Autor Tema: Nikon D3200, Test  (Pročitano 42466 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #40 poslato: Avgust 18, 2013, 12:48:40 pre podne »
Pa ako stvari tako stoje,ostajem pri d3200 a za razliku u ceni,sam zaista i planirao neki dobar stalak...

a onda sa njim mogu da bijem i muve i zabe...i da mi budu mirne kada slikam.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #41 poslato: Avgust 18, 2013, 12:07:17 posle podne »
Sa malim zakašnjenjem se zahvaljujem na komplimentima i usput, slažem se sa ostalim članovima - D3200 i 105mm micro VR su sjajna kombinacija, samo što treba imati na umu koliko će takav FOV uticati na rakurs. Naime, kada imaš već dovoljno dugih 105mm, na kropu je to ~160mm ekvivalentnih, a to znači i dosta uži kadar. Ako bude bilo potrebe za drugačijim uglom snimanja, to može napraviti izvesne probleme sa krop telom, pa prostora okolo mora biti dovoljno, a i stativ mora biti dovoljno visok i fleksibilan što se položaja tiče.

Ako su te sitnice u startu rešene, onda je kupovina tog objektiva pun pogodak.

Što se bracketinga tiče, za spor rad, kakav je u stocku uobičajen, cela operacija se može uraditi i ručno, a što se fokus-stackinga tiče, već je objašnjeno. ;)

Pozdrav

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #42 poslato: Avgust 18, 2013, 12:38:30 posle podne »
Stativ ionako treba da kupim,pa cu onda prilikom kupovine imati takve zahteve. Ali prostor mi je mali...sve moje fotke nastaju na kuhinjskom stolu i sa strane uspem da uglavim 2 blic glave.

Da li mi je onda pametnije da na d3200 uzmem nikon 85mm macro umesto 105mm macro?
Vidim da je Ken Rockwell dao negativne komentare na 85mm...ali uglavnom na izradu i kvalitet...a meni nije bas toliko bitno...sa obzirom da snimam uglavnom kuci (a 85mm ni za napolje nije za potcenjivanje) mozda mi je 85mm bolji izbor? Sta mi savetujes? Za objektiv ne bih stedeo pare,tako da mi pare u tom slucaju nisu problem,kao sto stedim za aparat pa sam izabrao d3200.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #43 poslato: Avgust 18, 2013, 12:39:54 posle podne »
Ili mi za 105mm savetujes d5200 il d7000 pre nego d3200?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #44 poslato: Avgust 18, 2013, 12:51:29 posle podne »
Što se tiče FOV-a, svejedno ti je da li je D3200, D5200, D7000, svi imaju krop senzor.
Ako je tako kao što kažeš, onda je 85 mm logičniji izbor. Proveri ti to uživo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #45 poslato: Avgust 18, 2013, 01:07:26 posle podne »
Pa nista,otici cu kod drugarice,ona ima 105mm...pa cu da vidim kako mi radi na d3100 i njenom d7000.
Ona je prezadovoljna,ali ona ima celu sobu samo za fotografisanje i nju je i pretvorila u "studio"...a ja u kuhinji moram da preskacem serpe sa supom i plehove sa musakom.

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #46 poslato: Avgust 18, 2013, 01:13:44 posle podne »
nemoj da ih preskaces, fotkaj ih  ;D

aj odradi to kod drugarice i javi koja je razlika 80=ce na d3200 i d7000, zanima me, al nemoj da se  :sleepy1: pa da ne javis  :toothy9:
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #47 poslato: Avgust 18, 2013, 01:19:20 posle podne »
Dogovorili smo se da se vidimo u toku nedelje.
Jer me veoma zanima kako radi taj objektiv. Cak se razmisljam da prvo kupim d3200,pa da i na njemu probam taj objektiv pre konacne odluke...ali onda bih 85mm kupovao napamet,jer njega ne mogu da probam.

Jbm mu pupoljak moracu i da kupim spoljni hard il veci hard....sa obzirom da d3200 ima da napuni moj hard od 500gb,za par meseci.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #48 poslato: Avgust 18, 2013, 01:53:36 posle podne »
Ne, ne... 85-ica nije ravnopravan konkurent, jer je to potretni objektiv i za većinu stvari je (zbog velike minimalne radne distance) previše ograničen. U tom smislu, ne može da se poredi sa bilo kojim makro objektivom. Jedina dilema može biti između 105 micro i 60 micro (ali samo novi G, zbog motora), jer je 60-ica malo univerzalnija na krop telu.

Pozdrav

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #49 poslato: Avgust 18, 2013, 02:06:43 posle podne »
Pa sad...imam vec 50mm? Da li da je prodam i onda uzmem 60mm...ali koliko vas kapiram,dok radi kao regularni objektiv,na d3200 (i ostalim dx sa krop) ce da radi kao da je npr 90mm,sto je fini zum,za npr. portrete il neki landscape? Dobro kapiram? A kada mu ukljucim 1:1 ce da mi minimalna udaljenost bude oko 13cm. Sto mi je taman za fotke satova,klope,noktiju...

Pa mozda mi je onda 60mm bolji izbor ako se uzmu d3200 i mali prostor u obzir. Koliko vidi po testovima...105mm dobija vise poena po kvalitetu izrade i tome sto pase i na FF aparate...nego sto pravi drasticno bolje fotke od 60 i 85.

Da li sam dobro ukapirao?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #50 poslato: Avgust 18, 2013, 02:19:19 posle podne »
Da, ima i taj deo sa micro oznakom. Pogotovo zbog rakursa i veličine prostora koji si opisao.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #51 poslato: Avgust 18, 2013, 03:33:59 posle podne »
Pa nista onda...u svakom slucaju prvo cu onda da kupim d3200 pa cu da odem kod drugarice da probam taj 105mm da se posle ne kajem sto sam hteo da ustedim,pa se zeznuo.
A deluje mi da ce ipak biti da prodam 50mm koji imam (ionako nema motor) pa da kupim ovaj 60mm koji je jos i macro.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #52 poslato: Avgust 18, 2013, 04:00:12 posle podne »
Ja ne znam kakav je taj AF-S 85 mm DX VR Micro. Možda neko drugi ima iskustva?
« Poslednja izmena: Avgust 18, 2013, 04:27:37 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #53 poslato: Avgust 18, 2013, 04:13:53 posle podne »
Ne znam ni ja...po testocima koje sam nasao...jeftini je od 105mm jerje losije izrade i pravljen je za dx format. A sam kvalitet fotografije,tj. da je inferiorniji od 105mm (sto mene najvise zanima) niko ne spominje...pa kapiram da nije toliko los. Sada me je storm usmerio na 60mm...pa  cu njemu verovati,jer ne znam nikoga da ima neki od tog 85 i 60mm.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #54 poslato: Avgust 18, 2013, 04:29:51 posle podne »
Storm je zbog nečega izbacio tu 85-cu iz vida. A niko ne pominje ni 40mm f/2.8 G Micro.

edit: Oba ovdepomenuta objektiva (za razliku od 105mm i 60 mm) su za crop senzor, tako da ako planiraš da pređeš na FF morao bi da ih menjaš.
« Poslednja izmena: Avgust 18, 2013, 04:48:56 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #55 poslato: Avgust 18, 2013, 05:02:45 posle podne »
FF...koga da ubijem za njega?
Ma znam,imam i to negde u vidu...ali sumnjam da cu u narednih par godina toliko bas zaradjivati na stock-u da mi se isplati kupovina ff-a...mada do pre godinu dana sam mislio i da mi je macro,veliki izdatak.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #56 poslato: Avgust 18, 2013, 08:20:32 posle podne »
Sve razumem, samo sam osetio potrebu da napomenem tu bitnu razliku.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #57 poslato: Avgust 18, 2013, 09:50:47 posle podne »
Nisam baš pročitao komplet temu pa se izvinjavam ako sam nešto preskočio. 105mm macro na crop senzoru može da bude mnogo, a može da bude i taman - sve zavisi šta će se fotografisati. Za studio vrlo lako može da ti bude preuzak ako planiraš fotkati ljude. Mnogo bolje, lakše i jeftinije rešenje može biti 85mm 1.8G ukoliko macro nije neophodan. Dalje, 105VR je prilično veliko i teško staklo i nije baš preterano pogodno da se s njim batrga po ceo dan. I to treba imati u vidu. To je inače moja jedina zamerka ovom objektivu koga i sam dosta koristim.
Za cenu jednog 105VR-a može se upakovati otprilike 85mm + 50mm 1.8G koji su znatno lakši i mani, a optički fenomenalni.

Ako je 1:1 macro baš neophodan - 60mm macro f2.8G je svojevremeno bio moje najkorišćenije staklo za stock u vreme dok sam imao D300. Fantastičan objektiv. Ovo je inače staklo koje ima najbrži fokus od svih macro stakala koje sam imao priliku da probam. Na drugom mestu je Canon 100mm IS, a na trećem 105VR. Dok 105 VR ima ubedljivo najlepši bokeh. Ako ti treba 1:1 macro, a nema se kinte za više stakala i ne želiš da juriš razne životrčućoskačuće organizme, 60mm je odlično rešenje za stock.

Van mreže petarv

  • Junior
  • *
  • Poruke: 32
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #58 poslato: Avgust 19, 2013, 01:13:54 posle podne »
Duxx...veoma mi znaci tvoje imsljenje i kao iskusnog fotografa a pogotovo kaljenog stockera.
Sad...
Mene nekako muci sto je storm iskljucio 85mm...

Ali,dobro mi dodje i tvoj savet jer si koristio 60mm bas za indeticne potrebe i uslove kao ja.

Da sad ne mislite da palamudim,evo sta me muci.

Ja imam 50mm koji planiram da zamenim sa 50mm sa af motorom.

Sad ako kupim 60mm macro,ne vidim poentu da kupujem 50mm.

Da li je bolje da imam samo 60mm macro...

Ili sto ja mislim da je mnogo bolje resenje,da kupim 85mm macro i 50mm obican?

Jedino me tu kopka storm,koji ne savetuje 85mm za mene.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3200, Test
« Odgovor #59 poslato: Avgust 19, 2013, 02:58:39 posle podne »
Mislim da ti Storm nije savetovao 85icu iz razloga što se pribojava da bi ista za tebe mogla biti preuska obzirom da koristiš crop senzor i istog se pribojavam i ja i zato i pričam o alternativama. Recimo, ako fotkaš celu figuru odrasle osobe za stok i radiš to sa 85-icom na crop senzoru po nekoj slobodnijoj proceni tebi treba studio koji je bar 8 metara dugačak jer ne treba figura da bude od ivice do ivice fotografije, treba tu da ima malo prostora, pa onda prostora za pozadinu, pa od pozadine do modela... i na sve to još malo nekog prostora iza da čovek može da "diše" tj da se ne oseća kao da je u kutiji za cipele. Vrlo lako može da se desi da ti je to preusko. PLUS, ako na sve to dodamo i fotkanje nekih grupica ljudi, jaoj.

Iz tog razloga tebi je potrebnije nešto šire. Da radiš lakše, da se odmičeš manje, da imaš više prostora, da možeš da "dišeš" na radnom mestu, da se osećaš prijatnije i na kraju da uopšte nešto (fizički) možeš da odradiš. Shodno tome 50-ica je za tebe dobro rešenje kao all around staklence za stock potrebe. To staklo jako lepo ima da te služi za outdoor, za studio, za grupice, za potrete, za life AAALI to staklo nije tako dobro za portrete kao recimo 85mm jer nema BAŠ takav bokeh i nema BAŠ tako dobru projekciju kontura figure. Kontrola distorzije u RAW softveru postoji ali to jednostavno nije isto. Takođe DA, ako želiš da radiš neke closeup-ove detalja na licima, na hrani na trtmrt koječemu onda treba 1:1 macro. I onda kad sve to sabereš i oduzmeš 60mm se nametne kao neko najbolje rešenje koje nije najbolje u svemu ali ako si svestran,a možeš da kupiš jedno staklo onda je to TO staklo koje u sebi ima najviše svega onoga što tebi treba.

85mm macro ne bih kupovao pre svega jer je to DX staklo, a sa njim imaš isti problem sa žižnom daljinom i prostorom za rad u studiskim uslovima.

50mm 1.8G je fantastično staklo koje je odlično rešenje za stock posao ali nema 1:1 macro. Sa druge strane za razliku od macro staklića dozvoliće ti još kreativniji pristup fotografiji zbog veće blende. 50mm 1.8G mirne duše možeš koristiti na maksimalnoj blendi za stock posao. Kod mene sa D800 na f1.8 je žilet oštro. I na sve to je za svoj kvalitet i ono što daje je izuzetno jeftino.

Sa treće strane imaš 60mm macro koji je pravi 1:1 macro i sa kojim nemaš BAŠ takvu kreativnu slobodu jer je "samo" f2.8 ali zato ima pravi macro koji može biti itekako zastupljen u tvom stockerskom portfoliu pa je šteta da sebi to uskratiš i + sa druge strane, zbog svoje konstrukcije i blende i činjenice da je macro ima odličnu kontrolu distorzija i jako lepu projekciju kontura. Ne kao 85ica recimo ali ne može sve.

I tako, kako god okreneš i obrneš sa nekim staklom nešto gubiš, a nešto dobijaš i da nije toga sva ta razna stakla ne bi ni postojala već bi bilo jedno ili dva koji bi u sebi imala sve objedinjeno. Od nečega se krenuti mora i na tebi je da odlučiš šta možeš i koliko, šta ti je prioritet i želja, a na nama je da probamo da pomognemo i posavetujemo. Jesam malo odužio ali ne vredi, ima mnogo da se piše na ovu temu i to se ne može spakovati u pet rečenica ;)

Sve najbolje