Autor Tema: Nikon D3200, Test  (Pročitano 42547 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D3200, Test
« poslato: Novembar 27, 2012, 01:29:34 pre podne »
 



TIMELINE

Ništa ne motiviše tako snažno kao konkurencija. Dobrobit tržišta, kako proizvođači obično nazivaju svoje porive za povećanje zarade, tek je mali deo razloga iza kojih se pomalja napredak. Ukoliko se sve svede na praćenje prodajnih parametara, posle nekog vremena obično utihne i razvoj. Međutim, kada konkurencija diše za vratom ili, kao što je ovde slučaj, često dominira tržištem, to predstavlja dodatnu motivaciju kako za razvojni tim, tako i za marketinško odeljenje jedne velike kompanije. Nije tajna da je Canon, kao glavni oponent, često bio u poziciji da diktira uslove i pomera granice, bilo tehnološke, bilo marketinške. Ipak, nisu mali broj onih koji su očekivali da će se uloge promeniti kad-tad i da će se uticaj dve najdominantnije kompanije gotovo izjednačiti. Iracionalno ili racionalno, verovanje se obistinilo, a Nikonov razvojni tim je to iskoristio na najbolji način, uspevši da u nekoliko navrata poentira bržim izbacivanjem aparata koje krasi rekordna rezolucija, uz više nego sjajan paket korisnih funkcija. Činilo se da smo barem u tom smislu došli do nekog psihološkog limita. Limita iznad kojeg nema smisla tražiti boljitak. Uprkos tome, napredak u ovom smeru nije završen. Očekivali smo da Nikon u skorije vreme predstavi naslednika D300s, koji bi poneo već poznati Sony senzor od 24 MP (naravno, modifikovan u Nikonovoj kuhinji, kao i obično), ali ne bismo bili iskreni ako bismo rekli da smo isti senzor očekivali i u entry level klasi...

Nešto manje od godinu i pô dana od promocije prethodnika svoje entry level („ulazne“) kategorije – modela D3100, Nikon nam predstavlja njegovog direktnog naslednika, D3200. Iako se kao primarna crta ove klase oduvek provlači ideja kojom će u malom pakovanju biti ponuđen paket kompromisa za što manje novca, nisu nepoznate ni situacije kada proizvođač, da li smišljeno ili kao rezultat pogrešne procene, nekim modelom ponudi više nego što je isprva planirao. Takvu smo situaciju imali sa prethodnikom, koji je upravo iz pomenutih razloga, po mnogo čemu bio čak i napredniji od D5000, kao aparata više klase.

Kada proizvođač propusti pravi trenutak za start, kasnije mu ostaje samo mučno hvatanje priključka. Nikon je svoj priključak u ovoj klasi konačno uhvatio sa D3100, pa smo sa D3200 iskreno očekivali malo drugačiji kurs – kurs utvrđivanja gradiva i relativno stidljiv napredak u nekim segmentima. Međutim, šta smo dobili? Senzor najviše rezolucije u APS-C segmentu, koji se nalazi u najslabijem Nikon telu. Nismo sasvim sigurni da li je to dobro ili loše, osim što ovakav potez dodatno zbunjuje, ako znamo da Canonov predstavnik ove klase, EOS 1100D, nije doneo nikakav naročit konceptualni pomak u odnosu na prethodnika. Posebno što je u nekim aspektima čak i degradiran. Da trend degradacije ne bi bio zaboravljen, pobrinuo se i Nikon, tako što je eliminisao neka dobra rešenja viđena na D3100. Da li će rezolucijska manija ostati na snazi ili nas u budućnosti očekuje razvoj u nekom drugom smeru, ostaje da vidimo. Zasad, pogledajmo šta nam to novo donosi Nikon D3200...

 



SPECIFIKACIJE

Imajući u vidu činjenicu da danas praktično i ne postoji DSLR koji ne zadovoljava potrebe amatera početnika, specifikacije Nikona D3200 bismo mirne duše mogli preskočiti kao nekakav bitan podatak koji bi bio relevantan u izboru konkretnog modela. Međutim, ponekad će ovakvo telo izabrati i iskusni fotografi (porivi nisu bitni), a osim toga, kupce tehničke karakteristike obično interesuju. Ako ni zbog čega drugog, ono zbog osećaja da su izabrali najbolje što su mogli u trenutku kupovine. Nikon D3100 nije previše star model, pa je zanimljivo videti gde se novi D3200 nalazi u smislu specifikacija:
 

Tehničke karakteristike - Nikon D3200 u poređenju sa D3100

I kao i u slučaju kada smo D3100 poredili sa starijim D3000, i ovaj put je ključna razlika u senzoru. Istina, rezolucijska razlika je mnogo veća nego što smo očekivali i postavlja pitanje racionalnosti. Međutim, u poslednje vreme ovo postaje pravi trend kod Nikona, pa ostaje da se nadamo da će i rezultati u realnim uslovima eksploatacije pokazati da napredak nije kozmetičko/marketinške prirode.



PAKOVANJE

Na testu smo imali kit paket sa dobro poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, koji već dugo prati tela nižeg ranga ovog proizvođača. Pakovanje je prepoznatljivo:

 

Nikon D3200, sadržaj kit pakovanja sa AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom

U osnovnom paketu se, osim tela i poklopca bajoneta, nalaze EN-EL14 baterija i pripadajući punjač MH-24, viljuška punjača za priključivanje na mrežu (priložena umesto naponskog kabla), EG-CP14 Audio/Video kabl, USB kabl, široki kaiš za rame, poklopac tražila, poklopac papučice blica, kratko uputstvo u štampanom obliku, diskovi sa pripadajućim ViewNX softverom za Windows i Mac OS, kao i uputstvo u elektronskom obliku. Mere štednje koje smo kritikovali u slučaju Nikona D3100, a zbog kojih u pakovanju nije bilo mesta za najprostiji USB kabl, više nisu aktuelne. Sada je on deo standardne opreme, kako i dolikuje proizvodu ovog cenovnog razreda.

Osim osnovnog pakovanja, u ponudi je i kit koji smo i mi imali na testu, sa poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, „kratkim“ ali prilično upotrebljivim standardnim zumom. Kao što to obično biva, ovakav početni paket je povoljniji od varijante odvojene nabavke, te na taj način predstavlja dobru ponudu, ukoliko već ne raspolažete standardnim zumom.



Ostatak teksta → Nikon D3200, Test

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #1 poslato: Novembar 27, 2012, 08:25:40 pre podne »
A što reći, čestitke na još jednom iscrpnom testu, treba imati i volje sve ovo napisati. Moram iznimnu pohvalu uputiti onome djelu testa gdje se uspoređuje D3100 i D3200 sa resizeanim slikama, to je nešto što mislim da fali većem dijelu testova što se mogu naći na netu.

Ne znam ide li skoro test D5200, ako ide volio bi viditi prije svega usporedbu sa D3200 jer senzori su iste pikselaže iako nisu isti.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #2 poslato: Novembar 27, 2012, 08:40:11 posle podne »
Još jedna stvar bi me zanmala. Je li ikako moguće RAW  komparaciju uraditi i u Apertureu?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #3 poslato: Novembar 28, 2012, 12:36:11 pre podne »
Ne, zato što je njihov razvojni tim spor ko puž i update izbacuje tek kad više nikog to i ne zanima. ;)

Malo karikiram, ali je suština tu - Aperture se ne ažurira redovno i zapravo je to jedna od ključnih osobina zbog kojih je ACR toliko popularan za ovu namenu. Već u prvim nedeljama nakon zvanične objave izlaska nekog aparata, oni imaju spremnu betu. Desilo mi se par puta da sam morao da čekam par dana (kada mi aparat stigne pre nego DPR-u,  hehe ;)), ali uglavnom to bude vrlo brzo.

I ja bih voleo da je izvodljivo napraviti komparaciju sa drugim RAW procesorima, i to bih verovatno uvrstio u standardni deo testa. Međutim, zasad ništa od toga. :(

Hvala na komplimentima, uvek mi je jako drago kad vidim da se nekom dopada ono što radimo. Istovremeno, izvinjavam se na ovolikom kašnjenju. Bio sam u strašnom haosu poslednjih meseci (kompletno renoviranje stana i zamena dela nameštaja, pa na sve to i posao u ogromnim količinama), pa se sve prolongiralo mnogo duže nego što sam očekivao, a kamoli planirao. Sad pokušavam da uhvatim priključak, ali da - test Nikona D5200 je prvi na redu posle čišćenja postojećeg zaostatka, koji je napravljen u međuvremenu.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #4 poslato: Novembar 28, 2012, 08:48:40 pre podne »
Nesto rondam po netu sinoc, i potpuno se sokiram jednom sasvim banalnom cinjenicom koju ili nisam znao... ili sam je skroz zaboravio. 7D na svojih 18 mpx ima mogucnost izbora kada je u pitanju velicina raw fajla ... pa je tako u ponudi: JPEG, RAW, sRAW, mRAW, RAW+JPEG.

Zar nije logicno da entry level aparati imaju tu opciju, pre nego aparati srednje i vise klase?
Ovde bi ta mogucnost bila vise nego korisna.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #5 poslato: Novembar 28, 2012, 09:36:08 pre podne »
@Zoran Rodić
Naravno da je logično. Pogotovo kad taj aparat nosi u sebi senzor od 24mpix. Ali šta da se radi. U principu nije to toliki problem sa karticama. Konkretno, meni na dve kartice od po 16GB sa 36 mpix stane oko 550 fotki jer nisu baš sve fotke pune detalja. Ima i onih gde preovlađuje nebo, gde je dosta toga u bluru i sl.

Ono što je problem je šta dalje sa tolikim fotkama. Pre sam čuvao RAW + PSD + obrađen JPG ali se od skoro to promenilo pa sad čuvam samo RAW + obrađen JPG od onih najboljih, a od svih ostalih samo obrađen JPG. PSD sam morao da izbacim jer su mi svi u proseku preko 200 MB. To dalje vodi u promenu dosadašnjih navika i malo više odvojenog vremena za sređivanje postojeće arhive. Nešto slično čekaće i buduće vlasnike D3200. Napredak u nekim stvarima iziskuje cenu koja se mora platiti kroz neke druge. ;)

Što se tiče testa - odličan kao i do sada. S tim što bih dinamiški opseg testirao malo drugačije odnosno ne bih za prezentovanje istog koristio snimke pod direktnim svetlom, a dugom ekspozicijom jer su onda hajlajti u rizičnim zonama nepovratno izgubljeni. Znam da tester želi da što je moguće više uniformno odradi test i da mu je najlakše da pomenutu situaciju reprodukuje kasnije i sa drugim aparatom ali po meni je bolje napraviti neku specifičnu scenu u studiju koja bi bila veoma zahtevna po pitanju DO.

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #6 poslato: Novembar 28, 2012, 11:58:18 pre podne »
Razmišljao sam o potpunom menjanju DO testa, gde bi pored ove bila uvršena i studijska scena koja funkcioniše slično DPR-ovoj, sa prosvetljenom skalom, ali nikako da nađem vremena se malo više angažujem oko toga. Problem je izraditi takvu skalu u Srbiji, pa bih za to morao da angažujem specijalizovanu kompaniju koja se bavi time u EU ili USA. Mislim, može se to improvizovati, ali improvizacija je đavolja rabota, jer se može ispostaviti problematičnom  nakon nekoliko iteracija testova, a sa time nije za ekserimentisati. Pritom, nemam ideju kako da nadoknadim raskorak između starih i budućih testova, pošto to onda znači da bih DO test morao da odradim još jednom, sa svakim aparatom, a to nije baš lako. ;)

U svakom slučaju, usvaja se predlog. A za realizaciju ćemo malo pričekati. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2012, 12:00:31 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #7 poslato: Novembar 28, 2012, 02:55:31 posle podne »
Čak i DPR ima velikih problema sa studijskim uvjetima, zna i njima osvjetljenja pa čak i Kelvini (ne)malo odstupati.

Nesto rondam po netu sinoc, i potpuno se sokiram jednom sasvim banalnom cinjenicom koju ili nisam znao... ili sam je skroz zaboravio. 7D na svojih 18 mpx ima mogucnost izbora kada je u pitanju velicina raw fajla ... pa je tako u ponudi: JPEG, RAW, sRAW, mRAW, RAW+JPEG.

Ti sRAW i mRAW formati su koliko mi je poznato patentirani od strane Canona i nitko drugi nema pravo korištenja, tako da to je bolno i sa D600 i D800. Ali tko želi može uz pomoć Photoshopa prilikom importanja sve i prebaciti u DNG fajl manje rezolucije, mislim da većina tako i radi. Mislim da je i jasno zašto podosta korisnika Nikona željno isčekuje pravoga nasljednika D700 kojega čini se neće dočekat.
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2012, 02:57:43 posle podne od strane Bare »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #8 poslato: Novembar 28, 2012, 03:05:25 posle podne »
Bare, ako su patentirani ne mora se zvati sRAW. Može se zvati sNEF. Poenta je da se da opcija za fotkanje u manjem NEF formatu, a ni jedan patent ne može da ograniči nekog proizvođača u tom smislu.

Storm, pusti ranije testove. Baš ćeš da se bakćeš sa aparatima od pre 5 godina i rgaš ponovo istu stvar. Uvodi se nova metodologija i to važi od sada pa nadalje i gotovo. Ja sam razmišljao o tome da odradim neki softver za analizu ali kad čovek nema dovoljno slobodnog vremena sve ostane samo na razmišljanju. Znači neka moja ideja je da se napravi određena scena koja se neće menjati. Raspored rasvete i sve ostaje fiksno i samo se na postolje kače aparati. Softver bi analizirao pixel po pixel i beležio sve potpuno crne R0 G0 B0 pixele i potpuno bele R255 G255 B255 pixele. Kasnije se napravi dalja analiza matematički i kroz grafikone lako. I sam taj softver u principu nije nikakav problem. Problem je odvajanje nekog omanjeg prostora u nekom studiju koji će da služi samo za to.
« Poslednja izmena: Novembar 28, 2012, 03:06:58 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #9 poslato: Novembar 28, 2012, 04:46:35 posle podne »
Bare, ako su patentirani ne mora se zvati sRAW. Može se zvati sNEF. Poenta je da se da opcija za fotkanje u manjem NEF formatu, a ni jedan patent ne može da ograniči nekog proizvođača u tom smislu.

Itekako se može, danas se sve može patentirati naročito na onom najvećem američkom tržištu i ne patentira se ime nego sam taj proces.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #10 poslato: Novembar 28, 2012, 06:01:31 posle podne »
Ovo zvuči neverovatno. Nikon ima svoj format koji se zove NEF (Nikon Electronic Format) i meni nije jasno kako Canon može da patentom ograniči šta će Nikon raditi sa svojim formatom??  :o

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #11 poslato: Novembar 28, 2012, 06:23:57 posle podne »
Tek sad vidim ovaj test, hvaljen bio StORM48 :)
Odoh citat onako s gustom ovaj test!

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #12 poslato: Mart 23, 2013, 10:37:36 posle podne »
Vidim da se ovde jos uvek prica o zutoj boji.
Jesi ti Storm kupio ljudski monitor ili jos uvek gledas u PVA sa "pazljivo biranom 2D karticom"... :D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #13 poslato: Mart 23, 2013, 11:12:46 posle podne »
Aaaaaaaaaaahahahahhahaha, kanda si Ti mene pobrk'o s nekim. ;D

Nego, nema Te nigde živog... ja Te čekao da se javiš da malo probaš D800, D600, a Ti ništa. Izgleda ne smeš od onog mapetovca? ;D


Pozdrav

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #14 poslato: Mart 24, 2013, 12:13:05 pre podne »
Ma gde sam te pobrko, malo da se nasalimo. Nesto smo pricali kum i ja oko ovih malih aparatica od pola kile, pa mi on rece da si napravio test. Ja uzeh da procitam, nisam mogao da ne zapazim pricu o zutoj bolji, pa eto zgodne teme za salu. A nije da me nema, nego se nisam nesto baktao sa fotkajem... i kad slikam, obicno to bude brutalno profesionalno tipa: kol'ko - tol'ko, tras tras, trak slike, trak lova, prijatno, dovidjenja. Iskreno, nesto me prosao entuzijazam. :D
Opremu nisam menjao (jos mi se nisu zalili klijenti, kad budu poceli da kukaju da im treba slika od 24 Mpx, menjam odma') . Sad se nesto mislim da pazarim ovo malo cudo ili 3100. BTW 3100 ovde u Svici moze da nadje jos uvek, i telo kosta (da ne verujes) 350 Franaka, sto mu dodje za klikere otprilike. Pitao me neki lik ovde za neki mali promo film, pa mi pade na pamet taman da probam to za video i onaj Apogee MIC za snimanje zvuka.

Pozz za tebe i lepsu polovinu ;-)
« Poslednja izmena: Mart 24, 2013, 12:15:28 pre podne od strane dzura »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #15 poslato: Mart 24, 2013, 09:35:30 pre podne »
Canon ima novi senzor od 18 mp... mozda bi trebalo njega da probas!?! :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nikon D3200, Test
« Odgovor #16 poslato: Mart 24, 2013, 09:48:57 pre podne »
;D

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #17 poslato: Mart 24, 2013, 03:46:44 posle podne »
Ma nemam objektive za Canon. Doduse, imam jos uvek Canon A1 i FD objektive za njega, al kako je Canon napravio ostar zaokret u vidu EF mounta, ostade to sve kao muzejski primerak... Inace ja nemam taj trip Nikon-Canon, kao neki ovde (i ne samo ovde) :D, sve sto zavrsi posao je dobro.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #18 poslato: Mart 26, 2013, 11:14:12 posle podne »
Recenzija Nikona D3200 od strane Nasima Mansurova, link. Može se vidjeti i usporedba sa D5200 i vidi se da je Toshiba u D5200 na visokom ISO-u 'moćnija' nego Nikon u D3200.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #19 poslato: Mart 27, 2013, 12:14:51 pre podne »
Evo ja da se javim posto vecina vas  zna da sam kupio ovaj aparat:) Generalno ja sam prezadovljan , mada ja nisam najmerodavniji , posto sam pre ovoga imao d70s , nisam imao prilike da koristim neke druge aparate. Jedna od mana mu je sto je baterija slaba i mene jako nervira sto prilikom fotkanja ne mogu da ukljucim grid  ili ne znam ( na live view ga imade) :) Sve u svemu mislim da nisam pogresio:)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #20 poslato: Mart 27, 2013, 12:32:21 pre podne »
D3200 nema grid. To je jedna od stavki po kojoj su Canon i Nikon složni - a to je izbacivanje funkcija iz prethodnih serija, kako bi ih u jednom trenutku vratili u neki novi model i to predstavili kao "tehnološki prodor".

Tako D3000 ima LCD film u tražilu, koji dinamički prikazuje AF tačke, grid i upozorenja, baš kao i D5000.
E zato ga ni D3100, D3200 i D5100 nemaju. Ali zato D5200 ima. I to je sad "unapređenje". Neki tamo D3300 će verovatno to ponovo da dobije i biće ispraćen sa jednim "WOW!".

Pozdrav

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #21 poslato: Mart 27, 2013, 12:39:18 pre podne »
Hehehhe kako si lepo ovo objasnio, nisam znao za to :)

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #22 poslato: Avgust 17, 2013, 06:08:15 posle podne »
Storm,
pratim vec dosta dugo tvoje testove (jos od kada sam pre par godina imao slicne muke kao sada,pa sam prelomio na D3100).

Imam ogromne dileme,pa molim tebe i ostale canove da mi pomognu svojim savetima i znanjem.

3 godine se bavim stock fotografijom sa mojim nikonom d3100.
Doslo je vreme (tacnije materijalna situacija), da pocnem da se nadam da ce mi kvalitet fotografija a samim tim i prodaja skociti ako uradim nesto i po pitanju opreme.

Prvo na sta sam pucao je bio d7100...onda sam malo vagao pa sam se spustio na d7000...a onda sam po raznoraznim testovima video da po pitanju kvaliteta fotografije nema velike razlike izmedju d7000 i d5200...
A na kraju nadjem i ovaj tvoj test i za D3200 onda shvatim kako se osecao sv. Petar kada je izabrao kajganu umesto suva leba.

Prvo...meni je najvaznije da su fotografije ostre...uglavnom radim u studiju a i napolju kad slikam ,u vecini slucajeva fotkam sa stalka i na tanane.
Zaista mi nije cimanje da ulazim u meni i podesavam nesto sto d7000 i d7100 imaju na dugmicu.
Aparat pazim kao dete,pa mi ne treba magnezijum...

Nisam siguran koliko bi meni kao fotografu koji uglavnom slika staticne teme,39 il vise tacaka znacilo,sto se tice para.

Znaci meni su samo pare i finalni proizvod-fotografija najvazniji...a ako moram da se mala vise cimam,to ulazi u deo ustede.

Druga stvar. Planiram da kupim Nikon 105mm macro i to je glavni razlog zasto gledam jeftiniji aparat.

Da li ti i ostali koji budu raspolozeni da mi pomognu,mislite da je to dobra logika?
Vrlo dobro staklo na D3200 jeftiniji aparat sa jakim senzorom...ili bi ste mi preporucili drugi aparat-d5100,d5200,d7000? Samo me ostrina,boje i celokupan kvalitet fotografija zanima...ne treba mi komfor.

Objektiv sigurno kupujem,samo me aparat kopka.
Od objektiva imam 35mm,50mm,55-200mm...i dodajem jos taj 105mm macro.

Kad sam vec kod objektiva,kopka me i onaj nikonov 85mm macro...nije mi problem sto kazu da malo duze fokusira,nigde ne zurim tokom fotkanja. Samo me zanima da li ima nekog velikog i konkretnog razloga uzimati 105mm macro umesto 85mm macro.

Izvinjavam se na duzini pisma,al nadam se da kapirate,jer svakog od nas svrbi kada treba nesto da kupi a da se posle ne kaje.

Storm,
prvenstveno ti hvala za sve tvoje testove koje citam tokom cele godine,a onda ti i unapred hvala i na odgovoru!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #23 poslato: Avgust 17, 2013, 06:17:20 posle podne »
Za onoga ko želi da se bavi stock poslom, a bužet mu je prilično tesan - D3200 uparen sa nekim od nikonskih fenomenalnih G prajmova je dar sa neba.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #24 poslato: Avgust 17, 2013, 06:32:42 posle podne »
E vala i tvoje reci mi dodjose kao dar sa neba.
Moja zena isto malo skljoca za stock...i jedva sam je ubedio u ovu pricu...tako da ako kupim nesto i zeznem se,ima dozivotno da mi gundja...mislim da cu proci gore,nego Sledz Hamer,kada su ga zarobili i pustali mu jednu te istu reklamu non stop...

hvala ti na odgovoru!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #25 poslato: Avgust 17, 2013, 08:36:39 posle podne »
Nema na čemu.
Samo treba imati na umu da stock fotke sve manje prodaje kvalitet jer ga sve više ima, a da ih mnogo više prodaje sveža ideja dobro izvedena. Toga je sve manje ;) Uglavnom se godinama tumbaju jedne te iste stvari koje ljudi "prepisuju" jedni od drugih. Isti koncepti samo se boje pozadine menjaju ;)

Ali kad svež i dobar koncept upariš sa velikom rezolucijom u odličnom kvalitetu, onda to mora da bude onako kako treba.

Posle tog tela nema da gledaš nikakav APS-C senzor već odmah ideš na FF sa kojima će ti G prajmovi tek da procvetaju.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #26 poslato: Avgust 17, 2013, 08:43:16 posle podne »
Ja imam taj aparat , stvarno nije los, uz dobre objektive radice posao :)

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #27 poslato: Avgust 17, 2013, 08:51:59 posle podne »
Pa onda definitivno idem na tu pricu...d3200 i 105mm,u kojoj )cenovno a nadam se i efektivno) glavnu rec vodi 105mm.
Pa kada pocnem da zaradjujem barem 3x vise nego sada ima da kupim neki FF a svi objektivi mi ostaju.
Do tada sto kaze duxx da se trudim da smisljam nesto novo il barem interesantno...i da izvlacim max iz opreme i photoshopa.

Hvala vam drugari,zaista mi znace vasa misljenja (bez obzira sto sada , generalno, isto mislimo).

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #28 poslato: Avgust 17, 2013, 10:13:12 posle podne »
Sad sam citao strare teme o d3200...pa sam se setio "bracketing-a" kojeg sam ostavio zakopanog u secanju karakteristika d5200 i d700.
Meni ta funkcija,pogotova kada na netu gledam rezultate,deluje vise nego pozeljno...pogotovo za stock.
Jer shutterstock (za divno cudo istock mi nista ne dobija-za sada) ima po nekad svoja shvatanja gde bi fokus valjalo da bude,a generalno i ja sam nezadovoljan nekim fotkama koje prih vate...nije poenta samo da ptihvate nego i da se proda.

Storm je na jednoj temi,bio tu i tamo...u smislu,ajd da im zaboravim za bracketing ...al ipak,sto ga nisu stavili da mi je znati.
Zaista,meni ta funkcija deluje kao visoka trava kraj staze gde klinci trce maraton,a jedan odluci da skrati put i bude prvi.

Da li je "bracketing" zaista toliko dobra funkcija (kako je ja vidim) da bi dodao 200-300 evrica i umesto d3200 da se uzme d5200 (na stranu rotirajuci displej,vise af tacaka...) ?

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #29 poslato: Avgust 17, 2013, 10:59:11 posle podne »
Ja imam taj aparat , stvarno nije los, uz dobre objektive radice posao :)

A kako je ime tom "nije los" aparatu
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #30 poslato: Avgust 17, 2013, 11:16:06 posle podne »
Ja imam taj aparat , stvarno nije los, uz dobre objektive radice posao :)

A kako je ime tom "nije los" aparatu

Pa pricamo o Nikonu 3200 :)

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #31 poslato: Avgust 17, 2013, 11:24:15 posle podne »
o men
to ti je kad citas na brzinu u poluspavacem stanju pa ne registrujes sta citas

sori serb  ???
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #32 poslato: Avgust 17, 2013, 11:26:52 posle podne »
o men
to ti je kad citas na brzinu u poluspavacem stanju pa ne registrujes sta citas

sori serb  ???

Heheh ko radi taj i gresi , opusteno marelli:)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #33 poslato: Avgust 17, 2013, 11:30:58 posle podne »
Ja stvarno ne znam čemu bi mogao da ti služi bracketing? Ako već imaš 200 EUR viška, bolje uzmi dobar sativ za te pare.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #34 poslato: Avgust 17, 2013, 11:47:48 posle podne »
Pa stativ mi je svakako potreban,jer sam izmenjao vec tri hame...doduse dobro su me i sluzile,sa obzirom da smo proputovali gro,Grckih ostrva sa svim kamenjarima.


bracketing...pa meni deluje da cu dobiti ostre fotke,super ostre...u svim situacijama gde ne slikam zivo bice,vodu koja tece,travu na vetru...npt. Hocu da mi fotka bude super ostra i ne zelim da idem na manje od f8...
hocu da imam npr f3-f4 i da mi fotka bude super ostra u svim planovima. Znaci,ako slikam kasicice sa zacinima...ne zelim da mi prva bude super a zadnja mutna...niti da mi sa f12 sve budu kako tako ostre...

sad...da li ja fantaziram,kao siparica u fazonu "ljubav je lepa samo dok se ceka"...ili bracketing zaista deluje kao muva na ovom linku?

Znaci,ja ocekujem rezultate kao sto je ova muva: http://en.wikipedia.org/wiki/Bracketing

Ako gresim i ako sam u zabludi...spasite me gresnih misli...





Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #35 poslato: Avgust 18, 2013, 12:03:59 pre podne »
exposure bracketing, to ces da dobijes ako pazaris d5200 ili d7000, fotke sa razlicitom ekspozicijom
to spojis u PS ili photomatix u HDR fotografiju

ona muva, to je focus braketing, koliko kontam, njega mozes da radis i  sa d3200

odradis  nekoliko fotki necega sa razlicitim fokusom i spojis ih u PS-u

mada, mislim da bi dobili onako dobru muhu valjda su je omamili necim da bude mirna dok je fokusiraju  ;D ili je to neka muva maneken  :screaming:
« Poslednja izmena: Avgust 18, 2013, 12:06:33 pre podne od strane marelli »
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #36 poslato: Avgust 18, 2013, 12:09:05 pre podne »
Cekaj,cekaj...

znaci exposure bracketing...je taj bracketing,koji neki fotoapart ima ili nema kao funkciju (d5200 ima).
A fokus bracketing nema ni jedan aparat,vec to sam slikam isti kadar sa par razlicitih podesavanja i fokusiranja pa slazem u PS kao i one panorama slike?

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #37 poslato: Avgust 18, 2013, 12:14:31 pre podne »
Ovde imas sve odgovore na tvoj problem :) Devil je sjajno objasnio i mozes da vidis kako ces dobiti ostro sve sto fotkas , npr zacine :)

http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/fotografske-tehnike/focus-stacking-uputstvo/

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #38 poslato: Avgust 18, 2013, 12:22:46 pre podne »
Pa mene je upravo i ta muva zbunila...jer reko,ako je on uspeo nju da snimi sa razlicitim podesavanjima a ona je bila staticna,mora da je to onda neka funkcija od aparata. Jedino ako mu muva nije upala u kriglu pa je izvukao pijanu iz piva!? jbm ti muvu...

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #39 poslato: Avgust 18, 2013, 12:35:52 pre podne »
da, na d5200 kada namestis na breketing, kada okines aparat odradi tri fotke sa razlicitim expozicijama ...

a za muvu, fokus breketing, uzmes stativ, predmet, i fokusiras ... i to u PS-u pomocu  lejera spojis i dobijes extra fokusiranu fotku ...
inace, kao sto rekoh za muvu, necim su je omamili ... da bude onako mirna
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #40 poslato: Avgust 18, 2013, 12:48:40 pre podne »
Pa ako stvari tako stoje,ostajem pri d3200 a za razliku u ceni,sam zaista i planirao neki dobar stalak...

a onda sa njim mogu da bijem i muve i zabe...i da mi budu mirne kada slikam.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #41 poslato: Avgust 18, 2013, 12:07:17 posle podne »
Sa malim zakašnjenjem se zahvaljujem na komplimentima i usput, slažem se sa ostalim članovima - D3200 i 105mm micro VR su sjajna kombinacija, samo što treba imati na umu koliko će takav FOV uticati na rakurs. Naime, kada imaš već dovoljno dugih 105mm, na kropu je to ~160mm ekvivalentnih, a to znači i dosta uži kadar. Ako bude bilo potrebe za drugačijim uglom snimanja, to može napraviti izvesne probleme sa krop telom, pa prostora okolo mora biti dovoljno, a i stativ mora biti dovoljno visok i fleksibilan što se položaja tiče.

Ako su te sitnice u startu rešene, onda je kupovina tog objektiva pun pogodak.

Što se bracketinga tiče, za spor rad, kakav je u stocku uobičajen, cela operacija se može uraditi i ručno, a što se fokus-stackinga tiče, već je objašnjeno. ;)

Pozdrav

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #42 poslato: Avgust 18, 2013, 12:38:30 posle podne »
Stativ ionako treba da kupim,pa cu onda prilikom kupovine imati takve zahteve. Ali prostor mi je mali...sve moje fotke nastaju na kuhinjskom stolu i sa strane uspem da uglavim 2 blic glave.

Da li mi je onda pametnije da na d3200 uzmem nikon 85mm macro umesto 105mm macro?
Vidim da je Ken Rockwell dao negativne komentare na 85mm...ali uglavnom na izradu i kvalitet...a meni nije bas toliko bitno...sa obzirom da snimam uglavnom kuci (a 85mm ni za napolje nije za potcenjivanje) mozda mi je 85mm bolji izbor? Sta mi savetujes? Za objektiv ne bih stedeo pare,tako da mi pare u tom slucaju nisu problem,kao sto stedim za aparat pa sam izabrao d3200.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #43 poslato: Avgust 18, 2013, 12:39:54 posle podne »
Ili mi za 105mm savetujes d5200 il d7000 pre nego d3200?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #44 poslato: Avgust 18, 2013, 12:51:29 posle podne »
Što se tiče FOV-a, svejedno ti je da li je D3200, D5200, D7000, svi imaju krop senzor.
Ako je tako kao što kažeš, onda je 85 mm logičniji izbor. Proveri ti to uživo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #45 poslato: Avgust 18, 2013, 01:07:26 posle podne »
Pa nista,otici cu kod drugarice,ona ima 105mm...pa cu da vidim kako mi radi na d3100 i njenom d7000.
Ona je prezadovoljna,ali ona ima celu sobu samo za fotografisanje i nju je i pretvorila u "studio"...a ja u kuhinji moram da preskacem serpe sa supom i plehove sa musakom.

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #46 poslato: Avgust 18, 2013, 01:13:44 posle podne »
nemoj da ih preskaces, fotkaj ih  ;D

aj odradi to kod drugarice i javi koja je razlika 80=ce na d3200 i d7000, zanima me, al nemoj da se  :sleepy1: pa da ne javis  :toothy9:
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #47 poslato: Avgust 18, 2013, 01:19:20 posle podne »
Dogovorili smo se da se vidimo u toku nedelje.
Jer me veoma zanima kako radi taj objektiv. Cak se razmisljam da prvo kupim d3200,pa da i na njemu probam taj objektiv pre konacne odluke...ali onda bih 85mm kupovao napamet,jer njega ne mogu da probam.

Jbm mu pupoljak moracu i da kupim spoljni hard il veci hard....sa obzirom da d3200 ima da napuni moj hard od 500gb,za par meseci.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #48 poslato: Avgust 18, 2013, 01:53:36 posle podne »
Ne, ne... 85-ica nije ravnopravan konkurent, jer je to potretni objektiv i za većinu stvari je (zbog velike minimalne radne distance) previše ograničen. U tom smislu, ne može da se poredi sa bilo kojim makro objektivom. Jedina dilema može biti između 105 micro i 60 micro (ali samo novi G, zbog motora), jer je 60-ica malo univerzalnija na krop telu.

Pozdrav

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #49 poslato: Avgust 18, 2013, 02:06:43 posle podne »
Pa sad...imam vec 50mm? Da li da je prodam i onda uzmem 60mm...ali koliko vas kapiram,dok radi kao regularni objektiv,na d3200 (i ostalim dx sa krop) ce da radi kao da je npr 90mm,sto je fini zum,za npr. portrete il neki landscape? Dobro kapiram? A kada mu ukljucim 1:1 ce da mi minimalna udaljenost bude oko 13cm. Sto mi je taman za fotke satova,klope,noktiju...

Pa mozda mi je onda 60mm bolji izbor ako se uzmu d3200 i mali prostor u obzir. Koliko vidi po testovima...105mm dobija vise poena po kvalitetu izrade i tome sto pase i na FF aparate...nego sto pravi drasticno bolje fotke od 60 i 85.

Da li sam dobro ukapirao?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #50 poslato: Avgust 18, 2013, 02:19:19 posle podne »
Da, ima i taj deo sa micro oznakom. Pogotovo zbog rakursa i veličine prostora koji si opisao.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #51 poslato: Avgust 18, 2013, 03:33:59 posle podne »
Pa nista onda...u svakom slucaju prvo cu onda da kupim d3200 pa cu da odem kod drugarice da probam taj 105mm da se posle ne kajem sto sam hteo da ustedim,pa se zeznuo.
A deluje mi da ce ipak biti da prodam 50mm koji imam (ionako nema motor) pa da kupim ovaj 60mm koji je jos i macro.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #52 poslato: Avgust 18, 2013, 04:00:12 posle podne »
Ja ne znam kakav je taj AF-S 85 mm DX VR Micro. Možda neko drugi ima iskustva?
« Poslednja izmena: Avgust 18, 2013, 04:27:37 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #53 poslato: Avgust 18, 2013, 04:13:53 posle podne »
Ne znam ni ja...po testocima koje sam nasao...jeftini je od 105mm jerje losije izrade i pravljen je za dx format. A sam kvalitet fotografije,tj. da je inferiorniji od 105mm (sto mene najvise zanima) niko ne spominje...pa kapiram da nije toliko los. Sada me je storm usmerio na 60mm...pa  cu njemu verovati,jer ne znam nikoga da ima neki od tog 85 i 60mm.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #54 poslato: Avgust 18, 2013, 04:29:51 posle podne »
Storm je zbog nečega izbacio tu 85-cu iz vida. A niko ne pominje ni 40mm f/2.8 G Micro.

edit: Oba ovdepomenuta objektiva (za razliku od 105mm i 60 mm) su za crop senzor, tako da ako planiraš da pređeš na FF morao bi da ih menjaš.
« Poslednja izmena: Avgust 18, 2013, 04:48:56 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #55 poslato: Avgust 18, 2013, 05:02:45 posle podne »
FF...koga da ubijem za njega?
Ma znam,imam i to negde u vidu...ali sumnjam da cu u narednih par godina toliko bas zaradjivati na stock-u da mi se isplati kupovina ff-a...mada do pre godinu dana sam mislio i da mi je macro,veliki izdatak.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #56 poslato: Avgust 18, 2013, 08:20:32 posle podne »
Sve razumem, samo sam osetio potrebu da napomenem tu bitnu razliku.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #57 poslato: Avgust 18, 2013, 09:50:47 posle podne »
Nisam baš pročitao komplet temu pa se izvinjavam ako sam nešto preskočio. 105mm macro na crop senzoru može da bude mnogo, a može da bude i taman - sve zavisi šta će se fotografisati. Za studio vrlo lako može da ti bude preuzak ako planiraš fotkati ljude. Mnogo bolje, lakše i jeftinije rešenje može biti 85mm 1.8G ukoliko macro nije neophodan. Dalje, 105VR je prilično veliko i teško staklo i nije baš preterano pogodno da se s njim batrga po ceo dan. I to treba imati u vidu. To je inače moja jedina zamerka ovom objektivu koga i sam dosta koristim.
Za cenu jednog 105VR-a može se upakovati otprilike 85mm + 50mm 1.8G koji su znatno lakši i mani, a optički fenomenalni.

Ako je 1:1 macro baš neophodan - 60mm macro f2.8G je svojevremeno bio moje najkorišćenije staklo za stock u vreme dok sam imao D300. Fantastičan objektiv. Ovo je inače staklo koje ima najbrži fokus od svih macro stakala koje sam imao priliku da probam. Na drugom mestu je Canon 100mm IS, a na trećem 105VR. Dok 105 VR ima ubedljivo najlepši bokeh. Ako ti treba 1:1 macro, a nema se kinte za više stakala i ne želiš da juriš razne životrčućoskačuće organizme, 60mm je odlično rešenje za stock.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #58 poslato: Avgust 19, 2013, 01:13:54 posle podne »
Duxx...veoma mi znaci tvoje imsljenje i kao iskusnog fotografa a pogotovo kaljenog stockera.
Sad...
Mene nekako muci sto je storm iskljucio 85mm...

Ali,dobro mi dodje i tvoj savet jer si koristio 60mm bas za indeticne potrebe i uslove kao ja.

Da sad ne mislite da palamudim,evo sta me muci.

Ja imam 50mm koji planiram da zamenim sa 50mm sa af motorom.

Sad ako kupim 60mm macro,ne vidim poentu da kupujem 50mm.

Da li je bolje da imam samo 60mm macro...

Ili sto ja mislim da je mnogo bolje resenje,da kupim 85mm macro i 50mm obican?

Jedino me tu kopka storm,koji ne savetuje 85mm za mene.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #59 poslato: Avgust 19, 2013, 02:58:39 posle podne »
Mislim da ti Storm nije savetovao 85icu iz razloga što se pribojava da bi ista za tebe mogla biti preuska obzirom da koristiš crop senzor i istog se pribojavam i ja i zato i pričam o alternativama. Recimo, ako fotkaš celu figuru odrasle osobe za stok i radiš to sa 85-icom na crop senzoru po nekoj slobodnijoj proceni tebi treba studio koji je bar 8 metara dugačak jer ne treba figura da bude od ivice do ivice fotografije, treba tu da ima malo prostora, pa onda prostora za pozadinu, pa od pozadine do modela... i na sve to još malo nekog prostora iza da čovek može da "diše" tj da se ne oseća kao da je u kutiji za cipele. Vrlo lako može da se desi da ti je to preusko. PLUS, ako na sve to dodamo i fotkanje nekih grupica ljudi, jaoj.

Iz tog razloga tebi je potrebnije nešto šire. Da radiš lakše, da se odmičeš manje, da imaš više prostora, da možeš da "dišeš" na radnom mestu, da se osećaš prijatnije i na kraju da uopšte nešto (fizički) možeš da odradiš. Shodno tome 50-ica je za tebe dobro rešenje kao all around staklence za stock potrebe. To staklo jako lepo ima da te služi za outdoor, za studio, za grupice, za potrete, za life AAALI to staklo nije tako dobro za portrete kao recimo 85mm jer nema BAŠ takav bokeh i nema BAŠ tako dobru projekciju kontura figure. Kontrola distorzije u RAW softveru postoji ali to jednostavno nije isto. Takođe DA, ako želiš da radiš neke closeup-ove detalja na licima, na hrani na trtmrt koječemu onda treba 1:1 macro. I onda kad sve to sabereš i oduzmeš 60mm se nametne kao neko najbolje rešenje koje nije najbolje u svemu ali ako si svestran,a možeš da kupiš jedno staklo onda je to TO staklo koje u sebi ima najviše svega onoga što tebi treba.

85mm macro ne bih kupovao pre svega jer je to DX staklo, a sa njim imaš isti problem sa žižnom daljinom i prostorom za rad u studiskim uslovima.

50mm 1.8G je fantastično staklo koje je odlično rešenje za stock posao ali nema 1:1 macro. Sa druge strane za razliku od macro staklića dozvoliće ti još kreativniji pristup fotografiji zbog veće blende. 50mm 1.8G mirne duše možeš koristiti na maksimalnoj blendi za stock posao. Kod mene sa D800 na f1.8 je žilet oštro. I na sve to je za svoj kvalitet i ono što daje je izuzetno jeftino.

Sa treće strane imaš 60mm macro koji je pravi 1:1 macro i sa kojim nemaš BAŠ takvu kreativnu slobodu jer je "samo" f2.8 ali zato ima pravi macro koji može biti itekako zastupljen u tvom stockerskom portfoliu pa je šteta da sebi to uskratiš i + sa druge strane, zbog svoje konstrukcije i blende i činjenice da je macro ima odličnu kontrolu distorzija i jako lepu projekciju kontura. Ne kao 85ica recimo ali ne može sve.

I tako, kako god okreneš i obrneš sa nekim staklom nešto gubiš, a nešto dobijaš i da nije toga sva ta razna stakla ne bi ni postojala već bi bilo jedno ili dva koji bi u sebi imala sve objedinjeno. Od nečega se krenuti mora i na tebi je da odlučiš šta možeš i koliko, šta ti je prioritet i želja, a na nama je da probamo da pomognemo i posavetujemo. Jesam malo odužio ali ne vredi, ima mnogo da se piše na ovu temu i to se ne može spakovati u pet rečenica ;)

Sve najbolje

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #60 poslato: Avgust 19, 2013, 03:04:10 posle podne »
Da ne bude zabune, ja sam 85-icu isključio baš zbog ograničenja u odnosu na makro objektiv. Ako makro mogućnosti nisu neophodne (a stekao sam utisak iz priče o fotografisanju na i oko stola da ipak jesu), onda 85-ica itekako ulazi u izbor. Njen glavni nedostatak dele i svi ostali portretni objektivi, a to je relativno velika minimalna radna distanca, zbog koje ume da bude malo nezgodan na krop senzoru, budući da za neki closeup nije, a dovoljno je uzak da traži veći prostor za rad.

O 85-ici macro nisam razmišljao, jer je nikad nisam ni probao, ali to bi itekako mogla da bude interesantna alternativa, jer uspeva da pomiri baš dva pomenuta objektiva - 85-icu 1.8G i 105 micro. Naravno da zbog nekih svojih karakteristika ne može biti istovetna kao druga dva stakla, ali mislim da je poslednje od čega treba strepiti - kvalitet.

40-ica makro je pomalo priglupo staklo, usudio bih se reći. Iako je ta ocena krajnje subjektivna, mišljenja sam da je to premala žiža za jedno makro staklo, te da je radna distanca toliko blesava na max uvećanju, da bilo kakav rad sa svetlom čini neverovatnim mučenjem. Postojeća 50-ica će lako da pokrije sve što ta 40-ica može, osim makroa, a problem makroa na toj žiži sam već objasnio u prethodnoj rečenici.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2013, 03:06:23 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #61 poslato: Avgust 19, 2013, 03:40:21 posle podne »
Pa onda definitivno uzimam samo 60mm macro.
105mm bi mi legla za outdoor fotografije,ali one mi se ne prodaju toliko dobro da bih to uoste uzimao kao faktor prilikom izbora.tako da mi ona ispada iz izbora jer sam veoma ogranicen prostorom u stanu.

Posto je velika razlika u ceni i zmedju 105mm na koji sam se prvobitno nameracio i 60mm macro, sada mi se javlja novi "problem".

Dodirnuli smo tumu focus stockinga...koji bi,smatram,veoma koristan bio u kombinaciji sa makro objektivom (a i generalno stock fotkama). I zbog toga imam staru-novu muku.

Vracam se na aparat, da li bi sa ustedjenim parama bilo pametnije da uzmem d5200 ili d7000 umesto d3200. Koliko sam pohvatao, razlika u kvalitetu fotke nije toliko primetna i to je ono sto mi je navaznije (ispravite me ako sam u zabludi).
Ali,kada cu stedeti na obektivu...da li mislite da mi je d5200 ili d7000 bolji izbor,zbog vise af tacaka...tj. kada stavim aparat na stalak...veoma cesto mi se sa mojom d3100 desava da ono sto bih hteo da je u fokusu,daleko od bilo koje tacke...pa ga onda ganjam preko LV...ali desi se da mi aparat fokusira na totalno drugo mesto od onoga gde sam ga ja postavio ili jednostavno imam utisak da je bolje ako izbegavam lv. Da li je onda bolje da visak kinte ulozim u d5200 il d7000? Prvenstveno me zanima da li bi mi visak tacaka znacio za moje potrebe. Super i sto imaju rotirajuci ekran,magnezijum,dugmice... ali,mene samo zanima da li te fokusne tacke vrede da se da vise para i uzme d5200 ili d7000 umesto d3200. Kazem,kapiram da je sam kvalitet fotografije otprilike isti,a to mi je na 1. mestu.

p.s. Da li treba da vam prodam dusu ili saljem pivo na kucne adrese...sa obzirom koliko mi pomazete?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #62 poslato: Avgust 19, 2013, 04:26:48 posle podne »
Nakon cele priče mogu da se složim sa prethodnicima da 60 mm Macro deluje kao objektiv koji objedinjuje tvoje trenutne potrebe.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #63 poslato: Avgust 19, 2013, 04:46:17 posle podne »
Nista,onda sa 60mm na pricu o objetivima stavljamo tacku...
jedino vas molim,da mi ogovorite u vezi aparata tj. fokusnih tacaka,sto sam pitao u prethodnom postu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #64 poslato: Avgust 19, 2013, 05:04:31 posle podne »
LV i manuelni fokus - nema greške. Još ako ga priključiš na TV preko HDMI...
Ako se dobro sećam D3100 ima neki digitalni zum u LV pa nije baš od koristi. Nadam se da je na novijim modelima to kao kod Canona.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #65 poslato: Avgust 19, 2013, 05:12:19 posle podne »
Nešto nisam mišljenja da će AF tačke da ti predstavljaju nekakav problem. Do skoro najkorišćeniji stock aparat bio je 5D mkII kod kog si faktički imao samo jednu upotrebljivu tačku. Centralnu. Da fotkaš ptice, sport i slično pa ajd. Kod tebe će čini mi se uglavnom biti statične scene što samim tim drastično smanjuje potrebu za nekakvim sega-mega AF sistemom. Ja zbog toga ne bih davao extra novac. Bolje na razliku koja ti ostane dodaš kasnije nekakav novac pa pazariš još jedno lepo staklence.

Prvi sledeći model koji bi doneo nekakvu razliku u kvalitetu fotke je D7100 ali je za stock to po meni suvišan korak. Ili treba ići na D600/d800 ili ne dirati ništa. Videćemo da li će D400 (ako ga uopšte bude) doneti nešto novo po pitanju rezolucije i senzora u APS-C svetu. Čisto sumnjam. Verovatno hoće što se tiče AF-a ali kao što rekosmo, nisam mišljenja da će to nešto mnogo da ti znači u stock poslu.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #66 poslato: Avgust 19, 2013, 05:20:02 posle podne »
Da! d3100 ima tu mogucnost da u LV pritiskom na "+" uvecas da bi kao "bolje" hvatao fokus...al u fazonu "sio mi ga Djura".
Zato i pitam da li je bolje uzeti d5200 il d700...jer imaju i bolji sistem i vise tacaka od d3200.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #67 poslato: Avgust 19, 2013, 05:23:58 posle podne »
Duxx...ok.

Onda definitivno d3200 i 600mm micro.

Sem 18-55,imam 35mm/1.8 i 55-200mm. i uzecu 60mm macro.
Imam 1 blic i 2 blic glave.

Da li bi mi posavetovao jos neki objektiv ili nesto od opreme?

ovo ode bas,offtopic...al kada ste vec svi na ovom mestu...

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #68 poslato: Avgust 19, 2013, 05:59:05 posle podne »
Pa ako gledamo samo stock 18-55 i 55-200 su stakla nisu baš za tu namenu. To su ipak pristupačni zumići za amatersku upotrebu i to je to. Ali su dobri staklići za fotkanje za svoju dušu.

Šta bih savetovao od objektiva sve zavisi od tvojih afiniteta tj. šta je to što voliš i planiraš pretežno da fotkaš. Za portrete 85mm je nezamenljiv u stvari zamenljiv je jedino ako planiraš da ga zameniš za 135mm :) Za prirodu, ulicu, life ja volim da idem na široko. Tu je 16-35 f4 tebi trenutno van budžeta ali bi recimo 28mm 1.8G mogao da ti bude nešto o čemu bi mogao da razmišljaš. Strašno staklo!! Kad bi se recimo odlučio da ideš u tom smeru onda bi ti i 35mm bio višak. Na stock-u je sada u modi outdoor lifestyle, plitak DOF, pastelne boje, širi ugao... Hej...mamma mia... 28ica ko stvorena za to :)

Uopšte po meni je (što sam do sada mnogo puta istakao) 28mm - 50mm - 85mm sve f1.8 i sve G dream stock kit za obične smrtnike kada je u pitanju odnos kvalitet fotografije/uložen novac. Bez konkurencije.

Takođe ako planiraš studio onda bi ti još jedna blic glava dobro došla. Ehhh, dileme, trileme, kvadrileme... majko moja. Priznaj da ti tek sad ništa nije jasno ni šta ti više treba ni šta bi pre poželeo! :)

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #69 poslato: Avgust 19, 2013, 06:11:58 posle podne »
Priznajem.

Znas,sada barem imam "slatke muke",jer d3200 i 60mm macro,kostaju dosta manje nego sto sam planirao da potrosim.

Imam ja jedan blic nissin profesional II (mislim da mu je vodeci broj 56) kad slikam napolju i dve blic glave za studio. Imam 4 stalka za blic glave,a na jedan kacim zilbericu.

Uletela su mi par krstenja i deciji rodjendani u toku ove godine i lepe parice su to...zato me objektivi i muce...ne znam da li da se prilikom izbora drzim striktno objektiva za studio il da kupim nekog allaround playera za pare koje sam ustedeo kupovinom 60mm i d3200. 35mm mi je idealan kada izadjem van kuce a i kada slikam u studiju,ali u cestim slucajevima kad slikam u "studiju" mi je suvise "sirok" i zato sada uzimam 60mm macro.

U svakom slucaju,mislim da ce mi d3200 lepo leci u pokusaju da podignem kvalitet.


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #70 poslato: Avgust 19, 2013, 06:38:43 posle podne »
Ne moraš sve pare odmah da potrošiš. Slikajući neko vreme sa tom 60-icom, uvidećeš koji ti objektiv nedostaje.
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2013, 06:41:40 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #71 poslato: Avgust 19, 2013, 06:40:42 posle podne »
Pa tako nekako ce i da bude...mozda na te pare legnu jos neke, pa kupim jos neko bolje staklo iz duxxove liste predloga.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #72 poslato: Avgust 19, 2013, 11:14:51 posle podne »
^^ Korak po korak i sve ce doci na svoje mesto. Tebi ce onda kroz iskustvo biti mnogo lakse da procenis sta ti zapravo treba, a sta ne, cak i od kombinacije koju je Duxx naveo (koja je pre za FX nego za DX tela).
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #73 poslato: Septembar 30, 2013, 10:10:47 posle podne »
Društvo...nisam umro,još sam živ. >:D
Evo da javim šta se dešava,da ne bude,smarao,smarao pa se više nije javljao...

Pre neki dan sam kupio nikon 10-24mm.
Čekam dobru cenu za makro 60mm.

Pa ću onda da vidim koliko para mi je ostalo...tj. da li ću kupiti d3200. Il ću sačekati sledeću godinu,kada izađu najavljeni novi modeli...pa valdja cene dobro padnu!

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #74 poslato: Oktobar 19, 2013, 09:00:07 pre podne »
posle visemesecnog premisljanja odlucio sam da kupim Nikon D3200 18-105 DX VR. ovih dana. mislim da mi je to maximum sto se tice para, aparat bih koristi kao porodicni za foto i video snimanja, i pomalo za mene i clana porodice za snimanje fotografija za svoju dusu.

kako bi mogla da izgleda oprema za taj aparata? stativ, blic, telefoto objektiv?
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #75 poslato: Oktobar 19, 2013, 10:00:59 pre podne »
Obavezno blic SB700 i ako možeš jedan fiksni staklić za umetničarenje i uslove slabijeg svetla. Recimo 35mm 1.8G ako voliš šire ili 50mm 1.8G ako voliš više portrete da fotkaš. Nikada ne možeš osetiti prave čari DSLR-a bez brzog fiksnog staklića.

Ako slikaš prirodu onda je i stativ takođe neophodan. Tri brenda koja možeš naći kod nas, a od kojih bih uzimao stativ su Vanguard, Velbon i Manfrotto. Ti vidi koji model i cena tebi najviše odgovaraju.

Tele objektiv (ako imaš potrebe za tim) možeš uzeti AF-S 70-300 f4.5-5.6 VR koji je odličan ali i poskup, a imaš i AF-S 70-300 f4-5.6 koji je znatno jeftiniji ali će itekako dobro da posluži i verujem da ćeš i sa njim biti prezadovoljan.

Eto tako ;)
Pozdrav i srećno

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #76 poslato: Oktobar 19, 2013, 08:17:44 posle podne »
hvala na preporuci. otprilike ce tako da bude. vemenom.
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #77 poslato: Novembar 02, 2013, 09:55:13 posle podne »
stigao je aparat.

danas sam malo snimao decu sportiste. nije lako

sutra na kalemegdan.
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #78 poslato: Novembar 03, 2013, 01:09:07 pre podne »
Čestitam. Stavi ga u temu sreća, radost...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #79 poslato: Decembar 17, 2013, 01:17:24 posle podne »
Posto volim nocnu fotografiju, onda sam neku vece probavao novi aparat i u tim uslovima. Medjutim, naisao sam na jednu nelogicnost, koja me je u prvi tren malo iznervirala.
Posto sam probavao iz nekog neobicnog ugla da slikam neko drvo, to je zahtijevalo malo gimnastike sa moje strane. Posto je bilo veoma hladno i nije mi se dalo da klecim i puzem po snijegu, da bih kroz trazilo vidio sta tacno ganjam, onda sam fino upalio livew view, da bi mi, po nekoj logici, olaksao posao. Medjutim, otkrio sam tu nelogicnu stvar, a to je da se u M modu ne moze podesiti ekspozicija kraca od 1/30. Iz kog razloga, nemam pojma... Ako prebacim na S mod, onda moze, ali mi to ne odgovara jer mi on sam blendu odvrce i zavrce u svim mogucim varijantama, samo ne u onoj koja meni treba. Znaci, livew view je za te svrhe totalno neupotrebljiv. Ili ga ja nisam znao podesiti. Nisam stigao da proceprkam po uputstvu, tako da mi ga nemojte spominjati.

Storm, jesi li ti u testu primijetio taj problem?! Ili, neko drugi, ko koristi D3200?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #80 poslato: Decembar 17, 2013, 01:50:30 posle podne »
LiveView je kod Nikona već odavno problem. Ljudi jednostavno nisu u stanje da naprave normalan LV.
Ekspoziciju ti ograničava na 1/30 jer misli da želiš da snimaš video. Treba da probaš da promeniš opciju Manual movie settings (strana 91.).
Blendu treba da podesiš pre ulaska u LV i to ti je. Nemam aparat, ali tako je bilo na starijim modelima.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #81 poslato: Decembar 20, 2013, 11:49:35 posle podne »
Prosto sam odusevljen kvalitetom fotografije sa D3200. I kolicinom detalja. Mogu cak da kazem da mi je bolji kvalitet nego sa D7000! Ovaj novi senzor je jednostavno fenomenalan!!! Mogu misliti kako je tek na D7100...

D3000 je dobar aparat, i nisam imao zamjerki za njega. Moze da pruzi dosta i ima stvarno solidan kvalitet fotografije. Ali D3200 je 10 stepenica iznad, a ne samo dvije. Ogromna razlika.... Mislim da se iz mog teksta moze zakljuciti koliko sam odusevljen. Jedva cekam ljepse vrijeme i malo sunca da ga isprobam kako treba. Ovo je sve bilo "na kasicicu". Em ja ne stignem od posla, em je stalno ruzno vrijeme.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #82 poslato: Decembar 20, 2013, 11:56:26 posle podne »
..... Em ja ne stignem od posla, em je stalno ruzno vrijeme.
Ne postoji ruzno vrijeme za nas fotografe, postoji samo lijenost da izadjemo iz svojih toplih domova, nekad se najbolje fotografije naprave upravo kad je snjezna oluja, smog, magla, kiša...... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #83 poslato: Decembar 21, 2013, 12:00:06 pre podne »
A u pravu si.... Ma da bih napravio nesto, trebam otici iz grada. A dok ja dodjem s' posla, vec skoro bude mrak. Dok rucam, tamo-vamo, mrak, valja odmoriti, itd... Dodje vikend, ja milion drugih obaveza... Eto, nisam aparat ni vidio od prosle subote, do veceras... Dosao u Banja Luku, napravio par nocnih fotografija, i to je to za sada. Sutra najavljuju malo ljepse vrijeme, tako bi moglo biti i nesto korisno sutra.

U svakom slucaju, i dalje sam odusevljen! :D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #84 poslato: Decembar 21, 2013, 09:56:51 pre podne »
Prosto sam odusevljen kvalitetom fotografije sa D3200. I kolicinom detalja. Mogu cak da kazem da mi je bolji kvalitet nego sa D7000! Ovaj novi senzor je jednostavno fenomenalan!!!
Pa o tome pričam svo vreme ovde ali ljudi misle da to što je entry level automatski znači da nije dovoljno dobro za njih. D3200 je pravo malo čudo i poklon sa neba kakav za te pare nikada viđen nije. Za svakog fotografa početnika, hobistu, amatera. Vidiš i kako rezolucija dobro dođe čak i kada ti nije preko potrebna. ;)
Drago mi je da si zadovoljan mada sam takvu reakciju i očekivao jer nema razloga da bude drugačije. Sad ostaje da se organizuješ malo bolje pa da krenu da padaju dobre fotografije.

Što se vremena tiče... I loše vreme je dobro vreme, ponekad je najlošije vreme najbolja prilika za fotografiju. Neke od meni najdražih fotografije napravio sam po užasnom vremenu. Recimo fotografiju ispod napravio sam na planini Povlen u decembru 2006. godine. Vreme je bilo takvo da je malo falilo da okrenemo kola nazad jer kada smo bili blizu odredišta od magle više nismo videli put ispred sebe. Napolju je bilo -27C. Kada smo došli u zonu fotografisanja ne mogu da ti opišem kako je to izgledalo. U pauzama između udara vetra i kovitlaca snega situacija je na momente postajala nestvarno mirna. Iza svakog drveta kao da je bila bela studijska pozadina i tada je recimo nastala ova fotografija.



Sneg je bio dubok preko metar, a na pojedinim mestima nanosi su bili i preko 2m. Probijali smo jako teško. Zamisli kad smo u jednom trenutku ukapirali da idemo po nekim grobovima jer smo počeli da se spotičemo o spomenike od kojih smo prvo pimislili da je neko čudno kamenje pa kad smo počeli da otkopavamo shvatili smo da su spomenici. I tako. :) Fotografija prirode ne poznaje granice. To je pasija i strast i potraga za nesvakidašnjim, a nesvakidašnje se mnogo ređe nalazi na lepom, suvom vremenu, pri temperaturi od 23C, kada pirka blagi vetrić i cvrkuću ptičice. Zato nemoj da bežiš od lošeg vremena. Ono je prijatelj i saveznik mada tako u početku i ne izgleda. ;)

P.S. iako je ovde prilično malo detalja i nije toliko grdna situacija za digitalni upsize, ne bih pitao za cenu kad bih mogao ovu fotku imati napravljenu sa sadašnjom tehnikom i na sadašnjoj rezoluciji. Zato kad čujem da ljudima smeta rezolucija jer im fotke zauzimaju više mesta na kartici dobijem koprivnjaču.
« Poslednja izmena: Decembar 21, 2013, 10:55:19 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #85 poslato: Decembar 21, 2013, 10:55:16 pre podne »
Odlicna fotografija Dux i lijepo objasnjeno! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #86 poslato: Decembar 21, 2013, 04:23:35 posle podne »
Drug prijatelj Duxx ima ukor razrednog starešine što sjajnim fotografijama ne zatrpava deo foruma koji je za to namenjen. :D

Eto mu ga na sad! ;D

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #87 poslato: Decembar 21, 2013, 04:36:10 posle podne »
Znam, druže, znam. Otiš'o sam u offtopic i postovao tamo gde ne treba. Aj em sori, ponela me diskusija fotografska. ;)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #88 poslato: Decembar 21, 2013, 04:47:10 posle podne »
Bravo Duxx!!
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #89 poslato: Januar 05, 2014, 11:26:44 posle podne »
Nakon nekog vremena druzenja sa aparatom, mislim da je vrijeme da podijelim sa vama utiske. Necu ici nikakvim posebnim redoslijedom, nego kako mi sta padne na pamet. Posto sam od dslr-ova najvise koristio Nikon D3000, onda cu poredjenja navoditi u odnosu na njega.

Ajde da krenem s' vana. Sto se tice ergonomije, bolja je za nijansu nego na d3000. Grip je nesto duzi, tako da ipak nesto, ljepse stoji u ruci. Nije to sad neka velika razlika, ali se ipak primijeti. I sama izrada gripa je bolja, odnosno guma kojom je oblozen. Takodje, i ono mjesto za palac nazad ima finu gumu, pa i to doprinosi boljoj ergonomiji.
Posto d3000 nije imao Live View, a ovaj ga ima, sam taster za pokretanje je na solidnom mjestu. Mada bih ipak vise volio da su postavili onu polugicu, kao na D7000 i ostalim. Isto tako, i onaj taster za pokretanje snimanja videa mi je bezveze. Mogli su ga, opet spominjem, kao na D7000, napraviti unutar polugice. Ili, ako je vec ovako odluceno, onda da se njegova funkcija moze programirati. Ovako, samo radi kada je LV ukljucen. I samo to i radi... Pocetak i kraj snimanja.
Ostatak tastera je na ok mjestima. Trebalo mi je nesto vremena da se naviknem na zamjenu mjesta nekim tasterima (za zumiranje prilikom pregleda slike, na d3000 je bio donji lijevo, a sada je u sredini lijevo. ISto tako, gdje je sada onaj taster za pocetak snimanja, tu je na d3000 bio taster za paljenje i gasenje displeja). Nije to nista pretjerano, samo zahtijeva neko vrijeme privikavanja.
Takodje, zamjerka ide i na ono sto su svi uvijek spominjali kao manu na Nikonu, a to je da ne pamti zadnji mod okidanja. Tj, pamti, osim u slucaju odlozenog okidanja. A posto volim nocnu fotografiju, onda mi je veoma iritantno da svaki put, tj za svaki snimak, podesavam ponovo. Doduse, bolje je nego na d3000, gdje se svaki put moralo kroz menije to podesavati, a ovde ipak ima poseban taster. Ipak, to su glupo napravili.
Najveca zamjerka ide na los LV. Kada su ga vec ubacili, mogli su bar normalno da ga naprave. Ovako, idiotski. U M modu se vrlo malo toga moze podesavati, sto je apsolutni idiotizam...... Ako zelim nocu da slikam uz koristenje LV-a, moram u S modu, ali mi onda otvor blende sad podesava, sto mi cesto ne odgovara... U sustini, LV je beskoristan tada.
Sto se tice kvaliteta fotografije, tu sam odusevljen. Stvarno nemam nikakvih zamjerki. Odlicno kontrolise sum (nikakvih problema cak ni na 1600, dok se d3000 vec na 400 malo mucio, a preko toga je bio skoro pa neupotrebljiv.), dinamicki opseg je prilicno dobar (mada se ne bih bunio da je jos malo bolji). AF je solidan, za ovu klasu aparata. Mogao bi biti brzi, ali, kao sto rekoh, za ovu klasu je sasvim dobar.
Metering je takodje dobar, bilo u matrix modu, bilo u center. Spot ne koristim.

Jos jedna zamjerka ide ka trazilu, tj, prikazom u njemu. Prikaz tacaka kod D3000 je bio fenomenalan. U svakom trenutku i u svim uslovima se bez ikakvih problema vidjela trenutno izabrana tacka. Ovde, u otezanim uslovima (slabije ili veoma jako osvjetljenje) cesto nemam blage veze koja je tacka izabrana jer se jednostavno ne vidi. Ili, ako se vidi crvena tackica, ne mogu da skontam gdje je (pogotovo problem izrazen po vertikali, odnosno tacka iznad ili tacka ispod centralne). Puno puta mi se to desilo. Onda moram da okrenem aparat prema necemu sto ima bolji kontrast, pa da mogu odabrati tacku i tek onda vratiti na zeljeni predmet/osobu. To mi je u sustini i najveca zamjerka.

Sto se tice trajanja baterije, nemam primjedbi. Moze izdrzati oko 400 fotografija sa blicem u nesto bolje osvijeteljenom podrucju (hocu reci, ne mora blic da radi punom snagom) i jos plus oko 30-50 bez blica. Ako se blic ne koristi ili se vrlo malo koristi, mislim da bi mogao i preko 600 bez problema. Za vecinu korisnika kojima je aparat namijenjen, i vise nego dobro. Tu je nesto bolji od D3000, koji je mogao 400-500 snimaka da izvuce, i to vecinom bez koristenja blica. Ako se blic vise koristio, nije mogao preko 350.

Burst je primjetno bolji nego na d3000, a i bafer je neuporedivo veci. Cak i sa ogromnom razlikom u rezoluciji, d3200 moze bez ikakvih problema 10 snikama odjednom. Tj, toliko sam ja probao. Mada, koliko sam procitao, moze i puno vise od toga da izgura bez zastoja. D3000 je mogao 5-6 i onda je dolazilo do drasticnog usporenja.

Kvalitet ekrana je takodje neuporedivo bolji nego na d3000. Rezolucija, reprodukcija boja, svjetlina... Ma, ogromna razlika.

Ono sto je vise puta u raznim testovima napomenuto, za bateriju i leziste, sam i ja primijetio. Kada se otvore vratasca, i otkoci kocnica, jednostavno baterija nekad nece da izadje, pa se aparat mora malo promrdati. Ali, nista problematicno.


Uglavnom, ima samo tih par iritantnih propusta, a sve ostalo je fenomenalno. Aparat koji bih svakome preporucio!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #90 poslato: Januar 06, 2014, 01:57:48 pre podne »
Znači upoznavanje je prošlo kako treba. Sad na red dolaze extra fotke! :) ... a mislim da bi valjalo i kolekciju objektiva obogatiti sa nekim G fiksAnim staklićem da taj aparat zasija punom snagom.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #91 poslato: Januar 06, 2014, 05:13:14 pre podne »
Mjerkam..... 35mm 1,8g. ;)
Ali ne vjerujem da cu moci u neko skorije vrijeme... Ali, u buducnosti bih svakako volio sebi priustiti njega. A posle mozda i 50... Mada, da kupim sve ono sto mi srce zeli... trebao bih prodati i zenu i auto... :D
Salim se. Volio bih nekada imati i 105 micro u kolekciji. Ali, to kad dobijem na bingu (uplati Mujo, uplati). :) ;) :D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #92 poslato: Januar 06, 2014, 06:14:37 posle podne »
Znači dal je moguće...? :)
Sad čitam na Nikon Rumors da će za par sati predstaviti novi D3300 :)

24MP sensor
11 AF points
ISO range: 100-12800 (25,600)
EXPEED4 image processing engine with excellent noise reduction processing
Continuous shooting at 5 fps
3" LCD screen
Scene mode corresponding to the scene of the six most frequently used
Guide function
13 special effect modes

New kit lens: 18-55mm f/3.5-5.6G VR II

http://nikonrumors.com/2014/01/06/additional-nikon-d3300-specifications.aspx/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+NikonRumors+%28NikonRumors.com%29&utm_content=FaceBook

Takođe očekuje se izlazak i 35mm 1.8G FX stakla... e to već zvuči vrlo zanimljivo ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #93 poslato: Januar 06, 2014, 06:26:14 posle podne »
Evo upravo izašle prve fotke aparata sa novim staklićem :)




Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #94 poslato: Januar 06, 2014, 08:22:09 posle podne »
Koliko vidim, jedino unapredjenje je expeed4. I nesto veci iso raspon. Mislim da je unapredjenje kao i d5300 u odnosu na d5200. Odnosno, vise kozmeticke promjene nego stvarna velika unapredjenja. Mada, d3200 je toliko dobar da nece biti duze vrijeme potrebe za zamjenom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #95 poslato: Januar 06, 2014, 11:29:14 posle podne »
Pa nije samo expeed 4. Nakadno je dodato u specifikacijama da nema ni low-pass filter. Izgleda da će Df biti poslednji Nikon dslr sa LP filterom.

Takođe izgleda zanimljivo i onaj novi 18-55 kit. Kada se ne korististi uvlači se teleskopski sam u sebe pa mu se dimenzije smanjuju za 35%, a inače je i 25% lakši od starog. Bilo bi zanimljivo videti takvu tehnologiju primenjenu na novi 70-200 f2.8 VR...  mrf!... malo li i ja hoću! :P
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 11:47:26 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #96 poslato: Januar 06, 2014, 11:38:19 posle podne »
@Duxx
a ono jest...ali ako se nekom za par godina ipak javi nostalgija, slobodno neka predje na Canon.   :laugh:
p.s. (jbg, znam da nije red ali bilo je to jače od mene...) 
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 11:50:51 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #97 poslato: Januar 06, 2014, 11:49:20 posle podne »
Pa jeste... čemu posle praviti retro modele i vraćati se u prošlost. Bolje ostati u njoj i poštedeti se naknadnih troškova! ;)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #98 poslato: Januar 07, 2014, 12:36:19 pre podne »
e pa recimo tako nešto...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #99 poslato: Januar 07, 2014, 01:46:02 posle podne »
D3300 sa novim senzorom ali senzor nije onaj iz D5300 nego evolucija onoga iz D3200. Zanimljivo moram reći.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #100 poslato: Januar 14, 2014, 10:49:54 posle podne »
Evo kratke probe videa na D3200, u nocnim uslovima. ISO je bio na 1600.

http://www.sendspace.com/file/o9h8ks

Van mreže HitmanforMNE

  • Član
  • **
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
    • ljubomirgrgurovic
    • Pogledaj profil
    • Grgurovic
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #101 poslato: Januar 19, 2014, 05:59:19 posle podne »
Sto se tiče navedenog Nikona ja imam samo rijeci hvale. :) Sad je sve stvar kreativnosti i volje :)

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #102 poslato: Januar 26, 2014, 09:42:08 pre podne »
mozda se je ne snalazim, ali nikako da nadjem da podesim da imam mrezu prlikom snimanja. nema pa nema. pomoc...upomoc
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže sarajevowinter

  • Junior
  • *
  • Poruke: 20
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #103 poslato: Jul 01, 2015, 01:22:29 posle podne »
Pre par dana kupio...jedno pitanje, kada su fotografije u Raw+Fine, zasto prilikom prebacivanja na racunar obe slike budu u Jpeg fomatu?!
Nikon D3200
Nikkor 18-55mm VR II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #104 poslato: Jul 01, 2015, 03:16:39 posle podne »
sve jedno ovde ili na pvt...
Mislim da nema šanse da su oba jpeg...pogledaj malo bolje u extenziju fajla,  jedan mora da je jpeg, a drugi raw...
A taj sto ne možeš da ga otvoriš bez LR ili PS je sigurno RAW  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #105 poslato: Jul 01, 2015, 09:33:51 posle podne »
Instaliraj i FastStone, pa ces moci da otvoris raw, odnosno NEF.

Jpeg se otvara direktno kroz Photoshop, a photoshop za raw / nef, povlaci Adobe Camera Raw kao program. Ono sto je bitno, ispod fotografije imas podesavanja za kolorni profil, pa odaberi sRGB umesto AdobeRGB koji ti je trenutno
''Ne moze da svane pre zore''