Autor Tema: SONY APCS - revolucionarni senzor!?  (Pročitano 15691 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« poslato: Novembar 12, 2014, 11:10:00 pre podne »
Nisam nesto preterano veliki fan glasina ali ova toliko lepo zvuci da moram da je podelim sa vama  :laugh:

http://www.sonyalpharumors.com/sr4-hot-news-sony-revolutionizes-the-sensor-world-makes-worlds-first-active-pixel-sensor-apcs/

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #1 poslato: Novembar 12, 2014, 11:29:07 pre podne »
Zvuči sjajno! Samo mi nije jasno ono oko rezolucije. Ako ima 4.8mpix, a pixeli su 4x veći po njihovoj matematici to izađe 19.2mpix ali kako to izgleda na papiru, u dimenzijama mislim. Ako se ne varam kod Faveon-a su pričali sličnu priču ali na papiru to beše drugačije.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #2 poslato: Novembar 12, 2014, 04:05:46 posle podne »
Ok, a šta bi ovo značilo u praktičnom smislu?
Manji aparati, bolje fotke... šta?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #3 poslato: Novembar 12, 2014, 04:13:09 posle podne »
Koliko sam razumeo značilo bi generalno bolje fotke u smislu tačnije reprodukcije boja, mogućnosti za obradu bez gubitaka bi bile daleko veće, dinamički opseg bi bio daleko veći kao i highISO mogućnosti. Jedino što mi nije jasno je to oko rezolucije.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #4 poslato: Novembar 12, 2014, 05:30:29 posle podne »
E hebi ga. I šta sad, ja treba da odložim kupovinu D750 na neodređeno vrijeme jer možda Sony izbaci nešto zbog čega ću se pokajati?? :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Re: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #5 poslato: Novembar 12, 2014, 05:54:01 posle podne »
To znaci u prevodu da ce 2015 godina biti jako zanimljiva za nas fotografe
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #6 poslato: Novembar 12, 2014, 06:14:09 posle podne »
Zar HTC ne koristi slicno resenje u svojim telefonima?
I da... Ko kaze da ce ovo da izadje u 2015.? Mislim ovo je podnesak patenta, ne gotov marketinski pamflet koji ceka objavu.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #7 poslato: Novembar 12, 2014, 06:16:10 posle podne »
Izacice za Sony Xperia Z4 a za dslr-ove ko zna...jos uvek nisu predstavili onaj patent sa zakrvljenim senzorima
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #8 poslato: Novembar 12, 2014, 07:25:41 posle podne »
Kupuj ti to Tayler-u. Dok ovo pristigne međ' običan živalj koji zemljom peške hoda ima da prođe podosta. ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #9 poslato: Novembar 12, 2014, 11:19:06 posle podne »
Drugo, kako je krenulo... Canon ce poceti da kupuje Sonijeve senzore, a ti nesto ne volis Canon. Ti volis Linux, Nikon... i tako te alternative  :P :P
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #10 poslato: Novembar 13, 2014, 12:00:38 pre podne »
hehehehe, ma nije mi nikon dovoljno alt, nego nemam izbora. a i linux pocela svaka susa da koristi... teski dani za mene hipstera  ;D

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #11 poslato: Novembar 13, 2014, 02:22:01 posle podne »
Drugo, kako je krenulo... Canon ce poceti da kupuje Sonijeve senzore, a ti nesto ne volis Canon. Ti volis Linux, Nikon... i tako te alternative  :P :P
Can(S)on(y) vec odavno kupuje Sony senzore, doduse za kompakte ali kako je krenulo... mozda usvoje i E bajonet!  ;) :laugh:

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #12 poslato: Novembar 13, 2014, 08:12:26 posle podne »
meni se cini da sam tako nesto već predlagao u nekom od prošlih postova...
Ovi postojeći im i onako nisu neki.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #13 poslato: Novembar 15, 2014, 12:41:07 pre podne »
Logičnije bi bilo da Sony usvoji EF bajonet, pošto kršten objektiv ne umeju da naprave. Džaba im senzori, DR-ovi i ostala čudesa. 8)

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #14 poslato: Novembar 15, 2014, 12:24:14 posle podne »
Hehehe Storme, stari Sony hejteru... ;)
DObro, evo novih info o buducem Canon senzoru! ;)

http://www.sonyalpharumors.com/sr4-detailed-spec-sheet-of-the-new-sony-apcs-active-pixel-color-sampling-sensor/

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #15 poslato: Novembar 16, 2014, 12:09:27 posle podne »
Ja se ne bih bunio protiv toga, ali bih zaista bilo zanimljivo videti Sony sa nekim normalnim bajonetom. Npr - EF. ;) BTW, ovo se nikad neće desiti, zato što Sony sa Canonom ne može da ima pakt kao sa Nikonom. Te dve firme se odavno bore protiv Canona i jedina im je šansa u tome da održe distancu. U suprotnom će ih Canon pojesti, a to bi bilo veoma loše. Ja bih iskreno voleo da Canon konačno krene da stagnira na polju DSLR-ova, ali izgleda da od toga zasad nema ništa. Zato ih i zabole da se potrude oko senzora. Čak i da su trenutno nemoćni da izvedu bolje, to opet ne utiče na ovo o čemu pričam - oni jednostavno i dalje beleže najbolje prodajne rezultate, dok svi drugi grcaju i jedva se batrgaju na površini. Nije fer situacija (posebno u odnosu na trud), ali takva je. Mene najviše nervira što su fotografi de facto stavljeni na ignore i sve se karte polažu u video, gde Canon non-stop inovira, izbacuje neke aždaje od kamera i tako to. A šta mi imamo od toga? Ništa! Em imaju svoje namenske mašine (mislim na videografe), em su zaposeli i ove "naše". A mi možemo da ga duvamo. Mislim, loših aparata nema, ali su Canonovi aparati danas generalno u raskoraku sa vrhunskim objektivima koje ovaj proizvođač nudi u svim klasama.


Zato bih i voleo kada bi neko mogao (mada mislim da je to pravno nemoguće) da usvoji fenomenalni EF bajonet i porazi Canon na njihovom terenu. To bi bilo istinski zanimljivo za gledati, a i učestvovati.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 12:20:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #16 poslato: Novembar 16, 2014, 12:29:20 posle podne »
Pa moze storme, eno pazaris Metabones EF>E adapter, nakacis EF stakla na npr A7R i ubivas sve Canonovo, osim ono jurcanje pored out linije, 'vatanje kuma po svadbU i sl. Studio, nature, landscape, arrhitektura, travel, product...
Ima uzasno mnogo primera po netu, ali vec sada ima odlicnih E staklica za punoletne - 16-35, 24-70, 70-200 f4 sve sa stabilizacijom, plus psr sjajnih prajmova, mnogo toga dolazi u narednim mesecima. Ne zaboravi da je Sony FF mirorless izasao na trziste pre samo godinu dana!!
Evo recimo imam prilike da poredim, obzirom na opremu iz potpisa, sta moze jedan i sta drugi mali sistem. Jako bi se iznenadio sta moze A6k sa 10-18 da uradi, ali jako!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #17 poslato: Novembar 16, 2014, 12:43:08 posle podne »
Metabones? Staklo ispred vrhunskog inženjeringa? Blasfemija! :)

Teško da bih se iznenadio sa A6k - sjajan je to aparat, ali znam kako radi. Super je, ponavljam. Ali teško da postoje ikakve dodirne tačke sa tim u potpisu. Možda toliko da oba služe za pravljenje fotografija.


Ne kažem ja da nekome to može biti 1:1 zamena za mk2 na primer. Ali to onda znači da taj neko u startu nije imao realnu potrebu za FF DSLR-om, nego je vođen srcem, hteo  pošto-poto da ima "veliki crni aparat". Mislim, znaš kako ja na to gledam - znam jednu gomilicu njih koji po gradu voze nekakav Ford Ka ili Reno Klio. I ne smeta im, sve je super, lako se parkira, malo troši, jeftin servis. Međutim, ja s takvim kolima ne bih umeo da se snađem. Verovatno bih već koliko prekosutra kupio prikolicu i nakačio kuku, jer eto - pokušam da ubacim full-tower kućište u auto, a ono ne može da stane. Meni je to nepremostiv problem.

E tako i sa aparatom. Nisam navikao da improvizujem. Poštujem nečiju želju da u prirodu i na putovanja nosi manje kompletiće opreme, ali ja i dalje u tome neću videti zamenu za postojeće, već samo alternativu koja zadovoljava samo deo potreba. Neko s tim može da živi, neko ne.  A7 (r/s)? Možda, kad bude koštao 700-800€. Sve preko toga je čista nebuloza za telo tog kapaciteta.

Pozdrav


P.S. Ja sam probao da odradim jednu kratku sesiju produkt fotografije sa MILC aparatom. Završilo se neslavno. Krš nije uspeo da okine studijsku rasvetu i to je otprilike bio kraj tog epic faila. Nema tu leba. To je samo za zajebanciju.
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 12:52:01 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #18 poslato: Novembar 16, 2014, 01:10:11 posle podne »
Metabones adapter nema stakleni element, ima Metabones Speedbooster! ;)
Pa ne znam da li je blasfemija ali vidim da u svetu ljudi cuda prave sa tim kombinacijama, vidim i da se fotka po studiju sa A6k sa sve blicevima i cudima, vidim ljudi svasta znaju. Sve je stvar preferencije, neko voli plavuse neko brinete! Umeo bi da se snadjes i sa ridjokosom, i sa malim automobilom i sa milcom, sve je u glavi. ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #19 poslato: Novembar 16, 2014, 01:21:31 posle podne »
Jedini način da se C spase propasti jeste da usvoji sonijev ili nečiji drugi senzor pošto očigledno nisu u stanju sami da proizvedu sopstveni koji će moći da se barem jednim delom suprotstavi konkurenciji. Do tada ostaje im da se služe trikovima tipa prošlog odbrojavanja "do ničega" ne bi li kako bilo držali korisničko telo još uvek fokusirano na sebe kroz nekakvo očekivanje nečega što će doći ko zna kad. Kako bilo, njihovo korisničko telo se defakto smanjuje. Veliki deo uzimaju MILC sistemi pod br 1. upravo Sony, a drugi deo otpada svakako na Nikon kao prvi i najveći sistem sa istom senzorskom i vrlo sličnom optičkom ponudom. Jedan deo tvrdokorinih korisnika je ostao tu gde jeste jer su procenili da nemaju interes da menjaju sistem jer ih postojeći zadovoljava pa kad jednog dana dođe nešto bolje - dobro došlo.


Da bi vrlo očajnu situaciju u kojoj se nalaze malo učinili boljom uradili su sve ono što mogu - izbacili su nekoliko zaista dobrih zum stakala i to je ok, međutim daleko od toga da je dovoljno. Tvrdnje o nekakvom superiornom EF bajonetu najradije ne bih komentarisao jer ne vidim u čemu je taj bajonet superioran osim što je "superiorno" onemogućio da korisnici tela sa novim bajonetom mogu nesmetano da funkcionišu sa starijim staklima?

Bez obzira da li neko voli Sony ili ne ili više voli C ili N, oni su na pravom putu da redefinišu tehničke standarde u savremenoj fotografiji i jednim delom su to već uspeli, a za drugi deo vezan za optiku fizički iziskuje više vremena što je i razumljivo. Sa druge strane kad smo već kod optike - jedino Sony korisnici imaju mogućnost da koriste Zeiss optiku kako je Bog rekao tj. sa autofokusom i to samo po sebi znači nešto.
Tako da situacija je veoma prosta. S jedne strane postoje kompanije koje pružaju opipljiv tehnološki napredak i koje u skladu sa tim svakako dobijaju sve više svojih pristalica, a sa druge strane postoje i oni koje su tu gde jesu i koji za sada pored skupe i činjenično dobre optike mogu da prodaju još samo maglu. Nekima je i to dovoljno ali ostaje pitanje koliko dugo pošto niko nije permanentno imun na bolje ;)
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 01:26:23 posle podne od strane DuxX »