Autor Tema: Malo portreta od mene...  (Pročitano 126589 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #280 poslato: Avgust 01, 2015, 01:42:54 pre podne »
@VeNoM
Druze za malo da mi promakene tvoj kometar... Aj pogodi onako na osnovu fotki :)

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #281 poslato: Avgust 01, 2015, 08:46:31 pre podne »
problem je u tome što baš i ne mogu. ide mi od 22 god do 37. raspon je takav a možda je istina negde u sredini.
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #282 poslato: Avgust 01, 2015, 09:22:04 pre podne »
^
hehe 35 ;)

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #283 poslato: Avgust 01, 2015, 10:50:31 pre podne »
Ako ti pocnes da obradjujes ko covek u photoshop-u evo ja pocinjem RAW da radim ehehehhe :D

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #284 poslato: Avgust 01, 2015, 01:25:29 posle podne »
@Goxy89
Da znas da si poptuno u pravu, ti si se mozda nasalio ali sam ja nakon analize predhodnih para radova resio da promenim kurs sto se tice obrade, malo sam preterao u nekim elemntima i ako sam mislio da nisam. Ova fotografija je pravac u kome ce se razvijati obrada, blage korekcije senki na licu uz potpunu ocuvanost crta lica sto vernije orginalnom raw fajlu, sve sem boja, sto znaci dosta grublja obrada u odnosu na poslednjih par primera... Covek po nekad mora sve da proba da bi znao sta mu ustvari najvise odgovara :P

84.
One summer night... by Nenad Ristic, on Flickr

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #285 poslato: Avgust 01, 2015, 05:09:01 posle podne »
Slazem se da dreba pokusati, a za ovu fotografiju ja mislim da jedino photoshop moze da ti pomogne da nadjes lako i jednostavno resenje a da ne unistis ono sto vec imas :)

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #286 poslato: Avgust 01, 2015, 05:22:05 posle podne »
Kako mislis, sta je ovde unisteno ???

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #287 poslato: Avgust 01, 2015, 05:33:48 posle podne »
Prebaci je u BW i resi problem :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #288 poslato: Avgust 01, 2015, 05:35:28 posle podne »
Malo je bledunjava i sjajna, sto kaze Dalibor sibni je u b&w i resen problem.

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #289 poslato: Avgust 01, 2015, 05:49:17 posle podne »
Ovo je najbolje sto sam moga da napravim, orginal je gotovo zut zbog zutog izvora svetla iznad njene glave i zidina tvrdjave od kojih se odbija. Predhodna koju sam zamenio potpuno je bila anemicna jos sam omasio WB :P Sve u svemu bio mi je izazov da je sredjujem u obradi :)

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #290 poslato: Avgust 01, 2015, 06:55:23 posle podne »
Minimalna obrada, narocito na licu, nema retusiranja koze ili tako nesto, samo sam minimalno korigovao senke na licu i vratu, naravno i boje sam uklapao onako po mom ukusu :)

85.
Untitled by Nenad Ristic, on Flickr

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #291 poslato: Avgust 01, 2015, 07:32:25 posle podne »
Nisam rekao da je konkretno fotografija losa, vec za ovu vrstu fotografije ti je potreban photoshop, jer imas milion izlaza u photoshopu kako mozes da ulepsas fotografiju i svaki nedostatak na modelu...

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #292 poslato: Avgust 01, 2015, 07:46:17 posle podne »
Aaaaa dobr bobro, pa radim ih ja u PS uglavnom i najvise D&B, i za sad mi vise nista i ne treba...

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #293 poslato: Avgust 01, 2015, 09:36:09 posle podne »
Nenade ovde joj se vide godine 8) 8) 8)
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #294 poslato: Avgust 01, 2015, 09:54:37 posle podne »
Ne bih da ti se mesam naravno pa me ne shvati pogresno ovo sto cu  ti reci , ali to je isto kao kada bi rekao da u autu koristis kasetu za sitnice a da ti sve ovo drugo zapravo od auta  I nije potrebno...hm. :-\
Nije to bas tako...
Ti u principu imas dobru opremu pa to nadoknadjuje mnogo ali sam dslr aparat ima takvu filozofiju da mu treba rad na post procesu. Zasto...
Pa zato sto daje takav fajl koji nije sredjen jos u aparatu vec samo nosi ogroman potencijal za dalju obradu.
To ti ostavlja mnogo prostora da ga ti sredis po svojoj zelji I tako das neki svoj licni pecat I prepoznatljivost.
Naravno posto je namenjen naprednijoj populaciji proizvodjac  polazi od cinjenice da je tim korisnicima to poznato.

Za razliku od njih fotke iz mob. tel I malih kompakata izlaze u startu vec saturisane,ostrene uredjenog kontrasta I sl. koliko je to moguce u njihovom slucaju, jer se polazi od toga da njihov prosecan konzument ne zna nista o post procesu niti zeli time da se bavi.
Filozofija funkcionisanja ovih aparata je dakle znatno drugacija... ;)
« Poslednja izmena: Avgust 01, 2015, 09:56:57 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #295 poslato: Avgust 01, 2015, 11:44:04 posle podne »
Bravo za ovaj komentar, jer u svakom slucaju ti 60 posto radis u ps-u, da napravis onako kako stvarno oko vidi trebas da se pomucis, a i pak da dodas i oduzmes mnogo da bih to izgledalo kako treba, ja mislim da je obrada jako bitnija ako se dobro uslika...

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #296 poslato: Avgust 02, 2015, 02:53:34 pre podne »
Kao sto sam rekao, na ove dve poslednje fotografije vidi se pravac u kome ce se kretati obrada lica, zamolio bih iskusnije kolege da bace pogled na ove dve fotke pa ako imate neki savet po tom pitanju dobro bi mi dosao... Unapred hvala :) cisto da ne bi u svojoj subjektivnosti otisao u pogresnom pravcu :P

@Argon
Pa nije to bukvalno tako kako sam napisao, ali D&B najivse koristim, pa ne mogu fotke da izgledaju ovako kako izgledaju da nisu prosle neku obaradu a svakako obradom pravim ono sto zelim... Nije tu samo PS, sustinski u LR je najlakse raditi i 80% posla moze da se zavrsi u LR ako je fotografija dobro eksponirana, daleko bolje nego u PS...

5ds i 85 f1.2 II daju tako dobre fajlove da pre obrade cesto samo treba odrediti camera profil u LR i ta fotka je vec spremna, deluje kao da tu ne treba nista da se radi :P

Obrada u mom slucaju ide sledecim redosledom kada je fotka dobro eksponirana sa dobrim svetlom...

LR
1. Biram camera profil, najcesce camera standard, za moj aparat najbolji odnos kolorita i kontrasta
2. Korekcija fotografije u lans corecction ako treba, najcesce treba korigovati CA
3. WB, ovome treba posvetiti najvise paznje
4. Korekcija ekspozicije ako ima potrebe, najcesce je to minimalna korekcija
5. Sredjivanje boja prema modelu, na ovim nocnim cesto treba odraditi korekciju boje koze smanjiti zutu itd
6. Sredjivanje boja prema pozadini ako je potrebno a najcesce je potrebno

PS
1. Uklapanje 2 fajla iz LR, u osnovi je fotografija sredjena prema modelu, preko te fotke fotografija na kojoj je sredjena pozadina, kada se rade pejzazi uklapam 2-3 fotografije sa razlicitom ekspozicijom...
2. D&B najcesce samo korekcija senki na licu u cemo sam na fotografiji 83 totalno omanuo, a na ostalim manje vise tako sam hteo da izgledaju, ove poslednje dve su pravac u kome ce po tom pitanju da ide obrada...

Ovo je redosled radnji koji ide na svakoj fotografiji, a ima tu jos po nesto sto se odradi specificno za svaku fotografiju, kao recimo na poslednjoj ova jaka senka ispod brade, tu je u LR napravjena jedna fotografija gde sam potpuo izvuko tu senku  i kasnije u PS samo sam je korigova i doda, isto to je radjeno na fotografiji 84 sa istom senkom i senkom ispod nosa... Ono sto zelim je da sto manje koristim invezivne korekcije poput farbanja i kompletnog menjanja strukture koze lica raznim tehnikama kloniranja, tako je lakse i brze, za D&B potrebno je strpljenje i dobro oko, a to je ono na cemu radim posto je D&B neinvezivna tehnika posle koje fotografija ostaje sa orginalnim teksturama, naravno ako se ne preteruje kao sto sam ja preterao na fotografiji 83 a u manjoj meri preterao sam i na ostalim fotografijama sem na ove dve poslednje...

@Goxy89
Tebi sem PS nista vise i ne treba, posto sve ovo sto sam napisao za LR kod tebe je vece odradjeno u aparatu, ali ti mnogo radis i mozda bi ti cak bilo i previse posla da svaku fotografiju propustas prvo kroz LR pa zatim PS, treba to sve da se stigne. Ja ne zelim da se navikavam na takav nacin rada, zalim kontrolu nada celom fotografijom a to je jedino moguce kada se radi sa raw fajlovima, uz to imam vremana da je sredim. Trenutno je uspesnost ovakvog pristupa sarenolika, ali ja sam uporan i kako vreme odmice ustali ce se odredjeni kvalitet i nivo obrade :)

Hvala svima na komentarima, meni bas puno znace za dalje napredovanje :)

« Poslednja izmena: Avgust 02, 2015, 03:07:48 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #297 poslato: Avgust 02, 2015, 03:31:47 pre podne »
Ti Nenade radis samo najosnovnije i pocetne korake u LR koje su manje vise obavezni kod ozbljnog retusiranja (da me pogresno ne shvate ne mora to da se radi u lr , moze i u acr-u i slicnim programima)... Ako govorimo o ozbljnom retusiranju LR moze da sluzi samo kao pocetna tacka da sredis wb , lens korekciju , smiris i pojacas higlihte i slicno...Sve ostale korake kad je lice u pitanju radis u PS-u. Zasto je to tako? Pa zato sto tehnike koje mozes da koristis u PS u LR i slicnim programima ne postoje. Jednostano Freqvency S. tehniku ti ne mozes da radis u LR, posto ta tehnika odvaja teksturu i boju koze u dve frekvencije tako da kad radis na teksturi koze ne diras tonove koze i obrnuto i samim tim imas potpunu kontrolu nad onim sto radis... Isto je sa DB tehnikom ...Ja je radim iskljucivo preko krivih u PS i to zato sto kasnije lako mogu da sredim presaturiane ili podsaturiane delove koze koji nastaju koriscenjem db tehnike...Opet imas potpunu kontrolu...Pri promenam boja isto mozes mnogo vise u PS zato sto uvek mozes da smanjis opacyti parcijalno da bojis, da menjas blend modove , tako da imas vecu kontrolu i vecu kreativnost...Cak se za razlicite delova lica koristi vise leyera selectiv colora , da bi se dobile nijanse ...

Skidanje ovih jakih senki nastalih prilikom fotkanja se u principu preterano i ne diraju , moj tutor (priznati  strani retuser) na moje pitanje sta da radim sa senkom ispod nosa (nastalu postavkom svetla) , je rekao nista ili sledeci put namesti drugacije svetlo...Poenta njegova a i moja je da se  o tim senkama vodi racuna prilikom fotografisanja (blic da razbije senke , zilberica ....) a ne prilikom retusiranja.  Koliko da ides sa retusiranjem to je vec tvoja individualna stvar ...rvo ti jedan tekst pa vidi u kojem pravcu i koliko hoces zenu da retusiras http://retouchingacademy.com/retouching-guidelines-and-considerations/

Sto se tice zadnje fotke , pogledaj malo oko usana sta se nalazi , imas neku fleku koju ako nisi napravio ti retusom , trebas da skines , posto pod ovim svetlom izgleda kao da je neko nacrtao nesto oko usana...
 Poenta retusiranja svakog je da skines sve trenutne nedostatke crvenila bubuljice, akne ali da pritom zadrzis originalnu teksturu i ne unistis je, a da pritom fotku ne napravis kao da je lutka, vec da dobijes trecu dimenziju i da napravis pravi gredient izmedju senki mid tonova i higlihta (to dobro uraditi  je  i najteze, kad se to ne uradi dobro, preteranim FS dobijamo lutke) ...Ukoliko je beuty (vise ti pise u tekstu) onda skidas sve , da izgleda kao da lice nema mane...Sad u kom ces smeru ici ti sa retusiranjem zene to ti trebas da odlucis...

I nemoj da mislis da sto imas jacu masinu i objektive da je lakse srediti fotku , sta vise naprotiv , ljute masine i objektivi kao tvoji hvataju svaki detalj, svaku nepravilnost , samim tim i vise posla za retus...

Retusiranje lica je ozbiljan posao nauka i vestina i tesko je sve napisati i objasniti u jednom postu...Ima mnogo pravila fora i caka , a jedini nacin da se dobro savlada je vezba sa pravim tehnikama ...Zato pocni da ucis prave tehnike i vezbaj...Pocni da pratis na netu npr Juliju Kuzmenko (po meni najboljeg retusera i ucitelja)  i njene tutorijale i videces koliko je PS neophodan za ozbljno retusiranje:)

Evo ti njen port https://500px.com/JuliaKuzmenko

A evo ti od mog drugog omiljenog retusera i tutora https://500px.com/portrait pa pregledaj malo imas tu negde i linkove ka njihovim blogovima...

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #298 poslato: Avgust 02, 2015, 05:22:57 pre podne »
Hvala Serb na opsirnom odgovoru, svakako je koristan. Mislim da cu se jos jako dugo zadrzati na D&B tehnici dok je ne usavrsim do perfekcije, samo me je interesovalo da li je ok teziti tome da se sredjivanje lica radi na taj nacin, znam da nije jedini, ali meni je zanimljiv iz razloga sto me tera na razmisljnje, sta i kako da napravim kako bi dobio sto bolji rezultat na kraju...

Ovaj nacin rada kao ovo dvoje sto si mi postavio linkove nije nesto sto me privlaci, obrni okreni modeli izgledaju kao lutke a na osnovu svojih radova shvatio sam da to ne zelim. Kada grubo pogledam lepo je to ali meni previse plasticno. Nas kolega sa foruma Dalibor umetnike je za ovo dvoje njima nedostizan, svaka njegova portretna fotografija ima dusu, na njoj je zivo bice a ne savrseni vanzemaljac, a to je ono sto zelim na neki svoj nacin...

Sto se seniki tice ja nema izbora bez da se borim sa njima, ne koristim dodatnu rasvetu, niti cu je ikada krostiti. Tezim tome da na terenu nadjem dobro svetlo i neko adekvatno okruzenj za portretnu fotografiju uz maksimalno ocuvanje atmosvere koja vlada na tom mestu. U tome sam najvise uspeo sa fotografijom 80, i na ove posedlje dve, a najivse omanuo sa fotografijom 83 pre svega zbogo loseg svetla sto samim tim znaci dosta obrade...

Na ove dve poslenje ovaj put ocuvana je svaka senaka na licu, uz blage korekcije i pravljenje finih prelaza tamo gde je to trebalo, takve su kakve su nastale pod uticajem svetla, nije savresno kao sto bi bilo da sam ih selektivno cistio, ali po meni u tome je i poenta... Na ovoj poslednjoj ta senka oko usana nije nastala retusiranjem, ali se slazem da sam trebao da je korigujem posto deluje neprirodno pod ovakvim svetlo, i nadalje cu samo takve senke malo temeljnije korigovati...

Sve u svemu, moj fokusi i dalje ostaje na dobrom prirodnom svetlu, teznji za sto boljim kadriranjem, i obradi koja se za sad zasniva na D&B uz sve pomenuto u mom predhodnom i ovom postu...

Serb hvala jos jednom, kad god si nesto napisao meni upuceno iz toga su prizasli neki novi momenti koji su popravljali buduce radove, tako ce biti i ovaj put kada malo promislim o svemu sto je receno :)
« Poslednja izmena: Avgust 02, 2015, 05:35:46 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #299 poslato: Avgust 02, 2015, 09:51:30 pre podne »
Samo prelepim modelima mozes da pravis prirodne portrete, i modelima koji nemaju toliko mana, sve ostalo moras cak da odvojis i par sati da bi napravio sta treba, to sto ti sad radis je 3% obrade, takav sam ja bio kao ti uvek sam isao meni odgovara ovako, meni odgovara onako i sve vreme sam bio svojeglav kako meni odgovara tako mora, i onda mi je dosao drugar i rekao ajde pokusaj da radis sve i onda su mi se otvorili novi horizonti pokusavao sam sve, obradjivao svakako i uradio sam 10 razlicitih obrada, ostavio sve da stoji i posle mesec dana sam pogledao te fotke i odlucio se, iz trece mi se svidja ovo, iz druge mi se svidja ovo, iz pete mi se svidja ovo itd, i uzeo istu sliku i obradio je i to mi je bio bum, i dan danas nikad nisam upoznao nijednu tehniku, nego sednem gledam sliku i kazem ovaj model ima problem sa tim, ima problematicne kukove, ima problematican struk, na fotkanju uvidim odmah da postavim modela kako bih sebi napravio prostora za ono sto zelim, i onda lepo prvo sredjujem dedostatke, znaci malo sredim kukove, malo pipnem crte lica, dodam senke ako mi se svidja e a naravucenije je da je danas fotografija moj zivot, to mi je i posao i hobi i razonoda... Ali da nisam pokusao to sve i da sam bio pametan danas bih radio od 7 do 3 i jurio bi trenutke da uzmem foto aparat u ruke i to verovatno oko zgrade ili u setnji bi fotografisao... Probaj sve ne skodi samo pomaze, ponekad i 5 sati radis fotografiju a onda ona izgleda kao da je nisi ni pipnuo a lepa e to je uspeh :)