Autor Tema: Ma samo hrabro, 2. deo  (Pročitano 31390 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Ma samo hrabro, 2. deo
« poslato: Avgust 07, 2011, 05:38:51 pre podne »
Izmedju “Ma samo hrabro” i “Ma samo hrabro, 2. deo”  proteklo je na stotine snimaka. U proteklih par nedelja dnevno sam provodio po sat ili jace, na livadi ispod ruznog restorana “Ski staza beogradska” puzeci izmedju biljaka, na opste zgrazanje mog psa (videti avatar) kome nije jasno sta mi to lovimo i uz sazaljive poglede izletnika (tipa “mora da je jadnicak skrenuo”). Najveci broj snimaka doziveo je trenutnu delete sudbinu, a ni malobrojnim preostalim nisam zadovoljan.  Bas sam radio!  O makro snimcima bih mogao da napisem poglavlje. Ukratko, probleme bih podelio na hardware (objektiv, medjuprstenovi, predsociva, tripodi..) i software (svetlo i .... vetar!). I dok se hardware i da nekako savladati, oni iz klase software  su pravi problem. Svetla nikad dovoljno, barem ne prirodnog i posebno ne rano ujutru, i jos  posebnije ako se koriste extension tube, sto je vec notorna stvar. Zato smatram da cu to ubuduce morati da korigujem Nikonovim SB700 uz razne home made  difuzije (na ovom mestu molim forumse za stav o ovom uredjaju). Verujem da ce SB 700 ukloniti problem i sa mojim najljucim neprijateljem – povetarcem, jer ce dozvoliti snimanje sa kracim vremenima. Jer, kako god, za iole manju blendu( DOF!), vremena ekspozicije se produzi do u nedogled, a povetarac, koji cesto ni ne osecate, ucini da je model „stresen“ (citiram Nea) cak i kad se koristi tripod. Elem, svetlo je kljucni element, sto ne cudi, jer i fotografija je umetnost crtanja svetlom!
Tehnika koju sam usvojio, e da bih izbegao snimanje iz ruke i tako nastajanje  neostrine,  je sledeca: odaberem cvet za koji sam uocio da ga bube „vole“ (bojim broj sletanja po minuti). Obicno je to ona bodljikava ljubicasta trava. Namontiram tripod (Velbon Sherpa 555Q  sa QHD51Q glavom), a njega stavim moj Nikon D90 sa Tamronom 90 mm Macro i mozda ponekim medjuprstenom (Phottix),  te izostim na pomenuti target  cvet. Nikon podesim na okidanje daljinskim (ML-L3), pritajim se i ...cekam. Pri tome se trudim da ISO bude oko 200 a f ne manje od 11 (saveti DeVil-a). Eksperimenti su pokazali sledece:  bube slecu na sve drugo sem na targetovani cvet!. Lisce, travke, zemlju cak, samo na taj izabrani cvet ne! Sve jedno, mislim da ovo nije losa tehnika i uz SB 700 trebalo bi da bolje rezultate. U medjuvremenu, kao dokaz napredka, evo dve, snimane iz ruke ( a iz razloga gore pomenutog i u vezi bojkota izabranog cveta od strane buba) , tek da se zna da ne odustajem a i da cujem vase komentare, do kojih mi je jako stalo.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #1 poslato: Avgust 08, 2011, 11:53:42 pre podne »
Dobro je za početak (i hrabro), samo si mnogo "ukakio" sa tim ramovima ;)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #2 poslato: Avgust 08, 2011, 02:08:20 posle podne »
Dobro je, samo napred!
Moj savet je da treba izbegavati tube i ostale dodatke dok se ne doktorira sa makro objektivom. Posle se ide sve dalje i dalje u veća uvećanja. Početnik koji odmah krene da fotka na 3:1 suočava se sa velikim problemima i postoji velika mogućnost da batali makro fotografiju. Zato se prvo treba rešiti problema sa makro objektivom, svetlom i vetrom, a kasnije se gazi u dublju problematiku.
Pošto imaš opremu kao i ja pre skoro 2 sezone (a nemaš macro bracket (držač za blic)) savetujem ti da SB700 staviš u bežični mod (aktivira ga popUp blic na D90). Blic drži u levoj ruci (sa difuzerom koji sam pomenuo kako se pravi http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/uz-pomoc-stapa-i-kanapa/makro-difuzer/ ), a fotoaparat u desnoj s tima što ćeš i levom rukom (palcem ili podlakticom ili ... (snaći ćeš se već)) da pridržavaš objektiv zbog stabilnosti. Tako dobijaš svetlo koje će biti dobro za manje otvore blende, ali i rešenje za vetar. Varijanta je za*ebana, ali izvodljiva. Tako sam fotkao celu prošlu sezonu.
Druga varijanta je blic na fotoaparatu sa pomenutim difuzerom s tim što se difuzer iseče pod uglom od 45 i manje stepeni da bi svetlo padalo ispred objektiva. Bilo bi dobro da jačinu blica biraš manuelno, ali je to možda previše problematike za sada.
Jedan od saveta je i da za početak juriš manje aktivne insekte (skakavce, smrdibube...) dok se ne izvežbaš. Treba ići postepeno, korak po korak i tada ne može da izostane uspeh.
I da, batali ramove  ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #3 poslato: Avgust 08, 2011, 04:34:18 posle podne »
Meni je na prvoj ram OK. Na drugoj mi se ne svidja. Da me pitas zasto, ne znam :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #4 poslato: Avgust 09, 2011, 04:59:28 pre podne »
Hvala svima na komentarima i podrsci. I jedno i drugo mi puno znaci. Na kraju krajeva, moje skromne fotografije komentarisali su majstori koji imaju sta da kazu! Nas forum je velika pomoc za svakog ko istinski voli fotografiju. Istovremeno, to je forum koji odise prijateljskom atmosferom, zeljom da se pomogne korisnim savetima i duhovitim komentarima koji coveka raspoloze i navedu da se osmehne...

Prvo. ja ram vise nikad necu staviti i slazem se da je ram odraz kica&neukusa. Ramove sam iscrtao samo da bih pokazao da ucim i iz knjiga (napravljeni su po uputstvima iz knjige Scotta Kelbya, a taj covek je Amerikanac, a pak Amerikanci su svetski prvaci u kicu vec nekoliko vekova unazad).

Posebno hvala DeVilu koji nije zalio truda da, po ko zna koji put, napise poduze uputstvo, ovaj put o koriscenju blica. Ja upravo tako kako je to opisao DeVil (ukljucujici i home made difuzer) mastam da cu koristiti SB 700 koji je u planu za naredni mesec (ako do tada bude buba, s obzirom na sva ta zaprasivanja). Blic nestrpljivo ocekujem, jer moje je vjeruju da svetlo jeste kljucna stvar u makro fotografiji. Dok blic ne dodje, potrazicu DeVilove radove od pre dve godine, kao putokaz koji nivo treba da dostignem ovom opremom koju trenutno posedujem. Pre toga se ne javljam sa trecim delom Ma samo hrabro ali se predati necu (Srbin sam a Srbi se nikada ne predaju). Jos jednom svima i za sve ...veliko hvala.



Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #5 poslato: Avgust 09, 2011, 08:41:57 pre podne »
Evo opet gledam okvire & ramove oko fotki. Stvarno odvratno, kao umrlice! Uzas! NIkad vise! Nego, DeVil, gde da nadjem Tvoje rane radove?

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #6 poslato: Avgust 09, 2011, 01:25:50 posle podne »
I ja sam u početku stavljao ramove, ali sam prošao tu fazu. Ovde imaš moje ranije radove, mada su malo pomešane i prošlogodišnje  http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/makro-fotografija/makro-fotografije/
Uglavnom je pucano sa popUp blicem, pa onda i sa difuzerom i kasnije sa eksternim blicem i difuzerom (koji sam držao u ruci). Tek u temi od ove godine sam nabavio držač za blic i od tada se mnogo manje mučim :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2011, 05:35:54 posle podne »
Moja poruka ce biti kratka, tek jedno Hvala DeVil, jer zurim da posetim sajt koji si mi ljubazno dostavio. Javljam se sa impresijama...Neznalica

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #8 poslato: Avgust 10, 2011, 07:05:29 pre podne »
Da, znam ove radove DeVil, a napredak ucinjen za samo godinu dana je ogroman! Ako nije neskromno, necu se smiriti dok ne postignem ostrinu kao kod No 247, crop! Poslusao sam neke od Tvojih poslednjih saveta, i cini mi se da sam napravio korak napred, ali necu da kacim te fotke i da tako gusim narod...Sledece kacenje mora biti really something !

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #9 poslato: Avgust 10, 2011, 10:53:52 pre podne »

  Ma kaci fotke, kakvo gusenje. Vise fotki, vise sugestija, manje "lutanja".  ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #10 poslato: Avgust 10, 2011, 01:48:26 posle podne »
Baš tako - samo šalji!  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #11 poslato: Avgust 10, 2011, 11:24:30 posle podne »
Hvala Desho i DeVile na bodrenju!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #12 poslato: Avgust 11, 2011, 09:50:10 posle podne »
OK, evo jos dve iz serije Ma samo hrabro, 2. deo. Poslusao sam DeVila i naso najsporije bube na svetu (ove crveno-crne) i pokusao da uslikam leptira u contra-svetlu (sto bi rekao DeVil, da pokusam da mu osvetlim zilice na krilima). Ja kao da uvek kacim istog leptira, kao da na ovoj livadi postoji samo ovaj model...Ima i nesto belih letira istini za volju, ali vilinih konjica ni za lek...nije bas rodna godina sto se buba tice.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #13 poslato: Avgust 20, 2011, 10:40:39 pre podne »
Ojacao sam za mocni SB 700, sto me obavezuje da dodam jos ponesto od fotografija, ali sada sa blicem koji jos nema difuzore i onako prostacki cuci na vrhu D90. Jos treba vezbati i daleko je od dobrog ovo sto kacim. Ipak, cini mi se (ili tek pricinjaca) da ima napretka...Dakle, evo jos par komada dok ne dodju one prave

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #14 poslato: Avgust 21, 2011, 03:25:42 pre podne »
  Sve su ti bolje i bolje ... po malo, ali sigurno  ;) :)

Pozz
« Poslednja izmena: Avgust 21, 2011, 08:47:51 posle podne od strane desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #15 poslato: Avgust 21, 2011, 11:54:27 pre podne »
Hvala Desho! Odustati necu svakako, nadam se korektnim fotkama u neko dogledno vreme.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #16 poslato: Avgust 21, 2011, 06:01:06 posle podne »
Evo jos dve danasnje, obe sa SB 700 blicom, jos uvek bez nekog home made difuzera. Obratiti paznju da je SB 700 kod leptira "pucao direktno u vugla" insektu, a ipak senka od kontra osvetljenja od sunca ide u drugom pravcu...Ukratko. daleko od dobrog, ali se ostrina popravlja

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #17 poslato: Avgust 21, 2011, 06:58:05 posle podne »
Zašto f/30 na prvoj?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #18 poslato: Avgust 21, 2011, 08:07:50 posle podne »
nije lose, ali napravi difuzer, bice ti mnogo bolje fotke sa vise detalja... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #19 poslato: Avgust 21, 2011, 11:28:13 posle podne »
Stavi bilo kakav difuzer (može i kupovni) i idi na f/11, 1/200 i ISO 200  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #20 poslato: Avgust 22, 2011, 11:05:16 pre podne »
Hvala Unique, DeVil & Lackie. Kada bi ste znali koliko truda i ljubavi ulazem u sve ovo, znali bi ste i da svaki Vas komentar vrednujem i visoko cenim. kad god okacim nesto, pa ga posle pogledam sam (nije sujeta!) budem razocaran i postidim se - sto sam to uopste i kacio? Jedini odgovor je - e da bih dobio neki dobar savet.. Evo i mojih odgovora

@unique93 Majstorisem i testiram neke made in stiropor difuzere, ali nesto nisam zadovoljan...Imam jednu kombinaciju, koja je toliko velika da kad bih izasao sa njom nalivadu, rasterao bih i vecu divljac od buba. Da ne govorim da je prilicno nespretna za rukovanje. Osnov joj je tetrapak "kravica"...

@Lakie  Ma ja se jos mucim sa mojim novim SB 700. Za sada cuci na vrh D90, kao pop up, i kad opali...otuda taj f30, sto se sve svodi na sto hitniju gradnju difuzera..

@DeVil  Pa neke od ovih su uslikane sa difuzerom koji ide u paketu sa SB 700...Pokusavam da se dryim preporucenih parametara, medjutim ako vreme skratim na 1/200 pozadina ostaje uzasno crna...

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #21 poslato: Avgust 22, 2011, 01:26:18 posle podne »
Samo naprijed, doći će i rezultati sigurno.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #22 poslato: Avgust 22, 2011, 06:37:38 posle podne »
Hvala Lackie, no izgleda da ce to do rezultata (dobrih) pricekati malo, nesto nece pa nece...Ipak, evo jos dve: prva (leptir) je snimljena strogo, dakle 100%, po DeVilo-ovim savetima 1/250, f11, ISO 200, nema blica, nema prstenova...Dakle, sve je tu, a nesto fali... Ova druga, sa semenkom divjeg cveta mi se ucinila interesantna, vizuelno, pa ko velim da je zakacim, meni se dopalo nesto u njoj...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #23 poslato: Septembar 08, 2011, 09:03:10 posle podne »
I dalje ..ne bas sjajno, ali nadam se bolje!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #24 poslato: Septembar 08, 2011, 10:50:39 posle podne »
Druga bolja, na pvoj si leptira slikao od pozadi što nikako ne valja (iako si ubo fokus na pravo mesto). Slobodno se malo odalji od modela (da bi dobio veće polje oštrine) i onda malo kropuj sliku zbog bolje kompozicije, a i utiska većeg uvećanja  ;) (ne brini se, svi to u početku rade - neki i kasnije  ;D)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #25 poslato: Septembar 09, 2011, 08:56:11 pre podne »
Jeste bolje.
Probaj drugu da kropuješ (s obzirom da je već kropovana i nadam se da ima prostora) nakon rotiranja, kad leptira i cvet dovedeš u vertikalu. Zamišljam da bi tako bila značajno bolja.
Pozdrav!

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #26 poslato: Septembar 09, 2011, 01:13:16 posle podne »

  Ja bih samo dodao jednu sugestiju oko postavljanja fotki. Mislim da bi bilo bolje da ujednacis velicine fotki. Krenuo si sa ogromnim, pa malim, a sad kombinacija, mala ,ogromna, mala... ;D Mozda bi trebao da odredis neki optimum, npr. da je duza strana 900x... ;) E, sad, oblik je mozda teze odrediti jer se dosta kropuje, ali  odnos stranica je najlepsi u zlatnom preseku ... 1:1,1:2,2:3,3:5 ... ;) :)
  Sto se tice fotki, sta reci, osim, samo hrabro, kao i do sad, skocentrisi se na sugestije znalaca jer resavanje problema smiruje uzbudjenje koje ti smeta da smiris ruku i opusteno ali nadahnuto uzivas u fokanju. ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #27 poslato: Septembar 10, 2011, 10:29:18 pre podne »
Svima hvala na sugestijama, mnogo znace i to nije tek samo fraza!

DeVil: Upravu, si, ocajnicki poksavam da "udjem" u model (koji onda pobegne ili se pomeri i ode fokus!), pa cu pokusati sa malo vecim rastojanjima i malo manjim ISO (kod D89 je to Low 0/3, cini mi se sto bi odgovaralo ISO 100). Takodje, u poslednje vreme idem sa shuter priority 1/160, a DOF kako ispadne. Mislim da sam uspeo da bar donekele savladam fokusiranje, i Tvja primedba u tom smislu puno znaci

Hornet: Da, krop je mnogo vazna stvar, citava umetnost u tome. Uopste, ja sam na osnovama PS, a kako snimam u RAW, mislim da bi neko ko je vestiji mogao mnogo vise da izvuce iz onog sto snimim. U svakom slucaju, znam sta cu da radim danas do rucka, - rotiranja, kropiranja...dok se supa ne ohladi, jer tesko ostavljam racunar i nerviram sve koji odavno prelaze na glavno jelo!

Desha: Tacno, sve su to neznanja. Ubuduce, obecavam, 900 duza strana, a strogo cu se drzati zlatnih preseka! A sto se tice sta kome znaci fotografija, pa svrstao bih se u zaljubljenike, koji se dive pravim majstorima, i u njima gledaju nedostizne idole...iskreno

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #28 poslato: Septembar 10, 2011, 05:46:38 posle podne »

  @Neznalice, pazi, nisam mislio da mora bas strogo da bude duza strana 900, kao i zlatni presek. To ne treba da te opterecuje, vec da budu kao neke osnovne smernice, a ne strogo pravilo. Poenta je da se ne rasplinjavas sa tim sekundarnim stvarima, vec vise da se skocentrises na savete znalaca o samoj foki i da te to sabere kako bi lakse napredovao.
  Svakom je jasno da si zaista pravi zaljubljenik u fotografiju i da se iskreno divis pravim majstorima, ali mislim da niko ovde ne zeli da bude u ulozi nedostiznih idola, vec kolege koje zele da nesebicno pomognu dobronamernim savetima. To je i svrha foruma, zar ne ? ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #29 poslato: Septembar 16, 2011, 07:49:27 posle podne »
Prijatelji, evo jos nekoliko fotografija snimljenih nedavnih dana. Kako jos ni priblizno to nije nivo koji bih zeleo, stavio sam ih u rubriku 2. deo (3. deo mora biti popunjen znacajno boljim fotografijama, tako sam obecao). Pitanje koje je logicno je - zasto onda uopste kacim ove fotke. Pa, prvo da bih razgovarao sa vama a drugo, cinimi se da su malccccice bolje od onih prethodnih. Svima zelim dobro svetlo!
PS, @desha - duza strana svake od fotki je 900!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #30 poslato: Septembar 16, 2011, 07:54:19 posle podne »
... i jos ova fotografija, sa imenom "brzokrili", koja tehnicki nije nista narocito, ali mi je draga jer sam ipak uspeo da kako-tako uhvatim ovu bas brzu bubu (takvo joj je i ime!)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #31 poslato: Septembar 17, 2011, 11:00:09 posle podne »
Lepo si uhvatio "lebdeću" muvu (hover fly)  :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #32 poslato: Septembar 18, 2011, 12:55:59 pre podne »
super si je uhvatio u letu, ja sam pokusao pre neki dan i falilo mi je 2-3mm da ubodem fokus...samo sto ima ovoliko shuma, ako je iso 200??
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #33 poslato: Septembar 18, 2011, 11:25:30 pre podne »
Hvala DeVil, ne bese lako, priznajem, mnogo braz hoverfly (divim se svim poznavaocima buba, jos ako je na latinskom...uh!). Bas sam se bio zaintacio, i ovo je jedna od tri fotgrafije, ostale su bas mutne (ni ova nije sjajna).

Unique93, ja sam uvek na ISO200, po jednom ranijem DeVilovom savetu koga se drzim ko pijan tarabe. Ovde je crop ogroman i zato i sum. Mozda po tom pitanju moze nesto da se popravi u PS, ali ja sem da proklizam par klizaca i nacinim crop, slabo sa tim alatom nesto...

Evo i jedne pcele koja ne zasluzuje da predje u bolju kategoriju (mislim na ono Samo hrabro, deo 3.). Ukratko, pcela se sakrila, nema nekog kolorita....tanko Boga mi....A zasto je onda kacim? Pa, mislim da je ova fotka malo manje stresena no uobicajene moje fotografije, i drugo, ima mirnu pozadinu kakvu prave veliki majstori, kao DeVil, Ronnie Gaubert, Juza...Jest da je boja pozadine ODVRATNA (tzv. teraccota), ali bar je mir u kuci! 

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #34 poslato: Septembar 19, 2011, 01:18:13 posle podne »
Neka si je okačio, mada meni ovakva vrsta fotografije više leži sa manjim uvećanjem. Ovde je kadar suviše tesan, a opet nije u pitanju neki portret sa mnoštvo detalja da bi izgledalo lepše pri velikom uvećanje. Zato se nadam da je ovo krop. Kao što sam mnogo puta ranije pomenuo - u početku je dozvoljeno (čak i poželjno) raditi makro fotke sa veće udaljenosti (to su sada close-Up fotografije) pa onda odraditi neki lep krop (svi smo to radili  :D). Loše je u početku juriti neka velika uvećanja jer treba ići redom i prvo usavršiti rad sa veće udaljenosti pa posle ići sve bliže i bliže  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #35 poslato: Septembar 19, 2011, 06:42:08 posle podne »
Hvala DeVil, saveti su sa zahvalnoscu primljeni. Postovacu ih, svakako. No, u ljudskoj je prirodi da zuri, da se trudi da stigne do dobrih rezultata sto pre, pa cesto covek odabere precicu... a precice po pravilu nisu dobre.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #36 poslato: Septembar 21, 2011, 09:28:34 posle podne »
Na putu ka pravim fotkama, evo nekoliko iz domena prakticnih poljskih vezbi, danas popodne. Zrikavac bi verovatno isao mnogo bolje da ga je obradjivao neko ko vlada PS-om. Ovako, ta ruzna faca mu osta nesto bleda...Ostale tri su jedan te isti mirni plavi leptir. Dozvolio je da skljocam bar 20 puta, ja sam odabrao tri poze. Ova na kojoj je model okrenut ledjima nije nikako po savetu mastera DeVila, ali ja mislim da fotka ima neku atomsferu pa eto...Ostali leptiri postuju savet mastera DeVila - savet u kome se kaze da pocetnici treba da izbegavaju veliko uvecanje i pokusaju da naprave sliku sa dusom....Napomena: krop je minimalan, a u PS su klizali klizaci i nista vise.

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #37 poslato: Septembar 21, 2011, 09:38:51 posle podne »
Dobra serija ... zrikavac favorit
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #38 poslato: Septembar 22, 2011, 10:23:53 pre podne »
Hvala Denjev, to su nase pocetnicke muke, koje svakako Ti dobro razumes. Ja sam odlucio da fotografisem u S modu (znaci, unapred odredim brzinu zatvaraca a aparat sam odredjuje blendu). Time pokusavam da obezbedim da fotografija ne bude stresena, ali, jasno, na racun dubinske ostrine. Uocices da je u ovoj seriji blenda prilicno otvorena, sto kao rezultat ima plitak DOF...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #39 poslato: Septembar 23, 2011, 01:05:36 posle podne »
Ne moraš da se strogo držiš mojih saveta  ;D
Ja to onako generalno, ali uvek ima izuzetaka  ;)
Najviše mi se sviđa poslednja fotka leptira, fokus je na mestu, ima dovoljno DOF-a, a pozadina ne smeta  :)
To je ujedno i način kako bi trebao da fotkaš makriće. Velika uvećanja su komplikovana i za mnogo iskusnije kolege.

Samo napred!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #40 poslato: Septembar 23, 2011, 02:16:34 posle podne »
Hvala DeVil, jasno da ne moram da se drzim uputsava, ali ipak, krenulo je (sporo istina) od kad sam poceo striktno da se drzim uputsava. Ja na to gledam ovako: kad si neznalica - radi po receptu, a samo majstori imaju pravo na umetnicku slobodu. Elem, kako sam daleko od majsotra, bolje ici proverenom stazom...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #41 poslato: Septembar 23, 2011, 02:19:50 posle podne »
Odlična zadnja serija, samo još kad bi navežbao DeVil-ov stacking ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #42 poslato: Septembar 23, 2011, 08:48:56 posle podne »
Hvala Hornet na pohvalama, za uzvrat kacim jos cetiri, sveze sa livade od danas. Nadam se da ce Tvoju preporuku procitati DeVil i u svom maniru, mirno i precizno, dati neki dobar savet kako dalje e da bi se osetio neki napredak. Osecam da manje daleko gresim u fokusu no ranije i da bi mozda sada mogao da dodje na red onaj najmanji extension ring, mada DeVil ne savetuje da se ide na veca uvecanja. Logicno bi bilo posvetiti se i kompjuterskoj obradi, gde sam stvarno najtanji. U svakom slucaju, ako DeVil postavi lekciju o stacking-u sa zahvalnoscu cemo je primiti, siguran sam ne samo ja. A sada tri modela, cetri slike...i Vase kritike. Dobro svetlo Ti zelim Hornet!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #43 poslato: Septembar 23, 2011, 09:17:14 posle podne »
Druga ti je super  :)

Prvo treba da se dobro uvežbaju osnove makro fotografije pa onda krenuti na fokus stacking. I mnogo iskusnije kolege imaju mnogo problema s tom tehnikom. U sledećem broju "Refoto"-a će biti objavljen moj tekst o toj tehnici, a potom ću ga postaviti i na ovom forumu.


Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #44 poslato: Septembar 23, 2011, 10:07:41 posle podne »

  Neznalice, svaka cast! Odlicno napredjes ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #45 poslato: Septembar 24, 2011, 08:41:32 pre podne »
DeVil ovo je dobra vest, do REFOTA je svega par dana. Clanak se ocekuje sa velikm nestrpljenjem. Da se nauci prvo teorija, a u praksi...kad dodje vreme...

Hvala Desho, ja bas nisam zadovoljan, ali na livadu danas izlazim imajuci na umu Tvoje reci ohrabrenja. Zahladnelo je, nadam se da ce biti nekih "ukocenih" insekata. Hvala, od srca...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #46 poslato: Septembar 24, 2011, 07:29:24 posle podne »
Kako sam obecao Deshi, evo cetiri komada od danas. Ima ih jos, sijaset, ali kvalitet je slican (dakle, tako-tako), te sam se odlucio da ubacim i jednu biljku sa kapima, jer nije bilo insekata sa kapima. Mozda sutra bude vise srece! Ovaj zuti cvet ima divnu boju, to je ona poljska zevalica, sitnih cvetova. Crno-zuti insekt (nedostaje latinski!) je istinski brz i uveren sam da pripada porodici hoover fly-a. Svima zelim dobro svetlo!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #47 poslato: Septembar 25, 2011, 07:57:23 posle podne »
Carpe diem! Evo danasnjeg ulova...

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #48 poslato: Septembar 25, 2011, 08:09:25 posle podne »
Zašto se mogu vidjeti pikseli i bez uveličanja?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #49 poslato: Septembar 25, 2011, 08:11:07 posle podne »
Prosto mi je nemoguće da posle toliko vremena i toliko fotografija ja od tebe nisam video fotografiju koja je u fokusu.

Namesti isključivo centralnu tačku pa samo sa njom fotografiši neko vreme, pa ako i dalje budu ovakvi rezultati, onda odnesi aparat sa objektivom u servis, da ih namincaju.

PS
Ne zameri na otvorenosti, ali ovde nesto mora da se menja, jer d90 + Tamron 90 ovako ne treba da rade.
« Poslednja izmena: Septembar 25, 2011, 08:18:13 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #50 poslato: Septembar 25, 2011, 08:22:27 posle podne »
mudro zboris Zorane... svaka ti je na mestu, ka Njegosu  8)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #51 poslato: Septembar 25, 2011, 08:25:43 posle podne »
Koliko sam uspeo da vidim iz EXIF-a, Neznalica potencira Shutter Priority mod, što je pogrešno na ovakvim setovanjima (i za makro generalno), jer je za insekte, ako se ne koristi rasveta, 1/160 (koliko je, čini mi se, na svim fotkama) prosto preduga ekspozicija ako su insekti iole pokretni, ili piri vetar.

Pozdrav

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #52 poslato: Septembar 25, 2011, 08:56:07 posle podne »
ukljuci manuelni mod, stavi blendu na f8, ako je vece uvelicanje ili neku vecu blendu(manji f broj) ako je manje uvelicanje, i brzinu zatvaraca stavi barem na 1/200sec... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #53 poslato: Septembar 26, 2011, 06:55:05 pre podne »
Svima hvala, posebno na iskrenosti. Nema covek nista od onog "super si". Pokusacu danas da nesto menjam, posebno me zabrinuo Zoran, oko servisiranja D90...No, prvo da pokusam ovo sto su danasnji vasi saveti, pa da se opet cujemo... Jedino nemam racionalno objasnjenje za Lackievo pitanje o pixelima...crop jedva i da postoji, nema nekog velikog cropa, barem ne na ovim poslednjim, i sada tek vidim, mnogo losim fotkama koje ja u svom nadahnucu proglasih za fotke... Napravicu koliko jos danas nekoliko komada po vasim savetima, tek da vidim hoce li se ista izmeniti (ako osecate frustraciju u ovim mojim redovima, u pravu ste) i onda ili servis ili me necete cuti duuuugo, dokle god od mene ne bude nesto. Nisam za dzabe izabrao ime koje nosim...Vas tuzni, koji Vam zeli dobro svetlo, Neznalica

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #54 poslato: Septembar 26, 2011, 09:44:18 pre podne »
Nije cilj da prestanes sa kacenjem fotografija, kao sto nije ni zamisljeno da se na forum kace samo najuspeliji radovi.

Dakle, ovo je moje zapazanje ... zasnovano na prilozenim fotografijama, bez namere da te uvredim ili bilo sta drugo, vec da ti skrenem paznju na neke detalje.
Noviji aparati imaju microadjusment, opciju koja resava problem nesklada izmedju aparata i objektiva, gde su aparat i objektiv sasvim ispravni.
Sad ja to malo banalno i ukratko pojasnjavam, ali mogli bi recimo razmisljati i na tu stranu.


A opet, mislim da na 1/160, Iso 200 i f11 ovaj motiv ne sme da izgleda kao na fotografiji u prilogu.
Svetlo, odabir motiva, kadriranje, naknadna obrada u PS, ostrenje, korekcija boja .... ja bih o tome diskutovao tek nakon sto se resi problem ostrine.

Eto toliko, i nadam se da te nisam obeshrabrio u nameri da i dalje ucestvujes, i da neces zameriti na ovakvim pisanijama.

eto tako
 
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #55 poslato: Septembar 26, 2011, 11:10:34 pre podne »
@neznalica
Tehnički deo fotografije je najlakše korigovati. To se nauči ili popegla u hodu ukoliko postoje neke greške, a bitno je da likovni deo bude kako treba, a na Tvojim fotografijama to nije problem.

Baš zato i ne trebaš da budeš obeshrabren, a kamoli da prestaneš da kačiš fotografije. Upravo suprotno - kači fotografije sa drugačijim izborom parametara, da vidimo da li se nešto menja na bolje! Opet napominjem, niko Ti ne skreće pažnju na loše fotografije, nego na lošu tehničku izvedbu, jer su neke fotke evidentno mutne.

Samo hrabro, kao što i sam kažeš! :)

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #56 poslato: Septembar 26, 2011, 11:37:21 pre podne »
Pozdrav,

znam da ce se neki, a znam i koji, narogusiti kada procitaju moj savet, baziran na vlastitim iskustvima, ali cini mi se da mu ovde i sada ima mesta:

kada zapadnem u takav vid depresije i ne znam koje parametre da upotrebim, postavim u slicnim ili istim uslovima (recimo, odleteo leptir a onda slikas cvet na kome je bio) aparat na njegovu automatsku opciju, okinem i pogledam rezultat. Ukoliko je rezultat bolji od mog dotadasnjeg, onda iscitam koje je parametre koristio automatski softver u aparatu, pa se na te parametre i ja baziram, i onda ih korigujem mic-po-mic dok ne dobijem zeljenu ostrinu. Dakle, njih uzimam kao pocetnu osnovu.

Naravno, ovo ne funkcionise u uslovima slabijeg svetla (jer automatika tezi da izbaci pop-up blic) i tesko da ima bas veliki znacaj, ali moze da posluzi kao orjentir za dobijanje dobrog rezultata. Takodje, kod Canona to znaci da se lisavas i svih onih divnih prednosti RAW formata, ali sa Nikonom i Sony-jem nemas taj problem. U svakom slucaju, ponekad zgodan trik, uslovno upotrebljiv, a najveca mu je prednost sto ume da iscupa coveka iz ovakve depresije i vrati ga na stari put :)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #57 poslato: Septembar 26, 2011, 02:38:09 posle podne »
Fokus na fotkama je manje-više na mestu, ali su sve fotke blago strešene. Mislim da je razlog brzina od 1/160 sa prirodnim svetlom. Pririodno zahteva veću brzinu od 1/400, mada i to nekad nije dovoljno kada se slika iz ruke.
Imaš SB-700 i mislim da bi trebao da ga iskoristiš. Sa njim je dovoljna brzina 1/200 i f/11-f/16 i imaćeš jasne, oštre fotke, ali i tamne pozadine. Za početak ne možeš sve da odradiš idealno odjednom. Moraš korak po korak. Mislim da je korišćenje eksternog blica dobro rešenje. Meni se na primer dopada ova tvoja fotka koju si radio blicem

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #58 poslato: Septembar 27, 2011, 06:59:53 pre podne »
Prijatelji!

Sacekao sam da prodje noc (iskreno priznajem prilicno besana u kome sam sanjao polomljena sociva, i kako mi aparati padaju u neku baru), i da onda odgovorim, svima vama, koji mi dobronamerno i sa toliko paznje ukazujete na ono sto i sam vidim da ne ide...Ma koliko ljubavi, svakodnevnih setnji, opreme koja nije losa (D90, Nikkori 18-105, 50(1.8), 70-300, Tokina 11-16, Tamron 90, prstenovi, odlican tripod, SB-700, ranac, torba i jos desetak filtera, mocni eksterni disk na racunaru koga sam vec do pola napunio), ne ide i ne ide...Zanesem se, ucini mi se - e ovo je bolje od onog juce, okacim, sam pogledam i priznam sebi - ne valja. Ne znam sta nije u redu, mozda vid (nosim multifokalne naocare), mozda staracka ruka, koja drhti, mozda sve upropastim u resize-u i tom nesretnom PS (snimam sve u RAW-u, opet po savetu) a eto sad imam i najstrasniju opciju da mozda D90 nesto nije u redu!  Na to ni ne smem da mislim, jer ne znam ni kako bih postupio u tom slucaju. Opet, kad slikam neke porodicne fotke, a to radim svakodnevno, one su prilocno ostre...Konfuzija i depresija, u dve reci...Pa ipak, svi vi ste toliko divni. Skocili ste u pomoc dobrim savetima, i Zoran, i Storm i DeVil i Lancia i Unique... ponosan sam na Vasu podrsku. Evo mog plana...u narednim danima cu samo raditi, ne moraju biti u pitanju bube, ali dok ne dobijem ista ostro, od mene ni traga ni glasa, ali vise vas brukati necu...Vas iskreno teski Neznalica

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #59 poslato: Septembar 27, 2011, 07:23:05 pre podne »
Sto bi rekli ... ubi ga prejaka rec. :)

Ajde ovako

Namesti iskljucivo i samo, centralnu AF tacku
Posle toga onim malim tockicem desno od trazila, podesi da zelene brojke u dnu trazila budu jasne i citke.

Mozda bi i monopod bio resenje.

Drugo, svi mi imamo stresene fotografije ... evo dole licnog primera, ali mi to kod tebe ucestalo.
Zato, nema odustajanja.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #60 poslato: Septembar 27, 2011, 07:30:11 pre podne »
Sve je to redu Zorane, ali kod makro fotografije autofokusiranje greši u većini slučajeva. U stvari, to se dešava i kod porodičnog fotografisanja s tim što na tim fotografijama ništa ne fali ako fokus pobegne milimetar-dva. Taj milimetar u makro fotografiji je veliki kao kuća!
Ništa bez ručnog fokusiranja  ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #61 poslato: Septembar 27, 2011, 07:53:59 pre podne »
Mada stoji sve što je Zoran napisao u prethodnim postovima .Ni meni ovde ništa nije jasno.Ova oprema ne da je dobra za makroisanje već je vlažan san mnogih.Većina ispraksiranih kolega sa kompaktima i prozumerima sa nekim home made skalamerijama pravi fotografije koje su profi u odnosu na ove.Naravno nije mi cilj da obeshrabrim neznalicu već da ga motivišem da nešto menja.U i temi ....hrabro1 su se više puta ponavljali parametri koji bi bili početna osnova za makroisanje,a još imaš i blic pa je nešto tu prosto neverovatno.
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 08:36:35 pre podne od strane neo »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #62 poslato: Septembar 27, 2011, 08:14:26 pre podne »
Sve je to redu Zorane, ali kod makro fotografije autofokusiranje greši u većini slučajeva. U stvari, to se dešava i kod porodičnog fotografisanja s tim što na tim fotografijama ništa ne fali ako fokus pobegne milimetar-dva. Taj milimetar u makro fotografiji je veliki kao kuća!
Ništa bez ručnog fokusiranja  ;)

Naravno, ali hajde da krenemo sistematicno odnekud.
Kada su pomenute naocare, logicno je da se prvo krene od sredjenog pogleda kroz trazilo.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #63 poslato: Septembar 27, 2011, 11:29:31 pre podne »
@Neznalice, veoma me dirnula tvoja iskrena, "depresivna" izjava, ipak nije razlog za ocajanje. Mnogo gorih stvari ima na Svetu, pa tako i u samoj fotografiji.
Zoranov primer, stresene fotke, imamo svi, neko vise neko manje, ali niko nije perfektan ;)
Moj ti je savet, proveri prvo ono sto ti je Zoran rekao. To ti je kao lose podesena puska u nekom zabavnom parku, gadjas u crno a pogadjas u nesto deseto. Mada ovde ne mora da znaci da je uvek do puske ;D
Drugo, imas stativ i dobru opremu, "batali" bubice za pocetak, stavi neki cvet ili uspravi olovku, bilo sta sto nece da leti, bezi i pomera se. Koristi LV i fokusiraj manuelno, ako treba a nije na odmet, uvecaj sliku na LV,
da budes siguran da je fokus "seo" gde treba. Kao sto ti je Devil naveo, fokus u makro i u "svakodnevnoj" fotografiji su dva razlicita sveta. Bas bi voleo da vidim od tebe neki dobar cvet, al' da je u fokusu,
bice vremena i za bubice ;)

Pozdrav Bole
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 11:31:16 pre podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #64 poslato: Septembar 27, 2011, 12:47:42 posle podne »
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš!
Ovaj lepi slogan koji citira Zoran bih mozda izmenio tako da glasi  Lomografija je kad imaš sa čime, a neznas … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš!, jer na kraju krajeva, na to mu izadje. Od svih strasnih scenarija koje ste mi izneli a u vezi mojih tragicnih foto pokusaja, najverovatniji je da ja za fotografiju nisam… Prosto se covek tako rodi. Nije mi prvi put: ja sam obozavao klasicnu gitaru bas kao i fotografiju, godinama vezbao, ucitelji, svakodnevni sati vezbe i …nista. Prosto, kako rekoh ili jesi ili nisi. Evo i primera. Pepe Romero je klasicni gitarista koji ima najbrzu desnu ruku na svetu, to je bilo znano. Studenti, njegovi, su ga jednom pitali - kako to profesore da imate takvu ruku, itd…kako vec to biva. “Pa vidite kolege, ja tri sata dnevno, svakog dana vezbam samo za desnu ruku…i to je 10% moje brzine, a ostalih 90% je …” i prstom pokazao ka nebu i Bogu…Dakle Pepe Romero jeste imao TO nesto…A Vi prijatelji moji, zavrsite ovu pricu i povezite je sa fotografijom… mojom, DeVilovom, Neonci, Juze, Zorani, i ini ostali, svako tu sebe moze da nadje... 

@Bole, hvala na lepim recima, iskreno ih cenim,i znam da ima gorih stvari na svetu, jer uvek ostaje ono “ma nek smo zivi i zdravi” …sto se izgovara kad sve drugo ne valja.

@Zorane hvala na detaljnom uputstvu i hrabrom kacenju stresenih ili barem ne tako dobrih fotki. Jasno, svakom se desi i takvo sto, ali zlo je sto se meni NIKADA ne desi nesto dobro...

@DeVil, jedan od prvih Tvojih saveta meni je bio - nikako autofokus, a ja sam ga u pocetku obilato koristio. Sada nikad i ni slucajno, pa opet...Probacu Tvoj savet sa blicem, u svaklom slucaju necu Te vise gnjaviti ni tekstom ni slikom, bar ne dok ne budem imao sta pametno da kazem/pokazem.

@Neo, Ti si prvi sa pravom upotrebio rec stresene, no to bese pre par meseci...i pre par hiljada slika, treba li jos nesto reci, dodati?

@lancia88, u pravu si skroz, vraticu se tripodu i daljinskom okidacu, koje sam nepravicno odbacio (jer dok ih ja namontiram,, usmerim etc., sve bube, pa i one koje samo gmizu, odu). Ovaj put cu slikati ono malo preostalih cvetica na livadi, sto manji to bolji...Tu ce biti odgovor da li je u pitanju moja coravost, povetarci, ili los hardware...ili je ipak u pitanju ono od Boga dano sto se ne da korigovati, amin!
 
Svima zahvalni neznalica, koji vam zeli dobro svetlo

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #65 poslato: Septembar 27, 2011, 01:33:42 posle podne »
@neznalica, nema sad odustajanja!  >:(  ;D
Svi smo ovde rešili da napravimo fotografa od tebe i tačka  ;)

Ja sam u početku imao sličan problem sa sličnom opremom - fotke su mi bile blago strešene i pored fokusa na pravom mestu očigledno nešto nije bilo kako treba. -Savet koji sam dobio je da probam da parametre podesim tako da fotka bez blica bude crna, a onda da je osvetlim blicem. Savet je urodio plodom! 
Problem je bio u svetlu!  :)
Blic je taj koji zamrzava pokret bez obzira na brzinu okidanja, ali je potrebno da je prirodno osvetljene veoma slabo ili nikakvo (i zato treba postaviti pomenute parametre da fotka bez blica bude crna). "Nuspojava" je tamna pozadina, ali nekome se baš to i sviđa jer izdvaja insekta od pozadine.
Da bi se zamrznuo pokret (odn. da bude oštra fotka) po prirodnom svetlu potrebna je velika brzina okidanja (možda preko 1/600) što je moguće po jakom suncu i velikim otvorom blende (na pr. f/5.6)
Eto, i ja sa tobom da podelim jedan savet koji mi je mnogo značio u mojim početničkim pokušajima. Mislim da vredi pokušati, naravno uz korišćenje Zoranovih saveta jer kad bolje razmislim i ja sam u početku koristio autofokus (i to cele prve sezone  ;D)

Evo kako izgleda takva fotka

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #66 poslato: Septembar 27, 2011, 02:01:31 posle podne »
@DeVil, problem je uvek u svetlu...ne kazem ja za dzabe na kraju svojih poruka da vam zelim dobro svetlo, ma sta fotografisali...Fotografija i jeste crtanje svetlom....Imam ja moralnu obavezu prema svima vama, koji, eto, ispisatste tri strane teksta, dadoste svoje fotografije kao primer e da bi ste mi pomogli, i to je obaveza za mene da nesto dobro konacno i uradim. I hocu, i odustati necu, necu ponoviti gresku sa klasicnom gitarom (naime, dobra klasicna gitara, rukom u Barseloni radjena od strane velikog majstora Huana Estruch-a, stoji i skuplja prasinu). Ovo je sad pitanje casti, kao kada se brani Otadzbina...Hvala DeVil, i hvala sto si iskren, jer ako si i Ti pravio greske, i slikao autofokusom...pa sta onda da ostane za nas druge!   

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #67 poslato: Septembar 27, 2011, 02:38:46 posle podne »
...
Tehnički deo fotografije je najlakše korigovati. To se nauči ili popegla u hodu ukoliko postoje neke greške, a bitno je da likovni deo bude kako treba, a na Tvojim fotografijama to nije problem.
...
  Morao sam ovaj citat da izdvojim i naglasim deo koji je meni najbliskiji, a govori i o darovitosti. Moja podrska u obliku hvaljenja se upravo odnosi na prepoznavanju tog likovnog dela tvoje fotke.
  Da ne podcenimo tvoj primer Pepe Romera, ali ima i onih velicina koji kazu da je talenat 10%, a rad 90%, zapravo, vecina govori o tom odnosu, a i ako govorimo o daru od Boga i samo Sveto Pismo potvrdjuje u prici o talantima da se dobijeni talenat trudom umnozava.I nas narod kaze "pregaocu Bog daje mahove".
  Znaci, imas dar, vredan si i ostaje samo istrajnost i strpljenje i rezultat nece izostati. I ne gledaj kojim tempom se drugi razvijaju jer to ne govori o talentu vec o razlicitom vremenu sazrevanja. Svi smo razlicite (posebne) biljke i bitno je da dodje do "cvetanja". Kad ... ako zalivamo, znacemo, a ako zapustimo, nikad.
  Zato, dobro svetlo, i redovno "zalivanje" ti zelim.  ;) :D :)


.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #68 poslato: Septembar 27, 2011, 02:54:11 posle podne »
Desho, ceo dan visim na forumu, iscitavam savete i iz njih zapisujem i pravim tabele preporucenih mi parametara, sto je znak da nazad nema. Tebi hvala na lepom tekstu, podrska prijatelja u punom smislu te reci...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #69 poslato: Septembar 27, 2011, 03:23:11 posle podne »
Avaj, avaj, nema mesta depresiji (da se priključim i ja borbi za neznalicu) :D

Elem, ono što je napisao StORM48, a citirao desha, je suština.
Takođe, u fotografiji talenat leži u oku fotografa, a tehnikom ga on samo oblikuje. Generalno loš ti je primer sa gitarom - ovde ti ne treba brza ruka ili neka druga motorička prednost od Boga data, samo čitanje (knjige, internet... praćenje foruma), vežbanje i eksperimentisanje.
Pa onda, kad već vidiš da nešto ne štima, poslušaj ljude i mani se buba. Proberi sebi statične modele, pa teraj do beskonačnosti, dok ne pronađeš tu oštrinu, odnosno taj fokus. E kad rešiš problem vrati se natrag na bube.
E sad, ako i to ne upali onda stvarno servisiraj aparat a Nikon korporaciju tuži za naneseni duševni bol.
Zaključak: kako je već zaključeno ovde talenta ti imaš i on se vidi u kadrovima koje postavljaš (naravno, njega ćeš i dalje razvijati) - tehnički te nešto zeza i valjalo bi kad bi ti neko od iskusnijih drugova forumaša uživo testirao opremu (ne znam gde živiš).

Pozdrav i samo napred!
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 03:25:28 posle podne od strane Hornet »

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #70 poslato: Septembar 29, 2011, 05:03:17 posle podne »
@beske, @unique, @storm, @lackie, @Bole, @DeVil, @desha, @Neo, @Zoran @hornet

Prijatelji,

Nemojte gledati umetnicku stranu ovih fotki, idemo samo na tehniku, da proverimo da li kombinacija D90, Tamron 90mm i SB 700 uopste rade svoj posao. Dakle, trazi se ostrina i to je name of the game. Uzasavam se ideje da nesto nije uredu sa ovom kombinacijom i da cekicem i sajdziskim srafcigerima treba poravnjavati opticke ose D90 & Tamron 90. Dakle, molim za Vas komentar sa samo jednim pitanjem: da li je ovo dovoljno ostro ili ne, da li je streseno ili ne...dakle sve sto treba da se kritikuje, slobodno...i sto pre, molim...

I za Vasu informaciju (da ne jurite po EXIF-u) , poslusao sam master DeVila i jos nekog od Vas: M mod 1/500, f16 i blic na vrhu D90, malo pod uglom ka nebu (poslednju rec, molim, shvatite i u prenesenom znacenju).

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #71 poslato: Septembar 29, 2011, 05:05:09 posle podne »
Auh, meni se cini da je i dalje neostro...Evo i jos cetiri i tu je moj kraj...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #72 poslato: Septembar 29, 2011, 07:24:04 posle podne »
Po meni je prva skroz uspešna, nije ni najmanje strešena, a mislim da je i fokus na mestu.
Na žalost brzina je i dalje 1/200 a ne 1/500 kako si napisao. Slikao si po jakom suncu i nisi primenio ono što sam ti rekao - postaviš parametre tako da kad opališ bez blica slika bude crna. Po jakom suncu probaj f/16, ISO ispod 200 i brzinu recimo 1/1000 (možda je i to malo)  ;D
Kad onda budeš slikao blicem dobićeš fotku smrznutu blicem (odn. bez strešaja)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #73 poslato: Septembar 29, 2011, 08:13:12 posle podne »
Ako grešim izvinjavam se,ali mislim da nas sve kolektivno ovde vučeš za nos sa ovim jednim te istim fotografijama.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #74 poslato: Septembar 29, 2011, 09:20:57 posle podne »
@ OK DeVil jedva cekam sutrasnji dan da pokusam sa ovim parametrima koje si naveo...

@Neo, ne izvinjavaj se, ali gresis. Nisu iste, samo su isto lose....

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #75 poslato: Novembar 08, 2011, 02:14:40 posle podne »
Dugo nije bilo buba, no danasnji dan pre lici na sredinu maja, pa kako sa sobom uvek imam D90 i Tamron 90, uslikao sam par komada. Jedna je prilozena, ne da bi se video kvalitet (standardno ispod osrednejg!) vec da bi se u exif file-u videlo da u novembr ima letecih insekata! Globalno otoplavanje, da ili ne, pitanje je sad!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #76 poslato: Novembar 08, 2011, 02:16:57 posle podne »
ili ovako..

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #77 poslato: Novembar 08, 2011, 02:29:41 posle podne »
Dobro je, vidi se da napreduješ  :)
I na lepog modela si naišao  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #78 poslato: Novembar 08, 2011, 02:29:52 posle podne »
Dakle, nesto tu ozbiljno ne valja!

O cemu se radi! Postavim fotografiju na nasem forumu i uz nju naekran postavim i onu koju imam u memoriji mog PC, upredim dve fotke i sta vidim: ona na forumu redovno i po pravilu manje ostra! I to ne malo! U cemu je tu problem? Sta ne valja?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #79 poslato: Novembar 08, 2011, 02:32:33 posle podne »
svetlo je previse ostro, i latica cveta je izgorela...kad fotografises insekte, vidi da ih fotografises u senci, a na blic da stavis dofuzer i dobices mekano svetlo i vise detalja :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #80 poslato: Novembar 09, 2011, 07:54:05 pre podne »
@dragi DeVil, hvala, ali mislim da bi Tvoj odgovor trebalo da glasi Dobro je, vidi se da ne odustajes!

@Unique93, hvala, saveti su sasvim na mestu, no kako rekoh, to je to sto sam nafatao na dan 7. novembra. Fotografija je vise dokaz da zasigurno idemo u globalno otopljavanje, nego sto bi bila to fotka koja bi mene - ili bilo kog drugog - zadovoljila kvalitetom. Ali kako ja uvek sa sobom nosim aparat, rekoh sebi - slikaj ovo, mozda je poslednja buba ove godine.