih modela i brendova jesu vidljive, dokazive i opipljive.

Sve sam cuo, ali da je popularnost 550d proizvod marketinga... to jos nisam.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #38 poslato: Februar 16, 2013, 10:14:35 pre podne »
Trol ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć oko izbora DSLR aparata
« Odgovor #39 poslato: Februar 16, 2013, 10:35:03 pre podne »
 ;D ;D ček bre,pa i Rodić je naseo na marketinški trik i kupio 550d.