Autor Tema: SONY APCS - revolucionarni senzor!?  (Pročitano 15803 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« poslato: Novembar 12, 2014, 11:10:00 pre podne »
Nisam nesto preterano veliki fan glasina ali ova toliko lepo zvuci da moram da je podelim sa vama  :laugh:

http://www.sonyalpharumors.com/sr4-hot-news-sony-revolutionizes-the-sensor-world-makes-worlds-first-active-pixel-sensor-apcs/

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #1 poslato: Novembar 12, 2014, 11:29:07 pre podne »
Zvuči sjajno! Samo mi nije jasno ono oko rezolucije. Ako ima 4.8mpix, a pixeli su 4x veći po njihovoj matematici to izađe 19.2mpix ali kako to izgleda na papiru, u dimenzijama mislim. Ako se ne varam kod Faveon-a su pričali sličnu priču ali na papiru to beše drugačije.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #2 poslato: Novembar 12, 2014, 04:05:46 posle podne »
Ok, a šta bi ovo značilo u praktičnom smislu?
Manji aparati, bolje fotke... šta?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #3 poslato: Novembar 12, 2014, 04:13:09 posle podne »
Koliko sam razumeo značilo bi generalno bolje fotke u smislu tačnije reprodukcije boja, mogućnosti za obradu bez gubitaka bi bile daleko veće, dinamički opseg bi bio daleko veći kao i highISO mogućnosti. Jedino što mi nije jasno je to oko rezolucije.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #4 poslato: Novembar 12, 2014, 05:30:29 posle podne »
E hebi ga. I šta sad, ja treba da odložim kupovinu D750 na neodređeno vrijeme jer možda Sony izbaci nešto zbog čega ću se pokajati?? :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Re: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #5 poslato: Novembar 12, 2014, 05:54:01 posle podne »
To znaci u prevodu da ce 2015 godina biti jako zanimljiva za nas fotografe
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #6 poslato: Novembar 12, 2014, 06:14:09 posle podne »
Zar HTC ne koristi slicno resenje u svojim telefonima?
I da... Ko kaze da ce ovo da izadje u 2015.? Mislim ovo je podnesak patenta, ne gotov marketinski pamflet koji ceka objavu.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #7 poslato: Novembar 12, 2014, 06:16:10 posle podne »
Izacice za Sony Xperia Z4 a za dslr-ove ko zna...jos uvek nisu predstavili onaj patent sa zakrvljenim senzorima
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #8 poslato: Novembar 12, 2014, 07:25:41 posle podne »
Kupuj ti to Tayler-u. Dok ovo pristigne međ' običan živalj koji zemljom peške hoda ima da prođe podosta. ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #9 poslato: Novembar 12, 2014, 11:19:06 posle podne »
Drugo, kako je krenulo... Canon ce poceti da kupuje Sonijeve senzore, a ti nesto ne volis Canon. Ti volis Linux, Nikon... i tako te alternative  :P :P
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #10 poslato: Novembar 13, 2014, 12:00:38 pre podne »
hehehehe, ma nije mi nikon dovoljno alt, nego nemam izbora. a i linux pocela svaka susa da koristi... teski dani za mene hipstera  ;D

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #11 poslato: Novembar 13, 2014, 02:22:01 posle podne »
Drugo, kako je krenulo... Canon ce poceti da kupuje Sonijeve senzore, a ti nesto ne volis Canon. Ti volis Linux, Nikon... i tako te alternative  :P :P
Can(S)on(y) vec odavno kupuje Sony senzore, doduse za kompakte ali kako je krenulo... mozda usvoje i E bajonet!  ;) :laugh:

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #12 poslato: Novembar 13, 2014, 08:12:26 posle podne »
meni se cini da sam tako nesto već predlagao u nekom od prošlih postova...
Ovi postojeći im i onako nisu neki.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #13 poslato: Novembar 15, 2014, 12:41:07 pre podne »
Logičnije bi bilo da Sony usvoji EF bajonet, pošto kršten objektiv ne umeju da naprave. Džaba im senzori, DR-ovi i ostala čudesa. 8)

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #14 poslato: Novembar 15, 2014, 12:24:14 posle podne »
Hehehe Storme, stari Sony hejteru... ;)
DObro, evo novih info o buducem Canon senzoru! ;)

http://www.sonyalpharumors.com/sr4-detailed-spec-sheet-of-the-new-sony-apcs-active-pixel-color-sampling-sensor/

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #15 poslato: Novembar 16, 2014, 12:09:27 posle podne »
Ja se ne bih bunio protiv toga, ali bih zaista bilo zanimljivo videti Sony sa nekim normalnim bajonetom. Npr - EF. ;) BTW, ovo se nikad neće desiti, zato što Sony sa Canonom ne može da ima pakt kao sa Nikonom. Te dve firme se odavno bore protiv Canona i jedina im je šansa u tome da održe distancu. U suprotnom će ih Canon pojesti, a to bi bilo veoma loše. Ja bih iskreno voleo da Canon konačno krene da stagnira na polju DSLR-ova, ali izgleda da od toga zasad nema ništa. Zato ih i zabole da se potrude oko senzora. Čak i da su trenutno nemoćni da izvedu bolje, to opet ne utiče na ovo o čemu pričam - oni jednostavno i dalje beleže najbolje prodajne rezultate, dok svi drugi grcaju i jedva se batrgaju na površini. Nije fer situacija (posebno u odnosu na trud), ali takva je. Mene najviše nervira što su fotografi de facto stavljeni na ignore i sve se karte polažu u video, gde Canon non-stop inovira, izbacuje neke aždaje od kamera i tako to. A šta mi imamo od toga? Ništa! Em imaju svoje namenske mašine (mislim na videografe), em su zaposeli i ove "naše". A mi možemo da ga duvamo. Mislim, loših aparata nema, ali su Canonovi aparati danas generalno u raskoraku sa vrhunskim objektivima koje ovaj proizvođač nudi u svim klasama.


Zato bih i voleo kada bi neko mogao (mada mislim da je to pravno nemoguće) da usvoji fenomenalni EF bajonet i porazi Canon na njihovom terenu. To bi bilo istinski zanimljivo za gledati, a i učestvovati.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 12:20:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #16 poslato: Novembar 16, 2014, 12:29:20 posle podne »
Pa moze storme, eno pazaris Metabones EF>E adapter, nakacis EF stakla na npr A7R i ubivas sve Canonovo, osim ono jurcanje pored out linije, 'vatanje kuma po svadbU i sl. Studio, nature, landscape, arrhitektura, travel, product...
Ima uzasno mnogo primera po netu, ali vec sada ima odlicnih E staklica za punoletne - 16-35, 24-70, 70-200 f4 sve sa stabilizacijom, plus psr sjajnih prajmova, mnogo toga dolazi u narednim mesecima. Ne zaboravi da je Sony FF mirorless izasao na trziste pre samo godinu dana!!
Evo recimo imam prilike da poredim, obzirom na opremu iz potpisa, sta moze jedan i sta drugi mali sistem. Jako bi se iznenadio sta moze A6k sa 10-18 da uradi, ali jako!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #17 poslato: Novembar 16, 2014, 12:43:08 posle podne »
Metabones? Staklo ispred vrhunskog inženjeringa? Blasfemija! :)

Teško da bih se iznenadio sa A6k - sjajan je to aparat, ali znam kako radi. Super je, ponavljam. Ali teško da postoje ikakve dodirne tačke sa tim u potpisu. Možda toliko da oba služe za pravljenje fotografija.


Ne kažem ja da nekome to može biti 1:1 zamena za mk2 na primer. Ali to onda znači da taj neko u startu nije imao realnu potrebu za FF DSLR-om, nego je vođen srcem, hteo  pošto-poto da ima "veliki crni aparat". Mislim, znaš kako ja na to gledam - znam jednu gomilicu njih koji po gradu voze nekakav Ford Ka ili Reno Klio. I ne smeta im, sve je super, lako se parkira, malo troši, jeftin servis. Međutim, ja s takvim kolima ne bih umeo da se snađem. Verovatno bih već koliko prekosutra kupio prikolicu i nakačio kuku, jer eto - pokušam da ubacim full-tower kućište u auto, a ono ne može da stane. Meni je to nepremostiv problem.

E tako i sa aparatom. Nisam navikao da improvizujem. Poštujem nečiju želju da u prirodu i na putovanja nosi manje kompletiće opreme, ali ja i dalje u tome neću videti zamenu za postojeće, već samo alternativu koja zadovoljava samo deo potreba. Neko s tim može da živi, neko ne.  A7 (r/s)? Možda, kad bude koštao 700-800€. Sve preko toga je čista nebuloza za telo tog kapaciteta.

Pozdrav


P.S. Ja sam probao da odradim jednu kratku sesiju produkt fotografije sa MILC aparatom. Završilo se neslavno. Krš nije uspeo da okine studijsku rasvetu i to je otprilike bio kraj tog epic faila. Nema tu leba. To je samo za zajebanciju.
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 12:52:01 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #18 poslato: Novembar 16, 2014, 01:10:11 posle podne »
Metabones adapter nema stakleni element, ima Metabones Speedbooster! ;)
Pa ne znam da li je blasfemija ali vidim da u svetu ljudi cuda prave sa tim kombinacijama, vidim i da se fotka po studiju sa A6k sa sve blicevima i cudima, vidim ljudi svasta znaju. Sve je stvar preferencije, neko voli plavuse neko brinete! Umeo bi da se snadjes i sa ridjokosom, i sa malim automobilom i sa milcom, sve je u glavi. ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #19 poslato: Novembar 16, 2014, 01:21:31 posle podne »
Jedini način da se C spase propasti jeste da usvoji sonijev ili nečiji drugi senzor pošto očigledno nisu u stanju sami da proizvedu sopstveni koji će moći da se barem jednim delom suprotstavi konkurenciji. Do tada ostaje im da se služe trikovima tipa prošlog odbrojavanja "do ničega" ne bi li kako bilo držali korisničko telo još uvek fokusirano na sebe kroz nekakvo očekivanje nečega što će doći ko zna kad. Kako bilo, njihovo korisničko telo se defakto smanjuje. Veliki deo uzimaju MILC sistemi pod br 1. upravo Sony, a drugi deo otpada svakako na Nikon kao prvi i najveći sistem sa istom senzorskom i vrlo sličnom optičkom ponudom. Jedan deo tvrdokorinih korisnika je ostao tu gde jeste jer su procenili da nemaju interes da menjaju sistem jer ih postojeći zadovoljava pa kad jednog dana dođe nešto bolje - dobro došlo.


Da bi vrlo očajnu situaciju u kojoj se nalaze malo učinili boljom uradili su sve ono što mogu - izbacili su nekoliko zaista dobrih zum stakala i to je ok, međutim daleko od toga da je dovoljno. Tvrdnje o nekakvom superiornom EF bajonetu najradije ne bih komentarisao jer ne vidim u čemu je taj bajonet superioran osim što je "superiorno" onemogućio da korisnici tela sa novim bajonetom mogu nesmetano da funkcionišu sa starijim staklima?

Bez obzira da li neko voli Sony ili ne ili više voli C ili N, oni su na pravom putu da redefinišu tehničke standarde u savremenoj fotografiji i jednim delom su to već uspeli, a za drugi deo vezan za optiku fizički iziskuje više vremena što je i razumljivo. Sa druge strane kad smo već kod optike - jedino Sony korisnici imaju mogućnost da koriste Zeiss optiku kako je Bog rekao tj. sa autofokusom i to samo po sebi znači nešto.
Tako da situacija je veoma prosta. S jedne strane postoje kompanije koje pružaju opipljiv tehnološki napredak i koje u skladu sa tim svakako dobijaju sve više svojih pristalica, a sa druge strane postoje i oni koje su tu gde jesu i koji za sada pored skupe i činjenično dobre optike mogu da prodaju još samo maglu. Nekima je i to dovoljno ali ostaje pitanje koliko dugo pošto niko nije permanentno imun na bolje ;)
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 01:26:23 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #20 poslato: Novembar 16, 2014, 01:23:12 posle podne »
Ma fotka se sigurno u studiju. Uradi samo običan eksperiment. Pokušaj da okineš slave blic bez da dubiš na glavi i dobićeš odgovor. ;)

Nije poenta pokazati da li nešto može po svaku cenu, nego da li je to nešto upotrebljivo za bilo šta osim zezanja. Za sada nije. Nemam potrebu da bilo koga ubeđujem u takvo nešto. Širok net i primera koje navodiš ima toliko da se može zaključiti da izuzeci potvrđuju pravilo.

Ne videh da bilo ko ozbiljan bilo šta ozbiljno radi time.  Sve se vrti u domenu "proof of concept" - što će reći - može da se izvede na neki način. Ali niko to ne pokušava da poredi sa klasičnim radom. Prva stativa - ne podnosim kad mi prikaz pliva i kasni dok pod pilot svetlima pokušavam da nabodem kompoziciju. I sve to je koliko-toliko ok dok se ima EVF. Kad se kadrira ekranom, nema pameti. To je potpuno neupotrebljivo, osim za rad sa stativa i ono - fotka na sat. Druga stativa - odustvo logike prilikom definisanja standarda. Sony i dalje fura svoje proprietary drangulije i zato im toliko "dobro" i ide. Industrija bi najviše dobila kada bi Sony batalio fototehniku i zadržao se samo na razvoju senzora.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 01:28:03 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #21 poslato: Novembar 16, 2014, 01:40:44 posle podne »
Promakao mi je DuxXov post, pa da odgovorim...

Jedini način da se C spase propasti jeste da usvoji sonijev ili nečiji drugi senzor pošto očigledno nisu u stanju sami da proizvedu sopstveni koji će moći da se barem jednim delom suprotstavi konkurenciji. Do tada ostaje im da se služe trikovima tipa prošlog odbrojavanja "do ničega" ne bi li kako bilo držali korisničko telo još uvek fokusirano na sebe kroz nekakvo očekivanje nečega što će doći ko zna kad. Kako bilo, njihovo korisničko telo se defakto smanjuje. Veliki deo uzimaju MILC sistemi pod br 1. upravo Sony, a drugi deo otpada svakako na Nikon kao prvi i najveći sistem sa istom senzorskom i vrlo sličnom optičkom ponudom. Jedan deo tvrdokorinih korisnika je ostao tu gde jeste jer su procenili da nemaju interes da menjaju sistem jer ih postojeći zadovoljava pa kad jednog dana dođe nešto bolje - dobro došlo.
Gotovo sam potpuno saglasan sa ovim, osim po pitanju Sony-ja u domenu fotoopreme. Oni konstantno beleže gubitke i to je jedina istina. Da im nije te grupe inženjera i naučnika koji celu kompaniju metafizički održavaju pomoću izuzetnih rezultata na polju senzora, odavno bi oni prdnuli u čabar. Poslednji rezultati govore da više ni Playstation ne generiše toliku dobit kao ranije. Za ovo ostalo si u pravu manje/više.

Citat
Da bi vrlo očajnu situaciju u kojoj se nalaze malo učinili boljom uradili su sve ono što mogu - izbacili su nekoliko zaista dobrih zum stakala i to je ok, međutim daleko od toga da je dovoljno. Tvrdnje o nekakvom superiornom EF bajonetu najradije ne bih komentarisao jer ne vidim u čemu je taj bajonet superioran osim što je "superiorno" onemogućio da korisnici tela sa novim bajonetom mogu nesmetano da funkcionišu sa starijim staklima?
Superiorno je to što je osmišljen tako da je future-proof i što zbog svog prečnika omogućava adaptiranje raznih drugih bajoneta. Zbog toga ga vole videografi, ali i mnogi fotografi. Osim toga, baza objektiva je i dalje u samom vrhu i ne bih novine sveo na "par zumova" jer ih ima mnogo više od par, čak i ako zanemarimo još više parova prajmova koji su izašli ili su u pripremi i pored toga što su i postojeći izuzetni.

Citat
...kad smo već kod optike - jedino Sony korisnici imaju mogućnost da koriste Zeiss optiku kako je Bog rekao tj. sa autofokusom i to samo po sebi znači nešto.
Sony korisnici su nešto kao masoni. Svi znaju da postoje, ali ih niko nikad nije video.  >:D
Imajući to u vidu, Sony jednostavno nije viđen kao konkurent C/N u skorije vreme. Ako ne možemo da se složimo po pitanju ovoga i onoga, barem prodaja u highend segmentu govori dovoljno. Ja i dalje nikog nisam upoznao da radi ozbiljan posao i pravi novac sa Sony-jem. Nemojte mi linkovati blogove nekih pustinjaka koji bi trebali da mi dokažu suprotno, jer zajedno sa svim ostalim likovima ne mogu da sakupe 20 ljudi koji imaju Sony.  8)
Ovo što se Zeiss optike tiče... Zeiss ne pravi AF optiku, a ti objektivi na koje Sony farba Zeiss logo, nisu ni prošli pored Zeiss pogona. Zeiss najbolje radi na C i N, svidelo se to nekome ili ne. Ostalom, gomilu objektiva su izbacili samo za ova dva bajoneta. Ja bih rekao - ne slučajno.
Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 01:45:35 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #22 poslato: Novembar 16, 2014, 02:58:06 posle podne »
Ma fotka se sigurno u studiju. Uradi samo običan eksperiment. Pokušaj da okineš slave blic bez da dubiš na glavi i dobićeš odgovor. ;)
Probao si ovo sa A7?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #23 poslato: Novembar 16, 2014, 05:08:38 posle podne »
^Nisam, ali ako je top-model jedini argument, onda je sistem definitivno klimav. Osim toga, sa kojom OPTIKOM bi to trebalo da probam A7? Sa onim Sony-jevim zajebancijama? Sva 3-4 komada?

Ako pričamo o iole ozbiljnim stvarima, Sony je u startu diskvalifikovan. Oni prosto ne kontaju kako cela stvar funkcioniše. Menjaju standarde i budućnost sistema kao baba pod sedativima. Bukvalno ne znaju gde udaraju, a korisnici pojma nemaju koliko će im meseci sistem biti "živ", dok Sony ponovo nešto ne promeni iz korena.

Dakle, daj mi linkove šta od opreme da probam i gde to da vidim, a da nije na slici, pa da skinem ovu skramu s očiju. :)

Pozdrav


P.S. Da bih sa A7, da ga kojim slučajem imam pri ruci, mogao da probam rad u studiju sa svojom opremom, morao bih da u najmanju ruku isturpijam papučicu radio okidača, jer je Sony i to menjao jedno 20 puta i nikako da ga potrefi da barem liči na ISO-518. Kakav joke od kompanije.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #24 poslato: Novembar 16, 2014, 05:28:15 posle podne »
Citat
Ja i dalje nikog nisam upoznao da radi ozbiljan posao i pravi novac sa Sony-jem.

Da budem iskren - retko ih je sresti ali svi znamo razlog. Opet dolazimo do toga da za full pro fotografe raspolaganje širokim izborom optike znači više nego razlika u kvalitetu senzora ili razlika u inovativnosti sistema ali mislim da je osnovna greška u amaterskoj fotografiji upravljati se prema stavovima profesionalaca.
Bez obzira na sve ja sam često na DPReview i u E-mount forumu i tamo možeš videti mnogo ex C korisnika koji su mekano prešli na Sondžu zadržavši neka svoja stara stakla dok se u međuvremenu ne pojavi adekvatan model za njih u Sony/Zeiss aromi. Ali jeste... nedostatak optike stoji i to je tako dok ne postane bolje ;)

Citat
Zeiss ne pravi AF optiku, a ti objektivi na koje Sony farba Zeiss logo, nisu ni prošli pored Zeiss pogona.

Prvi put čujem za ovo. Ozbiljno! Otkad svraćam na Sony forume nikada nisam naišao na ovakvu i sličnu informaciju.  :o
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 05:32:32 posle podne od strane DuxX »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #25 poslato: Novembar 16, 2014, 05:31:54 posle podne »
^Pa nisi naleteo jer to Sony fanbojevi kriju ko zmija noge. Obrati pažnju na LensTip... tamo često pomenu čiji je objektiv odakle potekao.

Samo par tragova, mrzi me da sad tražim više:
https://photographylife.com/zeiss-make-autofocus-dslr-lenses
http://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Zeiss_AG

Citat
ZA lenses[edit]

ZA ("Zeiss Alpha") lenses are designed and manufactured by Sony in Japan, and co-branded with the Zeiss name. Sony and Zeiss collaboratively set design and quality parameters for ZA lenses.

EDIT: Još jedan dodatak:

Citat
It needs to be said that none of these lenses for the Sony Alpha system are made by Zeiss: they are designed partly or entirely by Zeiss but manufactured by an unspecified lens maker in Japan.

I think as long as the Zeiss pro-grade lenses (currently limited to the Sonnar 135 f/1.8 and Planar 85 f/1.4 in the Sony mount) are designed by Zeiss, and built with proprietary Schott optical glass, with every element coated with Zeiss proprietary T* coatings (permitting 99.5% of the light to pass through unhindered), and following the Zeiss 135 point inspection by Zeiss employees both before, during and after the manufacturing process and put together in Japan by a super-premium speciality Japanese maker (Cosina), and accompanied by an individual quality certificate from Zeiss with a Zeiss Serial# (separate from the Sony Serial#) I personally would pay a premium for such a lens over more mass market versions.
I tako...Paradoksalno, pravi Zeiss-ovi se uvek prave samo za C/N... za ostale tu i tamo, ali je za sve zajednično nemanje AF-a.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 05:42:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #26 poslato: Novembar 16, 2014, 06:52:31 posle podne »
^Nisam, ali ako je top-model jedini argument, onda je sistem definitivno klimav. Osim toga, sa kojom OPTIKOM bi to trebalo da probam A7? Sa onim Sony-jevim zajebancijama? Sva 3-4 komada?

Sistem je star godinu dana Storme, ne znam sta realno ocekujes? Mozda 60 staklica kao kod EF sistema koji se pravi 25 godina? Nerealno ali ajde, iz edukativnih razloga da vidimo sta ima. Dakle govorim iskljucivo o FF AF aromi.
Siroki ugao - 16-35 f4 OSS - po testovima bolji od novog EF 16-35 f4
Siri normalac - 35 f2.8 palacinka, velicine donjeg poklopca a savrseno dobro staklo.
Normalac - CZ 55 f1.8 - Najbolji AF normalac na trzistu, za nijansu slabiji od sad vec cuvenog 55mm Otusa.
Standard zum - 24-70 f4 OSS - vrlo dobro, iako ne u klasi prethodnog normalca ali staklo sasvim dobro za ono cemu je namenjeno.
Standardni kit - 28-70 3.5-5.6 - Sjajno staklo za smeshne pare
Tele zum - 70-200 f4 OSS - Sjajno ocenjen, kazu najbolji u klasi.
Stizu ove jeseni:
28 2.0
CZ 35 1.4 Distagon
90 2.8 Makro
Prolece sledece godine
85 1.4

Ej godinu dana, ako ovo nije posvecenost ja ne znam sta jeste!

Ako pričamo o iole ozbiljnim stvarima, Sony je u startu diskvalifikovan. Oni prosto ne kontaju kako cela stvar funkcioniše. Menjaju standarde i budućnost sistema kao baba pod sedativima. Bukvalno ne znaju gde udaraju, a korisnici pojma nemaju koliko će im meseci sistem biti "živ", dok Sony ponovo nešto ne promeni iz korena.
A sta su ozbiljne stvari? Ozbiljne jer covek misli/umislja da je ozbiljan i da se bavi "ozbiljnom fotografijom" ili su mu rezultati ozbiljni? Vidim po netu ljudi leba zaradjuju sa A7 i na njega nakache sta hoces! Rezultati se valjda jedino sto coveka definisu kao ozbiljnog.

Dakle, daj mi linkove šta od opreme da probam i gde to da vidim, a da nije na slici, pa da skinem ovu skramu s očiju. :)   
Google rezultati su samo par klikova dalje, pitanje je samo da li zelis nesto da vidis ili ne.

P.S. Da bih sa A7, da ga kojim slučajem imam pri ruci, mogao da probam rad u studiju sa svojom opremom, morao bih da u najmanju ruku isturpijam papučicu radio okidača, jer je Sony i to menjao jedno 20 puta i nikako da ga potrefi da barem liči na ISO-518. Kakav joke od kompanije.
Realno najslabija karakteristika Sony sistema, BTW Sony MIS jeste ISO 518 kompatibilno, mehanicki ali ne u potpunosti i softverski,  videcemo sta ce najavljeno Pro telo doneti na ovom planu pocetkom sledece godine.
Imaju mnogo stvari da ispeglaju ali reci da je E sistem neupotrebljiv je ipak malo prejako Storme.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #27 poslato: Novembar 16, 2014, 10:34:43 posle podne »
Sistem je star godinu dana Storme, ne znam sta realno ocekujes?
...
Ej godinu dana, ako ovo nije posvecenost ja ne znam sta jeste!
Nije bitno koliko stakala naprave za godinu dana, nego koliko godina će ih taj entuzijazam držati, dok opet ne okrenu ćurak i "izmisle" nešto meganovo u Playstation aromi i na taj način nasankaju malobrojne fanove, kao i toliko puta do sada.

Citat
A sta su ozbiljne stvari? Ozbiljne jer covek misli/umislja da je ozbiljan i da se bavi "ozbiljnom fotografijom" ili su mu rezultati ozbiljni? Vidim po netu ljudi leba zaradjuju sa A7 i na njega nakache sta hoces! Rezultati se valjda jedino sto coveka definisu kao ozbiljnog.
Ja ne vidim. Ni po netu, a posebno ne van neta. Izuzeci, kao što rekoh, potvrđuju pravilo. Dozvolićeš, ali ja znam šta meni treba i čime to mogu da postignem. Gledam ovaj D750 - pa ne znam majke mi ko bi pri čistoj svesti umesto ovoga uzeo A7? To nije izbor, nego dijagnoza. Ako je to izbor čisto za hobi, onda nemam ništa protiv. Siguran sam da A7 može prilično da usreći pojedinca. Ako je za posao... pu, pu, pu...

Citat
Google rezultati su samo par klikova dalje, pitanje je samo da li zelis nesto da vidis ili ne.
Google rezultati? Vidi, ja ne mogu da fotkam gledajući google. Trebam da pipnem, probam, kupim, fotkam. Guglanje me neće dovesti do toga. Sistem koji moram da bunarim - nije sistem. Situacija je još gora nego sa Pentaxom. Stravično gora!

Citat
Imaju mnogo stvari da ispeglaju ali reci da je E sistem neupotrebljiv je ipak malo prejako Storme.
Ne lipši magarče do zelene trave.
NIKAD oni neće ispeglati ništa, jer njih ne zadovoljava ustaljenost. Njima je izazov konzolaški tip marketinga. Talambasanje uz pucanje i pevanje. Oni su korporativni oblik starlete - nije bitno o čemu se radi, bitno je da se galami i zvoni okolo.

Da Ti kažem nešto - jako je malo falilo da izletim i primim se na njihove baljezgarije. Sad bih verovatno imao A900 - besperskeptivni drljavi sistem od proizvođača čije je sutra izvesno kao i članstvo ove države u EU. Dakle mućak.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 10:42:32 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #28 poslato: Novembar 16, 2014, 10:40:30 posle podne »
A kakvi su ti objektivi koji se prave za Sony u odnosu na C/N objektive? Mislim da je  ovo sto je alex nabrojao  sasvim dobar izbor, jos ako ubace ove najavljenje mislim da Sony uopste nece biti los izbor. U svakom slucaju meni je zanimljivo ovo sto radi sony, ne bih i ja tako lako otpisao :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #29 poslato: Novembar 16, 2014, 10:44:31 posle podne »
^Takvi su da su u proseku (barem ono što sam gledao) masivniji i krupniji nego C/N, a predviđeni su za kačenje na šatro lagano i malo telo. Tako je to kad projektni i marketing timovi kolektivno beže sa časova fizike u osnovnoj školi u ubeđuju druge da FF optika može biti mala. Može, kao što baba može biti deda. Doduše, baba danas može postati deda uz pomoć medicine, dok se za malu FF optiku ne bih baš kladio. ;D
Onaj koji se ne prepozna u D810 ili D750, taj verovatno ide na MF. Onaj ko želi akciju, taj će verovatno da gleda u pravcu mk3. Obrni okreni, A7 i slični aparati su ciljna grupa entuzijasta u koje spadaju vlasnici APS-C kropova i tako toga. Eventualno oni koji imaju 6D i D610, a ne znaju koji će im.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 10:46:48 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #30 poslato: Novembar 16, 2014, 10:56:33 posle podne »
^Takvi su da su u proseku (barem ono što sam gledao) masivniji i krupniji nego C/N, a predviđeni su za kačenje na šatro lagano i malo telo. Tako je to kad projektni i marketing timovi kolektivno beže sa časova fizike u osnovnoj školi u ubeđuju druge da FF optika može biti mala. Može, kao što baba može biti deda. Doduše, baba danas može postati deda uz pomoć medicine, dok se za malu FF optiku ne bih baš kladio. ;D
Onaj koji se ne prepozna u D810 ili D750, taj verovatno ide na MF. Onaj ko želi akciju, taj će verovatno da gleda u pravcu mk3. Obrni okreni, A7 i slični aparati su ciljna grupa entuzijasta u koje spadaju vlasnici APS-C kropova i tako toga. Eventualno oni koji imaju 6D i D610, a ne znaju koji će im.

Pozdrav
Storme, daj malo faktografije...
Reci mi da nekome ko prepesaci po planini 10 km 600gr ne znaci nista? Da li si nekada probao tako nesto i da li znas razliku po kichmene prsljenove na 600 grama... evo samo jedan primer?
Evo ovaj cika je je glup, nepismen, neznalica, mason, fanatik... jbt...
http://www.fredmiranda.com/A7R-review/
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 11:02:17 posle podne od strane alexlex »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #31 poslato: Novembar 16, 2014, 11:09:56 posle podne »
Heh... pogrešna sam ja osoba za makljanje po pitanju težine na leđima. Neki ovde redovni članovi znaju koliko ja kila vučem po planinama i ne kukam. Ranac koji nosim u takvim prilikama iz milošte zovemo "frižider". Izgugaj Lowepro Vertex 300AW, pa onda zamisli da je dupke pun i da na njemu visi i stativ 055XproB + 410 geared glava.  600 grama? Pa moj ranac je prazan težak skoro 4kg :D Nismo svi isti, dabome, ali mislim da ako nekom 600 grama prestavlja kritičnu razliku u teretu, taj bolje da se bavi jogom i gleda televizor po ceo dan. Nije za njega penjanje po planinama. Mislim, svaka cipela je nekoliko puta teža. Da krenemo bosi na planinu, zbog pršljenova?


Voleo bih da Ti ilustrujem šta je šuplje u ovoj gore komparaciji, ali je to nemoguće objasniti bez probe. Ali pokušaću - težište! Dobro postavljeno težište je bitnije od prostog sabiranja grama. To je ispit na kojem A7 lako pada. Čim staviš nešto iole teže, aaparat sa presmešnim rukohvatom i 0 ergonomijom teži da se preturi naglavačke. Porediti to sa mk3 koji u ruci leži kao saliven, jednostavno je deplasirano. Takav problem ima i masivniji Nikon Df, a kamoli A7. Jednostavno, kada je objektiv nesrazmerno veći, a rukohvat aparata nedovoljno dubok, to je gore nego raditi zgibove sa siporeks blokom na leđima.

Pogledaj koliki je novi Sony 70-200 f4 OSS, pa okači ovde slično poređenje. Ček da spremim kokice. 8)

Eh da... glede linka odozgo - bwhaahhahaa, pa vidim li samo ja ironiju u tome što se top-of-the-line Sony u prikazu oslanja isključivo na 3rd party stakla, a najbolji rezultati dobijeni Canon objektivom? I onda ja smešan kad kažem da im je bolje da su usvojili EF?  >:D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2014, 11:20:41 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #32 poslato: Novembar 16, 2014, 11:21:01 posle podne »
Ohladice ti se kokice...
Kukaces kad diskus hernija i spondiloza dodju po svoje! :D ... a doci ce, veruj mi!
Okacis grip na A7, koji opet u zbiru ima manje od 5d3 bez gripa i resis taj problem. Em ergonomija, em balans em 36 predivnih mpix, jedno 2 generacije ispred svega sto Canon ima.
Nego, pogleda li ti onaj link sto ja stavih, cika Fred, januara ove godine lep clanak napisao, treba svi da procitaju. Dakle januar ove godine, kad su imali tri stakla, sad ih ima mnogo vise. Si procitao zakljucak? Cika Fred nema pojma a?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #33 poslato: Novembar 16, 2014, 11:27:21 posle podne »
Ne kažem ja da on nema pojma... ali fotke su mu tipične za entuzijastu, hobistu... znalca bez dileme, ali ipak hobistu. Ja A7 uopšte nisam ni potkačio u vezi takve upotrebe. Osim toga, njegov zaključak nije primenjiv na masu ostalih fotografa. Da je drugačije, odavno bi pukao i Nikon, a kamoli Canon. Ipak, sve dok se u prikazima koristi optika koja se koristi, to je dobar pokazatelj ko je tu gde. Žalim, ali situacija na tržištu svaku ovakvu raspravu čini izlišnom. Kada se stvari STVARNO budu promenile, to će se odraziti i na prodajne rezultate. Dotad, sve su to puste želje raznih ljubitelja svačega.

Ja se u određenim situacijama sasvim lepo družim i sa jednim S100, da ne bude zabune. Nisam ja hirurški spojen na ogromnu L optiku. I radi to super. Međutim, nije za rad. A7 je mnogo napredniji od S100, ali ni on nije za rad. Može uz improvizaciju i to je to. Ako ja trebam da potrošim celo prepodne na podešavanja, to je loš alat. Ne kapiram šta tu nije jasno? I kakve veze ima koliko su još objektiva napravili u međuvremenu, kad ni jedan od njih nigde ne može da se vidi/kupi, osim po nekim online prodavnicama po belom svetu? A ostala oprema, poput blica... pa to je smešno i pominjati...

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #34 poslato: Novembar 16, 2014, 11:55:02 posle podne »
Ne kažem ja da on nema pojma... ali fotke su mu tipične za entuzijastu, hobistu... znalca bez dileme, ali ipak hobistu. Ja A7 uopšte nisam ni potkačio u vezi takve upotrebe. Osim toga, njegov zaključak nije primenjiv na masu ostalih fotografa. Da je drugačije, odavno bi pukao i Nikon, a kamoli Canon. Ipak, sve dok se u prikazima koristi optika koja se koristi, to je dobar pokazatelj ko je tu gde. Žalim, ali situacija na tržištu svaku ovakvu raspravu čini izlišnom. Kada se stvari STVARNO budu promenile, to će se odraziti i na prodajne rezultate. Dotad, sve su to puste želje raznih ljubitelja svačega.

Ja se u određenim situacijama sasvim lepo družim i sa jednim S100, da ne bude zabune. Nisam ja hirurški spojen na ogromnu L optiku. I radi to super. Međutim, nije za rad. A7 je mnogo napredniji od S100, ali ni on nije za rad. Može uz improvizaciju i to je to. Ako ja trebam da potrošim celo prepodne na podešavanja, to je loš alat. Ne kapiram šta tu nije jasno? I kakve veze ima koliko su još objektiva napravili u međuvremenu, kad ni jedan od njih nigde ne može da se vidi/kupi, osim po nekim online prodavnicama po belom svetu? A ostala oprema, poput blica... pa to je smešno i pominjati...

Pozdrav
Cekaj sad Storme, znaci ipak je upotrebljiv, ili nije, malo si mi kontradiktoran!? ;)
Kazes masu drugih fotografa? Ajde da vidimo na koje ne. Sport - ne, reporteri - ne... sve drugo da! Ulica, arhitektura, studio, makro, nature, landscape, portret, sta hoces. Jednako dobro kao i Canikon ekipa. Ima vise rezolucije, ima vise dinamike i mozes na njega da nakacis sta hoces. Evo npr Minolta/Sony 135 F/2.8 [T4.5] Smooth tran focus, najbolje portretno staklo ikada, ako znas o cemu govorim.
Evo ja se malo bavim arhitektonskom fotografijom, radim, pratim, itd, da ne kazem i da zaradjujem. Znas sta vidim u svetu? Okacise vlasnici Canona TS objektive na A7R i otkrovenje. Zasto? Dinamika prijatelju, tako bitna da ne kazem extremno bitna u enterijerima ali bogme i eksterijerima. Profesionalcima u svetu nije bitno cime rade, samo im je bitan rezultat a takav Canon trenutno ne moze da isporuci. Ok bice high mpix Canon ff na prolece sledece godine, bice to 45mpix ali po kojoj ceni? 5-6-7-8k evra/dolara?
Opet napominjem, porediti sistem star 25 godina sa sistemom od godinu dana je neozbiljno u najmanju ruku. Zelim samo da kazem da Sony je daleko od neupotrebljivog za bilo sta ozbiljno, kao sto ti kazes, a opet daleko je od idealnog, realno. Medjutim, sve je u glavi i ako znas sta i kako hoces, onda mozes.  To je trenutno sistem sa najvecom dinamikom razvoja, najvise obecava, i cini mi se da pomera granice u mnogim stvarima. Hajde da za godinu dana vidimo ko je sta uradio.

[flamemode]PS - Cemu taj nesrecni Manfrotto 410? Pa svaka Arca Swiss glava ga jede za dorucak. [/flamemode] :P

evp jos jedan informativno-edukativni clanak - http://www.colbybrownphotography.com/an-in-depth-review-of-the-sony-a7r/
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2014, 12:04:18 pre podne od strane alexlex »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #35 poslato: Novembar 17, 2014, 12:11:22 pre podne »
Živ nisam da vidim kako to neko radi studio time. Gde bih to mogao da vidim uživo? Eto, to je, PORED arhitekture i pejzaža, jedna od mojih oblasti fotografije, pa bih rado to proverio u praksi. Gde to ima da se vidi? 8)
Ja sam enterijere radio mahom sa 5D (starom, originalnom peticom) i teško će me neko ubediti da se Canon tu ne snalazi dobro. Može da se ne snađe jedino fotograf. ;)

Nisam ja kontradiktoran ni malo. Kao i mnogo puta do sada, sa zagovornicima druge strane se raspravljam o nečemu za šta sam pre JA kupac, nego oni. Nije to prvi put. Pre ću ja kupiti A7R, nego oni koji ga najviše brane. S tom razlikom što ću ja to ciljano kupiti za hobi (landscape) i neću ubeđivati nikog da se time može i nešto ozbiljno.

Arhitektura? Pa možda, ukoliko Canon potraje. Ako ne, ne znam ko će Sony-ju obezbediti T/S objektive? Samyang? Tokina? Tamron? :D Studio? Hmm... sa kakvom opremom? Adapter za EX bliceve?  >:D

Okidač rasvete? Sa Canon to Sony adapterom? Jbt, još samo baterije da adaptiraju i to je to! Nirvana!
Ja lepo rekoh - EF je prava stvar, neki se se sprdaju, a vidim da se cela upotrebljivost A7 i njegovih derivata u velikoj meri oslanja na Canon. Paradoks.

Manrfotto 410? Jbg, nema se love za bolje. ;D Kad pređem na A7R, kupiću najtežu koja postoji, pošto vidim da ima problema sa zavesicom. Ne znam da li to ima neke veze sa premalom masom? Šta ti misliš? Tako barem kaže čika Miranda, za one koji su čitali. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 17, 2014, 12:14:54 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #36 poslato: Novembar 17, 2014, 12:32:44 pre podne »
Gde odoste vas dvojica? ;D
Sony ima najbolji senzor na trzistu(35mm)...sve ostalo je na strani Canona!!
Nema potrebe za tolikom polemikom, mada slatko mi da vas citam >:D ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #37 poslato: Novembar 17, 2014, 12:41:48 pre podne »
Sto se tice okidaca i studija, ne mrzelo te malo zaguglaj, stvarno  - Photix, Cactus za pocetak.. pogledaj malo nemoj da si lenj.
Znaci oni gore linkovi i rezultati su neozbiljni za landscape!? Mislim stvarno malo preterujes ali ajde, sutra je ponedeljak, razumem te..
Problemi sa zavesicom, jeste, decije bolesti, sistem star godinu dana ali nije neupotrebljiv kao sto si gore napisao. A7S je taj problem resio.
TS objektivi, jasno Canon najbolji, Sony ce prvi sledece godine, videcemo ali opet prednost je na strani Sony senzora a IQ je ono o cemu na kraju krajeva i govorimo.
I tako... nadam se da je publika uzivala i nesto novo naucila... :D
Vidimo se u sledecoj epizodi a do tada laku noc...


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #38 poslato: Novembar 20, 2014, 12:18:19 posle podne »
Da ne zagađujem novu temu, jer će se situacija sa novim telom (A7 II) tek pokazati, ovde kačim link ka jednoj veoma nezanimljivoj temi za svakog ko je planirao da se upusti u Sony FE avanturu:
http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1276896/0

I OVO će da parira C/N high-end objektivima?!
Možda, ali prvo da dobaci do C/N 18-55 kitova po kontroli kvaliteta.

Katastrofa... kako bi ono Zoran rekao... polufabrikat.


I tek sad sam skontao da A7R ima poluplastični bajonet. Jbt, playstation 1:1.  >:D


Ajmo sad još jedan krug o ozbiljnom sistemu i vrhunskim objektivima. Ček da spremim kokice.


Pozdrav
P.S. Molim da mi se ne replicira bez čitanja CELE linkovane teme na FM forumu, jer je svaki post bitan, a posebno brojnost ljudi i kombinacija koje ispoljavaju iste/slične probleme.
« Poslednja izmena: Novembar 20, 2014, 12:21:52 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #39 poslato: Novembar 20, 2014, 01:44:41 posle podne »
Storme, nekad me podsecas na Guru-a, majke mi a to je ona situacija kada se iz sire slike izdvajaju samo oni delici koji odgovaraju jednom jos uzem gledanju na stvari.
Ne bih ja tebi vise replicirao niti diskutovao. Stav da je samo Canikon sistem/firma/stvarkojapravifotkeasvedrugojepolufabrikat, je malo childish ali nema veze.
Kroz ruke mi je u zivotu, ne u smislu igranja, vec posedovanja na duzi niz godina proslo preko 40 objektiva iz 4 sistema. Nijedno staklo nije pravilo lose fotke, nijedno! Cak ni cuvena Sigma 30 1.4...
Svi sistemi imaju lose primerke, svi sistemi imaju odlicne primerke, a svi sistemi imaju jedno 95% dobrih. Da sam se vodio tvojom suzenom logikom, koja proizilazi iz one teme koju si stavio, a sve te teme vec procitao pre nego ti sigurno, ja nikada, ali nikada ne bih kupio nijedno L staklo koje imam/sam_imao. Desetine tema o problemima sa skoro svim L objektivima postoje na netu, procitao sam, pa ako ne sve, a ono 90% njih. Nikada ne bih kupio nijedno E mount staklo koje imam a koje ladno moze da stane na crtu svakom ekvivalentu iz Canikon grupe.  Mislim da sam sve na tu temu sto postoji na netu procitao.

Sa mnogo emocija govoris o stvarima, mislim da sam ti to vec jednom prilikom i rekao. Emocije su iracionalna kategorija, a iracionalnost je far cry od elementarne objektivnosti.
Ja ne kazem da je Sony E sistem bogom dan, poslat sa nebesa da nas izvuce iz ropstva Canikon tiranije. Sistem je star godinu dana i porediti ga sa sistemima starim vise decenija ne ukazuje na ozbiljnost pristupa. To je fakat, neosporan. Ja ne kazem da E sistem moze odmah, sada i neupitno da zameni Canikon, to ti tako predstavljas, ja ne. Kazem da postoji, da moze da pravi sjajne fotke, da ga ljudi u svetu koriste za hobi i zaradjivanje para i da je to faktografija. Znaci svi oni koji su hobisti ili zaradjuju leba od fotografije a imaju Sony u bilo kom obliku su diletanti, amateri, idioti, popupismeni poluljudi, zato sto im to Dragan Stanojevic porucuje!!!?? On zna, oni ne!? To sta ti licno, sa jakom dozom emocija mislis, to je tvoja stvar ali ona ne menja pomenute cinjenice.

U Srbiji je sve osim Canikona avantura, to je cinjenica, jer ovde postoje dva polukrshtena servisa. Veci problem u Srbiji je nametnuta paradigma sta je fotografija, cemu sluzi, sta pravi fotografije, sta te cini muskarcem a sta cavom, obzirom na opremu koju koristis. Geografska karakterologija igra veliku ulogu u tome, jbg, ne moze se pobeci od spoja genetike i zemljista. Zato i jesmo tu gde jesmo, africka sljiva, rodjaci! Africka sljiva.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #40 poslato: Novembar 20, 2014, 04:12:07 posle podne »
^I onda ja reagujem emocijama?
Pa napisao si najemotivniji post na forumu, otkad je osnovan. :)

Ja ti izložim činjenice, ti kreneš sa patetisanjem, pričanju o karakteru, subjektivnosti, šljivama i njivama. Jako "efikasan" način za izbegavanje odgovora na očigledne dokaze o inferiornosti u pogledu kvaliteta.
Non-stop potenciraš kako je to sistem star godinu dana. ŠTA TO TAČNO menja u činjenici da Sony, otkad je kupio Konica/Minoltu, nije napravio aparat koji je prodat u više od 20 primeraka? Hoćeš da kažeš da su baš svi zaslepljeni i da samo manjina ima mozga da prepozna taj svemirski potencijal iz Sony-ja? Predstavi ti čovek diskusiju sa sajta na koji si se prvi pozvao, u kojem pršti od zadovoljnih korisnika koji su kupili skupe Zeiss-wannabe objektive (vidim, elegantno si preskočio i taj moj post, pitam se zašto) - e onda je ta diskusija šuplja i ti si je video pre mene? Pa dobro, ajd. Ako je to ključna stvar, ko je prvi video, onda OK. 8)

Ništa, odustajem, dok me horde besnih profesionalaca koji svaki dan profesionalno koriste svoj profesionalni Sony, ne stignu negde. ;D

Pozdrav


P.S. Mislio sam da diskusiju možeš da držiš iznad nivoa ličnih prozivki, ali sam se očigledno prevario. To je tako karakteristično za ljude koji u nekom trenutku ostanu bez argumenata.
« Poslednja izmena: Novembar 20, 2014, 04:15:36 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #41 poslato: Novembar 20, 2014, 04:29:17 posle podne »
Storme, Storme... samo se gadjas nagadjanjima...
1. Da li je fakat da je E FF sistem star godinu dana? Jeste! Sta ti nije jasno. Jel sad pricamo o A sistemu ili E. Drzi se teme.
2. Jeste, prodali su 21 primerak svakog aparata a treci su u svetu DSLR-a, a u mirorless kategoriji prvi u svetu. Da li je to faktografija? Jeste prijatelju, suva faktografija.
3. Za diskusiju sam ti odgovorio, na tvoju zalost procitao odavno. Znam za sve to i odgovorio sam ti ali ne citas pazljivo, tj ne vidis ono sto ti smeta. Diskusija od cetiri strane, 20-30 korisnika, wooow, relevantna cifra za bilo kakvu vrstu objektivnosti. Decije bolesti, normalno. Da li to znaci da sada niko ne treba da kupuje L stakla jer o svakom L staklu ima 100 losih tema na netu? Evo citam kojekakve gluposti o naredna 2-3 L stakla koje planiram u narednih godinu dana, sta sad da radim, reci mi? Da odustanem?
4. Ja ne znam koje si godiste ali se recimo ja dobro secam sta sam citao u stranoj stampi kada se pojavio EOS. Ne zelis da znas sta je sve Canon prozivljavao tada, ovo sa Sonyjem deluje kao lagana prica.
5. Nije manjina zaslepljena, niti vecina prosvecena, niti obrnuto. Niko ne spominje svemirski potencijal, niko o tome ne prica, ali nije to bas djubre kako ti volis da prikazujes, barem mnogi korisnici u svetu to tako ne vide. Meni smeta taj tvoj "guruoliki" stav. To je onaj deo sa africkom sljivom. Ako to vidis kao patetisanje i slicno, preporucujem ti da to opet procitas, sutra npr.
5. Relativiziranje i banalizovanje mog posta bas i nije neka fora, barem ne medju odraslima ako se vidis u njima. Steta, pises lepe testove.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #42 poslato: Novembar 20, 2014, 04:50:57 posle podne »
Meni smeta taj tvoj "guruoliki" stav.

Hu d fak iz Guru?

This is Sparta!!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #43 poslato: Novembar 20, 2014, 04:56:17 posle podne »
@alexlex
Znaš kako, kad neko proda 11 miliona objektiva u godinu i po dana, može mu se da ima defektne primerke, jer je taj procenat prosto smešan u toj količini robe. Međutim, kad se Sony iz Zeiss-wannabe serije (o ovome sam pričao da uporno ignorišeš, a ne o FM temi), koje ne možeš naći ni baterijskom lampom, zalomi toliko loših primeraka, onda se čovek opravdano zapita koji ću đavo izbacivali nedovršen sistem?
I da se ne lažemo - nov sistem su izbacili i Olympus/Panasonic, Fuji, Samsung... pa niko nije imao ovakvih tehničkih problema. Svi problemi su se svodili na softver. Ovo je nešto drugo.

Ako izbace još samo jedan aparat sa ovim bajonetom, uspeće da obore rekord univerzuma - više aparata nego objektiva. To je indeed veliki uspeh.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 20, 2014, 05:14:25 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #44 poslato: Novembar 20, 2014, 05:32:13 posle podne »
Ajd da ubacimo i malo prakse pored sve ove tržišne analitike ;)
Jedan od mojih omiljenih, a ujedno jedan od par najboljih life i portret fotografa je od skoro prešao sa Nikona na a7 i čitajući neke njegove utiske rekao bih da je jako zadovoljan, a kao jedini razlog prelaska navodi potrebu za lakšim/manjim/portabilnijim sistemom koji ga neće uskratiti kvalitetom zarad gabarita - u principu to i jeste ono najznačajnije što Sony nudi u ovoj priči. Tip je stvarno sjajan pa ako već niste gledali njegov portfolio - uživajte! ;)
http://www.pbase.com/manny_librodo

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: SONY APCS - revolucionarni senzor!?
« Odgovor #45 poslato: Novembar 20, 2014, 06:18:06 posle podne »
Mislim da preterujete kad kazete da je ovo poluproizvod :)  Naravno  slazem se sa nekim stormovim pisanjem, ali mislim da ipak sony daleko od poluproizvoda :)  Mislim da se neke greske koje prave C'N se vise tolerisu :)  Ja trenutno nikad ne bi presao na sony posto nema ono sto meni treba ,ali ne znaci da nece jednog dana biti primaljiva kupovina i za mene :)


Inace broj prodaje nije bas reper da li je nesto kvalitetnije ili nije :)  To se mozda najbolje moze videti na trzistu satova, gde se neki brendovi (koji su bez pogovora kvalitetni) mnogo prodavaniji nego neki koji imaju iste pa u neku ruku i bolje karakteristike :) Puno je faktora koji odredjuju prodaju ,ne samo kvalitet :)