Autor Tema: DSLR na akciji ???  (Pročitano 22254 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
DSLR na akciji ???
« poslato: Avgust 04, 2015, 09:57:30 pre podne »
Pozdrav svima !

Pre svega želim da se zahvalim svima koji su podelili svoje znanje na forumu, mnogo korisnih stvari sam ovde pročitao i naučio, a uživao sam i u čitanju sjajnih testova pojedinih aparata, hvala Vam na tome !!!
Moje iskustvo je malo (početnik kako se to ovde popularno kaže) do sada sam fotografisao samo sa manjim kompaktnim aparatima marke Sony (dva modela koristio) i sa kamerama na mobilnim telefonima. Volim sve da fotografišem tako da se u poslednje vreme trudim da izdvojim šta me najviše zanima što vidim da je poprilično bitno ako ću preći na DSLR sistem. Odavno imam želju da kupim malo napredniji i kvalitetniji fotoaparat, a nedavno sam počeo da eksperimentišem sa dostupnim ručnim podešavanjima na aparatu Sony DSC-WX80 koji trenutno imam, uglavnom noćne fotografije (mesec,naselje,parkovi) uz pomoć stativa,pejzaž, malo portreta, zalazaka sunca i ftg dece i kućnih ljubimaca.

Da ne skrećem više sa teme koju sam naveo trenutno je na akciji u jednom većem prodajnom lancu Canon EOS 1200D sa kit objektivom EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II. Bio sam sinoć da ga pogledam (prvi DSLR koji sam držao u rukama) i naišao na par stvari koje su me zbunile. Prvo pored aparata na kartonu piše da je objektiv EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 III , dok na samom objektivu sam video da ima prekidač za stabilizaciju. Kao i navede neke "mogućnosti" tipa Wi Fi, GPS, Full HD 1080p sa 60 fps itd. Još jedna stvar na koju u čitanju po netu nisam obratio pažnju je ta da na dnu aparata piše Made in Taiwan ? Ja sam stekao utisak da se ovi aparati proizvode u Japanu. Cena je 45000 din, sa kit objektivom.
Razlog zbog kojeg sam otišao na to mesto da pogledam fotoaparat (a ne kao čovek u neku foto radnju) je taj da tamo imam mogućnost kupovine na rate, platnom karticom na 12 meseci, bez kamate. Video sam da neke foto radnje daju odloženo na čekove ali čekove nemam.
Zanima me da li je neko imao iskustva sa ovakvim kupovinama i kako je "prošao" sa celom pričom, jer postoji mogućnost da oni naruče i neke druge modele pa da ih kod njih uzmem na rate. Nisam obožavatelj ni Canona ni Nikona, Nikonovi početnički DSLR aparati mi se više dopadaju i došao sam do zaključka da su i tehnički bolji (isključivo čitajući po netu), dok me kod Canona više privlači jeftinija mogućnost kasnijeg dokupljivanja objektiva.

Svi saveti, predlozi i komentari su i više nego dobrodošli i unapred se zahvaljujem svima koji odvoje malo vremena da podele neko svoje iskustvo sa mnom.

Izvinjavam se ako sam imao nekih grešaka prilikom postavljanja ove teme, nemam velikog iskustva na forumima te Vas molim za razumevanje.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #1 poslato: Avgust 05, 2015, 11:19:38 pre podne »
Vidim da nikome moja tema nije "zanimljiva", a da li je neko voljan da mi pomogne oko odluke za polovan Canon EOS 400d sa objektivima EFS 18-55 (3,5-5,6) i EF 80-200 (1:4,5-5,6 II), cena je oko 30 000 din. Kupio bih ga od proverene osobe za koju smatram da me neće prevariti.

Dosta je stariji model pa bi molio nekoga od iskusnijih da me posavetuje i eventualno da neki predlog s obzirom da sam početnik.

Kakvo je ovo telo i da li bi zadovoljilo potrebe jednog početnika u kombinaciji sa ovim objektivima ?

Koliko sam shvatio svi noviji modeli objektiva bi išli i uz ovo telo. Kasnije bi mogao da dodam neki prajm ili širokougaoni objektiv.

Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #2 poslato: Avgust 05, 2015, 12:13:36 posle podne »
Druge teme su se rasplamsale pa je ova tvoja zapala iza ;)

Prvo što se tice 1200D, samo sam letimično proleteo kroz njegov opis i stekao utisak da je po mogućnostima dosta sličan sa 550D. To je odlično, mada pošto je niža klasa, moguće je da je negde Canon nešto izostavio. Nešto mi se mota po glavi da je ISO ograničen za duge ekspozicije.
400D je sada već prevaziđen, ali i najstariji Canon koji bih preporučio ako baš mora. Bolje skupi novce za polovan 550D koji će ti dati skoro sve što i najnoviji Canoni iz te klase.
EF-S 18-55 uzmi u varijanti IS, IS II ili STM. Ove druge preskoči. Uzmi objektive sa stabilizacijom, IS, pogotovo zum.

Lično za početak bih uzeo polovno telo i jedan malo upotrebljiviji objektiv, recimo EF-S 17-85, jer je najjeftiniji polovan. Pogledaj i EOS 40D ako nađeš neki očuvan primerak i želiš veće, profesionalnije telo.
Dobro pretraži oglase i vidi cene. Uglavnom to može još da se spusti 10-20%. 30000 din. za onaj komplet mi deluje mnogo.
Ovi predlozi se odnose za minimalni budžet. Lako je birati kad se ima para ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #3 poslato: Avgust 05, 2015, 12:17:56 posle podne »
Mislim da je neki minimum u svetu rebela 550d.Meni se ova ponuda za 400d čini kao malo " jača" . Realno završiće ti i ova kombinacija posao,ali je problem što ćeš vrlo brzo poželeti da je zameniš :)

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #4 poslato: Avgust 05, 2015, 12:23:57 posle podne »
nije problem samo koliko nešto košta nego koliko to valja..
400D je vremešan aparat i vremenom će naravno biti još stariji.
ova prva verzija objektiva c.18-55 je katastrofa, pa ga zaobidji u širokom luku. Uzmi ga samo ako ti ga neko daje za džabe i to isključivo da bi ga nekom poklonio za iste pare.. :)
Ovaj 80-200 nisam koristio ali koliko znam i to je krš popriličan...

E sad koliko to sve vredi...ne znam, ali ja to ne bi kupovao.

Šta je ok za kupovinu...ovaj 1200D naravno, polovan 550D još bolje.U obzir dolazi i 40D ali samo ako iskrcne baš povoljnan.

Ovaj 18-55 III ti je optički isti kao 18-55is samo je bez stabilizacije i lakši je 10-tak grama... tako da možeš da ga uzmeš.

Moj ti je predlog da se protegneš do Tamrona 17-50 jednog dana što se tiče objektiva ...Ali on košta 170-200.-€  polovan, hm... :-\
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #5 poslato: Avgust 05, 2015, 03:41:13 posle podne »
Hvala lepo svima na odgovorima i predlozima, uzecu sve u obzir.

Sto se tice cene ovoga kompleta sto sam naveo, nije konacna, znaci moze jos dole da ide, a za objektive moram da proverim imaju li stabilizaciju, mada nisam odusevljen vremesnim telom.

Nigde ne zurim, cekam i na vrlo moguci priliv kesa (oko 600e) pa cu polako odluciti koju kombinaciju da uzmem.

Nisam iskljucio ni Nikon iz igre, ni kupovinu novog tela. Od Nikona sam gledao d3300 i d5200, vise od toga ne verujem da cu moci finansijski i naravno neki objektiv uz njih. Da li je Canon eos 550d u rangu sa ovim telima ?

Rizikovacu da zvucim i skroz neodlucno ali istina je da jos uvek razmisljam da li je uopste DSLR sistem za mene ili ipak neki malo bolji prosumer model, mada kada sam ih gledao posle DSLR smorio sam se. :D
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #6 poslato: Avgust 05, 2015, 03:46:18 posle podne »
Na ovo poslednje ipak moraš sam sebi dati odgovor  :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #7 poslato: Avgust 05, 2015, 04:05:54 posle podne »
Danas imаš više vrsta aparata nego ranije pa je za početnika najveći problem, osim novaca, izbor.
Pogledaj i neke MILC varijante. Ako se predomišaljaš oko prosumera, pogledaj i kompakte sa većim senzorom.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #8 poslato: Avgust 05, 2015, 04:27:58 posle podne »
Ma samo da se potpuno uverim da me je bolest stvarno zahvatila, da nije nesto prolazno.

Sedim uvece i ispucam oko 150 ftg meseca u svim mogucim varijantama koje mi trenutni fotoaparat dozvoljava pa posle pregledam na kompu (max 5 ftg mi se bas dopadne kako su "ispale").
Na rostiljanju uz meso i pivo ja se udaljim od drustva i slikam zalazak sunca po istom principu gore navedenom.
Dok cuvam dete smorim ga aparatom pa kad vidim da je ozbiljno (hoce da place) batalim aparat itd  :D

Gledao sam i MILC i gledacu jos, citam i gledam oko 3 meseca, ucim i razmisljam, koliko mi obaveze dozvoljavaju.

Ako budem imao jos nekih nedoumica bicu slobodan da pitam, a kasnije se i pohvaliti nadam se solidnim fotkama.  :)



Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #9 poslato: Avgust 07, 2015, 09:26:49 posle podne »
Nadam se da ne zamerate na malo sale u predhodnom postu.  :)

Jedno su zelje drugo mogucnosti...

Naime gledao sam dosta poredjenja 1200d sa d3200 i dosao do zakljucka da je d3200 dosta bolji, cena im je slicna, e sad hteo sam da pitam koliko treba da me 'brine" sto je d3200 star vec malo jace od tri godine i taj dosta veci broj megapixela ? Voleo bih da budem miran bar tri godine sto se tice tela.

Za pocetak bi ga uzeo sa kit objektivom 18-55, a kasnije bi dokupio jos koji objektiv (kada legne kes), kao sto sam naveo portreti, deca, malo nocne ftg, kasnije bi rado zavirio i u makro svet pa vas molim i za neke predloge objektiva za ovu namenu u skladu sa telom.

Da li bi prosla ovde ona prica o kojoj sam citao bolje losije telo,a malo kvalitetniji objektivi kasnije ?
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #10 poslato: Avgust 07, 2015, 09:55:51 posle podne »
Može da se kaže da bi prošla. Nešto ovako bi objedinilo tvoje potrebe za male pare:

http://pcfoto.biz/1086_nikon-af-s-dx-micro-nikkor-40mm-f28g
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #11 poslato: Avgust 07, 2015, 10:29:02 posle podne »
Hvala na brzom odgovoru i predlogu Cronnin.

To je to, cena je "normalna".

Ali kada se malo uvezbam sa kit objektivom, mislim da bi prvo uzeo neki 50mm f/1.8, koliko sam shvatio to bi bilo ok za portrete, a isto nije skup ?

E sad da li bi uz njega uzeo odmah neki tele ili ovaj makro ostaje da odlucim. Mada sam se strasno naprzio kada sam video close up fotke ovde na forumu (pa ja nisam ni znao sta je makro fotografija).  :D
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #12 poslato: Avgust 07, 2015, 11:33:21 posle podne »
Tek sad sam u potpunosti razumeo tvoj predlog Cronnin. ;D

Hvala ti puno !
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #13 poslato: Avgust 08, 2015, 09:28:46 pre podne »
Goti, racunaj na to da ti za makro treba blic i stativ. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #14 poslato: Avgust 08, 2015, 01:18:48 posle podne »
Desha hvala na odgovoru.

Da li stativ sa slike moze da posluzi, Hama je u pitanju ?

A zbog cega mi je blic potreban ne znam jer nisam dovoljno citao o tome, moze neki predlog.

Sklonio sam sliku, evo linka :

https://uk.hama.com/004162/hama-star-62-tripod

Pazario sam taj stativ pre jedno 7-8 godina za 1500 din  :)

« Poslednja izmena: Avgust 08, 2015, 01:44:20 posle podne od strane Goti »
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #15 poslato: Avgust 08, 2015, 04:21:13 posle podne »
62jka i ceo taj set hama stativa (ja imam 4 komada, ukljucujuci 62 i 63) je sto se nogara tice prilicno stabilan ali je ona plasticna glava uzasna tako da kad stavis malo veci aparat i malo duzi objektiv to se sve mnogo ljulja tako da za makro te stative mozes prilicno da zaboravis ... za neko kucno slikanje su ok .. e sad cak i neki dosta skuplji i ozbiljniji stativi ljuljaju kada stavis ozbiljnu opremu odozgo ... ono pise da nose 6kg ili tako nesto ali to ne znaci da je 6kg "mirno" na stativu, samo da stativ nece puci... da se razumemo, rade ljudi makro i sa monopoda, iz ruke, sa uzasno nekvalitetnih stavia i smesne opreme, nije da ne moze, ali je mnogo zeznuto ... u svakom slucaju 62 bese oko 1500-2000din u beogradu nece se baciti mozes da uzmes pa probas, naucices sigurno svasta sa njm

blic, kada slikas makro treba ti puno svetla, mnogo svetla, jaaaaaaaaaaaako mnogo svetla .. da bi imao dubinsku ostrinu na makro staklu vecu od par mm moras dosta da zatvoris blendu a onda ti treba puno svetla da bi ista slikao + te stvari koje slikas se obicno mrdaju, da bi uhvatio slicku koja je ostra mora radis sa brzim zatvaracem sto opet znaci treba ti puno svetla .. za bic mozes da koristis obican blic pa da se snalazis, pravis neki light guide od bele plastike i papira da dovedes svetlo pred objektiv ali generalno obican blic baca svetlo "preko" daljine koja tebi treba i to sto slikas makro ce biti u mraku, dakle ili uzmes blic za makro ili pravis od obicnog blica blic za makro, u svakom slucaju svetlo je nesto cega kada je makro u pitanju nikad nema dosta
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže milic1973

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #16 poslato: Avgust 08, 2015, 10:52:37 posle podne »
macro je sirok pojam. ako mislis na staticne objekte 40mm je ok ali za zivuljke koji su veoma brzi i plasljivi tih 40mm je po meni kratko,minimum oko 100mm. a sto se tice osvetljenja ja cu ovih dana naruciti na ebay-u kombinaciju flash bracket i macro arm. mislim da je to najflexibilnija kombinacija za macro ne uzimajuci u obzir OEM macro sisteme vodecih brendova i onih manje vodecih. razmisljao sam o ring blicevima ali mislim da regularan blic+difuzor sa ovom kombinacijom daje dosta bolje rezultate i taj 3d efekat sto ring blicevi ne mogu

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #17 poslato: Avgust 08, 2015, 11:17:27 posle podne »
Cronnin je meni dao predlog za objektiv koji ce objediniti vecinu mojih zelja koje sam naveo (portreti, deca, malo nocne ftg i makro).

Koliko sam shvatio sa tim objektivom bi mogao sve to da obuhvatim, a i svestan sam toga da ne mogu da ocekujem vrh fotke na svim poljima pogotovu za te pare, a opet s obzirom da sam ranije koristio samo jeftinije kompakt aparate, verujem da bi bio zadovoljan.

Arhi hvala na odgovoru, detaljnijem objasnjenju, 62 vec imam nekih 7-8 godina, u istom je stanju kakvom je bio kada je i kupljen.

Milic1973 takodje hvala na odgovoru, mislim da cu cesce slikati staticne objekte i ne planiram mnogo ozbiljno da udjem u makro svet, pre samo da zavirim, a finansije mi svakako ne bi dozvolile dodavanje jos silne neke opreme samo zbog makro ftg.

Da dodjem ja prvo do tela i bar jednog objektiva, a posle cemo lako.  ;)

Hvala vam svima sto mi skrecete paznju na bitne stvari i dajete predloge, znaci puno, pogotovu sto od obaveza ne stizem da pogledam, procitam i naucim sve sto me zanima.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #18 poslato: Avgust 08, 2015, 11:26:27 posle podne »
extra ako vec imas 62jku to ti je dovoljno da naucis svasta vezano za stalke i da vidis "sta ti najvise smeta" i onda kada budes kupovao jednom drugi, znaces gde ti ovaj sve nije valjao i sta ti je bitno a sta nije bitno kod novog stalka.... za taj objektiv koji ti je predlozen i neka ok ledja taj stalak ce da zavrsava skroz ok posao za 95% slikanja (ne racunam makro) ... a makro, pazi bolje i taj nego nikakav... za brze zivotinje zaboravi ali za ucenje i pocetak opusteno, namontiras sve, pustis da se smiri stalak da prestane sve da se ljulja i okines. probaj da ulozis u daljinski triger (ne zicani, bezicni, za canona imas za smesne pare na ebay, tipa za 20$ uzmes bezicni 2.4ghz triger), namestis sve vidis da je to to, sklonis se nekoliko metara od aparata (parket, drveni pod i slicno - ziadjes iz sobe, ako su stene i slicno mrdnes se metar dva) sacekas par minuta da se smiri i skljocnes ... ak onemas remote trigger onda navijes tajmer na aparat da slika za 10sec, kliknes i sklonis se ... koliko uspe da se smiri za 10sec videces i sam, obicno ne skroz al isvakako vise nego da ti klikas prstom... naravno dovuci sto vise svetla kakvog god i stavi sto kracu expoziciju da bi ubio taj efekat mrdanja aparata i to je to .. polako ces vec sam skontati sta i kako .. cak - vrlo brzo ... takodje za makro, postoji na bleju dosta jeftino makro ringova da se kupe, proguglaj malo, procitaj na forumu, pa vidi kupi ... (mene blam ja imam 3 macro tube-a i nisam ih jos probao al jbg..) pa onda imas isto za sitne pare adapter da zavrnes svoj objektiv naopacke na telo, tu isto ima fora da dobijes za jeftine pare dobar makro, pa ima fora da kacis objektiv na objektiv etc etc etc ... proguglaj malo, ima dosta i na ovom forumu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #19 poslato: Avgust 25, 2015, 11:18:07 posle podne »
Evo mene ponovo sa jos par pitanja i molbom za savete.  :)

Dosta sam gledao i čitao o aparatima i objektivima i dosao do zaključka da ne bih uzeo ni Canon 1200d ni Nikon d3300. Išao bi na neku malo jaču varijantu.
Najvise pažnje mi je privukao Nikon d5300 i to u kombinaciji sa objektivima  AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G VR i Nikon AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G ili  neki slični njima.

Prioritet mi je da fotografišem moje klince tj bebe, tačnije dve bebe od 8 meseci  :) Sve ostalo što me zanima stavljam u drugi plan i onako nemam previše vremena za eksperimentisanje, a kada ga i nađem mislim da ću biti zadovoljan sa onim što imam.

Prvenstveno bih i želeo da uđem u DSLR svet kako bi imao kvalitetne fotke klinaca i porodice i lepe uspomene njihovog odrastanja.

Imao sam priliku neko vreme da koristim Canon 400d + 18-55 i 80-200 mm i 80-200 sam više koristio pa sam razmišljao da zaobiđem kit varijantu 18-55 i uzmem neki prajm 35 ili 50 i neki zum 70-xxx ili 55-xxx šta bi ste mi vi savetovali, znači mislim uz Nikon d5300. Ako grešim u razmišljanju molim vas da mi skrenete pažnju, svestan sam da u toj kombinaciji gubim na širini.

Nikon d5300 me najviše privlači zbog AF sistema, hoću da budu jasne fotke da ne propustim neki divan deciji trenutak, a i wi fi je zgodna stvarčica.

Takodje bi zamolio Canon ljubitelje da mi daju neki predlog "njihove" varijante, ja sam gledao 700d mada nisam oduševljen što je našminkani proizvod u pitanju.

Budzet je oko 800e, drugo staklo bi kombinovao nešto na rate  :P
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G