Autor Tema: LightRoom  (Pročitano 19593 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
LightRoom
« poslato: Oktobar 04, 2015, 04:06:22 posle podne »
koliko god mi se mozda neki alati vise svidjaju nekako mi je LR naj-univerzalniji za sada tako da bih krenuo malo vise da ga koristim ali imam sa njim ogroman problem koji ne umem da resim pa bi smarao kolege ovde sa iskustvom oko nekih osnova

ja *necu* da imam LR datu o svemu na jednom mestu. ja pravim "organizaciju" kod mene na disku po nekoj mojoj logici. valjala ne valjala takva je .. dakle ja imam recimo brdo raw fajlova u jednom direktorijumu. hocu da taj direktorijum otvorim u LR kao "grupu fotki koje imaju nesto zajednicko"; dal se to sad zove album, sesija, katalog, pmaterine vise i ti neki razni termini ne znam, ali dakle hocu da otvorim u LR taj direktorijum kao nesto. ne zelim da mi LR importuje fotke "negde", zelim da ti RAW fajlovi ostanu TU GDE SU (dakle ja ih muvnem sa kartice gde ja ocu i tu su i tu ih editujem, ne zelim da mi on importuje sa kartice negde etc) i zelim da *sve* vezano za te fotke bude *TU NA TOM MESTU* eventualno u nekom poddirektorijumu ali nikako "negde u nekom katalogu negde u my-documents gde je LR resio da drzi stagod". takodje hocu kad bekapujem taj dir i odnesem na deseti racunar *sve* sto mi treba za te slike (raw, data o promeni, dodatne informacije etc etc, izlazni jpg-ovi..) bude tu, iskopiram to sa dvd-a na neki deseti disk desetog kompa, otvorim LR tamo i "sve je tu i nastavim gde sam stao"!

kako to da izvedem?! to mi je osnovna stvar, bez toga mi je alat potpuno neupotrebljiv ... pogledao sam nekoliko tutorijala za LR ali oni koriste svi neke fotografske termine koji meni nista ne znace.. dakle

- hocu ja da kopiram rucno raw fajlove gde ja hocu (dakle gde se gasi ovaj retardirani sistem koji mi pali LR cim zabodem flash ili sd/cf karticu u komp)
- hocu da mi slike edituje "in-place", dakle necu da mi kopira gigabajte tamo vamo
- hocu da mi sve vezano za jednu grupu slika bude u jednom direktorijumu (+ poddirektorijumi)

fala unapred
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 04, 2015, 04:45:26 posle podne »
Uradi samo import direktorijuma sa fotografijama koji želiš.Ne moraš da praviš nikakve albume i ostale .......

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 04, 2015, 04:51:09 posle podne »
Uradi samo import direktorijuma sa fotografijama koji želiš.Ne moraš da praviš nikakve albume i ostale .......

moze u malo vise reci :D ili link na neki dobar pdf-yt .. ja kad uradim import on uzme i iskopira mi slike odatle na drugo mesto .. to je ono sto necu .. takodje stvari koje sam "siljio" i jpg-ove mi snima u mypictures..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 04, 2015, 06:41:28 posle podne »
@neo, izgleda sam skontao sad malo bolje sta si hteo da kazes - ako uradim ADD on ne radi nista sa fajlovima ostaju tu gde su...

dakle izgleda je fora da kreiram za svaki direktorijum sa slikama (ili grupe direktorijuma) po jedan katalog ..

ako tako radim, da li postoji mogucnost pretrage kroz vise kataloga? ili je uvek pretraga kroz jedan?

(za sada najkorisniji link koji sam nasao - https://youtu.be/daYUG8orcF8 )
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 04, 2015, 06:54:15 posle podne »
Napravis fajl npr arhi i tu prebacis fotke sa aparata. Upalis Lr i ides library i onda import  file , tad ce ti se se lr napuniti fotkama ...I sad obradis fotku i hoces da je exportujes idea desni klik i ides export , tad ti se otvori meni gde namestas da li ces jpg , psd, tif , da li 16 bita , 8 bita... Takodje imaa da biras u koji ces folder da exportujes izaberea folder arhi i ides export , lr ce automatski da naprvi pod folder u arhi folderu i tu ce ti biti obradjene fotke... Da li ako na drugom kompu otvoris te fotke u lr ostaju podaci u obradi nisam siguran radim na kednom kompu :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 04, 2015, 07:37:22 posle podne »
Napravis fajl npr arhi i tu prebacis fotke sa aparata. Upalis Lr i ides library i onda import  file , tad ce ti se se lr napuniti fotkama ...I sad obradis fotku i hoces da je exportujes idea desni klik i ides export , tad ti se otvori meni gde namestas da li ces jpg , psd, tif , da li 16 bita , 8 bita... Takodje imaa da biras u koji ces folder da exportujes izaberea folder arhi i ides export , lr ce automatski da naprvi pod folder u arhi folderu i tu ce ti biti obradjene fotke...

taj manuelni deo sam sad uspeo ... i to nekako radi .. ali ne vidim da su zapamceni podaci svuda o svemu ...

Da li ako na drugom kompu otvoris te fotke u lr ostaju podaci u obradi nisam siguran radim na kednom kompu :)

to mi je problem, ja radim na puno kompova, poenta je da taj dir gde je "Sve" vezano za jednu stvar sedi na file serveru i ja ga otvorim odavde ili odande i mora bude sve tu, srezem na flesku, odnesem na 16ti komp, iskopiram, mora i tu da bude sve tu da nastavim da radim etc etc .. isto tako napravim bekap, ocistim sa diska, sutra kad budem vracao bekap vraticu na ko zna sta, dakle opet mora da je tu sve i da sve radi etc etc ...

kontam da sve to moze i da je uber jednostavno kad provalis, ali evo vec 2 dana se drndam po nekoliko sati i mnogo je nelogicnosti u flow-u .. kontam ja da su oni zamislili da ti imas jedan katalog na kompu, da sve uvlacis u njega, da radis bekap tog kataloga, da u katalogu imas preview fotki etc etc .. ali meni je taj flow retardiran, ja nisam fotograf (a realno mislim i da bi ozbiljnoj foto kuci bio retardiran takav flow al sta znam vi umetnici nikako ne spadate u normalne) ja pokusavam meni normalan flow nekako da uglavim u LR
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 04, 2015, 07:45:10 posle podne »
Ja ne kapiram bas sta ti hoces :) Ti kad obradis fotku hoces da je prebacis na fles npr i da kad odes na drugi komp nastavis da obradjujes a da sve slajdere koje si menjao , budu pomereni kad opet otvoris fotku u nekom drugom LR na drugom kompu? :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 04, 2015, 08:18:19 posle podne »
Ja ne kapiram bas sta ti hoces :) Ti kad obradis fotku hoces da je prebacis na fles npr i da kad odes na drugi komp nastavis da obradjujes a da sve slajdere koje si menjao , budu pomereni kad opet otvoris fotku u nekom drugom LR na drugom kompu? :)

pa da, znaci imam direktorijum z:\kukuriku\slike777\ i u njemu imam 200 slika

hocu da otvorim LR, uradim nesto sto ce da kreira "grupu/katalog/sesiju/stagod" koja ce tih 200 slika da grupise (dakle sve u tom direktorijumu), i onda hocu da te slike siljim (mrdam slajdere, pravim lejere, drndam iste...) onda ocu da taj direktorijum iskopiram na flesku, odem na drugi komp iskopiram to na s:\kalamudo\lelemudo\slike777\ otvorim na tom kompu LR i nastavim gde sam stao na prvom .. dakle *sve* sto sam uradio na kompu1 nad tih 200 slika da sam imam na kompu 2 nad tih 200 slika... radim sad 5 dana na tom kompu.. snimim nazad na flesku, odnesem nazad na komp1, obrisem stari slike777 i prebacim sa fleske nazad, otvorim LR i nastavim gde sam stao bio na kompu2

zar je to cudan zahtev?!
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 04, 2015, 08:19:42 posle podne »
i da, kad kazem sve, mislim *sve*, LR ne ume sve sto radis da usnimi u onaj sidecart fajl, dakle  brdo stvari i dalje cuva u catalog datafajlovima cak i ako kliknes da hoces sve izmene da snimi u sidecart ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 04, 2015, 08:27:26 posle podne »
Pa ja ne vidim sta je problem, uzmes onako kako sam ti rekao i obradis dvesta fotki koje si mincao exportujes ih u taj pod folder koji ce ti se napraviti , prebacis na flesku te mincane fajlove i importujes ih ponovu u LR na novom kompu. Koliko znam nece ti ostati zapamceni pomereni slajdovi , ali efekte koje si radio hoce. Pa ako hoces jos da mincas nastavis samo su slajderi na nuli. Da li je zahtev cudan, pa  svako ima svoj nacin rada, meni je cudno, ja imam svoj nacin rada , tako da svako po svojoj navici:)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 04, 2015, 08:29:39 posle podne »
Pa ja ne vidim sta je problem, uzmes onako kako sam ti rekao i obradis dvesta fotki koje si mincao exportujes ih u taj pod folder koji ce ti se napraviti , prebacis na flesku te mincane fajlove i importujes ih ponovu u LR na novom kompu. Koliko znam nece ti ostati zapamceni pomereni slajdovi , ali efekte koje si radio hoce. Pa ako hoces jos da mincas nastavis samo su slajderi na nuli. Da li je zahtev cudan, pa  svako ima svoj nacin rada, meni je cudno, ja imam svoj nacin rada , tako da svako po svojoj navici:)

ako to uradim vise nemam raw fajlove nego vec "developped" fotke koje sad dalje obradjujem, to je daleko od onoga sto zelim

uzmi sledece u obzir, kupio si novi komp, oces da preselis to sto si radio na novi komp, kako ces to da izvedes?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 04, 2015, 08:56:57 posle podne »
Ili cu prebaciti sirovi raw ili cu da eksportujem obradjeno u tiffu ili psd 16 bita i nastaviti dalju obradu u PS:) Ja ne znam da li i jedan program moze to sto ti hoces, da sacuva raw delimicno obradjen i kad otvoris na  novom kompu da ti otvori raw koji delimicno obradjen ( vrlo moguce da gresim , tako da ovo ne uzimaj kao tacno).... Ti kad iz LR direktno editujes u PS biras koji ces fajl da li ces tiff, psd, jpg tako da ti ni tad ne obradjujes raw. Mislim i da mozes iz lr da otvoris u PS rawu ali kao neki smart object ili tako nesto )ni to nisam radio nego mi ostalo u secanju da sam to negde navodno procitao):)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 04, 2015, 10:10:09 posle podne »
Ja ne znam da li i jedan program moze to sto ti hoces, da sacuva raw delimicno obradjen i kad otvoris na  novom kompu da ti otvori raw koji delimicno obradjen

pazi ako LR to ne moze onda ovi iz adobe-a treba da izvrse kolektivni harakiri... ja sam 1000% siguran da moze samo sam ja glup da pronadjem kako.

Sta je fora - ti si sad editovao neku sliku i stao si na pola posla, otiso jedes, spavas, fotkas .. resetovo si i komp u medjuvremenu, igrao neku igricu .. i sad si se vratio da zavrsis fotku, startas LR i sve ti je tu, svi tvoji lejeri, sve sto si mrdo tamo vamo - sve je sacuvano. Dakle sve je to snimljeno u .xmp + .lrdata/* i to LR ucita kad ga startas i odaberes taj katalog na kom si bio gde je bila ta slika. Zasto ti ne bi mogao da pokupis sad taj .CR2 + .xml + .lrdata/* i prebacis na drugi komp ?! ne vidim sto bi to bio problem i zasto je to uopste cudan zahtev?! zamisli ja programiram na ovom kompu i ne mogu prebacim sors na drugi komp, to je retardirano... ovo je ista prica ..

znaci samo gledam koji je "pravilan" i "ocekivan" nacin da se to uradi, to da to moze da se uradi ne sumnjam uopste .. samo je pitanje dal treba za svaku grupu slika da pravim poseban katalog ili treba da pravim nesto drugo (vidim da pored kataloga LR podrzava jos neke druge nacine za grupisanje fotki), da li postoji nacin da mu kazes da radi search kroz vise kataloga ili uvek moze samo kroz jedan i slicno..

( vrlo moguce da gresim , tako da ovo ne uzimaj kao tacno).... Ti kad iz LR direktno editujes u PS biras koji ces fajl da li ces tiff, psd, jpg tako da ti ni tad ne obradjujes raw.

jok ba :D
ti kad u LR "razvijas" raw fajl ti belezis set poteza koji se onda izvrsavaju nad tim raw fajlom. ako prebacis taj izlaz u fotosop tu je onda druga prica, fotosop ne ume da radi sa raw fajlom i ti moras da mu das vec "razvijen" fajl te ti LR nudi da razvijen fajl koji dajes PS-u bude PSD ili JPG ili TIFF ili ko zna sta drugo, isto tako mozes da mu kazes da externi editor ne bude fotosop nego paint ali ne pricam o tome, *externi* editor preuzima export iz LR-a i onda radi sa njim sta oces. ja cu, ako kao externi editor koristim fotosop, to snimiti onda kao PSD i opet tu imam "celu istoriju" tj onoliko koliko PSD podrzava, ali me ne zanima taj deo "externog editovanja", zanima me ovaj prvi deo koji ima veze sa LR-om, dakle ocu sve sto ima veze sa LR-om za jednu grupu slika da prebacim na drugi komp... svu datu koju LR ima o toj fotki (npr keywords ne predju u fotosop i taj tiff posle nema nista od tih informacija o toj slici, te informacije se nalaze iskljucivo u LR-u)

to sto LR ne pipa RAW fajl je super, vec sve "operacije" pise u .XMP i svoju neku internu bazu .. znaci samo je pitanje koji je najbolji proces da se jedna ta grupa, kao "celina" prebaci tamo vamo
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 04, 2015, 11:06:43 posle podne »
CTRL+a

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 04, 2015, 11:09:30 posle podne »
CTRL+a

sto ba toliko stedis tastaturu, daj malo vise reci :(
na http://help.adobe.com/en_US/lightroom/using/WS18e2013dd74eab5fe275e2711d1b186fe9-8000.html ne mogu da nadjem da ctrl+a radi bilo sta a regularno taj shortcut radi "select all" .. ne vidim kako se uklapa u ovu pricu :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 04, 2015, 11:16:38 posle podne »
Pa realno zašto bi na drugi kompijuter prebacivao fotografije i xmp. fajlove pomoću LRa? Prebaciš ih na klasičan način i to bi trebalo da ti završi posao :) Najčešće su najjednostavnija rešenja i najbolja.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 04, 2015, 11:16:42 posle podne »
Evo precica, doduse za PS, mozda koristi :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 04, 2015, 11:30:58 posle podne »
Pa realno zašto bi na drugi kompijuter prebacivao fotografije i xmp. fajlove pomoću LRa? Prebaciš ih na klasičan način i to bi trebalo da ti završi posao :) Najčešće su najjednostavnija rešenja i najbolja.

hm ako prebacim "fajlove" nemam nista od onoga sto sam radio u LR-u

dakle otvorim CR2 (iz LR), promenim WB, izmrdam 200 slajdera, napravim 5 lejera .. opravim podocnjake, ispeglam cibulje, highlightujem kosu .. i negde na pola recimo treba da predjem na tajland na 2 meseca, ponesem sa sobom tu fotku da nastavim dalje da radim na njoj (ili 1000 fotki nebitno) iskopiram CR2 na flesh dodjem na tajland instaliram LR i ostala adobe cuda na komp, spustim CR2 (i eventualno .xmp) na taj komp otvorim i patka, opet cibulje, nema highlighta na kosi, crni podocnjaci ...

mislim jbg ja kontam da je koncept rada na vise racunara mozda malo cudan ali daleko od toga da je stran .. jbt kreno si da obradjujes fotke na lapu u avionu iz pmaterine ka kuci, stigo si kuci prebacujes taj posao na desktop gde treba da uradis doradu na svom kalibrisanom 2 miliona evra vrednom ekranu, ako prebacis samo CR2 i .XMP brdo stvari koje si radio vise ne postoje - nalaze se u LR bazi

nema veze ocigledno niko to nije radio ... sad cu napravim brdo testova pa cu provalim koje su razlike izmedju tih stupidnih termina i koji je nacin da se seta "projekat" izmedju masina .. mozda ova "export as catalog" opcija radi to sto ja hocu..

osnovni problem ovde je sto ne kapiram LR terminologiju, razlika izmedju
 - catalog
 - library
 - collection
 - smart collection
 - collection set
 - tethered capture

tu postoji neka struktura ali je ja ne kontam a svi manuali i videi koje sam do sada prosao potpuno ignorisu celu tu pricu i svi su u fazonu imas na kompu jedan katalog i to su sve fotke koje si ikad slikao i stvari se snimaju "u katalog" i katalog moze se bekapuje (automagicno) .. sve sa varijantom "ovde ima neki fajlovi, to je crna magija tome ne prilazite" ... kod mene kad nesto radi "magicno" bude obrisano sa kompa ili se zna tacno sta radi i kako ili ne postoji
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 05, 2015, 12:55:07 pre podne »
ok izgleda da ovo osnovno sto mi treba radi export catalog i import from catalog .. idemo dalje da vidimo ovo ostalo sta je :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: LightRoom
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 14, 2015, 10:16:46 pre podne »
Arhi, lajtrum MOŽE da ti sačuva podešavanja direktno uz raw fajl, ne moraš da eksportuješ katalog i slično.

Opcija koja ti treba nalazi se u meniju Catalog Settings, na kartici Metadata.

Treba da čekiraš Automatically write changes into XMP.

Ovako: http://i.snag.gy/KBBrT.jpg

Lajtrum će ti uz svaki raw praviti mali XMP fajl sa podešavanjima koja si primenio. Kopiraš oba negde drugde i udri!