Autor Tema: Aparat do 35000 za nocno slikanje  (Pročitano 31391 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Aparat do 35000 za nocno slikanje
« poslato: Jun 14, 2017, 02:49:48 posle podne »
Opet ja, skupio sam dosta vise novca u odnosu na prvi put pa bih sada da uzmem aparat koji ne bih menjao, na prvu preporuku sam uzeo Canon sx230hs, ali sam njega prodao i sada imam veci budzet za nesto bolje i ozbiljnije.

Ovde u ovoj temi, sam opisao neke potrebe, http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/kompakti/pomoc-oko-odabira-uredjaja-za-specificne-potrebe/, medjutim ovaj sx230hs nije bio los ali sam imao dve vece zamerke, prva je sto kada ga manuelno nastelujem sa podesavanjima da mi sto vernije prikazuje svetlost koju isijava lampa ( recimo na 1000 lumena ) to kupi dobro ali kada pebacim na slabije modove recimo 50 ili 300 lumena aparat hvata manje svetlosti nego sto to zapravo jeste tako, ocu reci ocima dosta jasnije vidim nego sto aparat to pokupi. Druga stvar je kada zumiram nesto uopste nisam bio zadovoljan, tacnije u toj pomracini retko sam mogao da uhvatim dobar fokus da mi slika bude izostrena gde ima tog svetla i to na kracim razdaljinama do 100m, da ne govorim o nekih 200-300m...

Evo ovako nesto bi mi trebalo :
http://i.imgur.com/Il6HcGZ.jpg
Slikano sa Panasonic FZ47, na 200m razdaljine je ova suma i kraj livade.

Ono sto je do sada utvrdjeno je da mi je potreban aparat sa full manuelnim podesavanjima, tako da bih ja mogao tu da se ''igram'' dok ne nadjem zadovoljavajuca podesavanja, takodje bilo bi jako pozeljno da aparat poseduje i manuelna podesavanja u video modu, takodje voleo bih ali nije presudno da puca i u raw formatu, ali ovo nije presudno sve dok dobro obavlja prve dve stavke.

Moj budzet je 35000 maksimum i ni dinar vise, aparat ne mora da bude nov, moze polovan dobro ocuvan naravno i sa nekim normalnim brojem okidaja, od opreme mi treba punjac i baterija ili ako je na ni-mh to je onda moja briga.

Za sada moj pik o kome najvise razmisljam je fz200 koji sam dosta gledao ali ne mogu naci polovan nego nov sa dve godine garancije :
http://www.kupujemprodajem.com/Panasonic-Lumix-DMC-FZ200-fotoaparat-46600904-oglas.htm?filter_id=57261312
I to je maksimalna cena do koje mogu da idem.

Jos nesto zanimljivo sto sam nasao je recimo sx60hs http://www.kupujemprodajem.com/Canon-PowerShot-SX60-HS-47375570-oglas.htm?filter_id=124172165, ili p600 http://www.kupujemprodajem.com/Nikon-P600-47084955-oglas.htm.

Medjutim problem nastaje kada gledam specifikacije na cameradecision pise da sx60hs puca u raw-u i da ima manuelna podesavanja za iso i ekspoziciju, medjutim na drugim nekim sajtovima pise da ne podrzava i nema... Evo recimo : http://i.imgur.com/QQ5ussR.jpg
Pa ja ne znam kome da verujem i gde to da vidim da bude tacno itd, takodje ako postoji neki bolji model od ovih navedenih voleo bih da mi predlozite posto planiram da uzmem aparat koji ne bih menjao to jest ne bih skoro menjao.

Takodje i te neke cake me zanimaju recimo : http://i.imgur.com/uenbXUV.png, posto je meni primarno to nocno slikanje lampi pa da tu bude sto bolje a ovo za slikanje u dan ce da mi zavrsi bilo koji aparat kao sto sx230hs bio dovoljan za dnevno slikanje.

Hvala na paznji i unapred zahvalan na pomoci.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #1 poslato: Jun 14, 2017, 09:27:06 posle podne »
Nije loš Canon sx60 hs, ali meni lično je bolji aparat Canon sx50 hs(koji ja imam), jer ima brže okidanje kontinuirano od ovog sx60 hs.....a taj Canon sx60 hs ima RAW format, jer kad moj Canon sx50 hs ima JPG, RAW, RAW+JPG , onda ovaj noviji Canon sx60 hs mora imati RAW.....evo link;
https://www.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_sx60hs/specifications

a što se tiče podešavanja ravnoteže bijelog-ako pucaš u RAW-u onda nemaš brige to podesiti u Lightroom-u ili Photoshop-u.......
« Poslednja izmena: Jun 14, 2017, 09:33:21 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #2 poslato: Jun 14, 2017, 09:47:27 posle podne »
Ima li taj sx50 manuelna podesavanja u video modu ? To uopste ne znam gde bih mogao da vidim za aparate, za fz200 sam gledao par recenzija i tu sam nasao da je spomenuo neko da ima...

U sustini ja sam spreman da idem na nov fz200 ako je bolji od ovih ili cak i neki drugi do te cene samo da bude dobar aparat.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #3 poslato: Jun 14, 2017, 11:26:47 posle podne »
canon sx50 hs nema podesavanja manual u video modu.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #4 poslato: Jun 15, 2017, 11:24:58 pre podne »
Da bas sam sninoc pogledao snimak : https://www.youtube.com/watch?v=jZisUiKaNe4&t=49s

Izmedjuostalog gde sam i video najbitnije razlikao kao i to sto kazes da su na sx60 tek zazivela manuelna podesavanja u video modu, kao i ostala poboljsanja ali i neki nedostatci u odnosu na sx50, no generalno vise je dobrih stvari i poboljsanja u odnosu na sx50. Tako da ako budem birao izmedju ta dva definitivno ce da bude sx60.

I dalje cekam neke konkretne predloge, cudno je da ima dosta ljudi ovde ali niko nista da kaze...

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #5 poslato: Jun 16, 2017, 01:46:54 pre podne »
sx230hs nije bio los ali sam imao dve vece zamerke, prva je sto kada ga manuelno nastelujem sa podesavanjima da mi sto vernije prikazuje svetlost koju isijava lampa ( recimo na 1000 lumena ) to kupi dobro ali kada pebacim na slabije modove recimo 50 ili 300 lumena aparat hvata manje svetlosti nego sto to zapravo jeste tako, ocu reci ocima dosta jasnije vidim nego sto aparat to pokupi. Druga stvar je kada zumiram nesto uopste nisam bio zadovoljan, tacnije u toj pomracini retko sam mogao da uhvatim dobar fokus da mi slika bude izostrena gde ima tog svetla i to na kracim razdaljinama do 100m, da ne govorim o nekih 200-300m...


Da li slikao RAW i obrađivao slike u nekom dobrom programu?
Da li si koristio laser za fokus?

Tvoje potrebe su zaista specifične, pa sa tim i tvoje znanje o tehničkoj strani fotografije mora biti na tom nivou.
Svaki aparat će u nekom momentu napraviti tamniju sliku u mraku nego što oko vidi. Takođe će napraviti i svetliju nego što oko vidi.
Tipičan primer je kada slikaš nekoga u protivsvetlu. Lice bude podeksponirano ili nebo bude preeksponirano. Uživo kada gledaš sve je ok.
Da bi na fotografiji dobio ono što vidiš, treba malo da se potrudiš na pravi način. "Jači" aparat ti neće doneti rezultate odmah kakve očekuješ, čak ni sa manuelnim podešavanjima. Moraš podesiti i način obrade slike u aparatu, a svaki to radi u JPEG-u.
Siguran sam da se može dobiti ono što želiš i sa SX230, a takođe ni DSLR u rukama početnika ni blizu ne bi bio garant za uspeh.

Manuelni video mod ima jedan problem - brzina shuttera. Kod mnogih je minimalna 1/30, tako da ni sa velikim ISO ne možeš postići dovoljnu svetlinu slike. Poneki mogu da spuste još sporije.

Ako misliš da te tehnika sputava (ja ne mislim), onda je najlogičniji izbor DSLR sistem. Nešto najjeftinije, dovoljno savremeno i vrlo upotrebljivo su polovni EOS 550D i EF 50mm f1.8. Tu bi mogao uklopiti u budžet nekako. 
 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #6 poslato: Jun 16, 2017, 10:40:31 pre podne »
Jesam pucao sam obavezno raw + jpeg uvek, medjutim sto se tice obrade slabo sam radio ista, cisto onako sam pretrcao da vidim sta tu sve ima i sta bi se moglo naknadno uraditi u fotosopu naravno.
Nisam koristio laser za fokus i to mi jos uvek nije poznato.

Apsolutno se slazem da mora dosta vise da se zna, zato i planiram sada da kupim aparat koji ne bih skoro menjao i da ga detaljno naucim sta sve ima i sa cim raspolaze, na dslr sistem ne bih prelazio iz dva prosta razloga a to su cena i to sto mora jos vise da se uci i cima oko svega toga, mislim da mi je neki bolji aparat za sada sasvim dovoljan, mozda gresim.

Sto se tice manuelnog video moda tu tek pojma nemam jer ona skripta za koju sam probao za sx230 na chdk-u je ''glavila'' objektiv prilikom zumiranja pa tu nisam uspeo nista da uradim i cim sam video da ima problema nisam ni koristio.

E sada sto se tice licno mojih potreba u mraku, u razgovoru sa ljudima koji rade iste stvari sam saznao da im je trebalo po nekoliko dana ubijanja da nadju odgovarajuca to jest prava podesavanja da to bude ok, znaci to je normalno, ali svi imaju bolje aparate od mene, recimo kao sto sam navodio sony dsc-h300, lumix fz47, skoro sam nasao odlicne slike pravljene sa sx40hs i tako... Pa sam mislio i ja da idem u tom pravcu, da uzmem nesto vece i bolje gde cu u svakom slucaju biti nadam se zadovoljniji nego sa sx230.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #7 poslato: Jun 16, 2017, 03:08:38 posle podne »
Načelno gledajući, nisu to ništa bolji aparati od tvoga. A ni 10x "bolji" ti neće značiti, jer tebi ne teba ovo, već samo onaj deo na 2:06:
https://www.youtube.com/watch?v=gpadRSEHfWA

Dve stvari su ti problem. Najpre kada smanjuješ svetlost baterije, tebi se širi otvor na zenici oka, a na aparatu blenda ostaje ista. Takođe, ako gledaš negde sa strane , gde je mrak, zenica se još više otvara i može da se desi da ponešto i vidiš, dok će na fotografiji sve biti potpuno crno. Taj fenomen je i Pericha pominjao u primeru sa kontrasvetlom. Zato ti fotke izgledaju tamnije, nego što vidiš.
 
Sledeći je problem sa oštrinom, i treba najpre utvrditi da li je do fokusa ili do stativa. Fokus treba da stoji na beskonačno i da ga ne diraš, pogotovo ako fotkaš na 100m u mrak.
« Poslednja izmena: Jun 16, 2017, 03:11:31 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #8 poslato: Jun 16, 2017, 05:24:29 posle podne »
Planiram sada da kupim aparat koji ne bih skoro menjao i da ga detaljno naucim sta sve ima i sa cim raspolaze, na dslr sistem ne bih prelazio iz dva prosta razloga a to su cena i to sto mora jos vise da se uci i cima oko svega toga, mislim da mi je neki bolji aparat za sada sasvim dovoljan, mozda gresim.


Grešiš ;)

Kao što reče cronnin, nisu to ništa bolji aparati od SX230. Praktično isti senzor, slična blenda i procesing u aparatu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #9 poslato: Jun 16, 2017, 09:03:17 posle podne »
Evo opet stare ekipe, izgleda da samo vas dvojica postojite na ovom forumu  :)

Nije mi bas najjasnije to ''nisu to ništa bolji aparati od tvoga'' jedino ako mislis da u toj ''tacki'' gde podesim manuelno to sto mi treba a za moje potrebe koje su vec pomenute ne mogu napraviti nista bolju sliku od pomenutih, ali da imaju bolja dadatna podesavanja, vece vrednosti i slicno...

To za oko ima smisla i slazem se ranije je pominjano, ali mene dodatno buni stvar da su mi ostali ljudi rekli jer sam se zalio da mi aparat ne sakuplja dovoljno svetlosti na najnizim jacinama kao sto to radi u najjacim to jest da za najnize moram da korigujem vrednosti da bi jacina bila verno prikazana, oni navodno nemaju tih problema, medjutim koliko vidim iz njihovih podesavanja svako slika sa drugacijim vrednostima, i sve govore razlicite kamere razlicite vrednosti... To sa ostrinom isto nemam pojma slikao sam na stativu koji je bas miran, cak sam slikao i sa tajmerom kako bih bio 101% siguran da necu mrdnuti stativ prilikom pritiska na dugme i imao sam problema sta znam da li je do aparata ili do mene ili sta vec.

Uglavnom bilo kako bilo ja sam se resio tog aparata i ne posedujem ga vise, bio je odlican u dnevnim uslovima, stvarno dobar video zapis a mali aparat i kompaktan lak za poneti, ti problemi u noc sta da se radi to cu tek sa sledecim da vidim da li je bilo do mene ili do aparata.

Znaci resio sam da uzmem nesto, ne zuri mi se mogu da cekam i mesec dana ako treba da nesto iskoci, samo da ubodem pravu stvar i da ga ne menjam duze vreme, u dan slabije slikam to mi uglavnom moze zavrsiti i telefon sa dobrom kamerom, medjutim ako vi bas smatrate da ce svaki od pomenutih aparata da se ponasa isto na recimo podesavanjima ISO 100, F 3.3, ekspozicija 2.5 sekunde u nocim uslovima daj da vidim da uzmem onda sto bolji aparat za dnevno slikanje ko zna mozda pocnem nesto da fotkam. Uglavnom sada mi je pericha bacio jos vecu nedoumicu da li da se drzim nekih aparata kao sto sam pomenuo vec recimo fz200, sx60hs i slicni ili da idem na EOS 550D ili reicmo D3200 koji sam nasao na oglasima i uklapa mi se u cenovni rang i tako dodatno sebi zakomplikujem zivot ? Ili dajte neki predlog vi sami ?
« Poslednja izmena: Jun 16, 2017, 09:05:02 posle podne od strane logitech »

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #10 poslato: Jun 18, 2017, 12:20:15 pre podne »
Svaki aparat na istim podešavanjima ISO, blende i ekspozicije će dati skoro istu sliku. Odstupanja će biti najviše zbog procesiranja RAW informacija u JPG file u aparatu. Taj proces traje vrlo kratko po okidanju slike i radi se po nekom algoritmu i na to možeš manje ili više da utičeš. Kod Canon DSLR-a se to zove Picture Style. Možeš čak i sam da ga kreiraš.

Ljudi svašata pričaju i svašta rade, ali retki su oni koji zaista znaju u detalje tehničku stranu fotografije, tako da sve što čuješ uzmi sa rezervom. A i sam si video da se priče i parametri ne poklapaju uvek.

Cronnin i ja pokušavamo da ti objasnimo da neće napraviti bolju sliku SX60HS ili FZ200 nego SX230 npr. Konkretno ti aparati imaju vrlo sličnu blendu, vrlo sličan senzor i tu se priča završava što se tehničke strane aparata tiče. Sva relevantana podešavanja su ista na svim takvim aparatima. Razlika u dobijenoj slici je posledica rukovanja samim aparatom ili procesiranja RAW fajla u aparatu. To možeš i ti na računaru kasnije da odradiš po želji ako znaš.

DSLR danas ne mora biti skupa i komplikovana igranka. Uzmi npr. Canon EOS 550D i EF-S 18-55 IS koji upadaju u tvoj budžet. Ubaciš ga u auto mod i koristiš kao kompakt, samo uz mnogo bolje rezultate. A možeš i da se poigraš sa raznim objektivima i manuelnim modovima. Staviš Heliosa 58mm f2 za 10 Evra i + adapter i eto radosti za extra male novce. D3200 jeste noviji aparat, ali je klasa ispod 550D. Takođe Live view mu je dosta lošiji i ne upotrebljiv za tvoje potrebe u poređenju sa 550D. Osim toga i upotreba manuelnih objektiva je nepraktičnija na Nikonu.
Ono što može DSLR u mraku da uradi je teško uporedivo  bilo kojim kompaktom sa malim senzorom. Još kad mu staviš objektvi sa velikom blendom, nema kraja. Vrlo lako možeš dobiti "dan" na slici gde uživo očima skoro ništa ne vidiš.
Moja preporuka je 550D ili 600D pa polako sa objektivima, po potrebi.

Jedina od najbitnijih loših osobina DSLR-a je veličina i težina. Nekome to smeta, a nekom ne. Postoji onda i MILC, ali to je već treća priča koja se obično raspline u upoređivnju gabarita sa DSLR sistemom.
« Poslednja izmena: Jun 18, 2017, 12:25:51 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #11 poslato: Jun 18, 2017, 01:32:35 pre podne »
Znaci bolje da si me iz puske gadjao.
Moj veliki problem je sto oko DSLR aparata ama bas nista ne znam sem da sam cuo da su bolji od ostalih i da se dokupljuju i kace objektivi po potrebi, e sada sta, kako, koliko, kada, znacenje, koriscenje, spanska sela za mene, zato sam i planirao da uzmem neki bolji kompakt, bridz ili kako god i kada mi treba nesto zumiram, primaknem aparat, odmaknem, ocu reci svasta moze da se iskombinuje sa tim fiksnim objaektivom, a ovako ovamo ko zna koliko objektiva covek mora da ima u kolekciji da bi nesto uslikao...

Uglavnom cak i da me udari toliko ludilo da krenem u tu pricu ono sto me na brzinu zanima to je da li svaki DSLR ima manuelna podesavanja u video modu da li je to pravilo ili nema svaki, konkretno ovi 550d i 600d posto za koji god aparat da se odlucim ne bih voleo da nema manuelna podesavanja u video rezimu ma kakvo god da to bilo jednostavno hocu da probam pa sta bude bude. Takodje sa kolikim brojem okidanja je prihvatljivo uzeti aparat ?


Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #12 poslato: Jun 18, 2017, 09:52:22 pre podne »
Xaxaxa....
Sad si u problemu ;)
Nema svaki DSLR manuelni video mod, ali ova dva imaju. Nemaju auto fokus. Za Canon postoji i Magic Lantern (slično kao CHDK za kompakte) i tu kreće ludilo sa mogućnostima, ali za sada ti ne treba. Prihvatljivo je uzeti po meni sa do 50000 okidanja, mada traži primerke sa 20000-30000. Može se naći i sa manje od 10000.
Kao što napisah gore, možeš staviti jedan zum objektiv i slikati skoro sve. 18-55 je najjeftiniji i ima zum samo 3x. Nešto skuplji i dosta upotrebljiviji su EF-S 17-85 i 18-135. Ja, eto živim godinama uz ovaj poslednji i nekoliko fiksnih, ali to ćeš vremenom videti. Sam ćeš znati ako ti treba drugi objektiv. Mnogi (i inostranstvu češće) kupe "dobar" aparat i ništa ne znaju o njemu. To vrlo često bude DSLR sa 18-55 koji ne pomeraju iz Auto moda, tako da ne brini o tvom ne poznavanju sistema. Doći će to vremenom kada ti bude trebalo.
Manuelna podešavanja su ista kao i na kompakt aparatima, samo lakša.
Ja i dalje mislim da nisi trebao prodati SX230 jer on nije bio ograničenje za postizanje rezultata. Ako nisi uspeo sa njim, mislim da nema smisla ići na praktično isti aprat, samo prekapovan u drugu kutiju i sa drugim imenom. Zato ti predlažem DSLR, a cena je tu negde. 
I ne zaboravi, fotografiju pravi fotograf, a ne aparat. Pogotovo u ovako specifičnim situacijama.
« Poslednja izmena: Jun 18, 2017, 09:57:28 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #13 poslato: Jun 18, 2017, 12:22:00 posle podne »
I ja isto nisam siguran da je trebalo da prodaješ stari aparat. U svakom slučaju, vidim da za slične pare ima da se nađe DSLR kakav ti treba. Ako ti sa ovim ne uspe, neće ni sa čim.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #14 poslato: Jun 18, 2017, 06:37:10 posle podne »
Sto vas dvojica umete da ubedite coveka pa to nema nigde, jeste razmisljali da osnujete neke politicke partije  :laugh:

Znaci kupicu 550d ili 600d sta god bude izaslo u datom trenutku povoljinije i pristupacnije. Ono sto mi predstavlja problem je objektiv i sigurno nakon kupovine aparata i objektiva necu mocu da menjam u dokupljujem nista vise u tekucoj godini jer mi je i ovo preveliki trosak trenutno, e sada vas pitam da li da sacekam jedno mesecak dana da skupim jos nesto malo novca da uzmem neki bolji objektiv jer mi je taj predlozeni 18-55 sa 3x zumom stvarno malo, realno ne znam sta mogu pribliziti sa tolicnim zumom... Dakle da telo uzmem posebno a da prikupim jos malo za neki bolji objektiv pa da ga uzmem na drugoj strani i da zavrsim sa tim.
Takodje mi se svidja pomenuta ideja ''Staviš Heliosa 58mm f2 za 10 Evra i + adapter'', znaci u obzir dolaze i neki kineski objektivi samo da su provereno dobri cak se ne libim da narucim iz Kine direktno nije problem uopste.

Predlozio mi je jedan covek ako kupim telo da dodjem do njega ima on raznih objektiva izmedju kojih ''75-300 i 50 mm i 18-55'' pa da probamo na licu mesta da vidim sta ce najvise da mi odgovara i slicno, takodje kaze da je uzimao neke kineske i da u poredjenju sa originalnim su se pokazali apsolutno isto i da nema razlike, ne znam koliko je ovo tacno ali ajde...

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #15 poslato: Jun 19, 2017, 08:54:07 posle podne »
Kupi 600D ako možeš. Ima pokretni ekran i par sitnica koje nema 550D, a možda ti u nekoj situaciji budu značile. Inače su iste mašine i daju isti kvalitet slike.
Najbolje ako možeš da probaš bilo šta pre kupovine, pogotovo objektive jer ne znaš koji ti treba.
Za rad sa stativa ti nije bitan auto fokus i stabilizacija slike (IS u nazivu objektiva). Iz ruke ako želiš da zumiraš dosta i nije dnevno svetlo, treba ti IS objektiv.
P. S. Progooglaj prvo pre nego što pišeš. Helios je stari ruski objekti sa M42 navojem. Ima ih više vrsta. Za njih ti treba EOS na M42 adapter. Rade dobro novi kinezi, ali ipak Canon je  bolji. Zavisi kolika su ti očekivanja.
Kad se odlučiš za neku konkretnu kupovnu, pitaj ovde za sve detalje da ne promašiš jer jedno slovo ili oznaka u nazivu opreme može praviti razliku da li ti to radi posao ili ne.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #16 poslato: Jun 20, 2017, 01:58:41 posle podne »
Taj helios sam pomenuo jer sam tebe citirao rekavsi da mi i ti neki drugi rade posao ako si ok.
Nista ajde cim sakupim malo vise novca da uzmem i neki pristojniji objektiv javicu se da vidimo sta bi bilo najbolje uzeti.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #17 poslato: Jun 20, 2017, 03:23:39 posle podne »
Pericha, možda nešto tipa Canon G15, G1X, EOS M?
« Poslednja izmena: Jun 20, 2017, 03:25:23 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Iva

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #18 poslato: Jun 21, 2017, 11:31:32 posle podne »
Pozdrav svima. Nadam se da mi necete zameriti sto sam se ubacila ovde. Treba mi savet, pa ako je neko raspolozen.
Dvoumim se izmedju Nikon B500 i  CanonPoweshot SX420 IS...sta vi kazete?
Inace mi je fotografija iskljucivo hobi i zadovoljstvo.
Polovni nisu opcija, jer sam u situaciji da uzmem samo na rate. :)

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Aparat do 35000 za nocno slikanje
« Odgovor #19 poslato: Jun 22, 2017, 08:45:11 pre podne »
@cronnin
Hmm... Ne znam. Moje lično viđenje ukratko: Sa G15 sam slikao nekoliko puta. Odličan je to aparat, ali je ipak kompakt,  PowerShoot serija ;)  EOS M je sasvim ok, ali mi fali tastera. Previše toga se mora podešavati preko ekrana. Nije to loše kad se navikneš za opušteno slikanje. Onda me vuče ideja da stavim neki drugi objektiv, pa treba adapter i dođem do toga da stavljam telo na objektiv. G1X nisam imao u rukama, ali bi mi bio najlogičniji izbor od ove trojke.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II