Autor Tema: Sta kupiti...jooj  (Pročitano 32738 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ana79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Sta kupiti...jooj
« poslato: Avgust 04, 2011, 02:47:58 pre podne »
Pozdrav svima ;D

Planiram kupiti neki kvalitetniji prosumer, koji ima i kvalitetan video, izdvojila bih 450-500 evra za to, ali ne znam sta da kupim, za sad su mi za oko zapala dva modela, Fuji HS20 i Panasonic Lumix FZ100, ne znam nista o njima osim onog sto sam procitala u testovima, tako da bi mi koristili neka vasa preporuka, za ovaj model HS20 sam procitala da ima problem sa pregrijavanjem, ali da bi to trebalo rijesiti firmware, ne znam da li je to rijeseno??
Sto se tice Panasonica, nisam sigurna koliko Panasonic moze napraviti dobar aparat, i kakav je ovaj model uopste, jer u CG nemam prilike da nijedan model od ova dva da vidim u nekoj radnji, zato ih moram poruciti, ali ne zelim to da radim dok ne cujem neke misljenja...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #1 poslato: Avgust 04, 2011, 03:11:21 pre podne »
Bas hoces prosumer? Ne nesto ovako?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Ana79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #2 poslato: Avgust 04, 2011, 04:53:43 pre podne »
Naravno da sam sigurna, vjerovatno jedan od dva modela koje sam navela.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #3 poslato: Avgust 04, 2011, 07:54:27 pre podne »
Prosumer je pun džak kompromisa u svakom pogledu.Canon s95,koji preporučuje @cronnin, je jedan od najboljih kompakt aparata na svetu.Možda da razmisliš i o modelu olympus XZ1 koji takođe spada u top kategoriju.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #4 poslato: Avgust 04, 2011, 08:48:34 pre podne »
Često se meša kategorija "Prosumer" (kovanica od professional i consumer) sa kategorijom "Ultra zoom".
Imajući u vidu implementirane manuelne kontrole, izlazni kvalitet fotografije, taj s95 je veći Prosumer od prethodno navedena dva Ultra zuma.

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #5 poslato: Avgust 04, 2011, 10:21:56 pre podne »
Zašto ne DSLR kad već možeš 500€ da izdvojiš?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #6 poslato: Avgust 04, 2011, 10:27:30 pre podne »
Shvatili smo da Ana zeli fotoaparat sa vecim rasponom objektiva i dobrim video zapisom. Panasonic FZ100 i Sony HX100V su dva modela izmedju kojih treba da se odlucis. Ali ne treba da izostavis i Canon SX30 (720p video) i Fuji HS20 EXR. Fuji ima nesto veci senzor (1/2" CMOS) i to je njegova prednost, dok stabilizacija kod Canona stvarno sjajno radi posao.
Pozdrav.

Van mreže Ana79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #7 poslato: Avgust 04, 2011, 12:30:41 posle podne »
Ovaj Canon sx30 djelluje odlicno, tako da sadi i on ulazi u konkurenciju, ali najvise sansi da postane moj ljubimac za sada ima ovaj fuji HS20, ipak je to Fuji, ima li ga neko, neka iskustva?
Gledala sam razne testove, cini mi se ovaj Fuji ima najbolji kavlitet fotogrfafije, ali da Lumix fz100 ima bolji video?

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #8 poslato: Avgust 04, 2011, 05:43:09 posle podne »
Gledala sam razne testove, cini mi se ovaj Fuji ima najbolji kvalitet fotografije, ali da Lumix fz100 ima bolji video?
I ja delim isto misljenje. Samo kod Fuji-a treba u P ili M modu ograniciti ISO, nikako na Auto ISO, jer ga HS20 cesto sam podigne vise nego sto treba.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #9 poslato: Avgust 05, 2011, 01:23:44 pre podne »
Da, taj Fuji HS20 po testovima deluje kao super aparat. Jedino je pitanje oko tog problema sa pregrevanjem, previse ljudi na netu ga spominje...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Ana79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #10 poslato: Avgust 05, 2011, 02:33:48 pre podne »
Ne znam sta da radim, vuce me da uzmem taj Fuji, neko ima problem sa pregrijavanjem, neko nema, neko kaze da to moze da firmware rijesi...ne znam, cini mi se da i nije bas najsretnije rijesen fokus, Fuji ili Panasonic, Fuji ili Panasonic...samo mi je to u glavi..
Neko pomenu da bih za te pare mogla i neki dslr da uzmem, videla sam da za te para ima Nikon 3100 ili Canon 450d..

Van mreže komšija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #11 poslato: Avgust 05, 2011, 06:55:08 pre podne »
Nađe se na oglasnicima i Canon 550d za te pare..okani se ultra zoomova

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #12 poslato: Avgust 05, 2011, 08:45:37 pre podne »
Slazem se, ali ona hoce da ima veliki zum, a sa par objektiva kojima bi pokrila veci raspon, to bi izaslo oko 1000e, sto je duplo vise od zacrtanog budzeta. A i Ana treba da ima u vidu da kod dSLR-a video radi drugacije, mora rucno da podesava fokus, kao i vecinu parametara. Mozda je bolje za nju da ide korak po korak.. Ne znam, mi smo ovde da joj sve ukazemo, a na kraju odluka je samo njena.
Pozdrav.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #13 poslato: Avgust 05, 2011, 09:01:57 pre podne »
Slažem se sa Ljubom potpuno.Dslr sa kit objektivom je samo početak priče i pokrivanje svih potreba višestruko premašuje budžet.Meni je u celoj priči sporan veliki zum.Početnici se u startu uvek pale na ta neka velika uvećanja na prozmerima.Kasnije uvek sledi veliko razočarenje kvalitetom fotografija na tim žižnim daljinama.Zbog toga sam i preporučio s95 jer se uklapa u budžet,a kvalitet i mogućnosti ovog mališe su stvarno na najvišem nivou.
Mogla bi Ana da napiše koja su joj interesovanja u fotografiji?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #14 poslato: Avgust 05, 2011, 09:49:44 pre podne »
Mogla bi da kazes sta bi volela da snimas i slikas, neko od ljudi ovde sa foruma ce se sigurno javiti da kaze koji bi se aparat dobro pokazao za takve stvari.
Koliko ti je bitan taj ultra-zoom?









"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #15 poslato: Avgust 05, 2011, 10:16:32 pre podne »
Ne znam sta da radim, vuce me da uzmem taj Fuji, neko ima problem sa pregrijavanjem, neko nema, neko kaze da to moze da firmware rijesi...ne znam, cini mi se da i nije bas najsretnije rijesen fokus, Fuji ili Panasonic, Fuji ili Panasonic...samo mi je to u glavi..
Neko pomenu da bih za te pare mogla i neki dslr da uzmem, videla sam da za te para ima Nikon 3100 ili Canon 450d..

Mislim da bi ti to puno pametnije bilo.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #16 poslato: Avgust 05, 2011, 05:16:26 posle podne »
U slučaju da se napržiš na fotografiju, daćeš sve pare na časove joge kako bi mogla dovoljno da se uviješ i ugrizeš samu sebe za ono mesto gde prestaju leđa, jer si bacila ogromne pare na đuntu punu kompromisa, a više za dslr dovoljno novca nema :D

U suštini, sa tim ultra zumom, koji poseduje senzor veličine nokta, možeš da napraviš dobru fotku prepelice na 200 metara, za fejsbuk i to je krajnji domet :)

S druge strane, ako ti je za putovanja i familijarne snap šotove, s95 je mnogo bolje rešenje (kvalitet fotografije, veličina - uvek je uz tebe) ;)
Ima tu i modela drugih proizvođača koji otkidaju sa dobrom fotkom, a staju u džep.

Dslr kit objektiv ipak, pored više šetnje, obećava i mnogo bolju fotografiju, te suštinski mnogo više istih, od tih UZ rešenja.

Pazi, osnovna mana svih dslr aparata su gabariti - svi do jednog su glomazni i često ih baš zbog toga nemaš uz sebe, kada su ti najpotrebniji. Ipak, preko te mane se prelazi zbog ultimativnog kvaliteta fotografije koji dslr-ovi pružaju u odnosu na kompakte ;) - Ljubav je čudo :)
Po meni, ultra zumovi nemaju toliko jak argument zbog kojeg bih im tolerisao takođe nezgodne gabarite - Zašto bih vukljao tako nešto sa sobom, a da pritom dobijam fotku koja ne da nije vrhunska, već je značajno lošija i od izlaznih rezultata većine kompaktnih prosumera?

Eto to ti je moje razmišljanje - što ne znači da sam po default-u u pravu ;)

Pozdrav!

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #17 poslato: Avgust 05, 2011, 10:54:02 posle podne »

 
Slazem se, ali ona hoce da ima veliki zum, a sa par objektiva kojima bi pokrila veci raspon, to bi izaslo oko 1000e, sto je duplo vise od zacrtanog budzeta. A i Ana treba da ima u vidu da kod dSLR-a video radi drugacije, mora rucno da podesava fokus, kao i vecinu parametara. Mozda je bolje za nju da ide korak po korak.. Ne znam, mi smo ovde da joj sve ukazemo, a na kraju odluka je samo njena.
Pozdrav.
  Mislim da je ovo "okvir"diskusije, i da bi sve ostalo izgledalo kao puko "ubedjivanje". Sto se tice kompromisa, pa ceo zivot se sastoji iz kompromisa, (pitanje je samo sta vise zelimo, a sta manje, zar ne  ;)) uostalom bolje kompromis nego iskljucivost. Ja imam ultra zum i nikad ga nebih prodao, a imam prijatelje koji su startovali sa mocnim dslr-ovima i sad im skupljaju prasinu. Zato mislim sto Crni kaze da je za nekog bolje da ide korak po korak. A sto se tice tzv prosumera to su svi oni foto-aparati koji imaju potpuna manuelna podesavanja sto ultra zumovi to i jesu. (pogotovo sto podrzavaju i RAW format) Znaci ne radi se o kvalitetu snimka vec o naprednim funkcijama. Mozda bi Anu interesovalo ovako nesto, ako joj vise odgovara manja velicina, a ima i zum. 
Compact "Travel Zoom" Camera test- http://www.dpreview.com/reviews/q311travelzoomgrouptest/
  Posto znam da su ovde uvek dobronamerne kritike, da Ana ne pomisli da je preporuka Canon s95 "puko ubedjivanje" trebalo bi bar da pogleda fotke koje je napravio domacin pcfoto.biz-a http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ulicna-i-urbana-fotografija/tajland-u-martu-2011/... ocigledno da nije dzabe poneo bas taj digitalac. Fotke su zaista odllicne. :) Stvarno, svaka preporuka  ;)
 
  Pozdrav
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Ana79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #18 poslato: Avgust 06, 2011, 02:17:15 pre podne »
Aparat bih koristila da slikam...sve zivo, pocev od grada, ljudi, pejzaza, zivotinja....nemam nekog iskisutva, kad je u pitanju fotogrfija, tu sam pocetnik, inace se bavim montazom i kamerom, pa sam odlucila da se upoznam sa fotografijom. Ne volim male aparate, navikla na kameru, tako zelim aparat u nekoj slicnoj velicini, da dobro lezi u ruci, ne bih se zalijecala da odmah uzmem neki dobar dslr, jer bih onda moral kupiti i par objektiva, grip, pa bi mi trosak bio mnogostruko veci, vec zelim poceti sa necim sto podsjeca na dslr  pravi dobre fotografije, i solidan video.Fotografije Tajlanda sa s95 su odlicnog kvliteta, ali meni se uopste ne dopada izgled tog aparata, zato i ciljam na nesto poput fuji HS20 ili Lumix FZ100, ili Canon SX30..

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #19 poslato: Avgust 06, 2011, 03:34:07 pre podne »
Jel postoji uopste danas neki prosumer sa  vecim senzorom?
Ako se dobro secam Fuji s9600 je bio jedan od takvih, ali ne vidim nesto slicno u ponudi.

Ne vidim da je Ana negde navela da joj bas konkretno treba toliki zoom. Svesni smo da je nesto ekvivalentno tom Fuji SH20 skoro nemoguce dobiti u DSLR domenu.
Minimalni off-topic na temu, pogledati video u punoj rezoluciji. Bas mi se svidja kako 5D snima :)
Fuji HS20 Vs. DSLR Shootout


Ljudi su ranije obicno bezali ka prosumerima zbog toga sto su bili na pola puta izmedju kompakta i DSLR-a, ali kao sto Hornet rece, ovi prosumer modeli koji se pominju su po performansama na nivou compacta (osim ultar-zooma, naravno). Zato ne vidim razlog zasto bezati od compacta, osim ako ultra-zoom nije prioritet.
« Poslednja izmena: Avgust 06, 2011, 03:38:21 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D