Autor Tema: Sta kupiti...jooj  (Pročitano 32731 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ana79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #40 poslato: Avgust 13, 2011, 06:03:09 pre podne »
Ovoliki broj odgovora i savjeta me samo zbunio, tako da definitivno ne znam sta da kupim...vjerovatno cu skrajnuti pare, skupiti malo vise, i uzeti neki dslr, vjerovatno Canon 600D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #41 poslato: Avgust 13, 2011, 08:59:16 pre podne »
Ma nema razloga da se zbunjujes.
G9, G10  ili sada aktuelni G12 je Canonova serija prosumera. Drzeci se originalne zamisli, kod njih se jos uvek pojavljuje senzor od 1/1.7" koji je veci od klasicnog kompakta.
Najnoviji G12 ima potpuno isti senzor kao onaj prvopreporuceni S95 kompakt; sa tim sto je S95 manji, laksi i jeftiniji, a ima i za ceo korak vecu blendu te mi je zato prvi pao na pamet.

Problem sa svima njima je cena. Obican turista u principu ne voli da vuce koferce od 2kg sa opremom za snimanje, kada uvece seta po Rimu ili Parizu. Stavise, to ga zestoko umara. Zato on kupuje G12 prosumer za iste pare koliko kosta DSLR, potpuno svestan da na ustrb kvaliteta slike dobija izuzetnu mobilnost i opustenost u radu. Takodje je svestan da je na njegovom prosumeru od 530E slika duplo bolja nego na klasicnom kompaktu od 170E. Nije bas linearan rast cena, ali sta je tu je.


Naprotiv, ti bas insistiras na velikom aparatu.  Zato nam je i palo na pamet da preporucimo DSLR kao Nikon D3100 ili Canon 1100D.
Ovde na forumu je postala praksa da se preporucuje Canon, jer se prokletstvo te klase Nikona (D3100, D5100 pa cak i D90) odrazava kada covek pokusa da prosiri svoju paletu objektiva i onda naleti na problem kompatibilnosti.


Canon 550D je osetno bolji aparat - detaljniji senzor, 4x bolji LCD, manuelne kotrole videa. Ako stvarno imas vremena da koristis sve te opcije, da snimas u RAW, masovno obradjujes slike, snimas video sa stativa ( jer drugacije nije preporucivo) onda uzmi njega.  Ako ne, onda bolje sacuvaj pare za bolje objektive.

Onaj 600D od bitnih stvari dodaje samo rotacioni ekran. Da li to vredi dodatnih 130E, je subjektivna stvar.
Nema tu puno opcija, a covek mora sam da odluci sta mu donosi najvise radosti za ulozene novce.





Meni se licno cini da je danas kvalitet slike dovoljno dobar na svakom DSLR-u, i da biram za sebe vise bih se orijentisao na fizicke mogucnosti aparata.
Ako volim recimo da snimam maro-video snimke (mrave koji skupljaju hranu) onda cu verovatno zeleti da imam taj obrtni ekran, jer ce mi se posle 15 minuta ukociti vrat.
Ako mi ne odgovara polozaj tockica na Nikonu, uzecu Canon.
Ako mi aparat klizi iz ruku, onda dzaba sve.
« Poslednja izmena: Avgust 13, 2011, 09:03:38 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #42 poslato: Avgust 13, 2011, 11:42:33 pre podne »

  Mislim da ti je @cronnin sve lepo objasnio i da sad treba da odlucis, a ako si vec odlucila da uzmes 600D mislim da se neces pokajati, ja bih bio presrecan da ga posedujem.  ;) :)  Nadam se da nam ne zameras na zbunjivanju, sve je to bilo krajnje iskreno i da  ces nas castiti fotkama sa tvog novog fotoaparata. ;D

Pozz
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #43 poslato: Avgust 13, 2011, 10:40:27 posle podne »
Obican turista u principu ne voli da vuce koferce od 2kg sa opremom za snimanje, kada uvece seta po Rimu ili Parizu

Jaoooo, kakva greška :D :D :D
U Rimu sam se nagledao dslr aparata, samo tako - duplo više turista je koristilo dslr, nego kompakte :D
Ja to doveo u vezu sa standardom  zemalja iz kojih većina turista i dolazi ;)
Znam ih i dosta iz Austrije i Nemačke, koji raznim povodima dolaze ovde. Canoni, Nikoni, Sony Alfe... ma to im je sastavni deo prtljaga ;) >:( ???

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #44 poslato: Avgust 14, 2011, 09:34:20 pre podne »
Znam iz vise slucajeva da ta groznica ne traje dugo.  Ljude koji imaju dSLR pa ga vise ne nose, ljude koji imaju prosumer pa kupuju kompakt da slikaju, i ljude koji vise ne uopste ne koriste fotoaparate vec su se tu funkciju prebacili na mob. Priznajem, vecina njih, kada prvi put odlazi na neko interesantno mesto, ipak povuce sa sobom najbolje sto ima za slikanje...


Stvarno se vidi dosta DSLR-ova na ulicama gradova. Ja sam bas pre 2 dana video ovde kod nas jednog sa L staklom kako slika neku fasadu kod Trga.
A nije samo u gradovima - kada covek pogleda na Flicker-u vidi se gde su se sve razmileli pojedinacni modeli. Ti zapadni burzuji stvarno kupuju to na kilo... :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Ana79

  • Junior
  • *
  • Poruke: 16
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #45 poslato: Avgust 27, 2011, 06:45:25 pre podne »
hvala svima na savjetima, izgleda da cu na kraju ipak kupiti dslr, u pitanju je Nikon D90, grip, dvije baterije, stativ, Nikon AF-S DX 18-105mm, punjac, torba, fisheye, filteri, monopod...
Sve to za nekih 1000 evra, da li je to ok cijena, u pitanju je ebay.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #46 poslato: Avgust 27, 2011, 12:18:10 posle podne »
Vrlo je neodređeno šta se dobija za te pare.
1000€ za D90 kit je PREVIŠE, a pogotovo sa ebay-a, gde možeš da zaboraviš garanciju.

Napisala si da je to sa stativom (znači - od 10 do ~500 evra može da vredi), fisheye? (objektiv ili konverter, opet nejasna vrednost), monopod (7-200€), torba (5-200€), filteri (10-50€).

Jasno Ti je da tu nešto ne štima.

D90 sa 18-105VR (baterija i punjač se podrazumevaju) košta oko 720€ preko. Sa 1000 se već dobacuje skoro do D7000 i 60D. Budi preciznija što se tiče dodataka. Od toga zavisi da li vredi toliko ili ne.

Pozdrav

P.S. Ja i dalje više preferiram kupovinu u lokalu. Em pipneš ono što kupuješ, em imaš garanciju. Efekat mačke u džaku ne postoji. BG nije preko sveta...
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2011, 12:23:32 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #47 poslato: Avgust 27, 2011, 12:35:30 posle podne »
Ne znam proceduru kojom nameravas da kupis preko eBaya, ali moze da se desi da ti na tu cenu ulete i carina i PDV, pa da to ispadne dosta vise nego sto covek ocekuje, pogotovo ako carisnki sluzbenik proceni da to u paketu vredi vise nego sto pise na racunu.  Moze i da se desi da se paket negde zagubi, istumba do granica neprepoznatljivosti, itd...
Ipak je ovo Balkan :)

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #48 poslato: Avgust 27, 2011, 12:57:07 posle podne »
Mom drugu uopšte nije ni stigao proizvod, istina da je to bila neka sitnica oko 20eura. Po meni je to previše para, a niko ti ne garantuje da će ti aparat stići.

Van mreže branislav

  • Junior
  • *
  • Poruke: 33
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #49 poslato: Avgust 28, 2011, 09:05:43 pre podne »
Bacanje para+rizik.


Van mreže skocimish

  • Junior
  • *
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #51 poslato: Avgust 28, 2011, 03:49:33 posle podne »
Ništa drugo sa slike, osim aparata sa osnovnim objektivom, ti neće doneti radost.
Bolje kupi aparat u radnji, lično i personalno, mani se ovakvih "teleshop" ponuda. :)

Pozdrav !
Nikon D90 - AF-S DX NIKKOR 18-105mm (za sada) :)

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #52 poslato: Avgust 28, 2011, 04:08:39 posle podne »
Ako imaš budžet 1.000 eura, bolje je da uzmeš 60D nego ovo, barem ja mislim tako.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #53 poslato: Avgust 28, 2011, 04:30:37 posle podne »
@Ana79
Batali to. Mačka u džaku sa gomilom "obsolete" opreme koju ne dobiješ gratis, nego za nju platiš papreno. Bolje kupi ovde, da ne razmišljaš ni o garanciji, ni o pouzdanosti robe. Sav taj dreš možeš da kupiš za par hiljada dinara, ako ikad poželiš da baciš pare. Što reče drug Skocimish, za sreću Ti je potreban samo aparat sa jednim objektivom - sve ostalo je čisto bacanje para.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #54 poslato: Avgust 28, 2011, 04:36:50 posle podne »
Imao sam ja slicne ideje pa sam obavesten da Nikon Srbija ne priznaje stranu garanciju.
Ne znam kakva je situacija u CG sa ovlascenim servisima, mogu samo da pretpostavim da predstavnici Canon a i Nikona odozdo samo posreduju do BG.

Ako vec imas nacina da ostvaris garanciju preko okeana, onda stajem iza Lackija i preporucujem najjednostavniji 60D kit.

p.s. Ako ti i jedna od karika u takvom lancu kupovine ne stima, poslusaj gosn. Storma i uzmi nesto kod nas. Mnogo manje nerviranja...
« Poslednja izmena: Avgust 28, 2011, 04:44:05 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #55 poslato: Avgust 28, 2011, 04:47:08 posle podne »
Nema ovlašćenih servisa u Crnoj Gori, najbliži nam je u Beogradu.

Van mreže skocimish

  • Junior
  • *
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #56 poslato: Avgust 28, 2011, 06:33:17 posle podne »
Mačka u džaku sa gomilom "obsolete" opreme koju ne dobiješ gratis, nego za nju platiš papreno

Tačno tako ! Sve što ti je potrebno za početak je jedna pristojna memorijska kartica i torbica.
Ako baš želiš da potrošiš svih 1000e, bolje uzmi jedan prajm od 35 mm , bićeš još srećnija ;)

Pozdrav !
Nikon D90 - AF-S DX NIKKOR 18-105mm (za sada) :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #57 poslato: Avgust 28, 2011, 09:53:12 posle podne »
Ako imaš budžet 1.000 eura, bolje je da uzmeš 60D nego ovo, barem ja mislim tako.
  Podrska   :) ... evo, naruci ovde na sajtu foruma - http://pcfoto.biz/Kontakt/pcfoto i uzivaj  ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #58 poslato: Avgust 28, 2011, 09:55:55 posle podne »
Ja sam skoro kupio dslr i ako si na nekom mom nivou onda bi ti mogla biti ok kombinacija 1100d tijelo za 525e + neki objektiv koji ti pokriva malo duzi raspon od kit objektiva recimo 17-85 IS USM za 369e pa poslije mozes da nadogradjujes kako budes htjela... :)   ostali - ispravite me ako grijesim za objektiv, pozz
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Sta kupiti...jooj
« Odgovor #59 poslato: Avgust 28, 2011, 09:59:02 posle podne »
Ne mora se odmah potrošiti svih raspoloživih 1000e  ;)
Kupi ovo http://pcfoto.biz/canon-600d i eto radosti  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II