Autor Tema: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test  (Pročitano 23835 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« poslato: Novembar 21, 2015, 12:30:36 pre podne »
Fuji XF 35mm f/1.4 R je predstavljen septembra 2011. godine zajedno sa  Fuji XF 18mm f/2 i Fuji XF 60mm f/2.4 objektivima. Generalno, to su prva tri predstavnika X mount linije koja danas broji preko 20 objektiva.  Fuji XF 35mm f/1.4 R je bio najprirodniji izbor za tada aktuelni Fuji Xpro1, koji je sledio vizuelni identitet i ergonomiju analognih fotoaparata, a kako Fuji forsira isključivo APS-C senzor, ovaj objektiv je nedvosmisleno bio najbliže osećaju koji  daje popularnih 50mm na full frame fotoaparatu. Nezavisno od brenda, statistika govori da su zapravo žižne daljine od 50 i 35mm najpoželjnije opcije pri ulasku u svet prajmova. To je malo pipava matematika, jer 35mm u full frame svetu zapravo spada u wide objektive, dok će to  u APS-C svetu postati normalac. Žižna daljina od 50mm na FF jeste normalac, dok će to na APC-C  senzoru zapravo postati teleobjektiv sa ekvivalentnom žižnom daljinom od cca 80mm. Kako bilo, sva ta računica nikako ne utiče na želju da se poseduju obe žižne daljine, sa što većim otvorom blende. To je ujedno i osnovni razlog zašto je upravo Fuji XF 35mm f/1.4 R najpopularniji objektiv iz Fujinon ponude. >>> nastavak na blogu

« Poslednja izmena: Februar 05, 2017, 10:38:49 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #1 poslato: Novembar 22, 2015, 01:34:22 pre podne »
Nekad je i dobra prezentacija zlata vredna..
Bas nesto gledam zadnje testove ovih objektiva pa ne mogu da se otmem jednom utisku...

Skoro da mi dodje krivo sto se ovaj fuji ogranicio na retro izgled i milc sistem.
A tu je jos i ogranicenje na CROP.

Zaista ovde sve deluje normalno i uskladjeno, steta samo ovoliko samoogranicenja koja drze podalje sve one koji imaju drugacije zelje ili potrebe, i koji bi mozda i uzeli ovaj fuji u razmatranje da stvari stoje drugacije.

Jednostavno imas da biras samo izmedju retro milc cropa... i niceg vise.
Steta...
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2015, 01:38:56 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #2 poslato: Novembar 22, 2015, 08:01:26 pre podne »
Pa sta znam, misljenja sam da stvari moraju postepeno evoluirati i da retro dizajn nije sam po sebi svrha. Primer za to je X-T1 koji je po meni znacajan iskorak po pitanju dizajna i ergonomskih resenja. Mislim, mirrorless fotoaparati mogu da povuku svoj vizuelni identitet na entry level dslr modele, pa da lice na Panasonic GH4... ili da idu ovim putem, pa da vremenom iznedre neki novi kompromis. A mogu i da lice na Sony! Bas zato i spominjem Fuji X-T1, ciji je broj programabilnih tastera i kontrolnih tockica impresivan, u meri koja retro dizajn stavlja u neki drugi plan. Hocu reci, ovakav pristup otvara i nove mogucnosti. E sad, ja verujem da to tebi deluje sve isto, i ne sumnjam da je tako...  ali kad se malo vise udubis u tu tematiku, vidis da se stvari polako ali sigurno pomeraju. Na kraju krajeva, imas ljude kojima prija takav dizajn... pa eto i tu nekog smisla :)

E sad, sto se tice kropa. Sta mislis da otvorimo anketu sa pitanjem, da li imate crop ili FF fotoaparat ? Sta mislis kakav bi rezultat bio? Najveci procenat bi povukli oni koji ''planiraju'' da jednog dana predju na FF, pa zatim vlasnici krop fotoaparata dok bi FF bili na zacelju. Pritom, ovi sa prvog mesta umeju godinama da ostanu godinama u statusu ''evo, samo sto nisam presao''.

A na stranu to sto smatram kako je APS-C senzor poslednji ogranicavajuci faktor u nizu nekih ogranicenja, i da uopste nije bas toliko inferioran u odnosu na FF.
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2015, 08:08:18 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #3 poslato: Novembar 22, 2015, 09:44:21 pre podne »
Meni je dizajn besprekoran sto se tice XT-1 tela, sve sam programirao i sve mi je na jedan klik i sto je najlepse dok je ugasen aparat modu da podesim ekspoziciju :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #4 poslato: Novembar 22, 2015, 10:42:40 pre podne »
Upravo na to mislim. Primera radi, mozes namestiti  Spot ili BKT bez da ukljucujes fotoaparat. Mislim, ne secam se da sam video ikada fotoaparat kakav je X-T1.
Jesam, lazem... Nikon Df :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #5 poslato: Novembar 22, 2015, 11:31:10 pre podne »
Khm...
Ali zato ne mozete (pretpostavljam) pogledati kroz trazilo bez paljenja aparata, jeli.. ;)
S druge strane kod mene to nije problem. :)
Salu na stranu, danas su setovanja uglavnom digitalna sa svim svojim prednostima i manama.
Okretanje tockica polako i sve vise odlazi u proslost...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #6 poslato: Novembar 22, 2015, 12:57:54 posle podne »
Fuji Xpo1 i Fuji X100T ti dozvoljavaju da gledas kroz trazilo dok je aparat iskljucen. Duboko sam ubedjen kako bi se deeeeebelo zamislio kada bi prvo pogledao kroz njih pa kroz svoj 7d.

Sto se tice tockica, ... a kako ti menjas shutter speed? Glasovnom komandom?
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2015, 12:59:15 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #7 poslato: Novembar 22, 2015, 01:23:48 posle podne »
Cinjenica, koja meni vec poduze prija oku, je da su ovi tvoji tekstovi, pravo blago ne samo u Srbiji, vec na celom nasem govornom podrucju.
Informativno, pregledno, propraceno lepo osmisljenim i lakim za citanje tekstovima i jos lepsim fotografijama.
Nakon svakog procitanog teksta i odgledanih fotografija, dodje mi da odresim kesu i pazarim nesto iz predstavljenog "arsenala"... i ako mi ne treba.
Ako to nije reklama, u pozitivnom smislu, onda ne znam sta je!!
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #8 poslato: Novembar 22, 2015, 01:31:20 posle podne »
Da.. generalno u pravu si, s tim sto ova dva tockica koja vrtim u toku rada desnom rukom razlikujem ipak od recimo onog tockica gde se menja mod. Kod Nikona pak ni taj mod se ne menja tom vrstom tockica. Kod 1Dx takodje..
Kod Nikona Dx opet potpuno druga prica ..
Generalno stvar afiniteta, navika i sl...Meni vise pase savremeniji nacin.
A cuo sam za trazila na Fujijima. Posebno. X-T1...
Taj mi detalj mi vec da se ne lazemo, znaci  :)...puno vise nego ova mogucnost podesavanja dok je aparat iskljucen.
Meni iskreno aparat dok nesto radim nikada i nije iskljucen, samo je podesen da cesto ide na stand by...
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2015, 01:32:52 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #9 poslato: Novembar 22, 2015, 01:52:23 posle podne »
Bole, hvala na lepim recima. ;)

Khm...
Ali zato ne mozete (pretpostavljam) pogledati kroz trazilo bez paljenja aparata, jeli.. ;)
S druge strane kod mene to nije problem. :)

E, al pazi volej... :) umalo da zaboravim... ti moras da skines poklopac sa objektiva :) ... a ovde ne :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #10 poslato: Novembar 22, 2015, 02:09:08 posle podne »
?
Ne reci sad da fuji nema poklopac na objektivu... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #11 poslato: Novembar 22, 2015, 02:28:44 posle podne »
Pa je l ti stvarno mislis da ja ovakvim fotkama onako bezveze stavljam u paralelu neke aparate? :)



Gledao li si nekad kroz rangefinder, Lajku ili sl? ;)

EDIT
Na slici je Fuji X100t a ispod Leica M3.
Leica M3 ima isto trazilo kao sto ga ima M9, a trazilo od M9 je Z A K O N !!!
E sad, trazilo od M9 kosta 1/3 ukupne cene Leice M9.
A trazilo kod X100t je dobro, bas kao i ovo kod Lajke M9 :)

EDIT 2
Nadam se da shvatas da kad spominjem Xpro1 i X100t, pricam o pravim optickim trazilima, koja su zapravo hibridi.
Hibridi u smislu da mozes prebaciti na EVF, ili u OVF rezimu u donjem desnom uglu dobiti evf. :)
Tu sad imas problem paralakse, ali onda vec sirimo pricu  :)

EDIT 3

imas o ovde na blogu malo o tome: Tražilo - evolucija pogleda kroz objektiv

« Poslednja izmena: Novembar 22, 2015, 02:41:19 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #12 poslato: Novembar 22, 2015, 03:19:45 posle podne »
Citat: Rodic
Sto se tice tockica, ... a kako ti menjas shutter speed? Glasovnom komandom?

Senzor u digitalnom tražilu meri otvor njegove zenice i prema toma usklađuje shutter speed okidanja u odnosu na onaj kojim se osvežava tražilo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #13 poslato: Novembar 22, 2015, 07:47:14 posle podne »
Tri drugara su presla sa nikona d600 na fuji x-t10 i sva trojica su uzela taj fuji sa ovim objektivom i odusevljeni su... :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #14 poslato: Novembar 23, 2015, 12:25:00 pre podne »
a da,da.. znam ovo rešenje sa leice ali nisam zapazio da ga koristi i Fuji.
Ova 2-3 modela što ih odskora pomalo pratim (x-t1/t10 x-E1/E2) ga nemaju, inače bi primetio..

A ono, jednostavno to je drugačiji pristup i drugačija škola izgleda fotoaparata nego ova na koje sam manje više navikao.
Sve to nije loše...prosto nema tu šta ni da nevalja, samo je drugačije...

Ali mislim da ako se Fuji slično kao i Oly zakuca samo na jedan izgled i samo na jednu veličinu senzora, onda to po meni nije dobra ideja.
Jednostavno kad god vidim dobar proizvod proradi neki preduzetnik u meni pa krene da mi radi ta vrsta klikera.

Po meni bilo bi blesavo da Fuji postane Oly sa crop senzorom i tako osudi sebe na isti put kao i Oly..
Mogao bi to nazvati tržišno samoubistvo bez razloga..
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2015, 12:33:34 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #15 poslato: Novembar 23, 2015, 05:22:17 pre podne »
A zasto razmisljas tako Argon? Tom logikom onda bi svako trebao da razmisljan da kupi medium format aparate jer sve sto je manje od toga je felericno :) Mislim da bi trebao da probas neki Fuji ili Oly da bi se uverio kakav kvalitet pruzaju.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #16 poslato: Novembar 23, 2015, 09:31:27 pre podne »
Nisam se požalio na nedostatak velične senzora Dalibore (pa i ja imam crop), već na nedostatak izbora. Možda nisam bio dovoljno razložan, nebitno...

Ipak ukusi kupaca su previše različiti i ako pokušaš sve da ih svedeš sve na crop-milc-retro, možeš očekivati  3-5% tržišnog udela (ne znam šta da uradiš), i to ti je to...
Zato sam Fuji i uporedio sa Olyjem ali isključivo i samo po tom kriterijumu. Dakle dobra optika, dobra tela ali upakovana u jedan fazon i sa jednim senzorom...hm...a zašto?

To je po meni nepotreban samoograničavajući faktor, i teško koje objašnjenje može to da izmeni.

Opet kažem ovo nije fotografski, već moj preduzetnički stav.

« Poslednja izmena: Novembar 23, 2015, 09:35:51 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #17 poslato: Novembar 23, 2015, 11:07:40 pre podne »
Tu pricu oko Fuji full frame senzora i kompatibilnosti postojecih objektiva, nikako da nadjem vremena posteno da rascivijam. Bune me dva intervjua Fuji zvanicnika, koji su pomalo kontradiktorni. Jedan prica kako postojeca stakla nisu za FF, a drugi kako nema problema po tom pitanju.

Nego, ja bih ipak vise voleo da oni naprave jedan APS-H senzor.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #18 poslato: Novembar 23, 2015, 11:41:05 pre podne »
Mislim da sam negde čuo/pročitao da su oni rekli da nemaju nameru da idu sa senzorom većim od cropa... što je donekle i razumljivo kada se opredeliš za ovu milc-retro koncepciju.

E...ima ona priča o čoveku koji je kao mali jako voleo kisele bombone.
Jednostavno kada je bio dete, a rastao je odmah iza 2 sv. rata, negde je natrčao na njih i svidele su mu se onako...do bola.
Kada je već u godinama došao do para , reši čovek da sav imetak uloži u malu fabriku kiselih bombona...
... i naravno - propao.
Zabole danas klince briga za kisele bombone, kada im je i slatkih preko glave.

Ekstreman primer kako lični afiniteti nekog u startu ograniče ...
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2015, 11:42:31 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji XF 35mm f/1.4 R - test
« Odgovor #19 poslato: Novembar 23, 2015, 12:15:44 posle podne »
S tim sto danas ima daleko vise korisnika APS-C senzora nego FF ... pa ti racunica bas nije na mestu. Nesto ne vidim da Canon i Nikon muku muce sa svojim APS-C modelima.

Mislim, FF ima prednosti nad APS-C senzorom, ali mi zaista nije jasno toliko dizanje u nebesa. Ponekad zvuci kao da su svi fotoaparati ispod FF blago retardirani i sakati, te da su korisnici APS-C senzora samo u fazi gubljenja vremena sa njima.
Canon 760d,  7d mk2... ili Nikon d7200 ?? To su sta? Hajde sve to sto pricas o Fuji APS-C, presaltuj na pomenute Canikon fotoaparate, pa sam proceni koliko ti prica pije vodu.
Canon i nikon imaju FF u ponudi. Pa sta? Kako se to uopste reflektuje na kupca APS-C fotoaprata?
 
''Ne moze da svane pre zore''