Autor Tema: Nikon D3200, Test  (Pročitano 42485 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #60 poslato: Avgust 19, 2013, 03:04:10 posle podne »
Da ne bude zabune, ja sam 85-icu isključio baš zbog ograničenja u odnosu na makro objektiv. Ako makro mogućnosti nisu neophodne (a stekao sam utisak iz priče o fotografisanju na i oko stola da ipak jesu), onda 85-ica itekako ulazi u izbor. Njen glavni nedostatak dele i svi ostali portretni objektivi, a to je relativno velika minimalna radna distanca, zbog koje ume da bude malo nezgodan na krop senzoru, budući da za neki closeup nije, a dovoljno je uzak da traži veći prostor za rad.

O 85-ici macro nisam razmišljao, jer je nikad nisam ni probao, ali to bi itekako mogla da bude interesantna alternativa, jer uspeva da pomiri baš dva pomenuta objektiva - 85-icu 1.8G i 105 micro. Naravno da zbog nekih svojih karakteristika ne može biti istovetna kao druga dva stakla, ali mislim da je poslednje od čega treba strepiti - kvalitet.

40-ica makro je pomalo priglupo staklo, usudio bih se reći. Iako je ta ocena krajnje subjektivna, mišljenja sam da je to premala žiža za jedno makro staklo, te da je radna distanca toliko blesava na max uvećanju, da bilo kakav rad sa svetlom čini neverovatnim mučenjem. Postojeća 50-ica će lako da pokrije sve što ta 40-ica može, osim makroa, a problem makroa na toj žiži sam već objasnio u prethodnoj rečenici.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2013, 03:06:23 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #61 poslato: Avgust 19, 2013, 03:40:21 posle podne »
Pa onda definitivno uzimam samo 60mm macro.
105mm bi mi legla za outdoor fotografije,ali one mi se ne prodaju toliko dobro da bih to uoste uzimao kao faktor prilikom izbora.tako da mi ona ispada iz izbora jer sam veoma ogranicen prostorom u stanu.

Posto je velika razlika u ceni i zmedju 105mm na koji sam se prvobitno nameracio i 60mm macro, sada mi se javlja novi "problem".

Dodirnuli smo tumu focus stockinga...koji bi,smatram,veoma koristan bio u kombinaciji sa makro objektivom (a i generalno stock fotkama). I zbog toga imam staru-novu muku.

Vracam se na aparat, da li bi sa ustedjenim parama bilo pametnije da uzmem d5200 ili d7000 umesto d3200. Koliko sam pohvatao, razlika u kvalitetu fotke nije toliko primetna i to je ono sto mi je navaznije (ispravite me ako sam u zabludi).
Ali,kada cu stedeti na obektivu...da li mislite da mi je d5200 ili d7000 bolji izbor,zbog vise af tacaka...tj. kada stavim aparat na stalak...veoma cesto mi se sa mojom d3100 desava da ono sto bih hteo da je u fokusu,daleko od bilo koje tacke...pa ga onda ganjam preko LV...ali desi se da mi aparat fokusira na totalno drugo mesto od onoga gde sam ga ja postavio ili jednostavno imam utisak da je bolje ako izbegavam lv. Da li je onda bolje da visak kinte ulozim u d5200 il d7000? Prvenstveno me zanima da li bi mi visak tacaka znacio za moje potrebe. Super i sto imaju rotirajuci ekran,magnezijum,dugmice... ali,mene samo zanima da li te fokusne tacke vrede da se da vise para i uzme d5200 ili d7000 umesto d3200. Kazem,kapiram da je sam kvalitet fotografije otprilike isti,a to mi je na 1. mestu.

p.s. Da li treba da vam prodam dusu ili saljem pivo na kucne adrese...sa obzirom koliko mi pomazete?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #62 poslato: Avgust 19, 2013, 04:26:48 posle podne »
Nakon cele priče mogu da se složim sa prethodnicima da 60 mm Macro deluje kao objektiv koji objedinjuje tvoje trenutne potrebe.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #63 poslato: Avgust 19, 2013, 04:46:17 posle podne »
Nista,onda sa 60mm na pricu o objetivima stavljamo tacku...
jedino vas molim,da mi ogovorite u vezi aparata tj. fokusnih tacaka,sto sam pitao u prethodnom postu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #64 poslato: Avgust 19, 2013, 05:04:31 posle podne »
LV i manuelni fokus - nema greške. Još ako ga priključiš na TV preko HDMI...
Ako se dobro sećam D3100 ima neki digitalni zum u LV pa nije baš od koristi. Nadam se da je na novijim modelima to kao kod Canona.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #65 poslato: Avgust 19, 2013, 05:12:19 posle podne »
Nešto nisam mišljenja da će AF tačke da ti predstavljaju nekakav problem. Do skoro najkorišćeniji stock aparat bio je 5D mkII kod kog si faktički imao samo jednu upotrebljivu tačku. Centralnu. Da fotkaš ptice, sport i slično pa ajd. Kod tebe će čini mi se uglavnom biti statične scene što samim tim drastično smanjuje potrebu za nekakvim sega-mega AF sistemom. Ja zbog toga ne bih davao extra novac. Bolje na razliku koja ti ostane dodaš kasnije nekakav novac pa pazariš još jedno lepo staklence.

Prvi sledeći model koji bi doneo nekakvu razliku u kvalitetu fotke je D7100 ali je za stock to po meni suvišan korak. Ili treba ići na D600/d800 ili ne dirati ništa. Videćemo da li će D400 (ako ga uopšte bude) doneti nešto novo po pitanju rezolucije i senzora u APS-C svetu. Čisto sumnjam. Verovatno hoće što se tiče AF-a ali kao što rekosmo, nisam mišljenja da će to nešto mnogo da ti znači u stock poslu.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #66 poslato: Avgust 19, 2013, 05:20:02 posle podne »
Da! d3100 ima tu mogucnost da u LV pritiskom na "+" uvecas da bi kao "bolje" hvatao fokus...al u fazonu "sio mi ga Djura".
Zato i pitam da li je bolje uzeti d5200 il d700...jer imaju i bolji sistem i vise tacaka od d3200.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #67 poslato: Avgust 19, 2013, 05:23:58 posle podne »
Duxx...ok.

Onda definitivno d3200 i 600mm micro.

Sem 18-55,imam 35mm/1.8 i 55-200mm. i uzecu 60mm macro.
Imam 1 blic i 2 blic glave.

Da li bi mi posavetovao jos neki objektiv ili nesto od opreme?

ovo ode bas,offtopic...al kada ste vec svi na ovom mestu...

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #68 poslato: Avgust 19, 2013, 05:59:05 posle podne »
Pa ako gledamo samo stock 18-55 i 55-200 su stakla nisu baš za tu namenu. To su ipak pristupačni zumići za amatersku upotrebu i to je to. Ali su dobri staklići za fotkanje za svoju dušu.

Šta bih savetovao od objektiva sve zavisi od tvojih afiniteta tj. šta je to što voliš i planiraš pretežno da fotkaš. Za portrete 85mm je nezamenljiv u stvari zamenljiv je jedino ako planiraš da ga zameniš za 135mm :) Za prirodu, ulicu, life ja volim da idem na široko. Tu je 16-35 f4 tebi trenutno van budžeta ali bi recimo 28mm 1.8G mogao da ti bude nešto o čemu bi mogao da razmišljaš. Strašno staklo!! Kad bi se recimo odlučio da ideš u tom smeru onda bi ti i 35mm bio višak. Na stock-u je sada u modi outdoor lifestyle, plitak DOF, pastelne boje, širi ugao... Hej...mamma mia... 28ica ko stvorena za to :)

Uopšte po meni je (što sam do sada mnogo puta istakao) 28mm - 50mm - 85mm sve f1.8 i sve G dream stock kit za obične smrtnike kada je u pitanju odnos kvalitet fotografije/uložen novac. Bez konkurencije.

Takođe ako planiraš studio onda bi ti još jedna blic glava dobro došla. Ehhh, dileme, trileme, kvadrileme... majko moja. Priznaj da ti tek sad ništa nije jasno ni šta ti više treba ni šta bi pre poželeo! :)

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #69 poslato: Avgust 19, 2013, 06:11:58 posle podne »
Priznajem.

Znas,sada barem imam "slatke muke",jer d3200 i 60mm macro,kostaju dosta manje nego sto sam planirao da potrosim.

Imam ja jedan blic nissin profesional II (mislim da mu je vodeci broj 56) kad slikam napolju i dve blic glave za studio. Imam 4 stalka za blic glave,a na jedan kacim zilbericu.

Uletela su mi par krstenja i deciji rodjendani u toku ove godine i lepe parice su to...zato me objektivi i muce...ne znam da li da se prilikom izbora drzim striktno objektiva za studio il da kupim nekog allaround playera za pare koje sam ustedeo kupovinom 60mm i d3200. 35mm mi je idealan kada izadjem van kuce a i kada slikam u studiju,ali u cestim slucajevima kad slikam u "studiju" mi je suvise "sirok" i zato sada uzimam 60mm macro.

U svakom slucaju,mislim da ce mi d3200 lepo leci u pokusaju da podignem kvalitet.


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #70 poslato: Avgust 19, 2013, 06:38:43 posle podne »
Ne moraš sve pare odmah da potrošiš. Slikajući neko vreme sa tom 60-icom, uvidećeš koji ti objektiv nedostaje.
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2013, 06:41:40 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #71 poslato: Avgust 19, 2013, 06:40:42 posle podne »
Pa tako nekako ce i da bude...mozda na te pare legnu jos neke, pa kupim jos neko bolje staklo iz duxxove liste predloga.

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #72 poslato: Avgust 19, 2013, 11:14:51 posle podne »
^^ Korak po korak i sve ce doci na svoje mesto. Tebi ce onda kroz iskustvo biti mnogo lakse da procenis sta ti zapravo treba, a sta ne, cak i od kombinacije koju je Duxx naveo (koja je pre za FX nego za DX tela).
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #73 poslato: Septembar 30, 2013, 10:10:47 posle podne »
Društvo...nisam umro,još sam živ. >:D
Evo da javim šta se dešava,da ne bude,smarao,smarao pa se više nije javljao...

Pre neki dan sam kupio nikon 10-24mm.
Čekam dobru cenu za makro 60mm.

Pa ću onda da vidim koliko para mi je ostalo...tj. da li ću kupiti d3200. Il ću sačekati sledeću godinu,kada izađu najavljeni novi modeli...pa valdja cene dobro padnu!

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #74 poslato: Oktobar 19, 2013, 09:00:07 pre podne »
posle visemesecnog premisljanja odlucio sam da kupim Nikon D3200 18-105 DX VR. ovih dana. mislim da mi je to maximum sto se tice para, aparat bih koristi kao porodicni za foto i video snimanja, i pomalo za mene i clana porodice za snimanje fotografija za svoju dusu.

kako bi mogla da izgleda oprema za taj aparata? stativ, blic, telefoto objektiv?
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #75 poslato: Oktobar 19, 2013, 10:00:59 pre podne »
Obavezno blic SB700 i ako možeš jedan fiksni staklić za umetničarenje i uslove slabijeg svetla. Recimo 35mm 1.8G ako voliš šire ili 50mm 1.8G ako voliš više portrete da fotkaš. Nikada ne možeš osetiti prave čari DSLR-a bez brzog fiksnog staklića.

Ako slikaš prirodu onda je i stativ takođe neophodan. Tri brenda koja možeš naći kod nas, a od kojih bih uzimao stativ su Vanguard, Velbon i Manfrotto. Ti vidi koji model i cena tebi najviše odgovaraju.

Tele objektiv (ako imaš potrebe za tim) možeš uzeti AF-S 70-300 f4.5-5.6 VR koji je odličan ali i poskup, a imaš i AF-S 70-300 f4-5.6 koji je znatno jeftiniji ali će itekako dobro da posluži i verujem da ćeš i sa njim biti prezadovoljan.

Eto tako ;)
Pozdrav i srećno

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #76 poslato: Oktobar 19, 2013, 08:17:44 posle podne »
hvala na preporuci. otprilike ce tako da bude. vemenom.
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #77 poslato: Novembar 02, 2013, 09:55:13 posle podne »
stigao je aparat.

danas sam malo snimao decu sportiste. nije lako

sutra na kalemegdan.
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #78 poslato: Novembar 03, 2013, 01:09:07 pre podne »
Čestitam. Stavi ga u temu sreća, radost...
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #79 poslato: Decembar 17, 2013, 01:17:24 posle podne »
Posto volim nocnu fotografiju, onda sam neku vece probavao novi aparat i u tim uslovima. Medjutim, naisao sam na jednu nelogicnost, koja me je u prvi tren malo iznervirala.
Posto sam probavao iz nekog neobicnog ugla da slikam neko drvo, to je zahtijevalo malo gimnastike sa moje strane. Posto je bilo veoma hladno i nije mi se dalo da klecim i puzem po snijegu, da bih kroz trazilo vidio sta tacno ganjam, onda sam fino upalio livew view, da bi mi, po nekoj logici, olaksao posao. Medjutim, otkrio sam tu nelogicnu stvar, a to je da se u M modu ne moze podesiti ekspozicija kraca od 1/30. Iz kog razloga, nemam pojma... Ako prebacim na S mod, onda moze, ali mi to ne odgovara jer mi on sam blendu odvrce i zavrce u svim mogucim varijantama, samo ne u onoj koja meni treba. Znaci, livew view je za te svrhe totalno neupotrebljiv. Ili ga ja nisam znao podesiti. Nisam stigao da proceprkam po uputstvu, tako da mi ga nemojte spominjati.

Storm, jesi li ti u testu primijetio taj problem?! Ili, neko drugi, ko koristi D3200?