Autor Tema: Trka se nastavlja...  (Pročitano 60920 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #60 poslato: Januar 29, 2015, 12:35:37 posle podne »
Cek, a nije nerealno sa 12 na 36, pre toga sa 12 na 21 (5d na 5d mark 2)?

Kamo lepe srece da je sve ovo tacno, ali nekako sam skeptican :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #61 poslato: Januar 29, 2015, 01:08:08 posle podne »
Sa Nikonske strane smo imali D3x sa 24Mpx u medjuvremenu
A sa Canonske 1Ds II sa 16,6Mpx.....

Tako da ja i dalje plaćam ono piće.. :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #62 poslato: Januar 29, 2015, 01:24:14 posle podne »
Niste mi jasni ljudi :)

Ako pricamo o Sonijevom senzoru, onda je skok sa 36 na 50, a ne sa 22. Ako pricamo o rezoluciji u tim klasama aparata, onda moj post ima smisla :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #63 poslato: Januar 29, 2015, 01:52:41 posle podne »
Učinilo mi se da pričaš o Canonovim senzorima, pa sam skrenuo pažnju na to kako je kod njih tekao napredak.
(pomenuo si rezolucijski skok sa 5D na 5D2) ?....

Takodje ni Sony/Nikon nije skočio odmah sa 12 na 36

Mislim, sve su to FF senzori pa ih ne razdvajam.

Mada fotoaparati nisu u istoj klasi, slažem se...
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 01:57:17 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #64 poslato: Januar 29, 2015, 01:52:52 posle podne »
Ljudi u pitanju je izbor. Nešto o čemu sam i ranije pričao dosta dugo dok smo vodili kojekakve rasprave kako je 22mpix dovoljno u principu za sve. Nije. Većina korisnika svakako nema realne potrebe za tih 50mpix ali ima onih koji će ih prigrliti veoma rado. Sem toga šta bi falilo da svi mi imamo aparate koji u stanju da prave fotke na 50 kada nam to treba, a u većini situacija kada nam ne treba fotkaćemo u sRAW-u na nekih 24mpix?? Zašto da ne?
Dakle poenta je da jedna ozbiljna kompanija svojim korisnicima da izbor. Ako ima konkurencija, onda ćemo imati i mi. Vrlo prosta stvar.

Naravno sam pomak u rezoluciji je najmanje zanimljiva novost. Ono što je mnogo važnije je da će Sony senzori garantovati mnogo bolje performanske u dinamici i u kasnijoj obradi fotografije.

P.S.
Citat
Pa nista, onda smo se zeznuli u prognozama.
8)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #65 poslato: Januar 29, 2015, 02:29:12 posle podne »
Sem toga šta bi falilo da svi mi imamo aparate koji u stanju da prave fotke na 50 kada nam to treba, a u većini situacija kada nam ne treba fotkaćemo u sRAW-u na nekih 24mpix?? Zašto da ne?


Naravno sam pomak u rezoluciji je najmanje zanimljiva novost. Ono što je mnogo važnije je da će Sony senzori garantovati mnogo bolje performanske u dinamici i u kasnijoj obradi fotografije.


Dve veoma bitne stavke :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #66 poslato: Januar 29, 2015, 02:36:03 posle podne »
Direct Quote
“Canon will buy sony sensors for the next full frame cameras. but they are more a joint venture from Canon and Sony. Sony will make them and they will have EXMOR technology, for Canon they will get the DualPixel AF. So it’s a patent exchange that helps both companies. Sony will still sell the sensors to Nikon, but only without the DualPixel technology. Sony has the capacity to produce two lines of these 53MP sensors.”


SORS 1
SORS 2
SORS 3

Svi smo mi jednaki, samo su neki jednakiji. Rekoh u sali, kad ono zbilja :) .... nije AA filter, vec Dual Pixel tech.

Mogao bi Nikon uskoro da pronadje neki novi senzor. Mozda da kupi Sigmu pa da razvija Foveon senzor?

EDIT: izvor citata



« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 03:04:19 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #67 poslato: Januar 29, 2015, 02:50:08 posle podne »
Izgleda da su culi Storma i da je ipak neko okrenuo sekretaricu u Soniju :)

Odakle ovaj izvor Zorane?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #68 poslato: Januar 29, 2015, 03:17:04 posle podne »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #69 poslato: Januar 29, 2015, 04:30:18 posle podne »
Pa da budem iskren ja nešto ne vidim da Nikonu treba dualpixel AF. Jedan D750 nema dpAF pa fokusira k'o guja šarka. Sony je druga stvar. Kod njih je autofokus očigledno usko grlo.

To sa Oly-jem nisam čitao ali čim se zahteva stativ očigledno radi neku vrstu photostich-a. Ne volim previše takva karabudž rešenja. ;)
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 04:32:43 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #70 poslato: Januar 29, 2015, 05:39:59 posle podne »
U principu ovo ako se desi, to će biti sjajna priča ali samo za narednih 3-5 godina (procena).
Cela priča koliko je lepa toliko krije i jednu slabost...

Sony na tom polju postaće apsolutni vladar, gotovo monpolista.
Drugi proizvodjači snadbevaće onaj deo tržišta koje će se meriti u promilima.
Čim nestane takmičarskog karaktera to dovodi do opuštanja i inertnosti glavnih igrača...Evo sve do skora smo prisustvovali takvom jednom fenomenu.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #71 poslato: Januar 29, 2015, 05:54:30 posle podne »
Opušteno, neće Canon tek tako prepustiti taj deo tržišta u potpunosti Sony-ju.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #72 poslato: Januar 29, 2015, 06:10:05 posle podne »
Citat
Sony na tom polju postaće apsolutni vladar, gotovo monpolista.
Drugi proizvodjači snadbevaće onaj deo tržišta koje će se meriti u promilima.

Pregaziće nas gospodari polufabrikata  ;D
Što reko čika Bil Gejts jednom davno... "Resistance is futile you will be assimilated !!"  8)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #73 poslato: Januar 29, 2015, 06:10:48 posle podne »
Nego druže Storm-e... ako je ovo tačno, a nadajmo se da jeste jer to znači da ćete napokon dobiti senzor u skladu sa današnjim vremenom, kako se to sada uklapa u onu tvoju pređašnju tvrdnju da Canon može da napravi senzor ali ih boli paja jer imaju marketshare-ove pa onda neće sve dok je to tako? Logično jel, ako je ovo tačno onda se ispostavlja da su oni hteli ali nisu mogli pa su na kraju uzeli od onih koji znaju da naprave bolje. :) ...ili ja to opet nisam nešto dobro izanalizirao  :P
A ti naravno očekuješ da ja budem Duxx, pa da teram kontru?  8)
Pa ne ide to tako samnom. Ja umem da prihvatim sopstvenu grešku, za razliku od nekih. ;)

Ako ispadne ovako, to znači da nisam bio u pravu oko te konkretne stvari. I to je to. Ako ispadne drugačije, meni opet svejedno. Nisam njihov deoničar. Očekivao si bakljadu?  >:D

Ta jedna stavka ni izbliza nije bitna kao neke druge... kao recimo optički kapacitet objektiva, koji je dobar likovima koji prospu 25-30k evra za digitalna MF leđa, ali nije nekima sa foruma. ;)


Što se tiče DualPixel AF-a... on je potreban Nikonu. Tebi i meni nije, ali Nikonu jeste. Možda ne u tom obliku i izvedbi, ali nekakav svakako da. Nemoj brkati klasičan fazni AF. CDAF na Nikonu je dugo bio bolji od Canonovog, ali je u sadašnjim okvirima veoma loš. Tačan, ali izrazito spor i sklon bauljanju kada mu svetlo ne odgovara. Pritom, neodgovarajuće svetlo ne podrazumeva samo malu količinu Kandela, nego i (pre)jak kontrast. To često ume da zbuni Nikonov LV. Ja veoma volim LV za neke specifične situacije i kada vidim da nešto nije kako valja, praktikujem ručno fokusiranje. Ali eto, mnogima to ne odgovara i Nikon bi morao da poradi na tom planu. Najzad, jedini nisu ništa uradili po tom pitanju, ali što se mene tiče, imaju validan izgovor, jer su se bavili drugim unapređenjima.

Rezolucijski skok... vidim da neki imaju nedoumice po tom pitanju... 50MP je u odnosu na 22MP skok od 50% linerarno po X/Y osama. To jeste dosta, ali nije spektakl. Nikon je u svim klasama imao 12MP, osim u na D3x kojih je prodat zanemarljiv broj, isto kao i svih jednocifrenih tela oba brenda. Skok sa D700 na D800 je najblaže rečeno monstruozan. I ja i dan-danas znam mnogo njih koji su pokušavali da pređu na D800 i na kraju odustali. IQ je izuzetan, sve je bolje i tako to. Ali... sve je usporeno. Od obrade, preko kopiranja, rafala... jednostavno, za mnoge namene je to previše. Nije tu kriv aparat, kriva je IT industrija. Meni se sve nekako čini da što hardver više napreduje, softveraši se trude da obogalje aplikacije do nivoa da sve bude još sporije nego pre. Jbt, ja se sećam da sam nekad u pripremi štampe razvaljivao komp sa TIF-ovima od po nekoliko stotina MB, a radio sam na Pentiumima od po 200-300MHz. Danas otvoriš neki veći RAW, ošineš par lejera i možeš tačno da se rokneš ako nemaš 8-16GB RAM-a. A nekad smo radili sa 32MB.

Duga priča, ali je poenta jasna. Uvek smo u nekom zaostatku, jer se sve plasira dozirano. I tu fotoindustrija ne može ništa. Ma koliko se oni trudili da nametnu neki tehnološki progres, uvek će se neke druge njuške truditi da 10 puta prodaju isto, a samim tim i da sabotiraju dnevnu rutinu, kako bi smo i sutra i prekosutra i svaki sledeći dan želeli još i još i još, i stalno na to "još" trošili neke blesave pare.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 06:14:02 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #74 poslato: Januar 29, 2015, 06:48:17 posle podne »
@Cronin
Ne, mislim da je gotovo sa ovom epizodom. Lavina kada krene biće potrebno samo onoliko vremena koliko je potrebno da sve preplavi.
Mislim, nisam ja neki poznavalac ovih foto stvari, ali hoću-neću onako kapiram posao kao posao...
Prosto iz razloga što moram svakodnevno da se snalazim u svom.
Po meni je ovo poodavno bilo rešenje,  a i evo sada kažem (pa ćemo videti šta će biti), da će Canon uglavnom izaći iz igre.
Možda će tek zadržati neki niži segment gde te niko ne pita koji sensor ima unutra, već je bitno samo da ga ima.
Ovolika kompanija ne može da trpi prosečnost ili podredjenost na duži rok što se sada i potvrdjuje, a ovo bi bio način da se izadje iz jedne poslovne situacije.
Doduše verovatno nevoljan način, možda i iznudjen...

Ali ne zavaravajmo se, razvoj će nastaviti da im radi, .
Iznenadiće nas za otprilike 3-5 god sa novom generacijom senzora koji će biti puno bolji od ovih današnjih.
Verovatno se više neće ni zvati CMOS senzori, već nekako drugačije.

Sony će tada već biti poprilično uspavan i uljuljkan i sumnjam da će imati spreman odgovor.
Opet ćemo imati novog vladara na sceni i tako u krug i u krug....

Sa tehnikom je lako...pitanje je samo gde ćemo mi biti tada i šta ćemo biti bolji od svega toga...
Ee...to se ne zna... ;)
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 06:56:13 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #75 poslato: Januar 29, 2015, 07:03:25 posle podne »
Argon, malo prerano izvodis zakljucke :)
5 godina je u digitalnoj idustriji jako mnogo i tesko je predvideti i u kom pravcu ce trendovi da se krecu, a kamoli kako ce koja kompanija da radi, ko ce da ima monopol itd. Da je tako, lepo odes sad na berzu, kupis akcije Sonija i miran si.

Nazalost, najvise zavisi od odluke menadzmenta i gde i kako moze najvise da se zaradi. Zato i cene suvu drenovinu toliko. Ocigledno je da su procenili jako dobro. Za 5 godina, verovatno ce da namaknu toliko para od nas koji smo cekali, da ce imati koju paru da bace i na R&D. Opet, ako im to bude u poslovnom interesu. Ocigledno da im je odluka bila dobra i da to sto mi ovde kakimo nisu mnogo osetili, ali su izgleda dobro procenili da strpljenju korisnika dolazi kraj. Mogu da uzimaju senzor od Sonija, kupe sebi 5 godina dok ne izrade nesto novo i bolje, a mogu i da potpuno ostave to van njihove sfere interesa i fokusiraju se na nesto drugo umesto senzora. Nekako sumnjam u drugi scenario, jer su dugo godina lider u foto industriji i bilo bi mi cudno da prepuste nekom drugom tako lako. 
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 07:05:36 posle podne od strane smarko »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #76 poslato: Januar 29, 2015, 07:09:13 posle podne »
Ako nisam bio dovoljno jasan, ja sam se ograničio u predvidjanju samo na  proizvodnju senzora.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #77 poslato: Januar 29, 2015, 07:20:38 posle podne »
Sve što ste rekli, potpuno ima smisla.

Kao i Canonu, Sony-ju ovo strašno odgovara. Canonu odgovara jer očigledno trenutno nema tehnologiju kojom može da odgovori na Sony-jevu dominaciju na polju IQ-a, a Sony-ju odgovara zbog finansijskih dubioza u kojima se (bez obzira na sve uspehe) već duži niz godina nalazi. Na žalost, ako se ovo obistini, moglo bi da se pretvori u još goru situaciju, gde bi Nikon bio u lošijoj poziciji, kao manji igrač (u fizičkom i finansijskom smislu), zbog toga što gubi ekskluzivnost. Sony-jev interes je čisto poslovne prirode i s te strane im se nema šta zameriti. Osim toga, možda bi ovakav deal bio i nekakva lekcija Nikonu, zbog koketiranja sa Aptinom i Toshibom u poslednjih par godina.

Sve ovo AKO je uopšte izgledno da Canon usvoji Sony senzore u DSLR gami.

Drugi scenario bi dugoročno bio bolji za industriju (nebitno šta mi, kao zainteresovani pojedinci, mislimo o tome), a to bi bilo Canonovo ostajanje na liniji jednog od retkih proizvođača CMOS senzora, gde bi u narednom periodu verovatno gledali jednako neuverljive pokušaje da se ostane u trendu, ali bi to možda u nekoj budućnosti donelo konačnu katarzu ovog proizvođača i prelazak na nešto sasvim novo, jer verujem da je i do menadžmenta u Canonu stigla otrežnjujuća statistika gde Canon i dalje jeste broj 1, ali ni blizu sjaja koji je na snazi bio do pre 2-3 godine, kada su imali veći market-share nego svi ostali zajedno.

Prihvatanje Sony senzora bi kratkoročno bilo super i za Canon i za korisnike, ali za industriju bi to bila propast u najavi.

Moje mišljenje, naravno.

EDIT: Postoji još jedan važan momenat - iako ne proizvodi svoje senzore sam, Nikon IMA jedan adut u rukavu - R&D je nešto što im jeste blisko, a budući da slove za jednog od najvećih lidera na polju litografskih postrojenja, te da su u istom (Mitshubishi) konglomeratu zajedno sa Renesas Electronic-om (nastao kao Joint Venture Mitshubishi/Hitachi nakon preuzimanja od NEC-a), koji je jedan od lidera u poluprovodničkoj industriji, a proizvodi i senzore (neki Nikonovi senzori su iz tih pogona), ne bi bilo iznenađenje da se Nikon prešaltuje na taj kolosek. To bi u jednom momentu bio ogroman finansijski zalogaj, ali bi Nikonu donelo ono što je Canon dugo imao - nezavisnost i mogućnost preciznijeg definisanja "kad i šta" odluka.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 07:29:46 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #78 poslato: Januar 29, 2015, 07:21:33 posle podne »
Sta se duris? :)

Mislimo na istu stvar :)

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #79 poslato: Januar 29, 2015, 07:30:18 posle podne »
P.S. Najvise me brine sta ce biti sa "skin tones" ukoliko prihvate sony senzor :D

Mislim da renderovanje boja ne bi trebalo da predstavlja problem, gde za primer jos jednom mozemo uzeti Canon G7 X (nezvanicno deli senzor sa Sony RX-100M3, sto je Zoran vec pomenuo), gde su mnogi (vec bivsi) korisnici Sony modela sa radoscu docekali ovaj senzor, ali u Canon pakovanju, a ponajvise zbog samih boja.

Jedno (pre)opsirno poredjenje se moze videti i ovde -- http://www.mobile01.com/newsdetail.php?id=15679 (GoogleTranslate, ili gledajte slike... ili svaka cast :D).
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01