Autor Tema: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500  (Pročitano 15185 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« poslato: Januar 06, 2015, 03:15:10 pre podne »
I taman neko reče da su se konačno organizovali i dogovorili oko kumovanja aparatima, opet iznenađenje: novi DSLR iz serije D5xxx se ne zove D5400, kako smo očekivali, već D5500. A zašto D5500, a ne D5400, ne verujem da znaju i oni. Valjda misle - što veća konfuzija, to veće interesovanje?

http://www.dpreview.com/articles/2477639796/nikon-d5500-adds-touchscreen-and-flat-picture-profile

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #1 poslato: Januar 06, 2015, 03:44:23 pre podne »
Nije ludnica, znaju oni ali ne i ti Storme.
U vecini istočno.-azijskih kultura, broj 4 je broj smrti i nesreće. Sujeverje ili ne, mnoge azijske kompanije i korporacije izbegavaju da u oznake svojih proizvida stavljaju broj 4, slično sa zapadnom kulturom i brojem 13.
Jednostavno.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #2 poslato: Januar 06, 2015, 04:45:34 pre podne »
Sto onda izbacise D4, a ne odmah D5? Mozda zato sto predstavlja aparat ubicu? :)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #3 poslato: Januar 06, 2015, 06:05:04 pre podne »
Pa recimo da D4 i D5400 imaju mozda drugaciju ciljnu grupu, sa razlicitim obrazovnim nivoom, kulturnim navikama itd. Govorim pre svega o azijskim trzistima, van toga je svejedno.
A D4 jeste ubica, pre svega kako je dobar! :)

PS - Dobio sam tip, napravili su oni 5400 ali su dobili info da baca ulje na senzor pa su odmah izbacili 5500, pola sata posle 5400 koji je odmah povucen iz lifta u magacinu!  >:D ;D
« Poslednja izmena: Januar 06, 2015, 06:26:10 pre podne od strane alexlex »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #4 poslato: Januar 06, 2015, 08:15:07 pre podne »
Sto opet dovodi do zakljucka da Canon ima obrazovaniju ciljnu grupu, jer se on za svoja entry level tela ne libi da zalepi cetvorku po sred cela. Sad vec ovo sve ima mnogo vise smisla :D a mozda pokusaju da dostignu nikon pa lansiraju odmah 5d mark 5 :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #5 poslato: Januar 06, 2015, 08:45:22 pre podne »
E, hvala za lepo jutro... sit se nasmejah :)

:) Dakle, broj 4 je nesreca za one sa tanjim dzepom... a za one sa dubljim nije? A kupci flagship modela su inteligentniji i manje sujeverni, pa kupuju d4... ali ne i na azijskim trzistima? Oni kupuju entry level modele bez broja 4 u nazivu! Za njih je dovoljan i Nikon Coolpix 5400... ili ne... cekaj, kurslus u glavi. Nema smisla, kompakt... broj 4 :)

Ovo je vec materijal za Kesica :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže CostaWild

  • Junior
  • *
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
    • CostaWild
    • Pogledaj profil
    • Fliiby
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #6 poslato: Januar 06, 2015, 09:00:33 pre podne »
Uffff tek sad sam u dilemi, a ja bas hteo da uzmem D4s, 14-24, 24-70...  :)  :)  :)  :)
Smrt i život u jeziku stoji. Koliko je maečak oganj, a kolike li velike stvari požiže; tako i čovečiji jezik- mala vešt u nami a vrlo golemo zlo čini. Gavrilo Stefanović Venclović

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #7 poslato: Januar 06, 2015, 11:16:32 pre podne »
E, hvala za lepo jutro... sit se nasmejah :)
Ovo je vec materijal za Kesica :)
:screaming: :screaming:

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #8 poslato: Januar 06, 2015, 11:23:21 pre podne »
@Zoran Rodić
Pa tako to ispada, kad neko pošto-poto u meni vidi nekakvog neprijatelja, pa teži da mi replicira i dokaže da ja eto ne znam, a on zna. Ima tu materijala i za "Treće oko".
Znam ja da se na dalekom istoku broj 4 nekad tako tumači. Međutim, s obzirom da svi proizvođači IMAJU modele koji očigledno imaju 4 u nazivu, mislim da te bapske priče nisu realne u stvarnom životu. I sve to ako zanemarimo činjenicu da broj 4 ≠ 5400. Mislim, to znači da bi se i kod nas trebao banovati broj 13, pa onda tim redom i 130 i 113 i 1300 i 13000 i 10130 i tako... svi brojevi koji negde u sredini sadrže 13. Logiko... ;D

Razlikujemo li mi cifre od brojeva? Ta dva nisu isto. Barem se u školi tako uči.

@AlexLex
Tebi postaje istinski zabavno da provociraš bez razloga?


Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 06, 2015, 11:34:11 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #9 poslato: Januar 06, 2015, 01:40:01 posle podne »
@Zoran Rodic - Zahvaljujem se na konstruktivnom komentaru, posebno impresionira kada moderator foruma ismeva clanove sa kojima se ne slaze, ironicnim komentarima aka laznim intelektualizmom i fake duhovitoscu.

@Dragan Stanojevic aka Storm - Takodje se zahvaljujem adminu foruma na slicnom ponasanju, zaobilazenju cinjenica, iznosenju neistina, selektivnoj "istini". Za ostalo vidi zahvalnicu g. Rodicu.

Ne dozivljavam ja tebe kao neprijatelja, ja te i ne poznajem, mozda to tvoj balkanski mentalitet tako formulise sve one sa kojima se ti ne slazes ili imaju drugaciju argumentaciju od tvoje.
Evo jos malo argumentacije za tebe a i g. Rodica kad ste vec takvi intelektualne sirine i saljivdzije. Sticajem lepih okolnosti supruga mi je davno, dugi niz godina, dizajner po struci, radila za jednu veliku americku korporaciju koja 70% svojih proizvoda (namestaj, home appliances, etc) plasira na istocnoazijskim trzistima. Interna knjiga korporacije, lepo napisana, lepim jezikom, razumljiva svima - Guidelines to Local Market Design and Development. Knjige slicne tematike postoje u svim razvojnim odeljenjima ozbiljnih, velikih korporacija. Autori, neki ljudi sa mnogo titula na nekim lepim univerzitetima ako je to uopste vama dvojici vazno. Pismeni reklo bi se. Secam se dobro, nazalost knjiga nije vise kod nas, morala je biti vracena, na vecem broju strana, znacajno pismeniji ljudi od vac dvojice Dragane Stanojevicu i Zorane Rodicu, objasnjavaju zasto, kako, kada i kada koristiti ili ne koristiti odredjene brojeve/cifre u osmisljavanju imena proizvoda, njegovog eventualnog numerickog dela, kada se radi za pomenuta trzista. Objasnjavaju kulturoloske, socijalne, verske i svake druge moguce konotacije navedenog. Reklo bi se, vodjeni logikom geografske sirine i kombinacijom fenotipa i fiziologije da glupi ameri nemaju pojma! Oce to, dvocifren promet u milijardama USD a trose silne pare da ljude koje rade za njih ubedjuju u bapske price.  Znas cega se jos secam iz te knjige - 4/5 kupaca u zapadnoj hemisferi ne bi kupilo ili bi se ustezalo da kupi proizvod koji u svom nazivu nosi broj 13, ne cifre 1 i 3.
Postojala je je jos jedna knjiga duzeg naziva, nje se manje secam, bila je manje interesantna, isto je pocinjala sa Guidelines i odnosila se na antopoloske i morfoloske karakteristike nacija, i rasa na odredjenim trzistima, kroz prizmu pola, starosti, a u cilju boljeg dizajniranja proizvoda za odredjene grupe potrosaca/korisnika. Pretpostavljam da je to isto tako irelevatno zato sto vas dvojica nemate pojama o tome, jel tako!?
Digao si histeriju Dragane Stanojevicu sto su Nikondzije u nomenklaturi preskocili model 5400. Wow, strasno, fatalno, spektakularno, vredno onakve pisanije. Mozda je sujeverje, mozda nije, sto se mene tice uvek jeste, a vas dvojica me ismevate i srprdate se u svojim komentarima, misleci da ste duhoviti i pametni. Lepo od vas, nema sta, vodeci dvojac foruma!

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #10 poslato: Januar 06, 2015, 01:55:30 posle podne »
Molim vas da ne pretvorimo jos jednu temu u prepucavanja izmedju clanova.
@alexalex
Ocito je da su ostali clanovi mislili da se salite i u tom duhu i nastavili salu.

Meni ovaj model deluje kao gimmick. Jedini noviteti su 1080p/60fps, taj touchscreen i drugacije oblikovan tockic . . .
Ispravka: i WiFi.

Samo su dodali par drangulija koje ce mozda pospesiti prodaju kod ciljne grupe za koju su ga i namenili:
amatere koji misle da izgledaju "profi" . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #11 poslato: Januar 06, 2015, 02:15:34 posle podne »
Bilo bi mnogo zdravije da ne prihvatas licno kritiku izrecenu brendu ili nekom komadu aluminijuma/plastike/gume/stakla. Dakle, kada mi nesto napisemo na konto nekog komada opreme, a ti si u temi... nismo ti psovali majku, i rekli da si nepametan. Kapiras?
Drugo, ton obracanja ti je iritiantan i konstantno si nadrkan u obracanju. Te admine... te moderatoru... te ovo te ono. Slobodan sam da primetim da si se prilicno zakacio za Dragana, sto vec prilicno upada u oci.


ontopic:

Koliko nisi u pravu, demantuje te praksa... jer ces naci gomile aparata japanskih brendova koje sadrze broj 4

Sto se tice nomenklature, ona je sizofrena odavno i takvih je primera sijaset. To se ne radi slucajno, vec namerno ... ali to je vec neka druga tema, i nema korene u sujeverju vec u necem drugom.
Trece, pogledaj malo trenutne aktuelne modele Panasonic LX 100 i Sony RX 100, Canon G7X i Panasonic GX7 ... toliko je zgurano da vec postaje smesno. I jos kad dodas sujeverje... onda je tek cirkus.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #12 poslato: Januar 06, 2015, 03:38:04 posle podne »
Meni ovaj model deluje kao gimmick. Jedini noviteti su 1080p/60fps, taj touchscreen i drugacije oblikovan tockic . . .
Ispravka: i WiFi.
Ispravka! WiFi je postojao i na D5300. :)
Znači, to nije novina.

@Alexlex
Ne znam zašto moj post shvataš kao histeričan... ja sam samo u naslovu i par rečenica ilustrovao ono što zbunjuje jako velik broj ljudi. Mene razne osobe vrlo često pitaju kako se kategorišu Nikon aparati. Teško je nekome objasniti zašto postoji Nikon D60, a posle njega D5000... zašto posle D700 ide D750, zbog čega to nije ista klasa... zašto ne postoji D710, a postoji D610. Kako je od D40 nastao D3000, a D50 je viša klasa, od koje je kasnije nastao D90, dok D100 važi za klasu više, ali ne i D7000 koji je sukcesor D90. Ti misliš da sam ja jedini kojem tu nešto nije potaman? Ja mislim da više ni sam Nikon ne zna zašto tako daje imena, ali eto. Prosto, nije mi baš jasno zašto misliš da je priča o tome moja lična histerija, kad baš naprotiv - mnogi pokušavaju da shvate, ali ne uspevaju. Osim tebe, naravno.

Ove doskočice o manjku intelekta, brljavljenju (iz druge teme) i tako tome neću da komentarišem. To prosto nije moj stil. A ti samo nastavi, ako te to uveseljava i ako je to taj primer pismenosti, kojem nas dvojica nismo dorasli. Interesantno je da ti o mojoj pismenosti izgleda znaš više nego moja mati. Ali dobro... kad toliko znaš o dalekoistočnoj kulturi, što ne bi i o mojoj pismenosti...;) Ako ćemo o ismevanju... pa pogledaj svoj prvi post u ovoj temi - s neke visine pišeš o nečemu o čemu sam ja ovde govorio pre nego što si uopšte bio član foruma. Pričaš mi o dizajnu, koji sam takođe radio mnogo pre nego što sam aparat uzeo u ruke. Nevažno je sve to... važno je to da skrivanjem iza tuđeg autoriteta tvoj autoritet u nekoj materiji ne raste. Ali ko sam pa ja da ti to kažem, kad ti znaš bolje... To što se ti i ja lično ne poznajemo ti očigledno ne smeta da čekaš moje postove i kačiš se i na znakove interpunkcije u njima, ne bi li mi pokazao kako sam ja neobavešten, a ti okružen ljudima koji su mnogo puta pametniji, pismeniji i upučeniji od mene. Heh... da nije smešno...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 06, 2015, 03:46:03 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže djbuca

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #13 poslato: Januar 06, 2015, 04:49:50 posle podne »

The Nikon D5500 – price tag £639.99 / €799.00 body only – has been announced at CES 2015, with a release date slated for 5 February.

http://www.digitalcameraworld.com/2015/01/06/nikon-d5500-price-specs-release-date-confirmed/#null

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #14 poslato: Januar 06, 2015, 04:57:55 posle podne »
Zar nije i d5300 imao 1080/60fps?
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #15 poslato: Januar 06, 2015, 05:01:36 posle podne »
^Tačno... promače mi taj podatak. U pravu si. Sad mi tek nije jasno da li su Canon i Nikon razmenili glavonje, pa sad Nikon duva u istu frulu. Doduše, barem su nešto veliko napravili u međuvemenu...

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #16 poslato: Januar 06, 2015, 05:08:30 posle podne »
Nisu, nego je sad red na Canon da napravi aparat od 50 mpx, i da razvuce novu liniju entry i mid level aparata. Za to vreme ce Nikon da reciklira postojece... i tako do momenta dok ne  naprave 80mpx, a onda ce Canon da reciklira postojece. Zatim Canon pravi 120mpx... a nikon.... :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #17 poslato: Januar 06, 2015, 05:11:28 posle podne »
Pa ne znam... evidentno im quality control nije ono što je bio,  a verovatno su se opustili u nameri da iznabutaju što više pristupačnih FF modela na tržište.  Možda zato što su saznali da predstoji kontranapad Canon pristupačnih FF? :-P :-D
Kako god,  d5500 mi ima smisla samo kao direktna konkurencija 700d, a i to isključivo zbog vrljavog ekrana. Naravno,  kao aparat sam po sebi je odličan,  kao i većina onih koji se prodaju danas.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #18 poslato: Januar 06, 2015, 07:12:33 posle podne »
... probao sam nije da nisam da oštrim ganglije zbog čega novi Nikon nosi oznako d5500 umesto d5400 ali mi misli uvek nekako pobegnu ka novom & totalno perverznom 20mm 1.8g. Gledam nešto review-e i ručice mi sve lakše i lakše. Prstići veselo lupkaju, a novčanik se koprca u fijočici pored TV-a. ;)

Da se vratim na temu. Ima li logike u ovom njihovom numerisanju - svakako nema. Ali sve dok im logike manjka u numerisanju proizvoda, a ne u dizajniranju novih aparata i objektiva ja sam potpuno zadovoljan ;)
« Poslednja izmena: Januar 06, 2015, 07:27:53 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #19 poslato: Januar 06, 2015, 07:49:17 posle podne »
^Saglasan.
Mene samo nervira što mi se na momente učini da su konačno došli do ispravne formule u davanju imena, a onda posle dve generacije, opet salto-mortale. :D

Pozdrav