Autor Tema: Nikon D3200, Test  (Pročitano 42138 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D3200, Test
« poslato: Novembar 27, 2012, 01:29:34 pre podne »
 



TIMELINE

Ništa ne motiviše tako snažno kao konkurencija. Dobrobit tržišta, kako proizvođači obično nazivaju svoje porive za povećanje zarade, tek je mali deo razloga iza kojih se pomalja napredak. Ukoliko se sve svede na praćenje prodajnih parametara, posle nekog vremena obično utihne i razvoj. Međutim, kada konkurencija diše za vratom ili, kao što je ovde slučaj, često dominira tržištem, to predstavlja dodatnu motivaciju kako za razvojni tim, tako i za marketinško odeljenje jedne velike kompanije. Nije tajna da je Canon, kao glavni oponent, često bio u poziciji da diktira uslove i pomera granice, bilo tehnološke, bilo marketinške. Ipak, nisu mali broj onih koji su očekivali da će se uloge promeniti kad-tad i da će se uticaj dve najdominantnije kompanije gotovo izjednačiti. Iracionalno ili racionalno, verovanje se obistinilo, a Nikonov razvojni tim je to iskoristio na najbolji način, uspevši da u nekoliko navrata poentira bržim izbacivanjem aparata koje krasi rekordna rezolucija, uz više nego sjajan paket korisnih funkcija. Činilo se da smo barem u tom smislu došli do nekog psihološkog limita. Limita iznad kojeg nema smisla tražiti boljitak. Uprkos tome, napredak u ovom smeru nije završen. Očekivali smo da Nikon u skorije vreme predstavi naslednika D300s, koji bi poneo već poznati Sony senzor od 24 MP (naravno, modifikovan u Nikonovoj kuhinji, kao i obično), ali ne bismo bili iskreni ako bismo rekli da smo isti senzor očekivali i u entry level klasi...

Nešto manje od godinu i pô dana od promocije prethodnika svoje entry level („ulazne“) kategorije – modela D3100, Nikon nam predstavlja njegovog direktnog naslednika, D3200. Iako se kao primarna crta ove klase oduvek provlači ideja kojom će u malom pakovanju biti ponuđen paket kompromisa za što manje novca, nisu nepoznate ni situacije kada proizvođač, da li smišljeno ili kao rezultat pogrešne procene, nekim modelom ponudi više nego što je isprva planirao. Takvu smo situaciju imali sa prethodnikom, koji je upravo iz pomenutih razloga, po mnogo čemu bio čak i napredniji od D5000, kao aparata više klase.

Kada proizvođač propusti pravi trenutak za start, kasnije mu ostaje samo mučno hvatanje priključka. Nikon je svoj priključak u ovoj klasi konačno uhvatio sa D3100, pa smo sa D3200 iskreno očekivali malo drugačiji kurs – kurs utvrđivanja gradiva i relativno stidljiv napredak u nekim segmentima. Međutim, šta smo dobili? Senzor najviše rezolucije u APS-C segmentu, koji se nalazi u najslabijem Nikon telu. Nismo sasvim sigurni da li je to dobro ili loše, osim što ovakav potez dodatno zbunjuje, ako znamo da Canonov predstavnik ove klase, EOS 1100D, nije doneo nikakav naročit konceptualni pomak u odnosu na prethodnika. Posebno što je u nekim aspektima čak i degradiran. Da trend degradacije ne bi bio zaboravljen, pobrinuo se i Nikon, tako što je eliminisao neka dobra rešenja viđena na D3100. Da li će rezolucijska manija ostati na snazi ili nas u budućnosti očekuje razvoj u nekom drugom smeru, ostaje da vidimo. Zasad, pogledajmo šta nam to novo donosi Nikon D3200...

 



SPECIFIKACIJE

Imajući u vidu činjenicu da danas praktično i ne postoji DSLR koji ne zadovoljava potrebe amatera početnika, specifikacije Nikona D3200 bismo mirne duše mogli preskočiti kao nekakav bitan podatak koji bi bio relevantan u izboru konkretnog modela. Međutim, ponekad će ovakvo telo izabrati i iskusni fotografi (porivi nisu bitni), a osim toga, kupce tehničke karakteristike obično interesuju. Ako ni zbog čega drugog, ono zbog osećaja da su izabrali najbolje što su mogli u trenutku kupovine. Nikon D3100 nije previše star model, pa je zanimljivo videti gde se novi D3200 nalazi u smislu specifikacija:
 

Tehničke karakteristike - Nikon D3200 u poređenju sa D3100

I kao i u slučaju kada smo D3100 poredili sa starijim D3000, i ovaj put je ključna razlika u senzoru. Istina, rezolucijska razlika je mnogo veća nego što smo očekivali i postavlja pitanje racionalnosti. Međutim, u poslednje vreme ovo postaje pravi trend kod Nikona, pa ostaje da se nadamo da će i rezultati u realnim uslovima eksploatacije pokazati da napredak nije kozmetičko/marketinške prirode.



PAKOVANJE

Na testu smo imali kit paket sa dobro poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, koji već dugo prati tela nižeg ranga ovog proizvođača. Pakovanje je prepoznatljivo:

 

Nikon D3200, sadržaj kit pakovanja sa AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom

U osnovnom paketu se, osim tela i poklopca bajoneta, nalaze EN-EL14 baterija i pripadajući punjač MH-24, viljuška punjača za priključivanje na mrežu (priložena umesto naponskog kabla), EG-CP14 Audio/Video kabl, USB kabl, široki kaiš za rame, poklopac tražila, poklopac papučice blica, kratko uputstvo u štampanom obliku, diskovi sa pripadajućim ViewNX softverom za Windows i Mac OS, kao i uputstvo u elektronskom obliku. Mere štednje koje smo kritikovali u slučaju Nikona D3100, a zbog kojih u pakovanju nije bilo mesta za najprostiji USB kabl, više nisu aktuelne. Sada je on deo standardne opreme, kako i dolikuje proizvodu ovog cenovnog razreda.

Osim osnovnog pakovanja, u ponudi je i kit koji smo i mi imali na testu, sa poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, „kratkim“ ali prilično upotrebljivim standardnim zumom. Kao što to obično biva, ovakav početni paket je povoljniji od varijante odvojene nabavke, te na taj način predstavlja dobru ponudu, ukoliko već ne raspolažete standardnim zumom.



Ostatak teksta → Nikon D3200, Test

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #1 poslato: Novembar 27, 2012, 08:25:40 pre podne »
A što reći, čestitke na još jednom iscrpnom testu, treba imati i volje sve ovo napisati. Moram iznimnu pohvalu uputiti onome djelu testa gdje se uspoređuje D3100 i D3200 sa resizeanim slikama, to je nešto što mislim da fali većem dijelu testova što se mogu naći na netu.

Ne znam ide li skoro test D5200, ako ide volio bi viditi prije svega usporedbu sa D3200 jer senzori su iste pikselaže iako nisu isti.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #2 poslato: Novembar 27, 2012, 08:40:11 posle podne »
Još jedna stvar bi me zanmala. Je li ikako moguće RAW  komparaciju uraditi i u Apertureu?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #3 poslato: Novembar 28, 2012, 12:36:11 pre podne »
Ne, zato što je njihov razvojni tim spor ko puž i update izbacuje tek kad više nikog to i ne zanima. ;)

Malo karikiram, ali je suština tu - Aperture se ne ažurira redovno i zapravo je to jedna od ključnih osobina zbog kojih je ACR toliko popularan za ovu namenu. Već u prvim nedeljama nakon zvanične objave izlaska nekog aparata, oni imaju spremnu betu. Desilo mi se par puta da sam morao da čekam par dana (kada mi aparat stigne pre nego DPR-u,  hehe ;)), ali uglavnom to bude vrlo brzo.

I ja bih voleo da je izvodljivo napraviti komparaciju sa drugim RAW procesorima, i to bih verovatno uvrstio u standardni deo testa. Međutim, zasad ništa od toga. :(

Hvala na komplimentima, uvek mi je jako drago kad vidim da se nekom dopada ono što radimo. Istovremeno, izvinjavam se na ovolikom kašnjenju. Bio sam u strašnom haosu poslednjih meseci (kompletno renoviranje stana i zamena dela nameštaja, pa na sve to i posao u ogromnim količinama), pa se sve prolongiralo mnogo duže nego što sam očekivao, a kamoli planirao. Sad pokušavam da uhvatim priključak, ali da - test Nikona D5200 je prvi na redu posle čišćenja postojećeg zaostatka, koji je napravljen u međuvremenu.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #4 poslato: Novembar 28, 2012, 08:48:40 pre podne »
Nesto rondam po netu sinoc, i potpuno se sokiram jednom sasvim banalnom cinjenicom koju ili nisam znao... ili sam je skroz zaboravio. 7D na svojih 18 mpx ima mogucnost izbora kada je u pitanju velicina raw fajla ... pa je tako u ponudi: JPEG, RAW, sRAW, mRAW, RAW+JPEG.

Zar nije logicno da entry level aparati imaju tu opciju, pre nego aparati srednje i vise klase?
Ovde bi ta mogucnost bila vise nego korisna.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #5 poslato: Novembar 28, 2012, 09:36:08 pre podne »
@Zoran Rodić
Naravno da je logično. Pogotovo kad taj aparat nosi u sebi senzor od 24mpix. Ali šta da se radi. U principu nije to toliki problem sa karticama. Konkretno, meni na dve kartice od po 16GB sa 36 mpix stane oko 550 fotki jer nisu baš sve fotke pune detalja. Ima i onih gde preovlađuje nebo, gde je dosta toga u bluru i sl.

Ono što je problem je šta dalje sa tolikim fotkama. Pre sam čuvao RAW + PSD + obrađen JPG ali se od skoro to promenilo pa sad čuvam samo RAW + obrađen JPG od onih najboljih, a od svih ostalih samo obrađen JPG. PSD sam morao da izbacim jer su mi svi u proseku preko 200 MB. To dalje vodi u promenu dosadašnjih navika i malo više odvojenog vremena za sređivanje postojeće arhive. Nešto slično čekaće i buduće vlasnike D3200. Napredak u nekim stvarima iziskuje cenu koja se mora platiti kroz neke druge. ;)

Što se tiče testa - odličan kao i do sada. S tim što bih dinamiški opseg testirao malo drugačije odnosno ne bih za prezentovanje istog koristio snimke pod direktnim svetlom, a dugom ekspozicijom jer su onda hajlajti u rizičnim zonama nepovratno izgubljeni. Znam da tester želi da što je moguće više uniformno odradi test i da mu je najlakše da pomenutu situaciju reprodukuje kasnije i sa drugim aparatom ali po meni je bolje napraviti neku specifičnu scenu u studiju koja bi bila veoma zahtevna po pitanju DO.

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #6 poslato: Novembar 28, 2012, 11:58:18 pre podne »
Razmišljao sam o potpunom menjanju DO testa, gde bi pored ove bila uvršena i studijska scena koja funkcioniše slično DPR-ovoj, sa prosvetljenom skalom, ali nikako da nađem vremena se malo više angažujem oko toga. Problem je izraditi takvu skalu u Srbiji, pa bih za to morao da angažujem specijalizovanu kompaniju koja se bavi time u EU ili USA. Mislim, može se to improvizovati, ali improvizacija je đavolja rabota, jer se može ispostaviti problematičnom  nakon nekoliko iteracija testova, a sa time nije za ekserimentisati. Pritom, nemam ideju kako da nadoknadim raskorak između starih i budućih testova, pošto to onda znači da bih DO test morao da odradim još jednom, sa svakim aparatom, a to nije baš lako. ;)

U svakom slučaju, usvaja se predlog. A za realizaciju ćemo malo pričekati. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2012, 12:00:31 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #7 poslato: Novembar 28, 2012, 02:55:31 posle podne »
Čak i DPR ima velikih problema sa studijskim uvjetima, zna i njima osvjetljenja pa čak i Kelvini (ne)malo odstupati.

Nesto rondam po netu sinoc, i potpuno se sokiram jednom sasvim banalnom cinjenicom koju ili nisam znao... ili sam je skroz zaboravio. 7D na svojih 18 mpx ima mogucnost izbora kada je u pitanju velicina raw fajla ... pa je tako u ponudi: JPEG, RAW, sRAW, mRAW, RAW+JPEG.

Ti sRAW i mRAW formati su koliko mi je poznato patentirani od strane Canona i nitko drugi nema pravo korištenja, tako da to je bolno i sa D600 i D800. Ali tko želi može uz pomoć Photoshopa prilikom importanja sve i prebaciti u DNG fajl manje rezolucije, mislim da većina tako i radi. Mislim da je i jasno zašto podosta korisnika Nikona željno isčekuje pravoga nasljednika D700 kojega čini se neće dočekat.
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2012, 02:57:43 posle podne od strane Bare »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #8 poslato: Novembar 28, 2012, 03:05:25 posle podne »
Bare, ako su patentirani ne mora se zvati sRAW. Može se zvati sNEF. Poenta je da se da opcija za fotkanje u manjem NEF formatu, a ni jedan patent ne može da ograniči nekog proizvođača u tom smislu.

Storm, pusti ranije testove. Baš ćeš da se bakćeš sa aparatima od pre 5 godina i rgaš ponovo istu stvar. Uvodi se nova metodologija i to važi od sada pa nadalje i gotovo. Ja sam razmišljao o tome da odradim neki softver za analizu ali kad čovek nema dovoljno slobodnog vremena sve ostane samo na razmišljanju. Znači neka moja ideja je da se napravi određena scena koja se neće menjati. Raspored rasvete i sve ostaje fiksno i samo se na postolje kače aparati. Softver bi analizirao pixel po pixel i beležio sve potpuno crne R0 G0 B0 pixele i potpuno bele R255 G255 B255 pixele. Kasnije se napravi dalja analiza matematički i kroz grafikone lako. I sam taj softver u principu nije nikakav problem. Problem je odvajanje nekog omanjeg prostora u nekom studiju koji će da služi samo za to.
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2012, 03:06:58 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #9 poslato: Novembar 28, 2012, 04:46:35 posle podne »
Bare, ako su patentirani ne mora se zvati sRAW. Može se zvati sNEF. Poenta je da se da opcija za fotkanje u manjem NEF formatu, a ni jedan patent ne može da ograniči nekog proizvođača u tom smislu.

Itekako se može, danas se sve može patentirati naročito na onom najvećem američkom tržištu i ne patentira se ime nego sam taj proces.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #10 poslato: Novembar 28, 2012, 06:01:31 posle podne »
Ovo zvuči neverovatno. Nikon ima svoj format koji se zove NEF (Nikon Electronic Format) i meni nije jasno kako Canon može da patentom ograniči šta će Nikon raditi sa svojim formatom??  :o

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #11 poslato: Novembar 28, 2012, 06:23:57 posle podne »
Tek sad vidim ovaj test, hvaljen bio StORM48 :)
Odoh citat onako s gustom ovaj test!

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #12 poslato: Mart 23, 2013, 10:37:36 posle podne »
Vidim da se ovde jos uvek prica o zutoj boji.
Jesi ti Storm kupio ljudski monitor ili jos uvek gledas u PVA sa "pazljivo biranom 2D karticom"... :D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #13 poslato: Mart 23, 2013, 11:12:46 posle podne »
Aaaaaaaaaaahahahahhahaha, kanda si Ti mene pobrk'o s nekim. ;D

Nego, nema Te nigde živog... ja Te čekao da se javiš da malo probaš D800, D600, a Ti ništa. Izgleda ne smeš od onog mapetovca? ;D


Pozdrav

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #14 poslato: Mart 24, 2013, 12:13:05 pre podne »
Ma gde sam te pobrko, malo da se nasalimo. Nesto smo pricali kum i ja oko ovih malih aparatica od pola kile, pa mi on rece da si napravio test. Ja uzeh da procitam, nisam mogao da ne zapazim pricu o zutoj bolji, pa eto zgodne teme za salu. A nije da me nema, nego se nisam nesto baktao sa fotkajem... i kad slikam, obicno to bude brutalno profesionalno tipa: kol'ko - tol'ko, tras tras, trak slike, trak lova, prijatno, dovidjenja. Iskreno, nesto me prosao entuzijazam. :D
Opremu nisam menjao (jos mi se nisu zalili klijenti, kad budu poceli da kukaju da im treba slika od 24 Mpx, menjam odma') . Sad se nesto mislim da pazarim ovo malo cudo ili 3100. BTW 3100 ovde u Svici moze da nadje jos uvek, i telo kosta (da ne verujes) 350 Franaka, sto mu dodje za klikere otprilike. Pitao me neki lik ovde za neki mali promo film, pa mi pade na pamet taman da probam to za video i onaj Apogee MIC za snimanje zvuka.

Pozz za tebe i lepsu polovinu ;-)
« Poslednja izmena: Mart 24, 2013, 12:15:28 pre podne od strane dzura »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #15 poslato: Mart 24, 2013, 09:35:30 pre podne »
Canon ima novi senzor od 18 mp... mozda bi trebalo njega da probas!?! :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nikon D3200, Test
« Odgovor #16 poslato: Mart 24, 2013, 09:48:57 pre podne »
;D

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #17 poslato: Mart 24, 2013, 03:46:44 posle podne »
Ma nemam objektive za Canon. Doduse, imam jos uvek Canon A1 i FD objektive za njega, al kako je Canon napravio ostar zaokret u vidu EF mounta, ostade to sve kao muzejski primerak... Inace ja nemam taj trip Nikon-Canon, kao neki ovde (i ne samo ovde) :D, sve sto zavrsi posao je dobro.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #18 poslato: Mart 26, 2013, 11:14:12 posle podne »
Recenzija Nikona D3200 od strane Nasima Mansurova, link. Može se vidjeti i usporedba sa D5200 i vidi se da je Toshiba u D5200 na visokom ISO-u 'moćnija' nego Nikon u D3200.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #19 poslato: Mart 27, 2013, 12:14:51 pre podne »
Evo ja da se javim posto vecina vas  zna da sam kupio ovaj aparat:) Generalno ja sam prezadovljan , mada ja nisam najmerodavniji , posto sam pre ovoga imao d70s , nisam imao prilike da koristim neke druge aparate. Jedna od mana mu je sto je baterija slaba i mene jako nervira sto prilikom fotkanja ne mogu da ukljucim grid  ili ne znam ( na live view ga imade) :) Sve u svemu mislim da nisam pogresio:)