Autor Tema: DSLR na akciji ???  (Pročitano 22264 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
DSLR na akciji ???
« poslato: Avgust 04, 2015, 09:57:30 pre podne »
Pozdrav svima !

Pre svega želim da se zahvalim svima koji su podelili svoje znanje na forumu, mnogo korisnih stvari sam ovde pročitao i naučio, a uživao sam i u čitanju sjajnih testova pojedinih aparata, hvala Vam na tome !!!
Moje iskustvo je malo (početnik kako se to ovde popularno kaže) do sada sam fotografisao samo sa manjim kompaktnim aparatima marke Sony (dva modela koristio) i sa kamerama na mobilnim telefonima. Volim sve da fotografišem tako da se u poslednje vreme trudim da izdvojim šta me najviše zanima što vidim da je poprilično bitno ako ću preći na DSLR sistem. Odavno imam želju da kupim malo napredniji i kvalitetniji fotoaparat, a nedavno sam počeo da eksperimentišem sa dostupnim ručnim podešavanjima na aparatu Sony DSC-WX80 koji trenutno imam, uglavnom noćne fotografije (mesec,naselje,parkovi) uz pomoć stativa,pejzaž, malo portreta, zalazaka sunca i ftg dece i kućnih ljubimaca.

Da ne skrećem više sa teme koju sam naveo trenutno je na akciji u jednom većem prodajnom lancu Canon EOS 1200D sa kit objektivom EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II. Bio sam sinoć da ga pogledam (prvi DSLR koji sam držao u rukama) i naišao na par stvari koje su me zbunile. Prvo pored aparata na kartonu piše da je objektiv EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 III , dok na samom objektivu sam video da ima prekidač za stabilizaciju. Kao i navede neke "mogućnosti" tipa Wi Fi, GPS, Full HD 1080p sa 60 fps itd. Još jedna stvar na koju u čitanju po netu nisam obratio pažnju je ta da na dnu aparata piše Made in Taiwan ? Ja sam stekao utisak da se ovi aparati proizvode u Japanu. Cena je 45000 din, sa kit objektivom.
Razlog zbog kojeg sam otišao na to mesto da pogledam fotoaparat (a ne kao čovek u neku foto radnju) je taj da tamo imam mogućnost kupovine na rate, platnom karticom na 12 meseci, bez kamate. Video sam da neke foto radnje daju odloženo na čekove ali čekove nemam.
Zanima me da li je neko imao iskustva sa ovakvim kupovinama i kako je "prošao" sa celom pričom, jer postoji mogućnost da oni naruče i neke druge modele pa da ih kod njih uzmem na rate. Nisam obožavatelj ni Canona ni Nikona, Nikonovi početnički DSLR aparati mi se više dopadaju i došao sam do zaključka da su i tehnički bolji (isključivo čitajući po netu), dok me kod Canona više privlači jeftinija mogućnost kasnijeg dokupljivanja objektiva.

Svi saveti, predlozi i komentari su i više nego dobrodošli i unapred se zahvaljujem svima koji odvoje malo vremena da podele neko svoje iskustvo sa mnom.

Izvinjavam se ako sam imao nekih grešaka prilikom postavljanja ove teme, nemam velikog iskustva na forumima te Vas molim za razumevanje.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #1 poslato: Avgust 05, 2015, 11:19:38 pre podne »
Vidim da nikome moja tema nije "zanimljiva", a da li je neko voljan da mi pomogne oko odluke za polovan Canon EOS 400d sa objektivima EFS 18-55 (3,5-5,6) i EF 80-200 (1:4,5-5,6 II), cena je oko 30 000 din. Kupio bih ga od proverene osobe za koju smatram da me neće prevariti.

Dosta je stariji model pa bi molio nekoga od iskusnijih da me posavetuje i eventualno da neki predlog s obzirom da sam početnik.

Kakvo je ovo telo i da li bi zadovoljilo potrebe jednog početnika u kombinaciji sa ovim objektivima ?

Koliko sam shvatio svi noviji modeli objektiva bi išli i uz ovo telo. Kasnije bi mogao da dodam neki prajm ili širokougaoni objektiv.

Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #2 poslato: Avgust 05, 2015, 12:13:36 posle podne »
Druge teme su se rasplamsale pa je ova tvoja zapala iza ;)

Prvo što se tice 1200D, samo sam letimično proleteo kroz njegov opis i stekao utisak da je po mogućnostima dosta sličan sa 550D. To je odlično, mada pošto je niža klasa, moguće je da je negde Canon nešto izostavio. Nešto mi se mota po glavi da je ISO ograničen za duge ekspozicije.
400D je sada već prevaziđen, ali i najstariji Canon koji bih preporučio ako baš mora. Bolje skupi novce za polovan 550D koji će ti dati skoro sve što i najnoviji Canoni iz te klase.
EF-S 18-55 uzmi u varijanti IS, IS II ili STM. Ove druge preskoči. Uzmi objektive sa stabilizacijom, IS, pogotovo zum.

Lično za početak bih uzeo polovno telo i jedan malo upotrebljiviji objektiv, recimo EF-S 17-85, jer je najjeftiniji polovan. Pogledaj i EOS 40D ako nađeš neki očuvan primerak i želiš veće, profesionalnije telo.
Dobro pretraži oglase i vidi cene. Uglavnom to može još da se spusti 10-20%. 30000 din. za onaj komplet mi deluje mnogo.
Ovi predlozi se odnose za minimalni budžet. Lako je birati kad se ima para ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #3 poslato: Avgust 05, 2015, 12:17:56 posle podne »
Mislim da je neki minimum u svetu rebela 550d.Meni se ova ponuda za 400d čini kao malo " jača" . Realno završiće ti i ova kombinacija posao,ali je problem što ćeš vrlo brzo poželeti da je zameniš :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #4 poslato: Avgust 05, 2015, 12:23:57 posle podne »
nije problem samo koliko nešto košta nego koliko to valja..
400D je vremešan aparat i vremenom će naravno biti još stariji.
ova prva verzija objektiva c.18-55 je katastrofa, pa ga zaobidji u širokom luku. Uzmi ga samo ako ti ga neko daje za džabe i to isključivo da bi ga nekom poklonio za iste pare.. :)
Ovaj 80-200 nisam koristio ali koliko znam i to je krš popriličan...

E sad koliko to sve vredi...ne znam, ali ja to ne bi kupovao.

Šta je ok za kupovinu...ovaj 1200D naravno, polovan 550D još bolje.U obzir dolazi i 40D ali samo ako iskrcne baš povoljnan.

Ovaj 18-55 III ti je optički isti kao 18-55is samo je bez stabilizacije i lakši je 10-tak grama... tako da možeš da ga uzmeš.

Moj ti je predlog da se protegneš do Tamrona 17-50 jednog dana što se tiče objektiva ...Ali on košta 170-200.-€  polovan, hm... :-\
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #5 poslato: Avgust 05, 2015, 03:41:13 posle podne »
Hvala lepo svima na odgovorima i predlozima, uzecu sve u obzir.

Sto se tice cene ovoga kompleta sto sam naveo, nije konacna, znaci moze jos dole da ide, a za objektive moram da proverim imaju li stabilizaciju, mada nisam odusevljen vremesnim telom.

Nigde ne zurim, cekam i na vrlo moguci priliv kesa (oko 600e) pa cu polako odluciti koju kombinaciju da uzmem.

Nisam iskljucio ni Nikon iz igre, ni kupovinu novog tela. Od Nikona sam gledao d3300 i d5200, vise od toga ne verujem da cu moci finansijski i naravno neki objektiv uz njih. Da li je Canon eos 550d u rangu sa ovim telima ?

Rizikovacu da zvucim i skroz neodlucno ali istina je da jos uvek razmisljam da li je uopste DSLR sistem za mene ili ipak neki malo bolji prosumer model, mada kada sam ih gledao posle DSLR smorio sam se. :D
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #6 poslato: Avgust 05, 2015, 03:46:18 posle podne »
Na ovo poslednje ipak moraš sam sebi dati odgovor  :)

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #7 poslato: Avgust 05, 2015, 04:05:54 posle podne »
Danas imаš više vrsta aparata nego ranije pa je za početnika najveći problem, osim novaca, izbor.
Pogledaj i neke MILC varijante. Ako se predomišaljaš oko prosumera, pogledaj i kompakte sa većim senzorom.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #8 poslato: Avgust 05, 2015, 04:27:58 posle podne »
Ma samo da se potpuno uverim da me je bolest stvarno zahvatila, da nije nesto prolazno.

Sedim uvece i ispucam oko 150 ftg meseca u svim mogucim varijantama koje mi trenutni fotoaparat dozvoljava pa posle pregledam na kompu (max 5 ftg mi se bas dopadne kako su "ispale").
Na rostiljanju uz meso i pivo ja se udaljim od drustva i slikam zalazak sunca po istom principu gore navedenom.
Dok cuvam dete smorim ga aparatom pa kad vidim da je ozbiljno (hoce da place) batalim aparat itd  :D

Gledao sam i MILC i gledacu jos, citam i gledam oko 3 meseca, ucim i razmisljam, koliko mi obaveze dozvoljavaju.

Ako budem imao jos nekih nedoumica bicu slobodan da pitam, a kasnije se i pohvaliti nadam se solidnim fotkama.  :)



Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #9 poslato: Avgust 07, 2015, 09:26:49 posle podne »
Nadam se da ne zamerate na malo sale u predhodnom postu.  :)

Jedno su zelje drugo mogucnosti...

Naime gledao sam dosta poredjenja 1200d sa d3200 i dosao do zakljucka da je d3200 dosta bolji, cena im je slicna, e sad hteo sam da pitam koliko treba da me 'brine" sto je d3200 star vec malo jace od tri godine i taj dosta veci broj megapixela ? Voleo bih da budem miran bar tri godine sto se tice tela.

Za pocetak bi ga uzeo sa kit objektivom 18-55, a kasnije bi dokupio jos koji objektiv (kada legne kes), kao sto sam naveo portreti, deca, malo nocne ftg, kasnije bi rado zavirio i u makro svet pa vas molim i za neke predloge objektiva za ovu namenu u skladu sa telom.

Da li bi prosla ovde ona prica o kojoj sam citao bolje losije telo,a malo kvalitetniji objektivi kasnije ?
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #10 poslato: Avgust 07, 2015, 09:55:51 posle podne »
Može da se kaže da bi prošla. Nešto ovako bi objedinilo tvoje potrebe za male pare:

http://pcfoto.biz/1086_nikon-af-s-dx-micro-nikkor-40mm-f28g
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #11 poslato: Avgust 07, 2015, 10:29:02 posle podne »
Hvala na brzom odgovoru i predlogu Cronnin.

To je to, cena je "normalna".

Ali kada se malo uvezbam sa kit objektivom, mislim da bi prvo uzeo neki 50mm f/1.8, koliko sam shvatio to bi bilo ok za portrete, a isto nije skup ?

E sad da li bi uz njega uzeo odmah neki tele ili ovaj makro ostaje da odlucim. Mada sam se strasno naprzio kada sam video close up fotke ovde na forumu (pa ja nisam ni znao sta je makro fotografija).  :D
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #12 poslato: Avgust 07, 2015, 11:33:21 posle podne »
Tek sad sam u potpunosti razumeo tvoj predlog Cronnin. ;D

Hvala ti puno !
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #13 poslato: Avgust 08, 2015, 09:28:46 pre podne »
Goti, racunaj na to da ti za makro treba blic i stativ. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #14 poslato: Avgust 08, 2015, 01:18:48 posle podne »
Desha hvala na odgovoru.

Da li stativ sa slike moze da posluzi, Hama je u pitanju ?

A zbog cega mi je blic potreban ne znam jer nisam dovoljno citao o tome, moze neki predlog.

Sklonio sam sliku, evo linka :

https://uk.hama.com/004162/hama-star-62-tripod

Pazario sam taj stativ pre jedno 7-8 godina za 1500 din  :)

« Poslednja izmena: Avgust 08, 2015, 01:44:20 posle podne od strane Goti »
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #15 poslato: Avgust 08, 2015, 04:21:13 posle podne »
62jka i ceo taj set hama stativa (ja imam 4 komada, ukljucujuci 62 i 63) je sto se nogara tice prilicno stabilan ali je ona plasticna glava uzasna tako da kad stavis malo veci aparat i malo duzi objektiv to se sve mnogo ljulja tako da za makro te stative mozes prilicno da zaboravis ... za neko kucno slikanje su ok .. e sad cak i neki dosta skuplji i ozbiljniji stativi ljuljaju kada stavis ozbiljnu opremu odozgo ... ono pise da nose 6kg ili tako nesto ali to ne znaci da je 6kg "mirno" na stativu, samo da stativ nece puci... da se razumemo, rade ljudi makro i sa monopoda, iz ruke, sa uzasno nekvalitetnih stavia i smesne opreme, nije da ne moze, ali je mnogo zeznuto ... u svakom slucaju 62 bese oko 1500-2000din u beogradu nece se baciti mozes da uzmes pa probas, naucices sigurno svasta sa njm

blic, kada slikas makro treba ti puno svetla, mnogo svetla, jaaaaaaaaaaaako mnogo svetla .. da bi imao dubinsku ostrinu na makro staklu vecu od par mm moras dosta da zatvoris blendu a onda ti treba puno svetla da bi ista slikao + te stvari koje slikas se obicno mrdaju, da bi uhvatio slicku koja je ostra mora radis sa brzim zatvaracem sto opet znaci treba ti puno svetla .. za bic mozes da koristis obican blic pa da se snalazis, pravis neki light guide od bele plastike i papira da dovedes svetlo pred objektiv ali generalno obican blic baca svetlo "preko" daljine koja tebi treba i to sto slikas makro ce biti u mraku, dakle ili uzmes blic za makro ili pravis od obicnog blica blic za makro, u svakom slucaju svetlo je nesto cega kada je makro u pitanju nikad nema dosta
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže milic1973

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #16 poslato: Avgust 08, 2015, 10:52:37 posle podne »
macro je sirok pojam. ako mislis na staticne objekte 40mm je ok ali za zivuljke koji su veoma brzi i plasljivi tih 40mm je po meni kratko,minimum oko 100mm. a sto se tice osvetljenja ja cu ovih dana naruciti na ebay-u kombinaciju flash bracket i macro arm. mislim da je to najflexibilnija kombinacija za macro ne uzimajuci u obzir OEM macro sisteme vodecih brendova i onih manje vodecih. razmisljao sam o ring blicevima ali mislim da regularan blic+difuzor sa ovom kombinacijom daje dosta bolje rezultate i taj 3d efekat sto ring blicevi ne mogu

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #17 poslato: Avgust 08, 2015, 11:17:27 posle podne »
Cronnin je meni dao predlog za objektiv koji ce objediniti vecinu mojih zelja koje sam naveo (portreti, deca, malo nocne ftg i makro).

Koliko sam shvatio sa tim objektivom bi mogao sve to da obuhvatim, a i svestan sam toga da ne mogu da ocekujem vrh fotke na svim poljima pogotovu za te pare, a opet s obzirom da sam ranije koristio samo jeftinije kompakt aparate, verujem da bi bio zadovoljan.

Arhi hvala na odgovoru, detaljnijem objasnjenju, 62 vec imam nekih 7-8 godina, u istom je stanju kakvom je bio kada je i kupljen.

Milic1973 takodje hvala na odgovoru, mislim da cu cesce slikati staticne objekte i ne planiram mnogo ozbiljno da udjem u makro svet, pre samo da zavirim, a finansije mi svakako ne bi dozvolile dodavanje jos silne neke opreme samo zbog makro ftg.

Da dodjem ja prvo do tela i bar jednog objektiva, a posle cemo lako.  ;)

Hvala vam svima sto mi skrecete paznju na bitne stvari i dajete predloge, znaci puno, pogotovu sto od obaveza ne stizem da pogledam, procitam i naucim sve sto me zanima.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #18 poslato: Avgust 08, 2015, 11:26:27 posle podne »
extra ako vec imas 62jku to ti je dovoljno da naucis svasta vezano za stalke i da vidis "sta ti najvise smeta" i onda kada budes kupovao jednom drugi, znaces gde ti ovaj sve nije valjao i sta ti je bitno a sta nije bitno kod novog stalka.... za taj objektiv koji ti je predlozen i neka ok ledja taj stalak ce da zavrsava skroz ok posao za 95% slikanja (ne racunam makro) ... a makro, pazi bolje i taj nego nikakav... za brze zivotinje zaboravi ali za ucenje i pocetak opusteno, namontiras sve, pustis da se smiri stalak da prestane sve da se ljulja i okines. probaj da ulozis u daljinski triger (ne zicani, bezicni, za canona imas za smesne pare na ebay, tipa za 20$ uzmes bezicni 2.4ghz triger), namestis sve vidis da je to to, sklonis se nekoliko metara od aparata (parket, drveni pod i slicno - ziadjes iz sobe, ako su stene i slicno mrdnes se metar dva) sacekas par minuta da se smiri i skljocnes ... ak onemas remote trigger onda navijes tajmer na aparat da slika za 10sec, kliknes i sklonis se ... koliko uspe da se smiri za 10sec videces i sam, obicno ne skroz al isvakako vise nego da ti klikas prstom... naravno dovuci sto vise svetla kakvog god i stavi sto kracu expoziciju da bi ubio taj efekat mrdanja aparata i to je to .. polako ces vec sam skontati sta i kako .. cak - vrlo brzo ... takodje za makro, postoji na bleju dosta jeftino makro ringova da se kupe, proguglaj malo, procitaj na forumu, pa vidi kupi ... (mene blam ja imam 3 macro tube-a i nisam ih jos probao al jbg..) pa onda imas isto za sitne pare adapter da zavrnes svoj objektiv naopacke na telo, tu isto ima fora da dobijes za jeftine pare dobar makro, pa ima fora da kacis objektiv na objektiv etc etc etc ... proguglaj malo, ima dosta i na ovom forumu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #19 poslato: Avgust 25, 2015, 11:18:07 posle podne »
Evo mene ponovo sa jos par pitanja i molbom za savete.  :)

Dosta sam gledao i čitao o aparatima i objektivima i dosao do zaključka da ne bih uzeo ni Canon 1200d ni Nikon d3300. Išao bi na neku malo jaču varijantu.
Najvise pažnje mi je privukao Nikon d5300 i to u kombinaciji sa objektivima  AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G VR i Nikon AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G ili  neki slični njima.

Prioritet mi je da fotografišem moje klince tj bebe, tačnije dve bebe od 8 meseci  :) Sve ostalo što me zanima stavljam u drugi plan i onako nemam previše vremena za eksperimentisanje, a kada ga i nađem mislim da ću biti zadovoljan sa onim što imam.

Prvenstveno bih i želeo da uđem u DSLR svet kako bi imao kvalitetne fotke klinaca i porodice i lepe uspomene njihovog odrastanja.

Imao sam priliku neko vreme da koristim Canon 400d + 18-55 i 80-200 mm i 80-200 sam više koristio pa sam razmišljao da zaobiđem kit varijantu 18-55 i uzmem neki prajm 35 ili 50 i neki zum 70-xxx ili 55-xxx šta bi ste mi vi savetovali, znači mislim uz Nikon d5300. Ako grešim u razmišljanju molim vas da mi skrenete pažnju, svestan sam da u toj kombinaciji gubim na širini.

Nikon d5300 me najviše privlači zbog AF sistema, hoću da budu jasne fotke da ne propustim neki divan deciji trenutak, a i wi fi je zgodna stvarčica.

Takodje bi zamolio Canon ljubitelje da mi daju neki predlog "njihove" varijante, ja sam gledao 700d mada nisam oduševljen što je našminkani proizvod u pitanju.

Budzet je oko 800e, drugo staklo bi kombinovao nešto na rate  :P
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #20 poslato: Avgust 26, 2015, 12:19:58 pre podne »
800e je fin budzet za nekoga ko prelazi sa kompakta na DSLR. Ja kada sam kupovao prvi dslr gledao sam da bude nov jer sam se plasio polovnih stvari, a i kupovao sam preko firme pa sam ionako morao novo da uzmem. Danas kada sam promenio 3 aparata, 2 nova i jedan polovan i jos dosta polovnih MILCeva koji su mi prosli kroz ruke uzimao bi iskljucivo polovno. I tela i objektive. Jednostavno DSLR-ovi su roba koja je napravljena da traje, nisu to televizori, sporeti itd itd. Za 800e mozes boli glava da se opremis sa polovnom opremom, a ako kupujes novo pa sta znam. Imao sam 1100D sa kitom, 60d sa 15-85 i 5d mk1 sa tamron 28-75 i pogodi koja kombinacija me je odusevila ? Pa 5d naravno.  Da ne pominjem da je npr 5d sa tamronom jeftiniji od 60d + 15-85 i bukvalno mozes da uglavis i 50icu 1.8 za ostatak para. Druga je stvar sto je 5d matora sprava, nema video, live view, tezak je itd.

Sto se nikona tice, nisam imao ni probao i ne mogu nista da tvrdim, poredim itd.

Sto se tice kit objektiva, nisu oni toliko losi, pogotovu sto dobijas sirinu i to vrlo upotrebljivu za malu doplatu, a trebace ti za neki pejzaz, neces stalno slikati decu.. Eto to je neko moje iskustvo i misljenje, i verovatno se razlikuje od drugih. Ima ovde i kompetentnijih pa neka se i oni jave. U svakom slucaju sta god da uzmes neces pogresiti, jer sve su to dobre spravice :)

Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #21 poslato: Avgust 26, 2015, 12:53:04 pre podne »
maxa151 hvala ti na odgovoru i podeli iskustva.

Nisam siguran da bi uzimao polovno, mozda kasnije neko staklo, od polovnih stvari jedino sam auto kupio :)
Nemam nikoga ko se dovoljno razume, a ne bi voleo da dodjem u situaciji da mi neko uvali nesto pa da posle i ja moram nekome da uvaljujem kako bi vratio novac. Mozda gresim ...
Od vecih tela probao sam Nikon d7000 i mislim da to nije za mene, bar ne za pocetak.

A skapirao sam vrlo brzo posto sam postavio pitanja da je u principu glupo da zaobidjem 18-55 jer je sa d5300 620e, a samo telo je 600e.

Samo da vidim koji jos objektiv bi bio najbolji za ovo sto ja hocu i za novce koje imam. I blic mi je negde u glavi, ide lose vreme i manje svetla ... :)
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #22 poslato: Avgust 26, 2015, 01:44:28 pre podne »
A da umjesto 55-200 uzmes 18-105? Dobijas na sirini a s druge strane 105mm ti je dovoljno za klince, barem dok su jos bebe i ne pocnu da trce napolju :)
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #23 poslato: Avgust 26, 2015, 09:32:39 pre podne »
Moj glas isto za 18-105 za tvoje potrebe. Slikam raznu decu godinama (sticajem okolnosti) i bez većeg raspona ne ide ako želiš da uhvatiš prave momente. 18mm na kropu je jedva dovoljna širina. S' druge strane 55 na blendi 5,6 je zaista malo, i za zumiranje i za bokeh.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #24 poslato: Avgust 26, 2015, 10:28:11 pre podne »
Pa da i ja sam razmišljao o 18-105, a kada krenu da trče neće mi pomoći ni 3D tracking af režim ni bilo koje staklo, neću moći da se odlučim koga da hvatam  ;D

pericha hvala što si mi skrenuo pažnju i na blendu znači na 18-105 je blenda 5,6 na 105, a na recimo 55 je neka veća ako sam ja dobro shvatio sve što sam čitao ?

A neki Canon predlog od tebe bi bio ovo što ti imaš 700d + 18-135 ? U toj kombinaciji bi možda mogao i neki prajm da uzmem ? Gledao sam 50 f/1.8 stm ...

Nisam ja odustao od Canona, više mi se dopada kod njih izrada, komande i te toplije boje, a razmišljao sam da mi je i to možda bitno s obzirom da nemam nikakvog iskustva sa obradom fotki, na kompu imam ACDSee pro5 ali plašim se da ni njega ne znam da koristim, LR i PS mi deluju jako komplikovano (što ne znači da se ne može naučiti), nemam ni neke ambicije i vremena da satima obradjujem fotke.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #25 poslato: Avgust 26, 2015, 11:36:55 pre podne »
Za slikanje dece u pokretu ti treba iskustvo, pogotovo jer se kreću nepredvidivo. Neće sve slike biti upotrebljive, ali vremenom će biti više dobrih.
Za blendu si u pravu, mada je više pitanje raspona. Za takve situacije zaboravi menjanje objektiva.
Nisam detaljno upoznat sa D5300 pa ne mogu da ti preporučim da ga ne uzmeš. Siguran sam samo da ima bolji senzor od 700D.
Da li to nekom ima značaja je krajnje subjektivno jer realno nije velika razlika. Treba uzeti u obzir i mnogo drugih sitnica koje koje se primete tek u radu, a ne mogu se lako napisati u testovima. Mogu sad da nabrajam šta mi se sviđa kod 700D, ali ne znam kako je to kod D5300.
Lično Nikon bih uzeo zbog senzora, ali me sprečavaju video AF, STM objektiv i touch screen koji najviše koristim u Live view za odabir fokusa ili za brzo podešavanje nekih parametara.
Posle svih Canona koje sam imao (poslednji 600D), ovo je prvi koji može da se koristi kao kompakt ili MILC. To recimo nigde ne piše i ne vidi se na prvi pogled, ali shvatiš sam kad kreneš da radiš sa njim. Digneš ogledalo i daš bilo kojoj babi da slika i biće dobro.
Ovo govorim iz krajnje kućno/porodičnog aspekta, jer će i tih situacija biti svakako.
Boje i izgled jpeg-a iz aparata možeš kod svih modela da podešavaš po želji. Ne treba da se bojiš LR. Osnove stvari su lake.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #26 poslato: Avgust 26, 2015, 12:13:09 posle podne »

Posle svih Canona koje sam imao (poslednji 600D), ovo je prvi koji može da se koristi kao kompakt ili MILC. To recimo nigde ne piše i ne vidi se na prvi pogled, ali shvatiš sam kad kreneš da radiš sa njim. Digneš ogledalo i daš bilo kojoj babi da slika i biće dobro.
Ovo govorim iz krajnje kućno/porodičnog aspekta, jer će i tih situacija biti svakako.

Izvini meni ovo nije jasno, pogotovu podebljan deo, ali bas ne kapiram :)
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #27 poslato: Avgust 26, 2015, 12:24:47 posle podne »
khm...ma kaže da su MILC-evi za babe... ;D

Perichu za precednika...   ;)
« Poslednja izmena: Avgust 26, 2015, 01:19:35 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #28 poslato: Avgust 26, 2015, 12:26:05 posle podne »
Hvala lepo na ovako detaljnom odgovoru pericha !

Nisam ni mislio da me savetuješ da ne uzmem Nikon, više da mi preporučiš možda koji Canon za moje potrebe, mada sam mogao i lepše da sastavim pitanje.

Nikonov model me više privukao zbog boljeg AF sistema (39 tačaka, 9 krstastih, 3D tracking itd) nije toliko zbog senzora. Wi fi je korisna stvarčica ali ne i presudna. A 700d je jeftiniji 100e i ima touch screen, čini mi se da je i LV bolji.

U svakom slučaju sve što si napisao mi puno znači, pogotovu ovaj deo da je približan kompaktu ili MILC-u odnosno da može tako da se koristi, to nisam imao prilike nigde da pročitam, hvala još jednom !

Svakako ću se potruditi da naučim osnovne stvari oko obrade jer bez toga koliko sam shvatio nema smisla ni uzimati DSLR ...
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #29 poslato: Avgust 26, 2015, 12:37:01 posle podne »
khm...ma kaže da su MILC-evi za babe... ;D

kakva diskriminacija :)

Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #30 poslato: Avgust 26, 2015, 12:56:56 posle podne »
Ovo se odnosi na Live view - "digneš ogledalo" :) i poređenje sa 600D i 7D:

Fokus je dovoljno brz, radi tracking objekata ili lica koje obeležiš dodirom na ekranu. Ima auto muti point AF. Prikaz je vrlo tečan, 60 fps.
Takođe vrlo brzo dođeš do dela slike koji želiš da zumiraš i kada manuelno fokusiraš.
Ima i touch shutter - dodirneš ekran gde hoćeš, on tu fokusira i, što bi narodski rekli, okine sliku. Bolji (subjektivno) jpeg iz aparata.
Pola od ovoga je značajno za početnike ili kad nekom daš aparat da slika, isto kao da slika sa smart telefonom ili kompaktom.
Ukrako http://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-700d-rebel-t5i/7

Češće koristim LV nego na prethodnim telima iz čisto praktičnih razloga. Potpuno mi je jasan stav korisnika Fuji, tj. MILC-eva iz one teme.
Taj LV je prilično upotrebljiv čak i na ovom modelu koji je sada star već tri godine (EOS 650D).

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #31 poslato: Avgust 26, 2015, 01:00:23 posle podne »
khm...ma kaže da su MILC-evi za babe... ;D


Pa jesu. Daj babi taj 7D i ona će da ga stavi u natkasnu za ukras, a slika 0! :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #32 poslato: Avgust 26, 2015, 01:30:43 posle podne »
pa 7D i nije za babe.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #33 poslato: Avgust 26, 2015, 01:48:49 posle podne »
Pa znam, zato i kažem. Prvi put kad sam ga uzeo u ruke osećao sam se kao onaj praistorijski Paja Patak
https://www.youtube.com/watch?v=t0zOuP_Gz4k
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #34 poslato: Avgust 27, 2015, 12:53:11 pre podne »
ne znam koliko je 50D sporiji u odnosu na ove modernije aparate (u odnosu na 400D je mnogo bolji po mojoj proceni, bas mnogo bolji a kazes da si jnega probao) elem .. sa JEDNIM klincem iskustvo
uzasno ga je tesko navatati, brz je ... 50mm pravi do jaja slike na 1.8 (na 1.4 ili 1.2 bi verovatno pravio jos bolje) ali prime ma koliko je do jaja ostar i do jaja pravi bokeh i do jaja pusta svetla i ... sa prajmom ti treba da se bacas po kuci i da skljocnes jedno 200 slicki da bi uvatio 2-3 dobre .. sa 8 meseci nije problem posto verovatno tek krece da puzi i mislis da mozes da je stignes, sa godinu dana je skoro nemoguce uhvatiti sa prajmom bilo sta, sa 2 godine prijatelju ja sa prajmom legnem, i tako skljocam i skljocam i skljocam i ... i ispucam 300 slika i desi mi se cesto da obrisem svih 300 ... cool je ako ga nekad namolis da pozira ali to je meeeeeeeeeega za1234 ... ja sam uspeo 2 puta na foru i to nije trajalo dovoljno dugo da ga uslikam :( .. e sad tamo kad predju 4 kazu ljudi da je druga prica i zavisi od deteta do deteta ali ja mogu ti kazem da od 1 do 2 prime - nema svrhe.

tako da obzirom da pricamo o 8 meseci
kupi dobru KAMERU ne fotoaparat!
uhvatices mnooogo vise momenata... ja sam vise momenata uvatio sa krs kamerama nego sa dobrim aparatima

prime - nije za malji malji brzi brzi brzi deca .. meni je najbolji objektiv koji imam neka sigma koja ide od 20 do 200 .. da se razumemo objektiv je uzasno ispodprosecan, mutan, spor etc etc .. ali ti uhvatis "visinu" (sednes na neki tabure, kleknes, naslonis se na fotelju, stolicu ....) i mozes da "stignes" klinca gde god da je, trci tamo mozes dobacis, trci vamo mozes dobacis ... i dalje nije svaka slika ok, uglavnom je problem fokus, uvatiti ga u fokus zahteva ozbiljnu vezbu, ja sam slikao pre 20 godina trku automobila analognim aparatom i 90% fotki mi je bilo sa odlicnim fokusom, ako momira uvatim 30% fotki da je dobar fokus to je extra uspeh!! ... e sad tu su neki retki trenutci kada sedi mirno i nesto "silji" ... no tu je bitno da aparat bude tih, meni je silend mod koji mi magiclantern daje sa canonom do jaja koristan posto cim aparat skljocne on bezi iz tog siljenja i krece da juri nesto peto... tako da ta krs sigma proizvede mnogo vise fotki nego 50mm prime, 29mm prime i 14-40mm neki crveni profi lelemudija objektiv koji je ostar lep fin... zajedno ... sta mi vredi sto je ostar kad ne mgu stignem dete

brzina objektiva iliti max blenda meni nije toliko bitna ... sta je stos, decu retko slikas u nekim polumracnim zadimljenim prostorijama, decu se uvek trudis da stavis u osvetljen cist otvoren prostor, tako da dal je blenda 1.2 ili 3.5 ne pravi neku ludu razliku obzirom da i sa jednom i sa drugom slikas sa 1/200 ili 1/400 sekundi posto svetla ima dovoljno .. jos ako uzmes moderan aparat (50d koji ja imam je krsina bajata koji vec na iso 200 ima sum) gde navrtis iso na 1000+ i to je ok blenda nije bitna

e sad ovo je moje iskustvo sa jednim detetom, kazu ljudi da sa dva nije duplo zeznutije nego 4 puta zeznutije .. tako da .. porazmisli ti malo vise u upotrebnoj strani nego o tehnickoj.... ti dete juris na 30cm od poda, da li ti vredi da to radis sa objektivom od 2 kile i aparatom od 3 .. sa 5kg u rukama u klececem cucecem i svim mogucim aprijatno nenormalnim pozama ima poludis .. video kamera, dobra, extra stvar za capture tih momenata .. foto aparat - posle cetvrte ... ako bas oces fotoaparat gadjaj neki koji ima uzasno brz autofokus sa objektivom koji ima veliki raspon
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #35 poslato: Avgust 27, 2015, 08:00:00 pre podne »
Ma ja jos uvek objasnjavam babi (koja je u mom odsustvu procitala ranije odgovore) da joj je dovoljan moj stari kompakt da slika cvece i specijalitete iz kuhinje i da su se ljudi salili da je MILC za babe. Hvala Pericha i Argone !  ;D

Salu na stranu sto se kamere tice imam neku Sony sa hardom od 40gb koja je vec malo matora i pravi u poredjenju sa danasnjim kamerama krs snimke. E sad sta je fora kod kamere i video snimaka, to se retko gleda, bas retko. Barem je moje iskustvo takvo. Imam gomilu snimaka sa kojekakvih desavanja koje ne znam kada smo zadnji put gledali. A i trazi vise vremena, fotke se nekako brze i cesce gledaju i mogu se i uraditi i okaciti na zid. Daleko od toga da nisam vec i snimao decu i pregledao te snimke vise puta i da necu ih snimati jos ko zna koliko puta i uzivati u tim snimcima i svakako mnogo bolje neke momente uhvatiti ali bi ipak dao prednost fotografiji. A svakako koji god DSLR da uzmem imacu mogucnost i veoma dobre snimke da napravim. Snimao sam i sa ovim kompaktom sto imam (snima 1080 doduse 60i) i nama laicima su ti snimci vrh. :)

Hvala ti Arhi na odgovoru i podeli iskustva, sjajnim opisima koji su me cak i lepo nasmejali uz jutarnju kafu. Znaci mi i tvoje misljenje i definitivno si mi skrenuo paznju na jos neke stvari. Nekako mi se cini da jeste najbolja varijanta da uzmem prvo 18-105 a kasnije,pogotovu za slikanje napolju uzmem neko staklo sa vecom ziznom daljinom. A sto se tice prajma o njemu mogu razmisliti kada vidim kakvi ce biti klinci i koliko ce hteti da "saradjuju".

Auu zakasnicu na posao ...
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #36 poslato: Avgust 27, 2015, 12:21:59 posle podne »
Извини, али Ти мислиш да некога зајебаваш....

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #37 poslato: Avgust 27, 2015, 12:52:33 posle podne »
Petko30 ako je Tvoja poruka upucena meni odgovor je apsolutno NE.

Samo se nadovezujem na salu iz predhodnih odgovora. I sam sam gledao neke MILC varijante. Ako si Ti nesto drugacije shvatio ili se daleko bilo uvredio ja ti se izvinjavam, isto vazi i za druge ako su pogresno shvatili salu.

Pozdrav !
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #38 poslato: Avgust 27, 2015, 02:53:46 posle podne »
Извини, али Ти мислиш да некога зајебаваш....

Da li si ti promašio temu pa ulećeš bezveze?
A i da nisi nije u redu da psuješ zar ne?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #39 poslato: Avgust 28, 2015, 01:24:28 pre podne »
Hvala ti Arhi na odgovoru i podeli iskustva, sjajnim opisima koji su me cak i lepo nasmejali uz jutarnju kafu. Znaci mi i tvoje misljenje i definitivno si mi skrenuo paznju na jos neke stvari. Nekako mi se cini da jeste najbolja varijanta da uzmem prvo 18-105 a kasnije,pogotovu za slikanje napolju uzmem neko staklo sa vecom ziznom daljinom. A sto se tice prajma o njemu mogu razmisliti kada vidim kakvi ce biti klinci i koliko ce hteti da "saradjuju".

sta znam, meni je od kad je prohodao ludnica tesko da ga slikam .. 50D je bas spor na autofokusu za to sto ja hocu... ne znam koliko su svi ovi novi bolji ali mene ubi.. taman napravi do jaja pozu, ja drzim aparat u ruci i propustim, znaci dodje mi da ga sinem kroz prozor (aparat, ne dete) povremeno.. za manuelni fokus ... isto ne znam kako je na ovim boljim, na 50D je to komplikovano, kroz viewfinder ja ne vidim dal je nesto u fokusu ili ne, tj mogu da promasim fokus za dobrih 10cm i to se ne vidi, na kievu od pre 60 godina bodem fokus kako oces sa zutom tackom al na ovome nema teorije .. tako da zelim aparat sa brzim i dobri autofokusom, to mi je ono 65% razloga sto hocu novi aparat.. e sad ok meni su propale ruke, ramena, kolena pa mi je tesko u svim tim pozama da ga jurim da ga slikam pa mi je to jos dodatni problem ali kapiram da ti nemas sa tim problema...

e sad, za polovanjake, ako ne kupujes na slepo nego proveris sta kupujes, moze mnooooogo dobro da se prodje, ne savetujem ti nikako blej, ali i slicne otpade, ogromna sansa tamo je da ces da dobijes poluispravnu stvar, ali ovde lokalno, foto berza i slicno, moze cudo stvari za smesne pare da se uzme ... pa ja kapiram da ovaj moj 50D ne moze za 200eur da se proda a placen je krvlju i skljocno manje od 1% koliko moze takav aparat .. nije vido kisu, sneg, pazem i mazen ko da je od secera ... ok naravno necu ga nikad prodavati ali ljudi uglavnom paze svoju opremu, a pazi ovo, moj stari eos, analogni, realno isto osetljiv koliko i ovaj digitalni, sa nekim kit objektivom, posto ne vredi to nista realno para, dam ja njega klincu da se igra da ne smara mene da mi otima 50D, a ima tipa 1.5god znaci kad nesto oce.... i pazi on taj eos analogni baca, uvati za kais i vuce po kuci, digne ga igra se sa njim i sa visine ruku njegovih ga baci naparket (znaci sa ~60+cm) pa sedne na njega, pa ga digne na trosed, pa ga gurne sa troseda na parket, pa ga ubaci u kutiju veliku sa igrackama pa sve igracke prevrne na pod i tako ... dakle 60 meseci se on vec "igra" sa eos analognim canon aparatom ... i neki dan ja u radnji vidim prodaju cr123 baterije (nekad su kostale ko otrov sunce im poljubim) kupim jednu, gurnem u aparat .. sve radi 1/1, skljoca, vrti, fokus idealan, sve sljaka, i aparat i objektiv 1/1, jedino sam morao da skinem uv filter sa objektiva posto je bio mastan (znas kako dete non stop mackaju zene nekim sra1234.. i onda oni sta god pipkaju...) ... dakle ja nisam mogao da verujem kakav tretman je taj aparat preziveo ... dakle polovni dslr kontam da su u odlicnom stanju + za svaki mozes da iscitas tacno koliko je fotki uradio i odma znas koliko ima jos djusa u njemu (imas na netu tabelice koliko koji moze u proseku da skljocne pre nego mu zatvarac krene da glavi a i tada servis je nesto prilicno sitno)

ja sam do sada uzeo 5-6 polovnih objektiva, svi su do jaja, uzeo sam nekoliko polovnih ledja, jedna imaju neki sitan problem (i stigla su preko ebay-a u srbiju) a ostala sva rade i dan danas ko nova .. da mogu ovaj sony koji ganjam da uzmem u pola cene polovan ne bih razmisljao 10 sekundi
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #40 poslato: Avgust 28, 2015, 09:57:33 posle podne »
Извини, али Ти мислиш да некога зајебаваш....

Da li si ti promašio temu pa ulećeš bezveze?
A i da nisi nije u redu da psuješ zar ne?

Nikoga nisam psovao. Ali ne mogu da prihvatim da neko zloupotrebljava jedan ozbiljan forum. Pročitaj pažljivo od početka postove. Krenulo se od polovnog tela za 15o e, pa onda redom. Kako mu predložite telo ili objektiv, on sve već isprobao i ne odgovara. Takođe barata terminima i znanjem koji nisu svojstveni početnicima. A onda vrhunac, sa fotografskog aparata prelazi na video kameru, pa opet na dslr telo, pa onda ide da radi....
Samo sam izneo sumnju i unapred se izvinio ako grešim.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #41 poslato: Avgust 28, 2015, 10:38:43 posle podne »
Petko30 hvala na komplimentima, znači to je to, čak ni ne zvučim kao početnik, nema mi nazad nego da kupim svoj prvi DSLR sistem  :)

Mislim da nisi baš sve pažljivo čitao, zaključujem iz ovoga što si napisao. Verovatno je tebi bilo mnogo lakše na početku da se odlučiš kako ćeš ući u ovaj svet odnosno sa kojom opremom, meni nije.

Imao sam više varijanti pa sam se tako i raspitivao i ljudi dobre volje su odgovarali i hvala im na tome.

Ja ću po prvi put u životu da potrošim ovolike novce (i to na nagovor supruge) na nešto što želim pa mi nije ni malo lako da donesem odluku.

Što se tiče mog "znanja" ono je stečeno isključivo čitanjem po netu i to velikim delom na ovom forumu u poslednjih par meseci ...

Optužbe su ti krajnje neosnovane druže ... bolje da si mi dao neki savet, jer verujem da sigurno znaš više od mene.

Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #42 poslato: Avgust 28, 2015, 11:45:44 posle podne »
@Petko
Jesi i to onogo koga si oslovio velikim Ti!
Ohladi glavu, pročitaj temu od početka, prati njen razvoj po datumima. Napadaš čoveka bezveze, a pritom je i nov forumu. Mora da ti se izvinjava a nije ni kriv!
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #43 poslato: Septembar 19, 2015, 04:31:59 posle podne »
Posle duge i teške bitke u mojoj glavi, konačno sam kupio moj prvi DSLR sistemčić !  :D

Iako Canon 700d bolje leži u mojim šakama ipak sam se posle svega odlučio za :

Nikon D5300 + 18-105 VR + 35 1.8G

Hvala puno svima koji su se javili u ovoj temi da mi pomognu oko moje odluke, podele svoja iskustva i skrenu mi pažnju na neke detalje.

pericha Tebi se posebno zahvaljujem jer si se potrudio da daš skoro sve odgovore na moja pitanja kako kroz ovu temu tako i u drugim temama !

Pozdrav kolege, živi bili i dobro svetlo imali !!!  :)
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #44 poslato: Septembar 29, 2015, 01:58:15 pre podne »
Petko30 hvala na komplimentima, znači to je to, čak ni ne zvučim kao početnik, nema mi nazad nego da kupim svoj prvi DSLR sistem  :)

Mislim da nisi baš sve pažljivo čitao, zaključujem iz ovoga što si napisao. Verovatno je tebi bilo mnogo lakše na početku da se odlučiš kako ćeš ući u ovaj svet odnosno sa kojom opremom, meni nije.

Imao sam više varijanti pa sam se tako i raspitivao i ljudi dobre volje su odgovarali i hvala im na tome.

Ja ću po prvi put u životu da potrošim ovolike novce (i to na nagovor supruge) na nešto što želim pa mi nije ni malo lako da donesem odluku.

Što se tiče mog "znanja" ono je stečeno isključivo čitanjem po netu i to velikim delom na ovom forumu u poslednjih par meseci ...

Optužbe su ti krajnje neosnovane druže ... bolje da si mi dao neki savet, jer verujem da sigurno znaš više od mene.


Ниси ни ти мене схватио. Стварно мислим да доста бараташ чињеницама и само сам хтео да те усмерим на једно: несмеш да дозволиш да нечији пост одлучи шта ћеш купити. Шта значи нечији став да је за некога то најбоље. Ништа. Када сам улазио хтео сам да купим д7000 (таман изашао) ал да питам јер сам почетник. Па ме сам продавац убеди да купим д3100 а не д7000. И шта би, за два месеца сам схватио да д3100 нема неке битне функције и карактеристике. Једноставно те ограничава. И онда јово наново. Поново пукнем за ново тело д7000 и та глупост куповине д3100 ме кошта да нисам још дошао до ФФ тела. А то је неопростиво за некога коме је фотографија искључиво хоби, па још уз све то цео комшилук доводи децу за портрет, па још сматрају да је исправно да ја платим израду фотографије, јербо фотографија на усб меморији није фотографија за зид.
Нећу да говорим о твојој куповини. Сам ћеш да видиш за пар месеци. Ако ти омогућава све што желиш изабрао си праву ствар, ако ти нешто буде недостајало мораћеш да истрпиш. Али ајде да ти дам једно мишљењ, под обавезно што пре да купиш блиц. Видећеш брзо да ни објективи 1.8 нису баш тако свемогући а посебно ако ти треба бленда од ф/7 или мања. недостатак светла је чудна појава, а вишак, е то је тек мука. У сваком случају блиц ти је неопходан. Такође из искуства обавезно што пре да набавиш НД филтер за тај објектив 18-105мм.
Поздрав и желим ти пуно лепих фотографија. 
 

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #45 poslato: Septembar 29, 2015, 02:03:12 pre podne »
@Petko
Jesi i to onogo koga si oslovio velikim Ti!
Ohladi glavu, pročitaj temu od početka, prati njen razvoj po datumima. Napadaš čoveka bezveze, a pritom je i nov forumu. Mora da ti se izvinjava a nije ni kriv!

Мајсторе, не треба њему адвокат. Лепо ћемо се ја и Он разумети разменом коментара. Никога не нападам, већ водим рачуна ко је формирао форум, са којом наменом и морам то да поштујем, те посредно покушам новајлијама да скренем пажњу на неке ствари око одлуке. Ако то буде неспретно немој одмах да ти пресуђујеш. Зато ти охлади главу.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #46 poslato: Septembar 29, 2015, 11:04:25 pre podne »
Petko30 razumeli smo se, sve ok. Iako se ja nisam našao uvređenim ne podržavam taj način obraćanja iz Tvog prvog posta, šta god mislio. Hvala Ti na podeli iskustva, savetima i lepim željama. Blic mi je svakako u planu ali za početak pokušavam da se izborim sa dnevnim svetlom.  :)

Petko30, pericha kao pokretač teme ja bih Vas najlepše zamolio da ne širite raspravu dalje, nisam primetio da ste imali takvu istoriju u drugim temema pa je nemojte stvarati ni ovde. Kako nisam imao nikakvih namera da nekoga uvredim ovde tako isto ne želim da se bilo ko raspravlja, svadja, a da to ima neke veze sa mnom. Hvala Vam.

Umesto toga ako ste raspoloženi kako Vi tako i drugi članovi dajte neke predloge za jeftiniju varijantu (200-300e) monitora na kome će obrada imati smisla.
http://specsen.com/televisions-samsung/samsung-t24b300/  - ovaj model trenutno imam, da li je bolje da ga povežem HDMI kablom odnosno da li će to pomoći u obradi ?

Da li i u tom cenovnom rangu postoji neki model kome nije potrebna kalibracija i da li je apsolutno neophodna i kada je IPS panel u pitanju ?

Neko moje subjektivno vidjenje koje će možda nekome koristiti oko izbora aparata :

Kao prvo veoma je bitno da se modeli uživo vide i uzmu u šake, koliko god čitao po netu i gledao slike, skroz je druga priča uživo. Moja prva reakcija kada sam video modele Nikon 3200,3300,5200,5300 izgledali su mi kao "igračke". Canon modeli izgledaju ozbiljnije ali su i veći, teži.

Da sam kupovao pre 2-3 godine siguran sam da bih odabrao nešto tipa Nikon d3200 ili Canon 1100d ili neki sličan model, a "višak" novca uložio u objektive, svakako bih uzeo neki prajm i malo bolji (svetlosno jači, kvalitetniji) zum objektiv za svaki dan. Napredniji AF sistem me je privukao da više para dam za aparat jer mislim da će mi koristiti za slikanje klinaca. Wi Fi fukcija ima svojih velikih prednosti, bar u mom slučaju, zadovoljan sam kako funkcioniše kada telefon povežem sa aparatom i slikam, kao i prebacivanje fotki na tel da pošaljem nekome, isto je kao i na Sonijevom kompaktu koji imam i meni je sasvim ok. Ima još prednosti naravno tipa veći displej, delimično pokretan itd.

Debelo sam se razmišljao da zagrizem za D7100 svestan svih prednosti više klase ali onda bih žrtvovao 35 1.8 koji je jedan od razloga što je odluka pala na Nikon (Canon nema za te novce takvo staklo), baš ta žižna daljina mi odgovara. Takodje u mom slučaju kućni budzet nisam ugrozio, pare sam dobio i potrošio i nisam siguran koliko ću u budućnosti moći da odvojim za objektive pa nije bilo smisla da većinu para dam za aparat. Koliko god veći aparat meni bolje ležao u šakama, on je i teži, teško da bi uspeo jednom rukom da slikam nešto, a drugom da pridržavam klinca. U ovoj kombinaciji za koju sam se odlučio, nikakav "teret" mi ne predstavlja manja torba sa dva objektiva, koju ću sigurno mnogo češće da ponesem sa sobom.

Manji i lakši aparat ima svoje mane, a u mom slučaju je to da me je prvih nekoliko dana jako bolela desna šaka zbog nekog valjda neprirodnog položaja u kome sam držao aparat, sada je već mnogo bolje. Jako brzo sam se navikao na Nikonove dugmiće i ceo sistem s obzirom da sam pre toga vežbao sa Canonovim 400d, mislio sam da će biti većih problema.

Da još jednom napomenem da uzmete u obzir da je krajnje subjektivno mišljenje napisano, da je budzet bio 900e, da su samo novi aparati i objektivi u pitanju, da ne planiram verovatno nikad da predjem na FF telo, da ne planiram da kupujem polovno ništa pa samim tim ni da koristim stare objektive koji ne bi potpuno funkcionisali na aparatu koji sam uzeo. Od objektiva ću najverovatnije skupljati pare za 85 1.8, a blic mi je trenutno na prvom mestu.

Izvinjavam se na malo dužem postu, eto nadam se da će nekome koristiti info.

Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #47 poslato: Septembar 29, 2015, 11:28:08 pre podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #48 poslato: Septembar 29, 2015, 11:39:58 pre podne »
Hvala Zorane na brzom odgovoru. Ovo mi deluje idealno za mene, cena, veličina, sve. To što nema HDMI meni ne smeta i onako mi je TV povezan HDMI kablom sa kompom. Znači ovaj monitor povežem na DVI i pevam ?  :D
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #49 poslato: Septembar 29, 2015, 11:51:47 pre podne »
Ako ces da pevas, mozda da dokupis i mikrofon? ;)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #50 poslato: Septembar 29, 2015, 12:18:11 posle podne »
Hahahahaha e baš me lepo nasmeja tvoj komentar.  ;D Pa pazi mnogo volim da pevam pogotovu kada se malo popije al što ne znam, to je tek posebna priča! Tako da bi morao i to da obrađujem, bilo bi mi previše, deca, posao, učenje oko aparata, obrade, što je mnogo, mnogo je. O potrebnoj opremi za te stvari da ne pričam.  ;)

Kad smo već kod mikrofona, primetio sam za ovo malo što sam snimao aparatom da je zvuk poprilično loš preko ovog ugrađenog pa mi je palo na pamet kome je bitan zvuk, koristiće eksterni pa onda samim tim ona priča oko objektiva koji su bučni i ne pije vodu zar ne ?  :)

Ne planiram svakako da snimam ne znam ni ja šta DSLR-om jer mu to i nije namena (bar u mom slučaju) ali onako za po kući sa ovom 35-icom i manual fokusom bi moglo nešto da se napravi, ja se nadam.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #51 poslato: Septembar 30, 2015, 12:07:00 pre podne »
Ако их има није лоше решење и dell u2412m. Уклапа се у цену, монитор 24 инча, ips панел.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 01, 2015, 11:04:12 posle podne »
Hvala Petko30, ima i njega ali je jači sa cenom i vidim po komentarima da je naknadno skočila cena za njega.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 02, 2015, 12:25:14 pre podne »
DELL LED TFT 23.8" P2414H Full HD


Ja imam baš taj monitor i radi dobro. Takođe je IPS panel, mada kako se pisalo u nekim temama, TN paneli su dosta uznapredovali pa nije ni to loše, a dosta su jeftiniji. HDMI možeš kačiti na njega preko DVI adaptera. 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 03, 2015, 10:21:55 posle podne »
Hvala pericha. Pa ovaj što imam je TN panel, a plaćen je isto kao što taj košta. E sad njega sam planirao svakako za drugu sobu da šljaka kao tv, a ja koliko sam gledao TN ne može ipak prići IPS panelu (unosiš mi konfuziju  :o  :D ) ...

Ali ajde da ne smaram više, snaći ću se. Hvala na predlozima.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 03, 2015, 11:06:03 posle podne »
Ако те интересује за твоју душу и да буде како треба искључиво ИПС панел. Ако правиш много фотографија са свадби може и други панел, а видео сам да ти фотографи углавном користе јефтине ЛГ мониторе.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #56 poslato: Oktobar 03, 2015, 11:17:41 posle podne »
Ако те интересује за твоју душу и да буде како треба искључиво ИПС панел. Ако правиш много фотографија са свадби може и други панел, а видео сам да ти фотографи углавном користе јефтине ЛГ мониторе.

Ma za moju dušu, nego šta !  :) Hvala.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #57 poslato: Oktobar 03, 2015, 11:37:24 posle podne »
TN pre više godina i danas ne daje istu sliku. Takođe IPS nije savršen u nekim stvarima, mada i tu ima napretka.
Dosta sam gledao kada sam birao monitor. Bila je neka tema gde su se baš ozbiljno raspisali o monitorima, ali ne mogu sad da nađem.
A pogledao si, sada već malo bajatu temu? http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ostala-oprema/monitori-kao-satavni-deo-foto-opreme/?all
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #58 poslato: Oktobar 03, 2015, 11:42:07 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #59 poslato: Oktobar 04, 2015, 12:11:53 pre podne »
Tako je to kad od drveta ne vidim šumu ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #60 poslato: Oktobar 07, 2015, 11:40:19 pre podne »
Ovu topovanu sam pročitao dva puta mada se tu govori o monitorima od oko 500e što je meni ipak previše ali zato ima u okviru teme korisnih infomacija. Pročitao i ovu bajatu kao i sve ostale koje sam pronašao na forumu.

Mislim da ću ići po Zoranovom predlogu samo me zanima da li ima smisla pružiti se još koju 'iljadu do ovih ili nekih sličnih modela :

DELL LED 23" UZ2315H UltraSharp IPS Full HD
DELL LED 23.8" UltraSharp U2414H IPS Full HD
DELL LED 23.8" S2415H IPS Full HD

Takodje mi treba pomoć i oko kompa, LR za sad nekako šljaka, posle nekoliko fotki zna da zabode, komp ima već 5 godina i planiram za sad da dodam radne memorije još pa me zanima da li će to biti dovoljno za početak ili bi morao još nešto da menjam, evo konfiguracije :
AMD Phenom(tm) II X2 545 Processor 3.00 GHz
RAM 2 GB
NVIDIA GeForce GT 240

Naravno za obradu fotki me zanima, igrice odavno ne igram  :)

Još jednom hvala svima na pomoći i korisnim informacijama.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #61 poslato: Oktobar 07, 2015, 03:57:39 posle podne »
Ja ne bih dodavao pare za te monitore.  Ovaj prvi je multimedijalni ( :) ima kameru, mikrofon i zvučnike), ovaj drugi je samo za nijansu bolji od Zoranovog predloga ali je dosta skuplji, ovaj treći ima glossy panel koji ume da smeta pri radu.

Generalno ti je slab ti je procesor i premalo RAM-a. Sa 4GB bi ti bilo lakše, ali nisam siguran ni da će to biti dovoljno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #62 poslato: Oktobar 08, 2015, 09:46:55 pre podne »
Znači sa ovim prvim bi stvarno mogao i da pevam odma.  :P :D Ma nisam ja ni sumnjao da je Zoranov predlog za te novce najbolji, nego mi ovo "U" bolo oči.

Eto mislio sam da mi je posle radne mem grafička sledeća slaba karika u inače slabom lancu nije mi ni palo na pamet da bi procesor bio veći problem.

Hvala ti cronnin na javljanju, za sada ću verovatno uzeti monitor jer mislim da mi je potrebniji i dodati radnu mem, a ostalo će morati malo da sačeka.

Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G