Autor Tema: Savet oko kupovine aparata-d3200  (Pročitano 19293 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #40 poslato: Mart 14, 2013, 09:41:40 pre podne »
Hvala Hornet u njegovo ime.
Upecao sam ga sa par svojij fotografija i sa ovim forumom, sa nekoliko radova ovdasnjih clanova :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #41 poslato: Mart 14, 2013, 02:27:30 posle podne »
Citava prica je pocela tako sto je covek hteo da kupi najobicniju kameru. Predlozio sam mu da doda malo para i kupi DSLR i objasnio da uz malo truda moze da ima bolje snimke
E vidiš tu treba biti oprezan... Tako sam i ja mom kumu na pitanje koju kameru da uzme pored Canona Gsad_već_ne_znam_kojeg, preporučio da uzme kršteni DSLR i da u jednom ima i sjajan foto-aparat i vrlo kvalitetan video. I tako se čovek na početku razočarao jer je morao da uči zašto mu je pas mutan kad ga fotka po parku.

Mislim, vidite drugari, postoje ljudi fotografi, ljudi videografi i ljudi japanski turisti (kao recimo moj kum iako nije japanac). Ti ljudi "japanski turisti" vole da u jednoj ruci nose foto aparat, a u drugoj video kameru i ondaK da simultano jelte videofotografišu pritiskom na zeleno dugme na obadva uređaja. I to u principu ne treba menjati kod njih jer će promena biti bolnija od trna u zadnjici.

Vidim da tvoj drugar nije jedan od japanskih turista što je super ali sledeći bi već mogao biti tako da valja biti oprezan kod preporuka ovakvog tipa. Ehh ...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #42 poslato: Mart 14, 2013, 02:38:37 posle podne »
Sve je to napomenuto, mislim da ne bi uzimao DSLR ako nema nameru da nauci nesto oko njega. Po meni, DSLR nudi mnogo vise, za mnogo manje para, uz samo malo ucenja i truda.

Kad smo kod japanskih turista, najsmesnije mi je kad sam video pre neki dan, Japanka oko 50-ak godina, Nikon d800, bas sam zavirio iz znatizelje (i ljubomore :D ), kad ono zeleni mod na kruzicu. Plakati ili smejati se :D


Na mreži Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #43 poslato: Mart 14, 2013, 03:38:11 posle podne »
Cestitam Serbu (sa malim zakasnjenjem) na prinovi i Smarkovom drugaru na buducem ljubimcu i drago mi je da su ovde na sajtu pronasli korisne odgovore na svoje nedoumice i nadam se da znaju da upravo ovde na nasem sajtu mogu da probaju, vide i kupe svoje buduce ljubimce. :)
Dobro svetlo vam zelim svetlopisci ! :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #44 poslato: Mart 14, 2013, 03:47:15 posle podne »
Hvala Desho :D

Van mreže Defke

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #45 poslato: Mart 14, 2013, 04:30:02 posle podne »
Pozdrav ljudi,


Imam sličnu dilemu kao smarkov drug, mada sam ja razmatrao samo 600d i d5100, pa da ne bih otvarao novu temu da pitam ovde. Bio sam naklonjeniji d5100 zbog toga što mu revieweri uglavnom daju prednost što se tiče kvaliteta slike i zbog razlike u ceni kada se uzimaju sa kit objektivom. Kupovina je bila pitanje dana, međutim slomih nogu i ležim već nedeljama te mi fotoaparat ne bi mnogo koristio trenutno. U međuvremenu čitah dosta o oba sistema i o fotografiji generalno, uštedeh i para da mogu odmah da uzmem i 50mm 1.8 staklo uz aparat i kit, što oba sistema izjednačuje po ceni i čini izbor još težim. Ono oko čega se najviše lomim i dalje je:


Koliko su ocene sajtova tiša dxomark realne i "primetljive" u realnosti. Pošto daju veliku prednost d5100, što me trenutno najviše gura u Nikon pravcu. Takođe, koja je razlika između Canon i Nikon boja, koja se često pominje na forumu koliko vidim. Čini mi se da se smatra da su Nikon boje življe ali nerealnije, jesam li dobro skontao? Međutim kod ova dva modela mi se čini upravo suprotno, na sample fotkama 600d boje su mi nekako toplije i življe, što mi se iskreno više sviđa.


Sledeći upgrade sistema bi mi bio nabavka nekog eksternog blica. Kolika je razlika između Canon i Nikon bliceva? Vidim ljudi baš hvale Nikon blic i Nikon aparat kombinaciju, ali 600d ima ugrađenu bežičnu kontrolu što mi daje više prostora za eksperimentisanje, te ne znam kome da dam prednost.


Koliko mi se čini, Nikon sa novim modelima stiče određenu prednost u odnosu na Canon, da su mi najnoviji modeli dostupni definitivno bih dao prednost Nikonu. Znam da se situacija tu menja vremenom, i da je do pre samo par godina bila suprotna, ali se nekako bojim da ne uđem u Canon sistem baš onda kad su krenuli da nazaduju, pa da ne zažalim posle kao što videh da se neki Canon useri već žale. Svestan sam da je to sve trenutno, i da će se dok meni dođe vreme za upgrade aparata verovatno situacija opet obrnuti, al eto imam taj neki glupavi crv sumnje. Kapiram da mi je samo potrebno da mi neko iskusniji kaže da se tripujem bezveze :)


Uhh, ispade ovo duži post nego što sam mislio da će biti. Čitam forum već neko vreme, puno sam naučio sa istog, ovo mi je prvi post i nadam se da vas nisam previše ugnjavio sa istim :) Jedva čekam da stanem na noge opet, da otrčim u radnju, uhvatim oba modela u ruke i konačno zakoračim u magičan svet fotografije.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #46 poslato: Mart 14, 2013, 04:42:03 posle podne »
Mi kanondžije tvrdimo da su Nikon boje žute, dok nikondžije tvrde da su prirodne. Svakako su Canon boje toplije.

Strateška dilema ti je na mestu, ali čisto sumnjam da Canon može da ispadne iz igre. Ma nema šanse, samo nas drnda trenutno, a dokle će... ;)

Van mreže Fateglider

  • Junior
  • *
  • Poruke: 78
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #47 poslato: Mart 14, 2013, 04:54:37 posle podne »
Kako moze da ispadne iz igre? Sva ta dobra stakla ce odjednom da prestanu da rade? :D
Canon 650D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #48 poslato: Mart 14, 2013, 07:13:25 posle podne »
Eto razbibrige za vikend... :)

U proteklih 10ak godina promenio sam nekoliko Canon i Nikon DSLR sistema što eto dovoljno govori koliko sam brend lojalan ;) Dakle neko moje mišljenje...

Prva stvar koju treba znati je - nijedan sistem nema 100% realne boje! Ono što čini neku razliku je različito ponašanje sistema u različitim (težim) svetlosnim uslovima. Dakle čije će boje biti realnije određuju sledeći faktori:
- čiji je AWB mehanizam pouzdaniji
- dinamički opseg 
- tonalni opseg
- kolorni opseg.

Ova 4 činioca su prioritetni za što kvalitetniji/realniji prikaz boja kao i za generalno što bolji kvalitet sirovog fajla, a ovo drugo je po meni dosta važnije od onog prvog. Trenutno Nikon sistem ima senzor koji prednjači po svim gorenavedenim tačkama.

Ovo naravno ne znači da su boje drugog sistema loše već samo da postoji neka razlika koja je nekom više, a nekom manje vidljiva. I ta razlika (što se boja tiče) u principu ne znači ništa ako se radi u RAW formatu, a svaki ozbiljan fotograf koristi upravo RAW.

Kada se posmatra JPEG format situacija je malo drugačija jer se u toku konverzije fotografije interno obrađuju i dodatno tvikuju za što bolji prikaz i tu je razlika veća jer svaki proizvođač ima neki svoj način/stil na koji obrađuje pojedine boje i nijanse. Kada čovek godinama koristi jedan sistem i fotka JPEG on jednostavno navikne na taj prikaz i njemu taj prikaz postaje "realniji" od onog drugog. :) Otuda ta večita fama da su boje lepše ovde ili onde tj. canondžije biju u klin, a nikondžije u ploču.

Dakle boje tu po meni nisu bitna stavka jer su boje vrlo promenljiva kategorija, pogotovo kada se fotka u RAW formatu.

Ono što je mnogo bitnije je sposobnost senzora da pruži maksimalan kvalitet fotografije sa današnjom tehnologijom.
Dinamički opseg je nešto što ne može da se tvikuje i podešava. On je toliki koliki je i kao takav on je veoma bitna osnova jer od njega zavisi koliko će pojedina fotografija moći biti uspešno zabeležena i koliku ćeš slobodu imati u kasnijoj obradi te fotografije. I tu po meni leže osnovni razlozi zašto bih sada bez ikakvog razmišljanja birao Nikon sistem.

Dinamički, kolorni i tonalni opseg novih N senzora je takav da omogućava do sada nezamislivu slobodu u obradi, a u savremenoj fotografiji obrada igra veoma bitnu ulogu.

Ovo svakako ne znači da je drugi sistem loš. Kao što sam to već ranije rekao, jedan početnik šta god da izabere ne treba da ima nikakav strah da će napraviti neku grešku. Sve su to fantastični proizvodi koji će uz dobrog fotografa dati fenomenalne rezultate. U to nema sumnje.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #49 poslato: Mart 14, 2013, 07:55:20 posle podne »
najsmesnije mi je kad sam video pre neki dan, Japanka oko 50-ak godina, Nikon d800, bas sam zavirio iz znatizelje (i ljubomore :D ), kad ono zeleni mod na kruzicu. Plakati ili smejati se :D
O'kle zeleni mod na kružiću kod D800? :) ...ili je to bio neki specijalan model za japanske domaćice ;)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #50 poslato: Mart 14, 2013, 08:23:05 posle podne »
Citat
Ti ljudi "japanski turisti" vole da u jednoj ruci nose foto aparat, a u drugoj video kameru i ondaK da simultano jelte videofotografišu pritiskom na zeleno dugme na obadva uređaja. I to u principu ne treba menjati kod njih jer će promena biti bolnija od trna u zadnjici.
Citat



 ;D ;D ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #51 poslato: Mart 14, 2013, 08:28:47 posle podne »
Hm, da me ubijes video sam da pise D800 i zeleno dugme, cak i pise auto :D A sad vidim da d800 izgleda drugacije... Ne razumem  :o

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #52 poslato: Mart 14, 2013, 08:34:03 posle podne »
Hm, da me ubijes video sam da pise D800 i zeleno dugme, cak i pise auto :D A sad vidim da d800 izgleda drugacije... Ne razumem  :o
hmm, mozda si vidio d80 pa ti se ucinio d800....ima svega.... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #53 poslato: Mart 14, 2013, 08:51:15 posle podne »
Mogu da se zakunem da sam video tri cifre, pre ce biti da je d600 onda. Ma sta je babi milo to joj se i snilo :)
Vec smo debelo u off-u, nebitno :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #54 poslato: Mart 14, 2013, 11:25:57 posle podne »
Možda su to ove drugarice  ;D Mada,odlično se sećam da drugarica u ruci ima pentax  :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #55 poslato: Mart 15, 2013, 09:07:34 pre podne »
^
Mislim da si trebao objektiv da pomeriš malo više u desno, zbog bolje kompozicjie, kad su ti i onako već upala vrata u kadar. S obzirom da ovo nije fotografija na kojoj si mogao da mutiš pozadinu, trebao si i da privrneš blendu još malo, barem na f8, kako bi sve tri manekenke bile u fokusu. Devojci desno si trebao da sugerišeš da otkopča poslednje dugme na košulji, radi kompletne atmosfere.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #56 poslato: Mart 15, 2013, 11:06:38 pre podne »
Devojci desno si trebao da sugerišeš da otkopča poslednje dugme na košulji, radi kompletne atmosfere.
;D ;D

Van mreže Defke

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #57 poslato: Mart 15, 2013, 01:39:12 posle podne »
Citat
Ono što je mnogo bitnije je sposobnost senzora da pruži maksimalan kvalitet fotografije sa današnjom tehnologijom.Dinamički opseg je nešto što ne može da se tvikuje i podešava. On je toliki koliki je i kao takav on je veoma bitna osnova jer od njega zavisi koliko će pojedina fotografija moći biti uspešno zabeležena i koliku ćeš slobodu imati u kasnijoj obradi te fotografije. I tu po meni leže osnovni razlozi zašto bih sada bez ikakvog razmišljanja birao Nikon sistem.Dinamički, kolorni i tonalni opseg novih N senzora je takav da omogućava do sada nezamislivu slobodu u obradi, a u savremenoj fotografiji obrada igra veoma bitnu ulogu.


A da li je ta Nikonova prednost značajna i kod ova dva modela, ili  to važi samo kod novijih modela?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #58 poslato: Mart 15, 2013, 03:35:20 posle podne »
Prva stvar koju treba znati je - nijedan sistem nema 100% realne boje! Ono što čini neku razliku je različito ponašanje sistema u različitim (težim) svetlosnim uslovima. Dakle čije će boje biti realnije određuju sledeći faktori:
- čiji je AWB mehanizam pouzdaniji
- dinamički opseg 
- tonalni opseg
- kolorni opseg.
Zaboravio si najvažniju stavku - kolorni profil implementiran u sam aparat. :)

Znači, ne govorim o stilovima, i tako tim stvarima, nego o kolornom profilu koji interni algoritam primenjuje na sirovom materijalu, čije su boje prilično iskrivljene u odnosu na ono što mi na kraju vidimo. On je karakterističan od brenda do brenda. Od njega direktno zavisi i mogućnost dobijanja uravnoteženog/realnog kolorita. Fotke sa svakog aparata se mogu skoro uvek dovesti u željenu ravan, ALI kod nekih je to lakše, jer se malo šta po pitanju kolorita treba dirati, a kod nekih je teže, jer su neka prosečna odstupanja malo veća.

Za ostale stavke se slažem, izuzev za AWB. Ja realno do sada nisam video bukvalno ni jedno telo sa stvarno dobrim AWB-om, a čim nije tako, smatram prilično neodgovornim rad bez podešavanja WB-a na lokaciji, nezavisno od toga što se u RAW-u to može podesiti. Prosto, lepo je i korisno imati realan preview snimljenih fotografija, a ne potpuno ili delimično iskrivljen WB koji izbija oči. Na stranu što se i u RAW-u sve to mnogo lakše dotera, čak i potpuno ručno, kada je polazna tačka koliko toliko dobra. S tim u vezi, JAKO mi smeta što samo naprednija tela imaju Kelvin skalu, jer je to alfa&omega precizne kontrole WB-a.

Jes' da nije tema ove teme (;D), ali kome je kolorit jako bitan, preporučio bih i ručno profilisanje na lokaciji (X-Rite Colorchecker Passport ili Gretag Macbeth kolorna karta sa X-Rite softverom). Mnogo faktora, koji mogu negativno da utiču na krajnji rezultat, na taj način biva u startu eliminisano.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 15, 2013, 03:48:48 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #59 poslato: Mart 15, 2013, 06:39:18 posle podne »
Generalno sam veoma zadovoljan sa AWB-om u novijim aparatima. Mislim da je tu itekako bilo napretka ali svakako stoji i to da idealan nije i za to se apsolutno slažem sa sugestijom vezanom za kolornu kartu. Nije to stvarčica za svakoga niti to svakome treba ali ko želi maksimalnu preciznost i uniformnost kompletnih serija fotografija ovo je nezamenljiv alat. Jednostavno rečeno ne postoji ni jedan drugi siguran način da vi jednu seriju od 100ak fotografija držite pod apsolutnom kontrolom tj. da dobijete maksimalno unforman kolorni profil na kompletnoj seriji. Jer kada nemate apsolutno jednak kolorit na startu onda je jako teško dobiti jednak kolorit u završnoj obradi.

Ali, ipak mislim da je ovo tema koja prevazilazi neku generalnu diskusiju. Dakle, za standardnu upotrebu aparata - AWB na novijim telima funkcioniše izuzetno pouzdano i uz fotkanje u RAW formatu nema razloga za bilo kakvu brigu o koloritetu.

Defke, Nikon je u starijim generacijama takođe imao jako dobar DO ali je i pored toga u poslednjim generacijama senzora zaista napravljen veliki korak unapred. Zato bih se ja na svaki način potrudio da prištedim još koji dinar više i dokopam se najnovijeg senzora. Definitivno vredi.

Pozdrav