Autor Tema: LightRoom  (Pročitano 19897 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #40 poslato: Februar 04, 2016, 02:09:10 posle podne »
svi ce ti raditi traljavo i najstariji i najnoviji .. najveci problem je 2G rama, sve ostalo nije tako strasno ... pogledaj malo oglase mogao bi da nadjes jos 2G za 1000din masina bi progledala
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #41 poslato: Septembar 11, 2016, 04:55:24 posle podne »
Da ne otvaram novu temu..

Prvi put sam u zivotu otvorio Lightroom. Spor, ogroman, onako na prvu komplikovan...

Za sad neko vrijeme "odmaram" od linuksa koji mi je primarni OS zadnjih 10 godina, pa sam presao malo na win. A jest razlika u brzini... tj, koliko je linuks brzi... Ali dobro, nebitno to.
Do sada sam koristio RawTherapee za izradu raw fajlova, koji mi je sasvim zadovoljavajuce obavljao posao. I reko, kad sam vec na winu, da "nabavim" i photoshop i lightroom. Majko mila, koliko su "narasli", od kada sam photoshop koristio zadnji put, a to je bilo .... 2003-4 mozda... CS kada je izasao, mislim da je to zadnja verzija koju sam imao. Ne znam tacno kada je bilo.

Jel probao iko od vas npr rawtherapee i uporedio ga sa lightroom-om? Jbt, sam lightroom zauzme rama koliko meni opensuse i rawtherapee zajedno... :)

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #42 poslato: Septembar 11, 2016, 06:27:42 posle podne »
ja šizim koliko je LR postao trom i zahtjevan za resurse....
katastrofa

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #43 poslato: Septembar 11, 2016, 08:06:53 posle podne »
Ja ga i ne znam drugacijeg. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #44 poslato: Septembar 11, 2016, 08:39:16 posle podne »
bem li ga, na prosecnoj mojoj masini (neki i7 4xxx generacija, 32G rama, ugasen gpu assist, nekoliko ssd-ova ali i LR je instaliran na spindle i fotke su na spindlu, par obicnih 4T WD-a) jedino import traje dugo, rad posle u aplikaciji je skroz ok ... pricam o radu sa 5dmk3 raw fajlovima, sa 50d raw fajlovima je i import brz ... sad sto ja ne umem da ga koristim druga prica ali ne primecujem da je ista sporiji od mnogo manje mocnih aplikacija na lindzi .. takodjei fotosok .. ista prica .. e sad ja sam jos uvek na CS6 ne znam kakav je ovaj CC
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #45 poslato: Septembar 11, 2016, 09:55:31 posle podne »
A jebo ga ti, tebi je prosjecno ono sto je drugima jos uvijek nedostizno. :)
Ja sam presao sa i5 druge generacije na i3 zadnje, ne znam koja tacno gen, a ram je isti, 4 gb. Ovaj novi laptop sa i3 radi dosta brze od starog sa i5.

Ali, razlika u radu na winu i linuxu je primjetna. Doduse, na starom laptopu sam stavio win7, a na novom je win10. Ne znam da li je win10 sporiji od sedmice, tako da moze biti do toga... Nisam probavao oba na istoj masini.
Dok je stari laptop bio u funkciji, stavio sam isti open suse leap 42.1 na oba, svjeza instalacija skroz, i ovaj novi je drasticno brzi. i3, manja brzina, isto 2 fizicka jezgra, ali jebes ga, radi dosta brze od i5 druge gen.

Ali lightroom i photoshop su masivni... Tako da, sve mi nesto mirise na uninstall photoshop i install gimp. :)
Rawtherapee sam vec stavio i jbt, letiii. :) Tako da se i lightroom-u smijesi isto. Dzaba sam poskidao 2 gb... photoshop, lightroom, neki preseti za lightroom i adobe camera raw i raw dng. Lightroom je 6.5 verzija (nabavio sam portable verziju) a Photoshop je CC 2015.5 17.0.0.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #46 poslato: Septembar 11, 2016, 10:00:47 posle podne »
a vidi, ko se bavi video i foto obradom mora da ima jak komp, ko radi graficki dizajn ova masina koju sam ja stavio kao prosecna je neki minimum za rad .. prosecan plakat (pricam o kvalitetnim ne ovaj pajseraj koji se valja po srbistanu) pricamo o hiljadama puta hiljadama pixela rezolucije i desetinama i desetinama layer-a .. pricamo o fajlovima od 10+ giga fajlovima .. kakav i3 sa 4G rama :D ..

komp je deo workflow-a za fotografiju, ako das 4k za telo, jos 10k za stakla .. o cemu pricamo .. 2k za komp je sitna kinta, a za 2k uzmes cpu poslednje generacije i7 sa 64G rama bez problema i 4 diska po 4T da stavis u 1+0 raid ...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #47 poslato: Septembar 12, 2016, 05:51:47 pre podne »
Sve to stoji. :)
Ja se nicim od toga vise ne bavim ni blizu nekog ozbiljnijeg nivoa, tako da mi je ovo i vise nego dovoljno. Ovo je samo usput, za moje potrebe.

Ali Lightroom jeste stvarno ogroman. Nije mi se dalo puno probavati jer mi se nesto nije svidjelo na samom pocetku. Nije ni RawTherapee sampion intuitivnosti, cak daleko od toga, ali mi vise odgovara. A izlazni rezultat ne vjerujem da moze biti losiji nego iz LR. A plus ima i HaldCLUT presete koji su odlicno odradjeni.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #48 poslato: Septembar 12, 2016, 11:48:53 posle podne »
Lightroom je zamišljen kao aplikacija profesionalnih fotografa koji ne žele da kupuju Photshop, jer se bave isključivo fotografijom. Zato mora da ima alate za obradu RAW-a, kreiranje slajdova, albuma, za pripremu štampe, itd...... Da omogući celokupni ciklus produkcije jednog fotografa.