Autor Tema: Grafička tabla  (Pročitano 36892 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Grafička tabla
« poslato: Septembar 21, 2015, 02:26:04 posle podne »
Drustvo, ima li ko da se razume u graficke table?
Ima gomila vrsta, a ja nisam siguran koje su razlike jer na sajtu proizvodjaca nema mnogo specifikacija.
Koristio bih je za PS i Corel . . .
Budzet mi je do 7k.
Voleo bih da je bezicna, ako takvih ima . . .
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2015, 11:42:09 posle podne od strane StORM48 »
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Gradicka tabla
« Odgovor #1 poslato: Septembar 21, 2015, 02:42:39 posle podne »
ja sam koristio mnogo njih .. mada mislim da tebi ne treba graficka tabla vec neki wakom pen tablet (graficke table sluze za digitalizaciju, to je ono sa misem koji ima onaj providni deo sa krstom, absolute input tool za digitalizaciju) .. posto ti spominjes fotosop i korel, ni jedan ni drugi alat nisu realno za rad sa grafickim tablama vec sa tim raznim wacom pentablet i slicnim uredjajima .. wacom ti je tu keva nema sta ... pogledaj sta je sad u ponudi: http://www.wacom.com/en-us/products/pen-tablets

best by za te novce koje imas ti je bamboo wireless: http://www.wacom.com/en-us/products/pen-tablets/bamboo-pad-wireless

ali ako mozes da dodas jos malo para da dobacis do intuos photoi http://www.wacom.com/en-us/products/pen-tablets/intuos-photo ili intuos art  http://www.wacom.com/en-us/products/pen-tablets/intuos-art (zavisi sta ces vise da radis, da crtas ili da obradjujes fotke, za corel mozda intuos draw jos bolje)

ostale proizvodjace mislim da ne treba da gledas
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Gradicka tabla
« Odgovor #2 poslato: Septembar 21, 2015, 02:52:18 posle podne »
Ja koristim za obradu fotografija wacom intuos pro small i extra sam zadovoljan, ali ona je malo skuplja. Pokusaj da ndjes polovnu negde ili uzmi model iz jeftinije serije.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Gradicka tabla
« Odgovor #3 poslato: Septembar 21, 2015, 02:59:22 posle podne »
Koristim wacom intuos pen&touch small (on je tu negde u toj cenovnom rangu). Kupio sam taj kao neki test pre nego sto se odlucim za pro verziju i eventualno veci format, jer nisam bio siguran koliko cu uopste moci da se naviknem, a nisam bio ni siguran da li mi bas treba pro verzija. Ljudi su govorili da je maksimalno potrebno nedelju dana da se naviknes.
Rezultat:
- navikao sam se posle jednog dana i sad ne bih mogao da zamislim malo zahtevniji retouch bez njega. Nisam ni slutio da je toliko korisna stvar. Naravno, zavisi od toga koliko radis retouch i kolika ti preciznost treba. Ruka je mnogo odmornija i daleko je veca kontrola
- Uopste ne osecam potrebu za pro verzijom, jer stvarno ne znam sta bih radio sa tim dodatnim senzitivitijem i ne znam sta jos ima tu... ovo mi je vise nego dovoljno. Takodje, sad ne bih uzeo medium nikad, mnogo mi vise odgovara small, jer su mi pokreti ruke tako mnogo prirodniji

Mozda da probas sa tim?

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Gradicka tabla
« Odgovor #4 poslato: Septembar 21, 2015, 03:45:45 posle podne »
Hvala drustvo.
U pravu si Arhi, na Wacom sam i mislio . . .
Nego, nije mi sada jasno u cemu je razlika izmedju Art i Photo . . .
Specifikacije su identicne . . .
:-/
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Gradicka tabla
« Odgovor #5 poslato: Septembar 21, 2015, 03:48:02 posle podne »
- i da li je neko koristio ovaj "One" model?
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Gradicka tabla
« Odgovor #6 poslato: Septembar 21, 2015, 10:53:12 posle podne »
koji one daj link? mozda neki stariji wacom .. pazi i one stare su bile super .. ove nove su bolje :D ... oni prvi wacomi (uber korisni) su ostavljali tragove na pad-u posto si nekad morao bas da pritisnes :D ... ali su i oni bili keva dobri .. baci link na taj one pa da vidimo ja ga ne vidim medju ovim novim modelima koji se sada prodaju mada svi oni vise manje rade istu stvar, pitanje je preciznosti i osetljivosti .. dok ne predjes na display verziju (oni su preko soma evra) sve ove su vise manje tu negde, samo da nadjes koja ti po velicini pasuje za radno okruzenje
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Gradicka tabla
« Odgovor #7 poslato: Septembar 21, 2015, 11:18:45 posle podne »
Ja ću neskormno reći da je to sve krš. ;D
Čak ni Intuos pro me nikad nije impresionirao (prvenstveno zbog odvratnog laga), a ono što stvarno valja, košta bubreg i po. To bi bio Cintiq. ;)

Kad god sam se igrao time, odustajao sam od kupovine. Jebem li ga... možda grešim - dopuštam da je tako, ali eto, takvi su moji utisci.

BTW, ako se ne varam, Fibonacci je slikar, pa se i namena razlikuje u odnosu na retuš, koji spada u tek bazične akcije.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 22, 2015, 12:15:50 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #8 poslato: Septembar 22, 2015, 12:02:49 pre podne »
nemam pojma u cemu je razlika draw/art/foto koliko vidim isti pressure resolution, isti lpi resolution ... bem li ga u cemu se razlikuju .. obavezno nemoj kupovati na pamet nego probaj, ili kupi negde gde mozes da vratis ako ti se ne svidi ..

sad za lag .. zavisi bem li ga ja sam koristio ove mega skupe i one nemaju lag uopste ... a i one stare resistivne su imale malecan lag, mozda kao mobilni telefon, znaci ispod 100ms sto je ok .. e sad zavisi ko sta radi .. meni je sve ispod 250ms prihvatljivo no to je individualna stvar
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #9 poslato: Septembar 22, 2015, 12:08:22 pre podne »
Cintiq sam pomenuo isključivo zbog sasvim drugačijeg koncepta rada. Za one koji ne znaju, ne radi se o klasičnoj tabli, nego o tablet-računaru, koji je istovremeno i monitor. Osećaj rada se drastično razlikuje. Mada, to nije moj predlog, jer je cena sumanuta. Više je glasno razmišljanje. ;)




Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 22, 2015, 12:13:44 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #10 poslato: Septembar 22, 2015, 12:13:39 pre podne »
Storm, hvala na tituli, ali samo to nisam . . .
XD
Moje glavno zanimanje je pevanje u operi, ali radim video, photo, audio i sada izgleda i graficki dizajn . . .
U mom okruzenju postoji potreba za gorenavedenim poslovima, a moja je prednost to sto mogu sve da objedinim sa muzikom te sam tako malo po malo poceo od vecine navedenih stvari i da zaradjujem.
Tabla bi mi ubrzala posao. Pre neki dan sam hteo za jedan plakat da crtam nazvrljane notice, pa sam se ubio da bih misem postigao taj efekat, a hvala Bogu, na netu nema da se kupi nikakav vektor koji bi ispunio ono sto trazim. :-/

Sto se tice razlike u modelima, otkrio sam da su samo u paketu softvera koji dolazi uz njih . . .

Ovo je tabla za koju sam pitao:
http://www.wacom.com/en-cn/products/pen-tablets/one-wacom-m
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #11 poslato: Septembar 22, 2015, 12:15:26 pre podne »
E, da, zaboravih da pomenem . . .
Ovaj "One" model je veci od Intous-a . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #12 poslato: Septembar 22, 2015, 01:33:50 pre podne »
@storm, pa rekoh mu ja odma "dok ne predje na display verziju" :D ( http://www.wacom.com/en-cn/products/pen-displays )

@fibonacci, one deluje skroz ok
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #13 poslato: Septembar 22, 2015, 02:19:22 pre podne »
Da.
Evo sta sam otkrio u cemu je razlika kod One i Intous-a:
One nema tastere na tabli, nema mogucnost dokupljivanja bezicnog dongla i ima samo 2 tastera na olovci (koliko sam shvatio ostali imaju vise).
Tako za sada stoje stvari. Provericu jos kakva je situacija sa touch-om itd . . .
Ne znam sta da kazem . . .
Razlika u velicini nije zanemarljiva . . .
:-/
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #14 poslato: Septembar 22, 2015, 02:36:48 pre podne »
velicina je vrlo subjektivna stvar, nekome odgovara malecna tabla neko trazi veliku .. sve zavisi .. meni recimo manja vise pase zbog mesta na stolu, da uzimam onu display to je druga prica, ali za ove corave je vec stvar preference
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #15 poslato: Septembar 22, 2015, 10:14:05 posle podne »
Ne znam sta da radim sada . . .
Nije mi hitno, ali me malo brine to potencijalno kasnjenje . . .
Kakva su iskustva sa Intuosom? Koliko je kasnjenje?
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #16 poslato: Septembar 22, 2015, 10:25:32 posle podne »
Ma kakvo kasnjenje, radi savrseno, pogotovu kad podesis cetkicu u PS i LR, radi extra, ja od cele povrsine table koristim mozda samo 20% :) i radi precizno i bezicno
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #17 poslato: Septembar 22, 2015, 11:12:36 posle podne »
^Isto :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #18 poslato: Septembar 23, 2015, 01:09:57 posle podne »
Ovaj, polako drugovi... osećaj kašnjenja nije svakome isti. Mene su u grafičkom studiju ubeđivala trojica da radi savršeno, ništa ne kasni, dok je jedan momak tvrdio isto što i ja. To ne radi realtime. I sad, "radi savršeno", samo nekima malo manje? Ebeni (najbolji i najskuplji) wireless miš ima kašnjenje, a košta ko prosečna tabla.

Neka pokretač teme proba i neka vidi da li njemu to odgovara, bez da blanko veruje bilo kome. Ako može. Posebno iz razloga što mu budžet ne dozvoljava besne gliste.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 23, 2015, 01:23:46 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #19 poslato: Septembar 23, 2015, 01:44:54 posle podne »
Ovaj, polako drugovi... osećaj kašnjenja nije svakome isti. Mene su u grafičkom studiju ubeđivala trojica da radi savršeno, ništa ne kasni, dok je jedan momak tvrdio isto što i ja. To ne radi realtime. I sad, "radi savršeno", samo nekima malo manje? Ebeni (najbolji i najskuplji) wireless miš ima kašnjenje, a košta ko prosečna tabla.

Neka pokretač teme proba i neka vidi da li njemu to odgovara, bez da blanko veruje bilo kome. Ako može. Posebno iz razloga što mu budžet ne dozvoljava besne gliste.

Pozdrav

naravno.... ja ne mogu da igram ni jedan fps sa wireless misem, cak ni sa onim najskupljim jer mi uzasno smeta taj lag ... na tablama rekoh vec meni je to ok dok je lag ispod 250ms, to je ogromno kasnjenje btw, cetvrt sekunde (a brdo tabli ima 300+ms lag) ... e sad ako teras win8 tu ces da imas dodatni lag!!!

obrati paznju da imas 2 vrste kasnjenja/lag-a o kojima ljudi pricaju
1. standardna, podrazumevana, ocekivana - wacom isprati ceo tvoj pokret 100% tacno samo sa nekim kasnjenjem
2. wacom secka, ako nacrtas krug on ne bude krug nego npr osmougaonik

ovaj drugi imaju razni jeftini wifi uredjaji i neke wacom table kada imaju problem sa drajverima i sa operativnim sistemom (ozbiljan problem sa win8.x)
ovaj prvi problem je sad pitanje koliko daleko tvoj mozak moze da ukalkulise taj lag da mu ne smeta

dodatno oba zavise i od racunara, usb porta... kvaliteta drajvera, npr ako pogledas po netu brdo ljudi se zali na lag wacom tabli i 2-3 posta ispod vidis kako je problem resen updateom drajvera, promenom u registry-u, prekonfigurisanjem fotosopa...

latency na kvalitetnim mobilnim telefonima i tabletima je danas oko 100ms (startujte neku aplikaciju za crtanje i crtajte prstom po ekranu, to koliko kasni linija za prstom je lag o kome pricamo) ... istrazivanje kaze da tek ispod 7ms mi ne detektujemo lag!!! microsoft je izbacio demo sa samo 1ms lagom i to deluje fantasticno ali to koliko ja znam ne postoji u prodaji

pogledaj
https://youtu.be/vOvQCPLkPt4


5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu