Autor Tema: Ma samo hrabro, 2. deo  (Pročitano 31382 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #20 poslato: Avgust 22, 2011, 11:05:16 pre podne »
Hvala Unique, DeVil & Lackie. Kada bi ste znali koliko truda i ljubavi ulazem u sve ovo, znali bi ste i da svaki Vas komentar vrednujem i visoko cenim. kad god okacim nesto, pa ga posle pogledam sam (nije sujeta!) budem razocaran i postidim se - sto sam to uopste i kacio? Jedini odgovor je - e da bih dobio neki dobar savet.. Evo i mojih odgovora

@unique93 Majstorisem i testiram neke made in stiropor difuzere, ali nesto nisam zadovoljan...Imam jednu kombinaciju, koja je toliko velika da kad bih izasao sa njom nalivadu, rasterao bih i vecu divljac od buba. Da ne govorim da je prilicno nespretna za rukovanje. Osnov joj je tetrapak "kravica"...

@Lakie  Ma ja se jos mucim sa mojim novim SB 700. Za sada cuci na vrh D90, kao pop up, i kad opali...otuda taj f30, sto se sve svodi na sto hitniju gradnju difuzera..

@DeVil  Pa neke od ovih su uslikane sa difuzerom koji ide u paketu sa SB 700...Pokusavam da se dryim preporucenih parametara, medjutim ako vreme skratim na 1/200 pozadina ostaje uzasno crna...

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #21 poslato: Avgust 22, 2011, 01:26:18 posle podne »
Samo naprijed, doći će i rezultati sigurno.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #22 poslato: Avgust 22, 2011, 06:37:38 posle podne »
Hvala Lackie, no izgleda da ce to do rezultata (dobrih) pricekati malo, nesto nece pa nece...Ipak, evo jos dve: prva (leptir) je snimljena strogo, dakle 100%, po DeVilo-ovim savetima 1/250, f11, ISO 200, nema blica, nema prstenova...Dakle, sve je tu, a nesto fali... Ova druga, sa semenkom divjeg cveta mi se ucinila interesantna, vizuelno, pa ko velim da je zakacim, meni se dopalo nesto u njoj...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #23 poslato: Septembar 08, 2011, 09:03:10 posle podne »
I dalje ..ne bas sjajno, ali nadam se bolje!

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #24 poslato: Septembar 08, 2011, 10:50:39 posle podne »
Druga bolja, na pvoj si leptira slikao od pozadi što nikako ne valja (iako si ubo fokus na pravo mesto). Slobodno se malo odalji od modela (da bi dobio veće polje oštrine) i onda malo kropuj sliku zbog bolje kompozicije, a i utiska većeg uvećanja  ;) (ne brini se, svi to u početku rade - neki i kasnije  ;D)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #25 poslato: Septembar 09, 2011, 08:56:11 pre podne »
Jeste bolje.
Probaj drugu da kropuješ (s obzirom da je već kropovana i nadam se da ima prostora) nakon rotiranja, kad leptira i cvet dovedeš u vertikalu. Zamišljam da bi tako bila značajno bolja.
Pozdrav!

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #26 poslato: Septembar 09, 2011, 01:13:16 posle podne »

  Ja bih samo dodao jednu sugestiju oko postavljanja fotki. Mislim da bi bilo bolje da ujednacis velicine fotki. Krenuo si sa ogromnim, pa malim, a sad kombinacija, mala ,ogromna, mala... ;D Mozda bi trebao da odredis neki optimum, npr. da je duza strana 900x... ;) E, sad, oblik je mozda teze odrediti jer se dosta kropuje, ali  odnos stranica je najlepsi u zlatnom preseku ... 1:1,1:2,2:3,3:5 ... ;) :)
  Sto se tice fotki, sta reci, osim, samo hrabro, kao i do sad, skocentrisi se na sugestije znalaca jer resavanje problema smiruje uzbudjenje koje ti smeta da smiris ruku i opusteno ali nadahnuto uzivas u fokanju. ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #27 poslato: Septembar 10, 2011, 10:29:18 pre podne »
Svima hvala na sugestijama, mnogo znace i to nije tek samo fraza!

DeVil: Upravu, si, ocajnicki poksavam da "udjem" u model (koji onda pobegne ili se pomeri i ode fokus!), pa cu pokusati sa malo vecim rastojanjima i malo manjim ISO (kod D89 je to Low 0/3, cini mi se sto bi odgovaralo ISO 100). Takodje, u poslednje vreme idem sa shuter priority 1/160, a DOF kako ispadne. Mislim da sam uspeo da bar donekele savladam fokusiranje, i Tvja primedba u tom smislu puno znaci

Hornet: Da, krop je mnogo vazna stvar, citava umetnost u tome. Uopste, ja sam na osnovama PS, a kako snimam u RAW, mislim da bi neko ko je vestiji mogao mnogo vise da izvuce iz onog sto snimim. U svakom slucaju, znam sta cu da radim danas do rucka, - rotiranja, kropiranja...dok se supa ne ohladi, jer tesko ostavljam racunar i nerviram sve koji odavno prelaze na glavno jelo!

Desha: Tacno, sve su to neznanja. Ubuduce, obecavam, 900 duza strana, a strogo cu se drzati zlatnih preseka! A sto se tice sta kome znaci fotografija, pa svrstao bih se u zaljubljenike, koji se dive pravim majstorima, i u njima gledaju nedostizne idole...iskreno

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #28 poslato: Septembar 10, 2011, 05:46:38 posle podne »

  @Neznalice, pazi, nisam mislio da mora bas strogo da bude duza strana 900, kao i zlatni presek. To ne treba da te opterecuje, vec da budu kao neke osnovne smernice, a ne strogo pravilo. Poenta je da se ne rasplinjavas sa tim sekundarnim stvarima, vec vise da se skocentrises na savete znalaca o samoj foki i da te to sabere kako bi lakse napredovao.
  Svakom je jasno da si zaista pravi zaljubljenik u fotografiju i da se iskreno divis pravim majstorima, ali mislim da niko ovde ne zeli da bude u ulozi nedostiznih idola, vec kolege koje zele da nesebicno pomognu dobronamernim savetima. To je i svrha foruma, zar ne ? ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #29 poslato: Septembar 16, 2011, 07:49:27 posle podne »
Prijatelji, evo jos nekoliko fotografija snimljenih nedavnih dana. Kako jos ni priblizno to nije nivo koji bih zeleo, stavio sam ih u rubriku 2. deo (3. deo mora biti popunjen znacajno boljim fotografijama, tako sam obecao). Pitanje koje je logicno je - zasto onda uopste kacim ove fotke. Pa, prvo da bih razgovarao sa vama a drugo, cinimi se da su malccccice bolje od onih prethodnih. Svima zelim dobro svetlo!
PS, @desha - duza strana svake od fotki je 900!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #30 poslato: Septembar 16, 2011, 07:54:19 posle podne »
... i jos ova fotografija, sa imenom "brzokrili", koja tehnicki nije nista narocito, ali mi je draga jer sam ipak uspeo da kako-tako uhvatim ovu bas brzu bubu (takvo joj je i ime!)

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #31 poslato: Septembar 17, 2011, 11:00:09 posle podne »
Lepo si uhvatio "lebdeću" muvu (hover fly)  :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #32 poslato: Septembar 18, 2011, 12:55:59 pre podne »
super si je uhvatio u letu, ja sam pokusao pre neki dan i falilo mi je 2-3mm da ubodem fokus...samo sto ima ovoliko shuma, ako je iso 200??
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #33 poslato: Septembar 18, 2011, 11:25:30 pre podne »
Hvala DeVil, ne bese lako, priznajem, mnogo braz hoverfly (divim se svim poznavaocima buba, jos ako je na latinskom...uh!). Bas sam se bio zaintacio, i ovo je jedna od tri fotgrafije, ostale su bas mutne (ni ova nije sjajna).

Unique93, ja sam uvek na ISO200, po jednom ranijem DeVilovom savetu koga se drzim ko pijan tarabe. Ovde je crop ogroman i zato i sum. Mozda po tom pitanju moze nesto da se popravi u PS, ali ja sem da proklizam par klizaca i nacinim crop, slabo sa tim alatom nesto...

Evo i jedne pcele koja ne zasluzuje da predje u bolju kategoriju (mislim na ono Samo hrabro, deo 3.). Ukratko, pcela se sakrila, nema nekog kolorita....tanko Boga mi....A zasto je onda kacim? Pa, mislim da je ova fotka malo manje stresena no uobicajene moje fotografije, i drugo, ima mirnu pozadinu kakvu prave veliki majstori, kao DeVil, Ronnie Gaubert, Juza...Jest da je boja pozadine ODVRATNA (tzv. teraccota), ali bar je mir u kuci! 

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #34 poslato: Septembar 19, 2011, 01:18:13 posle podne »
Neka si je okačio, mada meni ovakva vrsta fotografije više leži sa manjim uvećanjem. Ovde je kadar suviše tesan, a opet nije u pitanju neki portret sa mnoštvo detalja da bi izgledalo lepše pri velikom uvećanje. Zato se nadam da je ovo krop. Kao što sam mnogo puta ranije pomenuo - u početku je dozvoljeno (čak i poželjno) raditi makro fotke sa veće udaljenosti (to su sada close-Up fotografije) pa onda odraditi neki lep krop (svi smo to radili  :D). Loše je u početku juriti neka velika uvećanja jer treba ići redom i prvo usavršiti rad sa veće udaljenosti pa posle ići sve bliže i bliže  :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #35 poslato: Septembar 19, 2011, 06:42:08 posle podne »
Hvala DeVil, saveti su sa zahvalnoscu primljeni. Postovacu ih, svakako. No, u ljudskoj je prirodi da zuri, da se trudi da stigne do dobrih rezultata sto pre, pa cesto covek odabere precicu... a precice po pravilu nisu dobre.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #36 poslato: Septembar 21, 2011, 09:28:34 posle podne »
Na putu ka pravim fotkama, evo nekoliko iz domena prakticnih poljskih vezbi, danas popodne. Zrikavac bi verovatno isao mnogo bolje da ga je obradjivao neko ko vlada PS-om. Ovako, ta ruzna faca mu osta nesto bleda...Ostale tri su jedan te isti mirni plavi leptir. Dozvolio je da skljocam bar 20 puta, ja sam odabrao tri poze. Ova na kojoj je model okrenut ledjima nije nikako po savetu mastera DeVila, ali ja mislim da fotka ima neku atomsferu pa eto...Ostali leptiri postuju savet mastera DeVila - savet u kome se kaze da pocetnici treba da izbegavaju veliko uvecanje i pokusaju da naprave sliku sa dusom....Napomena: krop je minimalan, a u PS su klizali klizaci i nista vise.

Van mreže Denjev

  • Član
  • **
  • Poruke: 120
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #37 poslato: Septembar 21, 2011, 09:38:51 posle podne »
Dobra serija ... zrikavac favorit
Canon--1100D,400D,5D II
Canon--EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II,EF 50mm f/2.5,EF 24-105mm f/4L IS,EF 200mm f/2.8L II
Kenko DGX 1,4

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #38 poslato: Septembar 22, 2011, 10:23:53 pre podne »
Hvala Denjev, to su nase pocetnicke muke, koje svakako Ti dobro razumes. Ja sam odlucio da fotografisem u S modu (znaci, unapred odredim brzinu zatvaraca a aparat sam odredjuje blendu). Time pokusavam da obezbedim da fotografija ne bude stresena, ali, jasno, na racun dubinske ostrine. Uocices da je u ovoj seriji blenda prilicno otvorena, sto kao rezultat ima plitak DOF...

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, 2. deo
« Odgovor #39 poslato: Septembar 23, 2011, 01:05:36 posle podne »
Ne moraš da se strogo držiš mojih saveta  ;D
Ja to onako generalno, ali uvek ima izuzetaka  ;)
Najviše mi se sviđa poslednja fotka leptira, fokus je na mestu, ima dovoljno DOF-a, a pozadina ne smeta  :)
To je ujedno i način kako bi trebao da fotkaš makriće. Velika uvećanja su komplikovana i za mnogo iskusnije kolege.

Samo napred!