Autor Tema: Savet oko kupovine aparata-d3200  (Pročitano 19274 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Savet oko kupovine aparata-d3200
« poslato: Mart 12, 2013, 12:01:02 pre podne »
Cao drugari, kao sto naslov kaze treba mi savet za kupovinu :)  Trenutno imam d70s , sa kit objektivom 18-70 mm i sigmu 70-300 mm. Za oko mi je zapao nikon d3200 , pa me zanima sta mislite o ovom aparatu? Zanima me da li bi pasovali ovi objektive koje imam na d3200? Takodje me zanima da li u tom cenovnom rangu ima neki canon (o nikonu znam nesto , a o canonu nista)? Svidja mi se i d7000 ali mislim da je bolje uzeti d3200 a za tu razliku kupiti neki solidan objektiv, sta vi mislite? Hvala unapred  :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #1 poslato: Mart 12, 2013, 12:59:42 pre podne »
Ispravno razmišljaš.

Objektivi najčešće čine veću razliku nego telo. Naravno, ne treba biti isključiv, jer to pravilo ipak nije uklesano u kamenu i ljudi su skloni da ga potenciraju čak i onda kada za to nema rezona. Međutim, u Tvom slučaju je to više nego razumna ideja, bez obzira što ćeš (bez dileme) nešto dobiti, a nešto izgubiti. Dobićeš odličan CMOS senzor sa obiljem detalja na fotografijama i odličnim highISO performansama, displej, live-view i video (ako Ti treba), a izgubićeš ergonomiju i šrafciger. Mislim, "ergonomiju" u smislu komandi, statusnog displeja itd - svakako ne u smislu oblika tela, jer se nešto ne sećam da je on na D70s nešto naročito sjajan. Uglavnom, najvažniji gubitak je statusni displej koji štedi i vreme i živce, a i bateriju, a teoretski najveći gubitak je šrafciger. E sad, tu je malo jednostavnija priča u Tvom slučaju, jer ne poseduješ ništa od starijih objektiva koji bi postali nefunkcionalni na D3200.

U svakom slučaju, ja preporučujem da se rešiš D70s i uzmeš D3200. Nećeš se pokajati sigurno. Naravno, MOŽDA nije loše pogledati D7000, čisto da se posle ne bi kajao bez da si i pipnuo taj aparat, ali generalno da, jeste bolje uzeti jeftinije telo, a razliku uložiti u objektive. Ne znam koliko bi tačno uštedeo, ali taman da je to dovoljno da kupiš 35-icu 1.8G ili novu 50-icu 1.8G - dovoljno je samo po sebi.

Pozdrav

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #2 poslato: Mart 12, 2013, 01:13:47 pre podne »
Hvala Storm :)  Malo si me zbunio sa ovim sravcigerom, ako sam dobro ukapirao , to se odnosilo na objektive , koje cu moci da koristim i na d3200? Malo me je zbunilo i ovo za bateriju hehehe  :-[  Bitno mi je da dobijem aparat koji je kvalitetan  i bas kao sto si rekao da je dobar sa detaljima, posto znate moje afinitete kad je fotkanje upitanju :)  Pa koliko sam gledao oglase , sigurno bi ustedeo za jedan prajm 50 mm, sto inace planiram da pazarim :)  Hvala jos jednom :)

Van mreže pele23

  • Junior
  • *
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #3 poslato: Mart 12, 2013, 01:18:03 pre podne »
A sto ne razmotris i d5100, malo je jeftiniji a ima obrtni ekran i za nijansu bolju bateriju?
Nikon D5100 + 18-55 VR + 18-105 VR + 55-300 VR
YN-465
Sony DSC-S60
Зенит ЕТ ГЕЛИОС 44-2

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #4 poslato: Mart 12, 2013, 01:23:27 pre podne »
A sto ne razmotris i d5100, malo je jeftiniji a ima obrtni ekran i za nijansu bolju bateriju?

Ne razumem se ja bas , zato pitam za savet sve u tom cenovnom rangu dolazi u obzir:) Verujem da cete me vi bolje posavetovati, da bolje odaberem:) Karakteristike d3200 su mi se svidele, pa zato njega potenciram, ali nisam iskljuciv:)

Van mreže pele23

  • Junior
  • *
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #5 poslato: Mart 12, 2013, 01:31:55 pre podne »
i ja sam bio u slicnoj dilemi pre oko 4 meseca kada sam kupio d5100, koji mi je prvi DSLR. Najvise sam se dvoumio izmedju njega i canona 600d, (slican kvalitet fotografije, ali canon ima mnogo bolji video) ali sam d5100 nasao dosta jeftinije (video mi nije prioritet). Inace d5100 ima isti senzor kao i d7000, a u mom slucaju d3200 je odmah ispao iz kombinacije jer je bio skuplji,nije imao obrtni ekran (zgodan za video i za neke situacije kada je objekat dosta visoko, npr. koncert i sl.), a i 24M pixela mi je nekako zvucalo previse za osnovne objektive.
Sve u svemu, sacekaj savete iskusnijih clanova kojima su oba aparata (i ostali iz slicnog cenovnog ranga) prosla kroz ruke pa donesi odluku.
Nikon D5100 + 18-55 VR + 18-105 VR + 55-300 VR
YN-465
Sony DSC-S60
Зенит ЕТ ГЕЛИОС 44-2

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #6 poslato: Mart 12, 2013, 01:42:43 pre podne »
Hvala na informacijama pele :)  Sto se tice snimanja to mi realno i ne treba. Slazem se da mi ni 24 mp nije potrebno , mozda je i preterano , ali sto da ne.
Kod d3200 mi je zapao i tip procesora  koji je expeed 3 procesor, dok 5100 ima ex 2 , kao i d7000. Sad koliko je to bitno ne znam, ali verujem da je to plus :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #7 poslato: Mart 12, 2013, 08:35:16 pre podne »
^
Sve je neki mali plus, ali nikako ne može da se meri sa razlikom koju pravi objektiv. Realno, u Nikon taboru sve od 3100 će da ti vrši odličan posao ;)

Što se tiče zbunjivanja, mešam se u tuđi post, al' ajde:
Šfafciger - rešava problem nedostatka autofokusnih motora u matorim objektivima. Tvoji objektivi imaju motor u sebi, tako da će AF sasvim normalno da ti funkcioniše.
Baterija - nedostatak statusnog ekrančeta na vrhu aparata uslovljava češću upotrebu glavnog ekrana radi podešavanja i provere parametara, što samim tim uzrokuje nešto veću potrošnju baterije (manji, statusni ekran manje troši).

Predložio bih i neku Canon alternativu, al će da me proglase za fun boy-a ;D

Edit: E da, s obzirom da si ozbiljno napredovao u pravcu table top fotografije, što podrazumeva neke studijske uslove, lako može da te povuče stock i zato odmah idi na telo sa većom pikselažom. Broj piksela na stock-u je direktno povezan sa zaradom (veća fotka je skuplja od manje) ;)
« Poslednja izmena: Mart 12, 2013, 08:39:47 pre podne od strane Hornet »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #8 poslato: Mart 12, 2013, 02:12:57 posle podne »
Hvala ljudi na pomoci i savetima:)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #9 poslato: Mart 12, 2013, 02:44:04 posle podne »
Broj piksela na stock-u i nije toliko presudan. Trebace ti dobro svetlo, dobro poznavanje Photoshopa, kalibrisan monitor... i iznad svega dobra IDEJA. Tih 24mp je poslednja karika u lancu.

Barem ja to tako vidim.

E sad, posto taj Nikon ima ''Alchajmer Delay 2 sec mode''tm, potrudi se da nadjes neki okidac, zicni ili bezicni... kako bilo. Pricali smo vec o tome, ali ja to volim da pomenem uvek zbog mladih narastaja :) .
Takle, Nikon ima tu divnu mogucnost da kad namestis na 2 sec odlozeno okidanje... i kad okines... on to lepo zaboravi, pa moras opet da  udjes  u meni, i odaberes te 2 sekunde. I tako cika Alchajmer prca taj Nikon... godinama, i nikako da sofverski rese taj problem. Valjda treba dopisati jos neke kobasice u programskom kodu...kompajlirati... sta ti ja znam.

Da je los aparat, nije... da je dobar, jeste... ali jede to prostor na hardu samo tako.
« Poslednja izmena: Mart 12, 2013, 03:09:53 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #10 poslato: Mart 12, 2013, 02:59:49 posle podne »
"Broj piksela na stock-u je direktno povezan sa zaradom" kada su svi fotografski uslovi ispunjeni, Ok, Ok...
Naravno da krš svetlo i krš fotka na 40mpx ne vrši posao, ali ostaje činjenica da svi stokeraši mnooogo vole visoke pikselaže, ali ne zbog pixel piping-a :P

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #11 poslato: Mart 12, 2013, 03:06:31 posle podne »
Hvala Zoki hvala Hornet:) 99 posto cu uzeti ovaj aparat javljam utiske ako uzmem:) Naravno i ja se slazem da je pikselaza poslednja stavka , svetla sam vec kupio, za par dana saljem fotke sa novom opremom :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #12 poslato: Mart 12, 2013, 04:08:28 posle podne »
Valjda treba dopisati jos neke kobasice u programskom kodu...kompajlirati... sta ti ja znam.

Namestis aparat, opalis odlozenu sliku, a on sam ode nazad?
Neko ga je isprogramirao da tako uradi. Treba izbrisati neke kobasice koje ga salju u drugi rezim snimanja. Komedija, ako zaista muce ljude sa tim ...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #13 poslato: Mart 12, 2013, 04:32:34 posle podne »
Pa nije to najgore... najgore je to što su tu idiotariju popravili na D3100 i to tako da je bolja od svega što ima i D5x00, pa čak i D7000. D3100 ima polugicu za izbor režima okidanja (levo je D3100, a desno je D3000, koji je po tome sličan sa D3200 - sramotno):

Slažem se da ovo okidač rešava u korenu, ali to je opet trošak i opet razmišljanje o još jednom parčetu opreme, a potpuno nepotrebno. Jedini razlog za ovo je želja da se napravi nekakva razlika između D5100 i D3200, jer se D5100 ispostavio bukvalno najbesmislenijim Nikonom u jako dugom periodu. Skoro po svemu je lošiji od D3200, a po ergonomiji i od D3100. Sad su konačno doterali tu klasu da može da se suprotstavi Canonu 650D.

Svejedno, moja preporuka i dalje ostaje D3200, jer suštinski tu nema nekih bitnih razlika koje će ometi stokerisanje u početku, jer je taj početak vezan za sve, osim za opremu.


E sad, postoji tu još jedno opravdanje - zašto bi se Nikon cimao oko ergonomije na D3200, kad je Canon sebi dozvolio da ukine WB taster sa 6D, kao i bilo kakvu povratnu informaciju o njemu na statusnom displeju?


Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 12, 2013, 04:35:14 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #14 poslato: Mart 12, 2013, 05:34:01 posle podne »
Ono što su konjske snage u Formuli 1 to su megapixeli u stock fotografiji. Po meni je D3200 kao stvoren za novopečene skock fotografe.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #15 poslato: Mart 12, 2013, 06:12:22 posle podne »
Hvala svima koji su mi pomogli:) Evo pre pola sata sam uzeo d3200 i sad odo da citam uputstvo za njega, za koji dan prve fotke stizu:)

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #16 poslato: Mart 12, 2013, 06:28:47 posle podne »
Cestitam! :D
Canon 650D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #17 poslato: Mart 12, 2013, 06:35:22 posle podne »
 :)  Kako smo te mi iskvarili u rekordnom roku. A bio si normalan decko, koji s vremena na vreme, pogledao tacno vreme na svom rucnom casovniku. :)

Eeeeeeeeeeeeeeee :) :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #18 poslato: Mart 12, 2013, 06:43:38 posle podne »
Hvala na cetitkama:) Hehhe zoki niste me pokvarili nego ste me pogurali u  divan svet fotografije :D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #19 poslato: Mart 12, 2013, 06:44:26 posle podne »
Svaka čast! Nek' te zdravo služi :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D