Autor Tema: Ma samo hrabro, 2. deo  (Pročitano 31383 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Ma samo hrabro, 2. deo
« poslato: Avgust 07, 2011, 05:38:51 pre podne »
Izmedju “Ma samo hrabro” i “Ma samo hrabro, 2. deo”  proteklo je na stotine snimaka. U proteklih par nedelja dnevno sam provodio po sat ili jace, na livadi ispod ruznog restorana “Ski staza beogradska” puzeci izmedju biljaka, na opste zgrazanje mog psa (videti avatar) kome nije jasno sta mi to lovimo i uz sazaljive poglede izletnika (tipa “mora da je jadnicak skrenuo”). Najveci broj snimaka doziveo je trenutnu delete sudbinu, a ni malobrojnim preostalim nisam zadovoljan.  Bas sam radio!  O makro snimcima bih mogao da napisem poglavlje. Ukratko, probleme bih podelio na hardware (objektiv, medjuprstenovi, predsociva, tripodi..) i software (svetlo i .... vetar!). I dok se hardware i da nekako savladati, oni iz klase software  su pravi problem. Svetla nikad dovoljno, barem ne prirodnog i posebno ne rano ujutru, i jos  posebnije ako se koriste extension tube, sto je vec notorna stvar. Zato smatram da cu to ubuduce morati da korigujem Nikonovim SB700 uz razne home made  difuzije (na ovom mestu molim forumse za stav o ovom uredjaju). Verujem da ce SB 700 ukloniti problem i sa mojim najljucim neprijateljem – povetarcem, jer ce dozvoliti snimanje sa kracim vremenima. Jer, kako god, za iole manju blendu( DOF!), vremena ekspozicije se produzi do u nedogled, a povetarac, koji cesto ni ne osecate, ucini da je model „stresen“ (citiram Nea) cak i kad se koristi tripod. Elem, svetlo je kljucni element, sto ne cudi, jer i fotografija je umetnost crtanja svetlom!
Tehnika koju sam usvojio, e da bih izbegao snimanje iz ruke i tako nastajanje  neostrine,  je sledeca: odaberem cvet za koji sam uocio da ga bube „vole“ (bojim broj sletanja po minuti). Obicno je to ona bodljikava ljubicasta trava. Namontiram tripod (Velbon Sherpa 555Q  sa QHD51Q glavom), a njega stavim moj Nikon D90 sa Tamronom 90 mm Macro i mozda ponekim medjuprstenom (Phottix),  te izostim na pomenuti target  cvet. Nikon podesim na okidanje daljinskim (ML-L3), pritajim se i ...cekam. Pri tome se trudim da ISO bude oko 200 a f ne manje od 11 (saveti DeVil-a). Eksperimenti su pokazali sledece:  bube slecu na sve drugo sem na targetovani cvet!. Lisce, travke, zemlju cak, samo na taj izabrani cvet ne! Sve jedno, mislim da ovo nije losa tehnika i uz SB 700 trebalo bi da bolje rezultate. U medjuvremenu, kao dokaz napredka, evo dve, snimane iz ruke ( a iz razloga gore pomenutog i u vezi bojkota izabranog cveta od strane buba) , tek da se zna da ne odustajem a i da cujem vase komentare, do kojih mi je jako stalo.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #1 poslato: Avgust 08, 2011, 11:53:42 pre podne »
Dobro je za početak (i hrabro), samo si mnogo "ukakio" sa tim ramovima ;)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #2 poslato: Avgust 08, 2011, 02:08:20 posle podne »
Dobro je, samo napred!
Moj savet je da treba izbegavati tube i ostale dodatke dok se ne doktorira sa makro objektivom. Posle se ide sve dalje i dalje u veća uvećanja. Početnik koji odmah krene da fotka na 3:1 suočava se sa velikim problemima i postoji velika mogućnost da batali makro fotografiju. Zato se prvo treba rešiti problema sa makro objektivom, svetlom i vetrom, a kasnije se gazi u dublju problematiku.
Pošto imaš opremu kao i ja pre skoro 2 sezone (a nemaš macro bracket (držač za blic)) savetujem ti da SB700 staviš u bežični mod (aktivira ga popUp blic na D90). Blic drži u levoj ruci (sa difuzerom koji sam pomenuo kako se pravi http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/uz-pomoc-stapa-i-kanapa/makro-difuzer/ ), a fotoaparat u desnoj s tima što ćeš i levom rukom (palcem ili podlakticom ili ... (snaći ćeš se već)) da pridržavaš objektiv zbog stabilnosti. Tako dobijaš svetlo koje će biti dobro za manje otvore blende, ali i rešenje za vetar. Varijanta je za*ebana, ali izvodljiva. Tako sam fotkao celu prošlu sezonu.
Druga varijanta je blic na fotoaparatu sa pomenutim difuzerom s tim što se difuzer iseče pod uglom od 45 i manje stepeni da bi svetlo padalo ispred objektiva. Bilo bi dobro da jačinu blica biraš manuelno, ali je to možda previše problematike za sada.
Jedan od saveta je i da za početak juriš manje aktivne insekte (skakavce, smrdibube...) dok se ne izvežbaš. Treba ići postepeno, korak po korak i tada ne može da izostane uspeh.
I da, batali ramove  ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #3 poslato: Avgust 08, 2011, 04:34:18 posle podne »
Meni je na prvoj ram OK. Na drugoj mi se ne svidja. Da me pitas zasto, ne znam :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #4 poslato: Avgust 09, 2011, 04:59:28 pre podne »
Hvala svima na komentarima i podrsci. I jedno i drugo mi puno znaci. Na kraju krajeva, moje skromne fotografije komentarisali su majstori koji imaju sta da kazu! Nas forum je velika pomoc za svakog ko istinski voli fotografiju. Istovremeno, to je forum koji odise prijateljskom atmosferom, zeljom da se pomogne korisnim savetima i duhovitim komentarima koji coveka raspoloze i navedu da se osmehne...

Prvo. ja ram vise nikad necu staviti i slazem se da je ram odraz kica&neukusa. Ramove sam iscrtao samo da bih pokazao da ucim i iz knjiga (napravljeni su po uputstvima iz knjige Scotta Kelbya, a taj covek je Amerikanac, a pak Amerikanci su svetski prvaci u kicu vec nekoliko vekova unazad).

Posebno hvala DeVilu koji nije zalio truda da, po ko zna koji put, napise poduze uputstvo, ovaj put o koriscenju blica. Ja upravo tako kako je to opisao DeVil (ukljucujici i home made difuzer) mastam da cu koristiti SB 700 koji je u planu za naredni mesec (ako do tada bude buba, s obzirom na sva ta zaprasivanja). Blic nestrpljivo ocekujem, jer moje je vjeruju da svetlo jeste kljucna stvar u makro fotografiji. Dok blic ne dodje, potrazicu DeVilove radove od pre dve godine, kao putokaz koji nivo treba da dostignem ovom opremom koju trenutno posedujem. Pre toga se ne javljam sa trecim delom Ma samo hrabro ali se predati necu (Srbin sam a Srbi se nikada ne predaju). Jos jednom svima i za sve ...veliko hvala.



Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #5 poslato: Avgust 09, 2011, 08:41:57 pre podne »
Evo opet gledam okvire & ramove oko fotki. Stvarno odvratno, kao umrlice! Uzas! NIkad vise! Nego, DeVil, gde da nadjem Tvoje rane radove?

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #6 poslato: Avgust 09, 2011, 01:25:50 posle podne »
I ja sam u početku stavljao ramove, ali sam prošao tu fazu. Ovde imaš moje ranije radove, mada su malo pomešane i prošlogodišnje  http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/makro-fotografija/makro-fotografije/
Uglavnom je pucano sa popUp blicem, pa onda i sa difuzerom i kasnije sa eksternim blicem i difuzerom (koji sam držao u ruci). Tek u temi od ove godine sam nabavio držač za blic i od tada se mnogo manje mučim :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2011, 05:35:54 posle podne »
Moja poruka ce biti kratka, tek jedno Hvala DeVil, jer zurim da posetim sajt koji si mi ljubazno dostavio. Javljam se sa impresijama...Neznalica

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #8 poslato: Avgust 10, 2011, 07:05:29 pre podne »
Da, znam ove radove DeVil, a napredak ucinjen za samo godinu dana je ogroman! Ako nije neskromno, necu se smiriti dok ne postignem ostrinu kao kod No 247, crop! Poslusao sam neke od Tvojih poslednjih saveta, i cini mi se da sam napravio korak napred, ali necu da kacim te fotke i da tako gusim narod...Sledece kacenje mora biti really something !

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #9 poslato: Avgust 10, 2011, 10:53:52 pre podne »

  Ma kaci fotke, kakvo gusenje. Vise fotki, vise sugestija, manje "lutanja".  ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #10 poslato: Avgust 10, 2011, 01:48:26 posle podne »
Baš tako - samo šalji!  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #11 poslato: Avgust 10, 2011, 11:24:30 posle podne »
Hvala Desho i DeVile na bodrenju!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #12 poslato: Avgust 11, 2011, 09:50:10 posle podne »
OK, evo jos dve iz serije Ma samo hrabro, 2. deo. Poslusao sam DeVila i naso najsporije bube na svetu (ove crveno-crne) i pokusao da uslikam leptira u contra-svetlu (sto bi rekao DeVil, da pokusam da mu osvetlim zilice na krilima). Ja kao da uvek kacim istog leptira, kao da na ovoj livadi postoji samo ovaj model...Ima i nesto belih letira istini za volju, ali vilinih konjica ni za lek...nije bas rodna godina sto se buba tice.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #13 poslato: Avgust 20, 2011, 10:40:39 pre podne »
Ojacao sam za mocni SB 700, sto me obavezuje da dodam jos ponesto od fotografija, ali sada sa blicem koji jos nema difuzore i onako prostacki cuci na vrhu D90. Jos treba vezbati i daleko je od dobrog ovo sto kacim. Ipak, cini mi se (ili tek pricinjaca) da ima napretka...Dakle, evo jos par komada dok ne dodju one prave

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #14 poslato: Avgust 21, 2011, 03:25:42 pre podne »
  Sve su ti bolje i bolje ... po malo, ali sigurno  ;) :)

Pozz
« Poslednja izmena: Avgust 21, 2011, 08:47:51 posle podne od strane desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #15 poslato: Avgust 21, 2011, 11:54:27 pre podne »
Hvala Desho! Odustati necu svakako, nadam se korektnim fotkama u neko dogledno vreme.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #16 poslato: Avgust 21, 2011, 06:01:06 posle podne »
Evo jos dve danasnje, obe sa SB 700 blicom, jos uvek bez nekog home made difuzera. Obratiti paznju da je SB 700 kod leptira "pucao direktno u vugla" insektu, a ipak senka od kontra osvetljenja od sunca ide u drugom pravcu...Ukratko. daleko od dobrog, ali se ostrina popravlja

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #17 poslato: Avgust 21, 2011, 06:58:05 posle podne »
Zašto f/30 na prvoj?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #18 poslato: Avgust 21, 2011, 08:07:50 posle podne »
nije lose, ali napravi difuzer, bice ti mnogo bolje fotke sa vise detalja... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #19 poslato: Avgust 21, 2011, 11:28:13 posle podne »
Stavi bilo kakav difuzer (može i kupovni) i idi na f/11, 1/200 i ISO 200  :)