Autor Tema: Nikon D3200, Test  (Pročitano 42457 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #80 poslato: Decembar 17, 2013, 01:50:30 posle podne »
LiveView je kod Nikona već odavno problem. Ljudi jednostavno nisu u stanje da naprave normalan LV.
Ekspoziciju ti ograničava na 1/30 jer misli da želiš da snimaš video. Treba da probaš da promeniš opciju Manual movie settings (strana 91.).
Blendu treba da podesiš pre ulaska u LV i to ti je. Nemam aparat, ali tako je bilo na starijim modelima.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #81 poslato: Decembar 20, 2013, 11:49:35 posle podne »
Prosto sam odusevljen kvalitetom fotografije sa D3200. I kolicinom detalja. Mogu cak da kazem da mi je bolji kvalitet nego sa D7000! Ovaj novi senzor je jednostavno fenomenalan!!! Mogu misliti kako je tek na D7100...

D3000 je dobar aparat, i nisam imao zamjerki za njega. Moze da pruzi dosta i ima stvarno solidan kvalitet fotografije. Ali D3200 je 10 stepenica iznad, a ne samo dvije. Ogromna razlika.... Mislim da se iz mog teksta moze zakljuciti koliko sam odusevljen. Jedva cekam ljepse vrijeme i malo sunca da ga isprobam kako treba. Ovo je sve bilo "na kasicicu". Em ja ne stignem od posla, em je stalno ruzno vrijeme.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #82 poslato: Decembar 20, 2013, 11:56:26 posle podne »
..... Em ja ne stignem od posla, em je stalno ruzno vrijeme.
Ne postoji ruzno vrijeme za nas fotografe, postoji samo lijenost da izadjemo iz svojih toplih domova, nekad se najbolje fotografije naprave upravo kad je snjezna oluja, smog, magla, kiša...... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #83 poslato: Decembar 21, 2013, 12:00:06 pre podne »
A u pravu si.... Ma da bih napravio nesto, trebam otici iz grada. A dok ja dodjem s' posla, vec skoro bude mrak. Dok rucam, tamo-vamo, mrak, valja odmoriti, itd... Dodje vikend, ja milion drugih obaveza... Eto, nisam aparat ni vidio od prosle subote, do veceras... Dosao u Banja Luku, napravio par nocnih fotografija, i to je to za sada. Sutra najavljuju malo ljepse vrijeme, tako bi moglo biti i nesto korisno sutra.

U svakom slucaju, i dalje sam odusevljen! :D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #84 poslato: Decembar 21, 2013, 09:56:51 pre podne »
Prosto sam odusevljen kvalitetom fotografije sa D3200. I kolicinom detalja. Mogu cak da kazem da mi je bolji kvalitet nego sa D7000! Ovaj novi senzor je jednostavno fenomenalan!!!
Pa o tome pričam svo vreme ovde ali ljudi misle da to što je entry level automatski znači da nije dovoljno dobro za njih. D3200 je pravo malo čudo i poklon sa neba kakav za te pare nikada viđen nije. Za svakog fotografa početnika, hobistu, amatera. Vidiš i kako rezolucija dobro dođe čak i kada ti nije preko potrebna. ;)
Drago mi je da si zadovoljan mada sam takvu reakciju i očekivao jer nema razloga da bude drugačije. Sad ostaje da se organizuješ malo bolje pa da krenu da padaju dobre fotografije.

Što se vremena tiče... I loše vreme je dobro vreme, ponekad je najlošije vreme najbolja prilika za fotografiju. Neke od meni najdražih fotografije napravio sam po užasnom vremenu. Recimo fotografiju ispod napravio sam na planini Povlen u decembru 2006. godine. Vreme je bilo takvo da je malo falilo da okrenemo kola nazad jer kada smo bili blizu odredišta od magle više nismo videli put ispred sebe. Napolju je bilo -27C. Kada smo došli u zonu fotografisanja ne mogu da ti opišem kako je to izgledalo. U pauzama između udara vetra i kovitlaca snega situacija je na momente postajala nestvarno mirna. Iza svakog drveta kao da je bila bela studijska pozadina i tada je recimo nastala ova fotografija.



Sneg je bio dubok preko metar, a na pojedinim mestima nanosi su bili i preko 2m. Probijali smo jako teško. Zamisli kad smo u jednom trenutku ukapirali da idemo po nekim grobovima jer smo počeli da se spotičemo o spomenike od kojih smo prvo pimislili da je neko čudno kamenje pa kad smo počeli da otkopavamo shvatili smo da su spomenici. I tako. :) Fotografija prirode ne poznaje granice. To je pasija i strast i potraga za nesvakidašnjim, a nesvakidašnje se mnogo ređe nalazi na lepom, suvom vremenu, pri temperaturi od 23C, kada pirka blagi vetrić i cvrkuću ptičice. Zato nemoj da bežiš od lošeg vremena. Ono je prijatelj i saveznik mada tako u početku i ne izgleda. ;)

P.S. iako je ovde prilično malo detalja i nije toliko grdna situacija za digitalni upsize, ne bih pitao za cenu kad bih mogao ovu fotku imati napravljenu sa sadašnjom tehnikom i na sadašnjoj rezoluciji. Zato kad čujem da ljudima smeta rezolucija jer im fotke zauzimaju više mesta na kartici dobijem koprivnjaču.
« Poslednja izmena: Decembar 21, 2013, 10:55:19 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #85 poslato: Decembar 21, 2013, 10:55:16 pre podne »
Odlicna fotografija Dux i lijepo objasnjeno! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #86 poslato: Decembar 21, 2013, 04:23:35 posle podne »
Drug prijatelj Duxx ima ukor razrednog starešine što sjajnim fotografijama ne zatrpava deo foruma koji je za to namenjen. :D

Eto mu ga na sad! ;D

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #87 poslato: Decembar 21, 2013, 04:36:10 posle podne »
Znam, druže, znam. Otiš'o sam u offtopic i postovao tamo gde ne treba. Aj em sori, ponela me diskusija fotografska. ;)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #88 poslato: Decembar 21, 2013, 04:47:10 posle podne »
Bravo Duxx!!
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #89 poslato: Januar 05, 2014, 11:26:44 posle podne »
Nakon nekog vremena druzenja sa aparatom, mislim da je vrijeme da podijelim sa vama utiske. Necu ici nikakvim posebnim redoslijedom, nego kako mi sta padne na pamet. Posto sam od dslr-ova najvise koristio Nikon D3000, onda cu poredjenja navoditi u odnosu na njega.

Ajde da krenem s' vana. Sto se tice ergonomije, bolja je za nijansu nego na d3000. Grip je nesto duzi, tako da ipak nesto, ljepse stoji u ruci. Nije to sad neka velika razlika, ali se ipak primijeti. I sama izrada gripa je bolja, odnosno guma kojom je oblozen. Takodje, i ono mjesto za palac nazad ima finu gumu, pa i to doprinosi boljoj ergonomiji.
Posto d3000 nije imao Live View, a ovaj ga ima, sam taster za pokretanje je na solidnom mjestu. Mada bih ipak vise volio da su postavili onu polugicu, kao na D7000 i ostalim. Isto tako, i onaj taster za pokretanje snimanja videa mi je bezveze. Mogli su ga, opet spominjem, kao na D7000, napraviti unutar polugice. Ili, ako je vec ovako odluceno, onda da se njegova funkcija moze programirati. Ovako, samo radi kada je LV ukljucen. I samo to i radi... Pocetak i kraj snimanja.
Ostatak tastera je na ok mjestima. Trebalo mi je nesto vremena da se naviknem na zamjenu mjesta nekim tasterima (za zumiranje prilikom pregleda slike, na d3000 je bio donji lijevo, a sada je u sredini lijevo. ISto tako, gdje je sada onaj taster za pocetak snimanja, tu je na d3000 bio taster za paljenje i gasenje displeja). Nije to nista pretjerano, samo zahtijeva neko vrijeme privikavanja.
Takodje, zamjerka ide i na ono sto su svi uvijek spominjali kao manu na Nikonu, a to je da ne pamti zadnji mod okidanja. Tj, pamti, osim u slucaju odlozenog okidanja. A posto volim nocnu fotografiju, onda mi je veoma iritantno da svaki put, tj za svaki snimak, podesavam ponovo. Doduse, bolje je nego na d3000, gdje se svaki put moralo kroz menije to podesavati, a ovde ipak ima poseban taster. Ipak, to su glupo napravili.
Najveca zamjerka ide na los LV. Kada su ga vec ubacili, mogli su bar normalno da ga naprave. Ovako, idiotski. U M modu se vrlo malo toga moze podesavati, sto je apsolutni idiotizam...... Ako zelim nocu da slikam uz koristenje LV-a, moram u S modu, ali mi onda otvor blende sad podesava, sto mi cesto ne odgovara... U sustini, LV je beskoristan tada.
Sto se tice kvaliteta fotografije, tu sam odusevljen. Stvarno nemam nikakvih zamjerki. Odlicno kontrolise sum (nikakvih problema cak ni na 1600, dok se d3000 vec na 400 malo mucio, a preko toga je bio skoro pa neupotrebljiv.), dinamicki opseg je prilicno dobar (mada se ne bih bunio da je jos malo bolji). AF je solidan, za ovu klasu aparata. Mogao bi biti brzi, ali, kao sto rekoh, za ovu klasu je sasvim dobar.
Metering je takodje dobar, bilo u matrix modu, bilo u center. Spot ne koristim.

Jos jedna zamjerka ide ka trazilu, tj, prikazom u njemu. Prikaz tacaka kod D3000 je bio fenomenalan. U svakom trenutku i u svim uslovima se bez ikakvih problema vidjela trenutno izabrana tacka. Ovde, u otezanim uslovima (slabije ili veoma jako osvjetljenje) cesto nemam blage veze koja je tacka izabrana jer se jednostavno ne vidi. Ili, ako se vidi crvena tackica, ne mogu da skontam gdje je (pogotovo problem izrazen po vertikali, odnosno tacka iznad ili tacka ispod centralne). Puno puta mi se to desilo. Onda moram da okrenem aparat prema necemu sto ima bolji kontrast, pa da mogu odabrati tacku i tek onda vratiti na zeljeni predmet/osobu. To mi je u sustini i najveca zamjerka.

Sto se tice trajanja baterije, nemam primjedbi. Moze izdrzati oko 400 fotografija sa blicem u nesto bolje osvijeteljenom podrucju (hocu reci, ne mora blic da radi punom snagom) i jos plus oko 30-50 bez blica. Ako se blic ne koristi ili se vrlo malo koristi, mislim da bi mogao i preko 600 bez problema. Za vecinu korisnika kojima je aparat namijenjen, i vise nego dobro. Tu je nesto bolji od D3000, koji je mogao 400-500 snimaka da izvuce, i to vecinom bez koristenja blica. Ako se blic vise koristio, nije mogao preko 350.

Burst je primjetno bolji nego na d3000, a i bafer je neuporedivo veci. Cak i sa ogromnom razlikom u rezoluciji, d3200 moze bez ikakvih problema 10 snikama odjednom. Tj, toliko sam ja probao. Mada, koliko sam procitao, moze i puno vise od toga da izgura bez zastoja. D3000 je mogao 5-6 i onda je dolazilo do drasticnog usporenja.

Kvalitet ekrana je takodje neuporedivo bolji nego na d3000. Rezolucija, reprodukcija boja, svjetlina... Ma, ogromna razlika.

Ono sto je vise puta u raznim testovima napomenuto, za bateriju i leziste, sam i ja primijetio. Kada se otvore vratasca, i otkoci kocnica, jednostavno baterija nekad nece da izadje, pa se aparat mora malo promrdati. Ali, nista problematicno.


Uglavnom, ima samo tih par iritantnih propusta, a sve ostalo je fenomenalno. Aparat koji bih svakome preporucio!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #90 poslato: Januar 06, 2014, 01:57:48 pre podne »
Znači upoznavanje je prošlo kako treba. Sad na red dolaze extra fotke! :) ... a mislim da bi valjalo i kolekciju objektiva obogatiti sa nekim G fiksAnim staklićem da taj aparat zasija punom snagom.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #91 poslato: Januar 06, 2014, 05:13:14 pre podne »
Mjerkam..... 35mm 1,8g. ;)
Ali ne vjerujem da cu moci u neko skorije vrijeme... Ali, u buducnosti bih svakako volio sebi priustiti njega. A posle mozda i 50... Mada, da kupim sve ono sto mi srce zeli... trebao bih prodati i zenu i auto... :D
Salim se. Volio bih nekada imati i 105 micro u kolekciji. Ali, to kad dobijem na bingu (uplati Mujo, uplati). :) ;) :D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #92 poslato: Januar 06, 2014, 06:14:37 posle podne »
Znači dal je moguće...? :)
Sad čitam na Nikon Rumors da će za par sati predstaviti novi D3300 :)

24MP sensor
11 AF points
ISO range: 100-12800 (25,600)
EXPEED4 image processing engine with excellent noise reduction processing
Continuous shooting at 5 fps
3" LCD screen
Scene mode corresponding to the scene of the six most frequently used
Guide function
13 special effect modes

New kit lens: 18-55mm f/3.5-5.6G VR II

http://nikonrumors.com/2014/01/06/additional-nikon-d3300-specifications.aspx/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+NikonRumors+%28NikonRumors.com%29&utm_content=FaceBook

Takođe očekuje se izlazak i 35mm 1.8G FX stakla... e to već zvuči vrlo zanimljivo ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #93 poslato: Januar 06, 2014, 06:26:14 posle podne »
Evo upravo izašle prve fotke aparata sa novim staklićem :)




Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #94 poslato: Januar 06, 2014, 08:22:09 posle podne »
Koliko vidim, jedino unapredjenje je expeed4. I nesto veci iso raspon. Mislim da je unapredjenje kao i d5300 u odnosu na d5200. Odnosno, vise kozmeticke promjene nego stvarna velika unapredjenja. Mada, d3200 je toliko dobar da nece biti duze vrijeme potrebe za zamjenom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #95 poslato: Januar 06, 2014, 11:29:14 posle podne »
Pa nije samo expeed 4. Nakadno je dodato u specifikacijama da nema ni low-pass filter. Izgleda da će Df biti poslednji Nikon dslr sa LP filterom.

Takođe izgleda zanimljivo i onaj novi 18-55 kit. Kada se ne korististi uvlači se teleskopski sam u sebe pa mu se dimenzije smanjuju za 35%, a inače je i 25% lakši od starog. Bilo bi zanimljivo videti takvu tehnologiju primenjenu na novi 70-200 f2.8 VR...  mrf!... malo li i ja hoću! :P
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 11:47:26 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #96 poslato: Januar 06, 2014, 11:38:19 posle podne »
@Duxx
a ono jest...ali ako se nekom za par godina ipak javi nostalgija, slobodno neka predje na Canon.   :laugh:
p.s. (jbg, znam da nije red ali bilo je to jače od mene...) 
« Poslednja izmena: Januar 06, 2014, 11:50:51 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #97 poslato: Januar 06, 2014, 11:49:20 posle podne »
Pa jeste... čemu posle praviti retro modele i vraćati se u prošlost. Bolje ostati u njoj i poštedeti se naknadnih troškova! ;)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #98 poslato: Januar 07, 2014, 12:36:19 pre podne »
e pa recimo tako nešto...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #99 poslato: Januar 07, 2014, 01:46:02 posle podne »
D3300 sa novim senzorom ali senzor nije onaj iz D5300 nego evolucija onoga iz D3200. Zanimljivo moram reći.