Autor Tema: Ma samo hrabro, 2. deo  (Pročitano 31379 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #40 poslato: Septembar 23, 2011, 02:16:34 posle podne »
Hvala DeVil, jasno da ne moram da se drzim uputsava, ali ipak, krenulo je (sporo istina) od kad sam poceo striktno da se drzim uputsava. Ja na to gledam ovako: kad si neznalica - radi po receptu, a samo majstori imaju pravo na umetnicku slobodu. Elem, kako sam daleko od majsotra, bolje ici proverenom stazom...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #41 poslato: Septembar 23, 2011, 02:19:50 posle podne »
Odlična zadnja serija, samo još kad bi navežbao DeVil-ov stacking ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #42 poslato: Septembar 23, 2011, 08:48:56 posle podne »
Hvala Hornet na pohvalama, za uzvrat kacim jos cetiri, sveze sa livade od danas. Nadam se da ce Tvoju preporuku procitati DeVil i u svom maniru, mirno i precizno, dati neki dobar savet kako dalje e da bi se osetio neki napredak. Osecam da manje daleko gresim u fokusu no ranije i da bi mozda sada mogao da dodje na red onaj najmanji extension ring, mada DeVil ne savetuje da se ide na veca uvecanja. Logicno bi bilo posvetiti se i kompjuterskoj obradi, gde sam stvarno najtanji. U svakom slucaju, ako DeVil postavi lekciju o stacking-u sa zahvalnoscu cemo je primiti, siguran sam ne samo ja. A sada tri modela, cetri slike...i Vase kritike. Dobro svetlo Ti zelim Hornet!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #43 poslato: Septembar 23, 2011, 09:17:14 posle podne »
Druga ti je super  :)

Prvo treba da se dobro uvežbaju osnove makro fotografije pa onda krenuti na fokus stacking. I mnogo iskusnije kolege imaju mnogo problema s tom tehnikom. U sledećem broju "Refoto"-a će biti objavljen moj tekst o toj tehnici, a potom ću ga postaviti i na ovom forumu.


Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #44 poslato: Septembar 23, 2011, 10:07:41 posle podne »

  Neznalice, svaka cast! Odlicno napredjes ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #45 poslato: Septembar 24, 2011, 08:41:32 pre podne »
DeVil ovo je dobra vest, do REFOTA je svega par dana. Clanak se ocekuje sa velikm nestrpljenjem. Da se nauci prvo teorija, a u praksi...kad dodje vreme...

Hvala Desho, ja bas nisam zadovoljan, ali na livadu danas izlazim imajuci na umu Tvoje reci ohrabrenja. Zahladnelo je, nadam se da ce biti nekih "ukocenih" insekata. Hvala, od srca...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #46 poslato: Septembar 24, 2011, 07:29:24 posle podne »
Kako sam obecao Deshi, evo cetiri komada od danas. Ima ih jos, sijaset, ali kvalitet je slican (dakle, tako-tako), te sam se odlucio da ubacim i jednu biljku sa kapima, jer nije bilo insekata sa kapima. Mozda sutra bude vise srece! Ovaj zuti cvet ima divnu boju, to je ona poljska zevalica, sitnih cvetova. Crno-zuti insekt (nedostaje latinski!) je istinski brz i uveren sam da pripada porodici hoover fly-a. Svima zelim dobro svetlo!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #47 poslato: Septembar 25, 2011, 07:57:23 posle podne »
Carpe diem! Evo danasnjeg ulova...

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #48 poslato: Septembar 25, 2011, 08:09:25 posle podne »
Zašto se mogu vidjeti pikseli i bez uveličanja?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #49 poslato: Septembar 25, 2011, 08:11:07 posle podne »
Prosto mi je nemoguće da posle toliko vremena i toliko fotografija ja od tebe nisam video fotografiju koja je u fokusu.

Namesti isključivo centralnu tačku pa samo sa njom fotografiši neko vreme, pa ako i dalje budu ovakvi rezultati, onda odnesi aparat sa objektivom u servis, da ih namincaju.

PS
Ne zameri na otvorenosti, ali ovde nesto mora da se menja, jer d90 + Tamron 90 ovako ne treba da rade.
« Poslednja izmena: Septembar 25, 2011, 08:18:13 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #50 poslato: Septembar 25, 2011, 08:22:27 posle podne »
mudro zboris Zorane... svaka ti je na mestu, ka Njegosu  8)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #51 poslato: Septembar 25, 2011, 08:25:43 posle podne »
Koliko sam uspeo da vidim iz EXIF-a, Neznalica potencira Shutter Priority mod, što je pogrešno na ovakvim setovanjima (i za makro generalno), jer je za insekte, ako se ne koristi rasveta, 1/160 (koliko je, čini mi se, na svim fotkama) prosto preduga ekspozicija ako su insekti iole pokretni, ili piri vetar.

Pozdrav

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #52 poslato: Septembar 25, 2011, 08:56:07 posle podne »
ukljuci manuelni mod, stavi blendu na f8, ako je vece uvelicanje ili neku vecu blendu(manji f broj) ako je manje uvelicanje, i brzinu zatvaraca stavi barem na 1/200sec... :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #53 poslato: Septembar 26, 2011, 06:55:05 pre podne »
Svima hvala, posebno na iskrenosti. Nema covek nista od onog "super si". Pokusacu danas da nesto menjam, posebno me zabrinuo Zoran, oko servisiranja D90...No, prvo da pokusam ovo sto su danasnji vasi saveti, pa da se opet cujemo... Jedino nemam racionalno objasnjenje za Lackievo pitanje o pixelima...crop jedva i da postoji, nema nekog velikog cropa, barem ne na ovim poslednjim, i sada tek vidim, mnogo losim fotkama koje ja u svom nadahnucu proglasih za fotke... Napravicu koliko jos danas nekoliko komada po vasim savetima, tek da vidim hoce li se ista izmeniti (ako osecate frustraciju u ovim mojim redovima, u pravu ste) i onda ili servis ili me necete cuti duuuugo, dokle god od mene ne bude nesto. Nisam za dzabe izabrao ime koje nosim...Vas tuzni, koji Vam zeli dobro svetlo, Neznalica

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #54 poslato: Septembar 26, 2011, 09:44:18 pre podne »
Nije cilj da prestanes sa kacenjem fotografija, kao sto nije ni zamisljeno da se na forum kace samo najuspeliji radovi.

Dakle, ovo je moje zapazanje ... zasnovano na prilozenim fotografijama, bez namere da te uvredim ili bilo sta drugo, vec da ti skrenem paznju na neke detalje.
Noviji aparati imaju microadjusment, opciju koja resava problem nesklada izmedju aparata i objektiva, gde su aparat i objektiv sasvim ispravni.
Sad ja to malo banalno i ukratko pojasnjavam, ali mogli bi recimo razmisljati i na tu stranu.


A opet, mislim da na 1/160, Iso 200 i f11 ovaj motiv ne sme da izgleda kao na fotografiji u prilogu.
Svetlo, odabir motiva, kadriranje, naknadna obrada u PS, ostrenje, korekcija boja .... ja bih o tome diskutovao tek nakon sto se resi problem ostrine.

Eto toliko, i nadam se da te nisam obeshrabrio u nameri da i dalje ucestvujes, i da neces zameriti na ovakvim pisanijama.

eto tako
 
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #55 poslato: Septembar 26, 2011, 11:10:34 pre podne »
@neznalica
Tehnički deo fotografije je najlakše korigovati. To se nauči ili popegla u hodu ukoliko postoje neke greške, a bitno je da likovni deo bude kako treba, a na Tvojim fotografijama to nije problem.

Baš zato i ne trebaš da budeš obeshrabren, a kamoli da prestaneš da kačiš fotografije. Upravo suprotno - kači fotografije sa drugačijim izborom parametara, da vidimo da li se nešto menja na bolje! Opet napominjem, niko Ti ne skreće pažnju na loše fotografije, nego na lošu tehničku izvedbu, jer su neke fotke evidentno mutne.

Samo hrabro, kao što i sam kažeš! :)

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #56 poslato: Septembar 26, 2011, 11:37:21 pre podne »
Pozdrav,

znam da ce se neki, a znam i koji, narogusiti kada procitaju moj savet, baziran na vlastitim iskustvima, ali cini mi se da mu ovde i sada ima mesta:

kada zapadnem u takav vid depresije i ne znam koje parametre da upotrebim, postavim u slicnim ili istim uslovima (recimo, odleteo leptir a onda slikas cvet na kome je bio) aparat na njegovu automatsku opciju, okinem i pogledam rezultat. Ukoliko je rezultat bolji od mog dotadasnjeg, onda iscitam koje je parametre koristio automatski softver u aparatu, pa se na te parametre i ja baziram, i onda ih korigujem mic-po-mic dok ne dobijem zeljenu ostrinu. Dakle, njih uzimam kao pocetnu osnovu.

Naravno, ovo ne funkcionise u uslovima slabijeg svetla (jer automatika tezi da izbaci pop-up blic) i tesko da ima bas veliki znacaj, ali moze da posluzi kao orjentir za dobijanje dobrog rezultata. Takodje, kod Canona to znaci da se lisavas i svih onih divnih prednosti RAW formata, ali sa Nikonom i Sony-jem nemas taj problem. U svakom slucaju, ponekad zgodan trik, uslovno upotrebljiv, a najveca mu je prednost sto ume da iscupa coveka iz ovakve depresije i vrati ga na stari put :)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #57 poslato: Septembar 26, 2011, 02:38:09 posle podne »
Fokus na fotkama je manje-više na mestu, ali su sve fotke blago strešene. Mislim da je razlog brzina od 1/160 sa prirodnim svetlom. Pririodno zahteva veću brzinu od 1/400, mada i to nekad nije dovoljno kada se slika iz ruke.
Imaš SB-700 i mislim da bi trebao da ga iskoristiš. Sa njim je dovoljna brzina 1/200 i f/11-f/16 i imaćeš jasne, oštre fotke, ali i tamne pozadine. Za početak ne možeš sve da odradiš idealno odjednom. Moraš korak po korak. Mislim da je korišćenje eksternog blica dobro rešenje. Meni se na primer dopada ova tvoja fotka koju si radio blicem

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #58 poslato: Septembar 27, 2011, 06:59:53 pre podne »
Prijatelji!

Sacekao sam da prodje noc (iskreno priznajem prilicno besana u kome sam sanjao polomljena sociva, i kako mi aparati padaju u neku baru), i da onda odgovorim, svima vama, koji mi dobronamerno i sa toliko paznje ukazujete na ono sto i sam vidim da ne ide...Ma koliko ljubavi, svakodnevnih setnji, opreme koja nije losa (D90, Nikkori 18-105, 50(1.8), 70-300, Tokina 11-16, Tamron 90, prstenovi, odlican tripod, SB-700, ranac, torba i jos desetak filtera, mocni eksterni disk na racunaru koga sam vec do pola napunio), ne ide i ne ide...Zanesem se, ucini mi se - e ovo je bolje od onog juce, okacim, sam pogledam i priznam sebi - ne valja. Ne znam sta nije u redu, mozda vid (nosim multifokalne naocare), mozda staracka ruka, koja drhti, mozda sve upropastim u resize-u i tom nesretnom PS (snimam sve u RAW-u, opet po savetu) a eto sad imam i najstrasniju opciju da mozda D90 nesto nije u redu!  Na to ni ne smem da mislim, jer ne znam ni kako bih postupio u tom slucaju. Opet, kad slikam neke porodicne fotke, a to radim svakodnevno, one su prilocno ostre...Konfuzija i depresija, u dve reci...Pa ipak, svi vi ste toliko divni. Skocili ste u pomoc dobrim savetima, i Zoran, i Storm i DeVil i Lancia i Unique... ponosan sam na Vasu podrsku. Evo mog plana...u narednim danima cu samo raditi, ne moraju biti u pitanju bube, ali dok ne dobijem ista ostro, od mene ni traga ni glasa, ali vise vas brukati necu...Vas iskreno teski Neznalica

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #59 poslato: Septembar 27, 2011, 07:23:05 pre podne »
Sto bi rekli ... ubi ga prejaka rec. :)

Ajde ovako

Namesti iskljucivo i samo, centralnu AF tacku
Posle toga onim malim tockicem desno od trazila, podesi da zelene brojke u dnu trazila budu jasne i citke.

Mozda bi i monopod bio resenje.

Drugo, svi mi imamo stresene fotografije ... evo dole licnog primera, ali mi to kod tebe ucestalo.
Zato, nema odustajanja.
''Ne moze da svane pre zore''