Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 151173 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #340 poslato: Novembar 24, 2015, 07:49:16 posle podne »
E pazi, A7 je generalno ruznjikav.... ali je grip odradio posao. A6000 je isto odlican po tom pitanju i stvarno dobro leze u rukama. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #341 poslato: Novembar 24, 2015, 07:49:32 posle podne »
@smarko
jes' jes', dobro kažeš... ;D

Nije loš ni ovaj Nikon ali ima 2 nelogičnosti u ergonomiji koje ja ne kapiram..

Prva je da je grip na mestu gde se drži desna ruka uži nego u njegovom gornjem delu, tako da mu taj donji deo dodje nekako tanak,
a druga nelogičnost je ne postojanje onog mekanog dela na tražilu gde se naslanja oko. Tako da isto možeš i da nažuljaš   :icon_scratch:

Ali opet u odnosu na većinu toga ostalog što se može videti a naročito u odnosu na kvalitet koji pruža, stvar je vrlo podnošljiva...

S druge strane svidja mi se recimo izrazito centralan položaj zadnjeg ekrana a takodje i položaj 2 desna točkića kojim se menjaju parametri..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #342 poslato: Novembar 24, 2015, 08:08:46 posle podne »
E prican za grip komande na d800 su meni neuporedivo bolje nego npr na mark2 verovatno stvar navike :)  I za grip na a7 kazem da su u onako mali apratic lepo to odradili :) Nego su moji drugari mare i argon "razmazeni" pa im sve smeta pa 70 200 na sonyu :D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #343 poslato: Novembar 24, 2015, 08:17:36 posle podne »
Meni je argonomija stvarno na poslednjem mestu sto se tice prioriteta (typo, ali mi simpaticno pa sam ostavio :D ). Nekom je to mnogo vise vazno, a ja verujem da sam se razmazio sto se toga tice. Pre 5dII sam imao 40d i to sam prihvatio kao reper, tako da sve sto uzmem u ruku nakon toga mi deluje kao strano telo. Tako da je subjektivni osecaj za d800 kao da ga neko satarom tesao, sav je coskast, a sony sa onim objektivom lakse drzati kao teleskop nego kao aparat :) Najbolji hvat je kad sa dve sake uzmes objektiv i tako nisanis, kao kalasnjijkovim. Ne bi bilo lose da ugrade neko telo u objektiv, pa onda musica na vrhu i to je to :)

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #344 poslato: Novembar 25, 2015, 10:37:54 pre podne »
Ja sam nedavno imao prilike da drzim u rukama 2 Fujija (x-t10 i x-t1 ako ne gresim) i iskreno, meni nije jasno kako vi to drzite u rukama... Ja imam osrednju saku i to mi je bilo toliko neugodno da ne bih mogao da ga nosim ni do pekare po burek :D Ne ulazim u to kakve su sprave, ali mi nije jasno cemu te dimenzije na racun ergonomije

Pa vidi, fotoaparati mogu da imaju Canon ergonomiju i to je to. Sve ostalo je kompromis. Kad sam ovde napisao da je Nikon d800 ergonomska cepanica i da bi dizajn tim trebalo krivicno goniti, napljuvase me ovde najstrasnije. Vlasnici ti u 4 oka kazu... paaaaa jeste malo neudoban... ali sto je seeeeeeeeenzor. Senzor nije sporan, ali ergonomija jeste.

E sad, ne nose svi fotoaparate po ceo dan u rukama pa to nekima nije ni bitno.
Drugo, tokom fotografisanja nemam nikakav problem... drzim fotoaparat onako kako se drzi vec 100 godina. A nosim ga tako sto ga uhvatim sa donje strane, tako da mi je dlan na navoju za stativ a objektiv obuhvacen sakom. Imam i wrist strap.

Bas kao i pre 25 godina :)

Ali canon ergonomija! To naprosto tako treba da izgleda... 40d, 7d ... 5d :)

A X-T1 po ergonomiji, broju programabilnih tastera, tockica i ergonmiji sije sve i jedan entry level dSLR a boga mi i poneki iz vise klase :)


Disclaimer
Ovo je moje licno vidjenje stvari, i uopste ne znaci da nema onih kojima je d800 ergonomski raj

Ja u ovom slucaju uopste nisam mislio na tockice, programabilne tastere i slicno, cisto na hvat. Ja to ne bih mogao da drzim ni 5 minuta. To nigde gripa nema. Slican osecaj sam imao kad sam uzeo  Razer mis pre 7-8 godina, najskuplji na svetu, nahvaljen na svim testovima a posle par dana intenzivnog koriscenja pocela 2 prsta da me bole gde me nikad pre i posle nisu bolela... Prodao ga istog momenta. Takav osecaj mi se javio posle par minuta drzanja Fujija.  Mozda sam ja specifican, mozda drugog ne bi boleli prsti ali meni je ono dno dna. Pogledao kroz trazilo posto ga toliko hvalite, ok je, ne bih pravio frku oko toga iako sam na ovo navikao, ali ergonomija... Znaci nista lose nisam rekao za senzor, objektive, izradu, fuji kao marku ili nesto trece, samo za oblik...

Probao sam i Sony a7r II nedavno, nije ostavio toliko los utisak kao Fuji, ali opet ni blizu DSLRa jasno.  Za pricu oko Nikona se slazem 100%
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #345 poslato: Novembar 25, 2015, 11:10:11 pre podne »
Vidis meni XT-1 lezi savrseno, lagan je kao pero i mogu i shiv uglova da slikam na otvorenim blendama za razliku od mkIII gde sam morao da telo stegnem kako ne bih dobio stesene fotke. Kapiram da mozda imas vece sake pa ti ne odgovara ali ima dodatak za to gde se podebljava grip za ljude sa vecim sakama.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #346 poslato: Novembar 25, 2015, 11:16:53 pre podne »
Ja to ne bih mogao da drzim ni 5 minuta. To nigde gripa nema.

Koji si tacno model drzao u rukama? Fuji X-T1 ima grip

Fuji X-E2 & Fuji X-T1 by Zoran Rodic, on Flickr
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #347 poslato: Novembar 25, 2015, 11:19:37 pre podne »
Za svoju visinu od 185 imam sasvim prosecne sake, cak krace prste od proseka. Da sam krupniji i imam jos vece sake, tek tad mi ne bi imalo smisla.

Zorane, mislim da se ovo najvise odnosi na x-t10, ali da me ubijes, meni su te oznake na fujijima sve slicne.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #348 poslato: Novembar 25, 2015, 02:33:53 posle podne »
To im je moja osnovna zamerka. Imbecilna imena modela. Ima li neke logike taj kriptosistem?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #349 poslato: Novembar 25, 2015, 07:06:28 posle podne »
Reklo bi se da je 7d klasa ispred 6d? Ili nije? ... :) Imamo 5d mkIII i cekamo 5d mk IV, a imamo 5ds i 5ds r.? A 6d je klasa iznad ili ispod 5ds?
 Veruj mi, nomenklature svih brendova su blago shizofrene... sve dok se ozbiljno ne upustis u njihovo tumacenje.

Meni jos vise smeta to grudvanje izmedju brendova... Canon G7X i Panasonic GX7, Panasonic LX 100 i Sony RX 100... i sl.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #350 poslato: Novembar 25, 2015, 10:45:44 posle podne »
...a kod Canona uglavnom što manji broj to viša klasa...
Malu zabunu pravi doduše ovaj 7D2 , ali ništa strašno...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #351 poslato: Novembar 26, 2015, 06:48:42 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #352 poslato: Decembar 10, 2015, 04:33:28 posle podne »
Fuji X-Pro 2, predstavljanje 15. januara 2016.?

TRUSTED
– APS-C sensor (TS + AS + AS)
– 1/8000 of a second mechanical shutter speed (TS + AS)
– Joystick for quick AF-point slection (TS)
– Exposure Compensation Dial with “C” function for exp.comp from +5 to -5) – (TS)
– Combined ISO/Shutter dial, with little window on shutter dial to show ISO value (TS + SRP)
– coming late 2015 (TS + AS)
– delayed to 2016 (TS)
– Coming after CES (TS)
– Announcement on 15th Janaury 2016 (TS)
– weather sealed (TS)
– 4K video (TS + NeS)
– No 4K for the X-Pro2 in Jan. 15 (TS)
– Faster Processor EXR III (TS)
– No Tilt Screen (TS + AS)

SOURCE RIGHT IN THE PAST
– Sync Speed faster than 1/180th (SRP)
– coming in January 2016 (SRP)

NEW / ANONYMOUS SOURCE
– ISO200-12800 (AS)
– 1/250 flash sync speed (AS)
– more than 200 AF points (2/3 are PDAF) – (AS)
– Hybrid EVF as X100T (AS)
– 24MP sensor (AS + AS) – More than 16MP (AS)
– about the same size of current X-PRO1 (NeS)
– dual SD card slot (NeS + AS + AS)
– tilt screen (AS)
– WiFi (AS)
– Price about 20% to 30% more expensive than the X-T1 (AS)
– Two X-PRO2 version, one 24MP APS-C and one 25-27 MP APS-X, compatible with XF/XC lenses (NeS + OS)


http://www.fujirumors.com/?s=X-Pro2
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #353 poslato: Januar 15, 2016, 08:25:09 pre podne »

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #354 poslato: Januar 15, 2016, 08:25:47 pre podne »
The FUJIFILM X-Pro2 takes X-Series camera performance to new heights. The new 24MP X-Trans CMOS III image sensor and NEW high performance X Processor Pro image processing engine dramatically improve image quality. The Advanced Hybrid Viewfinder is capable of instantly switching between optical and electronic viewfinders. Fast focal plane shutter and intelligent Hybrid Phase detection take performance a step further. Plus, there’s a new weather resistant rugged body and dual SD memory card slots to fulfill the wishes of every pro photographer. By combining these features with the ultra-high image quality of FUJINON X-Mount lenses and FUJIFILM’s renowned color reproduction technology, the X-Pro2 delivers the best results ever from an X-series camera.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #355 poslato: Januar 26, 2016, 09:31:33 posle podne »
Hahaha nesto ne verujem da niko ne stoji iza toga...

http://petapixel.com/2016/01/26/why-dxomark-doesnt-test-fujifilm-cameras/
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #356 poslato: Januar 27, 2016, 12:49:18 pre podne »
Ja oduvek govorim da su DxO-u veoma masni prsti... međutim, nešto mi nije jasno ovo kačenje reklamnih pamfleta dva posta iznad?

Fuji se kurči da ima najbolji senzor... taman da je to i istina, poslednji kojima bih u to poverovao su oni. Baš kao što je slučaj i sa svim ostalim proizvođačima. Njihov je posao da lažu i hvale se u superlativu. Baš kao što je i političkim strankama zadatak da najavljuju pobedu na izborima, čak i onda kada se ne očekuje da pređu cenzus.

Ako ima nekih realnih prokaza, analiza, testova... to je dobrodošlo. Ovo je čisto zamlaćivanje kačiti, jer nema nikakvu, sem marketinške vrednosti.


Glede samog senzora, dobro je da su se konačno pozdravili sa starim 16MP primerkom, jer su po dužini i obimu eksploatacije već uspeli da zeznu Canon i njegov 18MP CMOS. Vidim da neki kukaju od preterane rezolucije, ali to tako ide. Uvek se gleda opšta korist, a ne korist pojedinca.

DxO su teške pederčine... nedostojne ni zvanja "informatora", a kamoli nekakve naučne institucije. Samozvani "naučnici" utvrdili metodologiju koja je od starta šuplja ko rešeto, s tim što su oni tek sada to konačno spoznali, pa u nemogućnosti da šuplju logiku reše, počinju da mrse muda i smišljaju neka neartikulisana saopštenja. Nije samo Fuji pogođen tom njihovom nedoslednom metodologijom, nego i neki njihovi puleni, potpuno neočekivano.

Eto npr. Sony A7S II... ko je pri čistoj pameti mogao da pretpostavi da će jedan Canon potući (simbolično, ali ipak merljivo) jedan moderan Sony senzor? Kako se to desilo - pa tako što je cela metodologija sazdana na ideji da je "više-bolje", pa se gro izmerene superiornosti nekih senzora svodi na ogroman interpolacijski potencijal. Naime, za one slabije upućene u problematiku, DxO sve svoje testove bazira na normalizovanim semplovima (svi snimci se smanjuju na 8MP), tako da su merenja rađena fakat na već smuljanim fajlovima. Prirodno, kada fajl od 36MP smuljaš na 8, šum bude desetkovan i otud izuzetne ISO performanse Nikona D800. Ne kažem ja da je to loš senzor - svojevremeno sam ga i sam ocenio jednim od najboljih ikada... ali reći da on ima najbolje ISO performanse, samo zato što se na istom formatu bolje kotira od nekog nižerezolucijskog... to je totalna budalaština.

I tako, malo po malo, glib u koji je DxO tonuo, bivao je sve dublji i lepljiviji. Bilo je samo pitanje trenutka kad će "naučna metodologija" pući i to se desilo u trenutku kada je Canon izbacio 5Ds, a Sony A7s II. Svaki od senzora je unikat u nekom smislu. Canon ima ubedljivo najveću, a Sony ubedljivo najmanju rezoluciju za jedan moderan FF. Dva problema su u sekundi postala jedan - ako će da održe superiornost svih ostalih nad Canonom, imaju problem sa tom normalizacijom, jer će sažimanje sa 50 na 8MP bukvalno doručkovati sve ostale na gomili, dok će sa 12 na 8MP taj efekat biti najblaže rečeno zanemarljiv. I tako i bi. Prošli su meseci do prvih rezultata sa oba senzora i konačna tabela ja najblaže rečeno sumnjiva. Ja sam iznenađen kako je Canon uopšte mogao da bude bolji od bilo čega, ali eto - toliko su se umrsili u sopstvenu glupost, da nisu imali kud.

Očekivanje da urade nešto po pitanju Fujija je naivno. Sve što će uraditi će biti muljanje dok ne smisle nešto dovoljno maglovito, kako iznenađenja ne bi bilo. Obrazloženje je debilno do bola... kakve veze oni sa matricom imaju? Pa Foveon je DAAAAALEKO komplikovanije isčitati, s obzirom da je potpuno jedinstven, dok je Fujijev X-trans tek blaga varijacija standardnog Bayer-a, bez obzira šta Fuji i DxO plasiraju. Uostalom, X-Trans nije jedina matrica koja se razlikuje. Manje/više svaki proizvođač ima neko svoje viđenje idealne matrice. Dakle, poenta je da to NIJE pravi razlog, već nešto drugo... verovatno nekakvi pregovori sa Fujijem, ne bi li platio ciglu da ne bude bačen u blato kao Canon.

Ne sporim ja da Canon ima tehnološki zaostatak. Sporim to da su top-senzori ovog proizvođača lošiji od nekih matorih drlja drugih proizvođača, jer tako nešto može da tvrdi samo neznalica ili neko ko je na platnom spisku velikih igrača.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 27, 2016, 01:06:39 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #357 poslato: Januar 27, 2016, 01:05:49 pre podne »
Editovao sam prethodni post, jer je ipak logičnije da sve bude u jednom, s obzirom da niko nije pisao u međuvremenu.

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #358 poslato: Januar 27, 2016, 01:20:24 pre podne »
Hm... puno dobrih zapazanja..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #359 poslato: Januar 27, 2016, 07:56:02 pre podne »
Glede samog senzora, dobro je da su se konačno pozdravili sa starim 16MP primerkom, jer su po dužini i obimu eksploatacije već uspeli da zeznu Canon i njegov 18MP CMOS.

Da, samo sto je u tom periodu trajanja 16mp senzora, Fuji izgradio potpuno nov sistem. Za 4 godine, predstaviti desetak aparata i preko 20 objektiva, lici na sve osim na spavanje na lovorikama. Ocekivati da ce u tom periodu promeniti  senzor i nije bilo realno.
''Ne moze da svane pre zore''