Autor Tema: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori  (Pročitano 105447 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #80 poslato: April 07, 2015, 12:19:20 posle podne »
Onaj kome treba video je ionako na Canonu. :)

nikako ne zelim nikon vs canon pricu ali ovo si omasio 1/1
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #81 poslato: April 07, 2015, 01:13:04 posle podne »
Moj post nije bio na temu C vs N. Spomenuo sam video jer ionako su svi uvijek tvrdili da je video na C bolji od onog na N. Posto mene video ni malo ne interesuje, onda mi je to apsolutno nebitno.
A za DR se tvrdi da je bolji na N nego na C. Nisam koristio Canon nikada, niti planiram, niti me iskreno interesuju prepucavanja. Sve je to ionako manje-vise isto i sitne razlike preovladjuju, pa kome sta vise odgovara. Koliko je samo bilo prepiranja oko crne i zute boje... Mislim...mene to ne tangira ni sekunde. Ja koristim N iz istog razloga sto navijam za CZ umjesto za Partizan. Tata koristi/navija, pa i ja "naslijedio". :) Doduse, Nikon koristim, a sto se tice sporta, ne pamtim kad sam odgledao neku utakmicu, tako da se to moje navijanje i ne moze bas nazvati navijanjem, ali, eto, preferiram vise CZ od P. :)

Da se vratim na ovu temu. Bilo bi zanimljivo tako nesto napraviti i za Nikon, kao sto je ovaj dual-iso iz ML-a. Nije bas da mi treba, ali, eto, djeluje mi zanimljivo. Par primjera na netu sto sam pogledao mi djeluju vrlo impresivno!
I sam si spomenuo da od onih nikonhack prepravki i nema neke velike koristi. I ja sam gledao to nekad prije, i nista nisam nasao sto bi me zainteresovalo.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #82 poslato: April 07, 2015, 01:37:45 posle podne »
Moj post nije bio na temu C vs N. Spomenuo sam video jer ionako su svi uvijek tvrdili da je video na

ja imam dosta drustva iz filmske industrije, svi teraju N zato sto im se "boje" sa N senzora poklapaju sa bojama sa profi sony i ostalih kamera ... takodje spominju neke stvari oko toga kako kada svenkujes to na N nesto nema (sto ne treba da ima) a na C ima (a ne terba da ima) etc ... ne razumem se u to ali niko iz ove profi video price ne trosi C ... C trose ono video blogeri i amateri koji koriste samo dslr za snimanje filmova .. u svakom slucaju spomenuh vec, filozofija snimanja filma sa dslr nikako se ne uklapa u ono kako ja snimam video .. dslr je (abitno da li C ili N) ok ako snimas "sklolski", dakle osmislis kadar, montiras kameru na stalak sa video glavom, klapa...

A za DR se tvrdi da je bolji na N nego na C. Nisam koristio Canon nikada, niti planiram, niti me iskreno interesuju prepucavanja. Sve je to ionako manje-vise isto i sitne razlike preovladjuju, pa kome sta vise odgovara. Koliko je samo bilo prepiranja oko crne i zute boje... Mislim...mene to ne tangira ni sekunde. Ja koristim N iz istog razloga sto navijam za CZ umjesto za Partizan. Tata koristi/navija, pa i ja "naslijedio". :) Doduse, Nikon koristim, a sto se tice sporta, ne pamtim kad sam odgledao neku utakmicu, tako da se to moje navijanje i ne moze bas nazvati navijanjem, ali, eto, preferiram vise CZ od P. :)

jbg ja sam C uzeo zato sto sam imao pre toga analogni C - kao sto rekoh iz glupog razloga (nije da sam imao 20 objektiva pa mi to znacilo) ... ali iz mog iskustva N je u svemu bolji od C ali je iskustvo nekorisno :D zato sto je moje iskustvo sa digitalnim C sa 50D koji je crop a sa N nekoliko FF tela ... tako da je moje iskustvo u stvari da su FF senzori mnogo bolji (veci DR, manje suma u senkama, manje suma na vecem iso-u..) od krop senzora :D stim da se pogodilo da sam radio sa C crop a N ff :D

Da se vratim na ovu temu. Bilo bi zanimljivo tako nesto napraviti i za Nikon, kao sto je ovaj dual-iso iz ML-a. Nije bas da mi treba, ali, eto, djeluje mi zanimljivo. Par primjera na netu sto sam pogledao mi djeluju vrlo impresivno!

pa pazi, prva dual_iso podrska za 50D je bila to da aparat "sam" sklocne dvaput uzastopce sa razlicitim iso .. pa ti onda to posle u fotosoku hdr-ujes .. znaci kao kad radis klasican hdr samo ti software sam odradi multi-skljocanje i odredjivanje iso-a ... bio je neki plagin koji je radi oisto to multi skljocanje a mozes da biras da menja expoziciju umesto iso ili i expoziciju i iso ... nemam pojma gde je sad nestao mozda je u ovom core delu programa .. no meni taj multiskljoc nije koristan .. sa druge strane dual_iso ovakav sa cupanjem svake druge linije mi je super a lako se pali/gasi tako da ak ozatreba lako upalis, skljocnes..

ali ono sto je glavna fora sa ML nisu ove dodatne funkcije o kojima se najvise prica kao sto su focus stacking, video, dual_iso i slicno .. ja sam siguran da svadbari ne koriste nista od toga .. mislim da su stvari zbog kojih oni koriste ML sve one stvari iz core dela .. te neke "zebras", te focus assist, te transparent histogram, magic zoom...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #83 poslato: April 07, 2015, 06:33:05 posle podne »
Testirao i odusevljen sam rezultatom :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #84 poslato: April 07, 2015, 06:48:51 posle podne »
Testirao i odusevljen sam rezultatom :)

ML generalno ili dual_iso?
daj rezultat :D da se i mi odusevimo :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #85 poslato: April 07, 2015, 06:53:04 posle podne »
E lepo...drago mi je da je jos neko "proradio"...
U proseku treba bar 7 dana dok se covek izbori.. :)
Ako je za utehu, bez druga Archia potrajalo bi to mesecima koliko vidim.. ;)

_____________________________________________
A uzgred vidim da je poceo da mi tece i veteranski staz....mora da prelistam unazad da vidim sta sam i o cemu toliko pisao....
« Poslednja izmena: April 07, 2015, 06:59:32 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #86 poslato: April 07, 2015, 07:06:58 posle podne »
Pa nije za pokazivanje posto sam samo probao ono sto me zanimalo. ALi jedva cekam da isprobam napolju :)

Identicna scena, ista podesavanja aparata, ali na jednom isecku sam koristio dual iso sa rasponom od 100-1600, a na drugom ISO 100.

U post procesu sam samo podigao shadows na max, inace zabranjeno voce za kanondzije :)

Vi pogodite koji je koji isecak :) 100% crop


Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #87 poslato: April 07, 2015, 07:10:12 posle podne »
Isprva sam instalirao ML zbog timelapse-a i radi savrseno. Uz ovo, zasluzio je da ostane tu gde jeste, iako se aparat pomalo cudno ponasa sa njim... Recimo, startup je mnogo duzi, sto me ne sekira bas previse... ono sto me najvise iritira je sto ne mogu normalno za zumiram kad pregledam fotke. Moze jedino 100% zum ili cela fotka. Nisam siguran jel ima neki workaround za ovaj problem?

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #88 poslato: April 07, 2015, 07:17:28 posle podne »
Odlican rezultat smarko...osetno bolji drugi isecak.
A i crna je nesto crnja od one na prvom... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #89 poslato: April 07, 2015, 07:21:06 posle podne »
Crna je konacno crna, a ne plava ako se samo usudim da pipnem shadows-e. Iznenadjujuce dobar rezultat, a probacu neke real life teske scene, pa cu okaciti rezultate ovde.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #90 poslato: April 07, 2015, 07:24:04 posle podne »
Odlicno  :icon_thumleft:
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #91 poslato: April 07, 2015, 08:05:15 posle podne »
ono sto me najvise iritira je sto ne mogu normalno za zumiram kad pregledam fotke. Moze jedino 100% zum ili cela fotka. Nisam siguran jel ima neki workaround za ovaj problem?

malo je brzi odziv na +- dugmice, prvi klik na + ide na max zum ali onda na - mozes da odzumiras po malo i sa + da zumiras po malo, samo moras "pipkas" dugmice posto im je tu delay malo kratak tako da lako odes max + i max - ako "jace" stisnes dugme :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #92 poslato: April 07, 2015, 09:18:57 posle podne »
Ma i to je u podesavanjima, nego se ljudi poplase od tolikih opcija. Image review settings i iskljuci se quick zoom :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #93 poslato: April 07, 2015, 09:32:05 posle podne »
Ma i to je u podesavanjima, nego se ljudi poplase od tolikih opcija. Image review settings i iskljuci se quick zoom :)

:D

btw ko nije, probajte MagicZoom, meni je to mnogo mocna opcija
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #94 poslato: April 07, 2015, 11:36:51 posle podne »
Evo malo reprezentativnijeg primerka gde sam pokusao da izvucem maksimalno iz jedne ekspozicije.
Naleteo sam i na neke probleme u vidu hot pixela. Sto duza ekspozicija, to vise hot pixela. Nesto mi to govori da opterecuje senzor. Treba biti oprezan. Na ovoj ekspoziciji od 5 sekundi ih ima, ali ne mnogo. Kacim i primer od 25 sekundi, gde ih ima brdo...
Procitao sam i da ovo izaziva jak aliasing, sto cu proveriti nekom drugom prilikom.

Rezultat sto se tice DR-a odlican... na punoj rezoluciji je tek uocljiva razlika. Bez ikakve redukcije suma.



Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #95 poslato: April 07, 2015, 11:39:39 posle podne »
extra

da, pise tamo da za duzu expoziciju bude tih hot pixel-a ... oni budu na senzoru inace ali kada canonov software skenira senzor on radi detekciju i opravku tih pixela a ML kada cita senzor ne radi opravku tih pixel-a (cold i warm) ali zato imas u postprodukciji u onom cr2hdr (probaj onaj 20bitni experimental takodje) da detektuje i opravi te pixele
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #96 poslato: April 07, 2015, 11:58:39 posle podne »
Ne vidi se na ovim primerima dobro, posto PS to lepo ispegla prilikom smanjivanja.

Evo slike u punoj rezoluciji, tu se bas vidi koliko je drasticna razlika

http://1drv.ms/1NS6lUe

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #97 poslato: April 08, 2015, 12:27:47 posle podne »
Super je rezultat...nema ni bandinga. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #98 poslato: April 08, 2015, 01:45:01 posle podne »
Ovo sve više podseća na one rezultate nikon vs canon...samo što je sada canon vs taj isti canon.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Magic Lantern... pomoć, pitanja, odgovori
« Odgovor #99 poslato: April 08, 2015, 01:55:48 posle podne »
Ovo sve više podseća na one rezultate nikon vs canon...samo što je sada canon vs taj isti canon.. ;)

nemoj da zaboravis da sa dual iso senke imaju veci DR ali senke imaju POLA rezolucije po vertikali !!!
nijedan trik ne moze da zameni bolji senzor :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu