Autor Tema: Trka se nastavlja...  (Pročitano 60913 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #40 poslato: Januar 28, 2015, 12:15:04 pre podne »
evo drugar Neo mi je ljubazno prosledio link sa ovom tehnikalijom pa nemam razloge da ga ne podelim sa ostalima , ima stvarno interesantnih primera.

http://www.magiclantern.fm/forum/?topic=7139.0

Ali mene već kopka šta bi bilo kada bi ovo nekako ugurali u D800... ;D
------------------------------------------------------------------------------------

verovatno bi senke ostale samo ružno sećanje iz prošlosti... ;)
« Poslednja izmena: Januar 28, 2015, 12:22:07 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #41 poslato: Januar 28, 2015, 12:22:30 pre podne »
Ali mene već kopka šta bi bilo kada bi ovo nekako ugurali u D800... ;D
E ljudi, nemo se salite s tim stvarima...razbice nas ovi iz "zastite zivotinja" ako im omlatimo svi misi... ;D ;D ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #42 poslato: Januar 28, 2015, 08:38:18 pre podne »
Rumori rumore da ce obojica izbaciti novi senzor. Sony 50mp a Canon 53mp. Sony ce izgleda da ga zduda u A9... u svakom slucaju, evo jednog zanimljivog tekstica:

The rumor mill is grinding along with the rumor of a ~50 megapixel Sony “A9” (realname tbd) and ~53 megapixel Canon DSLR. I’d bet that neither company will invent a better camera name, this challenge being beyond their grasp.

50 megapixels vs 36 is 1.18X the linear resolution. In other words, you can make a 42-inch wide print instead of 36-inch wide, all other things being equal, which they most definitely will not be. That’s your best case, barring some other kind of improvement.


http://diglloyd.com/blog/2015/20150126_2302-50-megapixles.html
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #43 poslato: Januar 28, 2015, 06:49:19 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #44 poslato: Januar 28, 2015, 08:32:29 posle podne »
Dakle Canon&Sony united? ....e da, da .... vlažni snovi grupe Canonaca zagledanih u DxO testove...how yes now...

Mislim, sanjam i ja ponekad vlažne snove (nije da nije :) ), ali iskreno nikada nisam imao hrabrosti da to i napišem na netu..
 
Ista priča kao i sa fabrikom...Senzor i fotoaparat već završeni i trebaju da izadju (ma evo, samo što nisu), a fabrika treba tek da se zida...
I u ovom rumorenju je navodno sve spremno i gotovo a saradnja tek treba da se uspostavi...
Da bi se to desilo, saradnja je morala da se zaključi minimum pre godinu dana, a za to bi se već saznalo nekako do sada...

Slično bilo i za 7D2...novi 24mpx ili čak 30+, pa na kraju samo senzor iz prethodnog modela uz komentare ˝ma šta mu fali˝.

...pa ono...za fotkanje ništa   ;D ;D
« Poslednja izmena: Januar 28, 2015, 08:41:01 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #45 poslato: Januar 28, 2015, 09:05:18 posle podne »
Dakle Canon&Sony united? ....e da, da .... vlažni snovi grupe Canonaca zagledanih u DxO testove...how yes now...

A sta mislis koji je senzor u ovom vragolanu malom? :)

Canon Power Shot G7X by ZRodic, on Flickr

Kad vec pomenu DxO, http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-PowerShot-G7-X-versus-Sony-Cyber-shot-DSC-RX100-III___978_957
 :)


Da citiram gospodina Maedu: We select the best sensor, whoever the manufacturer is. That’s our policy!

« Poslednja izmena: Januar 28, 2015, 09:09:20 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #46 poslato: Januar 28, 2015, 09:41:48 posle podne »
kad pogledam ove pojedinačne vrednosti meni izgleda kao da su oba Canonova... ;)

Šalim se, nisam ovo video....Čak je i previše darežljivo od strane DxO-a da bi bilo slučajno.
Svih ovih zadnjih godina pesimizam se nažalost pokazao mnogo realniji nego optimizam pa sam  počeo da se navikavam...

Ako prevrnete moje postove od pre nekoliko meseci, videćete da sam u više navrata izustio ideju da je najbolje da prihvate Sony-jev senzor kao što je to uradio i Nikon.
A to sam rekao par puta i na onom većem forumu, doduše pod drugim imenom.

Vi ste to ovde uglavnom kulturno oćutali što još i nije tako loše, ali tamo sam od najistaknutijih članova brzo prognan kao jeretičar a po malo i kao jeftičar...
Zavisi već kako sam kome legao na volej... ;)
« Poslednja izmena: Januar 28, 2015, 09:43:59 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #47 poslato: Januar 28, 2015, 09:43:15 posle podne »
Ista priča kao i sa fabrikom...Senzor i fotoaparat već završeni i trebaju da izadju (ma evo, samo što nisu), a fabrika treba tek da se zida...
I u ovom rumorenju je navodno sve spremno i gotovo a saradnja tek treba da se uspostavi...
Da bi se to desilo, saradnja je morala da se zaključi minimum pre godinu dana, a za to bi se već saznalo nekako do sada...

Valjda cemo sledeceg Petka znati nesto vise...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #48 poslato: Januar 28, 2015, 10:00:04 posle podne »
...videćete da sam u više navrata izustio ideju da je najbolje da prihvate Sony-jev senzor kao što je to uradio i Nikon.

Ali, oni odavno koriste Sony senzore, osim u DSLR aparatima... jelte :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #49 poslato: Januar 28, 2015, 10:17:56 posle podne »
Ne pratim fotoaparate sa senzorom manjim od cropa valjda zato što nisam potencijalni kupac, ali evo zanima me sada,  zašto ne samo u dslr-u....
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #50 poslato: Januar 28, 2015, 10:25:20 posle podne »
Zato što je u tom segmentu Canon dugo bio broj 1. Nije imalo smisla da koriste tuđe, kad su svi drugi bili u ogromnom zaostatku, sve do prelaska na CMOS, kada je konkurencija konačno počela nešto da radi. Rezultati se vide i  Canon već nekoliko godina nije №1 po pitanju senzora.

CMOS se od samog početka pokazao superiornijim, ali ne i na manjim formatima. U kompaktima je CCD i dalje pružao više, jer se CMOS gušio u šumu na tako malom pakovanju. Zbog toga je Canon sve do ne znam kog po redu PowerShot-a Gx koristio isključivo Sony senzore u svojim kompaktima. Ja sam imao kompakt sa Sony senzorom još pre 12 godina.

Tako da, ta saradnja niti je nešto novo, niti je nešto što će biti u budućnosti. Ona postoji konstantno već jako dugo i samo se može proširiti i na ostale segmente.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 28, 2015, 10:28:31 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #51 poslato: Januar 28, 2015, 10:27:51 posle podne »
hvala..

Znam da za to nisam čuo za to kada je u pitanju DSLR, pa sam baš iznenadjen...
« Poslednja izmena: Januar 28, 2015, 10:38:07 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #52 poslato: Januar 28, 2015, 10:36:29 posle podne »
Pa bilo bi lepo da canon izbaci neku novu zver :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #53 poslato: Januar 28, 2015, 10:58:39 posle podne »
Ne pratim fotoaparate sa senzorom manjim od cropa valjda zato što nisam potencijalni kupac....

Pa malo im se gubi trag, jos od onog epic faila sa senzorom u A seriji (PowerShot A60 recimo... ), kada je Canon morao godinama da menja besplatno taj Sony CCD senzor. Sad je opet izronio u G7x ... valjda su se i jedni i drugi naucili pameti.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #54 poslato: Januar 28, 2015, 11:36:37 posle podne »
Malo razmisljam na glas...
Nije proslo bas tako mnogo vremena, od kako je Canon izbacio 7DmkII, ni traga ni glasa od saradnje sa Sony-em?!
Ako sad izbace ovo sto se najavljuje, mogu da zamislim razna scenarija i nova DSLR tela.
Pocevsi od 50+MP u telu slicnom "petici" i ceni ne vecom od €3500, u protivnom opet nece biti u situaciji da pariraju Nikonu(ako im je to cilj??)...
Naslednik 6D bi takodje mogao da prosperira, a najvise me zanima sta su osmislili za 750D, tacnije da li je Sony vec tu umesao prste?

Obrni-okreni, 7DmkII mi nekako ostao po strani, verujem da su poceli ranije s razvojem istog, da bi se u medjuvremenu "setili" da postoji i Sony...a sve opet zahvaljujuci novonastaloj situaciji izlaskom Nikona D800.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #55 poslato: Januar 29, 2015, 12:01:51 pre podne »
StORM-e interesuje me da li veličina pixela ispod 4 kod dslr-a ugrožava kvalitet jer će biti ispod 4 kod senzora od 50 mp. Normalno, mislim na veličinu senzora od 35mm. Druga je stvar da izbace i veći senzor. Ovo pitam jer kod prve lige današnjih profesionalnih dslr-a sa senzorom 35mm ta veličina ide preko 8.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #56 poslato: Januar 29, 2015, 01:19:30 pre podne »
Stvar je veoma prosta. Ne treba biti nikakav ekspert da bi utvrdio gde se tehnologija nalazi.

Uzmemo li npr. senzor iz D7100, koji je otprilike današnji vrh u rangu APS-C senzora i njegovu gustinu piksela preračunamo na dimenzije FF-a, dobijamo da bi ekvivalentni FF senzor brojao tačno 56 MP (indeks je 2.36x). Iz ovoga sledi da npr neki novi D900 ili D820 (kako se god bude zvao) ima potencijala da BEZ uvođenja nove tehnologije s lakoćom izgura 56MP, zasnovanih na već postojećoj tehnologiji koju nudi D7100. Na stranu što se proizvođači uvek potrude da FF model iz top klase počaste i dodatnim pikanterijama, pa onda skuplji model postaje bolji i na nivou piksela. Takav slučaj smo imali sa komparacijom Canon 20D vs 5D. U konačnom skoru se prilično razlikuju, iako im je veličina piksela praktično jednaka.

Što će reći, nikakvih problema sa razlučivošću, kapacitetom objektiva i sličnim stvarima neće i ne može biti. Te priče da objektivi ovog ili onog proizvođača nisu dovoljno dobri za takve rezolucije... mački o rep. Analogni film srednje linijature obezbeđuje nivo detalja ekvivalentan 39MP senzoru na formatu 15x10cm, a dobro znamo da je današnja optika bitno napredovala.

Sećam se sličnih priča i kada je Intel prvi put probio limit od 300MHz... I tada su razni stručnjaci govorili kako se "uskoro bližimo limitu fizike i oscilatori neće moći da izguraju više od 633MHz". Danas smo odavno probili marginu od 4-5GHz i ne vidi se kraj. E tako je i sa ovim. Glavni problem sa rezolucijom mogu biti potrebe (odnosno odsustvo istih) prosečnog korisnika i zahtevnost u pogledu resursa. A IQ i objektivi? To je poslednje što je problem. Ne pričamo (naravno) o kit staklima.

EDIT: Primera radi, mnogim vlasnicima MF digitalnih leđa ili kompletnih tela je interesatna TS-E linija Canon objektiva. Ovi objektivi su i pored svoje vremešnosti poznati kao primeri ekstremno kvalitetne optike, pa bez problema guraju 80MP srednjeformatnih IQ180 leđa iz PhaseOne-a. Preračunato na FF format, to je ekvivalent 31MP senzoru po gustini fotoćelija. Toliko o tome.

EDIT: Evo kako to izgleda sa PhaseOne IQ180 (80MP) i TS-E 24mm f/2.8L (kropovano iz centra zbog vinjetiranja sa ovom kombinacijom telo/adapter/objektiv):

http://brianhirschfeldphotography.com/wp-content/uploads/2012/02/1.jpg
http://brianhirschfeldphotography.com/wp-content/uploads/2012/02/22.jpg

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 01:40:38 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #57 poslato: Januar 29, 2015, 10:52:16 pre podne »
Nego druže Storm-e... ako je ovo tačno, a nadajmo se da jeste jer to znači da ćete napokon dobiti senzor u skladu sa današnjim vremenom, kako se to sada uklapa u onu tvoju pređašnju tvrdnju da Canon može da napravi senzor ali ih boli paja jer imaju marketshare-ove pa onda neće sve dok je to tako? Logično jel, ako je ovo tačno onda se ispostavlja da su oni hteli ali nisu mogli pa su na kraju uzeli od onih koji znaju da naprave bolje. :) ...ili ja to opet nisam nešto dobro izanalizirao  :P
Dakle eto da ne bude kako šutiram Canon. Ovo nije usmereno protiv Canona jer im je ovo odličan potez (ako je tačno) već me zanima održivost nekih pređašnjih teorija, a ja volim da ponekad napravim mali osvrt u blisku prošlost. Nije baš sve u svetu visoke tehnologije tako prosto i skloni smo da mislimo kako kompanije imaju tehnologiju za 20 godina unapred, a oni su zapravo u trci sa svakim novim modelom. Meni cela ova situacija samo tako izgleda. I eto, možda se na neki način i stiglo manje više do vrhunca CMOS tehnologije. Možda.
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 11:14:49 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #58 poslato: Januar 29, 2015, 11:28:32 pre podne »
... da Canon može da napravi senzor ali ih boli paja jer imaju marketshare-ove pa onda neće sve dok je to tako? Logično jel, ako je ovo tačno onda se ispostavlja da su oni hteli ali nisu mogli pa su na kraju uzeli od onih koji znaju da naprave bolje. :) ...ili ja to opet nisam nešto dobro izanalizirao  :P

Pa nista, onda smo se zeznuli u prognozama. U tom slucaju ce Sony da profitira, jer su onda poklopili i Canona. Onda ce Canon kao veci prodavac, dobiti status preceg pa ce dobijati bolje senzore. Nikonu ce onda vratiti AA filter, stavise... mozda stave jos jedan. :) :)

EDIT:
Tzv. katarakta CMOS ... code name MRENA :)
« Poslednja izmena: Januar 29, 2015, 11:37:47 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Trka se nastavlja...
« Odgovor #59 poslato: Januar 29, 2015, 12:13:16 posle podne »
Meni je malo nerealno da sa 22 neko prelazi na 50+ MPx, mada bih veoma voleo da se to desi. Ne zato sto mi treba, ja bih savrseno bio zadovoljan aparatom poput Nikona d750 (u Canon izvedbi) i ne bih se uopste video kao kupac aparata od 50+MPx, bar ne u skorije vreme, ali bih jako voleo da vidim neki znacajniji napredak kod Canona... Opet, ne verujem dok ne vidim da su predstavili tako nesto...

P.S. Najvise me brine sta ce biti sa "skin tones" ukoliko prihvate sony senzor :D
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art