Autor Tema: Savet oko kupovine aparata-d3200  (Pročitano 19289 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #20 poslato: Mart 12, 2013, 07:56:49 posle podne »
Честитка и нека те служи на здраво.
Ипак имам један савет: ако купујеш објективе онда купуј ff јер ћеш сигурно за коју годину прелазити на пун формат. И боље купи један са 2.8 или већим отвором него два са отворима од 3.5, 4.0. И без обзира на све, ако си у могућности увек узми никон објектив за никон тело. Јер сада већ се јављају случајеви да на новија никон тела неће на пример да раде сигма објективи који радили на старијим телима.

Шта се губи телом 3200 у односу на 7000: за нормалне кориснике ништа што ће им недостајати. Али за истраживачки дух, губи се пуно, и мислим да то што се губи вреди новац у разлици цена тела. Окулар 95% наспрам 100%. Јако важно за правилну и жељену композицију да не мораш ништа да сечеш. А посебно да се добије крупноћа фокусираног субјекта. диоптрија, распон -1.7 до + 0,5 наспрам -3 до +1. Ако се не носе наочале сасвим небитно, али ако се носе, може бити битно. Брзина окидања 1/4000 према 1/8000. Опет може бити потпуно небитно, али ако се оде на аеро митинг да се сними млазњак, па се има још светлосно јак објектив, е битно је. брзина при употреби блица 1/200 наспрам 1/250. ово је битно, без обзира на све. Аутофокусни систем 11 тачака наспрам 39. Значајна разлика и свакако ово доста утиче на цену тела. Функција бракетирања је присутна на телу д7000. Јако битно ако се има потреба и навика за коришћењем.  ИСО опсег 200-6400 наспрам 100-6400, што му дође скоро на исто.
Као што се види, изабрао си правилну опцију, поред тога што сматрам да је разлика у цени тела оправдана, јер функције које има д7000 су углавном из групе која није неопходна. 


Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #21 poslato: Mart 12, 2013, 08:20:14 posle podne »
Hvala Cronin , hvala Petko:) Korisne informacije si mi dao petko , taman da naucim nesto:)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #22 poslato: Mart 12, 2013, 09:56:30 posle podne »
Hvala svima koji su mi pomogli:) Evo pre pola sata sam uzeo d3200 i sad odo da citam uputstvo za njega, za koji dan prve fotke stizu:)
Cestitke Serb! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #23 poslato: Mart 12, 2013, 10:04:54 posle podne »
Imenjak cestitam, prava stock masina za pocetak...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #24 poslato: Mart 12, 2013, 10:07:58 posle podne »
Opa bato, ti ne časiš časa ;D
Svakako si danas progledao ;)
Sve čestitke!!!

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #25 poslato: Mart 13, 2013, 12:01:48 pre podne »
Hvala drugari  :)  Prvi utisci su odlicni, pozitivno sam iznenadjen :)  Mana, kao sto rekoste baterija brzo se prazni, ali sam zato odma kupio i rezervnu :D  Sad se bacam na proucavnje aparata i krecem da fotkam, za par dana kacim fotke :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #26 poslato: Mart 13, 2013, 12:32:59 pre podne »
Jos dodaj i battery grip i super, imt ces dvije baterije u aparatu odjednom :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #27 poslato: Mart 13, 2013, 09:49:10 pre podne »
Da ne otvoram novu temu, drugar ima slicnu dilemu, obratio se meni za pomoc, ali zbunio sam ga vise nego sto sam mu pomogao.
Uputio sam ga na ovdasnje testove, zajedno smo gledali dosta stvari i nije mi lako da dam preporuku.
Dilema je izmedju Nikona i Canona (naravno), d5100, d3200 i 600d.

Gotovo da smo odlucili da ode u radnju i proba Canon 600d i Nikon d5100 i koji mu vise prija, da uzme taj. Na kraju sam procitao komentar Storma i ponovo se pokolebali:
" Skoro po svemu je lošiji od D3200, a po ergonomiji i od D3100. Sad su konačno doterali tu klasu da može da se suprotstavi Canonu 650D."

Jasno mi je da 3200 ima nov senzor sa dosta megapixela, ali ja tu neke velike razlike ne vidim, bar po testovima u odnosu na 5100. Imajmo u vidu da ce covek da uzme kit objektiv i kasnije da ga dopuni sa 55-200. Par pitanja:

- Da li sa tim objektivima uopste moze doci do izrazaja razlika u mp izmedju d5100 i 600d?
- Po svim testovima, d5100 ima za dlaku prednost u kolicini shuma na vecim ISO vrednostima, pretpostavljam da je razlika minorna (pitam i u odnosu na 600d)
- DR isto mi se cini da d5100 ima i tu blagu prednost u odnosu na druga dva
- Stavka koju sam smatrao kao bitnu je raspolaganje medjuvrednostima ISO, bar je to meni bitno. d3200 i 600d imaju kontrolu samo celih ISO vrednosti
- Canon ili Nikon jeftiniji objektivi, koji su generalno bolji (18-55 + 55-200 + 50 f/1,8). Znam da je rizicno ovo pitanje :)
- Koja je prednost Canon-a, sem eventualno ergonomije i videa. Ja nesto ne mogu da vidim iz testova jos neke stvari? Nisam probao nijedan od spomenutih aparata

Covek je potpuni pocetnik, ali je jako zagrizao i vec danima ne spava pokusavajuci da donese odluku. Ja mu ne pomozam bas mnogo :)


Hvala najlepse :)


Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #28 poslato: Mart 13, 2013, 10:14:56 pre podne »
Ja imam 600d i odgovorno tvrdim da je to odličan aparat, i za početnke ali i za one naprednije početnike  ;D Takođe mislim i da je kit objektiv 18-55 potcenjen jer sam ja i sa  njim pravila odlične fotografije. Ako i nisu bile savršene to nije bilo zbog stakla već do mene  ;) Mislim, meni je taj kit bio dobar i za lečenje frustracija, kad god napravim neko *ranje uvek je on bio kriv a ne ja  8)
Ali kada se savladaju neke osnove fotografije mislim da može dati sasvim ok rezultate. Takođe, za relativno malo novca uz 55-250 i 50 1.8 može lepo da se zaokruži sistem. Ne kažem da Nikon nije dobar, ali ja ga nisam koristila pa se zato ograđujem od komentarisanja tog aparata, a test može svako od nas da pročita  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #29 poslato: Mart 13, 2013, 10:24:00 pre podne »
Stvar je u tome sto su testovi toliko dobri da nemam reci... U svakom testu se objasni cela prica od pocetka, istorijat, trendovi i pravci pre toga, neke dileme, ocekivanja, sa bukvalno svakom sitnicom i uporednim testovima, a velo objektivni i bez subjektivnih komentara... ma fenomenalni, stvarno ne znam da li moze bolje od toga... Ali u toj gomili informacija, nije se nekad lako snaci :D
Hvala Neonka, pokazacu mu tvoje slike, ima da se smrzne kad vidi sta moze aparatic :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #30 poslato: Mart 13, 2013, 11:58:36 pre podne »
Ne znam na koje si poređenje sa 650D mislio, ali ako je to D5100, spisak nije predugačak, ali je dovoljno dug da ne postoji praktično ni jedan razlog "za" u korist D5100 osim pomenutog ISO raspona u koracima od 1/3EV. Sa D5200 je sasvim drugačija priča i sada Nikon može direktno da se suprotstavi i nadmaši konkurentski aparat.

U poređenju sa D5100, Canon 650D ima senzor vrlo sličnih performansi... spinovanje s početka prodaje D7000 (koji je taj senzor iz D5100 prvi poneo) je nakarikiralo neke besne highISO performanse, DR do neba i nazad i tako to, a u praksi se desilo "tresla se gora, rodio se miš". Senzor u D7000 i D5100 je izvrstan, ali u praksi nema praktično nikakvu bitnu prednost u odnosu na Canonov 18MP APS-C, ma koliko se to neko upinjao da pokaže. Nema šta nisam pokušavao da uradim da bih uvideo čemu toliko "prženje" i nisam uspeo. Prava havarija po Canon počinje tek od D800 i to je činjenica, hteo to neko da prizna ili ne. Pre toga su to bili samo pokušaji i mic-po-mic približavanje na kritičnu distancu.

A što se ostalog tiče, stvari stoje ovako - Canon 650 na svojoj strani ima (nebitnim redosledom): displej (3:2 format, touch screen i u celini bolji prikaz, uprkos sličnoj rezoluciji), live-view radi kako treba da radi (kod Nikona LV radi kako treba tek na D800 i D4 - žalosno), AF (sve krstaste tačke, precizne koliko god je moguće u toj klasi, pa i bolje), izrada (650D deluje kao aparat više klase i mnogo bolje leži u ruci, zbog obilja gumiranih površina), izbor objektiva (svi objektivi za Canon EF bajonet su motorizovani), brzina rafala, nešto bolje tražilo, video sa nešto boljim AF-om (mada po meni i dalje krš - iako ima fazni senzor integrisan u glavni senzor) i na kraju - integrisana bežična TTL kontrola kompatibilnih eksternih bliceva.

Malo li je? ;)

Na D3200 se sve ovo može preslikati, dopuniti sa prednošću u vidu bracketinga i još nekih funkcija, ali se izuzeti ravnopravnost senzora, jer je ovaj u D3200 sveukupno bolji.

Pozdrav

Van mreže pele23

  • Junior
  • *
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #31 poslato: Mart 13, 2013, 12:28:32 posle podne »
Ja ne videh gde smarko poredi 650d i d5100,vec 600d i d5100...razlika izmedju prva dva je oko 200e tako da je ilogicno da bude dosta bolji. 600d je skuplji oko 80e, sto je donekle i opravdano.
@smarko Ako drugaru novac nije problem neka uzme 600d. Ako se ipak odluci za nikona, a ne treba mu obrtni ekran neka uzme d3200 posto vidim da ga iskusniji korisnici stavljaju ispred d5100. Inace ja sam se dosta brzo navikao na raspored komandi na  d5100 jeste u pocetku bilo malo nebulozno, ali sada mi je sasvim OK. Za odlozeno fotografisanje koristim daljinski okidac koji sam kupio za oko 2$, tako da i ne koristim njegovu ugradjenu funkciju za to, na koju mnogi imaju primedbe posto se uvek resetuje.
Jos jedna konstatacija oko ergonomije - ja koristim samo d5100 -to mi je jedini dslr i prirodno je da sam se navikao i da mi odgovara, dok ljudi kojima cesto prolaze razni aparati kroz ruke, vrse testove itd, znaju za bolje i onda im svaki nedostatak smeta i jednostavno nemaju potrebu i ne zele da ih prihvate i naviknu se na njih.  Jedina stvar koja mi i danas pomalo smeta je previse plitak grip.
Verovatno bih i ja bio vlasnik canona 600d, da nisam nasao d5100 veoma povoljno (razlika je bila vise od 100 evra u korist nikona)

Post izmenio: Zoran Rodic - Nema potrebe da ceo post iznad stavljas u citat.
« Poslednja izmena: Mart 13, 2013, 12:58:46 posle podne od strane Zoran Rodic »
Nikon D5100 + 18-55 VR + 18-105 VR + 55-300 VR
YN-465
Sony DSC-S60
Зенит ЕТ ГЕЛИОС 44-2

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #32 poslato: Mart 13, 2013, 12:38:28 posle podne »
Vrlo interesantno, zato volim kad se javi guru :)

Samo jedan mali komentat, ne uporedjujemo 650d, nego 600d :)

Pretpostavljam da vecina recena za 650d vazi i za 600d?

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #33 poslato: Mart 13, 2013, 12:45:58 posle podne »
Sad gledam, najveca razlika izmedju 650d i 600d vidim u krstastim fokusnim tackama i brzini rafala. Ovo ostalo nije toliko bitno...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #34 poslato: Mart 13, 2013, 04:13:16 posle podne »
Ok, izbacili smo 5100d iz price.

Dakle, Nikon 3200 ili Canon 600d. Najvise me zanima razlika u senzoru i da li ce jeftini Nikon objektivi moci to da isprate, ISO performanse, kontrole na aparatu. Vec nam da je kvalitet kucista i ergonomija bolja kod Canona.

Pomoc :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #35 poslato: Mart 13, 2013, 04:34:31 posle podne »
Da sam na mestu tvog drugara bez imalo dileme bih uzeo 600d.Može uvek od tebe da pozajmi neko kršteno staklo i da bude mnogo srećniji nego sa bilo kojim nikonom i jeftinim staklima  :) Bazirati sistem na skupljem telu i jeftinim objektivima je greška u startu.Cene tela uvek mnogo padaju,a objektivi su nešto što traje i drži cenu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #36 poslato: Mart 13, 2013, 04:42:30 posle podne »
Hvala neo :)


Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #37 poslato: Mart 13, 2013, 10:02:04 posle podne »
Lepa stvar u celoj priči je što tu početnik u principu ne može da pogreši jer svi ovi aparati nude mnogo više od onoga što početniku treba i sa svakim od njih on će biti oduševljen. Ono na šta treba da obrati pažnju je koje sisteme imaju njegovi drugari jer onda lako može da pozajmi neko staklence ili blic, odradi nešto i sl.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #38 poslato: Mart 13, 2013, 11:51:51 posle podne »
Hvala Duxx. Narucen je Canon 600d sa kitom, za pocetak.
Citava prica je pocela tako sto je covek hteo da kupi najobicniju kameru. Predlozio sam mu da doda malo para i kupi DSLR i objasnio da uz malo truda moze da ima bolje snimke, a o svetu fotografije da ne pricamo. Vidim da je sada usao fotografski crv, sad je na njemu da istrazi ovaj svet :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Savet oko kupovine aparata-d3200
« Odgovor #39 poslato: Mart 14, 2013, 08:08:08 pre podne »
Sve čestitke za drugara, nije pogrešio!
Smarko, očekujem da ga i dalje smaraš sa fotografijom :D