Autor Tema: (sony) milc ili ne  (Pročitano 19661 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
(sony) milc ili ne
« poslato: Septembar 17, 2015, 10:32:49 posle podne »
vec neko vreme hocu da predjem sa mog 50D na neko FF telo i gledam povremeno, nekad aktivno nekad ne, sta ima novo i gde bih mogao da utrosim novce .. realno novci nisu problem ali je meni bitno da dobijem "dobru zabavu", sto u samom procesu odlucivanja to u procesu kupovine i posle koristenja sprave .. (dakle kao sto spomenuh tamo u nekoj drugoj temi, da meni to nesto "Treba za posao" ne treba, nisam ja ni umetnik, ni fotograf, niti bilo sta slicno, ja sam covek tehnicar koji voli da ima dobru opremu a fotoaparat mu sluzi za dokumentaciju raznih procesa proizvodnje, raznih stadijuma razvoja nekih sprava i slicno + za slikanje deteta - dakle ovaj 50D je vise nego dovoljan za sve moje potrebe, mozda jos neko bolje staklence da nabavim za makro umesto ovih makro prstenova i adaptera ali to je sad druga prica) .. dakle trazim aparat koji ce mi doneti zadovoljstvo za neki novac, ne koji ce mi zavrsiti neki posao. Oni koji traze aparat da im "zavrsi posao" tacno znaju sta im treba, zasto im to treba i koliko para su spremni za to da daju.. dakle ja nisam taj :D

e sad.. u celoj ovoj prici sam ja pokupio neke informacije, sto uz pomoc drugara po svetu, sto uz pomoc drugara ovde sa foruma (posebno moram da napomenem storma i vitu) pa reko da nacukam ovde neki moj "put" te mozda neko uvidi greske u razmisljanju koje ja nisam uvideo a mozda neko drugi vidi tu i neku sebi korisnu informaciju...

da krenem s'nekog pocetka .. prvi moj dodir sa milc-om je kada se pojavio nex3, kupio ga je drugar (minolta i sony fan) i ja sam imao priliku da se poigram sa njim, odusevilo me to sto je mali a radi "ko pravi", sto moze na njega da se navrne neki 20-30 godina star nikon objektiv od 30 kilograma sa adaoterom od 20eur i da to pravi smrz slike i slicno .. a sto njegovi objektivi (drugar je tada imao samo 2 komada, jedan wide i jedan prime ne secam se koji) uzasno mali i cela sprava je super kompaktna a pravi odlicne slike ... no nije mi to i dalje delovalo kao nesto sto moze da zameni moj 50d..

tu i tamo sam ja dalje pratio sta canon izbacuje od FF tela i nista mi nije "pop out" negde do pojave mk2 .. sve pre toga mi je bilo nekako "njah" ... a i mk2 kad se pojavio imao sam ideju da bi mi to bio dobar pomak unapred ali nisam imao taj WOW efekat koji je meni bitan.. onda sam od kolege iz abu dabija cuo za sony A7* seriju i odlepio, malo je falilo da ga uzmem taj dan kad sam cuo za njega, bukvalno me na silu covek naterao da sacekam malo "da izadje bar review na nekom od sajtova" da vidimo "sta mu fali" jer "ipak je to prvi ozbiljan sony ff milc" .. i ok sputam se ja da ne potrosim pare, prodje vreme, dodje prica da je sve super ali mu mnogo trese ona zavesica pa mu to smanjuje rezoluciju, da ovo, da ono... da se sprema A7*II serija koja ce sve to da resi + svasta nesto jos ... i tako cekajuci A7*II seriju ja sam se malo raspitivao kako to radi, zasto to radi, gde to radi, sta mi sve treba i slicno... dobavio jedan adapter za M43, dobavio jedan adapter za CANON (nisam dao $400 za onaj najskuplji vec sam uzeo FOTGA, mada ni on nije dzaba tu je negde $60-$100 kako koji kako gde) i nastavio da jurim opise i obrazlozenja sta i kako ...

kako je vreme prolazilo sve sam bio ubedjeniji da je SONY A7*II aparat koji uzimam sad na jesen kad krenu popusti u amerikama .. da krenem sa ledjima pa da koristim moja stakla sa adapterom a da sony stakla kupujem kako budem nasao za shodno ... sve vreme naravno ja podrazumevam da ta prica sa adapterima pije vodu!!!

e onda krece malo ozbiljnija prica ovde na forumu, dolazi se do price da sony nema ponudu objektiva za ova tela i da ovi 3rd party proizvodjaci tipa sigma nesto ne najavljuju svoju proizvodnju za ta ista tela ... ja i dalje nesto ne uzimam to kao ozbiljan problem posto, jeli, planiram da ga koristim sa adapterima ... no sada polako pocinje da se provlaci prica da to sa adapterima ne radi bas kako treba ..

tu ja smorim malo vitu da mi da neka svoja iskustva, on na zalost nije terao canon objektive na svom A7 tako da nemam direkt iz prve ruke odgovor ali mi daje brdo linkova koje ja nisam pre toga video koji ukratko svi kazu jedno isto: ta prica sa adapterima ne pije vodu ...

iscimam se ja lepo i kupim neki stari nex, nije to to ali toje taj mount, to je taj adapter, tako lepo vidimo dal i kako ta komunikacija izmedju aparata i objektiva radi ... i odgovor je zastrasujuc, to bre ne radi :( ... to je sve toliko sporo i nakaradno da je ono sto kazu proizvodjaci adaptera (da je AF spor, nije bas za "moving subjects" i slicno) mila majka koliko to stvarno u realnom zivotu ne radi .. obzirom na pricu koja je kolala netom da sony radi sa canonom i adapter manufactorers da napravi valjan adapter za canon to sa adapterima bi moralo da radi ok, adapter radi translaciju jezika izmedju sony i canon i to je to .. problem je sto je to boolshit prica, nikakve tu kooperacija nema a adapter uopste ne radi nikakvu translaciju... sve sto adapter radi je prenosi podatke sa aparata na objektiv o tome koja blenda da se postavi i prenosi podatke sa objektiva na aparat "koja je daljina" i sa aparata na objektiv "na koju daljinu da se mrdne" i to je to .. tako da bez obzira na to koliko kakvih AF tacaka telo ima to ni teoretski ne moze da radi smooth i brzo .. moze da bude vise ili manje precizno zavisno od tacaka na telu (na nex-u je i neprecizno, ali to bi recimo na a7 bilo reseno) ali brzina - jok .. to skakuce, trza, ima overshoot.. patetika, tesko patetika ...

tako da uz info sa neta i test uzivo ja sam dosao do toga da adapteri ne rade posao, znaci sva moja canon / sigma stakla - vozdra, jedino staklo koje mi ostaje je samayang 8mm koji je full manual, on bi na soniju (zbog dobrog focus peakinga) radio i bolje nego na canonu, jedino on je crop tako da bi sa FF staklom morao da kropujem vinjetu... znaci ni on :( ..

u medjuvremenu sony izbacuje info da ce da izbaci jos 8 stakala ... super, meni su i postojeca stakla ok, problem je sto kostaju ko bubreg a pokrivaju stakla koja vec imam, kupovina necega sto vec imam nikako ne doprinosi WOW faktoru i ne povecava zadovoljstvo, cini me da se osecam ko glupak ...

pored toga sto bi morao sva nova stakla, mojih 5 bliceva ne ume da radi sa sonijem niti vidim da neko pravi kompatibilan sender za moje remote trigere tako da koliko ja vidim ni u dumb manual modu ne mogu da ih koristim a tek ne kao ettl pandam koji sony koristi .. dakle remote triger za aparat, remote trigeri za flesheve, fleshevi, sender ... nista od toga nije kompatibilno sa sonijem niti moze da se adaptira da bude .. nova stakla kostaju vise nego canon stakla slicnog kvaliteta i spektra koji pokrivaju, nova svetla kostaju vise nego canon svetla (jer za canon ima yn, za sony nema) ..

ovde sam se ja prilicno smorio i krenuo da gledam opet dslr canon tela ... 5dmk3, 6d, 7d.. ali mi fali wow faktor .. evo sad sam uzeo mk3 da odradim nesto u kuci za par dana, svakako je milijardu puta bolji od 50D al nesto mi nije WOW :( ..

sa druge strane, masa sprave koju drzim u ruci mi znaci .. mk3 je tezak, sony je lagan, mali .. i ta sony stakla za milc su laganija i blic je manji i ... a to meni znaci .. sa druge strane dolazi info ovih dana da canon "sledece godine krece ozbiljno u milc pricu, do sada su se samo za123" ... meni naravno nista ne znaci dal cu da uzmem aparat sad u jesen ili sledece godine u jesen, nista mi nece faliti sa 50D jos godinu dana, posebno sto cu mk2 i mk3 moci da uzajmljujem kad mi trebaju za nesto specificno da me ne kosta nista, mozda da sacekam da vidim sta ce to canon uraditi u milc sferi sledece godine (probao sam canon-m nisam se odusevio)???

evo u nastavku korisnih linkova na jednom mestu (jos jednom velika hvala viti i stormu):
http://briansmith.com/sony-a7rii-canon-ef-smart-adapter-tests/
http://briansmith.com/canon-ef-to-sony-e-mount-smart-adapter-compatibility-guide/
http://briansmith.com/sony-a7-a7r-lens-mount-adapters/
http://briansmith.com/sony-a7-a7r-lens-mount-adapters-2/
http://briansmith.com/sony-a7-a7r-accessories-guide/
http://www.dyxum.com/lenses/index.asp
http://www.dyxum.com/dforum/other-mount-lenses_forum18.html
http://www.dyxum.com/dforum/emount-nex-adapters_topic88155_page1.html
http://www.dyxum.com/dforum/lighting_forum8.html
http://timfordphoto.com/using-canon-speedlite-flash-sony-a7/
http://www.dpreview.com/forums/post/52560772

« Poslednja izmena: Septembar 17, 2015, 10:37:14 posle podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #1 poslato: Septembar 17, 2015, 10:43:08 posle podne »
Realno, malo te ne kapiram sta zelis da pitas?  Ako ne znas d afotografises sa 50D neces znati ni sa 5D.  Ja kad sam kupovao markIII nisam znao zasto ga kupujem, samo mi je bilo bitno da je bio "baba roga" u to vreme, ali sad jako dobro znam zasto sam ga prodao i zasto sam kupio Fuji X-T1. Poenta je da sa danasnjim aparatima se moze sve i svasta a isto tako i nista. Sve zavisi od onog ko ih koristi. Onaj ko kome treba brz autofokus za akciju zna sta ce kupiti, onom kome treba megapixelaza isto zna, za video isto. A za sve ostalo bilo koj aparat ce zavrsiti posao, zar ne?
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2015, 10:47:14 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #2 poslato: Septembar 17, 2015, 10:45:00 posle podne »
Realno, malo te ne kapiram sta zelis da pitas? 

nista :D

vise sam nakucao sta sam sve prosao od razmisljanja; sebi kao podsetnik, drugima kao mozda zanimljiv info
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #3 poslato: Septembar 17, 2015, 11:15:14 posle podne »
Archi, evo pokušaću da budem ozbiljan bar onoliko koliko mi je to u dometu...
Ako ti ni sa 5Dmk3 nisi doziveo woow efekat, to onda samo znači da ga traziš na pogrešnom mestu.

Woow efekat onakav kakav ti očekuješ doživećeš samo ako napraviš neku woow fotku, a to zavisi od ideje, vremena, znanja i  tvog nadahnuća.
Ti si navikao u svom radu da se oslanjaš na tehniku pa pokušavaš to sad da primeniš i kod fotoaparata.
Seti se samo da svu tu tehniku koju imaš po tim prostorijama pokreće samo tvoj genije i da je to hrpa smeća bez tebe.
Meni lično i da je pokloniš, iskreno ne bi znao šta ću s njom.
Malo bi odkidao na brojke u Hz i Gb, a onda bi me čak i to prošlo...

Da, ima malo razlike izmedju FF i cropa - ima, pa ako hoćeš to malo bolje, uzmi FF.
Ali dovoljno si dugo ovde pa si video i učinak dobrih fotografa sa skromnom opremom i loših sa vrhunskom. Pa kad ih uporediš, gde je woow veći?

Moj ti je zato savet.... uzmi 6D ne zato što ti je on nešto ljuto potreban, već da te želja mine i da zameniš svoj stari 50D.... a da pri tom ne kupiš nešto preskupo ili poluupotrebljivo.
On ti ima sjajne low-light sposobnosti  (ako jurcaš za tim), a izlazni rezultat mu nije ništa manje dobar od duplo skupljeg 5D3.

Zapravo , bilo koji  FF da uzmeš tebi će biti svejedno. Ti neki extremi gde je jedan malo bolji od drugog tebi ili neće trebati uopšte ili će ti zatrebati u 3% slučajeva.

Priča o FF Milc-evima je nažalost još u povoju. Biće... ali sad-zasad to još ne pije vodu.
Ako hoćeš dobar milc - to ima, ali onda zbogom FF.... i to ti je to.


« Poslednja izmena: Septembar 17, 2015, 11:18:31 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #4 poslato: Septembar 17, 2015, 11:24:43 posle podne »
pa generalno sam od ovog sonija vise manje odustao .. nije to to ..
mk3 .. pazi daleko da ne vidim prednost... napravio sam danas jedno 10 fotki sina koje nisam uspevao sa 50D nedeljama, autofokus je toliko brz da stize da ga uvati i to na 1/200, pesma .. i to ja jos uvek nisam skontao sve sta njegov autofokus moze tako da vidim ja mnoooooogo prednosti mk3 nad 50d .. no sve je to nekako "ocekivano" nisam imao ono kez od uva do uva (kao npr neki dan kad sam uzeo ovu graverku ili kad mi stigla nova plastika rastvoriva u vodi ili ..) ... moguce da je problem u tome sto previse toga uzimam zdravo za gotovo .. bem lig a

nesto meni mrdi da cu ja da sacekam canon da krene da radi milc .. imam mk3 dostupan, imam 50d uvek tu .. pa polako .. sacekam sledecu jesen

ono sto je meni bio osnovni problem je sto sam ja (a i mnogo ljudi sa kojima sam pricao) smatrao da to sa adapterima "mora da radi" ... a ne radi .. i to je to .. sva dalja prica na tu temu pada u vodu ... meni tu sony vise nije zanimljiv.. jbg lep im je taj senzor sa 5osnom stabilizacijom al to je izgleda jedina dobra stvar u celoj toj prici ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #5 poslato: Septembar 17, 2015, 11:59:19 posle podne »
Pa i ja sam mislio. A koliko sam stigao da primetim, još neki ovde su ozbiljno razmatrali taj A7.
Mislim zvuči kao sjajna priča: Sony FF senzor u nevelikom telu + još canon objektivi - dakle od svega po najbolje...Eh...  :thefinger:
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #6 poslato: Septembar 18, 2015, 12:08:31 pre podne »
Mislim zvuči kao sjajna priča: Sony FF senzor u nevelikom telu + još canon objektivi - dakle od svega po najbolje...Eh... :laughing7:

e to to to to ... e pa prc .. canon objektivi na tome - prc ..

mislim pored ovih svih linkova i tektstova i mog testa sa nex-om (sto rece kolega ff ce verovatno jos gore da radi posto nex ima crop senzor pa dobija kvalitetniji signal iz sredine objektiva) navatao sam jednog svicarca koji je kupio a7rii i probao ga sa 17-40 crvenim, 24-105 crvenim i 2x-70 crvenim canon objektivima i onim skupim metabones adapterom i kada sam ga pitao "kako si zadovoljan" rekao mi je da je metabones vratio u radnju a da je canon objektive prodao burazeru posto "je to neupotrebljivo" no nisam od njegao uspeo da izvucem nikakav dodatni info od "neupotrebljivo" pa to nisam spominjao u prvom postu (em je reko mi neko, em i nije bas mnogo rekao, tako da pitanje koliko je korisna informacija) ... no uz sve ostale informacije ja sam prihvatio da canon objektivi na sony a7rii nisu resenje... od tog trenutka na dalje gledam taj isti sony potpuno drugim ocima i vise mi nije ni blizu zanimljiv kao sto je bio pre toga

ako pogledas ima kratak segment gde onaj tester pokazuje kako sporo sony fokusira sa metabones neku kuglu na bilijarskom stolu, isto tako fokusira i ovaj moj nex sa fotga adapterom, priblizi se fokusu, pa klikce do njega, preskoci ga, pa se vrati nazad .. i to je realno smesno i sporo i .. u slucaju nex-a neprecizno (ok a7rii je precizan ali to je i dalje uzasno sporo) .. u poredjenju kako to radi sa adapterom moj 50D ima keva brz af :(


5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #7 poslato: Septembar 18, 2015, 12:35:13 pre podne »
Ja sam shvatio da svaki sistem ima neke svoje osobitosti gde se neke mogu zavesti pod - prednosti a druge opet pod - mane , i pomirio se sa tim.
Kod Canona mi je  sve dobro, ali senzor nije trenutno najbolji.
Nikon sjajan ima čak i  taj senzor, ali svaki objektiv koji meni treba moram da platim po 100-200.-€ skuplje nego Canonov. Jbga, neću + mrzi me .
Sony je van konkurencije, posebno u Srbiji.
Fuji, jako zanimljiv ali nema još FF, a pitanje da li ih to i zanima uopšte.
Oly - meni lično nezanimljiv.... šta god imao ili nemao.

Ja sam našao sretno rešenje u zadržavanju canona+ instalaciji ML koji poboljšava taj DR za oko 2EV
Dakle matematika, 12+2=14....hvala lepo , meni dovoljno.
Nemam više ˝problema˝ kod kontrasnih scena , i izvučem šta god mi treba bez pojave šuma, bendinga ili promene colorita ako sam iole dobro exponirao ono što sam fotkao.
Našao sam lagan način da aktiviram taj Dual-ISO kad god mi treba i isto tako da ga isključim kad mi nije potreban.

U medjuvremenu sam postao jako zadovoljan jer 16,18,20,24 Mpx, to mi je skroz svejedno.
Prednost sada dajem objektivima i dobrom AF, i svojski se nauživam kad god se nadjem u fotkanju.  ^-^

Dakle ćao-zdravo sve do izlska nekog 6D-a koji će imati AF bar kao 7D.

p.s. (koji li ono idiot stavi lošiji AF u FF aparat nego u entru lavel crop c.750D da mi je znati...)

« Poslednja izmena: Septembar 18, 2015, 01:08:53 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #8 poslato: Septembar 18, 2015, 12:43:46 pre podne »
:D potpuno te razumem .. meni je osnovna greska u startu bila sto sam podrazumevao da to radi sa adapterom i gledao canon stakla kao osnovu .. tu su svakako najveci novci i najbitniji deo fotografije zar ne ... to je ono sto treba da traje, ledja su promenjljiva .. objektiv pravi fotu, ledja je samo uvate i snime na digitalni medij ... etc etc.. e kada sam skonto da canon staklo prc da radi na sony .. onda jbg, ceo koncept mi je pao u vodu :(

ta dva sto dobijes u DR dobijes sa dual iso ili sa ettr? da li si uopste probao ettr? uz ML to ide prilicno lepo, a vidjao sam neke skripte za lightroom gde fotnes sa ettr kartu boja, i napravis od toga profil i tuces onda (isto osvetljenje isti iso ista expozicija i blenda) seriju fotki, primenis taj profil i to bude nesto bezobrazno bolje nego klasicno fotkanje .. ako imas vremena istrazi malo ettr plagin za ML ako nisi do sad ... ja sam siguran da ce svaki moj canon imati ML na sebi tu nema dileme :D

a 6/7d neki je izasao mk2 zar ne?

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #9 poslato: Septembar 18, 2015, 12:53:05 pre podne »
ja koristim Dual ISO, a ovo što pominješ stvarno nisam probao.... što opet ne znači da posle ovih tvojih reči neću pogledati o čemu se radi.  ;)
 A inače izašao je 7D2, ali mi isti ne treba u ovom životu.
« Poslednja izmena: Septembar 18, 2015, 01:06:51 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #10 poslato: Septembar 18, 2015, 01:38:05 pre podne »
ETTR moze da se radi u kombinaciji sa dual iso a moze i sam, fora je da ti on pomeri ceo spektar udesno i fotka kad je otvoris deluje tamno ali u stvari imas full meso... dakle on uzme najsvetliju tacku na slici i odvuce je skroz desno tako da ti ostane veci dr za tamnije tonove a onda ti kada to vratis "de treba" u post.prod. dobijes ono sto si hteo samo sa vise podataka :) ... probaj cool je stvar, ljudi se kunu u to .. ja licno nisam probao ..

http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=5200.0
http://wiki.magiclantern.fm/ettr
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #11 poslato: Septembar 18, 2015, 10:52:13 pre podne »
Zanimljivo... Nikon D750 je takav mod merenja doneo regularno, a preuzeo ga je i D810.

Zove se highlight-weigted i radi upravo to - prioriteti su na svetlijim partijama i aparat pošto-poto nastoji da njih sačuva ispod pregorevanja, a u obradi je potrebno nadoknaditi tamniji deo kadra. I, sa dinamikom kojom D750 i D810 raspolažu, to je često veoma jednostavno za izvesti.

Na žalost, u nižim klasama ga i dalje nema.

Nikad nisam razumeo Canon i njihovo ignorisanje ML-a. ML očigledno otključava tonu veoma zanimljivih i korisnih stvari na njihovim aparatima, pa bi bilo sasvim logično da i sami implementiraju to što im je iz ML družine servirano na tacni i što im je realno povećalo usvajanje Canon aparata kao ozbiljnih video mašina. Znam, ocena je da im se to ne isplati, ali je interesantno kako onda uvek ostavljaju backdoor da ML može da funkcioniše?

Pozdrav

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #12 poslato: Septembar 18, 2015, 11:02:07 pre podne »
ali je interesantno kako onda uvek ostavljaju backdoor da ML može da funkcioniše?

pa i nije bas "backdoor", jedino sto ostavljaju je to sto nikoga ne tuze, ML je opravljen tako sto je disasembliran canonov firmware bajt po bajt!! mnogo reverse engineering-a etc... takodje im je canon jasno stavio do znanja da ako probaju da naprave firmware hack za onaj 1 nesto sto kosta par iljada a identican je kao onaj 1 nestodrugo koji je kao za video koji kosta par desetina iljada a potpuno su identicni aparati sa jedinom razlikom da ovaj za video imao jednu alu plocicu pozadi za bolje hladjenje pri duzem snimanju i to sto im je firmware razlicit .. bilo je cak neko vreme na naslovnoj ml strani dole nesto tipa "nikada necemo praviti firmware za taj 1 nesto, nemojte nam slati poruke da trazite isti"

btw krenuli su da hakuju sada M3 i https://twitter.com/autoexec_bin/status/637901612799918080/photo/1 izgleda da je canon krenuo svoju MILC seriju bazirano na firmware-u iz kompakata a ne iz dslr-ova :( ... to mi bas i nije neka lepa vest vezano za canon milc pricu :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #13 poslato: Septembar 18, 2015, 11:17:31 pre podne »
Negde sam procitao da ce Canon 6d mkII i sledeci modeli posle njega imati Android-based operativni sistem. Mogu da zamislim sta ce sve iz raznih kuhinja izaci :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #14 poslato: Septembar 18, 2015, 11:33:05 pre podne »
Negde sam procitao da ce Canon 6d mkII i sledeci modeli posle njega imati Android-based operativni sistem. Mogu da zamislim sta ce sve iz raznih kuhinja izaci :)

uh uh uh ...
mada vidi, i na ovim postojecim teraju linux :D tako da nije bitno koji ce biti os, bitno je samo koliko budu jaki ti procesori i koliko budu imali rama .. probleme koje ml najvise ima je da ugura dovoljno date u malecne bafere na tim kamerama da bi mogao da procesira sliku i da nacuka algoritme za obradu dovoljno brze da mogu na tim puny procesorima da odrade sve to ... kontam da bi im npr focus peeking radio mnogo bolje da imaju unutra par ghz vise na procesoru :D ili da ga naprave tako da radi sa 1fps umesto sa 15-20fps koliko radi sad .. kontam da to ima veze sa tim zasto canon sam ne upucava takav fw u aparate jer bi onda da to sve radi "kako valja" gurnuli jaci cpu unutra i vise rama a onda bi to poskupelo proizvodnju i onda bi opet pravili sakate verzije bez tih opcija sa sporijim i manje i .. ko zna gde bi se to zavrsilo, ovako oni su u fazonu imaju to sta umeju da uguraju i to je to .. ne zaboravi da ML i slicne ekipe nisu tip ljudi koje lako mozes da zaposlis u nekom canonu ili nikonu ili sony/olympus/panasonic/stagod... da sede u nekom kjubiklu 8h dnevno, taj nivo genija imaju slobodnjaci koji kada rade za pare kostaju mnogo bubrega koje nijedna velika firma nece da plati "regularno", samo povremeno za konsalting... tako da to sto imamo te ljude da svoj genij daju u slobodno vreme svima nama dzaba, to je jedan od malobrojnih razloga zasto mislim da ima sanse ova ljudska vrsta da mozda slucajno prezivi .. kada pogledas pakete tipa linux, open/libre office, gimp (ma koliko gadan bio!!), magic lantern, reprap... vrati ti se vera u ljudski rod :D

inace ettr plagin kada nije vezan sa dual-iso samo promeni (u granicama koje postavis) expoziciju (uspori je) tako da dobijes graf pomeren u desno (slika bude svetlija ne tamnija ne znam zasto sam i ja pisao tamnija i na jos par mesta za ettr procitao tamnija) tako da ne izgori nista, tj. imas u setovanju da mozes da kazes koliko hoces da dozvolis da izgori, mozes recimo da kazes da dozvoljavas 0.1% slike da izgori i on ce pomeriti sve u desno .. nista sto ettr plagin bez dual-iso nije sto ne mozes sam da uradis na bilo kom aparatu, samo je fora da gledas histogram i pravis sliku svetlijom do trenutka dok ne krene da gori i tako slikas .. posle potamnis u postprod ... kada ga spojis sa dualiso onda ettr+dual-iso prave jos vecu dinamiku nego dual-iso sam za sebe
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #15 poslato: Septembar 18, 2015, 01:48:49 posle podne »
Hm ček Archi, sad mi tek ništa nije jasno ...
Jel to samo prosto pomeranje expozicije za neki deo koraka u desno i ništa više od toga, ili kako..?
Jer ako je samo to onda mi uopšte ne treba ML za tu svrhu?

Sa druge strane Dual ISO nema sanse da dobiješ bez ML...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #16 poslato: Septembar 18, 2015, 02:24:50 posle podne »
pa ETTR je "samo" pomeranje udesno, tj "razvlacenje" udesno i da, za to ti ne treba ML to mozes sam (spustis expoziciju i voila), ono sto ti ML tu pomaze je da on analizira spektrogram i spusti ti "automatski" expoziciju na najnizu vrednost da "nema izgoretine" ili da je ima "oniliko koliko si dozvolio" a ne ispod "zadate min safe vrednosti" .. dakle nista sto ne mozes sam da uradis uz zebra prikaz koji ML vec daje ili prostim gledanjem u spektar u default firmware-u.. a sad, ume da se "poveze sa dual iso" - kako to radi i sta tacno radi nemam pojma, moraces da probas :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #17 poslato: Septembar 18, 2015, 03:23:01 posle podne »
shvatio..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #18 poslato: Septembar 19, 2015, 09:33:16 posle podne »
Arhi, jesi li kad probao da fotkas nikonom?
Mozda ti legne, kao masina, bez neke dublje analize..

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #19 poslato: Septembar 19, 2015, 10:39:36 posle podne »
Arhi, jesi li kad probao da fotkas nikonom?

da, probao sam D600 jedno mesec dana. doduse samo 50mm prime objektiv i nekoliko M43 manuelaca.

Mozda ti legne, kao masina, bez neke dublje analize..

nikakva mi je razlika izmedju nikona i canona u "legne" delu. ma koliko se profesionalci ne slozili iz mog ugla to je vrlo slicna ako ne i potpuno ista prica

a dublja analiza..
firmware mi je dosta nelogican, no to je verovatno zato sto sam posle kiev-a presao na canon tamo '91 i od tada sa canonom ... posle 2-3 nedelje sam se navikao na menije i koristim ga ok ali mi je i dalje canon logicniji no to ne vidim kao neki problem.. mnogo mi se tehnicki vise svidja kako nikonov (ne znam ko to pravi, sony?) senzor radi zbog cega ima veci dr u jednom broju situacija (zasto je dual iso nepotreban / nemoguc sa nikonom) i cini mi se (ne znam dovoljno da budem siguran) da ovi novi nikoni imaju bolje senzore od ovih novi canona ali to su sve neke sitnice po meni .. ne vidim da bih ista dobio prelaskom na nikona (osim sto bi sva ova canon oprema koju imam postala neupotrebljiva)... ja to gledam kao prilicno "istu" opremu (canon/nikon) sa trenutno ovaj ima bolji software, trenutno onaj ima more bang for the buck objektiv ali sve u svemu "ista prica" .. tako da prelazak na 5d3 ili D750/D800 mi nije ozbiljan pomak, to je isto sto i vec imam samo malo bolje ... ja sam od soni milca ocekivao kvantni pomak, nesto novo, wow efekat ... da se razumemo, i dalje ostavljam mogucnost da je sony a7*II kvantni pomak samo mi smeta idiotska "vendor lock" sony filozifija i cela stvar mi postaje preskupa da bi opravdala taj bang koji bi mi sony doneo .. 3k eura nije problem, nije ni 4k eura problem da platim taj bang i par godina "dobrog dojenja" sto sam "glavni baja u selo" .. ali 4k za spravu koja ne radi ako u nju ne upucam jos 5k za stakla, to onda nije dobar doj, to je onda "zakopavanje u septicku jamu" jer sav taj "dobar doj" ne vredi 9-10k eura .. za te pare cu onda radije da odem na bali sa 50D, mnogo bolji doj jbg..

tako da .. nikon je super po meni, koristim canon samo zato sto sam imao priliku kada se eos pojavio tamo '91-'92 ne secam se tacno da caletov prijatelj, veliki prijatelj nase porodice, meni pokloni eos-a (te godine je bio objavljen u usa kao najbolji slr) za rodjendan i onda posle godina i godina sa tim canonom bilo mi je logicno kada sam kupiovao dslr da uzmem opet jeli isto to samo digitalno pa je tad bio taj 50d .. da nisam vec imao nesto te canon opreme koja je reusable (tj ja sam mislio da ce biti reusable) za dslr verovatno bi uzeo nikon jer bas tada kad sam kupovao 50d bio je neki super popust na neki nikon ff i drugar sa kojim sam bio u bostonu tada je veliki nikon fan i pokazivao mi je svoj nikon i u tom trenutku su mi meniji bili jos logicniji neko canonovi (posto analogni eos i nije imao neke "menije") .. no sad da predjem na nikon.. necu dobijem nista.. ono jeste d600 pravi mnogo bolje slike od mog 50d, jeste d600 mozda prvi FF aparat sa kojim sam radio "malo duze" pa sam skontao da ja zelim FF :D .. al nema tog "pomaka" .. a onda .. jbg .. bolje uzmem opet canon bar mi radi sve ovo ostalo od opreme :D .. ko ce sad da kupi 5 bliceva za nikon, remote trigere, objektive ...

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu