Autor Tema: LightRoom  (Pročitano 19898 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 14, 2015, 11:59:26 pre podne »
Arhi, lajtrum MOŽE da ti sačuva podešavanja direktno uz raw fajl, ne moraš da eksportuješ katalog i slično.

Opcija koja ti treba nalazi se u meniju Catalog Settings, na kartici Metadata.

Treba da čekiraš Automatically write changes into XMP.

Ovako: http://i.snag.gy/KBBrT.jpg

Lajtrum će ti uz svaki raw praviti mali XMP fajl sa podešavanjima koja si primenio. Kopiraš oba negde drugde i udri!

to sam vec uradio, ali ne snima sve podatke u xmp, ima brdo stvari koje mozes da uradis sa fotkom i dodas fotki koje ne mogu da udju u xmp (za pocetak keywords)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: LightRoom
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 14, 2015, 03:47:35 posle podne »
Zanimljivo, ja sam bio ubeđen da se i keywords upisuju u XMP.
Edit: a i neki drugi forumi to potvrđuju. Mrzi me da isprobavam sad :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 14, 2015, 04:06:14 posle podne »
za keywords sam uzeo primer posto spomenu lik na jednom od seminara koje sam gledao na yt da keywords ne ulaze ..ali nije bitno, ti mozes da napravis 5 leyera u lr-u i u njima da menjas delove slike, to ne vidim nikako da moze da stane u xmp (citam ih vec par nedelja posto budzim neki skript za PS koji silji xmp fajlove) ... no izgleda da import/export radi posao za ovo sto ja hocu nego sam se nadao da je neko vec pravio takav flow pa da podeli iskustvo :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 14, 2015, 06:50:23 posle podne »
btw za keyword si u pravu, nova verzija xmp-a koju lr koristi ima BAG opciju za keywords
    <rdf:Bag>
     <rdf:li>neka</rdf:li>
     <rdf:li>rec</rdf:li>
    </rdf:Bag>

ko zna mozda moze i sve ove brasheve da upise unutra u nekom svom formatu .. vidim da su dosta menjali 2012+ xmp format
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: LightRoom
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 17, 2015, 05:11:02 posle podne »
Najbolje je – isprobati. Uzmi fotku, nagazi je s obradom, stavi joj neki jako upadljivi radijalni filter i tonu braševa, prebaci na drugu mašinu pa vidi šta će sve da čita iz XMP-a. :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 18, 2015, 12:25:57 pre podne »
Najbolje je – isprobati. Uzmi fotku, nagazi je s obradom, stavi joj neki jako upadljivi radijalni filter i tonu braševa, prebaci na drugu mašinu pa vidi šta će sve da čita iz XMP-a. :)

upravo radim testove .. export/import radi super .. ovo ostalo se malo cudno ponasa jos nisam povatao pravila
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #26 poslato: Decembar 28, 2015, 12:11:37 posle podne »
Da iskoristim samo ovu temu o lightroom-u da ne otvaram novu  :)

Imam Lightroom 5.7 verziju. Do sada mi nikad nije trebalo da imam metadata podatke kada eksportujem fotografiju, medjutim sada mi je potrebno za neko takmicenje.

Napravio sam metadata preset u Library, upisao podatke u IPTC Copyright delu i moje osnovne podatke u IPTC Creator. To mi je najbitnije. Medjutim kada eksportujem fotografiju i proverim exif na metapicz sajtu, izbaci mi i celokupnu obradu koju sam izvrsio u Lightroomu, a to ne zelim imati.

Ovaj neki XMP  (sta li je vec) mi je potreban u prvom delu gde pokazuje moje ime, adresu, telefon, mail... medjutim zeleo bih da nekako izbegnem drugi deo gde se pokazuje sta sam sve radio po Lightroom-u.

Kad prilikom eksporta u delu: Metadata, izaberem recimo, Copyright & Contact info only,  u exifu u ovom XMP-u stoje moji podaci bez onoga sta sam sve radio, i to je ok, ali se tad ne pokazuju informacije o kameri i objektivu a i to mi je neophodno da imam.

Gde u Lightroom-u da nadjem tu opciju da sprecim pokazivanje  tih informacija o obradi, a ujedno imam svoje podatke i podatke o kameri i objektivu u exifu?

Uf... ne znam ni da li je jasno pitanje jer se bas slabo razumem u te tehnoloske izraze...  :)

``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #27 poslato: Decembar 28, 2015, 12:20:04 posle podne »
obrada se nalazi u xmp-u ili u katalogu, ako saljes "Raw" sliku bez tih podataka nema tvoje obrade uospte (to sto si radio ne postoji) dakle ti to sto napravis treba da exportujes kao jpg (ili png ili tiff ..) i saljes samo taj jpg, ne saljes uz jpg i xmp fajl, xmp fajl ide samo uz raw... ako ti tamo neko trazi raw fajl za takmicenje onda moras da posaljes uz raw fajl i sve korake obrade
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #28 poslato: Decembar 28, 2015, 12:27:38 posle podne »
Ok. To razumem, medjutim, ja prebacujem fajl u JPG prilikom eksporta, jer im je on potreban i tada se pokaze i ovaj xmp. U njemu su mi licni podaci a ujedno dolazi i ono sve sta sam radio tamo. To je problem.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #29 poslato: Decembar 28, 2015, 12:28:34 posle podne »
pa *ne saljes* im XMP fajl, posaljes SAMO JPG, xmp ostaje tebi (i on je vezan za raw ne za jpg)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #30 poslato: Decembar 28, 2015, 12:37:09 posle podne »
Sigurno ja tu nesto dobrano zeznem.

Ono sto se desava je da eksportujem fotku iz Lightrooma u kompjuter u normalni jpg.

E onda kad istu tu jpg fotografiju otvorim u Metapicz izbaci mi, pored ostalog, CAMERA, EXIF, XMP informacije, ICC profil.... Sve to. Sigurno si upoznat sa ovim sajtom ako nisi probaj da otvoris bilo koju JPG fotku i videces sta sve izbacuje.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #31 poslato: Decembar 28, 2015, 01:04:56 posle podne »
Sigurno ja tu nesto dobrano zeznem.

Ono sto se desava je da eksportujem fotku iz Lightrooma u kompjuter u normalni jpg.

E onda kad istu tu jpg fotografiju otvorim u Metapicz izbaci mi, pored ostalog, CAMERA, EXIF, XMP informacije, ICC profil.... Sve to. Sigurno si upoznat sa ovim sajtom ako nisi probaj da otvoris bilo koju JPG fotku i videces sta sve izbacuje.

to su sve normalni podaci ali tu nema date oko toga sta si editovao
ne moras da exportujes sve te podatke ako neces, kada radis export mozes da odaberes da ti zapamti u exif jpg-a samo neke podatke
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #32 poslato: Decembar 28, 2015, 04:44:32 posle podne »
Hvala puno na odgovorima, mislim da cu se sad vec snaci nekako.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: LightRoom
« Odgovor #33 poslato: Decembar 29, 2015, 08:14:55 posle podne »
Ako ne želiš da ti upisuje obradu u metapodatke JPG fajla, opcija se nalazi u Edit > Catalog settings.


Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #34 poslato: Decembar 30, 2015, 12:21:26 pre podne »
Hvala na odgovoru druze, ali izgleda da ni to nije to. Ako izbacim ovo sto si oznacio plavom bojom, vidim da nema nikakvih podataka u XMP-u a tamo mi je bitno da lezi broj telefona i ostale informacije. Izgleda da cu morati da posaljem sve komplet Metadata informacije pa neka gledaju sta hoce ionako imaju pravo da zatraze  da vide originalnu fotku ako dodje do nekog nagradjivanja.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: LightRoom
« Odgovor #35 poslato: Decembar 30, 2015, 01:39:58 pre podne »
snap[shot koji sam ti ja poslao, kad radis export obelezis copyright & contact info only i u jpg-u budu samo tvoji kontakt podaci i nista vise kao sto si i hteo



dodatno, skines neki exif editor (google "exif editor") pa mozes dodatno da menjas na jpg-u exif datu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #36 poslato: Decembar 30, 2015, 08:09:13 posle podne »
Можеш да сведеш подастке само на личне како си добио објашњење. Ако мораш да шаљеш и податке о камери и експозицији онда иду и подаци о обради. Ако шаљеш на изложбу где је по пропозицијама ограничена или забрањена обрада не можеш да их пређеш. Ако је обрада дозвољена нема разлога да се толико цимаш.

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #37 poslato: Decembar 31, 2015, 12:58:31 pre podne »
@Petko30 - izgleda da je tako. Moram poslati i podatke o kameri i licne, tako da sve to ide zajedno u paketu sa obradama. Obrada jeste dozvoljena ali se navodi da mora biti ogranicena.

Ne smeju se dodavati ili oduzimati krupne i vazne stvari na fotografiji. Ja recimo medju prvim stvarima sto uradim oko obrade je da sa clone tool ocistim prljavstinu koja se nahvatala na senzoru  :D i mozda poneku sitnu stvarcicu koja pravi ``galamu``. Oni ce dakle videti kloniranje i ako je fotka vredna, sigurno ce mi traziti original. U sustini sam to i hteo da izbegnem, ali nema veze, nek idu sa punim exifom.
Jos jednom hvala svima na odgovorima!!!!
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #38 poslato: Decembar 31, 2015, 01:16:51 posle podne »
Чишћење је дозвољено, опсецање такође, баланс беле, мала киорекција криве, и то је то.  И не треба да бринеш. Ти не користиш слојеве, маске, селекције, филтере итд.....

Van mreže veljasd

  • Junior
  • *
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: LightRoom
« Odgovor #39 poslato: Februar 04, 2016, 01:35:43 posle podne »
Koju verziju lajtruma bih mogao da koristim bez problema sa intel pentium D 2x2.8ghz , 2gb ram-a, amd radeon hd 6450, i 320gb memorije. imam xp sp3 ali cu za neki dan da radim sistem na win 7 pa cu morati nove programe i hteo bih da procackam malo lajtrum,nisam nikad koristio,hobija radi...
D610 + 24-120 f4 + 85 f1.8G + sigma 70-300 + sb 800 + mk 910