Autor Tema: (sony) milc ili ne  (Pročitano 19899 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #40 poslato: Septembar 21, 2015, 02:25:10 posle podne »
Tačno, baš tako i pišem u testovima, ali ne potenciram to previše, jer onda ispadam hejter, fanboj i šta sve ne. Kada bismo rezoluciju D810 smanjili na tih 12MP koliko A7s nudi, pogodi šta bi se desilo? ;)

S toga, rast rezolucije donosi rast šuma, piksel na piksel. Međutim, u praksi, kada se fotografija ograniči medijem kojim se distribuira, bilo da je to ekran ili papir, veća rezolucija interpolacijom prosto guta bolje šum i to je to. Sitniji piksel, sitniji efekat. Naravno, to funkcioniše donekle, jer recimo 5Ds nije baš šampion highISO performansi. Svakako da nije krš, ali recimo da je rast rezolucije mogao biti ispraćen i boljim ISO performansama, nego što jesu.

@Argon
Kao što je smarko već rekao, na nativnom rasponu je mk2 i dalje bolji od najboljeg kropa. Uveri se sam. Čak i na ISO12800 što već nije nativna vrednost za 5D Mark II, već je push za 1EV.

Napredak očigledno postoji, jer APS-C uspeva da se približi 6 godina starom FF-u... To je nešto, ali ni izbliza toliko impresivno, koliko bi ONI voleli da mi mislimo. Otprilike su tu negde uporedivi sa prvobitnim 5D iz 2005. godne.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2015, 02:34:06 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #41 poslato: Septembar 21, 2015, 03:25:09 posle podne »
Imam jedno (glupo) pitanje za Storma.

Zar rezolucijski skok nije automatski skok u ISO performansama? Hocu reci, ako je na 100 posto isecku priblizan nivo šuma na dva aparata, smanjenjem rezolucije prakticno se smanjuje i kolicina šuma.
E sad, pravo pitanje je: koliko se smanjivanjem rezolucije prakticno smanjuje šum. Hocu reci, onom ko zeli bolje low light performanse, da li je bolje odmah da ide na aparat manje rezolucije u korist manje šuma ili prakticno nema razlike, tj smanjivanjem rezolucije se dobije rezultat priblizan kao da je fotkano od pocetka tom manjoj rezolucijom? Uvek me je to zanimalo, posto ako nema neke velike razlike, onda 5ds(r), aparat dobija malo drugaciju dimenziju.

Odgovorio je Storm, ja samo da dodam, kod videa https://www.youtube.com/watch?v=gDprjGU9U64 (od 7:00) nema smanjivanja rezolucije.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #42 poslato: Septembar 21, 2015, 05:01:44 posle podne »
pa pazite parnjaci sa 5Dmk2 u crop varijanti su D300 ili 50D.
Uporedite njihove rezultate sa D7200.

Napredak postoji i u Iso-u ali nije toliko velik kao u kolornom opsegu, DR-u i rezoluciji, a kad se sve to spoji konačan IQ je po meni baš napredovao i porilično se približio starijim FF.
ALi dobro, ne znam ni kako smo se zapetljali u ovu temu ...  ;)
Ovo su i onako dobrim delom stvari neke vizuelne procene a ona nije kod svih ljudi ista.
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2015, 05:04:11 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #43 poslato: Septembar 21, 2015, 09:14:24 posle podne »
@googie
Impresivno... i totalno bezdetaljno. Snimak je toliko ispeglan da bi u nekom poređenju sa VGA rezolucijom bio skoro pa jednak - konture i to je to.
Mene cela ta priča poprilično iritira, jer je marketing postao najjače oružje proizvođača. Svih, naravno. Govorimo o veoma prljavom tipu marketinga i zamajavanja javnosti.

@Argon
Pa jeste, napredovao je i približio se starijim FF-ovima. I to u toj meri, da je stara petica i dalje na ceni i dobro se preprodaje. To je surova realnost.
I ne bih menjao svoj 5D ni za jedan APS-C, pa taman bio ocenjen sa 100%. :)

Vrlo često se oduševim sa nekim moćnim APS-C-om i to me drži taman toliko dok ne pogledam fotke sa 5D. Ove nove poput Df-a, D750, 5D III, 6D... to je bespotrebno i pominjati. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2015, 09:17:48 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: (sony) milc ili ne
« Odgovor #44 poslato: Septembar 23, 2015, 04:55:55 posle podne »
pa za 300.-€ ko da ga ne kupi... taman i pretrpeo onaj ekrančić pozadi. :)

Pazi nisam poredio direkno, prosto nemam ni tu mogućnost, ali opet nemam razloga ni da sumnjam u nekog ko jeste...
Reč je o mom usputnom opažanju.


Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8