Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 151206 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #180 poslato: Avgust 17, 2015, 11:11:41 pre podne »
Neka mi oproste uvaženi članovi i prijatelji, ali pričanje o JPEG-u je pomalo blesav i kontradiktoran argument.

Zašto?

Pa zato što se već n-ti put relativizuju neke razlike, jer svi tobože drndaju fotke u 1000px, a već u sledećoj rečenici ide elaborat o tome kako Fuji dominira u JPEG-u. Pa ako se po nekima na toj rezoluciji ne može uočiti razlika između Ff i kropa,  kako li ce između dve verzije JPEG-a?

Samo još neka mi neko kaže da prvo probam Fuji,  s obzirom da sam ga probao (slobodno mogu reći) pre svih ovde. ;)

Molim za malo doslednosti u stavovima, kako se diskusija ne bi zavrsila kao i nekadašnja C/N,  kada su neki članovi iznosili stavove koji su u suprotnosti jedni sa drugima... kako im kad odgovara.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2015, 11:29:13 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #181 poslato: Avgust 17, 2015, 11:47:09 pre podne »
Storm, predlazem da se tema podeli i da ostavimo ljude da dele iskustva u vezi Fuji sistema. Zatrovali smo mnogo, a diskusija je takva da ne mozes ni za glavu ni za rep da uhvatis. Ja vise ne znam koja je perspektiva gledanja i sta se ovde gleda. Da li funkcionalnost i mogucnosti jednog sistema ili da li nekom treba vise od 1000px i da li ce da kaci fotke dalje od instagrama. Totalne nebuloze.
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2015, 12:07:13 posle podne od strane smarko »

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #182 poslato: Avgust 17, 2015, 11:52:30 pre podne »
I evo jednog mog sempla sa X T1. Bukvalno medju prvim shot-ovima.

Malo sam ga smanjio.

Nadam se da se ne ljutite sto sam vam uleteo u diskusiju.

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #183 poslato: Avgust 17, 2015, 12:01:31 posle podne »
Neka mi oproste uvaženi članovi i prijatelji, ali pričanje o JPEG-u je pomalo blesav i kontradiktoran argument.

Zašto?

Pa zato što se već n-ti put relativizuju neke razlike, jer svi tobože drndaju fotke u 1000px, a već u sledećoj rečenici ide elaborat o tome kako Fuji dominira u JPEG-u. Pa ako se po nekima na toj rezoluciji ne može uočiti razlika između Ff i kropa,  kako li ce između dve verzije JPEG-a?

Samo još neka mi neko kaže da prvo probam Fuji,  s obzirom da sam ga probao (slobodno mogu reći) pre svih ovde. ;)

Molim za malo doslednosti u stavovima, kako se diskusija ne bi zavrsila kao i nekadašnja C/N,  kada su neki članovi iznosili stavove koji su u suprotnosti jedni sa drugima... kako im kad odgovara.

Pozdrav

Ako sam dobro razumeo ti kazes da se u 1000px nece videti razlika izmedju Fuji, canon, nikon i ostalih JPEGova iz aparata ?
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #184 poslato: Avgust 17, 2015, 12:15:48 posle podne »
Da,  upravo to kažem.  Razlika može da se vidi samo u pogledu rendera boja (subjektivna kategorija) i specifičnih parametara koji većim senzorima daju nedostižnu prednost.

Možda se ne slažeš?

Pozdrav

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #185 poslato: Avgust 17, 2015, 01:22:43 posle podne »
Znaci ako na stativ stavimo 3 razlicita crop tela, sony, fuji i canon npr, sa istim manuelnim objektivom i slikamo istu stvar i smanjimo rez na 1000px dobicemo 3 identicna jpega sa istom kolicinom detalja ali sa razlicitim bojama ?

Imao sam priliku da to isprobam ali mi bilo na kraj pameti. Mozda bi mogli da organizujemo i napravimo eksperiment uz neko pivo i rostilj :)
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #186 poslato: Avgust 17, 2015, 01:46:07 posle podne »
Nema potrebe gubiti vreme. Radio sam to ko zna koliko puta. Meni je to jedan od poslova,  pa možeš da proveriš kako to izgleda u top temama ovog podforuma.

Pozdrav


Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #187 poslato: Avgust 17, 2015, 02:14:40 posle podne »
Pa bitno je i da testirani fotoaparati budu generacijski i rezolucijski tu negde.

Ako bi se testirao novi Nikon d7200 i npr stari Canon 10D mozda bi neko i uspeo da primeti razliku..
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2015, 02:31:01 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #188 poslato: Avgust 17, 2015, 06:18:45 posle podne »
1.
“OK Fuji… You win. I’ll shoot JPG ;-) !” Are X-shooters mainly JPEG shooters? The answer in these POLLS!

Kada glasate, dobije se statistika


    RAW+JPEG (50%, 3,285 Votes)
    RAW (29%, 1,868 Votes)
    JPEG (21%, 1,391 Votes)
Total Voters: 6,544

Dakle, uzorak je sasvim pristojan pa se rezultat moze posmatrati reprezentativnim i logicnim.
Koristim RAW+JPG, ali primecujem znacajan broj fotografija onih kojima nije potrebna wb korekcija. Raw cu naravno koristiti kada je u pitanju nesto sto prosledjujem dalje u bilo kojem obliku, ali za mene... jpeg se cini kao konacno resenje.
Probah nedavno jednu scenu, onako... obicno je za saplitanje. Zalazak sunca, gde obicno  wb ode gde ne treba. Jos dok sam gledao u aparatu, bilo mi je jasno da je to to.
U prilogu je jpg+ raw, pa koga zanima
https://www.sendspace.com/file/zg7dk4

Jpg je standardni profil, Provia a staklo moja minolta 50 1.4 na f/4

2. Neko je pitao mene ili ovde u temi, ne secam se vise... da li fuji ima planove za FF i  da li ova stakla podrzavaju eventualni FF aparat.
Postoje teze i nagadjanja po netu
Fujifilm X-Mount & XF Lenses May Support Full Frame Sensors
Read more at http://www.johncaz.net/blog/x-mount-xf-lenses-may-support-fx#hI8WdpqXWThO6xIv.99

Ne mogu sada da pronadjem taj intervju, ali je neki iz vrha Fujija jasno rekao da oni uopste nemaju aspiracije da se nadju u konkurenciji FF aparata, i da je APS-C zlatna sredina, i da im dobro ide.
BTW, bio je i neki intervju gde su jasno rekli da ova stakla ne mogu na ff, sve i da uguraju ff senzor u ovaj mount.
Mozda gresim, ali ovo se vrljalo po fuji rumors sajtu.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #189 poslato: Avgust 17, 2015, 07:02:42 posle podne »
Sve je to ok,  ali nema mnogo veze sa ovom tezom o poređenju na 1000px.

Razlike su i dalje najupečatljivije u formatu senzora (ako postoje) i eventualno koloritu. Prvo se ne može zamaskirati nikakvim alhemijskim procesima,  dok se drugo može vrlo uspešno dovesti u ravnotežu.  WB je skroz nebitan. Danas su retki aparati koji imaju problema sa tim. Ako uopšte i postoje takvi.

Pozdrav

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #190 poslato: Avgust 17, 2015, 07:43:19 posle podne »
Meni je rezultat ovog fajla veoma dobar, da ne kažem odličan.

Jedino mi nije jasan taj hvalospev oko jpeg-a....
Evo razlike izmedju tog jpega i jednog minuta rada na RAW-u.
jpeg je jpeg, a raw je raw...razlika izmedju njih je onoliko velika koliko je velika i kod svih aparata ...  :dontknow:
Nema tu dobrog bez raw-a, bar po meni.
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2015, 07:45:37 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #191 poslato: Avgust 17, 2015, 08:00:04 posle podne »
Pa sad, jedino da ti puknem 2.000 fotki na neki server, pa da polako vremenom stices utisak :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #192 poslato: Avgust 17, 2015, 09:30:38 posle podne »
Čim je sunce debelo van zenita,  nema teorije da to bude dovoljno dobro,  sve da uploaduješ i 4 miliona fotki.  Osim ako ne preferiraš čist snapshot. To je problem  DR-a i ne rešava ga nijedan senzor,  JPEG algoritam, niti proizvođač. Širok DR znači u obradi, jer 8-bitni JPEG ne može da ga sažvaće bez ozbiljne obrade iz RAW-a.

Mora RAW i kraj.  A ukoliko se plasira u 1000px,svaka dalja diskusija je retardirana u pogledu poređenja. Pretpostavljam da ovde pišu razumni ljudi kojima nije potrebno banalizovati da bi im bilo jasno.

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #193 poslato: Avgust 17, 2015, 09:40:24 posle podne »
Скинуо сам оба фајла. Обзиром на сцену остајем при тврдњи да исти квалитет .јпг ће дати и д3300, или било који други. Нормално, имаш огромно искуство и знање, извлачиш максимум али то не значи да fuji прави неке екстра унапређене .јпг фајлове како су неки схватили, те треба заборавити на RAW. Генерал је мало екстремније дорадио а ја нешто смиреније:

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #194 poslato: Avgust 17, 2015, 10:46:03 posle podne »
u cilju demistifikacije tog mita, ja ne znam šta može posebno da se dešava u procesuiranju tog jpeg-a..?
Oštrina, saturacija, kontrast, izvučeni detalji iz senke, smireni hilighti...sve to zajedno možda, hm...

U DSLR-u su sve te vrednosti smanjene, isključene ili postavljene u neku donju normalu.
Mislim može to ručno da se poveća na samom aparatu kod DSLR-a pa da JPEG bude napucaniji, ali nije to poenta kod te vrste aparata.

Otprilike što se aparat po defaultu više bavi JPEG-om namenjen je publici koja je hm...neobaveznija, ako to tako može da se kaže.
Onaj kome fotografija treba za ozbiljno (ili bar živi u tom ubedjenju) on koristi RAW......i to je to.
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2015, 11:01:02 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #195 poslato: Avgust 17, 2015, 10:52:11 posle podne »
A.)

Pa ja davno rekoh nesto iz kojeg ugla sve gledam, samo to izgleda moram u potpis da stavim :)

Pocetna tacka za sve:

1. Print do A4 formata, a najcesce svadbarski
2. Gledanje na ekranu 1920*1080
3. Fotografije za forum 1000*667 i za blog 800*600
4. Flickr... nekad shibnem full, nekad malo manje... kako kad. Nebitno mi

Dakle, jos nisam instalirao iStock inspektora u kucu... da mi pretura na 300% fotke. Izuzetno sam skroman, a fotke na papiru izgledaju savrseno, cisto sumnjam da bi bile bolje sve i da imam ovaj 5ds ili sta vec.
Trudim se da dobro eksponiram fotografiju, kako bi sto manje drndao PS.

Eto, iz tog ugla i jesam tu gde sam... a cisto sumnjam da 95% korisnika ovog ili bilo kojeg drugog foruma, rabi jacu realnu potrebu.

B)

Jpeg kod Fujija je poseban jer ima vise preseta. Kao prvo, preporucujem da se skine knjigica Mastering the Fujifilm X-Pro 1 . Kao i svugde imate podesavanja tipa
   
White Balance
    WB Shift
    Film Simulation - ovaj nema nigde
    Color
    Sharpness
    Highlight Tone
    Shadow Tone
    Noise Reduction (NR)
    Color Space

Dalje, kad udjemo u Film simulaciju imamo vise podesavanja Provia, Velvia, Astia, Pro neg Hi ... i da ne nabrajam sada. Crno beli setup je mene odusevio, narocito opcije sa Crvenim, Zutim i zelenim filterom. Crveni kad se isticu oblaci, Zuti kad se radi neki portret ... i sve je to stvar prakse. Namestio sam svoja podesavanja i presete, i menjam ih u skladu sa situacijom. Jedno popodne sam tukao samo Velviu, dok je promena lokacije i svetla zahtevala da promenim preset. Ako mislite da se samo tuce NORMAL, tj. onaj jpg FINE + Raw, onda ste pogresilli.

Meni je jpg odlican, i bicu sasvim slobodan da kazem da mi je bolji nego u Canona 18mp. PRvo sum. Opusteno drzim iso od 1600-3200 bez da imam ikakve komplikacije u peglanju tog suma u jpg u aparatu. I tu me je kupio za sva vremena, jer uvek i svugde dobijam 1/125 ili manje, a ostaju detalji (primetim prvo na trepavicama)

Prica oko jpega koji daje fuji je prilicno siroka, i zahteva da se malo ozbiljnije udubite u pricu. Ja sam je tek naceo, i imam nekoliko podesavanja... i uglavnom skupljam tudja iskustva, kao pocetnu tacku i onda nadogradjujem u skladu sa situacijama.


Vec sam naveo
– Film simulation: BR (B&W Red Filter)
– Sharpness: +1
– Highlight Tone: +1
– Shadow Tone: +2
– Noise Reduction: -2

i ako ovo moze Canon, nikon ili Sony
http://weshootfuji.com/2015/04/03/how-to-get-great-bw-results-from-your-fuji-x-camera-and-become-a-better-bw-photographer/

Sorry, ja sam neobavesten
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2015, 10:56:23 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #196 poslato: Avgust 17, 2015, 11:00:19 posle podne »
Da dopunim i ja :)  Ovde moze da se vidi sta moze mali Fuji :) http://www.lovegrovephotography.com/

Inace covek je tokom karijere bio Nikondzija pa Kanondzija a sad je Fuji X oficijalni fotograf.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #197 poslato: Avgust 17, 2015, 11:04:57 posle podne »
Zorane, meni jedino nije jasno ovo podesavanje za noise reduction. Kako ide u minus 2?! To sve hocu da te pitam, pa zaboravim. Sta onda bude kad stavis na nulu?!

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #198 poslato: Avgust 17, 2015, 11:09:43 posle podne »
Da dopunim i ja :)  Ovde moze da se vidi sta moze mali Fuji :) http://www.lovegrovephotography.com/

Inace covek je tokom karijere bio Nikondzija pa Kanondzija a sad je Fuji X oficijalni fotograf.

Jbt, 3 sata u studiju, i 8 sredjenjih fotografija kosta £395... Doduse, u to je ukljuceno i sminkanje i sl... Svaka sledeca fotografija, 20 funti :D

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #199 poslato: Avgust 17, 2015, 11:37:50 posle podne »
@Z.Rodić

Sve to je lakše uraditi na miru u PS nego na terenu i u fotoaparatu.
Koliko god opcija imao aparat i imao bogat softver, to neće biti ni nalik bogato softveru koji se instalira na računar.

Mislim, podesi čovek setovanje za jednu scenu i okine, a onda se okrene na drugu stranu i sad to naravno ne odgovara pa treba presetovati sve ponovo čeprkajući po sitnim dugmićima...jbga..
Mislim stvar izbora, ukusa, sklonosti itd, ali zar nije bolje prilikom fotografisanja baviti se samo osnovnim fotografskim aktivnostima (kadrom, pravilnom ekspozicijom, itd...) pa vrstu obrade izabrati kasnije...
Meni je to onako jedan čist potez više.

A da je to neka pametna rabota to bi imali i hi-end aparati 1Dx, D4 i slični....ali eto nemaju. :)
Jednostavno to se izbegava kod ozbiljnih mašina jer to nije bitno.

Uporedio bi to sa pop-up blicem recimo, koji nečem služi nije da nije...ali u principu niko ozbiljan ga ne uzima za ozbiljno...
Bolji Canonovi aparati ga uopšte nemaju.
« Poslednja izmena: Avgust 17, 2015, 11:45:06 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8